W inkel iersvereniging Broersvelc I is het wachten op gemeente beu 4 STEVE BIKO VERDIENT ANDERE DIJK VAN EEN NAAM Het Vrije Volk SCHIEDAM Kunst te kijk 'Wethouder Reijnhout en zijn wijk- en buurtbeheer slechts een wassen neus Muggen houden Erker-kinderen uit de slaap ff Kopstoot na brand in flat /ma I Nieuwe folder opvang voor seksueel gewold Theater 'Gigl* vermaakt kinderen Jeugdland ws \A PAGINA 4 DINSDAG 17 JUL11990 HEIFRA Tot half augustus is bij De Zeeman werk te zien van de Schiedammer Frans Jan van der Heide. Na zijn studie en leertijd bij enkele kunst schilders vestigde Van der Heide zich als zelfstandig beeldend kun stenaar. Omdat zijn werk, onder de naam Heifra, al snel bekend werd in het buitenland, besloot hij enkele jaren in Noorwegen, Span je, Portugal en Frankrijk te gaan schilderen. Het werk dat in het theehuis De Zeeman (Hoogstraat 205 in Vlaardingen) hangt is ex- pressionistischer dan zijn vroege werk. De kleuren zijn sterk en diep en de schilderijen zijn meest al uitgevoerd in acryl of olieverf. VENETIË Riflessione locale Weerspiege ling van een stad. Het Italiaanse woord "riflessione' betekent weer spiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen. Ze zijn gemaakt naar aanlei ding van een reis naar Venetië. Het paar Lesuis en Braad trof in deze Italiaanse stad een stemming van vergane glorie: het geluid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren oker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. JUBILEUM - Stedelijk Museum Schiedam 90 '"'jaar' is de eerste expositie na de verbouwing van het Schiedams museum. De jubileum-tentoonstel ling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte museum. Ze geeft de geschiedenis weer van de kleine oudheidskamer die uit groeide tot een museum van eigen tijdse kunst, het Schiedams Stede lijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en hedendaagse kunst. Bo vendien wordt er een overzicht ge toond van de Schiedamse sierkun stenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schiedam. SIERAAD 'in Galerie Alpha is een collectie sieraden te zien van Wim Kok en Sigrid Boot en monoprints van Gwe'ndle Diascom. De sieraden zijn gemaakt van titanium en zil ver en vervolgens gekleurd door het metaal met vloeistoffen te be werken. De monoprints bestaan voornamelijk pij. portretten en zijn uitgevoerd tins'. kleurige» vlakken. Galerie Alpha maakt deel uit van de juwelierszaak Kok aan het Broersvest 93 te Schiedam. AFFICHES Ter gelegenheid van het 10-jarig lustrum van de Federatie van mu sea in Zuid-Holland is onder de ti tel Aangeplakt en Opgeprikt een tentoonstelling samengesteld over Zuidhollandse museumaffiches. In de tentoonstelling wordt ingegaan op een aantal functionele, inhou delijke en formele aspecten van het museumaffiche. Ook is een se lectie te zien van affiches waaruit blijkt hoe gevarieerd de produktie is. Bezoekers kunnen zelf één of meerdere affiches aanschaffen. Er kan een keuze gemaakt worden uit zeventig verschillende posters. De ^tentoonstelling is nog tot en met n *26 augustus te zien in het gemeen- f temuseum van Maassluis aan de Zuiddijk 16-18. Het museum is van dinsdag tot en met zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. COÖPERATIE De Verbruikerscoöperatie Rotter dam heeft meer dan een eeuw be- staan. In 1860 werd de eerste co öperatieve winkelvereniging Neer- lands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdamse Verbruikersvereniging, de Ambte- narencoöperatie, De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schie dam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en'ou- de gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn beperkt: op don derdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. DE DUIG In Galerie De Duig wordt tot 1 sep tember werk gepresenteerd van mensen die het afgelopen seizoen bij de galerie een teken- of schil dercursus hebben gevolgd. De ten toonstelling bestaat uit een selectie van olieverven, aquarellen en te keningen van verschillende cursis ten. Zij hebben van Dik Kats en Aad Hofman geleerd exact naar de natuur t,e werken. De expositie is iedere zaterdagmiddag te bezichti gen van 13.30 tot 16.30. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Wethouder Re ijnhout is niets meer of minder dan een loopjongen van het nieu we college. Hij laat zich daar nog voor gebruiken óók. Wij hadden gedacht dat die D66'er nou einde lijk een klare wijn aan ons zou schenken. Maar niks. Op onze klachten gaat hij niet eens in. Valt net niet in zijn portefeuille, zegt' ie. Moeten we mee zijn bij zijn col lega Zijdeveld. Daar gaan we weer: opnieuw van het kastje naar de muur." Frans van Thienen is ziedend. Het nieuwe college inclusief de burgemeester komt de voorzitter van de winkeliersvereniging Broersveld, naar hij zegt, 'in ruime mate de neus uit'. „Ze blijven ons maar aan het lijntje houden. Alle maal doen ze eraan mee, niemand uitgezonderd," raast hij verder. In een open brief aan het colle ge spuwt de winkeliersvereniging gal. „Onsbestuur ziet de burge meester en de wethouders van Schiedam als een zwak begaafde groep mensen die totaal geen voor delen kan halen uit praktische sig nalen en suggesties uit het cen trum." Van Thienen vult verwijtend aan: „Aanvankelijk leuk de steun van de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) een welkome versterking in onze strijd tegen de verpaupering, maar al spoedig bleek dat ook zij geen be langrijke potten kunnen breken. Al vele jaren houdt het college het Broersveld aan een lange jojolijn. Sinds de verkiezingen voor de ge meenteraad wordt er nog veel meer en langer gepraat." Van Thienen verduidelijkt: „Er wordt door iedereen en overal ver gaderd, maar er komt allemaal niks uit. Op vragen krijgen we geen antwoord en op wensen wordt evenzeer ingegaan. Belang rijke zaken voor ons als winkeliers zitten al heel lang in een vicieuze cirkel en daaruit blijkt ook hoe sterk de 'verdeel en heers' politiek nog altijd opgeld doet in onze stad." Boos zijn de winkeliers bijvoor beeld over de onduidelijkheid rond de fabriek van Kester in hun straat. „Deze -is door de gemeente aangekocht. Er zijn plannen om het pand te slopen en tegelijk ook de andere panden tussen het He renpad en de Blauwesteeg. Als ver tegenwoordigende organisatie van de straat weten we niks. Vorige week hebben we, bij een bezoek dat wethouder Reijnhout aan de Winkeliersvoorzitter Frans van Thienen: „Qollege een zwak be gaafde groep." buurt heeft gebracht, gepoogd dui delijkheid te krijgen. Hij schoof al onze vragen van tafel. Dat heet dan de man te zijn die het wijk- en buurtbeheer gestalte moet geven. Voor ons als winkeliers is-ie al door het ijs gezakt." Onder de Broersveld-winkeliers is ook boosheid ontstaan over het nog steeds groeiende aantal hore cabedrijven in de straat. „Daar hebben we geen behoefte aan. In de voormalige slagerij in de Here straat is ook weer een kroeg ge pland. Dat willen we niet. Een on evenredig groot aantal horecaza ken haalt het aanzien van onze winkelstraat naar beneden." Als andere irritatie veroorza kende factor noemt Frans van Thienen het niet beantwoorden op aan de gemeente gestuurde brie ven. Broersveld Belangen (dit is de officiële naam van de winke liersvereniging) bestaat dit jaar twintig jaar. Dat hadden we wil len vieren door in de straat per manent zeventig verlichte letters B' van elf 75 centimeter hoog aan de gevels te hangen. Deze staan klaar bij de fabrikant. Als winke liers hebben we daarin een inves tering gepleegd van dertigduizend gulden. Maar ondanks mondelinge toezeggingen door de gemeente om ze te mogen ophangen, is hiervan nog steeds geen schriftelijke beves tiging binnen. Daar gaat onze uit smijter voor de Brandersfeesten in september. Onzerzijds zijn over dit onderwerp al vier brieven verzon den. De vierde, begin mei, ten ein de raad aan de burgemeester Maar die laat evenzeer iets van zich vernemen. Vind je het nou gek dat we boos zijn?" Van Thienen: „Naast ons werk blijven we tegengas geven aan het college en hun adviseurs, die klei ne 'snoepwinkeliers' liever zien verdwijnen zodat er weer een vol le ambtsperiode lang over een of ander groot project gepraat kan worden. Dit college heeft aardig praten geleerd, maar nog meer om niks te zeggen." Ook wethouder Wiegman ver dient volgens het Broersveld een onvoldoende waar het de vrijdagse weekmarkt betreft. Van Thienen „De markt hoeft van ons heus niet te verdwijnen. Maar de kramen moeten wel verder uit de gevels Marktmeester Van Meel belooft el ke keer dat hij onze klacht gaat be handelen, maar verder dan dat zijn we ook nog niet gekomen. On ze klanten, en die van de markt ook, klagen steen en been. De ruimte tussen de kramen en de ge vels is nauwelijks een meter. De mensen zijn net ganzen die nood gedwongen achter elkaarlopen." En verder: „Ook de verkeerssi tuatie in onze straat is slecht. Au to's rijden regelmatig over de trot toirs. Het duurt niet lang of de eer ste dode valt. Wij hebben het ge voel dat iedereen ons laat stikken zodat de problemen zich dan van zelf wel oplossen. Het college hoeft dan alleen de kruimeltjes nog maar op te vegen. Het is te hopen dat een volgende generatie mid denstanders in het Broersveld meer geluk heeft dan de huidige." ">f -I De kinderen van De Erker maken in Hattem graag gebruik van de IJsseltrein, die hen comfortabel vervoert naar afgelegen plaatsen in het bos. Vierendertig kinderen uit West van vijf tot twaalf jaar brengen met acht begeleiders een vakan tieweek door in het Gelderse va kantiecentrum IJsselstein te Hat tem. Zes oudere kinderen van dertien tot zeventien houden met twee begeleiders een fietsvakan tie in de omgeving van Bergen op Zoom in Brabant. Ook hun va kantie is georganiseerd door het wijkcentrum De Erker. Iedere dag doet Het Vrije Volk verslag van hun belevenissen. WOUW/HATTEM Eén lekke fietsband is de enige pech die de zes jongens en meisjes van het tie nerkamp en hun tweekoppige lei ding tot op heden op hun fietstocht door Brabant heeft achtervolgd. Of het moeten dan de muggen zijn die 's nachts af en toe hinderlijk door de tenten zoemen. Steken doen ze ook en dat geeft weer extra pijn. Want krabbelen op de ook rijkelijk door zonnebrand verkleurde lede maten is bepaald geen lolletje, „Maar voor de rest verloopt ons mini-kamp zonder problemen," meldt leidster Anita Riekwel op camping de Heidepol in Wouw. Deelneemster Samantha Jans sen vult aan: „Gistermorgen zijn we om acht uur opgestaan. Het weer was perfect en dat was reden voor een uitgebreid ontbijt in de buitenlucht." Om het aangenaam verpozen in overeenstemming te houden met de temperatuur, werd met zwem- kleding op de bagagedrager geko zen voor een tocht naar het recrea tiecentrum De Heide. „Het water is er heerlijk koel en vooral zui ver. Met zijn achten hebben we een enorm zandkasteel gebouwd. Het was één meter hoog en had een omtrek van maar liefst negen meter," doet Anita verder uit de doeken. „Alleen voor leider Ri chard van de Bruggen verliep het niet zo heel goed. Hij kreeg zand onder zijn contactlenzen." Andere jeugdige bezoekers van het recreatiecentrum sloopten vol overgave het zandkasteel. „Maar we hebben onze burcht eerst met verve verdedigd en gingen tenslot te eervol ten onder," aldus Saman tha Janssen. Gisteravond was het de beurt aan de mannelijk deelne mers om voor kampkok te spelen. „Gelukkig hebben we een goed kookboek bij ons. Mede daardoor komen we toch best aan smakeliik menu.' Slapen gaat in het jeugdkamp van De Erker in het vakantiecen trum IJsselstein in Hattem steeds beter. Maar dat komt ook voor een groot deel doordat de kinderen 's avonds zijn 'afgepeigerd'. De klein tjes lagen gisteravond al om acht uur op bed en waren al na een kwartier in diepe rust. De oudere kinderen speelden eerst nog die- renbingo en doken vervolgens ook bijtijds in de slaapzak. Dat was ook een noodzaak, want vanmor gen is de hele groep al vroeg ver trokken naar Harderwijk. Niet naar het Dolfinarium, maar naar een grote speeltuin waar ze hun vierde kampdag doorbrengen. „De kinderen hebben het fan tastisch naar de zin. Ze eten als wolven," maakt leidster Nel Zuid- am meteen duidelijk. „Gisteren hebben we heerlijk gezwommen, gepiknikt en daarna 's middags in de Leemkuil in het grote bos een dierenspeurtocht met opdrachten uitgevoerd. Zieken kennen we niet en heimweepatiënten al evenmin. Iedereen de groeten ook van Nico le, Ejal, Marjolein, Royke en Ro- mana," somt Nel Zuidam willekeu rig enkele namen van kinderen. Voor het vervoer naar afgelegen en mooie plekken maken de kinde ren gebruik van de IJsseltrein. Dit is een open wagen die is gekoppeld achter een tractor. De eigenaar van het vakantiecentrum toert er de kinderen en hun leiding er tot ieders grote plezier mee rond. Door Ben van Haren Moet Vlaardingen in zijn straatnaamgeving Steve Biko op nemen? Natuurlijk, het zou hoog tijd worden. Moet de Schiedam- sedijk tussen de molen Aeolus en het NS-station Vlaardingen- Oost naar Steve Biko vernoemd worden? Natuurlijk niet, het zou zonde zijn. Niet alleen Steve Biko ver dient het om op een markante en ook in het postverkeer veel ge bruikte plek in Vlaardingen ver noemd te worden. Heel Zwart- Afrika verdient het om eindelijk eens in deze stad in namen vast gelegd te worden. Op zich is het natuurlijk schandalig hoe men in Vlaardin gen jarenlang kansen voorbij heeft laten gaan om in zijn straatnaamgeving gebruik te ma ken van de namen van groothe den uit de moeizame strijd voor de erkenning van gelijke rechten voor donker gekleurde mede mensen. In heel Vlaardingen is geen straat, plein of plaats te vinden, die naar een niet-blanke is vernoemd. In een tijd, dat overal in Nederland straten, plei nen of scholen naar bijvoorbeeld Martin Luther King werden ver noemd, koos Vlaardingen voor buurten met straten genoemd naar hoofdsteden, vogels of op nieuw allerlei namen van familie leden van de Oranjes. Zelfs aan een buurt met namen van be roemdheden uit de wereld van jazzmuziek werd hier nog nooit gedacht. Het kan toch geen opzet zijn? Het Viaardingse stadsbestuur koos kort na de oorlog wel voor de herinnering aan ons af kalvende koloniale bezit. Met middenin die Indische Buurt het Van Heutzpark. Zeehelden, die in lang vervlogen jaren dood en verderf hebben gezaaid, hebben we de eer van een straatnaam laten behouden. Ook zijn de res ten van de oude Afrikaander- buurt met Joubert en Jan van .iebeeck overeind gebleven en krijgt deze met de nieuwbouw in de Van Riebeeckstraat nu zelfs een nieuwe impuls. Kritiek op zo'n keuze, het doortrekken van een eens inge zette lijn, lijkt me overdreven. Maar zou het niet eens tijd wor den, dat ook aan die andere kant de slachtofferkant van dat (tot we beter wisten) hoogge roemde koloniale tijdperk aan dacht wordt geschonken in de Viaardingse straten? Vlaardingen Tegen Apartheid heeft al eerder pogingen in die richting ondernomen met behulp van Klein (nu Groen) Links. Steeds tevergeefs. Een Nelson Mandelabrug kon niet, behalve heel even in een ludieke actie toen de ANC-leider na 27 jaar eindelijk en gelukkig nog levend de gevangenis mocht verlaten. Al snel moest het weer volgens re- cente keuze fantasielocs en de gelijk Deltabrug worden. Er volg de toen wel een belofte, dat spoedig gezocht zou worden naar een nieuwe mogelijkheid tot 1 s De oudste vernoeming van een strijder te- kaart van de Qsn apartheid, stad Vlaardin- Nu ligt er een voorstel bij de gen is van Ja- gemeenteraad om in Viaardingen cob van De- te komen tot een Steve Bikodijk. venter. Hij da- Het gedeelte van de Schiedam- teert van om- sedijk tussen Westlandseweg en streeks 1560. Mr. L.A. Kesperweg zou geschikt Van Deventer zijn voor naamswijziging onder tekende al meer 'omdat er geen mensen aan het eind aan wonen of bedrijven staan en van het Bui- dus geen aanpassingen in het zengat (toen postbestand nodig zijn* Spuy), by de Deze keuze ondervindt tegen- toenmalige stand. Met dezelfde argumenten molen, de die gebruikt worden voor de aansluiting naamswijziging geven tegenstan- haaks op de ders aan, dat de naam van zo'n Hoogstraat belangrijk man niet geven moet van de Schie- worden aan een onbebouwd stuk damsedijk. dijk. Daaraan zou nog toege voegd kunnen worden, dat dit historische stuk weg natuurlijk nooit van naam veranderd mag worden. Nota bene het deel van de Schiedamsedijk, dat al voor komt op de oudste kaart van Vlaardingen (omstreeks 1560 door Jacob van Deventer gete kend). En al met die naam inge tekend werd op de eerste kadas- terkaart, die in 1830 verscheen. Het wordt wel hoog tijd, dat strijders voor de rechten van ook de zwarte mens zoals de door de Zuidafrikaanse politie dood gemartelde Steve Biko, Nelson Mandela, Martin Luther King enz. vernoemd worden op een markante piek in een stad ais Vlaardingen. Ravage na inbraak SCHIEDAM Bij inbraken en pogingen daartoe hebben in brekers een behoorlijke ravage aangericht en stevige schade veroorzaakt. Een woning aan de Van Oldenbameveltstraat werd volledig overhoop gehaald na het openbreken van de voor deur. Sieraden, girobetaalkaar ten en een geldbedrag van ze ventienhonderd gulden zijn verdwenen. Ook de ouderenso- ciëteit St. Jozef aan de Lange Nieuwstraat werd overhoop ge haald. Hier werd een ventilator met een waarde van achthon derd gulden vernield en een spaarpot met een inhoud van tweehonderd gulden weggeno men. Het inbreken in aan wo ning aan de Tjalk moet gister avond zijn verstoord. Toen poli tieagenten om 23.00 uur arri veerden troffen ze geen inbre ker, maar wel een raam met enkele uitgedraaide schroeven. De voordeur van een woning aan de Louis Raemaekerstraat is voor inbrekers te stevig ge bleken. Deze is bewerkt met een koevoet en werd ontzet, maar verder gaf deze geen krimp. SCHIEDAM 'Niemand heeft het recht om tegen je wil aan jouw lichaam te komen'. Onder deze titel heeft het Sa menwerkingsverband Opvang Slachtoffers Seksueel Geweld Nieuwe Waterweg-Noord een folder samengesteld met daarin adressen en telefoonnummers waar men terecht kan voor hulpverlening na sexueel ge weld. De meeste organisaties die m de folder worden ge noemd zijn leden van het sa menwerkingsverband, dat zich ten doel stelt het hulpaanbod aan slachtoffers van seksueel geweld te verbeteren. De folder wordt in ruime mate verspreid onder hulpverleners, vrouwen organisaties en onderwijsinstel lingen. Informatie is verkrijg baar bij de GGD, afdeling GVO, Soendalaan 2, Vlaardingen, te lefoonnummer 010-43455555. Musical Ambassadors spelen op Plantage SCHIEDAM y- -De 'Ameri can Musical Ambassadors' tre den zaterdag voor het elfde jaar op in de muziektent op de Plan tage in, Schiedam. Dit orkest be staat uit ongeveer honderd mu- ziek-studenten in de leeftijd van zestietf'tot twjntig jaar uit verschillende' Amerikaanse sta ten. De muzikale leiding is in handen van Don Wilcox, band director aan de universiteit van West Virginia. Onder andere de composities van John Philip Sousa staan op het repertoire. Het concert m de muziektent is een onderdeel van de drie we ken durende tournee, die de American Musical Ambassa dors onder meer langs New York, Paris, Lugano, Innsbruck, Berchtesgade en Ede voert. De groep doet dit jaar overigens voor de negentiende keer West- Europa aan. Het optreden be gint om 18.30 uur. SCHIEDAM Het straat- theater 'Gigi en Company" treedt morgen om 11.00 (Hof van Spaland) en 14 30 uur (He- maplein) op voor de kinderen van Jeugdland. De creativiteits- karavaan van het jeugd-vakan- tie-evenement is om 10.00 uur op het Dr. Wibautplein en om 14 00 uur op het Geuzenplein. Aan het spelencircuit kan om 10.15 uur worden deelgenomen op het Edisonplein en om 14.15 uur op de Maasboulevard. De deelname aan alle onderdelen is gratis. VLAARDINGEN In een flat woning aan de Sperwerstraat in Vlaardingen is gisteravond laat brand ontstaan. De brand begon in de keuken, vermoedelijk door een pan die te lang op het vuur had ge staan. De hele woning liep brand- en rookschade op. De 36-jarige bewoner van het pand werd door de brandweer op het balkon aangetroffen en naai 3uiten gebracht, Hij bleef echter m de weg lopen en moest door de politie worden afgevoerd. Hierbij liep éen van de agenten een gebro ken neus op door een kopstoot van de bewoner. 1 Gezien de omstandigheden waaronder de brand ontstond en het gedrag van de man achteraf, werd deze naar het bureau ge bracht voor nader onderzoek. f ab'.UhS -X t-i *4 u> te k TH *Tr*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1