Piama-party beslu it kam 3week Na 160 jaar geen openluchtbad meer w~, Zomerwerk Het Vrije Volk SCHIEDAM Goud NS-machinist: 'Vaak naar het strand wordt ook saai OP DE GRENS PAGINA 4 ZATERDAG 21 JULI 1990 Vierendertig kinderen uit West van vyf tot twaalf jaar brachten met acht begeleiders een vakan tieweek door in het Gelderse va kantiecentrum Usselstein in Hattem. Zes oudere kinderen van dertien tot zeventien houden met twee begeleiders een fietsvakan tie in de omgeving van Bergen op Zoom in Brabant. Zy zyn gisteren al teruggekeerd. Ook hun vakan tie is georganiseerd door het* wykcentrum De Erker. Het Vrije Volk geeft vandaag het slotver slag van hun belevenissen. HATTUM „Fantastisch, die boottocht. Echt weer zo'n fijne af wisseling in onze kampweek. De kinderen hebben er echt van geno ten," zegt Nel Zuidam in haar laat ste rapportage vanuit het recrea tiecentrum IJsselstein in Hattem. Gisteren beleefden de kinderen er hun laatste van acht vakantieda gen, In alle vroegte begon die met het alvast inpakken van overbodi ge zaken zoals wasgoed en regen kleding. Regen heeft het kamp niet gekend. Na de boottocht zijn ook de voorbereidingen getroffen voor de bonte-piama-avond als afscheid. Al direct na de maaltijd begon het feest, dat overigens niet tot diep in de nacht heeft geduurd. De jong- sten lagen al bijtijds in bed. Va-' kantie is wel leuk, maar ook ont zettend vermoeiend „Iedereen heeft het verschrikkelijk leuk ge had," geeft Nel Zuidam nogmaals als conclusie. Vanmorgen zijn in alle vroegte de koffers en tassen volgepropt, ge sloten en gereed gezet voor de te rugtocht naar het wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennes- straat. Om elf uur reed de bus weg. Tussen één en half twee vanmid dag arriveren de kinderen weer in Schiedam. „Financieel is ons karn mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het fonds Jantje Beton. Ook zijn we de mensen erg erkentelijk die regelmatig in het wijkcentrum komen bingoën. De opbrengst hiervan is eveneens ge bruikt om de onkosten terug te dringen. Zonder die financiële bij dragen zou deelnemen aan hét kamp onbetaalbaar zijn geweest. Wij zijn iedereen erg erkentelijk." Tot slot zegt Nel nadrukkelijk: „Jullie als Vrije Volk ook ver schrikkelijk bedankt voor het da gelijkse verhaal in de krant. Daar zijn we héél blij -mee en ik weet zeker dat ook de ouders, groot ouders, buren en andere bekenden van de kinderen dat erg op prijs stelden. Van ons mag de krant vol gend jaar weer van de partij zijn. Graag zelfs!" Léden 'Schiespoor' te gast in tv-programma SfjïpiEDAM - In het televi sieprogramma 'Mijn Eeerste Keer'-rzijn woensdag 12 septem ber opnamen te zien die 13 juli bij de modelspoorvereniging Schiespoor zijn gemaakt. Tij dens de opnamen, die vier uur in beslag namen, vertelden drie jeugdleden van de vereniging, Hans Luitwieler (12), Stephan Rebers (11) en Walter de Ronde (8) over hun hobby. Daarnaast lieten zij op de clubbaan van Schiespoor him kunnen met het besturen van modelspoortrei nen zien. 'Mijn Eerste Keer' be gint 12 september om 17.00 uur, op Nederland 2. Slingerende aanhanger moet de tunnel uit SCHIEDAM Een portie extra werk en een proces-ver-, baal hield een 35-jarige man uit Spijkenisse gistermorgen over aan het te zwaar beiaden van zijn aanhanger. Deze was ge koppeld achter zijn personen wagen en ging in de Benelux- tunnel zwaar slingeren. Door de politie werd hij naar de kant gehaald. Er bleek dertienhon derd kilo meer lading op de aanhanger te liggen dan de toe gestane zevenhonderdvijftig ki lo. De man moest het overwicht overladen op een andere aan hanger. Het verkeer ondervond nauwelijk vertraging. Straattheater Jan Pier SCHIEDAM Het straat theater Jan Pier vermaakt maandagmorgen om 10.30 uur de bezoekers van het jeugdeve- nement Jeugdland op het Dr. Wihautplein, Om 14.30 uur is het aanwezig op het Wilhelmi- naplein. Aan leuke creativi- teitsspelletjes zoals het bakken van pannekoeken kunnen kin deren terecht om 10.00 uur op het Frans Halsplein en om 14.00 uur op het I-Iemaplein. ]Het spelcircuit van Jeugdland is morgen aanwezig op het Edison; ein (10.15 uur) en het Dr. Wihautplein (14,15 uur). Deelname aan alle activiteiten is gratis. Rucreatiedag in gebied Oude Maas ALBRANDSWAARD Op woensdag 1 augustus staat het recreatiegebied Oude Maas/Spuiveld bol van sportie- ve-en vooral recreatieve activi teiten. Zo staan er onder meer een fotowandelpuzzeltocht, een fietstocht, levend ganzenbord, kinderschmmkbaan en een ze- venlandenspel op het program ma. Deze recreatiedag begint om elf uur en eindigt om vijf uur 's middags. Door Han van der Horst SCHIEDAM Binnenkort is het in Schiedam gedaan met de openluchtzwembaden. Als Groe noord gesloten is, hebben de steeds subtrepischer overdekte zwempa radijzen het rijk alleen. Na hon derdzestig jaar. Zwemmen was in Schiedam tra ditioneel iets voor opgeschoten jongens. Zij gingen slechts zelden te water in de grachten van de ou de stad zelf, want de smerigheid daarvan was al in de achttiende eeuw overal in het land legenda risch. In plaats daarvan zochten zij een paardenwed op. Dat waren poelen, waar men paarden afspoel de. Dit schandaliseerde de nette burgerij, want aan zwemkleding deed de opgeschoten jeugd niet. Dat wil zeggen, de mannelijke, want een vrouw zou zich nooit in de buurt van een paardewed wa gen. Zo had burgemeester Reijnben- de uitzicht op de watervrienden die gebruik maakten van het paar dewed achter de Rotterdamsedijk. Verontwaardigd schreef hij over jongelingen die „nakend" op zijn achterlandje zaten. De stedelijke overheid stond dat zwemmen min of meer oogluikend toe. In 1830 liet zij een schutting bouwen rond het paardewed bij de Kethelsepoort, zodat de naaktheid aan het oog werd onttrokken. Dat was eigenlijk de vroegste voorgan ger van Bad Groenoord. Maar er is nog een kandidaat. In de eerste helft van de negen tiende eeuw begonnen artsen te ontdekken, hoe goed lichaamsbe weging en sport was voor de ge zondheid. Daar hoorde ook zwem men bij en staösdokters werden grote propagandisten voor het op richten van zwemscholen, com pleet met alle accomodatie. Dat gold ook voor Schiedam, waar de artsen Vaillant, Delbaeïe en Maas zich sterk maakten voor de goede zaak. En voor htm deftige standgeno ten. Want het was bepaald niet de bedoeling, de bezoekers van het paardewed een genoegen te doen. Het ging hen om het heil en de ge zondheid van de welgestelde bur gerij. De brandersknechts, de be woners van de sloppen achter de Lange Haven en de Noord vest vie len geheel buiten hun blikveld. Er gingen jaren overheen, voor de gemeente toestemming gaf voor de aanleg van een zwem- en badin- rigting, zoals dat in die jaren heet te. Er verrees een koffiehuis aan het eind van de Willemskade, nog een stukje verder dan het tegen woordige café met daarachter een omschutte ruimte die in verbin ding stond met het water van de Westerhaven. Op 9 juli ging dit ge heel open voor het publiek, dat wil zeggen voor het zeer welgestelde deel ervan, want de entree be droeg maar liefst p, 60 per keer, Er verrees een koffiehuis aan het eind van de Willemskade met daarachter een omschutte ruimte die in verbinding stond met het water van de Westerhaven. niet eens zo heel veel minder dan het dagloon van een volwassen ar beider. Het was een mondaine affaire, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de wedstrijden die men op zaterdag 11 juli 1863 organiseerde, begun stigd door het schoonste weder, zo als de Schiedamsche Courant mee deelde. Er waren races van verschillen de lengte en een onderdeel schoon- springen. In de prijzen vielen D. Visser, H.M.C. Poortman, S.A. Maas, J. Brijan, D.T.W. Prins en J.H. Ris. De achternamen maken alles duidelijk: dit was de fine fleur van Schiedam, de sportieve zonen der rijken. Sommigen van hen zouden nog een grote carrière maken als plaatselijk regent. Dr. Vaillant, inmiddels voorzitter van de vereniging die de zwemen badinrigting onder haar hoede had, reikte de prijzen uit. Daarna zong een selectie uit Orpheus, ter wijl, aldus nog steeds de Schie damsche Courant, „menige feest dronk werd ingesteld en hartelijk toegejuicht, een en ander bij een schitterende illuminatie van het balcon en fraai aangebragte versie ringen." De verslaggever merkte goedkeurend op: „De goede uitslag van dezen eersten wedstrijd ver heugt ons inderdaad, want ook daardoor achten wij den bloei ver zekerd van een Inrigting wier er kend nut nog wordt verhoogd door de practische rigting, waarvan die wedstrijd getuigde. Alligt toch, mo gen wij aannemen, levert het be oefenen der zwemkunst een1 zeke ren redder op voor den in nood van verdrinken verkeerenden natuurgenoot. "Het optimisme bleek ongefundeerd. In de loop der jaren zou het bezoek aan de zwemen badinrigting alleen maar afnemen, ook na een verla ging van de toegangsprijzen, en binnen tien jaar was zij opgehe ven. De gewone Schiedammer bleef het doen met zijn paardewed. Die bij de Kethelsepoort was dichtge gooid. En nu had men de schutting geplaatst bij de andere aan de Bui tenhavenweg, waar Reijnbende zich al zo aan had geërgerd. De op geschoten jeugd had trouwens ook de weg gevonden naar de nieuwe Westerhaven, waar het water lang zo smerig niet was als in de bin nenstad. In 187? klaagde een inge zonden briefschrijver: „Tot erger nis van een ieder, maar vooral der jeugdige vrouwelijke sexe, ziet men dagelijks jongens zich zonder gepaste dekking in de gemeente wateren aan de Westerkade, de Vest bij de Kethelpoort en aan het Hoofd in de Maas baden". De vol gende dag kreeg hij bijval van ie mand die in de buurt van het paardewed op de Buitenhavenweg woonde. „Vooreerst dat onophou delijke geschreeuw, waarzonder de Hollandsche jongen bijna niets kan doen. Dan de twist, die er soms ontstaat bij 't aankleeden, als er een vergissing in de kleedings- tukken plaats grijpt. Verder de on dragelijke lucht die den omtrek vergalt, en die ontstaat, doordaad de loopplanken als bezaaid liggen met zaken, die beter begrepen dan genoemd kunnen worden". Het was rond die paardewed- den inderdaad een ongehoorde smeerboel, want dat zwemmen had niets met hygiène te maken. Maar ook deze briefschrijver maakte zich meer zorgen om de goede zeden dan om de gezond heid „B.V. Donderdag 2 aug. 11. werd er ongeveer 7 uren 's avonds een aronkemnan in een handkar langs den Rotterd. Dijk gereden. Zoals gewoonlijk lokte die vertooning tal van toeschouwers. Ongeveer 10 zwemmers kwamen uit het water, liepen in Adams costuum tot boven op de dijk, on derzochten wat er te doen was en keerden toen weer zeer bedaard naar de zwemplaats terug". De politie had opdracht tegen deze naaktloperij op te treden, maar in de praktijk was er geen beginnen aan. Commissaris Wolf- fensperger stelde dan ook voor een echt gemeentelijk zwembad aan te leggen met vaste openingstijden, toezicht en onderhoud. Dat kwam er ook, aan de Spuihaven, en het werd op 26 augustus 1888 feeste lijk geopend. Er werden speciale .uren vastgesteld wdhrop alleen vrouwen toegang hadden. En de 'entree bedroeg een dubbeltje. De gemeente voerde echter ook koste loze uren in. Zo hoefde het schor riemorrie niet langer zijn toe vlucht te zoeken in een paarde wed, terwijl dat dubbeltje de nette mensen de kans gaf om zonder schouder aan schouder te poedelen met het uitvaagsel, toch de zwe- minrigting te bezoeken. In 1909 opende men een veel 'groter bad aan de Westfrankeland- sedijk, waar net een stuk van de Wilhelminahaven was gegraven. Dat heeft dienst gedaan tot diep in Ide jaren vijftig. Bad Groenoord is Jaangelegd als vervanging en heeft als zodanig prima dienst gedaan. [Maar de echte Gorzenees kon het iniet verkroppen, dat zijn wyk nu tonder bad zat en daaruit valt te Verklaren, dat men zo hardnek- hing actie heeft gevoerd voor Iwembad Zuid. Hoe dan ook, in Schiedam zijn Ie dagen van het openlucht zwem men geteld. Er zijn wellicht tegen- woordig ook nog genoeg Holland sche jongens die dat betreuren. ide Vandaag vond precies vijf tigjaar geleden in Schie dam een heel belangrijke gebeurtenis plaats, die in de loop van de tijd ook in Vlaardin- gen zijn invloed heeft gehad. Het bijzondere feit vond plaats in de Nieuwe Maasstraat in de Gorzen, in een van de woningen in het doodlopende stukje bij houthandel De Wetering. Bij die houthandel hadden toen Duitse militairen al hun intrek geno men tot grote ergernis van de gehele buurt. Vijfjaar later zou den de Canadezen, de bevrijders die ook op de houtwerf werden ingekwartierd, een geheel ander onthaal krijgen van de plaatse lijke bevolking. Het was dus, zo valt uit de soort bewoning ach ter het grote hek van de werf ook op te maken, in de Tweede Wereldoorlog in een bezet Ne derland, een bezet Schiedam. Uit de inhoud van de Schiedam- se Courant van die tijd viel dat ook wel op te maken. Dagelijks werd daarin melding gemaakt van allerlei oorlogshandelingen alsof het heldendaden waren en meestal onder het kopje 'de strijd in'. Op de dag van de ge beurtenis, die mij zelf ook al tientallen jaren bezig houdt, is er geen Schiedamsche Courant verschenen. Niet dat ze door een verschijningsverbod was getrof- fen, oh neen. Louter omdat de 21ste juli 1940 een zondag was en de krant dus niet uitkwam. Trouwens al zou ze verschenen zijn; echt veel betrouwbaar nieuws was er in die periode in die krant nauwelijks te vinden. Dat blijkt wel bij een bezoek aan het Gemeente Archief aan de Kortehaven, op de hoek waarvan toentertijd aan de Lan ge Haven het redactiekantoor van de plaatselijke krant van Schiedam gevestigd was. Een blik op de pagina's van de Schiedamsche Courant van 22 juli 1940 maakt duidelijk dat die bijzondere gebeurtenis in de Nieuwe Maasstraat de volgende dag ook nog niet tot de ongetwij feld deftige lokalen van de kran- teredactie waren doorgedron gen. De krant van die dag meldt als opening op de voorpagina dat de Baltische Staten zijn toe getreden tot de Sovjet Republiek en in het artikel doet men voor komen alsof het zelfstandige be slissingen zijn geweest van Li touwen, Letland en Estland. On derhand weten we dat de zaak wel een beetje anders is gegaan. Op diezelfde voorpagina staat de 'Saneering van het Nederlands •socialisme' aangekondigd en verderop meldt de krant dat Rijkscommissaris Rost van Ton ningen een nieuw bestek geeft voor SDAP, RSAP en CPN. Dat het geen gezondmaking was, wat het woord sanering toch be tekent, werd in de loop van die oorlogsjaren al duidelijk en hoe ziekmakend, dodelijk en frustre rend het allemaal is geweest hebben we ervaren. Op de plaatselijke pagina's van de Schiedamse Courant van die dag lezen we over een brandje bij de buizenfabriek Excelsior aan de Buitenhavenweg in Schiedam, over een man die op het Van 't Hofplein in elkaar zakte en bij wie de dood werd geconstateerd en over het gene reuze gebaar van de directie van de Vereenigde Glasfabrieken om 25 kinderen van personeelsle den naar Bennekom te laten gaan voor een paar dagen va kantie. Ook wordt er duidelijk gemaakt, dat er voor het eerst sinds jaren deze keer in de -die dag pas begonnen- vakantie geen vakantiespelen voor de jeugd worden gehouden. De organisa toren durven het niet aan met het oog op luchtalarm, de nood zaak om te moeten vluchten voor bommengeweld. Als opening van de plaatselijke pagina fungeert een serie distri butiemaatregelen. Niet zo vreemd want alleen op bonnen was nog maar dagelijks voedsel te koop in de winkels. Er staat dat een ons vet werd verstrekt bij een pond vlees en 100 gram maizena of griesmeel was vol gens die bekendmaking alleen te krijgen tegen inlevering van bon nummer 105. Over dé gebeurte nis van 21 juli echter geen woord. Pas twee dagen later werden er twee kleine regeltjes aan gewijd. Merkwaardig? Neen toch niet zo. Hoewel het mij dus ook al tien tallen jaren bezighoudt en vele anderen mij er in al die jaren ook naar gevraagd hebben, heb ik er zelf ook nog nooit over ge schreven. Toch werd ik er al 35 jaar geleden door geboeid. Vanaf het moment dat ik er op een handbalveld in Vlaardingen meer over hoorde. Ik ging er la ter lopend of op de fiets voor naar Schiedam of waar ik er ook maar iets meer over te we ten kon komen. Vandaag wil ik er toch een keer over schrijven omdat die gebeurtenis van van daag precies vijftig jaar geleden zoveel invloed op mijn eigen le ven heeft gehad. De Schiedamse Courant van 23 juli 1940 meldde in die twee re gels de geboorte van Thea Bak ker roet wie ik 27 jaar geleden trouwde (nota bene in de zaal waar ik twee jaar geleden voor het eerst terugkeerde om voor deze krant een raadscommissie te volgen) en die ik later mee wist te loodsen, naar Vlaardin gen waar ze niet meer weg wil. Wij hebben dus vandaag thuis een gouden feest. BEN VAN HAREN Henk Olieman van de strandtrein: 'Als ik vrij ben maak ik liever een wandeling door de bossen Henk Olieman: „Het is ook één van de belangrijkste aspecten van dit werk. Datje alert blijft en alles ziet." Door Carolien van Eykelen ROTTERDAM/HOEK VAN HOLLAND „De strandtrein? Tja, zo kun je 'm ook noemen," zegt Henk Olieman, machinist bij de Nederlandse Spoorwegen als hij de trein langzaam op snelheid laat komen. „Maar als wij het over een ritje Rotterdam-Hoek van Holland- Rotterdam hebben, spreken we altijd van een Slag Hoek Maar strandtrein of Slag Hoek, op zomerse dagen is de trein 's ochtends afgeladen met zonaan- bidders en 's avonds met bruin verbrande en moegezwommen recreanten. Henk is er niet ja loers op „Als ik vrij ben maak ik liever een wandeling door de bossen." Olieman ('effe boven de veertig') werkt met alle dagen op de lijn naar het strand. „Ge lukkig niet. We hebben in het verleden bedongen dat we per dag maximaal drie keer dezelf de route mochten rijden. An ders zou het wel erg saai wor den. En je moet toch je aan dacht erbij houden." Hoewel hij ujdens het rijden rustig doorpraat houdt hij zijn aandacht bij het spoor. Geen seinpaal of aanwijsbord lijkt hem te ontgaan. 'Passieve oplet tendheid' noemt hij het zelf. Henk: „Dat is ook één van de belangrijkste aspecten van dit werk. Dat je alert blijft en alles ziet." Voor een machinist lijkt op het eerste gezicht niet veel werk aan de winkel sturen hoeft niet en de trein op een bepaalde snelheid brengen ge beurt met één druk op de knop toch zijn de eisen die gesteld worden hoog. „Ik ben zelf be gonnen als rangeermachinist op het haventerrein. Toen heb ik een half jaar lang een opleiding gehad waarbij theorie en prak tijk werden gecombineerd. Daarna volgden de diesellocs en de goederentreinen. Pas toen ik dat allemaal had doorlopen, mocht ik met reizigersmaterieel de rails op. Als machinist moet je niet alleen acht uur lang heel goed letten op seinen, collega's die aan de rails werken en verkeer dat de baan oversteekt, je moet er ook tegen kunnen om acht uur in je eentje te zitten. Wat dat betreft sta je er alleen voor." Ook technisch moet een machinist goed onderlegd zijn," vertelt Henk terwijl de trein langzaam het station Schie dam/Rotterdam-West binnen rijdt. „Als er iets mis is met de trein, wordt eerst gekeken of de machinist het kan verhelpen. Dat voorkomt grote vertragin gen. Kan het niet, dan wordt contact opgenomen met de re- gelkamer. In ons geval Rotter dam. Tegenwoordig kunnen we gewoon bellen, met de Tele- rail," zegt hij, terwijl hij op een zwart kastje wijst. Het blijkt een telefoon te zijn, waarmee hij rechtstreeks naar de regel- kamer kan bellen. „Die Telerail hebben we nog niet zo lang. Daarvoor moesten we a Rijd de trein uit en naar één van de te lefoontoestellen lopen, die om de paar honderd meter langs de rails staan. Ik heb daar wel gekke din gen mee meegemaakt," grin nikt hij. „Dat je staat te bellen en dat de passagiers dan uit het raam gaan hangen met de op merking: Schat, staat de Bokma koud?" Nu kan hij er wel om la chen, „Maar toen niet altijd. Zeker niet als je tussen twee te lefoons in stond en je moest door wind en regen een tele foontje plegen." Ondertussen vordert de reis gestaag. Schiedam Nieuwland, Vlaardingen-Oost, Vlaardingen- Centrum. Henk legt geduldig uit wat alle bordjes langs de rails betekenen. Hij wijst op een Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij zijn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelijk de ruimte om zijn werk te doen. Waar de massa van zijn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe- steding, ryst de vraag naar in formatie. Wie zijn het, die juist in die zomervakantie in de weer zijn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrije Volk een aantal voorbeelden aan het woord. vierkant bordje met een acht erop. „Dat bordje geeft aan, waar ik de trein moet laten stoppen, als ik acht 'bakken' lang ben. Dus eigenlijk om te voorkomen dat ik te vroeg of te laat stop en mensen uit de trein moeten klimmen, omdat het perron is opgehouden. Als de trein het station uit rijdt staat er een negen en even later een twaalf. „De negen staat voor negentig kilometer per uur en die twaalf voor hon derdtwintig kilometer. Tja, nul len daar doen ze bij de NS niet aan." De reis gaat snel verder. Vlaardingen-West, Maassluis, Maassluis-West. Tussen bijna ieder stationnetje trekt de trein op tot honderdtwintig kilome ter per uur. Bij Maassluis steekt een jongen de rails over terwij] de bomen al naar beneden zijn. Henk haalt zijn schouders op. „Als we tijdens ons werk een trein moeten rangeren, steken we geregeld de treinrails over. Maar wij zijn het gewend. Wij letten erg goed op omdat we goed doordrongen zijn van de risico's. Ik hoop alleen maar dat die jongen ook blijft oplet ten..." Hoewel Henk en zijn gezin voor een paar tientjes per maand door heel Nederland en Europa met de trein kan reizen, geeft hij toe dat hij er zelf wei nig gebruik van maakt. „Tja, ik woon in Reeuwijk en daar komt helemaal geen trein." Ook tijdens de vakantie dit jaar gaat hij naar Hongarije neemt hij de auto. Zijn kinde ren maken de reis wel met de trein. „Die vinden het prach tig." Het enige nadeel van zijn werk bij de Nederlandse Spoor wegen vindt hij de onregelmati ge werktijden. Sommige dagen moet hij al om vier uur op en andere dagen is hij pas om twee uur 's nachts klaar. Maar daar staan weer voordelen te genover. Henk: „Iedere dag is anders, omdat je andere routes rijdt. Vandaag dus eerst een slag Hoek. Vervolgens naar Am sterdam, heen over Schiphol en terug over Gouda. En dan naar de werkplaats." Al met al is hij toch ruim acht uur onderweg. Na Maassluis-West volgt Hoek van Holland en tot slot Hoek van Holland-strand. „Nou ja, strand," mompelt Henk. „Het is nog een flink eind lo per, Net als de trein stilstaat komt een minitreintje aanrij den die strandgangers naar het perron vervoert. Tientallen bruinverbrande strandgangers - beladen met emmertjes, schepjes en lege thennoskan- nen stappen uit... en in de trein, richting Rotterdam. Jht 'CX (jtawn 7cmer. Vakantie. Vrij!

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1