Anal abet sme n Schiedam ver boven landelijk gemiddelde Krediet voor olietank in woonwagencentrum HALT-Maassluis gaat alleen verder Het Vrije Yolk SCHIEDAM educatief Centrum nodig in stad met veel mensen die niet kunnen lezen en schrijven Klanten van reisbureau vaak goed gehumeurd Zimerwerk m ■A V i,V PAGINA 4 IP m r»»,. Weer inbraken in portiekwoningen Wk iJ VRIJDAG 27 JUL11990* I**-- Door Wessel Penning SCHIEDAM Ruim vijftien percent van de Schiedamse vol wassen mensen kan zwaar onvol doende lezen of schrijven. Als dat wordt vergeleken met het landelij ke cijfer {8 percent) van analfabe ten is dat heel opzienbarend. „Ja, Schiedam is op dat gebied een pro bleem-gemeente," zeggen Henk Tiggelhoven en Ineke Hoebink van het plaatselijke Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV). Een verklaring daarvoor heb ben beiden respectievelijk di recteur en adjunct-directeur van het ECV al snel beschikbaar, het hoge percentage langdurig werklozen, de vele culturele min derheden en het van oudsher lage opleidingsniveau van de Schie damse bevolking. Tiggelhoven, over dat laatste aspect: „Verhoudingsgewijs veel Schiedammers werkten altijd in de haven. Daarvoor was vroeger Mieke van Leeuwen: „Als het tegen de vakantieperiode slecht weer is, verandert het hier in een gekkenboel." 'Als het tegen de vakantieperiode slecht weer is, wordt het hier een gekkenboel' Door Annet van Aarsen VLAARDINGEN Je zal maar achter de balie van een reisbureau zitten en zonnige verre vakantiereizen moeten verkopen. Op het eerste gezicht lijkt het geen ideale baan. Mie ke van Leeuwen van het Vlaar- dingse reisbureau Prins vindt het echter niet vervelend om op deze manier in de vakantie periode te moeten werken. „De meeste klanten, die hier binnen stappen, verkeren in een bijzonder goede stemming en dat maakt het werk ontzet tend leuk," aldus Mieke. „En ach, m het najaar ben ik zelf weer aan de beurt. Af en toe zit er echter wel eens een aanbie ding tussen waarvan je denkt 'ik stap zo zelf-op het vlieg tuig'." Daarvoor heeft de mede werkster van het reisbureau momenteel geen tijd maar dat wil niet zeggen dat ze nooit er gens-komt. „Tweemaal per jaar ga ik met vakantie," glundert Mieke. „Daarnaast doen we bij Prins allemaal zo'n twee studie reizen per jaar. Dat is één van de leuke aspecten van het werk maar ik vindt het ook een on misbaar onderdeel. Het komt heel goed over als je er zelf bent geweest, als je weet waar over je praat." Van die studiereizen maakt het personeel vijf mannen en vrouwen in Vlaardingen en drie in de Maassluisse vestiging achteraf verslagen zodat de klant door iedereen zo goed mo gelijk geïnformeerd kan wor den. „Vorige keer ben ik naar de Algarve geweest. Je merkt echt het verschil, ik verkoop veel meer reizen naar Portugal omdat ik wat kan vertellen over het land en de accommo datie," aldus Mieke. In het verleden boekten va kantiegangers hun vakanties vaak al in de winter of vroeg in het najaar. De laatste jaren is het echter volgens Mieke een trend geworden om pas op het laatste moment te beslissen waar de reis heen gaat. Niet al leen omdat de zogenaamde 'last minute-reizen' voordeliger zijn, overigens. „De klanten willen kenne lijk eerst kijken hoe het weer in Nederland zelf is. Vorig jaar hadden we een uitzonderlijk goede zomer. De nawerking daarvan merken we dit jaar. De mensen wachten even af. Maar als het dan zo tegen de vakantieperiode slecht weer is, verandert het hier in een gek kenboel. Hoewel, ook met mooi weer is het vaak druk," ver klaart Mieke voordat de tele foon voor de zoveelste maal Zomer. Vakantie. Vrij! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij z^n van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelek de ruimte om zijn werk te doen. Waar de massa van zijn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, rijst de vraag naar in formatie. Wie zijn het, die juist in die zomervakantie in de weer zijn? En waarom doen ze zo- merwerk? In een korte serie laat Het Vrije Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. rinkelt. „Dat is er vast weer één Geduldig legt ze aan de per soon aan de andere kant van de lijn uit dat er op korte termijn misschien nog wel wat bestem mingen in de aanbieding zijn maar dat er dan direct beslist moet worden. „Het verandert echt van minuut tot minuut. De plaatsen, die nu nog vrij zijn, kunnen over een uur wel zijn vergeven. U kunt beter even langs komen. Dan kunnen we de tour-operators opbellen voor een overzicht van de mogelijk heden en de vakantie vastleg gen," Mieke zou zelf bij voorkeur niet op deze manier op vakan tie gaan. „Je hebt nooit de eer ste keus en je kunt geen hoge eisen stellen. De meeste men sen willen graag laagbouw of een eigen zwembad. Maar in feite heb je al moeite om ze een plaats in het vliegtuig te bezor gen. Nee, liever iets eerder boe ken. Vaak scheelt dat slechts een paar tientjes in prijs en je bespaart je zelf een hoop erger nis tijdens je vakantie." Ze vervolgt: „In augustus wordt het helemaal raar. Nog volop zomer maar de boeken met wintersportvakanties zijn dan al weer uit. Je verkoopt reizen aan mensen, die nog net in augustus een zonnevakantie willen maar ook komen de eer ste wintersporters weer bin nendruppelen om een reis te boeken." geen opleiding nodig, dus girgen veel mensen niet naar schoo' Zelfs nu vind je dat nog terug ia de ge zinscultuur. Zo van '-ader ging nooit naar school, waarom zou zoon dan wel gaan'." Schiedam blijkt ook over een hoger analfabetisme-percentage te kennen dan omliggende gemeen ten Vlaardingen (11 percent) en Maassluis (9,5 percent). Een scho ne taak dus voor het ECV, dat via cursussen zijn uiterste best doet analfabeten schrijven en spreken te leren. Helaas blijkt het altijd weer een probleem om die vele analfabeten ook daadwerkelijk te bereiken. Tiggelhoven: „Veel anal fabeten durven daar niet voor uit te komen. Zelfs het onderzoeken naar aantallen blijft natte-vinger- werk." Toch staat het vast dat het aan tal analfabeten mensen die on voldoende kunnen lezen of schrij ven ondanks de tegenwoordige leerplicht niet afneemt. Hoebink: „Het gewone onderwijs heeft geen tijd en geld om de echt mindere leerlingen goed te begeleiden. En op het buitengewone onderwijs be staat inmiddels een leerlingenstop. Zodoende let het onderwijs slechts op de grootste algemene deler. Dat rustige kind met leermoeilijkhe den wordt vergeten." Zo verklaart zij ook dat nog regelmatig twintig tot dertigjarigen zich bij het ECV ^aanmelden als zijnde analfabeet. Zonder dat het iemand was opge vallen, doorliepen zij de lagere school. Tiggelhoven beschrijft de prak tische problemen van een analfa beet aan de hand van een aantal voorheelden. „Een vrouw was met de auto een dagje in Antwerpen geweest. Ze wilde terug maar raak te de weg kwijt. Verkeersborden kon ze niet lezen, dus reed ze maar achter een Nederlandse auto aan. Die auto reed naar West-Duitsland. Of: „Een man die voor zijn baas iedere dag ergens reparatiewerk zaamheden moest doen. Zijn vrouw legde hem dan uit waar het was. Als dat niet voldoende was, gingen ze nog die avond daarvoor even de adressen langs." Tiggelhoven vertelt dat veel analfabeten zo 'schipperend' door het leven gaan. „Als de partner overlijdt, bij een scheiding of als iemand zijn baan verliest, komt het analfabetisme meestal pas aan het licht." Bij de vele analfabete buiten landers vaak zowel in hun ei gen taal als in het Nederlands speelt het 'taboe-probleem' stuk ken minder. Deze groepen worden vaak door familieleden gewezen op de mogelijkheden om via cur sussen iets aan dit probleem te doen. Buitenlanders, die reeds hun eigen landstaal beheersen blijken regelmatig niet bijzonder veel moeite te hebben met een cursus Nederlands. Op een bepaald mo ment kan zelfs -een Nederlandse les over huursubsidie worden gege ven. Anders ligt dat bij hen die in twee talen analfabeet zijn. Hoe bink: „Zij hebben soms geen enkel idee van schrift, ze weten niet eens dat ze van boven naar onder en van links naar rechts moeten schrijven." Het grote probleem van het ECV blijft het taboe dat rond het analfabetisme hangt. Het jaar 1990 wordt officieel weliswaar Het Jaar van de Alfabetisering genoemd, maar Tiggelhoven en Hoebink hebben daar nog nauwelijks iets van gemerkt. Terwijl juist de pu bliciteit zo belangrijk is. Tiggelho ven: „Ja, ik meen dat NOS-Laat een item over analfabetisme heeft gehad. Maar wat beb je daaraan. Zo begrijp je de doelgroep niet. Het kan beter in 'Zeg ns AA' zitten, Daar kijken ook analfabeten naar." Volgens de ECV-directeuren we ten veel Nederlanders ook nog Henk Tiggelhoven (r) en Ineke Hoebink van het Educatief Centrum voor Volwassenen: „Als de partner overlijdt, bij een scheiding of als ie mand zijn baan verliest komt het analfabetisme meestal pas aan het licht." steeds niet hoe ze om moeten gaan met iemand die niet kan lezen of schrijven. Zelfs bij het arbeidsbu reau en de sociale dienst worden daarmee nog fouten gemaakt. Hoe bink vertelt: „Een man had bij het arbeidsbureau de moedige stap ge daan om over zijn analfabetisme te vertellen. Maar wat deed die mevrouw achter de balie? Ze gaf hem een briefje met oiis adres en zei: 'Ga daar maar heen, daar hel pen ze u wel?' Uiteindelijk is hij hier gekomen. Maar met dank zij het arbeidsbureau." Verspreid over buurthuizen door heel Schiedam is het ECV in de weer met 328 cursisten om hen van hun analfabetisme af te hel pen. Per jaar kunnen voor vijftig gulden veertig lessen Nederlands op drie verschillende niveaus wor den gevolgd. Dat gebeurt heel ge doseerd. Zo zitten de cursisten met in klassen maar in groepen. Dat is om een speciale reden Hoebink: „Klassen zouden hen maar aan die vreselijke schooltijd herinnerem Want reken maar dat die tijd voor de analfabeten verschrikkelijk was. Een periode van onzekerheid, waarin men constant gekleineerd en genegeerd werd. Nu nog maak ik mee, dat cursisten slechts in tranen over hun schooltijd kunnen vertellen." Dat illustreert nadrukkelijk de tegenstelling met het moment dat de cursisten leren lezen en schrij ven, en dus analfabeet-af zijn. ECV-directeur Henk Tiggelhoven- „Iedereen leeft dan op. Ze kunnen opeens allerlei andere televisiepro gramma's bekijken, ze kunnen kranten lezen. Een wereld gaat voor ze open." Mensen die meer informatie willen over de vele cursussen van het Educatief Centrum voori' Volwassenen kunnen bellen naar: 4261511. SCHIEDAM Voor de vierde keer in anderhalve week zijn die ven actief geweest in portiekwo ningen In de nacht van woensdag op donderdag braken ze in bij een drietal huizen aan de Peter van Anrooylaan. In twee woningen werden gouden sieraden weggeno men. Eén verzameling levert de da ders mogelijk drieéneenhalfdui- zend gulden op, van de andere se rie sieraden is de waarde nog on duidelijk. Bij een derde woning aan het portiek werd slechts de voordeur opengebroken. Eerder deze maand waren inbrekers al ac tief in portiekwoningen aan het Royaardsplein en de Van Hall straat. De politie zegt inmiddels over 'enkele aanknopingspunten' te beschikken. SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethouders zal de gemeenteraad voorstellen in de vergadering van 10 september 74.000 gulden uit te trekken voor het vervangen van de olietank op het woonwagencentrum aan de Schiekade en het opruimen van de verontreinigde grond er omheen. Het vervangen van de lekke olie tank kost 24.000 gulden en het sa neren van de grond komt op vijf tigduizend gulden. De aanschaf van een nieuwe olietank is volgens wethouder De Leede onontkoombaar. „De inves tering is voor hooguit anderhalf jaar, omdat daarna het woonwa genkamp verdwijnt, maar aan ver vanging was niet te ontkomen,"™^ zegt hij. „Doordat de oude tank lekt wordt de grond erom heen" vervuild en als we dat nog een „i jaar zo door laten gaan, lopen de1A kosten voor het reinigen van de;,0 grond enorm op. We hebben weljU gezocht naar goedkopere alterna-,,. tieven die ook technisch haalbaar waren en niet schadelijk voor het, milieu, maar een nieuwe olietank was de beste oplossing. Gas is bij-'^ voorbeeld wel goedkoper, maar ook onveilig." De Leede heeft goede hoop dat,' de nieuwe tank verkocht kan wor- den als het woonwagencentrum wordt opgeheven. SCHIEDAM Het Maassluisse HALT-bureau voor vandalismebe strijding, nu nog inwonend bij HALT-Schiedam, verhuist per 1 augustus naar het stadhuis in Maassluis. Jongeren die zich aan vandalisme schuldig hebben ge maakt kunnen na bemiddeling van het HALT-bureau strafvervolging voorkomen door alternatief werk t° gaan verrichten. De afdeling Maatschappelijk Werk van de gemeente Maassluis is ongeveer een jaar geleden met het HALT-project gestart. De me dewerkers weken toen uit naar Schiedam omdat die gemeente meer ervaring met vandalismebe strijding onder jongeren heeft. Volgens HALT-coördinatrice Trees Luiten konden daardooraanloop- problemen voor de Maassluise pro jectgroep het hoofd worden gebo den. Gedurende het eenjarig bestaan van het Maassluise HALT-bureau hebben er zich 75 jongeren ge meld. Dat is twee keer zoveel dan de landelijke stichting HALT had geraamd. De stichting gaat per jaar uit van één verwijzing door justitie per duizend inwoners. Voor Maassluis zouden er dat dus 33 moeten zijn. Hoe komt Maas sluis aan een dubbel aantal verwij zingen? Trees Luiten wijt het hoge cij fer aan het gebrek aan geld en per soneel waar de twee Maassluise jongerencentra De Toevlught en de Dug-Out mee kampen. Gebrek aan inhoudelijk betere opvang zou het jongerenvandalisme bevorderden. In deze krant van 19 juni werd al aandacht geschonken aan de pro blemen bij het Maassluisse jonge renwerk. Jongerenwerker Aad Sluijter van De Toevlucht zei toen dat de paar Maassluise-jongeren werkers de vele jeugd die naar de centra komen met naar behoren kunnen opvangen. Ruim een maand geleden heeft de gemeente Vlaardingen een projectgroep geïn stalleerd die zou onderzoeken hoe de problemen konden worden op gelost. Ruud Kats van die project groep vertelde desgevraagd dat er per 1 september een poule van vier jongerenwerkers en een straathoekwerker komt die de ef fectiviteit van het jongerenwerk moet verbeteren Door aan vaste personen de coördinatie en het fi nancieel beheer in handen te ge ven, verwacht Kats een effectie-__ vere aanpak van het jeugdvanda- lisme. Vooralsnog is er geen extra j_ geld door de gemeente beschikbaar gesteld. Jongeren die zich in het kader,', van het Maassluise HALT-project >i willen aanmelden kunnen vanaf 1 dinsdag 21 augustus tussen vijf en,/-/ zeven uur terecht op het Maasslui- se stadhuis in kamer 11 I y,.F s 19 1$ iXg- w. U'S oh

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1