Serie 'portiekdiefstallen' mogelijk werk van bende Cl 'Te veel vis en te weinig planten' Het Vrije Volk SCHIEDAM Tranendal aan finish van cyclecross bij meisjestour in Ysselsteyn Zwaar ft I^SlPw 'A YiS* -teï i Zomerwerk Vernielingen Aids-expositie in bibliotheek Bewoner slaapt tijdens brand Verlichting vernield SW tegen Feyenoord op woensdag m. fvr*,, \j- - PAGINA 4 MAANDAG 30 JUL1195 SCHIEDAM De foto-ex positie 'Mensen met Aids' is vanaf 3 augustus in de Ge meenschappelijke Openbare Bibliotheek aan het Bachplein te zien. De expositie bestaat uit foto's van New Yorkers die lijden aan de dodelijke ziekte. De foto's zijn gemaakt door de Amsterdamse foto graaf Frits de Ridder. De Ridder werkte in 1988 en '89 enkele maanden in het Bailey House in New York, een voormalig hotel dat ruim te biedt aan ruim veertig dak lozen met aids. Tijdens zijn vrijwilligerswerk daar n lak te De Ridder dertig collages van de aids-patiënten, die dankzij het Baüey House niet op straat hoeven te sterven. De foto's laten geen open wonden of aandoeningen zien, maar tonen gewone mannen en vrouwen met aids. Ze laten zien dat de ziekte iedereen kan treffen. De expositie wordt gefinancierd door de Stichting Aids Fonds. De ex positie duurt van 3 tot en met 27 augustus. Wethouder Bart de Leede zal vrijdag de ten toonstelling openen. Politie onderzoekt relatie tussen inbraken; bewoners zagen 'mannen in blauwe overalls' SCHIEDAM Een serie inbra ken in portiekwoningen in de wij ken Groenoord en Woudhoek heb ben extra aandacht gekregen van de Scbiedamse politie. Kecher- cheurs zijn druk bezig met een on derzoek en vermoeden dat een ver band bestaat tussen de verschillen de diefstallen. Niet uitgesloten wordt dat hier een speciale bende aan het werk is. „We denken dat het zo is," zegt politiewoordvoer der Buijnink. Bewoners van de ge troffen woningen zijn vrijwel overtuigd van de betrokkenheid van een groep inbrekers. Vorige week liet een politie woordvoerder zich al ontvallen dat in de buurt van de plaats van de misdrijven steeds 'mannen in blauwe overalls' waren gesigna leerd. Maar, voorlopig is nog niet duidelijk of zij iets met de inbra ken te maken hadden. Het onder zoek naar die betrokkenheid is nog gaande. In een tijdsbestek van amper twee weken brachten inbrekers bezoeken aan onder meer wonin gen aan het Van Royaardsplein, de Van Hallstraat en de Beter van Anrooylaan. Vooral sieraden wer den daarbij buitgemaakt. Opval lend genoeg werden meerdere wo ningen opengebroken en steeds weer lagen die aan eenzelfde por tiek. Meestal werd een koevoet ge bruikt om de woning via de voor deur te betreden. Vandaar dat de politie vorige week langzaam over tuigd raakte van het verband tus sen de verschillende diefstallen. Een bewoonster van één van de door diefstal getroffen woningen aan de Peter Van Anrooylaan ver telde vanmorgen dat zij een aantal 'bendeleden' vorige week even voor de inbraak in haar trap penhuis was tegengekomen, „Het was op klaarlichte dag," zegt zij. „Om elf uur 's ochtends. Ik wilde net boodschappen gaan doen, toen ik ze tegenkwam. Ze waren waar schijnlijk aan het werk bij na'n bo venbuurvrouw, die ook weg was." De vrouw heeft een uitgebreid signalement aan de politie doorge geven. Drie mannen zouden de wo ningen hebben doorzocht, een vierde stond op de uitkijk. Op het moment dat enkele bewoners te rugkeerden heeft deze vierde man bij wijze van alarm op de huisbel len gedrukt. Omwonenden hebben de mannen zien weglopen, ,,'s Morgens had ik ze al zien lopen aan de achterkant van de flat. Ze hebben ons gewoon zitten beloa^ ren." Volgens de bewoonster zijn Wa ren de dieven slechts uit op gou den sieraden. Duidelijk werd dat zij daarbij ook echt goud en nep- goud konden onderscheiden. „Een goudkleurig medaillon hebben ze laten liggen. He echte goud namen ze wel mee." 'In belang van het onderzoek' wil de politie weinig mededelin gen doen over eventuele vorderin gen, die gemaakt zijn. Wel zou de politie reeds beschikken over 'en kele aanknopingspunten'. Een woordvoerder: „We zijn nu in een fase van het onderzoek dat 'we al lerlei feiten vergelijken. Zo hebben we meer tips van omwonenden ge kregen." -Toch overweegt de politie niet extra surveillances te gaan houden in buurten met veel portiekwonin gen. „We weten in welke richting we moeten zoeken, dat wel," ver volgt de woordvoerder. „Maar als we alle buurten met portieken in Schiedam gaan optellen, nou dan hebben we er nog wel een paar. En die inbreker zal echt niet op ons staan te wachten." De politie spreekt van 'een in inbrekerskringen vrij gebruikelij ke methode': een aantal breekt de deuren open, doorzoekt heel snel de woningen en vertrekt weer. De woordvoerder: „Ja, dat is een risi co. Maar inbrekers zijn tegenwoor dig bereid om grote risico's te ne men." Door Rein Wolters YSSELSTEYN Nat van trans piratie en tranen van pijn en ver moeidheid. In het fïetspeloton van de Meisjes Driedaagse was het gis teren in het Limburgse Ysselsteyn afzien, afzien en nog eens afzien. Onder een temperatuur van tegen de dertig graden werden in het 'bronsgroen-maar-wel-erg-naar- giermest-ruikende-eikenhout' een sprint en later een individuele tijdxit/cyclecross verreden. Vooral het laatste onderdeel bleek zwaar. Meer dan de helft van het peloton kwam jankend over de meet. En heus niet van aanstellerij, maar puur van de pijn en doorstane el lende in het rulle zand. De Meisjes Driedaagse (MDD) SCHIEDAM Een woning aan de Valeriusstraat is vrijdagnacht na een brand ^onbewoonbaar ge worden. De bewoner kon nog net op tijd het brandende pand verla- ten. De brandweer had het vuur snel onder controle. De bewoner heeft de nacht doorgebracht in het politiebureau. De gealarmeerde politie moest vrijdagnacht zelf de toegangsdeur tot de woning openbreken. De be woner was in slaap gevallen. Vol gens de politie had hij dagenlang weinig geslapen, wel hard gewerkt en wat bier gedronken. Een bran dende kaars zou even het vuur hebben veroorzaakt. Toen de kaars bijna op was, barstte de glazen kandelaar, waarna de kaars op het vloerkleed viel. SCHIEDAM Een groepje jon ge Schiedammers heeft zaterdag nacht de buitenverlichting ver nield van het verzorgingstehuis Driemaasstede. De schade be draagt zo'n zeshonderd gulden. Een 19-jarige Schiedammer is aan gehouden. ROTTERDAM De KNVB heeft in overleg met de politie be sloten om de competitiewedstrijd SVVFeyenoord, die voor het weekeinde van 25 en 26 augustus was vastgesteld, te verschuiven naar woensdag 29 augustus. Het duel wordt in de Kuip gehouden en blijft een thuiswedstrijd van SVV. De KNVB houdt vast aan de nieuwe regel dat een wedstrijd die om welke reden dan ook in het weekeinde niet kan worden ge speeld, in de loop van de volgende week moet worden ingehaald. SVV zal ook zijn andere thuis wedstrijden in de Kuip mogen spe len, mits het de KNVB de garantie geeft dat het voor slechts een sei zoen is en er in Schiedam op korte termijn met de bouw van een nieuw stadion wordt begonnen. De politie heeft als voorwaarde ge steld dat de thuiswedstrijden van SVV moeten samenvallen met de uitwedstrijden van Feyenoord. Dat betekent dat Sparta en Excelsior bij hun thuiswedsrijden de concur rentie krijgen van de Scbiedamse club. In de loop van het seizoen wil de KNVB deze regeling nog eens bezien. beleefde gisteren in het gehucht Ysselsteyn bij Venray de tweede etappedag van hun jubileumtour (de 20ste). Zaterdag ging de MDD (een fietsevenement voor meisjes van 10 tot 15 jaar van het recrea tiecentrum Kruiningergors in Oost- voorne) met een proloog van start. Dat gebeurde nog in het Gors over een afstand van vijfentwintighon derd meter. De meisjes strijden in twee klassementen (wit 10, 11 en 12 jaar en geel 13, 14 en 15 jaar) om de witte en de gele trui. Op Tour de France-achtige wijze doen ze gedurende vier dagen mee aan allerlei wieier- en andere klasse- mentswedstrijden. Htm busreis verliep voorspoedig en ook het in kwartieren was snef.achter de rug. Achter de geluidswagen van Het Vrije Volk ging de bonte kara vaan met de auto's van de tiental len meegereisde volgers, nageke ken door een fronsende plaatselij ke bevolking naar het sprintpar- cours. Linda van Pelt uit Oud-Beij- erland van de ploeg café Vermeu- 2 len was met 19.39 seconden de snelste. Haar ploeggenoot Jik van der Haven uit Alkmaar en de eveneens Oud-Beijerlandse Marcha Lupker van de ploeg Het Zuiden volgden op luttele honderdsten van seconden. Na de soep, hamburger, patat, komkommer, appelmoes en een naamloos maar wel lekker zuur toetje, ging het opnieuw richting Afzien in het bronsgroen eikenhout tijdens de sprintwedstrijden. Deelneemsters aan de Meisjes-Driedaag- se trotseerden een temperatuur van byna dertig graden. bossen. Zoals bij elke, verplaatsing! van het peloton, zorgden de weg beveiligers op hun snelle brom mertjes ook nu voor een veilige en ongehinderde doortocht van de bij na één kilometer lange stoet. Om- dat de gemeente Venray muziek op- de openbare weg via de geluidswa gen verbiedt, zingen de kinderen zelf uit volle borst en dat heeft weer meehollende paarden en koeien en van schrik wegschieten- F Rugnummer 50 wordt ge dragen door de vijftienjarige Marijke Slavenburg van de ploeg Heineken. Zij woont in Schiedam aan het Dirk Schafer- plein en is vierde jaars aan de St. Jozef Mavo in Vlaardingen. Marijke doet voor de eerste en tevens laatste keer mee aan de Meisjes Driedaagse. „Volgend jaar ben ik volgens het regle ment te oud. Jammer, want ik vind het meedoen leuk, maar ook wel zwaar." Het trainen met de hele ploeg, gedurende vier weken on der leiding van Koos (vader) en Jeroen (zoon) Lancel zegt de renster nuttig te hebben gevon den en het tegelijk te hebben er varen als voorpret op het wer kelijke evenement. De gecombineerde individu- ele tijdrit/cyclecross kwam Ma- irijke gisteravond goed door. „Ik had gedacht dat het parcours zwaarder zou zijn." En over de gele trui, het fel begeerde leider stricot: „Die zal ik niet kunnen pakken. Daar rijden de meiden van de ploeg Het Zuiden te goed voor." Tot slot vertelt de liefhebster van turnen: „Zaterdag, bij de proloog in het Kruiningergors, heb ik enorm genoten van de aanmoedigingen van al die mensen langs de kant. Dat was een ware belevenis." Ze stond zaterdag als zesde in het klasse ment. Gisteren schoof ze door naar de vijfde plaats. («pi c,s-f Lar>S sSr' r titc de, schapen tot gevolg, tt Voor^de Rotterdamse Claudia Struik van de ploeg Vitesse verliep de cyclecross niet bepaald naai) wens. Haar versnellingsapparaat draaide in de soep. Ze kon trappen wat en zo hard ze wilde, maar het haalde in snelheid geen steek meer uit. Van dezelfde ploeg ging Sabine Bruining over de kop. Haar ploeg- leidster, Irma Remeeus, was boos op het reglement omdat daarin geen mogelijkheden zijn opgeno1 men voor overrijden. Diana Ver west uit Capelle aan den IJssel is de opvallendste renster. Op haaf 'oma-fiets' (er rijden vanzelf oolj; meiden op heuse wedstrijdfiétsen en ook op mountain bike's) zit de Schildersbedrijf Holland renster. aan het stuur een trollenpop (haar mascotte) vastgebonden. Rotterdamse Kelly Schuurink van de Heinekenploeg was tijdens de cyclecross zo geconcentreerd dat ze onverwacht een jump maakt waardoor haar fiets on wrikbaar vast in een een boom kwam te zitten. Zowel de gele trui als de witte trui bleven in handen van de rensters Maaike Vos en Pascale Maasdam van de ploeg Het Zuiden. De naaste concurrenten staan op respectievelijk 9 secon den en 1.06 minuut. De tien rensters van de ploeg Van der Poll bleken gisteravond nog de meeste energie over te heb ben. Zij hielden het kampeercen- trum De Peelhaas nog lange tijd wakker wakker met allerlei frat sen. Vanmorgen om zes uur liep de wekker weer af. De wedstrijden duren vanavond tot zonsonder gang. Daarover morgen meer. Woensdag keert de stoet weer te-' rug in het Kruiningergors. Tourleider Ed Lubbe: „Iedereen maakt het uitstekend en graag de groeten aan het thuisfront." Een bijzondere groet sturen de kinde ren aan Piet Rook. De sympathie ke medewerker van het recreatie gebouw in het Kruiningergors werd voordat de tour begon onver wacht opgenomen in het zieken huis. SCHIEDAM Twee Schiedam mers van 22 en 25 jaar leeftijd zijn vrijdagnacht aangehouden, 'omdat zij vernielingen hadden aangericht op de Lange Nieuw-' straat en de Oranjestraat. Op de Oanjebrug haalden zij bovendien een reddingsboei uit een glazen kast. Watercontroleur: Willem de Held: 'Zelfs water in eigen vijver wordt aan onderzoek onderworpen' kïL m Willem de Held: „Het meten van de waterkwaliteit gaat tegen woordig heel wat eenvoudiger, dan vroeger. Een apparaatje dat de metingen verricht en de resultaten gelijk doorgeeft." Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM Eén keer per maand wordt in Schiedam de waterkwaliteit gemeten. Op ze-l venen twintig meetpunten in de. stad worden twee apparaatjes! in het water gehangen die het zuurstof- en zoutgehalte meten. „Eén dag in de maand is na tuurlijk niet veel, maar wel ge noeg," vertelt Willem de Held van de gemeentelijke 'Plantsoe nendienst, die de controles uit voert. „En als we de indruk hebben dat de kwaliteit snel verslechtert, doe ik gewoon wat extra metingen." Vier jaar geleden werd het water, ;nog, gecontroleerd door watermonsters-te nemen en die achteraf, in een laboratorium, te analyseren. Nu heeft De Held twee zwarte kastjes om zijn nek hangen, waaraan twee staafjes zitten die hij in het water hangt. De staafjes geven de waarden die worden gemeten direct door en op een klein schermpje verschijnen de resul taten. De zeventwintig meetpunten waar hij iedere maand langs gaat, liggen door de hele stad. „Eigenlijk zijn het achtentwin tig punten," grinnikt Willem. „Want de vijver in mijn tuin neem ik ook altijd even mee. De waterkwaliteit daarvan is overigens prima." De Stadhouderslaan is één van de punten in de stad waar De Held regelmatig komt. „In het stilstaande water aan de Stadhouderslaan liggen veel do de bladeren. Dat vormt een bron van voedsel voor allerlei planten en dieren. Hoe meer le ven, hoe meer zuurstof er wordt gebruikt. Soms zit er daardoor zo weinig zuurstof in het water dat de brandweer er aan te pas moet komen om zuurstof in het water te spui ten. Of we laten het water doorstromen en zetten de fon teinen aan. In Spaland zit op het moment veel zout in het water. In het verleden is daar grond opgespoten en door de druk van de nieuwbouw komt het zout naar boven en belandt in het grondwater Maar daar kunnen we dus weinig aan ver anderen. Alleen goed in de ga ten houden." Het meeste water in Schie dam is volgens De Held van re delijke kwaliteit. „Het is nooit optimaal geweest in ieder geval nooit goed genoeg om er in te zwemmen maar we doen er alles aan om het te ver beteren. Bijvoorbeeld door wa terplanten uit te zetten. Die wa terplanten, die we voor een deel zelf kweken in de gemeen tekwekerij, verbruiken voe dingstoffen die anders door de vissen zouden worden opgege ten. Hoe meer planten, hoe schoner dus eigenlijk het wa ter. Over de vissen is Willem niet erg te spreken. „Vooral in het water bij de Stadhouder slaan zit veel vis, karpers. Die maken de planten kapot en dat is weer slecht voor het water. Ze trekken ze los. Minder vis zou beter zijn, tenminste min der karpers. Het zijn vissen die hier eigenlijk niet horen, maar Zomer. Vakantie. Vry! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vry zijn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krygt de specialist eindelyk de ruimte om zyn werk te doen. Waar de massa van zyn .vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen ^ri^Keïen.bóven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, ryst de vraag naar in formatie. Wie zyn het, die juist in die zomervakantie in de weer zyn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie Iaat Het Vrye Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. zijn ingevoerd. Een snoek of een voorntje kan veel minder kwaad, maar een karper scheidt zoveel afvalstoffen af, dat daardoor de alggroei weer toeneemt. Tijdens de regelmatige con-"" troles wordt ook gekeken naar botulisme. „Botulisme steekt-" vooral de kop op als het langere tijd warm weer is en de water- temperatuur dus kan stijgen,""' vertelt Willem verder. Dit jaar zijn er nog 'slechts' tien geval len van botulisme gemeld. Vo rig jaar werden zeventig een den opgeruimd en het jaar daarvoor 250. Maar als er in de zomer een hittegolf heerst, kan het aantal slachtoffers de dui zend overstijgen. Willem: „De bacterie die bo tulisme veroorzaakt gedijt uit stekend in dat warme water. We kunnen verder weinig doen om het te voorkomen. Het wa ter doorspoelen, zorgen dat het in beweging blijft. En de dieren die eraan zijn overleden zo snel mogelijk opruimen. Maar het' publiek kan ook iets doen; zo weinig mogelijk voederen. Als de mensen te veel brood neer strooien eten de eenden het niet meer. Het blijft in het wa ter liggen, de vissen eten het ent scheiden vervolgens weer afval stoffen af, die slecht zijn voor de kwaliteit van het water." De Held begon zijn loopbaan bij de gemeente als tuinman. - Nu houdt hij toezicht op de" maaiwerkzaamheden, de water kwaliteit en verzorgt daarnaast ook de administratie die erbij' hoort. „Het werk is leuk, afwis selend. Je bent veel buiten. En dat ik het leuk vind blijkt ook wel uit het feit dat ik hier al ruim eenentwintig jaar werk." Hij vindt het in ieder geval niet erg om in de zomer te werken. „Met dit werk kom ik toch wel genoeg buiten." A $7^ j - i.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1