Onderriem ngs raad gepasseerd door ontevreden 3GS-personeel 'Anders raken ze op je uitgekeken' Maa ke Vos grootse w innares van laatste Meisjes Driedaagse k Het Vrije Volk SCHIEDAM 'We hoorden weieens wat, maar kennen de details niet' Bewoners voeren actie voor opname van 'Jopie Ploegleider DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 FNV-voorzitter Aad Schippers: Tropenjaren waren het' Mi JAAR VERSLAG Tour van Drie Hoogste molen nu ook in Amsterdam Inbrekers betrapt 2 'O PAGINA 4 WS SCHIEDAM De onderne mingsraad van de bedrijfsgemeen- scbap Schiemond (OVO! voelt zich gepasseerd. De OR-leden begrijpen niet waarom „een aantal ontevre den personeelsleden" zich niet tot hen heeft gewend. „Mogelijk had den we goed werk kunnen doen," zegt OR-voorzitter Henk Dolstra. „Zo had een 'achterbakse situatie' als deze kunnen worden voorko men.' Dolstra doelt op de interne rap porten van het Amsterdams orga nisatiebureau Cassee/Groen/Runderkamp, die door een lid van het middenkader in de publiciteit zijn gebracht. Daaruit blijkt dat in een "deel van het middenkader nogal gevoelens van onvrede leven. De problemen zouden onder andere zijn ontstaan als gevolg van de veranderende be drijfscultuur; de BGS moet volgens de nieuwe opzet meer marktge richter gaan denken en werken. Oók directeur G. van der Veen Mijkt echter onderwerp te zijn van felle kritiek. De ondernemingsraad valt voor al over de manier waarop die kri tiek is geleverd. „Het had de pers niet mogen halen. Men had het in tern kunnen regelen," stelt de OVO. „Op deze manier is de direc teur in de rug aangevallen. Het had netter gekund." Van der Veen zelf heeft gisteren in deze krant al gereageerd op alle aantijgingen. Hij wijst het overgro te deel van de kritiek van de hand De OVO-leden gaan daarin een eind met hem mee. „Solistisch is hij niet, We lopen regelmatig bij hem binnen. Hij staat altijd klaar voor een discussie. En dat OR-con- flict van vorig jaar (Van der Veen schortte ooit het overleg voor ne gen maanden op, redactie! is opge lost. Het loopt nu weer goed," zegt OVO-voorzitter Dolstra. Toch komt alle kritiek op de het BGHS-management ook voor het OVO niet als een volslagen ver rassing. „Nee, je hoort weieens wat," knipoogt Dolstra. „Maar dat heeft volgens mij toch vooral met de veranderingen op dit bedrijf te maker Vroeger was een sociale werkplaats een veel meer be schermde instelling. Tegenwoordig moet ook hier een goed produkt worden geleverd." later blijkt hij de kritiek uit de interne rapportage net als de directeur kent hij het schrijven overigens niet nog beter te "her kennen. „Via de wandelgangen was ik summier op de hoogte," zegt hij. „Ja, er zal best een kern van waarheid in alle kritiek zit ten. Maar we kunnen maar weinig ioen. Als we de details niet weten, kunnen we niets hard maken. Daarom zeg ik ook niet heel di rect: Ja, het is allemaal waar." OVO-voorzitter Dolstra vreest dat veel van het BGS-personeel weinig vertrouwen heeft in zoiets als een ondernemingsraad. Allerlei informatiemateriaal zou weinig helpen. De OVO had gewenst dat de on tevreden leden van het middenka der hun ergernis naar voren had den gebracht. „Dan hadden wij het bij Van der Veen aan kunnen kaarten," zegt Dolstra. „Want dat soort zaken horen thuis in een ver gaderzaal. We hadden daar al ja ren over kunnen discussiëren. En als de directeur toch niet zou luis teren, hadden we altijd nog andere uitgangen kunnen vinden. Via de bond, bij voorbeeld." SCHIEDAM Op initiatief van Leger des Heils-soldate J.J. de Heer zijn bewoners van de Rotter- damsedijk gisteren een actie ge start die moet leiden tot de nood zakelijke opname in een verzor gingstehuis van de demente be jaarde Johanna Klaassen, beter be kend als Jopie. De regelmatig over de 'dijk' rondzwervende Jopie zou de laat ste tijd nogal wat overlast veroor zaken in de buurt. In een huis aanhuis verspreide folder wor den buurtbewoners opgeroepen, om bij eventuele overlast contact op te nemen met de politie of de RIAGG. „Zo willen we haar opname versnellen," laat heilsoldate De Heer weten. Ze vertelt dat de 82- jarige Johanna Klaassen zelf een huis heeft op het Lorentzplein. „Maar ze kan zich niet meer ver zorgen." Mevrouw de Heer vangt haar daarom regelmatig op. Jopie eet bij haar en wordt verzorgd. De Heer: „En volgens mij vindt de RI- Door Wessel Penning SCHIEDAM Met Johan Ste kelenburg zat hij in het FNV-dis- trictsbestuur. En Paul Rosemöller zag hij als 'jong broekie' de bonds raad binnen komen. Na een 18-ja- rig voorzitterschap van de FNV-af- deling Schiedam, stapt Aad Schip pers vooral om gezondheidsre denen op. Schippers blijft wel actief als afdelingsbestuurder en zal de vak beweging dus niet verlaten. FNV- leden in Schiedam hoeven zijn nuttige belasting-adviezen dus ook de komende jaren niet te missen. De laatste vijftien jaar stond Schippers altijd klaar met tips over het invullen van het belas tingformulier. Regelmatig maak ten FNV-leden met hem een af spraak. Schippers: „Op het kantoor aan de Stadhouderslaan heb ik ieder lid weieens op bezoek gehad. Schiedam heeft zesduizend FNV-le den, dus reken maar uit. En dan ging ik ook nog langs de FNV-le den in de bejaardentehuizen." Ook door zijn werk als docent op de 'vakbondsschool' werd hij zo lang zamerhand in FNV-kringen een bekend gezicht. „Ja, je wordt ge meengoed als je hier zo lang overal rondhuppelt."' 1 Hartproblemen hebben Schip pers doen besluiten te stoppen als FNV-voorzitter. Toch gaat het goed met 'm, twee hartoperaties, de zo genaamde 'bypasses', zijn succes vol geweest En de voormalige sleepbootkapitein kan, dank zij de VUT, inmiddels van zijn vrije tijd gaan genieten. Zoals velen roept ook hij direct: „Met die vrije tijd valt het wel mee. Ik heb zat te doen." Schippers zal naast al het 'belastingwerk' ook volop bezig blijven in een commissie van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Re centelijk is hij benoemd in de WWV-commissie. De mooie carriè re van een vakbondsman in hart en meren wordt dus voortgezet. Ooit, zo'n dertig jaar geleden, rolde hij bij toeval de vervoers- bond in. Een bekende zei hem dat de vervoersbond nog een 'techni sche man tut de binnenvaart' no dig had. Schippers, in die dagen al als sleepboot-kapitein in de Rotter damse haven werkzaam, werd ac tief lid. Het FNV bestond toen nog met. Nederland was nog volop ver zuild, NVV en NKV bestonden nog. Juist dat fuseren van die twee bonden ziet Schippers nog steeds als één van de hoogtepunten uit zijn bestuurlijke periode. „Dat is toch, hoewel af en toe met horten en stoten, aardig verlopen. Van een eventuele tegenstelling tussen NKV'ers en .NVV'ers' is-niets meer Hij^dd' hetSia shïhctiê^ 'afs^'ka- derlid, penningmeester en. bestuur- der uiteindelijk- schoppen tot voor zitter van de overkoepelende FN V- afdeling. Dat terwijl hij slechts af komstig was van de vrij kleine vervoersbond', die inSchiedam in ledenaantal toen al ruimschoots werd 'overtroefd 'door' 'industrie- en bouwbond"'èn Abva/kabo'. Als voorzitter" van Jde FNV-centrale zalf bemoeide hij zich slechts zij delings met het 'echte' vakbonds werk, de CAO-onderhandelingen bijvoorbeeld. Bij alle ontwikkelin gen rond de massa-ontslagen bij Wilton-Fijenoord was Schippers maar zijdelings betrokken, „Ik was ook in de kantine van de werknemers. Maar toespraken hielden de mensen van de indus triebond of Wim Kok zelf. Wij van de FNV-centrale hielden eigenlijk alleen de poort open," zegt hij la chend. Hij vond het niet erg. CAO-on derhandelingen had hij in zijn le ven toen al volop gevoerd. „Tien jaar lang en met redelijk succes," zegt hij nu. Jaren later nog nage nietend, vertelt hij over de onder handelingen met de directie van Smit Internationale, tot voor kort nog zijn werkgever. „We hadden lange gesprekken op het kantoor van Smit aan de Maasboulevard. De directie keek heel vreemd op tot de hele Maas opeens vol lag met sleepboten. Overal vandaan, uit Vlaardingen, uit Schiedam, uit Maassluis, uit de hele Europoort waren ze naar Rotterdam geko men. Een lawaai, een getoeter, het was fantastisch. Zoiets maak je maar eens in je leven mee. Het gaf nogal wat opschudding op het Smit-kantoor. En het heeft gehol pen, dat is zeker." Toch mist hij dat werk nu-niet meer. Schippers:. „Tropenjaren waren het. Pure vakbondsstrijd, je werd voor de leeuwen geworpen. Als het even tegenzat met de on derhandelingen kreeg je veel kri tiek, zelfs van je eigen collega's. Terecht hoor,1 maar ik'zou' het'nu niet meer willen." Lang was Schippers ook'lid'van de'FNV-bondsraad. Alle bekende koppen kwam hij daar tegen. „Kok' ken ik al sinds z'n vijfentwintig ste. Rosemöller ook. Toen nooit ge dacht dat die nog eens zo ver zou komen. Ja, ik heb er veel zien ko men en veel zien gaan," zegt hij. „En nu ga ik zelf ook maar eens. Op een goed moment, want anders raken ze op je uitgekeken. Nieuw bloed is nodig. En ik wens mijn opvolger Cor van der Toorn veel Aad Schip pers, nog al- rijd druk be zig met FNV- zaken, voor ziet 'vette ja ren' yoor de vakbeweging. Jarenlang liep het niet storm bij de FNV-bonden, vooral niet wanneer het aankwam op het vin den van nieuwe voorzitters. Doem denkers kondigden alvast het ein de van de vakbeweging aan. Ook Schippers zag de teruggang van het aantal zorgelijk toe. Maar hij ge looft dat een kentering is opgetre den. „Er komt nu weer een gene ratie aan, die de crisis van de ze- Door Rein Wolters SCHIEDAM Vreugde en te leurstelling gaan soms samen. Zo als gisteren in de laatste etappe dag van de Meisjes Driedaagse. Geheel volgens verwachting werd de 12-jarige Maaike Vos winnares van het algemeen klassement. De renster van de ploeg Het Zuiden presteerde zelfs beter dan de ou dere Patricia Kieboom, die het ge le klassement voor 13-, 14 en 15- jangen won. Hetgeen niet inhield dat ze zowel de trui voor het jon geren- als die van het ouderen- klassement mee naar huis mocht nemen. Elke leeftijdsgroep heeft een eigen trui. Tot zover viel er gistermiddag bij het bekendmaken van de eindklassering de Meisjes Driedaagse 1990 op het bloedhete en stampvolle Gorsplein in het re creatiecentrum Xruiningergors in Oostvoorne uitsluitend vreugde te beluisteren. De Meisjes Driedaag se (MDD) is een jaarlijks jeugd- fxetsevenement, dat is geënt op de Tour de France. Er doen meisjes aan mee van 11 tot 15 jaar Zij rijden voor heuse merkenploegen m heuse merkenkleding. Omdat de meiden voor de twintigste keer op de fiets gingen, werd de jubileum-aflevering verreden in het Limburgse Ysselsteyn In de voorgaande dagen heeft Het Vrije Volk hierover uitgebreid bericht. Gisteren keerde het tweehonderd- koppige gezelschap na vier dagen terug in het Kruiningergors. De fietsende meiden werden door Jionderden toeschouwers inge haald, toegejuicht en voorzien van ontelbare bossen bloemen. Ze kregen bijvoorbeeld ook gladiolen houdt. Als zich geen nieuwe men sen aandienen, dan is het gedaan na 34 jaren Tour van Drie en twintig jaren Meisjes Driedaagse, Lubbe benadrukte niet verder te kunnen met het huidige concept, dat al jaren wordt ervaren als een vorm van dagelijkse sleur. „Er moet een nieuwe wind gaan waaien. Wij zijn wel bereid om anderen bij te staan," zegt Lubbe, Joop en Tinie Boom van de EHBO-wagen werden ten over staan van het duizendkoppige pu bliek in de bloemen gezet vanwe ge hun jarenlange verdiensten voor de Tourkaravaan. Gister avond hebben de honderdtwintig kinderen van de Tour van Drie en de Meisjes Driedaagse nog een fijne afscheidsavond beleefd. Voor hen zaten er acht zware da gen op Aan het uitbundige ple zier waren de vermoeienissen niet af te zien Meisjes Driedaagse van de organisatie van de Natio nale Gladiolen tentoonstelling Delta Flora in Stellendam. Ruimschoots Gistermorgen werden in Yssel steyn de laatste twee wedstrijden uit de reeks afgewerkt Het betrof een door de hitte uitgestelde esta fetteloop (ruimschoots gewonnen door de ploeg Het Zuiden) en een trouwtrekwedstrijd die door de ploeg van Vermeulen als eerste werd beëindigd. Daarna brachten de bussen het gezelschap terug naar het wachtende thuisfront. Tot zover dus opnieuw alleen maar vreugde. De teleurstelling drong zich op nadat Tourleider Ed Lubbe aan het eind van de prijsuitreiking bekend maakte dat de huidige Tourcommissie het voor gezien De twaalfjarige Maaike Vos (derde van links) won het algemeen klassement van de Meisjes Driedaagse. Rechts naast haar staat Patricia Kieboom, die de witte trui mee naar huls mocht nemen. ventiger jaren heeft meegemaakt. Die hebben een zwaardere tijd ge had dan dejongeren voor hen. Zij waarderen het vakbondswerk. Ik zie de aanstormende jeugd weer vaker terug op de vakbonds school." Over de toekomst van de vakbe weging is hij daarom optimistisch. „Het bestaan van een vakbond is een golfbeweging, met pieken en dalen. We zijn nu weer op weg naar een piek. Dat is ook niet zo vreemd. Een vakbond is noodzake lijk. Zonder een bond kan het niet meer. Of we zouden terug moeten aar een situatie als in de jaren twintig. Nou, dat willen we niet," zegt een bevlogen Schippers. AGG dat zo wel best. Men komt daar tot nu toe niet in actie. Het probleem van de buurtbe woners ir dat mevrouw De Heer (door haar werk voor het Leger des Heils) regelmatig niet thuis is. De Heer: „Ze herkent mijn huis niet meer. Bonkt dan op andere deuren of loopt te schreeuwen op het fietspad of de trambaan Vori ge week liep ze om vier uur in de middag weer verwilderd ronc In die brandende zon, met een dikke wollen mantel aan." Jopie kan drie dage per week terecht in het dagverblijf van ver zorgingstehuis Driemaasstede. Maar volgens De Heer moet ze nu heel spoedig definitief worden op genomen. „Ze staat op de urgentie- lijst, maar er gebeurt maar niets. Dit kan zo niet doorgaan. Vandaag of morgen komen er ongelukken. Misschien helpt deze actie ons wel." De politie liet vanmorgen weten in principe achter de actie te staan. Een woordvoerder: „Zo ie mand moet opgenomen worden, dat past ook in ons beleid. Het is goed dat de bewoners zelf het ini tiatief nemen." SCHIEDAM Een miniatuur van de Schiedamse molen De Noord, de hoogste molen ter we reld, is vanaf volgende week dins dag te bezichtigen in het Miracule- um, een nieuw museum aan de Leidsestraat in Amsterdam. Het Miraculeum is een blijvende ten toonstelling met replica's van de grootste bouwwerken in hun soort uit de hele wereld. De Stadsomroep Schiedam heeft een tweedelige documantaire over De Noord gemaakt, waarvan het eerste deel zondag wordt uitgezon den en het tweede deel een week daarna. In deze documentaire, waaraan een half jaar is gewerkt, vertellen de molenaars van De Noord, De Walvisch, De Vrijheid, de Drie Korenbloemen em de Palmboom over hun werk en 'hun' molens. De geschiedenis van mo lens in Schiedam er hebben er in totaal negentien gestaan, waar van de eerste eind zeventiende eeuw werd gebouwd wordt daarnaast uitvoerig belicht. De documantaire is zondag 5 en 12 augustus te beluisteren tussen twee en drie uur. De Stadsomroep zend uit op 94,1 kabel en 106.7 FM. SCHIEDAM Twee mannen (volgens de politie ongeveer 25 jaar oud) zijn gistermiddag in een huis aan de A. Heinsiusstraat op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak, maar het is niet ge lukt hen aan te houden. Een oplet tende buurtbewoner zag het twee tal aan het werk en zette de ach tervolging in. De buurtbewoner moest echter zijn poging de man nen te volgen uiteindelijk opgeveii. De politie vgnd later in de Sint Li- duinastraat de vluchtauto terug, nadat was gebeleken dat het twee tal ook al had geprobeerd een an der pand op de A, Heinsiusstraat binnen te komen. Leider Arjan Gijze van de wielerploeg Van der Poll heeft zijn vuurdoop achter de rug. De 17-jarige bewoner van de Schrijnwerkerstraat in Schie dam is daar best tevreden over. Zijn tienkoppige meisjesteam heeft uitstekend gepresteerd in de 20ste Meisjes Driedaagse, het fietsvakantie-evenement voor meisjes van 11 tot en met 15 jaar. „Op mijn ploeg hen ik trots. Maar drie van de meiden hebben eerder meegereden. In derdaad, ik ben erg moe. In de komende dagen rust ik wel uit. Volgend jaar doe ik zeker weer mee. Absoluut." Het tourgebeuren van het Kruiningergors is Arjan met de paplepel ingegoten. Zijn vader en moeder werken daaraan ook al een half mensenleven mee. Moeder Franny als jurylid en pa Klaas als parcoursbouwer. „Als kind heb ik vier keer aan de Tour van Drie deelgenomen. Eén keer mocht ik het genoe gen smaken om de witte trui te dragen. Dat was een schitteren de ervaring." Verder vertelt de speler van de voetbalvereniging H(oud) Blrsaf S(tand) S(chiedam) en de vijfde jaars Havo-leerling: „Be zig zïjn met kinderen is hard- stikke leuk. Binnen de Tour van Drie en de Meisjes Drie daagse kun je kinderen een zin volle vakantiebesteding bie den." J succes. Kruimnger Gors '90 i£l ?1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1