Overlast door stank en stof sterk toegenomen Thurlede vent 'rommel' voor nieuwe kantine Het Vrije Voïk SCHIEDAM B E Z 0 R G TIL Raadsvragen veroorzaken afgelasting presentatie 'Het onvoorspelbare maakt VW-werk leuk' Zomerwerk Sieraden-expositie ?I Nieuw programma van 'Stedelijk' Bach-concert in Grote Kerk Drukwerk bij Brandersfeesten Recreatiedag in Bernisse Avondwandeling door grienden van Rhoon Stress en werk PAGINAL W8 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 SCHIEDAM - Aan het eind van deze maand start het nazomerse tentoonsteUingsprogamma van het Stedelijk Museum. Tot 16 septem ber wordt eerst het werk van de verschillende cursisten geëxpo seerd. Vanaf 8 september is al werk te zien van beeldhouwster Ans Hey. Een expositie van de schilder Hugo bandheer begint op de zestiende van die maand. De zogenaamde kunstklaszaal wordt deze weken omgetoverd tot museumzaal. Belangstellenden kunnen vanaf 31 augustus het werk van de verschillende kunst klassen komen bekijken. Het beeldhouwwerk van Ans Hey kenmerkt zich volgens de kenners door het veelvuldig ge bruik van natuurlijk materiaal. De Schilder Hugo Landheer is niet al leen interessant omdat hij 94 jaar geleden in Schiedam is geboren. Maar vooral ook omdat hij één van de weinige kunstenaars van zijn tijd is, die niet tot de avant garde behoort. Voor die groep be staat de laatste tijd veel belangstel ling, getuige het grote aantal ten toonstellingen. SCHIEDAM In de Grote of Sint Janskerk valt op dinsdag 28 augustus weer een Bach-concert te beluisteren, Theo Teunissen, orga nist van de jacobikerk in utrecht, zal die avond vanaf kwart over acht het orgel bespelen. Teunissen studeerde aan het Ut rechts conservatorium en is daar inmiddels docent geworden. Regel matig geeft hij concerten in bin nenen buitenland. Ook is hij al een aantal keren op de radio te ho ren geweest. Een programma, te vens het toegangsbewijs, is die avond aan de kerk verkrijgbaar. De toegangsprijs bedraagt ƒ6,50, maar Pas 65en CJF-houders krijgen twee gulden korting. SCHIEDAM De Stichting Brandersfeesten is erin geslaagd de populaire Amsterdamse forma tie Drukwerk te contracteren. Op zondag 30 september zullen zij vanaf 13.00 uur hun aandeel leve ren in de Brandersfeesten. Vanaf 13.00 uur zullen zij vanaf het podi um op het'Broersveld hun reper toire ten gehore brengen. Dat zal voor de echte Druk- werk-fans overigens één van de laatste mogelijkheden zijn om hun favorieten te aanschouwen. Het Schiedamse optreden inmaakt na melijk deel uit van een afseheids- toernee. Waarschijnlijk zal Druk werk in Schiedam alle succesnum mers spelen. ROTTERDAM De provincie Zuid-Holland houdt in samenwer king met Natuur- en Recreatie schap Voome-Putten Rozenburg en de Stichting Sportief Aktief op zondag 12 augustus een recreatie dag voor groot en klein in recrea tiegebied Bernisse. Van elf tot vijf uur vinden er rond Paviljoen Plaszicht in Bernis se talloze activiteiten plaats. Het programma omvat onder meer: voetbal, hockey, speedway, bad minton, volleybal, kanovaren en waterfietsen. Voor de kinderen is er om twee uur een optreden van de clowns August en Cluns. Deel name aan de activiteiten kost niets. Tijdens de gehele recreatie dag is de provinciale recreatiebus aanwezig. Bij dit mobiele informa tiepunt kunt u folders krijgen of kopen met tips voor een dagje uit in de provincie Zuid-Holland- RHOON Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) organiseert op donderdag 9 augus tus een avondwandeling door de Rhoonse Grienden. Deze excursie is een voortzetting in de reeks 'Rhoonse Grienden Excursies'. De wandeling duurt ongeveer twee uur en staat onder begeleiding van een ervaren IVN-natuurgids. Belangstellenden moeten zich om zeven uur verzamelen op de parkeerplaats bij de jachthaven in Rhoon. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. VLAARDINGEN/SCHIEDAM Zowel in Vlaardingen als Schie dam nam het aantal klachten over stank, olie en smog toe. In Vlaar dingen vond bijna een verdubbe ling plaats, van 1410 naar 2454. In Schiedam bedroeg het aantal klachten 996, 247 meer dan het jaar ervoor. Door Schiedammers werd ook vaker geklaagd over la waaioverlast. In 1988 werd nog slechts' 48 keer gebeld en het jaar daarna was dat aantal al opgelo pen tot 127. Dat nog meer mensen dan vorig jaar dit jaar de telefoon hebben ge pakt om him beklag te doen bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) over smog, lawaai en stankoverlast, blijkt uit het jaarverslag over 1989 van de DCMR dat deze week is gepresen teerd. Van alle klachten die bin nen kwamen bij de DCMR was bij na tien percent afkomstig uit Schiedam. Het toegenomen aantal klachten is niet uniek voor Schiedam en Vlaardingen, in het hele Rijn mond-gebied nam het aantal klachten sterk toe. Vorig jaar bel den ruim veertienduizend mensen naar de centrale meldkamer van de DCMR terwijl het aantal klach ten bet jaar ervoor nog achtdui zend bedroeg. Vooral de klachten over stofoverlast zijn toegenomen. Een belangrijke taak van de DCMR is de controle op en de handhaving en naleving van de milieuwetten. Een van de controle mogelijkheden zijn de meetpunten door het hele Rijnmond gebied, waarmee de vervuiling in de lucht kan worden gemeten. Uit metin gen in 1989 bleek dat in Vlaardin gen de hoogste concentratie zwal veldioxide in de lucht zit. Deze concentratie wordt vooral veroor zaakt door het bedrijf Pennwalt. Schiedam is, samen met Hoogvliet en Maassluis, één van de plaatsen in het Rijnmond gebied waar steeds hoge concentraties stikstof oxide en ozon in de lucht zitten. Omdat het aantal klachten zo sterk is toegenomen, heeft de DCMR vorig jaar een onderzoek ingesteld naar de oorzaken. Het weer is volgens de DCMR een be langrijke boosdoener, waar het gaat om het hoge aantal klachten. Bijna heel 1989, uitgezonderd april en november, was het warm en zacht weer. De gemiddelde tempe ratuur lag rond de 11 graden Celsi us en daarmee was 1989 één van de warmste jaren van deze eeuw. Door die hoge temperatuur en de lage windsnelheden konden hoge re concentraties vervuiling voor komen. En als er al wind stond, dan kwam die meer dan gemid deld uit het zuidwesten, waardoor vooral Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam vaker werden belast door luchtverontreinging. Om te weten te komen of de stijging van het aantal klachten mede veroorzaakt is door verande ringen hij de bevolking op het ge bied van milieubesef en hinderbe- leving heeft de DCMR in samen werking met de provincie Zuid- Holland een onderzoek laten ver richten. Uit dit onderzoek bleek dat de aandacht voor het milieu en het belang dat mensen aan het mi lieu toekennen sterk is toegeno men. Daarnaast bleek dat de grote aandacht die door de politiek en de pers aan het milieu is besteed heeft geleid tot een groter alert heid bij het publiek. ROTTERDAM In augustus 2al de Basis Gezondheidsdienst Zuidhollandse Eilanden (BAGD) speciaal aandacht besteden aan stress en werk. Iedereen kan bij de BAGD terecht voor informatie. BAGD: Koningin Julianaplein 1, 3201 CH Spijkenisse, 01880 - 20222. SCHIEDAM Vragen van PvdA-raadslid Bakker hebben het college van B W doen be sluiten de presentatie van een nieuwe servicewagen van ge meentewerken af te gelasten. Wethouder Zijdeveld zou maan dag de wagen officeel in gebruik nemen. Maar volgens Bakker zou die actie, gezien recente levendi ge discussies over het onderhoud van schoolgebouwen, politiek toch te gevoelig liggen. Bakker had, als lid van van de raadscommissie voor gemeente werken, zelf ook een uitnodiging gekregen. Maandagmiddag om twee uur zou Zijdeveld „bij wijze van officiële handeling buiten een klus klaren", zo meldde de uitnodiging. In zijn schrijven aan B W vraagt hij zich af of het zich nog herinnert dat de discussie over het onderhoud van schoolgebou wen enige tijd gelden nogal esca leerde. „Een straatgevecht," noemt hij het zelfs. Het college heeft Bakker geantwoord de dis cussie zich nog uitstekend te kun nen herinneren. Maar het zegt nadrukkelijk dat het niet in de bedoeling lag een verwijzing te maken naar de nog lopende dis cussie. Het college: „Daarover waren in de voorbereidende sfeer juist duidelijke afspraken gemaakt en de voorgenomen in gebruikstelling was ook als ge dachte actie zorgvuldig buiten el ke gevoeligheid gelaten." Maar volgens Bakker ligt zo'n presentatie nog alfijd heel gevoe lig. En zelfs, al zou ze losstaan van de discussie, niet bepaald ideaal in het streven naar een „herstel van het zakelijk klimaat en een beëindiging van de stam menstrijd." Hij pleitte daarom voor een afgelasting van de pre sentatie. Zoals al geschreven ging B W daarmee accoord. Maar wel schoorvoetend. Het college vond deze presentatie niet bepaald be lemmerend voor een herstel van de verhoudingen. Het belooft bo vendien zeer binnenkort met een notitie te komen, die een positie ve bijdrage moet gaan leveren aan de discussie over het 'pre ventief onderhoud van schoolge bouwen'. „Nu deze zaken, zoals blijkt, op een andere dan de be oogde manier met elkaar in ver band kunnen worden gebracht, lijkt het verstandiger deze pre sentatie af te gelasten. Zulks is inmiddels geschied," zo besluiten B W hun antwoord. De uitnodigingen waren giste ren reeds verstuurd. Vanmorgen vroeg werd daarom op het stads kantoor hard gewerkt om een ie der op de hoogte te stellen van het niet doorgaan van de presen tatie. De nieuwe wagen „bij zonder, en uitgerust met een complete werkplaats en maga zijn, die de efficiency nog verder kunnen verbeteren" zal daar om op een dag heel stilletjes in gebruik worden genomen. ^3&M*E?aiB35 Kantinebeheerster Dora Willems van Thurlede: „Hier heb ik het gevoel dat ik echt leef. Ik zie er als een berg tegenop om in september weer naar huis te gaan." Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Door Renol Vestergaard SCHIEDAM Heel wat Neder landse verenigingen organiseren rommelmarkten en braderieën om de kas te spekken of om een be paalde aankoop te doen. Zo ook de Volkstuindersvereniging Thurlede. Aanstaande zondag is er rond het verenigingsgebouw aan de Park weg een groots opgezette vlooien markt. Met de opbrengst hoopt het bestuur een groot deel van de re novatie van de kantine te bekosti gen. Als je de houten kantine bin nenloopt, merk je al snel dat er iets niet klopt aan de vloer. Nade re inspectie leert dat de zuidzijde sterk naar beneden helt. Het lucht belletje van een waterpas zou niet meer in het venster te zien zijn. De 54-jarige Schiedamse Dora Wil lems moet al flinke zeebenen heb ben. Ze staat dit seizoen voor de zevende keer achter de toog van de verenigingskantine en vindt dat er onderhand iets aan de keet ge daan moet worden. Het probleem van de verzakking heeft alles te maken met de grondsoort waar het gebouw op staat: veen. Het ver enigingsgebouw staat er al 38 jaar. Het werd er destijds door de ge meente neergezet voor de ontwer pers van het Beatrixpark. Toen Wilton in het begin van de jaren zestig bij het Sterrenbos een groot dok ging bouwen, heeft de ge meente een deel van bet Beatrix park gereserveerd voor tuinders. Die konden immers niet meer te recht op hun oude stekkie bij de Boshoek. De klei die Wilton bij het Sterrenbos uitgroef is toen naar het Beatrixpark getransporteerd. Vandaar dat de tuinders in de veengrond nog steeds stukken klei tegenkomen. Maar al die klei heeft niet kunnen voorkomen dat de fundamenten diep in het zachte veen zijn weggezakt. Omdat voor nieuwe fundamenten toch de hele kantine moet worden afgebroken, leek het het bestuur het beste om er gelijk een nieuwe neer te zetten. Om ervaren bouwers zit de ver eniging in ieder geval niet verle gen. Dat is de eerste indruk na een wandeling langs de 250 volkstui nen die de vereniging op haar ter rein heeft. In het midden van elk perceel, omringd door nauwkeurig onderhouden gazons en bloembed den, staat een houten en soms zelfs stenen huisje. De meeste tuinders verblijven van april tot september op hun volkstuin. Ook Dora Wil lems ziet haar woning in Nieuw- land maar weinig. „Ik ben alleen 's winters thuis. Als ik hier ben, heb ik pas echt het gevoel dat ik leef. Ik zie er als een berg tegenop om in september weer naar huis te gaan." Om niet afhankelijk van derden te worden, vraagt de vereniging liever geen subsidie aan. Een uit zondering op dit principe werd en kele jaren geleden gemaakt toen het bestuur had besloten om in de electriciteitsvoorziening van de huisjes te voorzien door zonnecol lectoren die op accu's zijn aange sloten. Aangezien deze schermen peperduur zijn, werd een beroep op het rijk gedaan die de vereni ging financieel enigszins tegemoet kwam. Nu staan er op vijftig van de 250 huisjes futuristisch uitzien de collectoren. Een scherp contrast met de landelijke omgeving. Om zonder subsidie toch wat vaart achter de renovatie van de kantine te zetten, zullen er zondag twaalf kramen op het terrein staan waarachter de leden hun 'rommel' aan de man proberen te brengen. De electrische apparaten rijn allemaal nagekeken door een deskundige. Een kat in de zak kun je er dus niet kopen. Bovendien zal er een stand van de medewerkers van de Heemtuin en het vogelasiel staan. De rommelmarkt is voor ie dereen gratis toegankelijk en zal van tien uur tot vijf uur duren. WV-directeur Pillard:„We profileren Schiedam als een cultuur historisch aantrekkelijke stad." Directeur Piliard van Schiedams kantoor gaat pas na het zomerseizoen met vakantie Door Liesbeth Buitink SCHIEDAM Voor de meeste toeristen is een VVV- kantoor een handige gids bij tochten in Schiedam of elders in Nederland. Voor de Schie damse J/VV^directeur R. H. Pil iard 3% ieCé&x waarin gesproken wordt over 'het pro- dukt': de toeristische informa tie. Voor Piliard betekent de zc- mer hard en lang werken ach ter de balie en (alvast) aan de promotie van volgend jaar. „Dat beetje chaotische en on voorspelbare maakt dit werk zo leuk," zegt hij. „En ook wel het contact met zoveel verschillen de mensen natuurlijk." Zijn ei gen vakantie hoeft hij niet lang uit te stellen: op de valreep van het zomerseizoen gaat hij naar Turkije. „Schiedam is een echte Hol landse stad met molens, kana len en bijna tweehonderd mo numentale gebouwen. De inte ressante geschiedenis van de befaamde jenever-industrie geeft de stad een onmiskenbaar eigen karakter. Dat alles maakt het erg aantrekkelijk om wat langer in Schiedam te blijven," vermeldt een Engels-talige fol der. „Dat is ons produkt," zegt Piliard. „Daar zoeken we het in als we Schiedam promoten." Toch blijven de meeste toeris ten maar één dagdeel in de brandersstad. „We zijn bezig in de regio een samenwerkings verband te creëren. Wij profile ren Schiedam als een cultuur historisch aantrekkelijke stad, maar dat is te weinig om veel toeristen mee te werven. Als we een relatie kunnen leggen met andere cultuur-historische objecten in de regio, maak je het gebied toeristisch gezien in teressanter." Het promotiepraatje is niet de enige taak die de VVV-mede- werkers hebben. Toeristische informatie geven over heel Ne derland, verbindingen van het openbaar vervoer en boekingen regelen boren er eveneens bij. „We hadden bij voorbeeld net een gezin dat volgende week nog een weekje in een bunga low wil. Dat is wel heel erg moeilijk natuurlijk, want alles rit zo'n beetje vol. Dan probeer je het eerst maar eens bij Cen ter Pares en Vendorado. We zijn gelukkig goed geautomati seerd." „We krijgen hier vooral veel mensen van de eigen bevolking die informatie willen over at tractieparken, fietsroutes en Zomer. Vakantie. Vrij! Ja, voor velen'geldt dat. Maar lang nietyoorjedereen. Het - vry zyn¥vafi^een^eÏ5kehT voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krygt de specialist eindelijk de ruimte om zijn werk te doen. Waar de massa van zyn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, rijst de vraag naar in formatie. Wie zyn het, die juist in die zomervakantie in de weer zijn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrye Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. dergelijke. De buitenlanders zijn vooral geïnteresseerd in de havenrondvaarten in Rotter dam en komen dan hier om hun verdere tocht door Neder land in te vullen. Dat rijn de langdurige klanten. Die probeer je voldoende te helpen, maar je kunt niet al te uitvoerig op alle toeristische plaatsen in gaan, omdat dat teveel tijd in beslag neemt. We hebben uitgebreide folders in het Nederlands, En gels, Frans en Duits en wat stencils in het Italiaans, dus het is ook niet altijd nodig om er heel erg over uit te wijden." Het werk in het VVV-kan- toor kent niet echt een hoogte punt in de zomer. „In het win terseizoen doen we voorname lijk de dienstverlening aan de eigen bevolking en dan is het ook nooit echt stil. De drukte is een vrij continu gegeven." In dat winterseizoen voorjaar en herfst bestaan in toeristi sche termen niet richt de VVV zich ook op de voorver koop voor concerten en thea ters. Piliard: „Ik kan mijn wenkbrauwen nog weieens fronsen bij die gigantische voorverkopen zoals bij de Sto nes. Die brengen een enorme druk met zich mee. De twee in- formatrices vinden dat juist heel erg leuk, maar het is niet mijn liefhebberij." ~r SCHIEDAM Cecile van Eed- en's sieraden-expostie is vanaf aanstaande maandag tot 13 sep tember te zien in galerie Alpha aan het Broersvest 93. Zij is lid van de Vereniging van Edelsme den en Sieraadontwerpers en ex poseerde na haar studie aan de Rietveld-academie al eens in het j Stedelijk Museum in Amsterdam. De expositie in Alfa is van dinsdag tot en met zaterdag, van half tien t tot vijf geopend. ftr Ar r**t #1 ''Jr-i ifY ?.*i - I 1?' fit ™7L—- "t ijyv es?*,'

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1