Weinig klachten over luchtvervuiling Wie is toch die Max van de RET-hok es? hx Het Vrije Volk SCHIEDAM Muggenplaag teistert waterkamp buurthuis Nieuw/and 'Vakantiegangers denken dat ze aan een groot meer zitten' Zomerwerk DCMR was er vroeg bij met afkondigen smogfase 3 Man lag weken dood in woning Vestingdagen PAGINA 4 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 Autokrakers betrapt SCHIEDAM Twee in Ne derland op vakantie zijnde Roe menen van 28 en 27 jaar zijn gisteravond aan de Bijsterstraat op heterdaad betrapt bij het stelen van een radio uit een Ford Escort. Het verdachte scharrelen van de mannen rond auto's was voor omwonen den reden om de politie in te schakelen. Een van hen zat nog in de gekraakte auto. De ander had de radio al meegenomen naar hun eigen wagen met Roe meens kenteken. Het duo is in verzekerde bewaring gehouden. 'Hé, mijn hengels' SCHIEDAM Een wande ling, gisteravond door het Prin ses Beatrixpark, heeft een der tigjarige Schiedammer weer in het bezit gebracht van zijn hen- gelgerei. De man zag hoe een vijftienjarige jongen zat te vis sen met de spullen, die eerder uit de kelder onder zijn woning aan het Cornells van Zanten- plein waren gestolen. De man droeg de jongen over aan de po litie, waar de laatste vlot be kende de inbraak te hebben ge pleegd. Koster achter zijn fiets aan SCHIEDAM De koster van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft gisteren een sprint getrokken achter de dief van zijn fiets. Deze stond aan de Westvesl, tegen de gevel van de kerk. Hij zag hoe de dief, een 25-jarigc- Rotterdammer, zijn fiets pikte en daar een ander rijwiel voor terugzette. Na een achtervolging, met hulp van toevallig aanwezige agenten, kon de mar worden opgepakt. De fiets die hij achterliet, bleek de,dief .eerder op de dag te heb ben'gestólen-uit een kelderbox aan de Griffioenstraat. Omdat de politie vermoedt dat de Rot terdammer nog meer op de kerfstok heeft, wordt hij in ver zekerde bewaring gehouden. Sniiwond na inslaan ruit SCHIEDAM Uit boosheid heeft een 19-jarige man zater dagavond een ruit van de Eras- musschool aan de Huysmans- straat ingeslagen. Hij bezorgde zichzelf hierbij een diepe snij- wond, die in het Schieland-Zie- kenhuis van zes hechtingen werd voorzien. Zijn woede was ontstaan na een ruzie met een buurtbewoner. De man heeft intussen de schade aan het schoolgebouw vergoed. Fax en wisselgeld weg na ingooien ruiten SCHIEDAM Met straatte gels hebben onverlaten bij twee inbraken een forse schade aan gericht. Bij de firma Van Ou den aan de Fokkerstraat wordt een fax met een waarde van vijfduizend gulden vermist. De dieven wierpen met een straat tegel een ruit in en gingen er met het apparaat vandoor. Kap salon Korsten aan het Hof van Spaland kreeg voor de tweede i,keer binnen een paar weken een steen door de ruit. Men ging er vandoor met honderd gulden wisselgeld uit de kassa. Man van fiets geslagen en beroofd SCHIEDAM Een twintig jarige Rotterdammer is vrijdag nacht op het Hazepad van zijn racefiets en een tas met daarin een videocamera en videoban den beroofd. Terwijl de fietsen de man een wandelaar passeer de gaf deze hem een stomp, waardoor hij van zijn rijwiel viel. Het slachtoffer werd ge dwongen met zijn gezicht naar beneden te blijven kijken en tot tien te tellen. Dat gebeurde on der bedreiging van een scherp voorwerp in zijn nek. De dader sprong op de fiets en ging er vandoor. Het signalement luidt: tussen de twintig en dertig jaar oud, ongeveer 185 lang, stevig, breed postuur en donker krul lend haar tot in de nek. Griozeiweekend SCHIEDAM Biertapperij Het Koetsiertje aan de Hoog straat 192 houdt op 10, 11 en 12 augustus een 'bloedstollend griezelweekend'. Beloofd zijn alvast een aantal enge verras singen en „griezelige hapjes en drankjes". De toegang is het ge hele weekend gratis. SCHIEDAM De Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond iDCMR) heeft relatief weinig dachten binnengekregen over de luchtvervuiling die voor het week einde ontstond door het mooie weer. Vrijdagavond werd smogfase 3 afgekondigd. Slechts vijftien mensen, vooral uit de regio Vlaar- dingen, Schiedam en Maassluis, belden naar de meldkamer van de DCMR. Deze klachten waren mede aanleiding om smogeode 3 af te kondigen. Een woordvoerder van de DCMR, R. van Hagen, wijt het ge ringe aantal klachten vooral aan het preventieve smogalarm dat vrijdagavond is uitgegaan. Bedrij ven werd al gevraagd de overslag en uitstoot van stoffen te staken, nog voordat da situatie echt kri tiek werd. Bij de DCMR komen zo'n tien tot vijftienduizend klach ten per jaar binnen. Smogeode 1 is nog het minst schadelijk en geeft aan dat er en kele wettelijk vastgestelde concen traties worden overschreden. Bij code 2 is de vervuiling al zo sterk toegenomen, dat de vervuiling ook pcoblemen oplevert voor mensen die niet aan CARA lijden. Bij code 3 worden heel specifiek bepaalde categoriën bedrijven aan banden gelegd. Bij code 4 kan de commis saris van de Koningin maatregelen treffen om bepaalde bedrijven in het Rijnmondgebied stil te leggen. „Een smogalarm wordt onder neer gebaseerd op klachten van het publiek en op de weersver wachting," vertelt R. van Hagen. „De provincie kondigde vrijdag smogfase 2 af en de DCMR heeft aansluitend besloten voor het Rijn mondgebied smogfase 3 af te kon digen. Dit betekent dat bedrijven de uitstoot van koolwaterstoffen zoveel mogelijk moeten beperken. Deze koolwaterstoffen kunnen ver- biedingen aangaan met andere stoffen in de lucht, zoals ozon, waardoor stoffen ontstaan die schadelijk zijn voor de luchtwegen en de gewassen," „In het Rijnmondgebied bestaat een zeer verfijnd net van meetpun ten. Hierdoor kunnen we heel spe cifiek aangeven welke bedrijven hun activiteiten aan banden moe ten leggen en welke gewoon door kunnen werken." Het aantal klachten van dit jaar loopt ongeveer gelijk op met die van vorig jaar. Van Hagen: „In het begin van het jaar kwamen veel meer klachten binnen dan vorig jaar om deze tijd. Begin juli, toen het zulk slecht weer was, zag je echt een flinke daling van de klachten. Met het mooie weer ne men ze weer toe, logisch, want mensen zijn meer buiten, er staat minder wind en daardoor is er ook minder verspreiding." Elf jongens en meisjes van elf tot vijftien jaar brengen op initiatief van bet Schiedamse buurthuis Nieuwland (Albardastraat 65) een watervakantie door in het Reigersnest aan de boorden van de Bh t,en- maas in Westmaas. Zater dag keren de tieners terug. Vier mensen verzorgen bun begeleiding. Het Vrije Volk geeft dagelijks een verslag van hun belevenis sen. Door Rein Wolters WESTMAAS Jeuk en hon ger. In liet waterkamp van het buurthuis Nieuwland in Westmaas kunnen ze hierover meepraten. Muggen veroorzaken de jeuk. Bij duizenden komen ze af op de blote lichaamsdelen. Het hongerige ge voel wordt weer veroorzaakt door het varen en zwemmen op de Bin nenmaas. Sinds zaterdag zijn elf Schiedamse kinderen van elf tot vijftien jaar te gast in het Reiger snest, het buitenververblijf van het Rotterdamse buurthuis De Brink in het gehucht Westmaas in de Hoeksewaard. „Onze reis zater dag daarheen was kort maar krachtig," meldt leidster Christien Pauw in haar dagrapport. „Het was ontzettend warm en dorstig. De kinderen hadden na aankomst nog maar net fut om hun bed op te maken, Daarna zijn ze gelijk het water ingedoken en het heeft een hele tijd geduurd voordat ze er tij delijk genoeg van hadden," vloeide ÜE MMm 4 m De jeugd van het buurthuis Nieuwland bij hun vertrek naar het Reigersnest in Westmaas. voorts uit haar pen. De zes jongens en vijf meiden brengen hun vakantieweek op, in en rond het water door. De eerste zeil- en surflessen hebben ze al achter de rug. „Het gaat ze nog goed af óók," is de constatering van Christien Pauw. „Eten doen ze ook op een omvangrijke manier. Elk kruimeltje gaat op. Het lijken, positief bedoeld, wel veelvraten. Maar ze komen niks tekort, want onze voorraad is groot." Slapen ging zaterdagnacht, na het kamp vuur-met-griezelverhalen, maar ge deeltelijk zoals was gewenst. Chris tien: „De jongens waren om half twaalf onder zeil. Van hen hadden we geen enkele last meer. Dat was anders met de meiden. Tot half vier hebben ze gedold en daarom zijn we toch een beetje boos ge worden toen ze gistermiddag van vermoeidheid een tukje wilden doen. Daartoe kregen ze de kans niet. We hebben ze wakker gehou den. Moeten ze maar op tijd gaan slapen." Na de tomaten- en kippensoep met stokbrood van zaterdag, kre gen de vakantiegangertjes gister avond bloemkool, sla en gehakt op hun bord. Aansluitend werd nog een partijtje volleybal gespeeld, op gevolgd door een gezamenlijke deelname aan het vragenspel trivi- ant. Voor de werkelijke opblijvers is vervolgens nog een griezel-video op de beeldbuis gezet. Daarna was het slapen en zowaar: ook de mei den sliepen snel in. Vandaag staan roei- en allerlei andere wedstrij den op het programma. Christien tot slot: „Behalve enkele blauwe duimen van de roeiriemen en wat schrammen door onvoorzichtige manoeuvres met roeispanen en masten, heeft niemand enig letsel of heimwee. Allemaal de groeten en graag tot morgen." 4 Spreuken van het rijke broertje van Loesje verschijnen in de stad SCHIEDAM De passagiers van het regionale vervoerbedrijf RET kijken er soms van op. Staat er op het tramhokje de vraag: „Waarom lopen alle mooie vrou wen altijd aan de overkant?" Ant woord: „Omdat daar alle mooie mannen lopen." Er verschijnt een glimlach om de lippen van de wachtenden. Of: „Waarom zijn die tv-kijkers altijd zo uitgeslapen?" Antwoord: „Omdat ze de hele avond voor de tv hebben kunnen pitten." Het zal menige buschauffeur en trambestuurder de laatste tijd wel rijn opgevallen: al die passagiers die na een korte tijd wachten met een vragende uitdrukking op het gezicht hun strippenkaart afstem pelen. Sinds enkele weken zijn na melijk de abri's in onder andere Rotterdam en Vlaardingen voor zien van spreuken zoals hierboven. Steevast ondertekend met Max. „Wie een kuil graaft voor een ander, is in ieder geval geen egoïst. Max." Wie in hemelsnaam is Max? Een snelle peiling onder reizi gers wijst uit dat Max haast wel een rijke, liberale broer van Loesje moet zijn. Hij heeft zich gemani festeerd in de wachthokjes van de RET, terwijl Loesje in het wilde weg plakt. En iedereen kent Loesje toch, ondertussen die ironische juffrouw die door middel van kre ten op witte affiches al geruime tijd de gevestigde orde aan de kaak probeert te stellen. Haar laatste vondst: „Europese eenwording? Deze zomer met z'n allen op va kantie naar Benidorm." Als Max inderdaad in de voet sporen treedt van zijn arme zusje, dan moet het hem de afgelopen tijd in ieder geval wel voor de wind zijn gegaan. Het publiceren van spreuken op bushokjes is im mers een financieel aanzienlijk veeleisender aangelegenheid dan het drukken en illegaal plakken van kleine posters. Mediamax Een telefoontje met de RET le vert een telefoonnummer in Am sterdam op. „Goedemiddag, met reclamebureau Mediamax." Aha, Media MAX. „Inderdaad, wij zijn de exploitanten van deze reclame borden in bushokjes. We vonden het wel eens aardig om de mensen op straat wat anders te bieden dan Max. Geknipt voor een glim lach in het bushokje. alleen maar; „Wat zit je toch te draaien?" of „Ik puistjes? Mooi niet!" vertelt woordvoerder P. Boutens van Mediamax. „Dan heb ben de reizigers ook wat te lezen als ze op de bus wachten en wie weet kunnen we zo een glimlach bij ze teweeg brengen. Wat? Een commercieel reclamebu reau dat vrijwillig spreuken in bushokjes plaatst om voorbijgan gers aan het lachen te maken? „Och ja," komt de aap uit de mouw. „We hadden natuurlijk ook een nevenbedoeling: met deze ac tie wilden we aandacht krijgen van de pers en zo indirect ook van eventuele klanten die geïnteres seerd zijn om op deze manier te gaan adverteren," bekent Boutens. Gewoon een kwestie van publi citeit dus. En dat Mediamax daar voldoende van genoten heeft, mag blijken uit de reacties van de di verse media. De ene na de andere spreuk verschijnt door Mediamax, dat ondertussen bezig is ook grote muurreclames te voorzien van glimlach-te-weeg-brengende- teksten. Niet alleen het werkgebied van de RET staat op het lijstje van Me diamax. „We exploiteren abri's in zo'n kleine twintig gemeenten en onze billboards staan in ongeveer 25 steden en dorpen, onder meer Dordrecht, Amsterdam en Den Haag. In Utrecht helaas niet, want daar is iemand ons voor geweest," legt Boutens uit. Evenmin Schie dam, dat met Publex in zee gegaan is. De spreuken worden geleverd door een ander reclamebureau. Reclamestunt Enige tijd geleden was er ook al sprake van een reclamestunt om adverteerders te winnen. Toen wa ren voornamelijk treinstations het doelwit. Elke treinreiziger herin nert zich vast de geruststellende boodschap 'Don't worry, be hap py!'. Dat werd een hit, want al snel liepen er mensen met deze spreuk op htm T-shirtjes, petfes en paraplu's. Of Max ook zo populair zal worden, is nog maar de vraag. Mediamax denkt voorlopig nog wel even door te gaan met de ac tie. Tot nu toe blijkt hij zeer suc cesvol. „We dachten dat Max niet zo zou opvallen, maar we hebben diverse instellingen aan de tele foon gehad," lacht Boutens. Mag men Max nu een rijke broer van Loesje noemen? Boutens reageert afhoudend. „Je mag het een broer noemen, maar ik denk dat wij niet echt te vergelijken zijn met Loesje. Wij pakken het veel professioneler aan. Zij plakt affiches op GEB- huisjes, elektriciteitskastjes en vuilnisbakken. Wij publiceren via de officiële kanalen, langs de kant van de weg." Hebben er organisaties afwijzend gereageerd op de tekst: „Waarom lopen alle mooie vrouwen altijd aan de overkant?" Jazeker. „De één vindt deze kreet seksistisch, de ander klaagt erover dat we mensen in hokjes proberen te duwen. Het is nooit goed," verzucht Boutens. „Neem nou die andere spreuk, over het gedrag van tv-kijkend Nederland, daar hebben we al een aantal om roepen en de STER over horen klagen. Alleen de VARA moest er wel om lachen. Maar goed, dat zul je altijd houden. Als het er op aan komt, dan kan iedereen wel com mentaar op iets leveren. Ik denk dat Loesje ook niet alleen de la chers op haar hand heeft." De strandwacht: „Het redden van een dikke Duitser van 120 kilo, daar waagje dan toch je eigen leven mee." Strandwacht Van Zanden: „Op één dag 47 verdwaalde kinderen. Door Annet van Aarsen HOEK VAN HOLLAND Met het zonnige weer van deze dagen trekt het Hoekse strand zelfs op doordeweekse dagen nog altijd zo'n zestig- tot zeven tig duizend mensen. De strand- wachten, met hun typisch zo merse beroep, hebben het dan ook razend druk. „Op één dag alleen al 47 verdwaalde kinde ren, die dan een kwartier tot drie-en-een-half uur bij ons in de keet zitten," verzucht stran dwacht André van Zanden. „En het opvangen van kinderen is niet eens onze hoofdtaak." Van Zanden is samen met zijn maatje Dirk van Oosten co ördinator van de dertien ande re strandwachten. Beiden zijn (als laatsten in Nederland) in vaste dienst van de gemeente. De rest heeft als' 'Baywatcher' naar het schijnt het ideale va kantiebaantje gevonden. Lekker bruin worden tijdens het werk. Vanaf juli tot eind augustus zijn destrandwachten in ieder ge val 'elke-dag op het strand te vinden'. „Maar vergis je niet," meent Van Zanden. „Is de hulp van een strandwacht nodig, dan gaat het meestal om vervelende dingen. En als één van ons het water in moet om hijvoorbeeld een dikke Duitser van 120 kilo van de verdrinkingsdood te redden, dan waagt hij daar toch zijn eigen leven mee. Zo iemand raakt helemaal in pa niek en dan wordt het al moei lijk om zelf boven te blijven." Dood door verdrinking komt op het Hoekse strand niet vaak voor. „Gelukkig maar," aldus Van Zanden. „Want dat zou be tekenen dat we ons werk niet goed doen. Het laatste geval was in 1982 na diensttijd." „Hoewel het redden van drenkelingen onze hoofdtaak is, komt het echter niet zo vaak voor. Dit jaar hebben we tot nu toe zeven echte reddingen ge had, de spectaculaire dus, zoals je ze in 'Baywatch' van Veroni- que ziet. Nee we hebben het drukker met het helpen van mensen, die in het glas hebben getrapt of met hun vingers tus sen de strandstoel hebben geze ten." Het is echter niet alleen maar het helpen van gewonde badgasten. Tijdens de dienst wordt er vanuit de uitkijkpost door een verrekijker voortdu rend naar de zee getuurd en ook op het water is steeds een bootje aanwezig om al te zwem- lustige strandgangers in de ga ten te houden. Mensen, die te ver in zee gaan, worden direct terug gefloten. „In tegenstelling tot wat de meeste mensen verwachten, hebben we het daar minder druk mee naar mate het druk ker is op het strand," aldus Van Zanden. „De mens is toch een kuddedier. Als de meesten bij Zomer. Vakantie. Vrij! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij zijn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelijk de ruimte om zijn werk te doen. Waar de massa van zjjn vryheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, rijst de vraag naar in formatie. Wie zijn het, die juist in die zomervakantie in de weer zjjn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Bet Vrije Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. de kust blijven, zullen de nieu we zwemmers dat ook doen. Tussen vier en zes uur 's mid dags moeten we overigens de meeste mensen terugroepen. Dan begint de alcohol aardig te tellen en krijgen ze iets te veel lef." „Ach," vervolgt hij. „De mensen hier uit de buurt zijn wel bekend met het verschijn sel zee. Maar vakantiegangers, die maar eens in het jaar naar het strand komen, denken vaak dat ze aan een groot meer zit ten. Ze houden er geen reke ning mee dat er stromingen staan, die iedere keer net iets anders zijn en hebben nog nooit van kwallen of pieter- mannen gehoord." Meteen komt er een flesje op tafel met daarin drijvend in sterk water een paar onogelijk kleine visjes. „Dit zijn ze dus, pietermannen. Ze hebben een stekel met gifklier op hun rug en jagen vlak voor de kust op garnalen. Het gebeurt niet vaak maar soms trapt er wel eens een badgast op zo'n pieterman. Het gevolg: een enorm opge zwollen voet." Alle kleine en grote ongeluk ken bij elkaar maakt dat de strandwacht zeker niet onvoor bereid op het strand verschijnt. Al in mei begint een intensieve training met veel zwemmen, oefenen in het rijden met wa gens op het strand en varen in de branding. „We kunnen niet meer oefenen tijdens de zomer- drukte. Als ik nou een parcours uit zou zetten komen de men sen als strontvliegen op ons af. Bovendien hebben we het veel t'e druk. Het op elkaar inge speeld raken moet dus al in het voorseizoen." ROTTERDAM De politie heeft afgelopen zaterdag in een Rotterdamse woning, nadat omwo nenden hadden geklaagd over stankoverlast, het stoffelijk over schot gevonden van de 56-jarige W. te Pas. De man lag al minstens drie weken dood in zijn huis. Vol gens een woordvoerder is de man een natuurlijke dood gestorven. Er wordt wel sectie verricht. HELLEVOETSLUIS Op 17, 18 en 19 augustus vinden in Helie- voetsluis weer de tradionele Ves tingdagen plaats Het programma van de Vestingdagen Hellevoetsluis biedt allerlei activiteiten, waaron der: een stoomterrein met stoom machines, een braderie, een ker mis etcetera. De openingstijden zijn vrijdag 1/ augustus van tien uur tot zes uur (alleen het stoomterrein), zaterdag 18 augustus van tien uur tot mid dernacht en zondag 19 augustus van elf uur tot zes uur. V* bs *4 tr 5V gjw f U/ cv N J 3 «•I O <5 w -» 1 x\u •wT Ax

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1