Auto 3 weken op oversteekplaats Surfplanken mét en zonder wielen m Zomerwerk Het Vrije Volk SCHIEDAM Zestien maanden cel geëist na dronkemansoverval RET-bus Ontbreken van wegsleepregeling werkt frustrerend voor politie en omwonenden Brand in schoorsteen van rokerij Vernieuwen gas- en waterleiding kan toevoer stagneren 'Rubber hamer' oplossing voor slapen in Het Reigersnest Wespen zijn vroeger maar niet met meer Inbraak in huis tijdens vakantie PAGINA 4 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 19 Vlaardinger beschoot chauffeur van stadsbus met luchtdrukpistool BOTTERDAM „Als ik vrij. kom, drink ik absoluut niet meer." Dat zei een 37-jarige Vlaardinger gisteren als laatste woord tijdens zijn proces voor de Rotterdamse rechtbank. De man probeerde op 18 april dit jaar in Vlaardingen een autobus van het stadsvervoerbedrijf RET te ka pen, waarbij hij de chauffeur met een geladen luchtdrukpistool bedreigde. Op dat moment was zijn voorlopige hechtenis, opge legd na diefstal van een PTT-be- stelbus, net twee weken ge schorst. Voor officier van Justitie me vrouw mr. Zwaneveld was de ïweede overtreding reden om beide zaken samen te voegen. Zij vond een gevangenisstraf van zestien maanden met aftrek van voorarrest op zijn plaats. Voor de diefstal van de bestelauto op 11 december vorig jaar had zij in maart twaalf maanden geëist. De Vlaardinger kwam tot zijn daden onder invloed van alcohol. Tijdens de verhoren zou hij heb ben gezegd dat hij een fles sterke drank per dag nodig heeft. Hoe ver die fles op 18 april leeg was, wist hij zich gisteren niet meer te herinneren. Tijdens zijn 'overval' op de bus was de verdachte de enige passagier. Volgens de chauffeur voelde hij tijdens de rit een pis tool in zijn nek en zag hij de man, die al eerder voor toestan den in de bussen van de RET had gezorgd. „Het was duidelijk dat hij veel alcohol had gedron ken," luidde de verklaring van de chauffeur. Het lukte de chauffeur het contact uit te zetten en uit de bus te vluchten. De man kwam hem aanvankelijk achterna, maar ging terug en probeerde de bus te starten. Toen hij de bus weer probeerde te verlaten wist de chauffeur hem van buiten door middel van het kraantje bij het portier in te sluiten. Daarop be sloot de Vlaardinger door het raam naar buiten te kruipen. De chauffeur verhinderde dit door het portier weer te openen en de man, die inmiddels uit het raam hing by de benen te grij pen. De verdachte reageerde hierop met een schot uit zijn luchtdrukpistool, dat de chauf feur wist te ontwijken door weg te duiken. De versie van de chauffeur werd bevestigd door twee getuigen. De Vlaardinger wist gisteren niet meer hoeveel hij op het mo ment van zijn daad had gedron ken. Hij ontkende dat hij de bus had willen stelen. „Ik ga geen bus stelen, wat moet ik met een bus," zei hij gisteren. Ook zijn raadsman mr. C. Bus- quet zei dat hij de bus niet had willen stelen. Hij noemde zijn cliënt 'sterk verminderd toereke ningsvatbaar'. „Hij heeft veel al cohol gebruikt en daar veel pro blemen mee gehad. Inmiddels heeft hij zichzelf na het voorval drooggelegd," zei de raadsman. „Daarbij heeft hij de hulp van het Consultatie Bureau voor Alco hol en Drugs nodig." Een gevangenisstraf vond mr. Busquet niet zinvol omdat daar door de kans op herhaling alleen maar groter wordt. Hij stelde een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek van zeven maanden voorarrest voor. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Door Rein Walters SCHIEDAM Schiedam kent geen wegsleepregeling voor auto's die verkeerd staan geparkeerd. Buurgemeenten als Rotterdam en Vlaardingen wel. Bij hinderlijk of fout parkeren loopt men in die ste den het risico de auto gedwongen te moeten afhalen bij het politie bureau. Uiteraard tegen een fikse betaling voor het wegslepen (tegen de tweehonderd gulden) en daar bovenop nog eens een proces-ver baal vanwege het fout parkeren. Wie in Schiedam zijn auto bij voorbeeld op de stoep parkeert, heeft als hoogste risico een boete van 35 gulden. In Rotterdam komt zo'n zelfde overtreding bij verwij deren van de auto (waar ze in die gemeente uiterst rap mee zijn van wege de wankele financiële begro ting van de wegsleepdienst) al snel op tweehonderd gulden te staani Plus nog alle ellende die men nog moet doorstaan om de wagen weer terug te halen. Voor automobilisten die zich aan de regels houden, zal een weg sleepregeling worst zijn. Zoiets wordt pas actueel als in de directe omgeving weken achtereen een au to op een plaats geparkeerd blijft, waar dat omwonenden een doorn in het oog wordt en het invaliden belet om fatsoenlijk over te steken. Zulks was ruim drie weken het ge val op de Rotterdamsedijk. Op de koopavond van donderdag 12 juli werd op-de vluchtstrook van de voetgangersoversteekplaats bij huisnummer 369 een groene Volvo achtergelaten. Met open portieren, een open dakluik en met branden de lichten. Omwonenden vertrouwden het SCHIEDAM Makrelenrokerij Geerlings aan de Lange Haven is gisteren, na een moeizaam be dwongen schoorsteenbrand, buiten bedrijf gesteld. Het blussen van het vuur in de schoorsteen stelde de brandweer voor het nemen van passende, specialistische maatrege len. Brandmeester Th. Jansson: „Het betrof een oude schoorsteen van twaalf meter boven een dak uit tussen panden aan de Lange Haven en de Hoogstraat. Je kunt natuurlijk zonder meer de water spuit hanteren, maar voor die werkwijze is niet gekozen vanwe ge het instortingsgevaar van de schoorsteen op de omliggende pan den." De brandweer sloot de pijp af waardoor het vuur vanzelf doofde. Volgende stap was een poging om de schoorsteen naar beneden te halen. Met een grote kraanwagen, die geruime tijd de Lange Haven afsloot, lukte dat niet. Pas nadat een steigerbouwer te hulp was ge roepen, kon de schoorsteen stukje bij beetje worden omgehaald. „Het was een langdurig karwei, maar de klus is veilig geklaard," aldus spuitgast Jansson. Passerende politiemannen za gen gistermorgen rond elf hoe op een vreemde wijze rook kwam uit de voegen van de oude stenen schoorsteen bij de rokerij. De brandweer stelde even later een fikse brand in de schoorsteen vast. De rokerij van Geerlings beschikt nu nog over een rookoven. SCHIEDAM Voor een bewo ner van de Groen van Prinstererl- aan was de thuiskomst van vakan tie bijzonder onplezierig. Tijdens de afwezigheid is zijn audio-appa- ratuur, videobanden en cd-p\aatjes weggenomen. Men kwam binnen met behulp van een valse sleutel. Het wegslepen van foutief geparkeerde auto's is in Schiedam een onbekend fenomeen. In andere gemeen ten is het een bijna alledaags beeld. niet en belden hun klacht en het kenteken door aan politie. Die on dernam niks, althans niks zicht baars. Onder de ruit verscheen geen gele prent en onder de wagen begon na een week het gras al tus sen de straattegels op te schieten. Na nog enkele telefonische meldin gen verscheen eindelijk een poli tiewagen. De als verdacht geken merkte auto werd geïnspekteerd en voorzien van een bekeuring. Weer gebeurde vervolgens een week niks. Maar wel een toene mende ergernis bij de omwonen den over de stuntelige pogingen van mensen in invalidenwagens, die via het gedeeltelijk geblokkeer de zeebrapad toch veilig prbeerden over te steken. Juist in die periode kondigde commissaris J. van Hof van de po litie tegenover de pers een ver scherpte controle aan in het cen- tram en oosten van de stad tegen foutparkeerders, hardrijders en te gen opgevoerde bromfietsen. Wie daarvan kennis nam, haalde een tikje verbijsterd de al weken on juist geparkeerde Volvo naar vo ren. „We hebben van alles gepro beerd om de eigenaar van de auto te achterhalen," verzekerde een staffunctionaris -van wijkteam 2 van de politie. „Maar dat is niet gelukt. Dus kunnen we die auto ook niet verwijderen. Onze ge meente kent immers geen wegsleepregeling."Bij een aantal bewoners van de Rotterdamsedijk is in die drie weken het aanzien van de politie fors gedaald. Zij wa ren het immers die maanden eer der, als zij bij gebrek aan parkeer ruimte hun wagen op de stoep lie ten overnachten, de volgende mor gen een proces-verbaal onder de SCHIEDAM Bewoners van het stukje Nieuwland, begrensd door de Burgemeester Van Haar- enlaan, Parkweg, Henri Polak straat en de Willem Pastoorstraat moeten vanaf maandag 20 augus tus rekening houden met stagna tie in de toevoer van gas en wa ter. Vanaf die dag worden de hoofdleidingen en de aansluitin gen op de woningen vernieuwd of gerenoveerd. Woordvoerder M. Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) benadrukt dat de bewoners in het gebied tijdig worden gewaar schuwd als gas op water tijdelijk worden afgesloten. Voorts moet rekening worden gehouden dat door het werken aan de waterleiding roestdeeltjes kunnen vrijkomen, „De2e deel tjes hebben geen schadelijke ge volgen voor mens en dier," zegt Dingenouts. „De ONS adviseren wel om in deze periode het drinkwater te controleren het ge bruik van wasmachine, eventu eel andere apparaten of bij con sumptie." In sommige gevallen is het noodzakelijk werkzaamheden uit te voeren in de meterkast of bergingen van woningen. „Hier voor vraagt ons bedrijf begrip en medewerking," luidt het verzoek op voorhand. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door "het aannemingsbedrijf Hoogen- boom uit Spijkenisse. Voor dit project zullen een aantal leerling- imonteurs worden ingezet. Zij vol gen een opleiding voor vakman Buisleidingen, geheel naar de richtlijnen van het leerlingen- stelsel. Hun opleiding voltrekt hoofdzakelijk in de praktijk. Op verzoek van het aannemingsbe drijf hebben de ONS zich bereid verklaard medewerking te verle nen, zodat de leerlingen de nood zakelijke werkervaring kunnen opdoen. Dingenouts: „Het spreekt voor zich dat zowel Hoogenboom als de ONS toezicht op de werkzaam heden zullen houden. Op deze wijze is een veilige en deugdelij ke uitvoering van de werkzaam heden gewaarborgd." Hij maakt verder duidelijk: „In verband met de mogelijke uitwisseling van leerlingen in dit project, is het niet doenlijk hen te voorzien van een ligitimatie. De toezicht houder van de aannemer en die van de ONS kunnen zich desge vraagd wel legitimeren. De leer lingen zullen herkenbaar zyn als medewerkers van Hoogenboom. In geval van twijfel kan iedereen naar de toezichthouder vragen." Door Rein Wolters WESTMAAS Vrouwen heb ben minder slaap nodig dan man nen. Deze conclusie lijkt gerecht vaardigd als het slaapgedrag van de vrouwelijk helft van het water kamp van bet buurthuis Nieuw land in aanmerking wordt geno men. De meiden zijn niet in slaap te krijgen. Gistermorgen om vier uur waren ze (tot ergernis van de leiding) nog aan het giechelen en kwebbelen. Dat is 's morgens 'ge wroken' met een hardhandige wekpartij door de mannelijke helft, die braaf en vóór de klok van middernacht het land der dro men was ingetreden. Onder india- nengekrijs en met behulp van elk denkbaar herriemakend attribuut zijn de meiden rond half negen wakker gemaakt.„Nu zitten ze te knikkebollen, maar dat zit ze niet glad. Van ons krijgen ze geen mi nuut rust," grijnsde leider Gert- Jan Konijnenburg gisteravond kwasi-wraakzuchtig. „Ze hebben net de sperciebonen, slavinken, sla, aardappelen en fruityoghert achter de Mezen. Maar slapen is er niet bij. Dat doen ze 's nachts Elf jongens en meisjes van elf tot vijftien jaar brengen op initiatief van het Schiedamse buurthuis Nieuwland (Albardastraat 65) een watervakantie door in het Reigersnest aan de boorden van de Binnen maas in Westxnaas. Zater dag keren de tieners terug. Vier mensen verzorgen hun begeleiding. Het Vrije Volk geeft dagelijks een verslag van hun belevenis sen. maar. We houden ze hoe dan ook wakker. Zo dadelijk krijgen ze een griezelfilm via het scherm voorge schoteld. Om tien uur is die afgelo pen en dan worden de kinderen op geruime afstand van het kamphuis gedropt door leider Leo van Loe- nen. Ze krijgen alleen een zaklamp mee. Dus geen kompas of wegen- kaarye, niks. Ze moeten het zelf maar uitzoeken. Nemen ze een verkeerde afslag, dan hebben ze kans ergens bij Dordrecht of an ders in de buurt van Piershil te recht te komen. Dat zal ze blaar tjes in de schoenen geven en te vens de nodige lust om te slapen," aldus Gert-Jan, die tegelijkertijd wel liet doorschemeren dat de nachtelijke beweging van de kin deren nauwgezet zal worden ge volgd en, indien noodzakelijk voor de veiligheid, zal worden gecorri geerd. Gisteren is overdag een sport programma afgewerkt. De dertien jarige Jan Jansen, compleet met zijn naar het kamp meegebrachte gebroken pink, was de onovertrof fen uitblinker. „De meiden waren allemaal even bedreven in het hardlopen, watertrappelen en ver springen. Eigenlijk-waren ze even sterk," vertelde Gert-Jan Kony- nenburg na het nogeens raadsple- gen uit de eindrangschikking. Voor verdere watersporten was het gisteren te koud. „Néé, het wa ter was niet echt lekker. Daarom hebben we ook nog inkopen in het dorp gedaan. De sfeer in de groep is uitstekend. Er valt geen onverto gen woord en iedereen vult elkaar aan. Eten doen ze veel te veel. Achteraf zal alleen om deze reden al de kampbegroting bijgesteld moeten worden. Nou ja, beter zo dan andersom. Aleen dat slapen, hé. Ik denk toch dat de rubber ha mer een goed alternatief is, ha, ha. Allemaal de groeten en tot mor gen." ruitenwisser vonden. Er wordt ge meten met twee maten. De een kan weken achtereen blijven staan tegen maar één prent en wij kre gen er elke nacht een. Dat is niet eerlijk, geven zy als argument. Inspecteur H. Meijer van de po litie: „Verkeerd of op de stoep par keren mag natuurlijk nooit. Als een wagen zodanig hinderlijk staat dat de omgeving er last van heeft, dan schakelen wij de verkeers schout (Officier van Justitie) in. Die bepaald dan of de auto in be slag wordt genomen. Als zo'n be sluit valt, dan wordt de auto op onze kosten weggetakeld. De rech ter beslist over wel of niet terugge ven van het voertuig." Meijer beaamt dat de zwaarste sanctie in Schiedam voor fout par keren vijfendertig gulden per keer is. „Schiedam kent maar weinig werkelijk bewuste fout-parkeer- ders. Onderzoek heeft geleerd dat in onze gemeente geen behoefte bestaat aan een wegsleepregeling. Dat zou een kostbare zaak zijn. Bo vendien geschikken we als politie niet over een bewaarplaats voor weggesleepte auto's. Er zou ook ex tra personeel voor nodig zijn. Dat weegt onmogelijk op tegen die paar wérkelijk verkeerd 'achterge laten auto's." En: „Zo'n situatie als aan de Rotterdamsedijk behoort tot de uitzonderingen." Na ruim drie weken was de ge wraakte Volvo afgelopen maandag morgen ineens verdwenen en kon er weer ongehinderd worden over gestoken. Het verhaal wil, en de politie bevestigt dat gedeeltelijk, dat de eigenaar van de auto (een Rotterdammer) toen net weer te rug was uit de gevangenis. Hij zou zijn opgepakt kort nadat hij de au to had achtergelaten. Dat zou ook de reden zijn waarom de politie hem niet trof op zijn huisadres. Surfkenner Hans de Wit in zyn 'plankenwinkel' aan de Westha- venkade. Hans de Wit: 'Ik surf tot de eerste vorst invalt' Door Renol Vestergaard VLAARDINGEN Een plankenwinkel. Het klinkt wat oneerbiedig, maar zo zou je de speciaalzaak voor surf-artikelen Dewi aan de Westhavenkade het best kunnen noemen. Be halve allerlei typen fun- en raceboards voor de windsurf- sport, heeft de 39-jarige eige naar Hans de Wit zijn assorti ment gedurende het tienjarig bestaan van zijn onderneming uitgebreidmet skateboards, snowboards en sinds kort ook bodyboards. Deze, uit Califor- nië overgewaaide trendplanken zijn licht, kort en smal, precies groot genoeg om de romp van een zwemmer te dragen die zich door de golven op het strand wil laten gooien. De Wit wil van de 'mono verkoop' van windsurfartikelen af omdat er al ontelbare speci aalzaken in Nederland zijn en de concurrentie altijd vóór ge bleven moet worden. Vandaar dat hij vanaf 1988 in de rustige periode tussen september en maart ook ski-uitrustingen en snowboards verkoopt. De zaak draait het best in het vooyaar en de zomer. Toch signaleert De Wit veranderingen. „De af gelopen drie zomers duurden allen vrij lang. Zelf surf ik nu gedurende vijf jaar door tot de 'eerste vorst invalt. Ik hoor van veel windsurfers dat de tempe ratuur van het zeewater is ge stegen. Dat kan wel kloppen want ik krijg steeds meer klan ten die om speciaal materiaal voor brandingsurfen vragen." De winkel is een pijpenla'; lang en smal. Een wat oudere man zit midden in de winkel gehurkt bij een rek gieken. Het zijn de 'handvatten' onderaan het zeil waar de surfer zich aan vast pleegt te houden. De man blijkt op zoek te rijn naar een zogenaamde 'snelsluit-giek'. Dat is een giek die met een klem aan de mast kan worden beves tigd. De conventionele exem plaren worden met touwtjes vastgemaakt, wat nogal lastig en tijdrovend kan zijn. Net als auto's is surfmateriaal aan een constant moderniseringsproces onderhevig. Hans de Wit maakt een wat geringschattende ver gelijking met de 'oudere plan ken'. „Tot 1983 had je eigenlijk alleen maar 'deuren' of pon tons'. Dat waren brede, lange planken die door hun stabiliteit wel geschikt waren voor begin nende surfers, maar waar je snel op uitgekeken raakte. Het gevolg was dat je al snel naar een andere plank moest uitkij ken, wilde je wat ruiger kun nen surfen. Nu zijn er even sta biele, maar kortere, dus wend baardere planken op de markt, de modellen uit de '320-klasse'. Als je eenmaal zo'n plank hebt, doe je er nog jaren mee want je kunt er mee racen èn speleva ren." Opvallend aan de surfsport is de kledingmode. Dewi hangt vol met signaalkleurige tassen, pakken en brillen die grif van de hand blijken te gaan. Ook Zomer. Vakantie. Vry! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vry zyn van de een betekent - voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelijk de ruimte om zyn werk te doen. Waar de massa van zyn vryheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, ryst de vraag naar in formatie. Wie zyn het, die juist in die zomervakantie in de weer zyn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrye Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. niet-surfers tonen er interesse yoor. Alsof het al jaren geleden is, heeft De Wit het over 'vroe ger'. „Acht jaar geleden was al les aan een plank nog wit, van vin tot zeil. Nu kunnen surfers zich profileren door eigen kleur- en materiaalkeuze." In de winkel hangen inderdaad 'vinnen' die naar gelang duur zaamheid in prijs oplopen van honderd tot driehonderd gul den. Er zijn doorzichtige, gif groene maar ook nog witte zei len te koop. De Wit meent dat met de introductie van mode kleuren de markt grilliger is ge worden. Naast nieuwe techni sche snufjes moet er ook met trends rekening gehouden wor den: „Nu is alles nog fluoresce-* rend maar dat is volgend jaar weer heel anders." Een andere rage die duide-" lijk zijn sporen in de winkel achterlaat is het rollerskaten," van oorsprong alweer uit Californië afkomstig maar nu sterk in opkomst in de Neder- landse steden. Een verdere uitbreiding van Hans de Wits assortiment rit er voorlopig nog niet in. Wel is hij van plan om een surfschool te beginnen bij de recreatiepias die zal ontstaan als een deel van de Foppenpolder in het ka der van het ontwerpplan Licke- baert onder water zal worden gezet. Behalve het verzorgen van surflessen zal De Wit er planken gaan verhuren. Daar naast zijn er nog ideeën voor een surfpak van eigen hand. „Ik vind de meeste pakken nog te koud. Ik wil een koudebe- stendig pak ontwerpen dat vol doende bewegingsvrijheid toe laat. Maar ik weet nog niet ze ker of ik daar aan begin. Eigen lijk moet je dit soort zaken aan specialisten overlaten. Hun kwaliteit kun je als handelaar toch nooit overtreffen." SCHIEDAM „Niet meer, niet minder. Alleen vroeger." Dat meldt de ONS over een ver meende overlast van wespen. Weliswaar kreeg de dienst On- gediertebestrijding tydens de laatste anderhalve maand wel zo'n honderdzeventig meldin gen, maar volgens een zegsman is dat een „normaal aantal." In andere jaren kreeg de Dienst Ongediertebestrijding het pas in augustus extra druk met de overlast van wespen. Nu ver wacht men dat het ergste achter de rug is. De warme zomer en de zachte winter hebben echter voor een 'vroege natuur' ge zorgd. Wespen konden rich na melijk al vroeg tegoed doen aan het voedsel uit de bloemen. Dat blijkt echter niet zomaar aanlei ding voor een wespenplaag te rijn. „Nee, een koningin kan haar volk slechts tot zo'n drie duizend uitbreiden," merkt T. van der Meer, chef buitendienst van de ONS, op. De ONS zegt in driekwart van de meldingen over te gaan tot vernietiging van het wespen nest. Met gebruik van een speci aal soort gif kan dat in twee da gen voorelkaar worden gekre gen. Maar de ONS-zegsman be nadrukt dat zoiets pas gebeurt als het nest zich op een buiten gewoon hinderlijke plaats be vindt. „We beoordelen het van geval tot geval. Vroeger gingen we iets sneller over tot vernieti ging. Nu zien we in dat het na tuur is." A MAWM06T

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1