Schiedam onderzoekt homo-huwelijk Doop Wiegman 75 jaar kunstenaar Groep studenten spit naar overblijfselen uit Ijzertijd Het Vrije Volk SCHIEDAM Gollege nu nog voor voltrekking eerste homo-huwelijk in Nederland Daverende bonte avond geeft hoofdpijn in waterkamp van Nieuwland Ook Maassluis wil wegennet uitbreiden s Snelle 'verhuizers' FEESTWEEK BLAUWE BRUG 9Bf *1 IMw 1 I*$ v ws PAGINA 4 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 Lt Elf jongens en meisjes van elf tot vijftien jaar brengen op ini tiatief van het Sóhiedamse buurthuis Nieuwland (Alhardastraat 65) een watervakantie door in het Reigersnest aan de boorden van de Binnenmaas in Westmaas. Zaterdag keren de tieners te rug. Vier mensen verzorgen hun begeleiding. Het Vrije Volk geeft dagelijks een verslag van hun belevenissen. SCHIEDAM Een groep Schie- damse ambtenaren onderzoekt of de Nederlandse wet voorziet in het sluiten van een huwelijk tussen twee homoseksuelen. Als dat zo is, kan in Schiedam heel binnenkort de voltrekking van een homo-hu welijk plaatsvinden. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich daar vooralsnog een voorstander van getoond. Maar wethouder Hans van Kleef (Emancipatie-zaken) zegt de uitkomst van het ambtelijke on derzoek nog af te wachten. Zo doende is niet onwaarschijnlijk dat in Schiedam een gelijksoortige situatie zal ontstaan als in buurge meente Vlaardingen. Ook daar was het college aanvankelijk 'in' voor het homo-huwelijk van twee inwo ners, maar wettelijke begrenzin gen maakten het college iets min der gretig. Bovendien zou niet ie dereen van de Vlaardingse be stuurders hebben gestaan achter het initiatief en de voortvarend heid van het homo-paar. Dat was de reden voor het Vlaardingse homo-paar Frank Stel- lo en Gerard Kuiper om verschil- leüde gemeenten aan te schrijven. Zo wilden zij meer duidelijkheid krijgen over de haalbaarheid van him 'huwelijkswensen'. Ook dank zij raadsvragen van FvdA-raadslid Yvonne Siljee kwamen zij in nau wer contact met het Schiedamse gemeentebestuur. Afgelopen dinsdagavond vond een gesprek plaats tussen vertegen woordigers van plaatselijke politie ke partijen en de twee Vlaardin- gers. Zij werden bijgestaan door Henk Krol, hoofdredacteur van de Gay-Krant. Krol bezorgde de plaat selijke politici nog wat aanvullen de juridische informatie. Verder beloofde hij heel binnenkort mate riaal over 'homo-huwelijkproces sen' in Leeuwarden en Amsterdam op te sturen. Wethouder Van Kleef wel uitgenodigd was niet bij het gesprek. Zijn collega Zijdeveld kwam samen met zijn vrouw uit persoonlijke interesse op draven. Voorlopig lijkt in ieder geval nog geen sprake van onwil binnen het Schiedamse college. Wethou der Van Kleef „Eigenlijk is dit meer iets voor burgemeester Scheeres, die gaat over de trouw partijen" vindt dat homo's al veel eerder de mogelijkheid had den moeten hebben in het huwe lijk te treden, „Het is een onzin- discussie, die me maar nauwelijks interesseert. Een wet van honderd veertig jaar geleden zegt dat alleen man en vrouw mogen trouwen. Tegenwoordig is er bijna geen par tij meer met zo'n beperkte visie. Waarom die wet dan niet veran derd wordt? Ja, dan komt mis schien toch een portie conservatis me om de hoek kijken." De wethouder blijkt een duide lijke mening te hebben over het 'huwelijk'. Hoewel zelf wel ge trouwd, zegt hij: „Vreemd dat de wet beslist over hoe burgers hun samenleven met iemand inrichten. Een vreemde paternalistische in stelling, vind ik dat. Daar moet ie dereen gewoon vrij in zijn. Man netje met mannetje, vrouwtje met vrouwtje, mannetje met vrouwtje. Wat maakt het nu toch uit? Maar ach, als sommige mensen behoefte hebben aan een officiële overeen komst, die hun samenleven vol gens de wet regeltdan moet dat maar." Als het aan Van Kleef ligt, komt heel spoedig meer duidelijkheid over de 'juridische' mogelijkheden van het homo-huwelijk. „Dat mag niet te lang duren. Het is heel sim pel: het mag wel of het mag niet." MAASSLUIS Het college van burgemeester en wethouders van Maassluis is het met de gemeente Schiedam eens dat een versterking van het openbaar vervoer de beste manier is om het autoverkeer te rug te dringen. Maar tegelijkertijd wü het college de aanleg van nieu we wegen en tunnels in de regio niet uitsluiten. Dit blijkt uit een reactie van het Maassluise college op de struc tuurschets 'Openbaar vervoer; het juiste alternatief die begin maart werd gepresenteerd door de dienst Gemeentewerken van Schiedam. In die structuurschets staan onder meer plannen voor de bouw van een NS-station in de wijk Kethel en de verandering van tramlijn 1 in een sneltram. Ook zou er een sneltram moeten gaan rijden over de toekomstige rijksweg A 19 tus sen Delft en Schiedam. De gemeente Schiedam wil ver der voor een sneltramverbinding met Spijkenisse de Beneluxtunnel verbreden. Woordvoerder E. J. Bakkenes van de gemeente Maas sluis verklaarde desgevraagd dat het college van zijn gemeente ook vóór verbreding van de Benelux tunnel is maar dan in eerste in stantie voor autoverkeer. Boven dien zou er binnen afzienbare tijd met de aanleg van rijksweg A 19 tussen Delft en Schiedam moeten worden gestart. Volgens Bakkenes is dat 'door de te verwachten groei van de automobiliteit' noodzake lijk. Door Rein Wolters WESTMAAS Met een katte rig gevoel en ook met verschijnse len van hoofdpijn is vanmorgen de voorlaatste dag begonnen bij de kinderen in het waterkamp van Nieuwland. Of beter: pas tegen de middag was iedereen weer rede lijk onder de mensen. Geen won der, want gisteravond en -nacht is de bonte kampavond gevierd. Dat gebeurde met allerlei spelen, hap jes en (alcoholvrije) drankjes en andere uitbundige activiteiten. De leiding werd met kleding en al in het water gesmeten. Eén en ander duurde tot ver in de kleine uurtjes en omvatte het eerste deel van de afsluiting van het zomerkamp 1990. Vanavond volgt het tweede deel van het slotfeest met een bar becue. Gisteren verkneuterden de deel nemers ach op de afscheidsavond. Er werden volop plannen gemaakt. Zelfs dachten de meiden aan een striptease act a la de Pin-Up Club, „Daar hebben we toch maar vanaf gezien," vertelde gisteravond de veertienjarige Petra van Loenen uit de Van Tienhovenstraat. „Bij de knullen zouden misschien hun ogen uit de kassen vallen. Néé, die lol gunnen we hen niet. 's Morgens hebben 2e ons steeds met veel her rie wakker gemaakt. Dus als straf stripteasen we niet. Eigen schuld, dikke bult." Met roeien en surfen is eergiste ren de dag volgemaakt. Pas om half tien werden de eerste kinde ren die gisteren onder luid gegaap wakker. Ze hadden voor het eerst een aaneengesloten nachtrust van tien uur gemaakt. Eén uur later werd de brunch verorberd. „Roei en is het leukste onderdeel van het kamp," is de ervaring van Petra van Loen. „Ik heb er wel enkele blauwe plekken aan overgehou den, maar ik kan nu met de roei spanen aardig uit de voeten." Ove rigens heeft Petra gisteren nauwe lijks deelgenomen aan het openba re waterkampleven: haar vriend bracht een bezoek en dat genoot bij de tiener voorrang. Niettemin: „Het kamp is hard- stikke tof. Een paar jaar geleden ben ik al eens meegeweest. Dit kamp is wat mij betreft niet meer te evenaren. Alleen dat vroege op-, staan is niks. Daar ga ik van over m'n nek," aldus de derdejaarsleer ling van de IHNO in Delft. Leider Gert-Jan Konijnenburg meldde gis teravond nog dat de zelfgemaakte appelmoes van in een boomgaard 'gevonden' appels uitstekend heeft gesmaakt. „We hebben er rode kool, karbonade en sla bij gege ten." En: „Petra heeft vergeten te zeggen dat we een piratenspel heb ben gespeeld. Dat betekende elkaar vanuit de boten op het water beko gelen met watergevulde luchtbal lonnen. Het was hardstikke leuk. Iedereen plofte meerdere keren overboord. On2e boot dreigde te zinken toen ik, zwaargewicht, op de rand ging zitten. Hij liep wel vul water, maar bleef gelukkig Irijven." Roeien, zeilen en surfen. Morgen zit het waterkamp van de Nieuwlandjeugd erop, SCHIEDAM Een Gr. lag, een cabaretavond en een al(Uiten de feestavond met de nieuwe Ne-, derlandse ontdekking Marco Bor- sato. Dit zijn enkele van de ingre- diëten van de feestweek in de Blauwe Brug. In verband met het tienjarig bestaan is het van 25 tot 31 augustus feest in het wijkcen trum. Ieder evenement kost maar één gulden entree. De uiteindelijke op brengst van de feestweek is be stemd voor de Hargahoeve, de Paddenwerkgroep en het Vogela siel. Op zaterdag 25 augustus wordt het feest ingezet met een open dag, waarbij onder meer Harpe Davids, de clown Bobo, Los Amigos en Barbara Fleischmann hun op wachting zullen maken. De dagen daarna staan achtereenvolgens op het programma: een koffieconcert (zondag), een bridgedrive met dixieland-band (maandag), een ca baretavond (dinsdag), jongerendag (woensdag), een klaverjasdag en ouderenavond (donderdag). De week wordt afgesloten met een feestavond voor iedereen. Naast van Marco Borsato worden dan ook optredens verwacht vanm het Brabants dansorkest Scrabble, de zanger Cor van Pelt en de trou- badoursgroep De Gendarmerie. Toegangskaarten zijn op donder dag 16 augustus en vanaf maandag 20 augustus verkijgbaar. r Nestor van Schiedamse kunstenaars 'debuteerde' als zevenjarige met tekening voor talentenjacht Door Han yan der Horst SCHIEDAM Doop, Wiegman, de nestor van de Schiedamse kun stenaars, heeft wat te vieren. Drie kwart* eeuw, geleden zond hij zevenjarig knaapje als hij was een tekening in voor de talenten jacht van een toenmalig weekblad. Wiegman viel meteen in de prij zen. Dat was het begin van een zeer rijk en vooral werkzaam ar tistiek leven. Op zondag 12 augus tus begint om twee uur in café Het Paard op de Hoogstraat een kleine tentoonstelling van zijn recente produktie. Want oök al komt zijn ou derdom met gebreken de 82-ja- rige Wiegman is nog lang niet uit getekend en -geschilderd. Een heel assortiment brillen ligt klaar op de werktafel, hulpmiddelen waarmee Wiegman een blik op het papier kan werpen. Hij roept zich het hoopvolle be gin,, van zijn carrière in herinne ring. „Het was een schip, een drie master," vertelt Wiegman. „Geen wonder, want mijn vader, Gernt Wiegman was een schepenschil der. En zo ben ik zoJf ook in het vak geraakt. Wat deed je toen? Je ging na de academie werken bij die decorateursbazen en dat heb ik ook gedaan. Ik heb nog gewerkt voor de wereldtentoonstelling in Antwerpen, voor d_ Nenijto, voor de Floriade en E'55. Ik ben zelf ge boren in Delfshaven op de Lieven Verschuiers trast, maar mijn eerste atelier had ik op het Haringvliet." „In een goed atelierstilleven, frisch en gedurfd," schreef kunst- ciritcus Wagener van de Maasbode ergens vér voor de oorlog, „bewijst Theo Wiegman een flinke portie talent te hebben geërfd. Het kin derfiguurtje ging echter nog boven zijn krachten". Theo? Wiegman legt uit: „Die naam 'Doop' hebben de architec tuurstudenten mij gegeven. Want ik-was lid van hun vereniging en ik ging veel om met architecten. Dat hield verband met de schoon heidscommissie, Zij moesten van hun "ontwerpen heel precieze, gelij kende tekeningen voorieggen. Dan brachten ze mij de bouwtekenin gen en ik maakte dan een aquarel. Zo heb ik nog eens een aquarel ge maakt van de Hema-flat die ze toendertijd (1934! red,) op de Koe markt hebben gebouwd. Ik heb in die tijd ook veel portretten geschil derd van allerlei soorten werkers. Maar ze zijn bij het bombarde ment van Rotterdam bijna alle maal verbrand. Mijn broer werkte voor Philips en daar raakte een vent zonder werk. Hij zei: kun je niet samen met hem een reclamebureautje be ginnen? Dat hebben we gedaan, het heeft nog een jaar bestaan. La Sonnette heette het, de bel. Toen Doop Wiegman; „Maatschappelijk bekeken heb ik het: misschien niet zo goed, maar ik vertel je, dat ik van het leven houd, omdat ik van myn werk houd." begon de oorlog en was alles afge lopen. Daarna ben ik op de Passa ge in Schiedam een kunsthandel begonnen. Ik weet het nog goed, op 19 september 1940 ben ik ge trouwd en hier komen wonen. Dat wordt straks ook nog een groot feest: dat ik vijftig jaar getrouwd ben en in Schiedam woon. Ik verkocht voornamelijk werk van mijn vader en van Herman Paradies en van mijzelf natuurlijk. Ik geioof, dat ik die winkel twee ëndertig jaar aangehouden heb. Daarna heeft mijn zoon Diet er nog even in gezeten met een gale rie, maar die had er al gauw geen zin meer in. Groot gelijk. In de zo mer gooide ik zelf de zaak altijd dicht Dan ging ik de polder in, schilderen, vaak samen met Her man Paradies. Dat was een goede kunstenaar. Ik houd van de na tuur, van de polder. En van oude plaatsjes. Maar niet van bergen. Ik ben ook nog een tijd toneel decorateur geweest. En ik schilder de de reclameborden van het Mo- nopole-theater, die oude bioscoop op de Hoogstraat. Dan kwamen op donderdagavond de foto's van de filmsterren en je ging als de sode mieter aan het werk, want de vol gende dag moest alles hangen. Ik kreeg daar vijftien gulden voor. Daar kon je toendertijd nog wat mee doen. Toch was het een moei lijk bestaan." Een plakboek komt op tafel. Op 12 maart 1955 tekende deze krant uit de mond van Doop Wiegman op: „Maatschappelijk bekeken heb ik het misschien niet zo goed, maar ik vertel je, dat ik van het leven houd, omdat ik van mijn werk houd." Van de kinderen Wiegman zit ten er vier in een artistiek vak. „Die hebben het veel beter dan ik vroeger," stelt Doop vast. „Die jon gens die doen het goed. Het is in het leven zo, je moet goede spon sors hebben." Tegenwoordig maakt Wiegman het liefst aquarellen en monoty pes. „Dan teken je op een witte marmeren plaat en dat druk je af op wit papier. Je doet dat in drie fasen. Eerst maak je de achter grond. Aan het eind pas geef je de donkere tinten weer. Maar het kan mis gaan. Dan krijg je een val se afdruk en heb je de hele och tend voor niks zitten werken." Het tegenwoordige werk van Wiegman is deel abstract, deels ge baseerd op zijn rijke herinnerin gen. Recent is bijvoorbeeld een aquarel van een al lang verdwe nen molen op de Poldervaart, of een Rotterdams havengezicht dat aan de jaren twintig doet denken. „En kijk," zegt Wiegman. „Dit is de scheepswerf van De Jong, die weg is. En dat strakke, abstracte ding daar, is voor het politiebu- 5 reau. Die hebben mij een opdracht 3 gegeven om iets te maken van het oude politiebureau. Dat hangt nou bij korpschef Piet van den Hengel in de kamer. Maar deze krijgen ze g van mijn cadeau. Als het nieuwe 5 bureau door de minister geopend 33 wordt, dan geef ik het ze. Mijn vader was er echt een van de Haagse School.vpie erfenis heb ik van hem meegekregen. Dat nieuwe werk, dat is binnen mijn eigen stijl. Dat ben je zelf." Wiegman kijkt eens verlangend naar zijn werktafel. Het is duide lijk: die gaat door tot zijn laatste snik. Theo (Doop) Wiegman exposeert in Het Paard, Hoogstraat 162, Schiedam, tot en met 9 september. Zyn werken zijn te bezichtigen op de openingstijden van het café. Opening zondagmiddag 14.00 uur. SCHIEDAM Voor een inbre ker was het in de Nicolaas Beets- straat 'kat-in-het-bakkie'. Na het openbreken van een woningdeur trof hij daar allemaal ingepakte dozen. De bewoner was aan het verhuizen. De indringer kon op zijn gemak enkele welgevulde do zen uitzoeken. Hij koos er enkele met audio-visuele apparatuur als inhoud. De waarde van de buit be draagt elfduizend gulden. Door Annet van Aarsen "•VLAARDINGEN**"'^"Aan "de Zuidbuurt tussen,'Vlaardingen en Maassluis; verstopt achter een door graafmachines opgeworpen wal, is momenteel een internatio naal groepje archeologie-studenten met veel enthousiasme in het veen aan het graven. De zoektocht, die in totaal zes weken duurt, is naar overblijfselen uit de romeinse en ijzertijd. „Ik denk dat we, als we alles op een rijtje hebben gezet, een aantal theoriën vooral over de ijzertijd zullen moeten aan- passen," voorspelt projectbegeleid ster Ineke Abbink van de universi teit van Leiden. Tot nu toe namen archeologen aan dat boerderijen in de ijzertijd niet groepsgewijs gevestigd waren. Tijdens de opgravingen en veld- verkenningen ontdekten de onder zoekers in het gebied echter con centraties van boerderijen. Nu moeten ze alleen nog aantonen dat dezen gelijktijdig in gebruik wa ren. De twee vindplaatsen vlak naast elkaar gelegen zijn inmid dels duidelijk waar te nemen. Van acht tot vijf zijn de studenten er aan het werk, 's avonds trekken zij zich terug in een nabijgelegen boerderij, die beschikbaar is ge steld door Beheer Landbouwgron den. „We hebben het hier prima voor elkaar," meent Andy, tweede jaars student aan de Exeter Uni versiteit in Engeland. „Vorig jaar heb ik meegedaan aan opgravin gen in Noord Wales. Four weeks in a tent." Net als de andere studenten neemt hij deel aan de 'Wetland- course', een intensieve cursus van twee weken over archeologie in natte gebieden. De 'course' is een gezamelijk project van een Deense en een Ierse Universiteit, de Exe ter- en de Rijksuniversiteit van Leiden. Als afsluiting van de cur sus wordt er elk jaar in één van de vier landen een buiten-project op gezet. De EEG financiëert de op gravingen grotendeels via het Erasmus-fonds. De Rijksuniversiteit van Leiden werkt daarnaast ook nauw samen met de Universiteit van Amster dam. In het algemeen richt de eer ste zich vooral op opgravingen van ijzertijd-overblijfselen terwijl de Amsterdamse universiteit de vond sten uit de romeinse tijd nauw in de gaten houdt. Omdat de groep van Abbink min of meer bij toeval tegen de overblijfselen uit de romeinse pe riode aanliep, ken ze ook hier aan de slag. Het vinden van de resten kwam eigenlijk als een verrassing omdat er in het gebied nog maar weihig bewoning uit deze periode is aangetroffen. De vondsten wij zen echter overduidelijk naar in vloeden-van :het Romeinse Rijk. Zo haalden de stüdenten bijvoorbeeld 'romeinse' import naar boven: scherven van aardewerk dat in het Italië van iets na de eeuwwis seling is vervaardigd. De Zuidbuurt behoorde dan ook in de periode van het Romeinse Rijk tot 'bezet' gebied. Door de res ten, die tijdens het project woden ontdekt, hopen de studenten en htm begeleiders meer zicht te krij gen op de relatie tussen de oor spronkelijke bewoners en de bezet ters. Voor de studenten is het veld werk een belangrijk onderdeel van hun studie. Archeologie studeren is zeker niet alleen met je neus in de boeken zitten, benadrukt Ineke Abbink. „Een project als dit geldt is het practicum van de studie, een essentieel onderdeel. De studenten moeten niet alleen de theorie ken nen, ze moeten ook kunnen opgra ven." Veel mensen denken bij archeo logie aan stoffige types die met tropenhelm op het hoofd en knie broek om de benen op zoek zijn naar het goud van de farao. Van deze beeldvorming klopt volgens de studenten en hun begeleiders echter niet veel. Egyptologie is slechts een klein onderdeel van het vak. De prehistorische archeo logie en dan met name de Wet- lands-riohting maakt een enorme opgang. Ook Tina, vorig jaar afgestu deerd aan de Universiteit van Exe ter, koos voor prehistorische ar cheologie. Ze zou zo kunnen zijn weggelopen uit een film van India na Jones maar zag niets in dat soort romantische avonturen. Ze specialiceert zich momenteel in het gebruik van textiel in de pre historie. Het project aan de Zuid buurt is daarom ontzettend inte ressant voor haar. Hoewel het gros van de studen ten momenteel de romeinse vind plaats (ongeveer honderd na Chris tus) voorzichtig afgraaft, concen treert Tina zich voornamelijk op de kuil ernaast, waar de resten on geveer twee eeuwen ouder zijn. Textiel-resten heeft ze nog niet ge vonden maar ze blijft hopen. „Tij dens opgravingen in de Foppenpol der, twee jaar geleden, kwamen dit soort resten wel naar boven," aldus Tina. Nu is 2e bezig een punt-opgra- ving te maken op de plaats waar een dikke eeuwenoude steunbalk van een boerderij uit de ijzertijd in de grond zit. Om haar heen in de kuil tekenen zich de contouren af van kleinere paaltjes, waartus sen vroeger riet en biezen werden gevlochten. De op deze manier ge maakte 'matten' deden dienst als boerderijwand. 10ok gevonden öp de ijzertijd-lo catie zijn resten van vloermatten, die door de bewoners werden ge bruikt. De matten werden vervaar digd van laagjes riet en biezen, met eventueel daartussen laagjes mest. Deze vorm van vloerbedek king zorgde er voor dat de bodem (veen) niet volledig werd stukgelo pen. Over de eerste lagen vloerbe dekking werden wanneer nodig nieuwe lagen aangebracht. Maar ook grondmonsters trek ken de belangstelling van de ar cheologen. Door zaad- en voedsel- resten, die zich daarin bevinden, kunnen ze afleiden hoe de bewo ners hebben geleefd. Abbink: „Een lekkere mesdaag is me eigenlijk meer waard dan bijvoorbeeld een flinke goudvondst in een tempel ooit voor me zou betekenen. De waarde van de vondst voor ar cheologen wordt bepaald door de informatie die je er uit kunt ha len." Voor Gary is één van de inte ressantste aspecten van de opgra vingen in de Zuidbuurt, de staat waarin de vondsten verkeren. „Het is echt verbazingwekkend om te zien hoe goed alles bewaard is gebleven in deze grond." De na tuurlijke conservatie van oude res ten in veen en andere natte gebie den is er juist de oorzaak van, waarom het Wetlands-onderded van de archeologie steeds meer in de belangstelling komt te staan. „2ou je gaan graven in de zand gronden van Brabant, dan kan je er zeker van zijn dat je er weinig of niets ontdekt," aldus Abbink. „Maar hier in dit vochtige gebied komt alles gaaf naar boven. We vinden koeiemest, dat bij wijze van spreken zo groen is alsof het gisteren daar terecht is gekomen Goede staat of niet, feit blijft dat de bodem op de plaats van de opgravingen veel te leiden heeft gehad van bemalingen, die de laat ste periode zijn uitgevoerd. Tot een diepte van ongeveer een meter zitten er droogtescheuren in de grond. De twee vindplaatsen lig gen midden in het reconstructiege bied Midden Delfland. De werk zaamheden in dit gebied zorgen voor de nodige verstoringen. Iets noordelijker van de opgra vingen, zo weet Ineke, hebben de graafmachines enkele tientallen plaatsen, waar in de ijzertijd be woning (in de vorm van boerderij en) was, onherkenbaar veranderd. Toch levert het project, waar de groep studenten mee bezig is, ma teriaal voor jaren onderzoek en re constructie op. „Dat hebben de meeste mensen met in de gaten," aldus Abbink. Bs> 5-5 I5fc>v\. JS?> |«f \fW »S' f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1