'Uitbreiding openbaar vervoer is noodzaak' ruwelen in spookkelder 1 'Opeens lag daar een been' ONS had handen vol extra werk door de warmte Weg gestremd I1?v|rAGI N A*/4 Het Vrije Volk SCHIEDAM College vat alle plannen nog eens samen in dikke nota Onverantwoorde werksituatie in regionale verpleeghuizen Stichting Ouderenwerk gaat vier cursussen geheugentraining geven Tekkel loopt zich vast in konijnenhol Subsidies voor isoleren huis; r---fl.- "4 Dode bij ongeval Ongewenst bezoek tijdens vakantie &*"/K T gê MAANDAG 13 AUGUSTUS 1991 I P t V Door Rein Wolters SCHIEDAM Uitbreiding van het openbaar vervoer is volgens de gemeente Schiedam hét medicijn om de samenleving in de toekomst leefbaar en bereikbaar te houden. Voor wie de Schiedamse politiek op de voet volgt zal deze medede ling geen verrassing zijn. Meerde re malen is door de bestuurders af zonderlijk verbaal al aangegeven dat de Brandersstad voorstander is van verdere verbeteringen en uit breiding van het openbaar vervoer op plaatselijk, regionaal en natio naal niveau. Het zou, zo propageert men deze stelling bij elke gelegen heid die zich voordoet, de enige optie zijn om de woonomgeving leefbaar te houden. In een vorige week verschenen nota 'Openbaar vervoer: het enige alternatief heeft de dienst Ge- meentemerken van de jeneverstad de ideeën nog eens uitvoerig be schreven. „Maar niet volledig uit gekristalliseerd," zoals nadrukke lijk staat weergegeven. In feite be vat de nota weinig ander nieuws dan al mondeling is wereldkundig is gemaakt. Of het moet zijn dat ook wordt gepleit voor een betere (trein)verbinding met Dordrecht. Dat is echter pas aan de orde als over twee jaar de spoortunnel on der de Nieuwe Maas in Rotterdam een feit is. In de nota is ook in andere richtingen heengekeken over de gemeentegrenzen. Want: „Open baar vervoer is geen puur plaatse lijke aangelegenheid, waarvan el ke gemeente afzonderlijk de pro blemen kan oplossen. De kracht van openbaar vervoer ligt juist bij goed en snel personenenvervoer over afstanden die passen bij het woon-werkverkeer en door opti male, regionale overstap mogelijkheden."De nota pleit voorts voor het terugdringen van de automobiliteit in de woon/- werk sfeer. Met andere woorden: snel, comfortabel en hoogfrequent openbaar vervoer moet de werkne mer uit de auto gaan houden. Uit breiding van het wegennet acht Schiedam een nauwelijks xeêle op lossing voor de file- en andere pro blemen in de regio. „In het beleid van de gemeente Schiedam is geen plaats voor grootschalige wegen bouwprojecten, zoals die door het rijk worden gepresenteerd," stel len de schrijvers van de nota. In deze visie past het niet om de Beneluxtunnel te verdubbelen voor het snelverkeer en al even min om rijksweg 19 {de A 4) vanaf het Beneluxtracé door te trekken naar Delft en aansluiting te geven op het wegtraject naar Amster dam. Minister Maij-Weggen (Ver keer en Waterstaat) is hiervan een voorstander, maar niet zo fanatiek als haar voorganger Smit-Kroes Schiedam wil wel een uitbrei ding van de Benelextunnel, maar dan alleen om er een nieuwe (snelltram van en naar Spijkenisse door te laten rijden. Het bestaande zandlichaam van rijkweg 19, tus sen Vlaardingen en Schiedam, moet worden benut om daarover een sneltram te laten rijden naar Delft. Voorwaarde is wel dat in die gemeente lijn 1 van de Haagse Tramlijn Maatschappij wordt doorgetrokken naar de wijk Tant- hof. Hierdoor wordt het weer mo gelijk om door te rijden tot bij voorbeeld het strand van Scheve- ningen. De uitvoering van dit tra ject wordt door Schiedam geraamd op veertig miljoen gulden tegen driehonderd miljoen gulden voor een wegverbinding, zoals de Rijks overheid die in gedachten heeft. Doortrekken van de metro/- sneltram via de Beneluxtunnel heeft ook als voordeel dat de in ontwikkeling zijnde industrieter reinen in Schiedam-West (Wilton Fijenoord) en Vlaardingen-Oost hierdoor van goed openbaar ver voer voorzien worden. Voorts acht Schiedam een spoorbaanverdubbe ling van belang op het NS-traject Rotterdam-Den Haag. Hierin is de bouw van een station in de wijk Kethel opgenomen. Ter plekke zou een knooppunt van lijnen kunnen komen in de richting van Schiedam-Centrum, Vlaardingen en Rotterdam. Het is duidelijk dat Schiedam niet in staat is om uitbreidingen en verbeteringen in het openbaar vervoer zelfstandig te realiseren. Dit geldt echter ook voor de afzon derlijke buurgemeenten. Schiedam benadrukt in dit kader ook dat wachtttijden door passagiers on- gusuger worden beoordeeld dan de reistijd op zichzelf. SCHIEDAM De nutsbedrij ven in Schiedam hebben door de warmte in juli- heel wat extra werk moeten verzetten. De vraag naar drinkwater steeg met tachtig duizend liter meer ten opzichte van het watergebruik in juli van het vorig jaar (toen werd driehon derdduizend liter water gebruikt). Door de hoge temperaturen traden er bovendien storingen op in de verkeersregelingsinstallaties en versterkerkasten van de kabeltele visie. De oorzaak bleek oververhit ting van de apparatuur. Zowel in de kabelkastjes als in de kasten van de verkeersverlich- ting steeg de temperatuur vaak bo ven de zestig graden. Hierdoor konden de electronische apparaten hun werk niet meer aan. Door het openen van de kasten kon de tem peratuur van de installaties weer naar beneden worden gebracht. De ONS verwacht dat de hitte nog een vervolg krijgt in de vorm van klachten over vlooien. Mensen, die terugkomen van vakantie, kunnen wel eens worden verrast door een vlooienplaag in. huis waarop het gif van de ONS het enige soulaas biedt. SCHIEDAM De Churchillweg in Schiedam-Noord zal tot in de eerste week van september enigs zins gestremd zijn voor autover keer. Tussen de Laan van Bol'es en de Zwaluwlaan krijgt de weg een nieuwe asfaltlaag. De wegwerkers zullen zoveel mogelijk proberen steeds één van de rijbanen open te houden. Als dat niet meer; moge lijk is, wordt het tjerkeer "omgeleid via de Schiedamséweg' oT'd'é Van Beethovenlaan. HM?' fflspw Skelet Freek met enkele gasten van het griezelweekeind in 't Koetsiertje. De favoriete drankjes waren gisteren en eergisteren 'maag denbloed' en 'Dracula's favorite', oftewel bessen-jus en bessen-puur. SCHIEDAM 'Maagden bloed' en 'Dracula's favorite'. Dat waren dit weekeinde de macabe re consumpties die de barkeepers van buiten de spookuren bier tapperij 't Koetsiertje aan de Hoogstraat hun klanten serveer den. Onder het motto 'je moet uit kunnen gaan en toch iets mee maken' organiseerden waarne mend uitbater Martin Roos en zijn maat 'DJ John' een griezel- weekeinde. Om de aandacht op het spektakel te vestigen hadden de twee onder meer een stamgast bereid gevonden tijdens de koop avond van afgelopen donderdag in een zwart kostuum met wit skelet er op gedrukt over de Hoogstraat te lopen. Diezelfde klant, Freek genaamd, zorgde dit weekeinde voor geamuseerde ge zichten in het café. Freek, die zelf geenszins het postuur van een skelet heeft, paste prima in de entourage van de tot spookkel der omgedoopte kroeg. Aan het plafond bungelden tussen het spinnerag onwaarschijnlijk grote insecten en zogenaamde black- lights zorgden er voor dat ieders gebit een Transsylvanisch tintje kreeg. „We zijn vrijdag de hele mid dag bezig geweest om de tent te versieren, maar hex. resultaat mag. er „zijn," zegt Martin Roos trots terwijl hij twee 'Duvels' voor een klant inschenkt. Toen eigenaar Theo 'Koetsier' Koogj'e een paar weken geleden op va kantie ging, vertrouwde hij het beheer van het café aan Roos toe. „Ik vond dat er iets speciaals moest gebeuren. De zomer is per slot van rekening een stille perio de en dan moet je je ten opzichte van andere café's profileren. Vandaar deze thema-avonden." Uit de boxen klinkt Michael Jacksons 'Thriller'. Figurant Freek staat met zijn skeletpak in het middelpunt van de belang stelling. Aan de bar krijgt hij voortdurend opmerkingen over zijn kostuum. „Hé Freek, er ligt een plas onder je kruk!" waar schuwt een van de gasten waar na deze op docerende toon uitlegt dat je als geraamte nu eenmaal niet waterdicht bent. Freek ge looft het allemaal wel en neemt nog een flinke slok. De klokken van de Grote Kerk slaan twaalf uur maar hij lijkt nog niet aan spoken te denken. Opvallend is dat het personeel op deze avond zelf geen griezel uitrusting draagt. Achter de tap staan keurig in het wit geklede barkeepers de bestellingen op te nemen. „Het personeel moet er altijd perfect uitzien om de klan ten niet af te schrikken," meent Martin Roos ondanks het door hem gekozen thema. Vlaardingse scout was vrijwilliger tijdenswreldsfjelen gehandicapten^ SCHIEDAM De twintigja rige Catharina Onink uit Schie dam is zaterdagmorgen hij een auto-ongeval op de kruising van de Churchillweg/Nieuwe Damlaan/Hargalaan om het le ven gekomen. Twee andere in zittenden, heiden Schiedammer en 23 jaar, raakten ernstig ge wond. Zij zgn met breuken, een ingeklapte long, hoofdletsel, shock en andere verwondingen opgenomen in het Schieland- Ziekenhuis en het Holy-zieken- huis. De politie zegt nog geen volledig inzicht te hebben in de toedracht van het ongeval, dat plaatshad om vijf uur. Vermoe delijk is de auto met een te ho ge snelheid uit de bocht gevlo gen en heeft daarbij twee bo men geraakt. Vandaag volgt een nader technisch onderzoek aan de auto. Wel is vastgesteld dat er geen alcoholjs gebruikt. SCHIEDAM Voor een be woner van de Maasdamsestraat was de thuiskomst na vakantie weinig vreugdevol, onverlaten hleken tijdens de afwezigheid te hebben ingebroken. Via een dakraam was men binnengeko men en de woning door de voordeur weer te verlaten. Ver mist worden een televisie, mag netron, videorecorder en een aantal afspeelbanden. Door 'God gestuurde' verfspuiter betrapt SCHIEDAM Een 32-jarige Rotterdammer is door de poli tie op heterdaad betrapt bij het spuiten van luezen op het Hei lig Hartbeeld op de Singel. De man bleek in het bezit van een hele voorraad spuitbussen. Hij verklaarde tegen de politie dat hij de kladderij uitvoerde in op dracht van God. Enige weken terug is de man ook al opge pakt. Hij was toen bezig met het beschilderen van een gras mat in het Julianapark. Op ad vies van het RIAGG is de labie le verfspuiter overgedragen aan zijn ouders. VLAARDINGEN De wereld- spelen voor gehandicapten zijn al weer een week of drie voorbij. Maar de Vlaardingse scout Marcel Teunisse is pas net teruggekeerd uit Assen. Zijn vrijwilligerswerk aldaar net als zo'n tweeduizend andere leden van Scouting Neder land eindigde niet met de slui tingsceremonie van de Spelen. Een groot gedeelte van de ac commodatie het Olympisch dorp én het kamp van de scouts moest nog worden afgebroken. De daarvoor benodigde tijd plakte Marcel (25) graag nog even vast aan zijn vijf weken durende ver blijf in het Drentse land. Want op 25 juni was hij al uit Vlaardingen vertrokken om de boel in Assen op te bouwen. Even daarvoor had hij zijn baan bij een computerbedrijf opgezegd. Hij: „Ik wilde even een paar maanden iets leuks doen." Deze week heeft hij een sollicita tie-gesprek voor een nieuwe baan. Marcel Theunisse vertegen woordigde in Assen zijn scouting groep Prinses Irene. Andere Vlaar dingse groepen De Geuzen en Willem de Zwijger, stuurden ook enkele scouts, vrijwillig waren zij daar actief bij de organisatie, die Scouting Nederland op zich had genomen. Zo bestond een orde dienst, een huishoudelijke dienst, een schoonmaakploeg, een eet- ploeg. Marcel: „Een voorbeeld: ie mand zonder armen kan natuur lijk niet zelf zijn bord dragen." Ook was er een groep die de atle ten begeleidde op en rond de sport accommodaties. Marcel deed van alles en beleef de de gekste dingen. Als schoon maker van een slaapzaal bijvoor beeld. „Lag daar onder een bed op eens een been," vertelt hij. „Ik keek wel even gek op, maar zag toen dat het zo'n camouflage-pro these was. Later kwam ik nog veel meer ledematen tegen. Die hadden de sporters 'thuisgelaten', omdat die kunstbenen en zo veel te on handig zijn tijdens de wedstrij- den." Het viel Marcel trouwens toch op dat de atleten hun protheses naar verloop van tijd steeds vaker thuis lieten. „In de valide-wereld vallen hun handicaps op en dragen ze protheses om dat te camoufle ren. Nu hadden ze waarschijnlijk die behoefte niet. Want de scouts keken ook niet van 'hé, daar rijdt er één in een stoeltje'." Van enige afstand tussen sporters en de scouts was dan ook amper sprake. Marcel: „Ze kwamen 's avonds vaak naar de scouticg-disco. Ze dansten mee met hun rolstoelen. Hoe dat gaat? Nou, ze kantelden hun rolstoelen, de voorwieltjes in de lucht en dan maar heen en weer draaien. Heel fascinerend, je zag ze uit hun bol gaan." Hij vertelt dat de scouts zodoen de in contact kwamen met succes volle en minder succesvolle spor ters uit alle landen. „Ik sprak met de winnende zitvolleyballers uit Iran. 'Nee', zeiden ze dan. 'De Isla mitische republiek van Iran.' Het is bekend hoe men daar over vrou wen denkt. Dus wilden ze tijdens de volleybal-wedstrijden geen 'bal- lenmeisjes' maar slechts 'ballen- jongens'. Maar in de disco's kwa men ze toch wel in contact met de vrouwen." Marcel was zelf ballenjongen bij de volleybalfinale tussen Iran en Nederland. „Een fantastische sfeer, de hal zat vol en beide ploe gen werden aangemoedigd." Die gebeurtenis was was volgens de Vlaardingse scout typerend voor de Spelen. Hij was ook erg onder de in druk van het gelopen wereldre cord op de honderd meter. Marcel: „In een tijd van 11.4 seconde. Met een been-prothese onder de knie. Dat is maar anderhalve seconde langzamer dan het record van Garl Lewis." En over die Canadese sprinter: „Hij had geen handen, al leen twee van die haken. Voor de start deed hij een schietgebedje: hij klemde daarvoor die twee ha ken in elkaar Een enkele keer zette Marcel zijn vraagteken bij een sportonder deel. „Spastici moesten zandzakjes over een lat werpen. Toen ik zag dat het een deelnemer zelfs na vijf pogingen niet lukte dacht ik: sport of therapie? Maar waarschijnlijk was ook voor hem het deelnemen belangrijker dan winnen." Zoals ook voor die Keniase harloper tij dens de vijf kilometer. Westerse Scout Marcel Teunisse: „Met een beenprothese onder de knie, maar anderhalve seconde langzamer dan Carl Lewis." atleten hadden hele lichte rolstoe len met supersnelle banden. Die Keniaan had volgens mij uit het plaatselijke ziekenhuis een gewone rolstoel gehaald. Hij werd op ron des achterstand,gereden." SCHIEDAM De stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schie dam houdt in het najaar samen met het Preventieprojekt Ouderen vier cursussen geheugentraining voor 55-plussers. Volgens beide in stanties geldt het motto 'rust roest'. De angst van ouderen om dement te worden, als het geheu gen achteruit gaat, is vaak niet te recht. Geheugentraining schijnt te helpen, behalve voor mensen die ernstige geheugenproblemen heb ben of al aan het dementeren zijn In dienstencentra De Woud- hoek en De Vier Molens (2 cursu- sen) en Klubhuis Zuid gaan de trai ningen vanaf 17 september van start. De cursussen bestaan uit een introductie-bijeenkomst, tien les sen, een slotbijeenkomst en kosten inclusief cursusboek 50,-. Aan melden kan via bet aanmeldings formulier in de folder over de trai ningen, die bij de dienstencentra, bibliotheken en wijkposten te ver krijgen is. Voor meer informatie kan con tact opgenomen worden met Ma rieke van den Bosch (telefoonnum mer: 4731976) of Anneke van Guit» (4264195). SCHIEDAM Politiehond Car lo uit Schiedam moest er gister morgen in het Lickebaertbos aan te pas komen om een naamloze tekkel op te sporen. Het diertje was tijdens een wandeling in een konijnenheuvel gekropen en had zich daarin vastgelopen. Pogingen van de brandweer om het hondje te lokaliseren, liepen op niets uit. Voor Carlo was dit een fluitje van een cent. De speurhond wees de plek aan, waarna de brandweer het tekkeltje uit de benarde positie kon bevrijden. Door Renol Vestergaard SCHIEDAM In de verpleeg huizen DrieMaasStede in Schie dam en DrieMaasHave m Maas sluis dreigt een werksituatie te ontstaan die volgens de raad van commissarissen en de directie 'niet meer verantwoord' is. Door verdergaande vergrijzing en een verhoudingsgewijs zeer geringe stijging van het aantal verpleeg kundigen is een te grote werkdruk ontstaan. Dit blijkt uit het jaarver slag over 1989 dat de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord heeft gepubli ceerd. Na de landelijke acties van vak organisaties voor verplegenden werd vorig jaar weliswaar een compromis over de salarissen met de Nationale Ziekenhuisraad geslo ten, maar een uitbreiding van het aantal verpleegkundigen werd toen niet toegestaan. Volgens alge meen directeur J. P. Hagenaars van de Schiedamse stichting komt dóór het tekort aan verplegenden vooral de basiszorg in het gedrang. Patiënten krijgen te weinig 'socia le aandacht' waardoor de geestelij ke gezondheid sterk achteruit gaat. Dit heeft weer negatieve effecten op het lichamelijke gestel en dat betekent een extra belasting voor het verplegend personeel. Op deze manier raakt de zorg in een neer waartse spiraal. Onlangs maakte de regering be kend dat ze geld wil vrijmaken voor extra personeel in de gezond heidszorg maar dat zal volgens Ha- genaars voor de Schiedamse en Maassluise verpleegcentra slechts 'een druppel op een gloeiende plaat' zijn. De directeur schat dat hij volgend jaar een budgetverho ging van het rijk krijgt die volstaat voor drie extra gediplomeerde ver plegers. Dat is niet voldoende om de wachtlijst van 270 mensen (te gen 188 eind vorig jaar) weg te werken. Door de lage salarissen van ver pleegkundigen is het animo om dat beroep uit te oefenen erg laag. De Schiedamse stichting is in 1989 meer dan ooit geconfronteerd met tekorten op de arbeidsmarkt. Vooral het aantal leerlingen dat zich aanmeldt stagneert. De ver pleeghuizen zoeken al geruime tijd naar alternatieven. Zo zijn ze vorig jaar gestart met een speciale cur sus ziekenverzorging voor mensen met onvoldoende vooropleiding. Hagenaars zegt dat de resulta ten 'niet spectaculair' zijn. Het grootste probleem is het aantal af vallers, De meeste cursisten blij ken veel moeite te hebben met het theoretische deel van de cursus. „Zodra er tentamens in aantocht zijn, houden de meestert er mee op," zegt Hagenaars. Allochtone jongeren komen in de praktijk moeilijk aan werk. Het project van de Stichting Samenwerkende Ver pleeghuizen Rotterdam en omstre ken (SSV) om in de regio meer jon geren uit deze doelgroep te interes seren zal volgens de directie tot goede resultaten leiden. Daarnaast zullen gerichte voorlichting op scholen en bijscholingscursussen voor herintreders moeten zorgen voor meer personeel. Om het voor (her)intreders aan trekkelijker te maken in Schiedam en Maasluis te werken, start de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord dit jaar nog met kinderopvang. - - SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) gaat forse bijdragen verstrekken in de kosten voor energiebesparen de maatregelen bij woningen. Voor isolerende maatregelen is tot der tig percent subsidie beschikbaar. Mensen die een hoog-rendament verwarmingsketel aanschaffen, krijgen bovendien een vast bedrag van 350 gulden vergoed. De ONS is in staat deze subsi dies te verstrekken door een bij drage van het ministerie van Eco nomische Zaken voor de subsidie regeling 'energiebesparende voor zieningen in bestaande gebouwen'. Al vanaf mei konden woningcor poraties en andere grote verhuur ders van deze regeling gebruik ma ken, maar sinds 9 augustus geldt de maatregel ook voor particulie ren en eigenaren van bijzondere woonvormen. De subsidie geldt al leen voor gebouwen, die voor ja nuari 1989 gebouwd zijn. Om in aanmerking te komen voor een bijdrage van de ONS moet de minimum investering dui zend gulden bedragen. De voorzie ningen moeten door een aannemer of installateur worden aange bracht. Doe-het-zelf-activiteiten worden niet gehonoreerd. Bij het aanvraagformulier moet een offer te van de uit te voeren werkzaam heden worden meegezonden. Het is raadzaam als aanvrager te wachten tot de ONS een ontvangst bevestiging heeft gestuurd. Met vragen over de regeling kan men terecht bij de afdeling Inspektie/Publieksvoorhchting van de ONS, telefoonnummer: (010) 4622222, toestel 157. I^K „.."•éf'i 1 5jJ^ la W! I iJ I |5>

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1