Groeiend verzet tegen komst Mineral Service straatfestival naast zadkine Informatie-avond bouw hotel verloopt chaotisch Stadsvern euwer Jan Goéd vertrekt naar Culemborg Zomerwerk Vlietzicht een strand paviljoen in de polder Het Vrije Volk SCHIEDAM Bewonersverenigingen en actiegroepen 'Alarmfase 4' en 'De Veilige Gorzen' roeren zich r Hellevoetsfuis in ban van Vestingdagen Zilver voor Hoogervorst Harpe Davids Uitbater Otto Blom: 'In het voorjaar krijgen de mensen weer de kriebels' ws Bekeurd voor olie gooien in riool De kleinste IBM is nog nooit zo compleet geweest. PAGINA 4 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 SCHIEDAM Het verzet tegen de vestiging van Mineral Service op het nieuwe bedrijvenpark Vijf sluizen neemt toe. Vooral in Schie- dam-Zuid wil men het erts verwer kende bedrijf niet hebben op het vroegere Wiltonterrein. Er zijn twee actiegroepen ontstaan en ook de bewonersvereniging roert zich. De actiegroep 'Alarmfase 4' heeft in de Gorzen huis-aan-huis een folder verspreid, waarin de bewoners worden opgeroepen een- bezwaarschrift te ondertekenen te gen de vestiging van het bedrijf Mineral Service. Andere bewoners hebben zich verenigd in de actie groep 'De Veilige Gorzen'. Zij heb ben onder leiding van mevrouw C. Barvoets wethouder Zijdeveld 680 handtekeningen aangeboden onder, een petitie tegen de komst van Mi neral Service. De bewonersver- enigingen Schiedam-Zuid en West hebben ondertussen contact gelegd met de wetenschapswinkel in Rot terdam om de rapporten die door TNO zijn gemaakt over Mineral Service te controleren. In de folder van Alarmfase 4 •wordt gewaarschuwd tegen de komst van zogenaamde categorie 4 en 5 bedrijven, matig vervuilende en vervuilende industrie. Als het college besluit de vestiging van ca tegorie 4 bedrijven toe te staan, dan betekent dit nog meer vervui ling, stank en geluidsoverlast voor de Gorzen, zo staat in de brief. En verder: „Hierdoor zal iedereen nog meer last krijgen van benauwd heid, hoesten, keelpijn en huiduit slag. Ook zal het betekenen dat er nog meer verkeer door of langs de Gorzen zal rijden.' -^Alarmfase 4 vindt dat het colle ge van B en W moet besluiten al leen kantoren, groothandel en niet-vervuilende industrie toe te staan. De oproep aan de bewoners om een bezwaarschrift te tekenen is gericht tegen het bedrijf Mineral Service BV, overslag- en bewer- kingsbedrijf voor mineralen, dat bij de gemeente Schiedam een hin derwetvergunning heeft aange vraagd. Als die vergunning wordt verleend, ikan het bedrijf zich vrij vestigen op het industrieterrein Vijfsluizen. „Indien u ook van mening bent dat de lucht die wij inademen al vervuild genoeg is en dat deze niet nog smeriger mag worden, vul dan het bijgaande bezwaarschrift in te gen de aanvraag van een hinder wetvergunning van het bedrijf Mi neral Service, aldus de oproep. Begin deze maand bracht TNO een rapport naar buiten waarin staat, dat Mineral Service slechts voor geringe stof- en geluidsover last zou opleveren. De bewoners verenigingen Scluedam-West en Zuid spreken dit tegen. Door de wetenschapswinkel in Rotterdam hebben zij een tegenonderzoek la ten doen, waaruit bleek dat de TNO-onderzoeken geen aanvaard baar nauwkeurige voorspelling ge ven over het gevaar en de ver spreiding van de minerale stoffen. Ook het onderzoek naar de mate van geluidshinder voldoet volgens de bewonersvereniging niet aan de eisen die aan een dergelijk rapport gesteld mogen worden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Onder geen be ding staan de bewoners van de Louis Raemaekersstraat en de Jo- han Braakensieckstraat de bouw van een Bastion-hotel voor hun deur toe. Dit was gisteravond het resultaat van een chaotische infor- matiebijkomst in het Stadskan toor. Als ander duidelijk tastbaar punt werd tegelijk aangedragen dat men geen bezwaar heeft tegen een Bastion-hotel, maar wel tegen de plek waar de gemeente het wil laten bouwen. Ruim honderd bewoners gaven door hun aanwezigheid blijk van afkeuring over het bouwplan voor een braakliggend grasveldje tussen de spoorbaan en enkele woonflats. Bijna twee jaar geleden stond daar nog het Vormingscentrum Water weg-Noord. Het gebouw brandde af en daarna is het gebiedje inge zaaid. Vrijwel elk argument vóór de bouw van het kleinschalige ho tel van veertig kamers, bar, restau rant en met 38 parkeerplaatsen op eigen grond, werd van de tafel ge veegd. Zinnige tegenargumenten kwamen bijvoorbeeld van bewo ner Jan Vleesenbeek. Hij stelde vragen over procedures rond ver gunningen en hij wilde ook weten of men schade als gevolg van de hotelhouw kan claimen. Vleesen beek stelde ook in het vooruitzicht dat hij als bewoner tot het uiterste zal procederen om de bouw tegen te houden. Overigens bleek uit een inlei ding van ambtenaar/- gespreksleider Jules Peppelaar hij werd verscheidene keren gehe- Bastion-directeur Leonard van Veldhoven legt met opgeheven vinger uit dat zijn hotelketen geen overlast veroorzaakt aan omwonenden. keld als een zwak voorzitter dat de omwonenden uiteindelijk wei nig in de melk te brokkelen heb ben. Het gewraakte terrein kan door het college van burgemeester en wethouders, op grond vat het bestemmingsplan, dus zonder eni ge mogelijkheid van tegenwerping, worden uitgegeven als bouwgrond voor het hotel. „Maar dat wil hét college niet en daarom wordt de artikel-19-procedure gevolgd," luidde de uitleg. Deze werkwijze houdt in dat de gemeente vandaag al publiceert dat zij een bouwvergunning gaat verlenen aan het Bastion-concern. Daartegen kan bezwaar worden aangetekend. Indien de gemeente de bezwaren verwerpt, kunnen de bewoners als volgende stap een procedure aanspannen bij de afde ling Rechtspraak van de Raad van State. Bastion-directeur Leonard van Veldhoven verwacht niet dat het zover zal komen. Bij herhaling benadrukte hij op welbespraakte wijze dat het beeld van het hotel wezen in zijn algemeenheid niet van toepassing is voor zijn Bas tions. „Onze hotels zijn kleinschalig en veroorzaken geen overlast. Niet op het gebied van parkeren of an dere verkeersbewegingen en ook niet op het gebied van bijvoor beeld geluidsoverlast," betoogde hij tot bijna in het oneindige. Van Veldhoven had zelfs een touring car voor de deur gereed staan om hiermee bewoners naar een van de andere Bastion-hotels te rijden en daar te controleren of zijn voor stelling van zaken klopte. Nie mand bleek daarvoor belangstel ling te hebben. Van Veldhoven werd op zijn woord geloofd. Zijn hotel naast de woonflats werd er niet welkomer op. De dis cussie verliep op het eind van de twee uur durende bijeenkomst soms zelfs grimmig en werd door enkele ontevreden bezoekers ui terst en zelfs een tikje onbeschoft op de man gespeeld. Voorzitter Peppelaar en beleidsmedewerker Griffioen waren voor sommige be zoekers de grote boosdoeners en zouden hun werk maar slecht doen. Met name Griffioen werd voor zijn heldere uitleg beticht van stemming- en bangmakerij in de richting van de bewoners. Bij de door de gemeente gevolg de inspraakprocedure werden vraagtekens gezet. Een deel van de bewoners verklaarde geen uitnodi ging te hebben ontvangen. Enke len betoogden dat de gasten van een Bastion-hotel op de beoogde plek niet tot een fatsoenlijke nachtrust zouden komen. „De buurt is irs geluid al erg belast door langsrijdende treinen, trams en auto's op de aangrenzende rijks weg. „Zelf slapen we ook niet," al dus een mevrouw die zich hij her haling lievig opwond. Een meer nuchtere man gaf als repliek: „Dan begrijp ik niet dat je daar nog woont." Directeur Van Veldhoven ver klaarde na afloop 'een tikje teleur gesteld' te zijn in het verloop van de bijeenkomst. Niettemin is hij optimistisch gestemd over het spoedig verkrijgen van een bouw vergunning. „Ondanks alles ben ik niettemin hoopvol dat volgend jaar tegen de paasdagen onze negende Bastion-vestiging in Schiedam de deuren opent. Vanzelf worden de omwonenden voor het feest uitge nodigd." Fietsen met Nivon SCHIEDAM Donderdag 13 september houdt het Nivon een-fietstocht naar De Bemisse, een "recreatiegebied aan de overzijde van de Nieuwe Wa terweg. De tocht begint om ne gen uur en de start is aan het Bachplein, bij het postkantoor. Deelnemers moeten zelf hun brood meenemen voor onder weg. Dit najaar organiseert het Nivon een lang weekend naar het Natuurvriendenhuis 'Het Zeehuis' in Bergen aan Zee. Vrijdagmiddag 12 oktober ver trekt de touringcar. Deelnemers betalen zestig gulden, dit is in clusief alle kosten. Wie mee wil kan zich aanmelden bij C. v.d. Hoek, Griegplein 154. Het tele- foóhnummer is 471.44.42. Aan melden is mogelijk tot 1 okto ber-. VLAARDINGEN Een twintigjarige Vlaardinger is fis- teren door de politie bekeurd toen hij olie in het riool goot. De man was in de Samuel Esmeijerstraat bezig de olie van zijn auto te verversen. De afge werkte olie liet hij in het riool lopen. De politie heeft de man duidelijk gemaakt dat hij op de ze wijze het milieu in gevaar brengt en de olie voortaan maai bij de Reinigingsdienst moet inleveren. Doofstomme hoeft last van herrie ■DORDRECHT Een 25-jari- ge man uit Dordrecht heeft gis teren een twintigjarige buur man met een mes bedreigd. De man raakte geïrriteerd toen de buurman thuiskwam in gezel schap van zijn vriendin en een huilend zoontje. Dat was voor de Dordtenaar, die doofstom is maar toch veel hinder zegt te ondervinden van de blaffende honden van de buurman, de druppel die de emmer deed overlopen. De doofstomme man ontkent dat hij de bedoeling had^om met het mes te dreigen. Volgens hem was hij toevallig aar, het broodsnijden en nam hij het daarom mee naar bui ten. Bassie en Adriaan in De Hoekstee HOEK VAN HOLLAND Het bekende duo Bassie en Adriaan zal zondagmiddag om twee uur een voorstelling ver- ïcrgen in de grote zaal van De Hoekstee. De kaarten zijn tegen ■etaling van 12,50 gulden te koop aan de bar van De Hoek stee. bij ontwikkelenen afdrukken van uw volle kleurenfilm tl FUJI -de allerhoogste kwaliteit- Hoogstraat 106 - Schiedam telefoon 010-4266720 SCHIEDAM Jan Goed vertrekt naar Culemborg. De chef van de afdeling Stads herstel van de Dienst Gemeentewerken is in die plaats per l september aangesteld als directeur van gemeentewerken. Goed trad >in 1976 in dienst van Schiedam als staf functionaris bij Stadsontwikkeling. Vanaf dat moment heeft hij een centrale rol ge speeld in de stedelijke stadsvernieuwing. Eerst als projectleider in Zuid, later als chef van de afdeling Stadsherstel en projectlei der in Nieuwland. In .979 werd Goed projectleider in Zuid. Dat hing samen met de zogenaamde Inte rim Saldo Regeling, waardoor Schiedam -méér geld aan de stadsvernieuwing mocht gaan uitgegeven. Aanvankelijk functioneer de het projectteam Zuid op tijdelijke basis. Het eindadvies van dit tijdelijke team legde een fundament voor de organisatie van de Schiedamse stadsvernieuwing in de ver schillende vooroorlogse wijken. Het instellen van projectteams, waarbin nen ambtenaren, bewoners en vertegen woordigers van verscheidene organisaties samenwerken aan de stadsvernieuwings plannen en voorstellen doen aan het colle ge, komt mede uit het eindadvies voort. Daaruit is ook afkomstig het instellen van bewonersdeskundigen. Als projectleider van ROTTERDAM Hellevoetsluis staat dezer da gen weer helemaal in het teken van de traditionele Vestingdagen. Ook dit jaar vormt het 'stoomweek- einde' weer een belangrijk onderdeel van de Ves tingdagen. De stoomtreinen, stoomboten, stoomwal sen en stoomtraktoren komen morgenmiddag (vijf uur) al aan in Hellevoetsluis. Een historische stoomkermis, die vanmiddag om twee uur opent, brengt iedereen in de gelegenheid kermis te vieren zoals zijn grootouders dat deden. Het reuzenrad erf de draaimolen worden aangedreven door stoomma chines. Vrijdag opent loco-burgemeester Klitsie om twaalf uur de Vestingdagen officieel. Dan zullen de vijftig stoommachines, de kermis, de stooinsleepbo- ten, antieke auto's, de modelbeurs en de oude trac toren op volle toeren draaien, 's Avonds om tien uur wordt de dag afgesloten met een Vestingdagen- concert van pianist Laurens van Rooyen in de Ne derlands Hervormde kerk aan de Oostzanddijk. Ook zaterdag zijn alle bijzondere stoommachines te bewonderen. Die dag is er tevens een grote brade rie en een mineralen- en fossielenshow; men kan een rondrit maken met een antieke brandweerauto en om 13.15 u. geeft de Koninklijke Marine met he likopters een reddingsdemonstratie. Zondag moeten een straatpoppenkast een mïj- nenjager en stuntvliegers het publiek lokken. Ook publiekstrekker (vanaf één uur) is Hans Kazan, pre sentator van het RTL4-programma Prijzenslag. SCHIEDAM Uit handen van burgemeester drs. R. Scheeres heeft J.J. Hoogervorst vanmiddag de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau, opgespeld gekregen. Hooger vorst die woont in Voorburg, kreeg de hoge onderscheiding tijdens zijn afscheidsreceptie in het Stads kantoor. Hij heeft veertig jaar in overheidsdienst gewerkt en maakt gebruik van de VUT-regelïng. Hoogervorst was het laatst werk zaam als hoofdcommies bij de se cretarie-afdeling Interne Zaken van de gemeente Schiedam. SCHIEDAM De christelijke muziekvereniging Harpe Davids begint maandag weer met repete ren voor het nieuwe seizoen. Po tentiële leden zijn welkom om de repetities bij te wonen in vereni gingsgebouw 'De Tamboerijn' aan het Faassenplein 203. De drumfan fare, de majoretten en hun kleine re zusjes treden zaterdag de 25-ste voor het eerst weer op tijdens de opening van de Blauwe Brug. ROTTERDAM Animatie, jon gleren, kindertheater, circusacts, commedy en natuurlijk straatthea ter. Dat alles staat op het program ma van het internationale Oranje boom straatfestival dat morgen van start gaat op het centrale 'fes tivaldorp' met circustenten, tribu nes en een terras op het Plein 1940 bij het beeld van Zadkine, Zo'n negentig straatartiesten uit de Verenigde Staten, Engeland, België, Italië, Zweden, West-Duits- land en Nederland geven acte de presence. Alle shows, circusvoor stellingen en straatspektakel zijn gratis toegankelijk voor het pu bliek. Het festival begint vrijdag om 13.00 uur wanneer de Rotterdam se wethouder van Kunstzaken Yvonne de Rijk op 'passende en orginele wijze' het straatfeest zal openen. Zaterdag gaat de strijd om het Gouden Straatkei op zes ver schillende plaatsen in het centrum van de stad van start. Aan de wed strijd kunnen alleen échte straat artiesten deelnemen. De beste krijgt behalve de Gou den Straatkei een bedrag van 1500 gulden. De jury staat onder leiding van de acteur Pieter Lutz. s Avonds zijn er demonstraties en een optreden van de Engelse top groep Mummer Dada. Zondag vertrekt vanaf het IMAX-theater op de kop van de Schiedamsedijk een bonte~ optocht van kinderen, die zich als clown verkleed en geschminkt hebben, via de Zondagsmarkt naar liet fes tivaldorp. Deelname is gratis voor ieder kind tot en met elf jaar. De mooiste clowns krijgen een prijs. Een gratis festivalkrant met alle programma's van het Oranjeboom straatfestival is vanaf vandaag ver krijgbaar bij het WV-Rotterdam en tijdens het festival op het festi valterrein. Zuid heeft Jan Goed menige informatie- en inspraakavond voorgezeten en zich daar naast ingezet voor het behoud en herstel van vele woningcomplexen. Hij werkte bij voorbeeld ook intensief mee aan de ontwik keling van grote nieuwbouwplannen zoals op het voormalige GTB-terrein (Gemeente lijke Technische Bedrijven) aan de Wil lemskade, de Hoofdstraat-Zuid en de Rid- derkerksestraat. In 1985 werd de Interim Saldo Regeling beëindigd. Op basis van de Wet op de Stads en Dorpsvernieuing kreeg Schiedam een ei gen stadsvernieuwingsbudget. Sedert die tijd heeft Jan Goed een meer coördinerende taak op het gebied van de stadsvernieuwing en werd hij benoemd tot chef van de afde ling Stadsherstel. Tot zijn taak behoorde het ieder jaar opstellen van het meerjarenplan voor de stadsvernieuwing. Daarnaast was Jan Goed sedert eind 1988 actief als projectleider in Nieuwland. In deze rol heeft hij de afgelopen periode gewerkt aan het opstellen van een zogehe ten beheerplan. Hierin wordt de aanzet ge geven naar een nieuwe vorm van het stede lijke beheer. De aanbevelingen moeten lei den tot een verbetering van de positie van de wijk Nieuwland op de woningmarkt. Door Renol Vestergaard SCHIPLUIDEN „Soms zit ik hier voor Jan met de korte achternaam," meldt een sticker op de toog van café en bootver huurbedrijf Vlietzicht aan de zuidelijke rand van Schiplui den. Het woord 'ik' in de spreuk heeft 's zomers geen be trekking op uitbater Otto 'Oth' voor stamgasten Blom. Als het een beetje redelijk weer is, zit zijn terras aan de Vlaar- dingsekade vol met Schiedam mers en Vlaardingers die voor een dagje de stad ontvluchten en het platteland opzoeken. Plat is de beste omschrijving voor het natuurgebied de Vliet- landen waar de bezoekers van het recreatiebedrijf over uit zien. Aan de zuidelijke horizon tekenen de contouren van Vlaardingen en Schiedam zich boven het polderlandschap van De Vlietlanden uit en noord waarts is Delft duidelijk te on derscheiden. Een centraal gele gen oase van rust voor fietsers, vissers en watersporters. Door de gunstige ligging aan het wa ter diende het pand van Vliet zicht vorige eeuw als overslag plaats voor meel. De door paar den voortgetrokken schuiten konden er makkelijk aanleggen. In 1925, toen de familie Schen- keveld er in trok, kreeg het pand een horecafunctie. Acht jaar geleden nam Otto Blom de exploitatie van Schenkeveld over en kreeg het café een an dere naam, maar door de oude re clientèle wordt het nog stee vast 'Schenkeveld' genoemd. „Vlietzicht is bedrijfsecono misch het best te vergelijken met een strandpaviljoen," ver telt de huidige kastelein terwijl hij een pilsje tapt. „Ik heb een enorm weersgevoelige tent. Als de zon schijnt, loop ik van 's morgens negen uur tot midder nacht heen en weer; bij slech ter weer is het meteen veel rus tiger. De temperatuur heeft ook invloed op het soort vaartuigen dat ik verhuur. Als het te warm is, gaan mensen liever niet met een roeiboot de Vlietlanden in. Dat vinden ze veel te vermoei end. Vandaar dat ik een paar jaar geleden twaalf waterfiets en heb aangeschaft. Die zijn veel geschikter bij heet weer." Vlak voor het terras aan de ka de liggen de kano's, roeiboten en waterfietsen op huurders te wachten. Degenen die het wa ter op willen, moeten er zeven- eneenhalve gulden per uur voor betalen. Iets verder ligt, half verscholen in het riet een plat bodem voor grotere gezelschap pen die vijftig gulden per uur kost. Het leven van de van oor sprong Rotterdamse kastelein heeft altijd iets met scheep vaart te maken gehad. Tegen woordig verdient Otto Blom zijn geld met de exploitatie van kleinere pleziervaartuigen, maar tot voor acht jaar geleden werkte hij in de Rotterdamse haven als 'roeier'. Al doet de naam anders vermoeden, roei- Otto Blom: „De temperatuur heeft inyloed op het soort vaartui gen dat ik verhuur. Als het warm is, gaan mensen liever met een waterfiets de Vlietlanden in." Zomer. Vakantie. Vry! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vrij zyn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krijgt de specialist eindelijk de ruimte om zyn werk te doen. Waar de massa van zijn vryheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, ryst de vraag naar In formatie. Wie zyn het, die juist in die zomervakantie in de weer zyn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrije Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. ers leggen met kleine motorbo ten vrachtschepen aan de kade vast. Honderd jaar geleden ge beurde dat nog met spierkracht en de begrippen roeier en roei vereniging zijn tot op de dag van vandaag blijven bestaan in de haven. Blom: „Tijdens mijn periode als roeier droomde ik er altijd van om iets voor me zelf te beginnen. Op een gege ven moment zag ik een adver tentie in de krant waarin Vliet zicht te koop werd aangeboden. Mijn maat zei meteen dat ik er op af moest gaan. Zelf had ik er nog nooit van gehoord. Toen ik het eenmaal gezien had, was de koop meteen gesloten." Vanaf dat moment ging Otto zich op een andere manier met roeien bezighouden. Bioms nautische verleden is duidelijk terug te vinden in het interieur van Vlietzicht. Attri buten als scheepslampen, kom passen en barometers sieren wanden en plafond. In de hoek bij het raam staat een koperen kooi met een gifgroene pape gaai erin die, zoals het een ech te schipperspapegaai betaamt, allerlei hier niet nader te be schrijven verwensingen het ca fé in krijst. Al is de zomer zijn toptijd, een winterslaap is er voor Otto Blom niet bij. Als het zo hard vriest dat de ijzers ondergebon den kunnen worden, gebruiken veel schaatsers Vlietzicht als tussenstop voor toertochten over de Vlaardingervaart. Otto doet het 's winters toch wat rustiger aan, Vanaf oktober is Vlietzicht alleen tijdens de weekeinden open. Iemand die in de zomer zeven dagen per week lange tijden maakt, moet immers ook eens een stapje te rug doen. En, zoals Bldm zelf zegt, „Na de zomer is het echt stil. Pas in het voorjaar krijgen de mensen weer de kriebels." ■nrvmrtmatv*Ani'motio tran At* ctüH van start Aan de wed- (INGEZONDEN MEDEDELING) 1 - ^UJICOL 19 (INGEZONDEN MEDEDELING) De nieuwste compacte Superseiectric 15 van IBM komt verrassend compleet voor de dag. Met alle functies die het de ideale schrijfmachine maken voor alle soorten typewerk. Kom eens langs en probeer de nieuwe Superse- lectrics van IBM.Zo soepel heeft u nog nooit getypt. •Als PC-printer te gebruiken. Met cursorbesturing snel Uiterst eenvoudig naar elke positie in de tekst. te bedienen. i, i kantoorboek- meubel- machirmhandel MERCURIUS B.V. Lange Haven 75-79 3111 CC Schiedam Telefoon 010-4260088 Telex 22617 Geautoriseerd dealer. Schf ijtmachines

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1