n i- Circus Busch-Roland met show van klasse PvdA Schiedam: extra aandacht as ielzoekers ZWEMBAD ZUID START WINTERSEIZOEN Brand in slaapkeider Het Vrije Volk SCHIEDAM Spaland heeft tunnels nodig voor paddentrek 'Ouderen wonen te lang in te grote woningen' Raadsfracties willen correctie van achterstand na verzoek ministerie van WVC Overvallers snel gepakt dankzij speurhond Open dag in gerestaureerde Waag Schiespoor in Glazen Zaal 'Airconditioning soms noodzaak en geen luxe' Zomerwerk V li Man gewond na sprong uit trein Fietser gesneden w JT .J f li'*'"i'.."ï PAGINA 4" VRIJDAG 17 AUGUSTUS 19 V I j V" <C - I v< ir SCHIEDAM Onder de diver se wegen in het poldergebied Spa- land moeten amfibieëntunnels ko men. Dit dringende advies heeft de Paddenwerkgroep Schiedam schriftelijk gegeven aan de PvdA- wethouder Chris Zijdeveld (met onder meer Verkeerszaken in zijn portefeuille). De Paddengroep zegt .ep grond van ervaringen elders in het land, dat aanzienlijk meer pad- 0§n< kikkers en salamanders de jaarlijkse trek naar hun broed plaats overleven als drukke wegen worden onöertunneld. „Zelf heb ik in Bergen een kijk je genomen bij deze paddentunnel. Het zijn de beste amfibieën- en klein-wildtunnels die ooit ontwor pen zijn," schrijft onder meer het werkgroepslid C.A.M. van Hoek. „De amfibieën lopen er doorheen alsof de tunnels er altijd hebben gelegen. Wij adviseren dan ook de ze tunnels zo spoedig mogelijk te plaatsen." Verder wil de Padden- werkgroep, die elk jaar kikkers, salamanders en padden in de avond en nacht polderwegen hel pen oversteken, dat putdeksels van het rioleringssysteem worden voorzien van dubbeltjesgaas. Dit 'moet voorkomen dat amfibieën "erin vallen en verdrinken. Verder vindt de werkgroep dat "*de paddentrek, die in de eerste idrie maanden van het jaar plaats vindt, een betere begeleiding van 'dè politie moet krijgen. Door te snel rijdende auto's, 20 ervaren medewerkers van de Paddenwerk groep," worden onnodig veel over stekende diertjes doodgereden. „Snelheidscontroles zijn nodig op de Harreweg, bouwweg Spa- land, Kerkweg, Jopelaan en Zwa luwlaan. op deze wegen rijdt men 80 tot 120 kilometer per uur. Deze snelheid is ook een gevaar voor de vrijwilligers van de Paddenwerk groep. Wij moeten nogal eens de wegberm induiken," aldus een an dere klacht. Voorts vindt de groep dat tij dens de trek onvoldoende met bor den aan het verkeer duidelijk wordt gemaakt dat kikkers, sala manders en padden aan hun jaar lijkse trek bezig zijn. Ook op dit gebied geeft men gerichte advie zen. „Na tien jaar 'overzet-geploe- ter' zouden wij nu een gedegen sa menwerking willen met de betrok ken gemeentelijke afdelingen. En tot de wethouder persoonlijk: „Wilt u zo vriendelijk zijn om daartoe opdrachten te verstrek ken." De paddentrek gaf dit jaar, on danks de gemotiveerde inzet van de Paddenwerkgroep, op papier een mager resultaat. De medewer kers telden 369 overgezette kik kers, padden en slamanders. In het topjaar 1986 waren dat er 674. In datzelfde jaar zijn 131 dode am fibieën van het wegdek geschept. Anno 1990 waren dat er 298. In de tien jaar, die ze bestaat, telde de groep nog nooit zo'n hoog aan tal. Een misverstand was er de oor zaak van dat in plaats van de re censie-van onze verslaggever, cir cuskenner Nico -van Vliet, woens dag na de première een voorbe schouwing in de krant verscheen. Hiervoor onze excuses. De kwali teit van de voorstelling verdient zelfs een verlate publicatie van de recensie. wtJpoor Nico van Vliet yb «OTTERDAM 'Circus is die- rénHèY^feweerdëftdemonstranten "bij dë openingsvoorstelling. Maar wie-het'circusleven ook maar een beetje-kent en de Rotterdamse pre mière van het alom gerespecteerde iCircus Rusch-Roland'intens beleef der zal van-een ''dierenfestijn' spre- ..kéttaZOiis hetreen-uwaar genot de eEngelse->b circusprinses Yasmine 'Smart met haar paarden in bla kende'conditie en uitermate goed verzorgd even imponerende als verrassende vrijheidsdressuren te zien uitvoeren. Zo'n gave presenta tie is alleen maar mogelijk als de liefde voor dieren voorop staat! Nog zo'n getuigenis van vakken nis en respect voor het dier: Ursu la Böttcher en Manfred Horn met de grootste groep ijsberen ter we reld. Een werkelijk unieke act met schier onmogelijke tricks, waarbij het allemaal zo moeiteloos schijnt toe te gaan datje bijna vergeet dat ijsberen volkomen onberekenbaar en dus levensgevaarlijk zijn. Ook uit de overige nummers bleek zon neklaar, dat Diervriendelijk Rot terdam er met z'n 'Diermisbruik bij circus Busch-Roland' wel heel ver naast zat. Eén van de topattracties is ook de trapezegroep The Flying Navas uit Equador. 't Is een tempera mentvolle groep, die aan de klas sieke tricks spectaculaire elemen ten toevoegt en met komische in termezzi de spanning even door breekt. En dan het-Ghinese-slan genmeisje Yin-Yin, die met Jiaar schalenpagode vaneen absolute li- chaamsbeheersing en perfectie ge tuigt. Voor de vrolijke noot zorgen de Spaanse clowns The Mitchells, die ook in muzikaal opzicht veel m huis hebben. Kortom, circus Busch-Roland brengt tot en met zondag in Botterdam een show van klasse! Op het terrein van het voormalige zwembad De Plompert bij sportpaleis Ahoy'. ^""SCHIEDAM Een aantal "Schiedamse ouderen woont te groot en blijft te lang wonen in het 'hÏÏis waarin men de kinderen .heeft grootgebracht. Arie van Boe nen, voorzitter van de afdeling 1 Schiedam van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen conclu deert dit in een openingsartikel van het maandblad ANBO-Nieuws. „Men blijft er wonen omdat men van de' bestaande alternatieven met op de hoogte is, of deze niet geschikt acht." Van Loenen verder: „Het rela- SCHIEDAM Met lichte .verwondingen is gistermorgen een negentienjarige Rotterdam mer naar het Schieland-Zieken- huis gebracht. De man was in der Maasstad vergeten uit de tr.ein te stappen en bemerkte datr.pas toen het voertuig zich op het NS-station Rotterdam- West/Schiedam weer in bewe ging--zette. Hij sprong uit de rij dende trein en kwam met een klap op het perron terecht. Be halve dat de man lichte ver wondingen aan het hoofd op liep, kreeg hij ook een spontane 'aanval van epilepsie. SCHIEDAM De fietstocht van een 36-jarige man kreeg gistermiddag op de kruising van de Parkweg en Burgemees ter van Haarenlaan een abrupt eind. Hij werd gepaseerd door een negenjarige jochie, die hem afsneed en waardoor de oudere fietser tegen het wegdek kwak te. Mét een gebroken been is de man overgebracht naar het Schieiand-Ziekenhuis. tief te grote huis kan naarmate men ouder wordt een steeds grote re belasting vormen. Dit is niet al leen tragisch voor de oudere zelf, doch is ook uit het oogpunt van een algemeen (volkshuisvestings) belang niet gewenst. Aan de ande re kant willen de ouderen niet al tijd een kleine woning: men wil buiten de huis- en slaapkamer nog een kamer als hobbystudeer of logeerkamer. Veel ouderen kie zen daarom (hoewel ze maar sa men zijn) voor een drieof vier kamerwoning." Van loenen vindt dat de ge meente beter op deze wensen moet inspelen. Volgens hem zou dat ook de doorstroming bevorderen en ou deren sneller doen besluiten om te verhuizen naar een kleinere wo ning in liefst dezelfde wijk. Van Loenen: „Iedereen heeft behoefte aan een comfortabele en veilige woning. Voor ouderen geldt dit dubbel. Daarom zouden bestaande woningen moeten worden aange past." Als voorbeelden draagt hij aan dat trappen niet te steil moeten zijn en altijd voorzien moeten zijn van twee stevige, naar boven en beneden voldoende doorlopende leuningen. Hij vindt dat eveneens extra aandacht gegeven moet wor den aan toilet-, douche- en bad- ruimten. Ook voldoende verwar ming past in dit rijtje van wensen. „Bij een optimaal ouderenbe leid zouden alle ouderen op de be gane grond moeten wonen, maar helaas kan dat niet altijd. Daarom zou bij meer verdiepingen voor de ouderen altijd een lift aanwezig moeten zijn. Door toepassing van dit soort voorzieningen kan een veel groter deel van de bestaande en van nieuwbouw ook gebruikt kunnen worden door de ouderen. Het is van belang dat voldoende flexibel op de behoeften en wen sen van de ouderen wordt inge speeld," bepleit de plaatselijke AN- BO-voorzitter. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Schril en op het eerste gezicht niet juist." Hans Bakker, fractievoorzitter van de PvdA, vindt dat zijn gemeente ex tra aandacht moet geven aan de opvang van asielzoekers. Volgens de dit jaar vastgestelde landelijke norm zou Schiedam huisvesting moeten bieden aan zo'n 140 asiel zoekers. Nu wonen 24 vluchtelin gen in Schiedam. Het ministerie van WVC deed deze week op Schiedam en 26 am dere" gemeenten, waaronder Rot terdam, Capelle a/d Ussel en Spij- kenisse, het klemmende beroep op het verstrekken van méér onder komens voor asielzoekers. Vooral leegstaande flats, kantoren of be drijfsruimten zouden hiervoor be schikbaar gesteld moeten worden. Hans Bakker: „Achter deze zaak ga ik zeker aan. Op korte termijn zal ik het in de fractie aanhangig maken." Evenals zijn partijgenoot, wethouder Hans van Kleef, zegt Bakker dat de rijksoverheid zelf problemen schept door het onvol doende snel afhandelen van asiel aanvragen. Bakker: „Door een stagnerende afwikkeling, die ove rigens secuur moet verlopen, ont staan er problemen in de doorstro ming en daar heb je als gemeente weer mee te maken." Van de in Schiedam gehuisveste asielzoekers wacht het merendeel al ruim één jaar op een beslissing over een verzoek om in Nederland te mogen blijven. Bakker is van mening dat het college van burgemeester en wet houders op korte termijn met voorstellen moet komen voor het huisvesten van meer asielzoekers. Ook zijn collega Bea Oomens van Groen Links zegt die mening te zijn toegedaan. Het was haar wel bekend dat Schiedam zich ver on der de landelijke opvangnorm be weegt, maar verder zegt de in mei aangetreden politicus nog geen scherp beeld de hebben van het asielbeleid van Schiedam. „Vol gende week bespreek ik deze kwestie in onze fractie. Er moet gezocht worden naar ruimten om asielzoekers onderdak te geven," henadrukt ook zij. De noodkreet van het ministerie voor extra op vangruimte vloeit voort uit het aantal van ongeveer honderd asiel zoekers dat zich elke dag meldt. Bea Oomens zegt eveneens pal te staan achter de kritiek van wet houder Van Kleef. „De procedure om te bepalen wie wel en wie zich geen asielzoeker mag noemen, is veel te lang. Het gevolg is geen doorstroming en dat is minstens even fnuikend voor de asielzoekers zelf. Zij verkeren veel te lang in een onzeker positie." Oomens geeft verder aan dat de gemeente wel de plicht voor goede huisvesting heeft. Haar partijgenoot en (nu) wethouder Bart de Leede is daar over in de vorige zittingsperiode van de gemeenteraad verscheidene keren fel van leer getrokken. Asielzoekers waren gehuisvest in wooncontainers aan de Burg. Hon- nerlage Gretelaan, waar de span ningen soms opliepen. Mede door zijn vragen is een stuk herhuisves ting op gang gekomen naar leeg staande flats elders in de stad. Marcel Houtkamp van D66 rea geert een stuk genuanceerder. „We hebben te maken met een prak tisch probleem dat het Rijk op plaatselijk niveau probëert op te lossen. Het is ook een maatschap pelijk probleem, waarvan je je misschien moet afvragen waarom er zoveel asielzoekers naar Neder land en ook Duitsland komen. Mis schien ligt juist daar de oplossing van het probleem wel. Ik kan zon der de zaak grondig bestudeerd te hebben, geen zinnig antwoord ge ven." Houtkamp benadrukt overigens wel zich het lot en de positie van asielzoekers aan te trekken. „Bin nen onze fractie zal dat ongetwij feld aan de orde komen." ÉÉÉÉKli Rechercheurs onderzoeken met een speurhond de vluchtauto, die twee overvallers vanmorgen hebben ge bruikt by een overval op de ABN-bank aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam! De twee mannen liepen rond negen uur de bank binnen en bedreigden de aanwezigen met vuurwapens. Het bankpersoneel gaf het tweetal een nog onbekend bedrag aan geld mee. De vluchtauto waarmee de overvallers vertrokken, kon snel getraceerd worden by een flat aan de 's-Gravelandseweg. Vervolgens werd een speurhond inge zet. Het dier leidde de politie tot bij het station Schiedam/Rotterdam-Wrst, waar twee mannen konden worden aangehouden, die aan het door het bankpersoneel opgegeven signalement voldeden. SCHIEDAM De gerestaureer de Waag is morgen de hele dag ge opend voor publiek. De afgelopen zeven maanden is de Waag aan de binnen- en buitenzijde grondigop- geknapt. „Als je het goed bekijkt zijn eigenlijk alleen de muren blij ven staan," zegt 'monumenten- man' van de gemeente, Peter van Velzen „Het dak is vernieuwd, een deel van de grond in en rond het gebouw is weggegraven en ver vangen door licht beton. Hierdoor wordt de hele constructie lichter, waardoor de kans op scheefzakken minder groot wordt. „Het gebouw heeft nu ook een andere functie gekregen. In de vijftiende en zestiende eeuw was het een kapel. Later werd het een waag en het gebouw heeft zelfs even gediend als brandweerkazer ne. Nu is het kerkelijk bureau erin gevestigd. Er zit ook een archief in en een kindercrèche, die wordt ge bruikt tijdens kerkdiensten." De Waag is niet het enige ge bouw dat op de lijst stond óm dit jaar te worden opgeknapt. De ge meente is nog steeds bezig met het stadhuis, dat wel al uit de steigers is nu het een nieuw dak heeft ge kregen. Daarnaast houdt Peter van Velzen toezicht op verschillende particulieren die bezig zijn met het opknappen van enkele pandjes aan de Grote Markt en op de Lange Ha ven. „Bij zo'n renovatie komen vaak hele leuke dingen naar bo ven. Bijvoorbeeld dat een gebouw veel ouder is dan we eerst hadden aangenomen," zegt Van Velzen. SCHIEDAM De modelspoor vereniging Schiespoor bestaat tien jaar. Ln het kader van de festivi teiten houden de treinhobbyisten op zaterdag 25 augustus een open huis in de 'glazen zaal' van het wijkgebouw De Blauwe Brug (Bachplein). Op de open dag (men kan terecht van 10.00 tot 16.00 uur) heeft de jeugd de mogelijk heid op de baan te rijden met ei gen treinen. Er mag ook worden geredenmet treinen uit de ver schillende tijdperken. Dus met ro kende stoomlocs en Duitse en Ne derlandse modellen. Er wordt ech ter uitsluitend op HO-gelijkstroom gereden. L. de Ruiter en. P. Jongenotter van Itho Klimaatbeheersing. Te gen de verwachting in heeft het bedryf geen echte verkooppiek in de zomer. Door Renol Vestergaard SCHIEDAM 's Winters geldt een norm van 22 graden en 's zomers voelt de gemiddel de Nederlander zich bij een binnentemperatuur van 24 gra den het prettigst. Voorwaarde is dan wel dat de relatieve luchtvochtigheid vijftig procent is. Deze zomer is het beheersen van de kamertemperatuur een wens die meer mensen koeste ren dan anders. Een Amsterdamse koopman zag al snel dat er een markt moest zijn voor mobiele aircon ditioners en kocht een hele la ding in. Ondanks het feit dat de apparaten bijna duizend gulden kosten, gaan ze volgens de han delaar „als warme broodjes over de toonbank". Zijn de huishoudbudgetten tegenwoor dig zo ruim dat er op een dui zendje meer of minder voor een „airco" niet wordt gekeken of is de behoefte aan koelte sim pelweg gestegen? „Allebei" is het antwoord van L. de Ruiter, algemeen di recteur van Itho BV, een mid delgrote Schiedamse onderne ming in klimaatbeheersing. De Ruiter verklaart de grote be langstelling van particulieren voorverkoelende machines Zomer. Vakantie. Vryl Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vry zyn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. 1 Waar de massa vertrokken is, krygt de specialist eindelijk de ruimte om zyn werk te doen. Waar de massa van zyn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, ryst de vraag naar in formatie. Wie zyn het, die juist in die zomervakantie in de weer zyn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrye Volk een aantal voorheelden van dit soort 'zo- memerkers' aan het woord. van Nederland 'van meegeniet en anderzijds als demografisch fenomeen. „Er zijn steeds meer -' 'bejaarden 'èn;'het .is bekend dat die"'' meer prdblemen met de warmte ^hebben dan anderen. Toen het'laatst 36 graden in de schaduw' was, was het in de meeste huiskamers 34 graden. Dat kan voor zieken en ouderen funest zijn. Dan is airconditio ning pure noodzaak in plaats van een luxe." In tegenstelling tot wat de branche waarin De Ruiter werkt doet vermoeden, is ze niet erg klimaatgevoelig. Dat ligt voor een groot deel aan het soort klanten. Itho levert vrij wel alleen aan groothandels, in dustrie en bedrijven. En die willen niet alleen in de zomer een prettige temperatuur en luchtvochtigheid. „Klimaat is het hele jaar door onlosmakelijk verbonden met het arbeidsproces," stelt De Ruiter Ter illustratie verwijst hij naar het 'sick building-syn droom', het verschijnsel waar bij aircondition irs door vervui ling van füte's in plaats van schone lucht alerlei bacteriën gebouwen inb' izen waardoor het personeel erder beroerder dan produktievtr wordt Tropicana Klimaatbeheersing gaat ver der dan airconditioning alleen. Koelvitrines voor supermarkten en koelruimtes op vissersboten behoren ook tot het pakket van het Schiedamse bedrijf, p. Jon genotter, manager van de Groep Airconditioning, vertelt dat Itho de klimaatsystemen van onder meer het restaurant in de Euromast, de nieuwbouw van de Tweede Kamer en het Rotterdamse zwemparadijs Tro picana heeft verzorgd. „Er is momenteel een basismarkt van bedrijven die niet zonder air conditioning kunnen," legt Jon genotter uit. „Vanaf 1969 begon de markt flink aan te trekken en reserveerden bedrijven meer geld voor comfort. Nu wordt klimaatbeheersing met zozeer meer als overbodige luxe gezien. Het hoort er gewoon bij. Dat blijkt ook uit bouwtekenin gen voor nieuwe bedrijven en duurdere woningen. Er wordt nu van te voren al ruimte vrij gehouden voor de installatie van airco's terwijl tien jaar ge leden vaak achteraf tot aan schaf werd besloten. Door de 'groeiende vraag naar aircondi tioners hebben we vooral voor het onderhoud steeds meer technisch personeel nodig. We kampen met een groot tekort aan MTS-ers en HTS-ers." Draaideur In het onderkomen van een bedrijf dat gespecialeerd is in klimaatbeheersing mag je op z'n minst een aangename tem peratuur verwachten Nog voor dat de draaideur is gepasseerd, is al duidelijk dat Itho wat meer rekening houdt met de ge steldheid van de atmosfeer dan andere bedrijven aan de Admi raal de Ruiterstraat. Of de spierwitte gevel „functioneel wit" is, blijft in het midden maar de ramen zijn aan de zuidzijde afgeschermd door gol vende blauwe doeken. De rui ten zijn aangesloten op een computer die er al naar gelang de temperatuur voor zorgt dat ze zich openen, sluiten of op de ideale kier blijven staan. Hier door onstaat er bij koeler weer een luchtstroom met de gewen ste temperatuur. Het klimaatbe heersingssysteem voor gebou wen, dat de Technische Univer siteit van Delft onlangs als pri meur bracht, bestaat dus eigen lijk al. Van de hete parkeerplaats door de draaideur naar binnen lopen is voor het gevoel bijna gelijk aan een duik in het zwembad. Kippevel kruipt via de ledematen omhoog. Een der gelijk effect valt volgens De Ruiter met een ventilator nooit te hereiken. „Die versnellen al leen het verdampingsproces op de huid. Het verdampte zweet wordt door de ruimte „ge roerd", wat weer een hogere luchtvochtigheid, dus een be nauwd gevoel veroorzaakt." SCHIEDAM Hoewel nog nie mand stilstaat bij koude en donke re dagen, start maandag in het Zwembad Zuid al wel het winter seizoen. Die dag gaan de kinderen weer naar school en dat betekent tevens het begin van nieuwe les- en zwemtijden. Aan de kassa van het zwembad aan de Westfranke- landsedijk 3 zijn folders met de nieuwe openingstijden en de acti viteiten en zwemopleidingen af te halen. Op zaterdag en zondag van 10.00 tot 12.45 uur is er familie- zwemmen. Onder het motto 'meer bewegen' kunnen 50-plussers op vrijdagmiddag werken aan hun conditie. Na afloop van de drie kwartier durende bewegingslessen wordt er in een gezellig onderonsje thee en koffie geserveerd. Nieuw is de invoering van het Teddybeer-diploma voor baby s, peuters en kleuters. In het ondiepe bassin kunnen zij op een speelse wijze kennismaken met water en zwemmen. Kinderen kunnen nu al worden aangemeld. Natuurlijks zijn er ook de opleidingen voor de gewone zwemdiploma's, zwem- vaardigheidsbewijzen, snorkelen A, B en C of het overlevingsbrevet. Naast de bijzondere activiteiten en zwemopleidingen kan er na tuurlijk ook gewoon worden ge zwommen. Mensen die op een rus tige wijze him baantjes willen trekken, kunnen dat niet gehin derd door duikers, springers of spetteraars doen op speciaal daar voor bestemde uren. De meer ac tieve zwemlustigen hebben hun ei gen uren, waarop ze bijvoorbeeld van de 32 meter lange glijbaan kunnen suizen en ook kunnen spe len met allerlei spelmateriaal. In lichtingen over het nieuwe pro gramma kunnen ook worden beko men via telefoonnummer 4261682. SCHIEDAM Bij een brandje op de Vlaardmgerdijk hebben zes huizen gisteren rook- en water schade opgelopen. In een tot slaap kamer verbouwde kelder op num mer 11,3 ontstond rond twaalf uur door kortsluiting brand uit bij de installatie van de centrale verwar ming. De kelder brandde volledig uit. Niemand raakte gewond. Pas om twee uur kon de brandweer, die was uitgerukt met drie eenhe den, het sein brand meester geven. V S+'Zv ,s fi, •o»^» {♦*-»■ V »y t 4 V V-» W'?W W» T jö •5, to y K iT*y--1%

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1