Achthonderd bewoners verzetten zich tegen komst Mineral Service ScH dam pos tief over homo-huwelijk Hotel De Kroon: heel anders dan Bastion m mm rrra Het Vrije Volk SCHIEDAM Welk bedrijf wil er nou naast een ertsmalerij gaan zitten' Gastvrij Bankovervallers spoorloos Sneller reageren ms Boek over haven van Schiedam ws PAGINA 4 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1S SCHIEDAM - De bewonersver enigingen Schiedam-Zuid en West, de volkstuinders van het Vijfslui- zencomplex en de actiegroep Alarmfase 4 hebben gezamenlijk ruim achthonderd bezwaarschrif- SCHIEDAM Het zit het raadslid Peter Stadhouders (PvdA) dwars dat er al enke le weken geleden milieu-rap porten zijn verschenen over de vestiging van Mineral Services, die de raad niet kent. Hij kwam er achter door een publicatie in Het Vrije Volk. Pas na een vraag tan Stadhouders aan milieu wethouder Bart de Leede werd de betrokken vakcom missie over de inhoud van het rapport geïnformeerd. Van het college wil Stads- houders vernemen of het ook de overige raadsleden zo snel mogelijk op de hoogte gaat brengen van de nieuwe ontwikkelingen rond Vijf sluizen en de bijstelling van het milieuhoofdstuk in de randvoorwaarden voor de ontwikkeling van het bedrij venpark. Hij wil ook klaar heid over het feit dat de rap porten niet direct na ont vangst door het college aan de raad zijn doorgezonden. Stadhouders bepleit een alertere werkwijze van het college en het ambtelijk ap paraat bij politiek actuele en/of gevoelige zaken. Ook vraagt Stadhouders naar het college-oordeel over de toe laatbaarheid van 'de vesti ging r van* MineralServices tegen de»achtergrond wan de milieudoelstellingen';1 n zoals die eerder door Gemeente werken zijn geformuleerd. ten ingediend tegen de vestiging van het bedrijf Mineral Service op het nieuwe bedrijfsterrein Vijfslui zen. Vertegenwoordigers van de bewoners hebben de bezwaar schriften gistermiddag 'bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) overhandigd aan milieu-wethouder Bart de Leede en adjunct-directeur P. van Groene- wegen van de de DCMR. Van Groenewegen en De Leede toonden zich onder de indruk van de grote hoeveelheid mensen die aan de actie hebben meegewerkt. Van Groenewegen wees er boven dien op dat er ook nog individuele bezwaarschriften zijn ingediend bij de DCMR en enkele bij het col lege van b en w. „Deze bezwaarschriften zijn een signaal van alle bewoners van de Gorzen, dat het zo niet langer kan. Er zijn nog maar weinig men sen in Schiedam die 's avonds met hun raam open durven te slapen en het moet niet nog erger wor den," aldus een van de actievoer ders van Alarmfase 4. Hij wees ook op de vele opmerkingen die de bewoners bij de bezwaarschriften hadden gevoegd, „Die geven goed aan hoe het milieu bij de Schie dammers leeft," aldus ie woord voerder. Hij wees er ook op nog maar weinig mensen vertrouwen hebben in het college en de ge meenteraad. „We vragen ons af of de gemeenteraad nog wel luistert naar signalen uit de bevolking." Eén van de aanwezigen namens de bewoners van West was Hennic Hagen: „TNO en het ingenieursbe- drijf Dorsser hebben beide een rapport gemaakt over Mineral Ser vice. Het rapport gaat in op de overlast die omwonenden kunnen verwachten. Deze rapporten zijn echter heel speculatief. Een voor beeld: In het rapport van TNO staat dat per jaar ongeveer elfdui zend kilo stof vrij komt. Dit is ech ter in de,meest ideale omstandig heden. Als - allen deuren, dichtblij-1 ven. Bij windkracht twee of drie. Maar wat gebeurt er nu als het harder waait?" „Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) Secretaris van de bewonersvereniging Schiedam-West John de Kievith overhandigt aan wethouder Bart de Leede de lijvige stapel bezwaarschriften. heeft berekend dat 40 microgram per kubieke meter de absolute bo vengrens is," vult John de Kievith van Bewonersvereniging Schie- dam-West haar aan. „Hier in Schiedam zitten we al op 38,5 gram. We willen er dus niets meer bij." Dat het rapport onvolledig is wordt door TNO zelf al aangege ven. Ir één van de bijlagen zit een taheL die aangeeft hoe betrouw baar de voorspellingen zijn over het vrijkomen van stof als de mi neralen worden vervoerd en be werkt. De voorspellingen bij bet lossen, transporteren en storten van de mineralen noemt TNO zelf 'bruikbaar' tot 'minder betrouw baar'. Van het transport met de grijper geeft TNO toe bijna niet te kunnen voorspellen hoeveel stof er vrij komt. De Kievith: „TNO heeft twee maanden de tijd gekregen om het rapport op te stellen. Dit was ge woon het beste wat ze ervan heb ben kunnen maken. Maar het is ons te rekbaar. Eigenlijk weet je pas hoeveel mineralen er in de lucht komen als het bedrijf er staat en alles werkt. Maar dan is het al te laat." De bewonersvereniging Schie dam-West heeft zowel het rapport van TNO als dat van Dorsser laten onderzoeken. S. Lemkowitz van de Technische Universiteit heeft het rapport van TNO beoordeeld en hij kwam tot de conclusie dat het rapport te weinig zegt over de uit eindelijke risico's. Volgens Hennie Hagen en John de Kievith hebben niet alleen de bewoners er belang bij dat het be drijf er niet komt. Ook de gemeen te zelf. „De gemeente wil op een stukje terrein van Wilton Fij- enoord een bedrijvenpark begin nen. Prima. Maar Mineral Service zou één van de eerste worden die zich er gaan vestigen. En welk be drijf wil er nou naast een ertsma lerij gaan zitten. De kans is vol gens ons groot dat Mineral Service andere potentiële ondernemingen afschrikt. Als het terrein daardoor braak blijft liggen, kost het de ge meente ook erg veel geld. Inmiddels heeft het college van burgemeester en wethouders beslo ten de randvoorwaarden voor het bedrijvenpark Vijfsluizen te her formuleren. In plaats van een in deling in vijf categorieën, moet er een verfijndere onderverdeling worden gemaakt. De gemeente zou hierdoor een beter overzicht kun nen krijgen van de bedrijven die zich al hebben gevestigd op het be drijventerrein of zich er nog wil len vestigen. Hagen en De Kievith zijn er on dertussen van overtuigd dat Mine ral Service er niet komt. Hennie Hagen: „Het duurt ze gewoon veel te lang. Zo lang de procedure loopt, mogen ze zich er niet vestigen. Dat bedrijf is nu al bezig uit te kijken naar een andere lokatie. Ze ver dwijnen met de stille trom, zo gaat dat altijd." OP DE GRENS Het aantal buitenlanders, dat zich naar Vlaardingen en Schiedam begeeft moet in de komende jaren aanzienlijk groeien. Van de bewoners van. deze steden wordt verwacht, dat ze zich gastvrij opstellen en de ruimte vrij maken voor toe name van het vreemdelingen- bezoek. In eigen omgeving pro beren de gemeentebesturen hun bewoners ervan te overtuigen, dat zoiets heel goed is voor de plaatselijke gemeenschap. Be woners van de wijk Nieuwland in Schiedam hebben dit deze week nog ondervonden. Tegelij kertijd heeft vanuit Den Haag minister Hedy D'Ancona het Schiedamse gemeentebestuur onder druk gezet om meer asielzoekers in zijn stad toe te laten. Met de open grenzen van Eu ropa voor de deur en de ver wachting dat het reisverkeer steeds meer zal toenemen, be ginnen particuliere onderne mers in Vlaardingen en Schie dam allerlei bouwactiviteiten te ontwikkelen. Hotelketens willen in sneltreinvaart in deze omgeving honderden kamers laten bouwen. De toekomstige gasten staan in rijen te wach ten volgens marktverkenners, die ze in hqt seizoen vooral uit Italië, Engeland en Frankrijk zien komen. Verder rekent men op verdere groei van de markt van congresgangers en volgers van studiedagen. Aan de afslag Vlaardingen- West van rijksweg A20, aan de andere kant van de zich zo fraai als bosgebied ontwikke lende Broekpolder, is de Schie damse bouwer SSN druk doen de om een Ibishotel neer te zet ten. Dit onderdeel van het in ternationaal actieve hotel-con- cem, dat in Schiedam ook een Novotel runt, laat 90 kamers neerzetten. Aan de andere kant van Vlaardingen, tegen de grens met Schiedam, start een ander Frans concern (Campani le) binnenkort de bouw van een van zijn bekende chalêt-achtige hotelletjes met zestig kamers. In Schiedam werkt de Neder landse Bastion-keten aan de uit breiding van zijn al snel ge groeide reeks met kunststof aangeklede laagbouwhotels, Het wringt zich in alle boch ten om in de buurt van het sta tion Schiedam/Rotterdam-West veertig hotelkamers tt; vestigen. Het heeft zelfs een financiële strop geriskeerd door vooruitlo pend op een nu geweigerde goedkeuring van de provincie met de bouw te laten beginnen op een terrein aan de Burg. van Haarenlaan. Deze week hebben ze met de gemeente pogingen ondernomen snel een vervan gende plek te verwerven. De bewoners van de Louis Raema- ekersstraat en Johan Braken- sieckstraat, in het stukje Nieuwland langs de spoorbaan, zijn echter niet erg gesteld op dat streven. Gastvrij, toerisme, allemaal ok, maar naast mijn deur geen hotel, kregen verte genwoordigers van Bastion en gemeente op soms onbeschofte wijze te horen. Ook weinig vriendelijk, om het zacht uit te drukken, was de manier waarop de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur deze week Schiedam en nog 26 andere gemeenten benaderde. Ze moesten hier maar eens wat gastvrijer zijn voor asielzoekers en (net als Vlaardingen bijvoorbeeld) twee van die ver vluchtende buiten landers per duizend inwoners tijdelijk huisvesting gaan bie den. Wethouder Hans van Kleef reageerde geïrriteerd op het kil le rekensoinmeije: „Het verbij stert ons dat er telkens weer een beroep op ons wordt ge daan, terwijl het ministerie zich niet aan de regels houdt." Hij is van mening dat Den Haag zelf eerst een beleid moet ontwikkelen waarmee de door stroomsnelheid van asielaan vragen wordt verhoogd, „We rijn nu bezig met herhuisves- ting van 24 asielzoekers, van wie er een aantal langer dan een jaar op uitsluitsel rit te wachten. En dan zouden we er nu weer mensen bij moeten ne men?" Van Kleef en zijn collega-be stuurders in het nu door een ge heel links college bestuurde Schiedam zijn geraakt door de suggestie dat zij niet gastvrij zouden rijn ten opzichte van (asiel zoekende) buitenlanders. Begrijpelijk, want wie die Schiedammers kent en de stad beziet, weet wel beter. BEN VAN HAREN J SCHIEDAM Burgemeester en wethouders van Schiedam zouden het legaliseren van homo-huwelij ken toejuichen. Als bijdrage naar een wetswijziging wil het stadsbe stuur enig onderzoek gaan verrich ten. Hiertoe behoort ook het in winnen van advies van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en andere deskundigen op dit gebied. Het college heeft dit ge antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-raadslid Yvonne Sil- jee. 1,Momenteel lijkt het wettelijk kader hoegenaamd geen mogelijk heden te bieden, hoewel het bur gerlijk wetboek een huwelijk tus sen twee mensen van gelijk ge slacht niet uitdrukkelijk verbiedt," antwoordde het college al voordat het. antwoord van minister Hirsch Ballin aan het gemeentebestuur van Leeuwarden bekend werd. De minister schreef, dat het bij wet geregelde instituut huwelijk een le vensgemeenschap van man en vrouw betreft. Het Schiedams col lege constateert voorts dat juridi sche uitspraken evenmin wijzen in een richting van legaliseren van huwelijken tussen homofielen. Het Schiedamse college is wel van mening dat mensen zelf moe ten kunnen bepalen met wie ze trouwen. „Wij kunnen ons goed voorstellen dat er veel situaties zyn waarin een relatie tussen twee mensen van gelijk geslacht door hen niet anders wordt ervaren dan de vaker voorkomende ver bintenis van twee mensen van verschillend geslacht." SCHIEDAM De twee man nen die gistermorgen omstreeks negén uur met getrokken wapens de*ABN-bank aan de 's-Graveland- sevieg hebben overvallen, blijken hun, slag goed te hebben voorbe reid, Ze zijn voortvluchtig met een aanzienlijke hoeveelheid geld. Kort na de overval arresteerde de politie op het NS-station Scfifdeam/Rotterdam-West twee mannen. Na onderzoek en con frontatie bleken ze,niets met de overval te maken te hebben. Het zljiiJ twee werknemers van een Delfts bedrijf, die in Schiedam een opdracht hadden. Onder excuses werd het duo gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. De politie vermoedt nu dat de echte overvallers in de Alphons Ariënsstraat in een andere auto rijn overgestapt Daar is de rode Saab aangetroffen, waarmee rij waren weggevlucht. De auto is eer gisteren is Delft gestolen. De politie verzoekt getuigen zich te melden via telefoonnum mer 4494499. Men is vooral geïn teresseerd in mededelingen over het overstappen in een tweede au to. SCHIEDAM Ter ere van de eers^g Schiedamse Havendagen, diejy.olgend jaar mei worden geor ganiseerd, zal in april volgend jaar een> boek geschreven worden over de .geschiedenis van de havens. Binnenkort krijgt historicus/publicist Hans van de Sloqt officiéél de opdracht om het boek ongeveer honderd bladrij den dik te schrijven. Onder an dere de betkenis van Schiedam voor het Graafschap Holland tij dens de middeleeuwen, de Bourg ondische tijd, Schiedam en de han del op Engeland, de opkomst van de visserij, gedistilleerd en de scheepsbouw zullen belangrijke hoofdstukken in het boek worden. Het zal de eerste keer zijn dat Schiedam en zijn havens op een dergelijke wijze wordt belicht. Het bedrijfsleven en de Stichting Fonds Historische Publikaties sponsoren de uitgave. De Schie damse havendagen zullen de naam 'Schiedam Vaart Wel' meekrijgen. Op zaterdag elf mei is de Open Ha vendag, er komt een havenmuriek- festivai en rondom de Lange Ha ven wordt op 25 mei de Binnenha vendag gehouden. Het boek wordt in april uitgebracht. Door Han van der Horst SCHIEDAM Deze week zyn er perikelen geweest rond de bouw van een nieuw hotel. Het draagt de naam Bastion en menig be stuurder ziet Schiedam al als de plek, waar de internationale za kenman zijn intrek neemt wan neer hij in de Rijnmond rijn con tracten komt tekenen. Hotels hebben iets te maken met grootsheid en avontuur. Zij vormen de brug tussen de klein steedse samenleving en de grote wereld van geld, luxe, mooie vrou wen. Daarom doen overheden al tijd hun best ze binnen de poorten te krijgen. j Maar ondanks dit alles ooM ondanks Novotel dat al sinds jaar en dag langs de rijksweg staat is er voor de ware Schiedammer slechts een hotel dat aan die voor waarden beantwoordt: De Kroon op de Koemarkt. Dat daar nu Hans van Heelsbergens textielsuper in zit, maakt voor zulke medeburgers niets uit. Er is maar een hotel en dat is De Kroon. Weinig Schiedammers betraden destijds de grote restaurantzaal van het etablissement. De Kroon,' daar ging je niet in. Daar liep je langs. Daar keek je naar binnen. Het behoorde eigenlijk tot een an der universum en dat is al sinds de stichting zo geweest. Want De Kroon stond voor mo derniteit en vooruitgang, die zo ver ging dat de Schiedammers er eigenlijk een beetje bang van wer den. Zo lang als het hotel bestond, werd er in de kranten met een ze kere eerbied over geschreven. Vanaf de opening. Dat zoiets sjieks in Schiedam kon verrijzen, had veel te maken met de eerste periode van echte stadsvernieuwing in de plaatselij ke geschiedenis. Die begon rond 1925 en duurde tot een jaar of wat voor de oorlog. In die tijd is de oostelijke schil van de binnenstad zo ongeveer van het Proveniers huis tot aan de Oranjebrug onher kenbaar veranderd. De Broersvest was voor de nieuwbouwwoede een langgerekt plantsoen met aan beide kanten la ge huizen en slopjes. De Koemarkt- brug een bescheiden geval, dat zelfs onderdeed voor de huidige Beursbrug overspande de Lange Haven ter hoogte van de tegen woordige ABN-bank. De Gerrit Verboonstraat daarachter had ook heel bescheiden afmetingen. Ongeveer op de plek van de hui dige brug stond de stomp van de KROON Hotel Café Res taurant De Kroon aan de Koemarkt, vol gens zyn stich ter: een inrich ting voor maat schappelijk ver keer. 8 molen De Meijboom, een vervallen bebouwing, waarin de heer H. van der Most het logement De Kroon dreef. In 1927 kwam de stadsvemieu- wingswals goed op gang. De ge meente begon met de bouw van een brede moderne Koemarktbrug. Men begon de Broersvest te her scheppen in een boulevard en dat zelfde zou met de Gerrit Verboon straat en de aansluitende Oranje straat gebeuren. In dat kader moesten de resten van de Meij boom en ook Van der Mosts loge ment wijken. Van historische geïnteresseerde actiecomités was in die dagen nog geen sprake. Iedereen was enthou siast over het feit, dat de oude rot zooi eindelijk werd opgeruimd. En Van der Most greep de gelegenheid aan om direct naast de brug een degelijke en deftige zaak te stich ten. De architect A. Stahlie ont wierp een fors en zeer modern ge bouw. Van de modernste technie ken werd gebruik gemaakt. De NV Internationale Gewapende Beton bouw, die ondanks haar naam slechts in Breda gevestigd was, leg de een betonnen fundering. Deze nieuwigheid was byzondere aan dacht in de plaatselijke pers waard. De Kroon stond model voor de geest van vernieuwing die over de stad vaardig was geworden. De eerste steenlegging op 9 maart 1927 was dan ook een gebeurte nis van belang. Van der Mosts bei de zoontjes Jack (11) en Frans (9) speelden de hoofdrol in deze plechtigheid. Maar er werd ook ge sproken, bijvoorbeeld door S. Hij man, de voorzitter van de Alge- meene Middens tandsvereeniging en uitbater van de City Bazar op de Hoogstraat. Hij voorspelde een schitterende toekomst. De bouw verliep voorspoedig, terwijl even daarnaast ook de nieuwe Koemarktbrug zijn vol- tooing naderde. De officiële opening van De Kroon op 17 augustus van dat zelfde jaar was een hele gebeur tenis. Eerbiedig beschreef de ver slaggever van de Schiedamsche Courant wat hij aantrof: er was een groot café restaurant met uit zicht op de Koemarkt en de Bui tenhaven. De glas in lood lampen waren in overleg met de architect ontworpen. Er prijkten twee 'We- reldbijarten', er waren aardige rie ten stoeltjes en links bevond zich een grote leestafel. De vloeren wa ren van linoleum. De bekende fir ma Verwayen had speciaal ont worpen lichtechte gordijnen gele verd en de firma Vincent de cen trale verwarming. Er was ook een hoogst modem systeem van bier tappen ingevoerd, waarbij de va ten in de kelder konden blijven staan, meldde de krant. Kortom, het was allemaal bijzonder pracht vol. Er was geen bar in de restau rantzaal. Die bevond zich elders. Van der Most zat in een glazen kantoortje, van waaruit hij alles in de gaten ion houden. Beneden wa ren kegelbanen en een vergader zaaltje, dat desgewenst ook voor krachtsport kon worden gebruikt. De hotelfunctie van De Kroon was gering. Van der Most had maar vijf kamers en de gasten moesten de ene badkamer delen. De inrichting was, aldus nog steeds de Schiedamsche Courant, eenvoudig, maar degelijk. Ook de opening ging met de no dige welsprekendheid gepaard. In de oude Kroon, bekende Van der Most nu, ontbraken ruimte, com fort en gezelligheid. Hij zei: „We hebben gesticht een inrichting voor maatschappelijk verkeer." Maar dat is het in de praktijk niet zo geworden. De Kroon is in zijn geschiedenis regelmatig van eigenaar gewisseld en op de een of andere manier is er nooit de loop in gekomen. Toen het eerste stadsvemieu- wingsproces voltooid was met de ingebruikneming van de nieuwe Oranjebrug maart 1939 zag het er zelfs naar uit, dat het eta blissement zou verdwijnen. Er wa ren nauw omlijnde plannen om het complex geschikt te maken voor vier winkels. Maar de krant die dat meldde, had ook berichten over „Duitsche troepenbewegingen" en een cursus luchtbescherming voor dames die net van start was gegaan. De oor log zal wel een stokje voor de plan nen hebben gestoken en De Kroon heeft zijn bestaan tot 1963 gerekt. En nu zit Hans er dus in met zijn textiel. Ai zit hij er nog honderd jaar, het blijft voor mij De Kroon. Gift van nieuw bank filiaal voor Molens SCHIEDAM Op dinsdag 28 augustus zal burgemeester Scheeres het verbouwde filiaal van de Rabobank aan de Broersvest openen. Om de Schiedamse gemeenschap in de feestvreugde te betrekken, zal directeur Fouwer tijdens de opening een cheque uitreiken aan de Stichting De Schiedamse Molens. Burgemeester Scheeres verricht de officiële openings handeling. Vervolgens kunnen de genodigden het bankkantoor bezichtigen. Het tien jaar oude kantoor heeft in de loop van de jaren een flinke groei doorge maakt waardoor er een tekort aan ruimte ontstond. Door de aankoop van de naastgelegen bloemenwinkel van de heer Dickhoff kon de bedrijfsopper- vlakte worden verdubbeld tot tweehonderd vierkante meter. Bovendien is er een geldauto maat geïnstalleerd die het mo gelijk maakt om 24 uur per dag contant geld op te nemen. 'Eng dier' blijkt bloem SCHIEDAM Omdat rij een 'gevaarlijk tropisch beest' op haar mat deurmat aantrof, belde een bewoonster van de Albardastraat gistermorgen in paniek de politie. Samen met specialisten van de afdeling Bij zondere Wetten werd inder daad een eigenaardig, niet alle daags voorwerp aangetroffen. Bij nadere studie bleek het een op de kop liggend stuk van een zonnebloem. De keutels die de vrouw dacht te zien bleken in. werkelijkheid reeds verdroogde zonnepitten. Zaterdagavond-sport bij Radio Rijnmond ROTTERDAM Radio Rijnmond zendt met ingang van hedenavond ook op zater dag sportnieuws uit. Vanaf ze ven uur 's avonds wordt drie uur lang onder meer recht streeks het betaalde voetbal en 'olleybal gevolgd. Daarnaast brengt Radio Rijnmond in die uitzendingen een uitgebreid overzicht van het zaterdag-ama- teurvoetbal, een nieuwe autoru briek en de column van Mario Been. Het sportprogramma wordt gepresenteerd door Peter Ouwerkerk. T I C. J- Htt' ,1-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1