Fokus op zoek naar bewoners voor gehandicapten-woningen 'Smerig baantje? Ach, je went er aan! m Zomerwerk Botülisme velt eenden Het Vrije Volk SCHIEDAM Langste surfplank ter wereld op Brandersfeesten Erker zijn cursusprogramma uit is# |,>V ik WSPjr '"A** J V MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINy Politie pakt hongerige inbreker SCHIEDAM Met de arres tatie van een 2l-jarige Schie dammer heeft de politie' een aantal inbraken in sportkanti- °Pgel°st. In de nacht van „vrijdag op saterdag verschafte -de man zich opnieuw toegang ^tot de kantine van de voetbal vereniging SFC in het complex Thurlede. De politie trof hem na een speurtocht aan in een tuinhuisje, waar de verdachte zich verscholen hield. Hij be kkende vlot een aantal inbraken ..ln sportkantines en ook het ou de hoofdbureau van politie. De "man verklaarde dat hij uitslui tend was gaan inbreken om aan eten en drinken te komen. Potloodventer valt vrouw lastig SCHIEDAM Een 38-jarige man uit Hoorn is door de poli tie op de Horvathweg aange houden op verdenking van openbare schennis der eerbaar heid. Nadat hij eerst onder het viaduct van de Overschieseweg een fietsende vrouw had aange houden en lastig gevallen, be vredigde de man zich vervol gens in het openbaar op de Horvathweg. De 'potloodventer' is opgepakt en overgebracht naar het hoofdbureau. Vrachtwagens uit do boent SCHIEDAM Kort na el kaar zijn vanmorgen op het Ke- (!thelplem twee trekkers met op legger uit de bocht gevlogen. Om even na half vijf raakte de eerste combinatie als gevolg van een te hoge snelheid op een nat wegdek van de weg. Nadat "met hulp van de politie de wa gen weer op de weg stond en wegreed, vloog op dezelfde plek en op identhieke wijze eén tweede combinatie uit de tocht. Tegen beide chauffeurs is proces-verbaal opgemaakt. Hun te hoge snelheid is vastge steld na controle van de tacho graaf. Fikse buit inbraken SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Teijlerstraat is bij een inbraak voor ruim driedui zend' gulden aanj huishoudelijke 'goederen gestolen." Mëri kwam binnen na het "vernielen van een voordeur. Gisteren is even eens na het intrappen van een voordeur ingebroken i, aan de Burgemeester: .van Haarenlaan. Hierbij' werd voor een nog on- bekende boeveelheid aan geld en goederen meegenomen. Schiedammers opgepakt na lopen over auto VL AARDEN GEN De poli-' tie heeft zaterdagnacht twee 18- jarige Schiedammers opgepakt, die kort daarvoor in Holy over een aan de Willem de Zwijgerl aan geparkeerd staande auto hadden gelopen. Zij stapten na dat zij hun vanadlisme bedre ven hadden in de auto maar rkonden even later aan de West- 'bavenkade in het centrum van -vVIaardingen worden aangehou den. De jongelui hebben be- rioofd de schade te zullen, ver- bgoeden. 1 Turkse ambachten op -•= Istanbul Festival r; ROTTERDAM Tijdens het .-Istanbul Festival kunnen bezoe kers nu ook kennismaken met Turkse ambachten. Zo kunnen zij bijvoorbeeld zien hoe een koperbewerker patronen gra veert in koperen schalen en va zen, hoe vrouwen van het Turks Culturele Centrum een tapijt weven en knopen hoe de schoenmaker schoenen poets, repareert en maakt etcetera. Het Istanbul Festival vindt plaats op de hoek Willemskade/Veerkade naast het Museum voor Volkenkunde - en duurt nog tot en met 26 au- "gustus. Aanmelden triathlon SCHIEDAM De Coca Cola- „Branderstriathlon, die dit jaar op 23 september wordt gehou den, staat nog open voor aan- meldingen. Atleten kunnen kie zen tussen twee versies: de .kwart triathlon (een kilometer «wemmen, 48 kilometer fietsen en 10,5 kilometer lopen) of voor de chte volhouders de halve triathlon (twee keer zo lang als de kwart). Aan heide wedstrijden kunnen zowel re- - creanten als wedstrijd-triatle- ;'ten (SPC) deelnemen. Het start punt is aan de Noordvestsingel, er wordt gezwommen in de Noordvest en de Schie, het fïetsparcours loopt door het Westland en het loopparcours is uitgestippeld rondom het Prinses Beatrixpark. Inschrijf formulieren voor de triathlon, die dit jaar voor de tweede keer wordt gehoudeh, kunnen wor den aangevraagd bij J. Middel- weerd, Portugesestraat 4b, 3028 ST Rotterdam. .Insturen voor 31 augustus. John 't Hart: „Ik kan niet beoordelen hoe het in een verpleeghuis, is maar hier word je niet geleefd. Je maakt alles, zelf uit." SCHIEDAM Project-manager Gieetje Tuijnman van de stichting Fokus gaat binnenkort met het ge meentebestuur praten om te probe ren in deze stad ook tot de bouw van woningen voor lichamelijk ge handicapten te komen. Fokus rea liseerde al 32 woonprojecten voor lichamelijk gehandicapten en is op dut moment met de gemeente Vlaardingen aan het onderzoeken off er genoeg belangstellenden zijn voor een dergelijk project van vijf tien woningen in de Babberspol- der. „Binnen nu en een paar maan den moeten we in ieder geval der tig mensen hebben die voor een Fokus-woning in aanmerking ko men. Lukt dafcr dan-kunnen we-be ginnen met het „project in Vlaar dingen. Lu^^fa£^dS&\b#e-i kent het uitstel* van' een jaar* of langer waardoor de Fokus-wonin- gen niet* óp de hu geplande plaats kunnen worden gebouwd," zegt Greetje Tuijnman. In totaal moeten er in de Bab- berspolder vijftien aangepaste wo ningen- worden gebouwd in de nieuwbouw, .idiev verrijst op de plaats van 'd e <410-semipermanente woningen,t die-uiwyde oorlog' voor1 weggebombardeerde Rotterdam mers werden neergezet. Ze zullen er precies zo uitzien als de niet aangepaste woningen. De bewo ners van de Fokus-woningen zul len, net als bij alle andere projec ten van de stichting, gewoon naast niet-gehandicapte buren komen te wonen. Volgens Bert van Kan van de afdeling Stadsontwikkeling in Vlaardingen kunnen de woningen, die het voor gehandicapten moge lijk maken zelfstandig te wonen, eind 1992 of begin 1993 opgele verd worden. De afdeling Volks huisvesting kreeg voordat de wer kelijke wervingscampagne begon al vijf aanmeldingen en ettelijke telefoontjes voor informatie bin nen. Ook in Schiedam groeit het aantal belangstellenden gestaag. De vraag, die de deze week naar de informatie-bijeenkomst ge komen gehandicapten en aanhang het meeste bezighield, was de se lectie-procedure en de duur daar van. Immers, de kandidaten moe ten aan een aantal eisen voldoen. Ze moeten tussen de achtien en 65 jaar zijn, minimaal één en maxi maal dertig 'Algemene Dagelijkse Levensverrichtingen-hulp' (ADL) per week nodig hebben en zich toch in zekere mate kunnen red den. Pas als ze aan deze voorwaar den volden, geeft de GMD ze als kandidaat op bij het ministerie van VROM. Het ministerie stemt pas toe in het starten van een nieuw project als daarvoor dertig aanmeldingen binnen zitten. En daar zit hem voor de meeste belangstellenden wan het project de kneep. Er wor den namelijk hooguit vijftien aan gepaste woningen gebouwd, wat betekent dat er van de lijst zeker een aantal klanten moet afvallen. En als er niet genoeg aanmeldin gen binnenkomen, gaat het hele project sowieso niet door. De wat oudere belangstellenden vrezen bo vendien de leeftijd van 65 te zijn gepasseerd, wanneer de woningen afgebouwd zijn. Volgens Greetje Tuijnman van de Stichting Fokus hoeven toekom stige klanten daar niet bang voor te zijn. „AI het zo zou werken, zou het betekenen dat de mensen hooguit zestig jaar mogen zijn als ze zich inschrijven. We houden echter de datum van aanmelding aan. Fokus koos voor een moge lijk project in Vlaardingen omdat de stichting het aantal projecten in en om^ Rotterdam wil uitbreiden. Momenteel voèrt Tuijnman bok overleg met de gemeente Capelle aan den IJssel en binnenkort ge beurt dat met Schiedam. In Rot terdam-Ommoord is al een Fokus- project. Het verschil tussen reguliere voor gehandicapten aangepaste woningen en de woningen van een Fokus-project is dat de laatsten via een intercom-systeem in verbin ding staan met een ADL-post. Op deze post zijn 24 uur pei dag men sen bezig, die de bewoners kunnen helpen met bijvoorbeeld wassen en aankleden. Verrichtingen als koken moet door de bewoner zelf, dan wel door thuishulp-organisaties wor den gedaan. Het streven is de ge handicapte een zo groot mogelijke mate van zelfstandigheid te geven. In ieder project worden zowel drie- als vierkamer-woningen ge touwd, voor een- en meerpersoons huishoudens. Hpt uitzoeken van kandidaten is een langdurig werk waardoor Fokus nogal wat haast achter de klus wil zetten. Niet iedereen komt namejijk in aanmerking voor een Fokus-woning. De bewo ners moeten tussen de achttien en 65 jaar zijn en bovendien 'geïndi ceerd' zijn voor minimaal één en maximaal dertig uur Algemeen Dagelijkse Levensverrichtingen hulp (ADD. Bovendien moeten de bewoners in staat zijn zich enigs zins zelf te kunnen redden. Zelf standig leven staat voorop bij Fo kus. Fokus bepaalt zelf niet wie er voor een woning in aanmerking komt. Dat doet de Gemeenschappe lijke Medische Dienst (GMD), die via de gemeente de lijst met aan meldingen binnenkrijgt. De GMD heeft een aantal maanden nodig om de aanmelders te bezoeken en te beoordelen en geeft de lijst met 'geslaagden' vervolgens door aan het ministerie van WVC. Dit mi nisterie geeft daarop groen licht (of niet) voor het realiseren van een nieuw project. Is dit hele rijtje handelingen doorlopen, dan ontstaat voor een grote groep lichamelijk gehandi capten de meest ideale woonvorm. Voor de tot de borst -'erlamde John 't Hart geldt dat in ieder ge val. Hij woont sinds twee jaar in één van de flats van het Fokus- project in Rotterdam-Ommoord en is uiterst tevreden. „Je wordt hier niet geleefd. Je bent compleet zelfstandig. Ik kan niet beoordelen hoe het in een ver pleeghuis is, maar dat lijkt me een ramp. Grote kans dat je er niet eens een eenpersoonskamer hebt. Hier heb ik er drie," aldus John. Hij heeft tot 21 jaar geleden op de grote vaart gezeten. In de haven van Dakar (de hoofdstad van Sene gal) kreeg hij toen aan boord een ongeluk met als gevolg een dwars laesie. Alles in zijn huidige woning herinnert nog aan die periode. Aan de wand hangen foto's van het schip waar hij op gevaren heeft en in de logeerkamer staan diverse scheepsmodellen. „Als ik morgen zou kunnen lopen, was ik vanavond al weer aan boord," al dus John, die ook in zijn kennis senkring nog de nodige zeelui heeft zitten. „Dat zijn toch hele prettige mensen. Als je ze tegen komt, wordt er even gesproken over je handicap en dan is het zand er over. Zeevaarders, daar kun je toch makkelijker mee pra ten als met landrotten." Sind zijn ongeluk woonde John bij zijn ouders. Waren die er niet geweest, dan had hij waarschijn lijk in een verpleeghuis gezeten, geeft de voormalige zeeman toe. Bij zijn ouders kon hij echter van een redelijke zelfstandigheid ge nieten. „Maar ik realiseerde me niet hoe zelfstandig ik nog kan functioneren in die periode," aldus John. „Dat kwam eigenlijk pas toen ik hier ging wonen. Ik kan mijn handen nog gebruiken, ik kan nog autorijden. Een heleboel andere bewoners kunnen dat niet." „Natuurlijk," geeft hij toe. „Ik heb ook ADL-hulp nodig. Bij het naar bed gaan bijvoorbeeld en bii het opstaan. Aan- en uitkleden kan ik niet zelf. Maar ik kook mijn ei gen potje, Ik kan doen en laten wat ik wil. De hele woning is daarvoor aangepast." John kan middels een inter com-systeem dag en nacht de hulp inroepen van de nabijgelegen ADL- post. Deze post wordt in Ommoord per toerbeurt bemand door tien vaste krachten en tien reserves. Het grootste deel van een etmaal zijn er twee krachten aanwezig. Wil Verhoeff is één van hen. „Lichamelijke assistentie is on ze hoofdtaak," aldus de ADL-hulp. „We wassen de mensen, we kleden ze uit en aan en we helpen ze met het toilet-bezoek. Maar we koken dus niet. Oké, er komen wel eens wat kleine dingetjes bij maar dat doen yve;.zo weinig mogelijk. Daar voor zijn andere instanties als ge zinshulp. We komen dus ook niet zomaar een huis binnen. We wachten tot we worden opgeroe pen en hellen dan netjes aan. Het is geen betuttelend verpleeghuis systeem." De Fokus-woningen in Oiy- moord hebben net als bij alle' andere projecten in het land verschillende afmetingen. Een aantaP biedt ruimte aan eenper soons-huishoudens, de rest is ge schikt voor gezinnen. In het laat ste geval moet het gehandicapte gezinslid wel ingeschreven staan als hoofdbewoner. De woningen vallen gewoon onder de sociale woningbouw maar de aanpassin gen worden gesubsidieerd door het ministerie van WVC. Daarom is aan de kant van de woningbouw verenigingen practisch nooit weer zin tegen de projecten. Aanmelden voor een Fokus-wo ning moet via de gemeente gebeu ren, waar de aanvrager woont. In Schiedam registreert mevrouw Den Hollander de aanmeldingen via tel: 4732111 toestel 340. Deze contactpersonen verstrekken te vens informatie over het project of verwijzen door naar andere in stanties. SCHIEDAM Ruim zestien meter lang en niet minder dan ne gen zeilen telt 's werelds grootste surfplank, die op zondag 23 sep tember meedoet aan het water- sportweekeinde van de jaarlijkse Brandersfeesten. Om 12.00 wordt het gevaarte op die dag in het wa ter van de Korte Haven neer gela ten. Deze attractie, vervaardigd naar een ontwerp van surfpionier Joop Nederpelt, wordt aangeboden door de Coca Cola fabrieken in Schiedam. Vanaf 14.00 uur zullen negen surfers de superplank door de Lange Haven manoeuvreren. Het eerste weekeinde van de Brandersfeesten (22 en 23 septem ber) staat geheel in het teken van de waterrecreatie. Vele waterspor ters hebben op die dagen een lig plaats in de Lange Haven en ne men deel aan de talrijke activitei ten die op en rond het water wor den gehouden. Een van de hoogte punten zal de verlichte gondel vaart zijn op zaterdagavond. Voor af aan de gondelvaart vertrekken vanaf het Edisonplein, het Rozen burgerplein en het Frans Halsplein lampionoptochten door de stad. SCHIEDAM - Het jaarpro gramma van wijkcentrum De Er ker is duidelijk omschreven sa mengevat in een 46 pagina's tel lend boekwerk. Volgende week wordt het in Schiedam-West huis- aan-huis bezorgd. Geïnteresseerden van buiten de wijk kunnen het boekje gratis afhalen in het cen trum aan de Jan van Avennes- straat 32. Het wijkcentrum bestaat inmiddels vijf jaar. De eerste lu strumviering vindt plaats tijdens een speciale feestweek van 19 tot en met 25 november. De Erker heeft binnen het be schikbare budget toch kans gezien "om het aantal cursussen en activi teiten uit te breiden. Zo kunnen er in het komende seizoen, dat begint in september, zowel overdag als 's avonds taalcursussen worden ge volgd. Voorheen was dat alleen overdag mogelijk. Op administra tief gebied wordt er naast de cur sussen machineschrijven, tekstver werken en basiskennis personal computer óók een cursus boekhou den gegeven. Deze is bedoeld als een opstapcursus voor het praktijk examen boekhouden of als een nuttige aanvulling van de kennis van kleine en/of toekomstige on dernemers, en voor penningmees ters van verenigingen of stichtin gen. Een speciale plaats in het programma-aanbod is ingeruimd voor hen die moeite hebben met lezen en schrijven. Hiervoor is een alfabetiseringscursus opgezet. Voor wie de oude schoolkennis weer wil ophalen of een opleiding wü gaan volgen, maar de stap daartoe te groot vindt, bestaan er enkele 'bij spijkercursussen'. Voor de diverse cursussen is het mogelijk erkende diploma's of certificaten te beha len. Naast het educatieve aanbod zijn er heel veel creativiteits-, be- wegings-, dans- en sportactivitei ten gepland. Met het jongerenwerk is De Erker een nieuwe weg inge slagen. De traditionele inloop- en disco-activiteiten zijn afgeschaft. Hiervoor in de plaats zijn ver scheidene out-door activiteiten ge komen zoals wadlopen, survivals, mountainbiking, autopetten en een internationale uitwisseling voor meisjes. Jongeren kunnen zich voor alle cursussen, en activiteiten inschrij ven. Bezigheden zoals fitness training, grafitti, hip-hop en pop- workshops zijn speciaal voor hen gepland. Aan de popworkshops kunnen ook kinderen van het ba- sisonderwijs deelnemen. Inlichtingen over het nieuwe jaarprogramma zyn te verkrijgen via het telefoonnummer 4267767 of tijdens de openingsuren in het wijkcentrum. 'Macho' vakantiewerkers achter vuilniswagen- 'Ais er n mooie dame voorbijkomt fluiten we vv^l eens' Miche!, Joffrey en Raymond (vlnr) achter de nummer negen „Als je ziet hoeveel chemisch afval er by het gewone huisvuil zit..." Door Annet van Aarsen VLAARDINGEN „Ik weet nu het commentaar van de le zers al. Ze zullen wel weer zeg gen dat we de hele dag niets anders doen dan hangen," zegt Raymond van Rees (15) wan neer hij met zijn twee maatjes Joffrey Verkade en Michel Theuns (beiden eveneens 15) te gen de achterkant van vuilnis wagen negen aan moet leunen voor de foto. De drie werken deze zomervakantie twee we ken lang bij de gemeentelijke Reinigingsdienst (officieel ROM, Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst en het Marktwezen) in Vlaardingen. Michel is het helemaal met zijn collega eens. „Het is on dankbaar werk," verzucht hij. „Ze zien niet dat je iets doet." Toch besloten de jongens om in de vakantie achter de vuilnis wagen te gaan lopen. „Het is niet echt prettig werk maar het is toch leuk om er achteraf geld aan over te houden," zegt Jof frey. „Een smerig baantje? Dat vind je in het begin maar daar wen je snel genoeg aan." Dus melden de drie jongens zich iedere ochtend om kwart voor acht stipt bij de loods van de Reinigingsdienst aan de Ho- flaan. Van daar vertrekken ze in hun fel-oranje overalls per veeg- of vuilniswagen naar de wijk, waar die dag het vuil moet worden opgehaald. Een echte voorkeur voor bepaalde werkzaamheden hebben ze niet. „Hoewel," meent Joffrey. „Achter de veegwagen is met het "warme weer niet echt pret- tig'".. Hij, Michel en Raymond kregen een brief thuisgestuurd met de vraag wat voor werk ze wilden doen bij de gemeentelij ke diensten nadat ze zich in fe bruari hadden aangemeld. De keuze bestond uit huishoudelijk werk, administratie of een baantje bij de buitendienst. De drie jongens hadden hun keuze snel gemaakt. Ze zagen 'afdro gen' niet zitten en ook de hele dag op kantoor zitten had niet de voorkeur. Het werd dus de buiten dienst, op het oog echt een 'ma cho' baantje. „Ach, als er een mooie dame voorbijkomt dan fluiten we soms wel eens," geeft Raymond toe. „Er valt ei genlijk heel wat te lachen bij de reinigingsdienst. We hebben in ieder geval ontzettend veel lol met de mannen." En dan komen de verhalen op tafel. Van een afstand een si- naassappel in de wagen probe ren te gooien en hem er dan per ongeluk over heen laten zei len, bijvoorbeeld. In de tussen tijd blijkt er ook behoorlijk te worden nagedacht. „Naast de wagen zie je voor het eerst dat Zomer. Vakantie. Vry! Ja, voor velen geldt dat. Maar lang niet voor iedereen. Het vry zyn van de een betekent voor de ander soms een kans op werk of juist extra werk. Waar de massa vertrokken is, krygt de specialist eindelyk de ruimte om zyn werk te doen. Waar de massa van zyn vrijheid wil genieten, groeit de hoeveelheid werk gast vrouwen en heren boven het hoofd. Waar de massa zoekt naar een zinnige vakantiebe steding, ryst de vraag naar in formatie. Wie zijn het, die juist in die zomervakantie in de weer zyn? En waarom doen ze zo merwerk? In een korte serie laat Het Vrye Volk een aantal voorbeelden van dit soort 'zo- merwerkers' aan het woord. de mensen toch echt wel te lui zijn," aldus Michel. „Als je ziet hoeveel klein chemisch afval er bij het gewone huisvuil zit. Ter wijl het een kleine moeite is om even de reinigingsdienst op te bellen, zodat het apart wordt opgehaald." „En al die dingen, die nog te gebruiken zijn," vult Joffrey aan. „De mensen gooien echt van alles weg. Kasten bankstel len, allemaal nog hardstikke goed spul. Vorige week heb ik nog ergens, een visnet bij het vuil weggehaald. Die kon ik dus zelf wel gebruiken Raymond: „Laatst vond ik op mijn ronde een fiets aan de Van Hogendorplaan. Nog hard stikke goed, zelfs de knijprem- men deden het nog. De heide banden stonden alleen leeg. Nee hij stond echt bij het vuil, hij was daar niet geparkeerd." Over de 'goudkust' blijven de jongens zich verbazen. „Daar is het ook een zooitje, allemaal bergen gras en het vuil her en der verspreid," aldus Joffrey. „Dat had ik daar in die rijke buurt echt niet verwacht. En de mensen zeuren er ook zo ver schrikkelijk. Gaat het weer van 'tik, tik, tik' op de ruit. Of we ook dat ene papiertje nog mee willen nemen." Nee, dan de markt of de winkeliers. Daar krijgt de vuil nisman nog af en toe een fooi tje of een blikje drinken, als hij bijvoorbeeld extra een berg karton meeneemt, hebben de jongens ontdekt. SCHIEDAM In Schiedam zijn tot nu toe achttien dode eenden verzameld en voor in spectie naar Lelystad gestuurd. In Vlaardingen zijn aanzienlijk meer dode eenden aangetrof fen, waarschijnlijk slachtoffers van botülisme. In de tweede helft van juli waren er in die gemeente 70 geteld. Door het warme weer van de afgelopen weken neemt het gevaar voor deze vergiftigingsziekte onder watervogels en vissen toe. Het Centraal Diergeneeskun dig Instituut (CDI) in Lelystad onderzoekt de kadavers mo menteel op sporen van de bac terie „Clostridium botulinum', de veroorzaker van de dodelij ke voedselvergiftiging. De bac terie gedijt het best in eiwitrijk water met een temperatuur van twintig graden of meer. Stil staand water wordt vooral ei witrijk als er dode vogels of vis sen in liggen. Door de vele sin gels zijn Vlaardingen en Schie dam erg „botulisme-gevoelig". Volgens J.C. van Tie! van de provinciale dienst ruimte en groen zijn beide gemeenten daardoor extra alert op kada- vers. Om verdere verspreiding van botülisme te voorkomen raadt Van Tiel vooral aan om eenden niet te voeren. Verder moeten dode watervogels en vissen zo snel mogelijk worden opgeruimd. De gemeentelijke autoriteiten adviseren bij het aantreffen van dode of zieke dieren deze niet zelf vast te pakken maar zo snel mogelijk de afdeling plantsoenen van de Dienst Gemeentewerken te waarschuwen. i¥% - - ctep "i |«4 A -T -*jr 4, "i iir

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1