Bastion on gemeente: hotel tóch bij station 'Schiedammers praten vaak over negatieve kanten- KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Scholen doen te weinig tegen discriminatie en racisme' tóf'rTi^-- t>' Scheidende stadsvernieuwer Jan Goed rekent op nieuw elan in Nieuwland en sluit sloop van flats niet uit I voor schilderwerk Kunstgeschiedenis in de Blauwe Brug lis-/"» PAGINA 4 m WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De Bastion-ho- telgroep en de gemeente hebben onafhankelijk van elkaar be zwaarschriften ingediend tegen de afwijzing van Gedeputeerde Staten voor hotelbouw bij het NS-station Schiedam/Rotterdam- West. Gistermiddag is het twee kantjes tellende bezwaarschrift van Bastion verzonden naar het Provinciehuis in Den Haag en gisteravond ging dat van Schie dam op de post. „Na intern beraad hebben we besloten toch een bezwaarschrift in te dienen," verklaart Bastion directeur Leonard van Veldho ven in Rijswijk. „Aanvankelijk hadden we een protest tegen de afwijzing willen laten horen en het daarbij verder gelaten. Giste ren is besloten om via een twee sporenbeleid onze positie zo sterk mogelijk te maken. Van Veld hoven verklaart verder dat de af wikkeling van de 2aak in handen is gegeven van een advocaat. Wethouder Add Reijnhout (Stadsontwikkeling) net terug van vakantie verklaarde des gevraagd dat het college gisteren na beraad eveneens heeft beslo ten tot een protest. „Wij zijn hard doende uit deze verrassende en precaire situatie te komen." Reijnhout zei voorts dat binnen het college ook de mogelijkheid van een derde vestigingsplaats voor Bastion is overwogen, „Wij willen het hotel behouden voor de stad." Het besluit van Bastion tot de gang over twee sporen is een di rect gevolg van de roerige infor matie-avond, die vorige week in het Stadskantoor plaatsvond en waarbij de nieuwe bouwplaats op grote weerstanden stuitte. Be woners van de Johan Braaken- siekstraat en de Louis Raema- ekersstraat liepen te hoop tegen het voorstel voor net veertig ka mers tellende hotel op een gras veld tussen hun flats. De bijeenkomst volgde na de afwijzing van het door Gedepu teerde Staten om achter de toren flat op de hoek van de 's- Gravelandseweg/Horvathweg na bij het NS-station het hotel neer te zetten. De bewoners van dat flat juichten de bouw van het ho tel juist weer toe. Er waren, vooruitlopend op de goedkeuring van GS, al voorbereidende bouw- handelingen verricht zoals het kappen van bomen en het opho gen van de grond. Directeur Van Veldhoven zegt de bijeenkomst vorige week met fronsende wenkbrauwen te heb ben verlaten. „Ik heb het alle maal eerst maar een paar dagen laten bezinken. Vervolgens heb ben de advocaat en ik ons ver diept in de argumenten om onze bouwaanvraag af te wijzen. De jurist vond daarin grond om het bezwaarschrift in te dienen. Als het aan ons ligt, dan blijft de eer ste keuze uitgaan naar de bouw- lokatie bij het station." GS hebben de vergunning ge weigerd omdat het hotel te dicht bij het station wordt gebouwd en daardoor in de toekomst een sta- in-de-weg zou kunnen zijn. In de toekomst gaat de omgeving van het station morgelijk een grotere rol dan nu vervullen als knoop punt van het openbaar vervoer. Chaotisch Van Veldhoven sluit overigens niet uit dat zijn negende filiaal wordt gebouwd op de door de be woners gewraakte plaats. „Het is aan de gemeente Schiedam hoe ze de zaak verder aanpakt." Van Veldhoven is niet voornemens deze stad als vestigingsplaats te laten schieten. Voor het PvdA-raadslid Her man Posthoorn is de, wat hij noemt, 'vreemde gang van zaken rond Bastion', reden geweest voor het indienen hij het college van schriftelijke vragen. Het zit hem vooral dwars dat de raads commissie niet in de bouwaan vraag is gekend. „Dit is niet de manier waarop wij zaken moe ten doen. Als raadslid heb ik in de krant moeten lezen hoe chao tisch deze zaak tot op heden is verlopen." Posthoorn verder: „Het colle ge voert een tweeslachtig beleid. Bij de Johan Braakensiekstraat wil het een Bastion-vestiging la ten bouwen en vervolgens wordt ook nog bezwaar aangetekend te gen het afwijzen van een bouw vergunning op een andere plaats. Als raadslid wil ik klip en klaar weten waar we aan toe rijn." Directeur Van Veldhoven zegt niet anders te hebben verwacht dan dat de gemeente ook in be roep zou gaan tegen de provin ciale afwijzing. „Zelfs ik begrijp de hele gang van zaken niet meer zuiver. Iedereen was het eens over de eerste bouwplaats. Dan komt er een man van de provincie met een fluitje en blaast de zaak af. Vervolgens komt de gemeente met een ande re plaats op de proppen en dan staan er weer bewoners met een fluitje. Wij voelen ons zo zoetjes aan een tikje gemangeld. Maar goed, we blijven doorzetten. Ik weet zeker dat als ons hotel er staat, dat niemand ook maar één klacht zal hebben. Bastion ver oorzaakt nergens overlast en daar zal Schiedam geen uitzonde ring op zijn," Door Rein Wolters SCHIEDAM Nieuwland kan, zij het op het nippertje, weer een' woonwijk met allure worden. Als langer was gewacht met het opstel len van een beheerplan voor de na-oorlogse woonwijk, dan zou het in de naaste toekomst verkeerd kunnen aflopen. Een grote ver scheidenheid aan woningtypen voor iedere portemonnee moeten de wijk weer aantrekkelijk ma ken. Deze gedachte ventileert pro jectcoördinator Jan Goed in het mede door hem opgestelde beheer plan voor ^Nieuwland. Volgende week donderdag wordt het plan besproken binnen het projectteam. Voor Jan Goed zal dat: de afron ding zijn van veertien jaar stads vernieuwing in Schiedam» Op maandag 3 september treedt hij aan bij rijn nieuwe werkgever, de gemeente Culemborg. De 41-jarige in Enschede 'geboren en getogen Jan Goed is in die gemeente be noemd tot directeur van de Dienst Gemeentewerken. „Voor mijn vertrek wilde ik het beheerplan nog gereed en behan deld hebben," licht hij toe waar om hij tot aan vrijwel de laatste dag voor zijn overstap voor Schie dam in de slag blijft. Goed verlaat de Brandersstad met een zweem van spijt, maar te gelijk ook met goeie herinnerin gen. „Vergeet niet dat er in achter liggende tien jaar méér stadsver nieuwing is verricht dan men zich realiseert. Sinds 1979 zijn ruimt- weeduizend nieuwe woningen in de oude wijken gebouwd. Daar naast rijn er vier- tot zeshonderd per jaar verbeterd. Niet alleen door de sociale verhuurders, maar ook door particuliere woningbezit ters. Parallel aan de stadsvernieu wing is in die periode ook de vol ledige riolering vernieuwd en is een winkelstraat als de Groenel- aan opgeknapt. Tussen de tien en vijftien miljoen gulden is jaarlijks besteed aan de stadsvernieuwing. Niet gering," bezweert Jan Goed. Hij geeft verder aan: „De stads vernieuwing is goed voor de stede lijke economie. Er worden bijvoor beeld nieuwe meubels gekocht en er wordt verhuisd. rD'atJnreiigt alle maal geld in het laatje. Stadsver-v nieuwen is heus niet alleen geld uitgeven. Het geeft ook in ruime mate inkomsten aan de gemeente kas. Daar moet de politiek reke ning mee houden nu de financiële kant van de stadsvernieuwing on der druk staat." Jan Goed,doelt,hiermee op het feit dat de meerjarenbegroting voor de stadsvernieuwing- nog steeds niet is goedgekeurd omdat deze eén aanzienlijk tekort ver toont. Zij mening is dat de gemeen te dat moet bijpassen uit de alge mene middelen. „De stadsvernieu wing staat onder druk, juist omdat het zo goed gaat," meent hij. Wegstuffen Anderzijds heeft Jan Goed erva ren dat met name de stadsvernieu wing een grote invloed heeft gehad op het gemeentelijke apparaat. „Er is een enorme overlegcultuur ont staan. Soms zelfs te ver doorge- Jan Goed met op de achter grond de wyk Nieuwland. „Straks weer een wyk waar men graag woont." is hi voerd. Maar dat is altijd nog beter ,dan het omgekeerde," geeft hij als mening. Met name inv de wijk Nieuwland is het zijn wens dat de" bewoners zich intensiever met de stadsvernieuwing gaan bemoeien. „Onze verzorgingsstaat geeft op dat gebied zijn nadelen weer. Vaak schuift men de verantwoordelijk heid af op bijvoorbeeld de project groep. Het verantwoordelijkheids element in de stadsvernieuwing moet juist meer bij de bewoners komen te liggen. Er is te meinig individuele bemoeienis," heeft hij in de achterliggende jaren erva ren. In de visie van Jan Goed moe ten de bewoners meer inspraak krijgen in hun woonomgeving. Bij voorbeeld op het gebied van wo- ningonderhoud zouden ze (zoals in Eindhoven het geval is) zelfstandig moeten kunnen beslissen over de besteding van het onderhoudsbud get. Een goed en strategisch beheer van de woningvoorraad in Nieuw land zal volgens Jan Goed het slechte imago van deze wijk gaan wegstuffen. „Nieuwland moet geen plek rijn waar je terechtkomt om dat ergens anders wonen niet haal- baar' is. Het is een wijk met een goede ligging nabij het centrum van de stad, goed bereikbaar met openbaar vervoer en bovendien gezegend met een goede groenvoor ziening. De wijk moet af van de eenzijdige woningstructuur. Daar- - om is het nodig dat er een veelzij digheid aan woningtypes wordt ge realiseerd." In de visie van Jan Goed betekent dat flats afbreken waar dat noodzakelijk is en ren overen op een andere dan traditio nele wijze. „Dan zullen de mensen heus weer komen voor een woning in Nieuwland." Ook de nieuwbouw op het Bols/Lanvas-terrein noemt Jan Goed gunstig voor een andere en betere beeldvorming van de nu als slecht bekend staande wijk. Overi gens geldt dit niet voor alle delen van Nieuwland. Anderzijds schat hij in dat de bebouwing van het stadscentrum weer een geringe ne gatieve invloed op de aantrek kingskracht voor een woning in het vernieuwde Nieuwland zal hebben. Pacifist Volgens Jan Goed is de stads vernieuwing een ingeburgerd be grip geworden, maar wel een waarbij de meeste bewoners vol gens hem te zeer geneigd zijn zich bezig te houden met de negatieve kanten. „De gemiddelde Schiedam mer denkt trouwens negatief over zijn stad, in tegenstelling tot de Rotterdammer," is de ervaring van de scheidende stadsvernieu wer. „In Rotterdam zeurt men er niet over als de straat open moet voor bijvoorbeeld de bouw van de spoortunnel. Daar wordt dat geac cepteerd onder de slogan: zoiets kan toch alleen maar in Rotter dam. En vervolgens gaat men over tot de orde van de dag." Jan Goed is een pacifist in hart en nieren. Het is een publiek ge heim dat zijn vrouw en hij veel tijd steken in de vredesbeweging. De ouders van vijf kinderen zijn ook overtuigde medewerkers van het Nicaragua Comité en helpen daadwerkelijk mee om een bedrag van driehonderdduizend gulden bijeen te krij'gen voor de bouw van een school in Somoto. Om licha melijk in conditie te blijven speelt Jan Goed in de badmintoncompe- titie voor Smashing Fellows. Ver der leest hij veel en schrijft voor zijn plezier ook korte verhalen. „En dan was ik de laatste jaren vaak^drie tot vier avonden op pad naar vergaderingen." Juist zijn drukke werkkring en niet in de laatste plaats de toene mende aandacht die zijn kinderen vragen, hebben Jan Goed doen be sluiten zijn koers naar Culemborg te verleggen. „Het is een nieuwe uitdaging, die ik graag oppak. Schiedam zal ik nooit vergeten. Het is een mooie stad met het ka rakter van een groot dorp, gelegen tegen een wereldstad aan met véél voorzieningen en met een fraai, oud centrum. Ik hoop dat juist het centrum in de komende jaren de aandacht krijgt die het toekomt." SCHIEDAM Als gevolg van schilderwerk aan de Qoi- evaarsbrug is deze doorgang bij de Vijgensteeg en de Ooievaars- steeg van maandag 27 tot en met vrijdag 31 augustus afgeslo ten voor het autoverkeer. Ook de scheepvaart kan in deze pe riode de burg niet passeren. Op maandag en dinsdag kunnen fietsers en voetgangers via een vrije strook nog over de brug daarna niet meer. Omleidingsroutes worden door borden aangegeven. Het verkeer wordt omgeleid via de route Parkweg, Burgemeester Honnerlage Gretelaan en 's-Gra- velandseweg naar de Prove- niersbrug. Fietsers en voetgan gers kunnen ook gebruik ma ken van de Beursbrug over de Lange Haven. Volksdansgroep Mirka Ginova in Rotterdam ROTTERDAM De volks dansgroep Mirka Ginova uit het Joegoslavische Skopje zal, op uitnodiging van Recreatie Rot terdam, op zondag 26 augustus van één tot drie uur optreden op de Zondagsmarkt. De voor stelling vindt plaats aan de Schiedamsedijk/Leuvehaven tussen de vuurtoren en het Imax-theater. De toegang is gratis. Cursus EHBO weer van start SCHIEDAM De EHBO- vereniging Christophores start op dinsdagavond lj september weer met een cursus voor be ginners. Aanvang 20.00 uur. Deze basis EHBO-opleiding wordt gegeven in school Het Startblok aan de Burgemeester van Haarenlaan 871 en omvat vijftien lessen van twee uur. Deelname kost hondervijftig gulden. Informatie is verkrijg baar via de telefoonnummers 4737954 en 4733811. SCHIEDAM De Rotterdamse stichting Morgen de Maas begint 20 september met een cursus kunstgeschiedenis in wijkcentrum De Blauwe Brug. De cursus is be doeld voor iedereen die meer wil weten over kunst en de achter gronden van kunst. Aan bod komen onderwerpen als kunstbeschouwing, techniek, restauratie en de functie van kunst. Aan de hand van infrarood- opnames van Rembrandts schilde rijen, wordt rijn manier van wer ken bijvoorbeeld belicht. De cur sus bestaat uit twaalf wekelijkse bijeenkomsten van twee uur en kost 150,- inclusief studie-materi aal. Voor aanmelden en informatie kan van maandag tot en met don derdag contact opgenomen worden met Morgen de Maas, tel: 4.86.16.76. Een brieve schrijven kan ook: Postbus 19076, 3001 BB Rotterdam. TEKENINGEN „Ik teken, omdat ik tekenen moet. Mijn inspiratie haal ik uit het absurde van mijn fantasie." Dit zegt de Rotterdammer Joop van den Driesche over de penteke ningen, collages en pastel-tekenin gen die hij exposeert in de galerie van het Schielandziekenhuis in Schiedam. Van den Driesche maakt gebruik van verschillende materialen en technieken; hout skool, conté en gemengde schilder technieken. Het werk van de Rot terdammer blijft tot en met 28 september hangen. Het Schieland ziekenhuis is te vinden aan de Burgemeester Knappertlaan en de galerie is op werkdagen geopend van 9,00 uur tot 17.00 uur. ZILVER Strakke geometrische figuren, vaak iets ten opzichte van elkaar verschoven en soms met een lichte knik die een schaduw-effect geeft. Dat zijn de kenmerken van de zil veren sieraden, die Cecile van Eeden tot 13 september exposeert in galerie Alpha. Van Eeden volg de haar opleiding aan de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam en is lid van de Vereniging van Edelsmeden en Sieraadontwerpers. Eerder exposeerde zij in het Stede lijk Museum van Amsterdam en het Singer Museum in Laren. De galerie Alpha is gevestigd aan de Broersvest 93 en van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. JUBILEUM 1 Theo 'Doop' Wiegman, de nestor van de Schiedamse kunstenaars, heeft wat te vieren. Drie; kwart eeuw geleden zond hij zevenja rig knaapje als hij was een te kening in voor de talentenjacht van een toenmalig weekblad. Wiegman viel meteen in de prij zen. Dat was het begin van een zeer rijk en vooral werkzaam ar tistiek leven. In café Het Paard op de Hoogstraat hangt een kleine se lectie van zijn recente produktie. Het tegenwoordige werk van Wiegman is deels abstract, deels gebaseerd op zijn rijke herinnerin gen. Recent is bijvoorbeeld een aquarel van een al lang verdwe nen molen op de Poldervaart, of een Rotterdams havengezicht dat aan de jaren twintig doet denken of de scheepswerf van De Jong, die weg is. Theo (Doop) Wiegman exposeert in Het Paard, Hoogstraat 162, Schiedam, tot 9 september. Zijn werken zijn te bezichtigen op de openingstijden van het café. JUBILEUM 2 "Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar', de eerste expositie na de ver bouwing van het Schiedams muse um, eindigt deze week. De jubile um-tentoonstelling is verdeeld over de Grote Kerk en het opge knapte museum. 2e geeft de ge schiedenis weer van de kleine oud heidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en heden daagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schiedamse sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schie dam. SPECTRUM Kunst bekijken onder het genot van een kop koffie en een gebakje, dat kan in galerie/konditorei Het Spectrum aan de St. Liduinastraat 75a in Schiedam. De eerste ten toonstelling van deze nieuwe gale rie is van het werk van één van de eigenaren, John Lathouwers. Sa men met zijn compagnon, Arthur van Steen, zorgt hij dat er iedere maand andere schilders hun werk exposeren. De naïeve en figuratie- ve kunst van John Lathouwers blijft tot eind augustus hangen. AIDS De foto-expositie 'Mensen met Aids' is te zien in de Openbare Bi bliotheek aan het Bachplein in Schiedam. De expositie bestaat uit foto's van New Yorkers die lijden aan de dodelijke riekte en zijn ge maakt door de Amsterdamse foto graaf Frits de Ridder. De Ridder werkte in 1988 en 1989 enkele maanden in het Bailey House in New York, een voormalig hotel dat ruimte biedt aan ruim veertig dak lozen met Aids. Tijdens rijn vrij willigerswerk daar maakte De Ridder dertig collages van de Aids- patiënten, die dankzij het Bailey House niet op straat hoeven te sterven. De foto's laten zien dat de ziekte iedereen kan treffen. De ex positie wordt gefinancierd door de Stichting Aids Fonds. De expositie duurt tot en met 27 augustus. COÖPERATIE De Verbruikerscodperatie Rot terdam heeft meer'dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdam se Verbruikersvereniging, de Amb- tenareneoöperatie, De Vooruitgang en -de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie museum aan de Lange Haven/hoek Appelmarkt in Schie dam is een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en ou de gebruiksvoorwerpen. De ope ningstijden zijn beperkt: op don derdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. De toe-' gang is gratis. AFFICHE Ter gelegenheid van het 1 O-ja rig lustrum van de Federatie van musea in Zuid-Holland is onder de titel Aangeplakt en Opgeprikt een tentoonstelling samengesteld over Zuidhollandse museumaffiches. In de tentoonstelling wordt ingegaan op een aantal functionele, inhou delijke en formele aspecten van het museumaffiche. Ook is een se lectie te zien van affiches waaruit blijkt hoe gevarieerd de produktie is. Bezoekers bunnen zelf één of meerdere affiures aanschaffen. Er kan een keuze gemaakt worden uit zeventig verschillende posters. De tentoonstelling is nog tot en met 26 augustus te zien in het gemeen temuseum van Maassluis aan de Zuiddijk 16-18. Het museum is van dinsdag tot en met zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. KATWIJK In het Visserijmuseum in Vlaar- dingen, aan de Westhavenkade, staan deze zomer twee tentoonstel lingen centraal, 'Katwijk, gekleed en geschilderd' omvat werk van internationale schilders en de his torische kleding van de plaatselij ke bevolking en schetst daarmee een beeld van het dagelijkse leven in de kustplaats. De tweede ten toonstelling is getiteld 'W.J. Dijk, tekeningen en grafiek van zee-, kust- en binnenvisserij.' De ten toonstellingen blijven nog de hele maand augustus te zien. Het muse um geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00. Vanaf 1 augustus is het museum op maandag gesloten. AZIË In de expositieruimte van het Ontmoetingspunt in het Zonnehuis wordt op 7 augustus een fototen toonstelling geopend van Robert Braak. Braak maakte de foto's tij dens een reis door Azië, die begon in Turkije en eindigde in China! De onderwerpen van zijn foto's va riëren van lieflijk en zacht to ruig, woest en onherbergzaam; cultuur en natuur in al rijn facetten. Hij stelde de tentoonstelling met zo wel kleur- als zwart/witmateriaal zelf samen. Bij de zwart/wit fo to's vormden het lijnenspel en de vlakverdeling een belangrijke in spiratiebron voor hem en bij Jdeuropnames werd hij gemoti veerd door mensen. De expositie duurt tot 1 september en is van dinsdag tot en met vrijdag te zien van 10.00 uur tot 20.00 uur en van zaterdag tot en met maandag van 14.00 uur tot 20.00 uur. Het Zon nehuis is te vinden aan de Dillen burgsingel 5 in Vlaardingen. VENETIË Riflessione locale Weerspie geling van een stad. Het Italiaanse woord 'riflessione' betekent weer spiegeling. Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardingen. Ze zijn gemaakt naar aanleiding van een reis naar Vene tië. Het paar Lesuis en Braad trof in deze Italiaanse stad een stem ming van vergane glorie: het ge luid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren oker en warmrood. De in drukken lieten rich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. ROTTERDAM Scholen beste den maar mondjesmaat aandacht aan de bestrijding van racisme en discriminatie in de vorm van (project-)onderwijs. Dat blijkt uit een onderzoek van het Anti Racis me Informatie Centrum (ABIC) on der 146 scholen in Zuid-Holland. Het ARIC vindt de uitkomsten van het onderzoek verontrustend. Ge zien de opkomst van extreem rechtse groeperingen verdient de bestrijding van discriminatie en racisme juist alle aandacht, stellen de onderzoekers. Het ARIC erkent dat scholen geen verplichting kennen om aan dacht aan discriminatie en racis me te besteden. Maar her onder wijs zou wel een goed intrument rijn om deze gevreesde verschijn selen te helpen bestrijden. Volgens de onderzoekers is het verstrekken van informatie via scholen aan jonge mensen een belangrijk hulp middel bij de bestrijding van uit wassen. Het is daarom opvallend dat zeventig percent van de scho len die het ARIC heeft benaderd,niet heeft gereageerd. De scholen die voor de enquête rijn aangeschreven, verzorgen on derwijs op uiteenlopende niveau's: Mavo, Havo en VWO, evenals LBO en MBO. In Rotterdam reageerden dertig van de negentig aangeschre ven scholen. Daarvan zeggen er slechts zeven speciale aandacht verschijnselen als racisme en dis criminatie te besteden. In Den Haag werden 65 scholen benaderd. Hier wordt op vier van de achttien scholen die reageerden anti-racis- me onderwijs gegeven. In de rest van Zuid-Holland doen 31 instel lingen dat van de 98 die terug schreven, terwijl er 327 werden benaderd. Onderzoekster mr. Hélène van de Erve benadrukt dat de scholen die wel proberen racisme en dis criminatie te bestrijden, dit onder wijs grondig aanpakken. Ze erkent tegelijk dat de ARIC-enquête een beperkte zeggingskracht heeft, ge zien het lage aantal reacties. Van de Erve: „Maar voor een schriftelijke inventaristie zijn de uitkomsten desondanks goed. We hebben de indruk dat scholen die niet de moeite namen om te reage ren, nog minder aandacht beste den 'aan discriminatie en racisme dan de scholen die wel hebben meegewerkt. Onder speciale aan dacht verstaan wij onderwijs, waarvoor speciaal lesmateriaal wordt gebruikt: videobanden, ma teriaal van de Anne Frank-stich- ting of van het ARIC. Er zijn ook ieraren die zelf materiaal sprokke- len." Volgens de onderzoekster zijn er scholen die een themaweek of een speciaal lesproject rond discri minatie of racisme opzetten. „Maar de meeste scholen vertonen een videofilm, waarin het onder werp discriminatie of racisme wordt behandeld. Zo'n film (zoals de veelgevraagde produktie 'Bertus of Ahmed?') is een makkelijke ma nier om een les rond te organise ren. Bij het ARIC, thans een zelfstandige stichting maar opgezet door RADAR en de gezamenlijke kerken in Rotterdam, is lesmateriaal verkrijgbaar. ARIC is gevestigd in gebouw de'Heuvel, Grotekerkplein 5, 3011 GC Rotterdam, telefoonnummer: 010-411.39.11. t •«.- l< lr 'jï" I '«.-> rf, <*-^ w^, J i-f ygfiLfr' '~~X~ te?f»

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1