Jazz--Ni ght krijgt tctch een vervolg 'Veel nieuwe hotelbedden zullen onbeslapen blijver Alleen nudistenmaken geen puinhoop van Hoekse strand EtoViluÜ ren f <9 Het Vrije Volk SCHIEDAM Hans Voets van Hotel Rijnmond gelooft niet in verbetering van overnachtingsmarkt fi $S Bewoners vol lof over aanpak van Rei nhout m ws Rondleiding; in bloemenveiling ü&FUJI fPBSDMÏÏ ie denkt aan uitbreiden, kiest voor IBM. Schiedam: aantal werkzoekenden sterkst gedaald Volkswagen Groep PAGINA4 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 tl HÏ Vertegenwoordigers van horeca en bierbrouwer slaan handen ineen voor slotavond Brandersfeesten Hinder door asfaltering bi] ontwikkelenen afdrukken van uw volle kleurenfilm Hoogstraat 106 - Schiedam telefoon 010-4266720 Hark Nudisten OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM AUTOBEDRIJF IMOOTEBOOM Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84, Schiedam 010-4708122 |I *1 SCHIEDAM De traditie van de Heineken Jazz-Night krijgt tij dens de komende Brandersfeesten in Schiedam toch een vervolg. Aanvankelijk stond voortzetting op losse schroeven. De twijfel kwam voort uit het opheffen van de ver eniging Horeca Ondernemers Schiedam (HOS)," maar was ook ontstaan door onvrede over de pre sentatie van andere muziek dan jazz. „Een jazz-programma trekt pu bliek van heinde en ver en als dat publiek geconfronteerd wordt met weinig jazz en veel allerhande an dere muziek, dan ligt het voor de hand dat de liefhebbers van jazz zich enigszins voor de gek gehou den voelen," zo oordeelt de Stich ting Brandersfeesten Schiedam. Met deze gedachte en ook met inachtneming van de 'veiligheid zijn gesprekken gevoerd met verte genwoordigers van bierbrouwer Heineken. Daarin werd al snel duidelijk dat geen van beiden htm naam wilden verbinden aan een jazz-night waarin (zoals klagers in voorgaande jaren al aangaven) meer andere dan jazz-muziek ten gehore werd gebracht. Daarom is extra inspanning geleverd en is de kwaliteit van de jazz-night op voorhand al veilig gesteld. Dit was mede mogelijk gewordenrdoor de medewerking van een fiks aantal horeca-ondememers en niet in de laatste plaats door Heineken zelf. Op dit moment is bekend dat zo'n twintig horecabedrijven een echte jazz-formatie hebben gecon tracteerd. Hieronder het Arie Kuit Quintet, Ed Baatsen Trio, Soesja Citroen en nog vele andere promi nenten op jazz-gebied, Heineken en de Stichting Bran dersfeesten verwachten dat nog een aantal bedrijven zich onder de gestelde voorwaarden zullen aan sluiten. Natuurlijk zullen er tijdens de jazz-night (zaterdagnacht 29 september) horecabedrijven zijn die weliswaar levende- maar geen jazz-muziek in htm zaak presente ren, Om de jazz-liefhebbers niet te misleiden, zullen die bedrijven niet worden opgenomen in het programma van de Brandersfees- ten. Op deze manier hopen alle be trokkenen dat de aangekondigde jazz-night ook inderdaad zal beant woorden aan de verwachtingen van het publiek. De jazz-night is een van de af sluitende activiteiten van de Bran dersfeesten, die beginnen op zater dag 22 september. Door Rein Wolters SCHIEDAM Hans Voets, de 49-jarige eigenaar van Hotel Rijn mond aan het Nieuwlandplein, heeft ernstige bedenkingen tegen de argumenten die worden ge bruikt om het aantal slaapplaatsen in Vlaardingen. en Schiedam met enige honderden uit te breiden. „Daarvoor is in de huidige markt situatie geen enkel emplooi. De lo gica achter de argumenten is bo vendien ver te zoeken," zegt hij. Aan de randen van Vlaardingen en Schiedam verrijzen op korte termijn drie nieuwe hotels, samen goed voor een kleine tweehonderd bedden. In Vlaardingen komen er vestigingen van Ibis en Campanile en in Schiedam een filiaal van de Bastion-keten. „We leven in een democratisch land," benadrukt Voets. „Dus denk niet dat mijn kritiek is gekant tegen hun komst. Dat er meer bedden in de omge ving zouden komen wist ik enkele jaren terug al, toen ik Hotel Rijn mond overnam. Veel van de nieu we bedden zullen echter onbesla pen blijven," voorspelt hij. „In de kranten las ik dat men in Rotterdam de hotels in de zo mer wil sluiten. Er komen geen gasten, er is geen werk. Bij ons is dat ook zo. Er staan nu 9 van de 27 kamers bij mij leeg. In een maand als december is er ook nau welijks verhuur. Als een wereld stad als Rotterdam geen toeristen trekt, zullen steden als Vlaardin gen en Schiedam dat dan wel doen? Dat geloof je zelf toch niet, hé? Waar haalt men het aanbod vandaan om de hotels te vullen? Ik weet het in ieder geval niet en Hans Voets voor de deur van zijn hotel aan het Nieuwlandplein in Schiedam: „Ais een wereldstad als Rotterdam geen toeristen trekt, zullen steden als Vlaardingen en Schiedam dat dan wel doen?" ik denk dat het er ook niet be staat." De oud-voetbaltrainer, die nog steeds woont in Vlaardingen waar hij Café Rotterdam dreef, gaat ver der: „Voor mij is het gepraat over aantrekken van toerisme geklets, kul. De vakbladen schrijven dat op hoogtijdagen de gemiddelde bezet ting van een hotel zeventig percent is. In deze omgeving halen we dat bij lange na niet. En dan komen er op een paar vierkante kilometer nog drie hotels bij." Voets, directeur van negen per soneelsleden en zes parttimers, verwacht serieus: „Mijn bedrijf en het Delta-hotel in Vlaardingen zul len als eers'e m een concurrentie slag ten onder gaan. We zullen het nooit kunnen bolwerken." Het ac tiveren van het toerisme levert volgens hem weinig tot geen over nachtingen op „Schiedam is best een aantrekkelijke stad. Maar het geen men kan bezichtigen duurt nauwelijks langer dan een morgen of een middag. Dus blijven slapen doet men niet of het moet zijn dat er flink uit de fles is geconsu meerd." De bedden in zijn hotel, het ze ven kamers tellende café-hotel De Windmill en in mindere mate het Novo tel worden in hoofdzaak be slapen door mensen die tijdelijk in de stad werkzaam zijn. „Toeristi sche overnachtingen heb ik nau welijks," aldus Voets. Hij denkt dat Schiedam de hoteliers willens en wetens met problemen heeft c; gezadeld. „Het stuk grond voor de bouw van het Bastion-hotel daar aan de Johan Braakensiek- straat had men over en wordt nu rendabel gemaakt Dat is volgens mij de enige reden waarom Bas tion mag bouwen. Als kleine on dernemer moet je daartegen op boksen en maar zien hoe je het hoofd boven water houdt Al zegt Voets dat niet, bij hem komt de dreigende concurrentie extra hard aan. Drie jaar geleden nam deze van oorsprong Schie dammer Hotel Rijnmond over. „Eigenlijk ben ik begonnen met te, weinig geld, maar dat is natuurlijk wel mijn zaak." Niettemin startte hij met een grondige renovatie- Vele tienduizenden gulden zijn geïnvesteerd. „Daar ben ik nog' lang niet klaar mee en het kan de vraag worden of het ooit gereed komt," zegt hij met een zorgenrim- pel. „De douches moeten nog wor den gedaan en daarnaast zijn alle vloeren toe aan nieuwe vloerbe dekking. Dat kost nog enkele ton nen." Voets verder: „Door de moor dende concurrentie is het ook steeds moeilijker om aan zaalver huur te doen. Wij moeten opbok sen tegen vrijwilligersorganisaties, buurthuizen, wijkcentra, kerken en de sportkantines In De Blauwe Brug kun je, omdat het daar zwaar door de gemeente wordt gesubsidi eerd, een zaal huren voor nog geen vier tientjes. Ik moet bijna het dubbele in rekening brengen. Mijn bedrijf moet lonen uitbetalen. In een kantine werken daarentegen vrijwilligers en die kosten niks Denk niet dat ik dergelijke inkom sten aan verenigingen misgun, maar het betekent tegelijkertijd dat wij het daardoor extra moei lijk hebben." SCHIEDAM Het verkeer zal vanaf maandag op de Admi raal de Ruyterweg rekening moeten houden met wegwerk zaamheden. Het acht meter brede wegdek wordt geasfal teerd. Aan weerszijden van de straat worden tevens parkeer plaatsen aangelegd en de voet paden zullen 'tiworden herbe- straat. Afhankelijk van de weersomstandigheden duren de werkzaamheden ^ongeyeer elf weken.'Omleidingsroutes zijn niet mogelijk. Er moet dus. re kening gehouden worden met enige hinder. Uiteraard, zo zegt de Dienst ,Gpmeentewerken, zal dit,, tot het munimum worden beperkt. BLEISWIJK Om toeristen en andere nieuwsgierigen een kijkje te gunnen achter de schermen van een bloemenvei ling, houdt op 28, 29 en 30 au gustus bloemenveiling Berkel in Bleiswijk rondleidingen. Er wordt onder meer een bezoek gebracht aan het AGRO-Center, waar handelaren huhn nieuws te waren aanprijzen. Verder wordt uitgelegd hoe de veiling- klok werkt. Ter afsluiting is er een informatieve film, waarin wordt getoond waarom Neder land in de wereld bij uitstek bekend staat als het bloemen- land bij uitstek. Geinteressseer- den kunnen zich opgeven bij Renee Boumans telefoonnum mer: 01892-40200. Kosten: ƒ2,50. Door leen van Ooijen HOEK VAN HOLLAND Het strand van Hoek van Holland, half zes in de ochtend. De eerste zonne stralen komen aarzelend boven de duinen uit, waar konijnen nog vrij spel hebben. Op het strand krijsen volgevreten meeuwen. Ze vechten om de resten patat, stukken brood en ander voedsel dat de dag tevo ren doorneep Ijp^de achter! ze pikken ook gretig in de glibberi ge overblijfselen van een enorme kwal die door.de vloed op het strand is gezet. Langs de vloedlijn is om zes uur al het eerste windscherm neerge zet door een enthousiaste, West-. kun je maar betfereëh'plekje gere serveerd hebben, vinden "ze. Ook de eerste strandexploitanten heb ben zich al gemeld, zij treffen de voorbereidingen voor een nieuwe dag met topdrukte. Dit is de tijd van geld verdienen voor de wer kers op het strand, maar het is ook de tijd van afzien. De paviljoens moeten worden schoongemaakt, het vet in de patatovens moet wor den vernieuwd, voordat de schare zich opnieuw meester gaat maken van het strand. Met brullende motoren ver schijnen ook de machines van de strandreiniging op het strand. Vijf mensen van de dienst Recreatie Rotterdam moeten over een af stand van enkele kilometers een hoeveelheid afval te lijf die nau welijks te overzien is. Over de ge hele lengte van het strand staan afvalbakken. Ze zitten allemaal vol. Rondom de bakken liggen sta pels afval. „Dat is het ergste niet," vindt Kees Dekker, die met drie assisten ten de bakken gaat legen. „Je kunt Kees Dekker puft even uit bij de enorme tractor, waar mee het Hoekse strand dagelijks wordt schoon geharkt. In de cabine kijkt Cees Ponse toe. nu eenmaal op deze dagen nooit voldoende bakken neerzetten. Overdag legen is uitgesloten, want je komt er gewoon niet door met de wagen, bovendien hebben we door allerlei bezuinigingen er ook de mensen niet voor. Dus als de mensen gewoon hun afval naast de bakken zetten, dan is dat voor ons al heel wat. Maar het gebeurt niet, kijk maar om je heen." Het strand wekt inderdaad de indruk alsof er een enorme ont ploffing heeft plaats gevonden, waarbij van alles is uitgestrooid over de immense zandvlakte.Tienduizenden blikjes, de dag ervoor nog gevuld met bier en frisdrank, liggen over het hele (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) -do allerhoogste kwaliteit- IBM houdt altijd rekening met groei, ook in z'n schrijfmachines Neem bijvoorbeeld deSuperselectrii *35. Als u meer mogelijkheden nodig heeft, kunt u 'm eenvoudig uitbreiden. Uw dealer vertelt u er graag alles over. Kom dus langs voor een persoonlijke demonstratie. Een geheugen van 30.000 tekens. Uit te breiden met een Uitbreidbaar met 3,5 beeldscherm van 25 regels. inch diskettcstation. kantoorboek- meubel- machinehandel MERCURIUS C.V. a ngo Haven 75-79 31 11 CC Schiedam Telefoon 010-4260068 Telefax 010-427077* Schrijfmachines strand verspreid. Patatbakjes met kleverige resten mayonaise en pin dasaus zijn weggegooid. De men sen van de dienst Recreatie Rotter dam dragen ^handschoenen, want het is niet verantwoord om de vie zigheid met blote handen aan te pakken. „,A1 zouden ze het alleen maar in een plastic zakje stoppen dat zou al uren werk per dag schelen," zegt Kees Dekker. Het legen van de afvalbakken en het opruimen van de rommel eromheen is voor het grootste deel handwerk, Achter de terreinwagen van de dienst hangt een rolcontainer met een inhoud van honderdtien liter waarin de zakken worden gedeponeerd. Da gelijks worden er zo'n veertig van die containers gevuld met allerlei rommel die door de gebruikers van het strand is achtergelaten. Cees Ponse is inmiddels begon nen het strand glad te harken. Achter een trekker is een enorme hark bevestigd die door het zand wordt getrokken. Op die manier wordt het afval aan de oppen/lak te gebracht en worden de kuilen gedicht die door de kinderen zijn gegraven. Na het harken komt de strandremigingsmachine met de vergaarbak om alle rommel op te ruimen en eveneens in de contai ners te deponeren. Iedere dag worden de contai ners door de Roteb geleegd, nadat ze zijn verzameld aan de Rechte- straat. Vroeger gebeurde dat vroeg in de morgen, maar door allerlei veranderde werkschema's en be zuinigingen komt de wagen nu pas teggen de middag en staat het af val een hele ochtend lang te stin ken. „Eigenlijk zouden we zelf een perscontainer op het strand moe ten hebben," vindt Kees Dekker, „dan hadden we al die rolcontai ners niet nodig." De mensen van de strandreini- gingsploeg moeten stevig doorwer ken, De ene zak vuil na de andere wordt in de containers gemikt, ter wijl de reiningingsmachine strook na strook van het strand schoon maakt. De weersverwachting is goed en rond een uur of negen begint het alweer aardig vol te lopen. De schoonmakers hebben dan inmid dels al een stuk of zes strandstoe len op de wagen gegooid die het gewicht van de bezoekers van de „vorige dag niet meer konden tor sen. De nieuwkomers zoeken e§n plekje in het schone zand als wès dat iets vanzelfsprekends. j „Nu gaan we nog even naar het naaktstrand," beslist Kees Dekker. Langs de vloedlijn rijdt de terrein wagen naar het speciaal voor nu disten gereserveerde strandgedeel- te tegen de grens van de gemeente 's-Gravenzande, „Kijk," wijst Dekker, „zo kan het ook." Op het strand ligt geen blikje, geen zakje. Alsof er de vori ge dag geen duizenden mensen in de zon hebben gelegen. Alleen de voetstappen en de afdrukken van lichamen bewijzen dat er wel mensen zijn geweest. Even de hark erover en binnen een kwartier is dit deel van het strand gebruiks klaar. „Zo is het iedere dag in deze periode van mooi weer," weet Kees Dekker. „Op het grote strand is het een puinhoop en hier hoe ven we echt niets te doen. Deze mensen controleren elkaar. Ze doen hun afval in een zak en gooi en dat zelf in de containers. Dit is echt uniek." Terwijl de machine het laatste stuk van het strand schoonmaakt stromen de bezoekers alweer toe. De eerste blikjes worden openge trokken, leeg gedronken en achte loos in het zand gegooid. Het eer ste werk voor de strandreinigings- ploeg voor de volgende morgen ligt alweer te wachten. SCHIEDAM In vergelijking met andere gemeenten in de regio is het aantal Schiedamse werkzoe kenden vorige maand het sterkst gedaald. Terwijl er in de hele re gio gemiddeld vijftien personen werden uitgeschreven, heeft Schie dam een 'piek' van 35 uitschrijvin gen. Dit staat in het verslag van het Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord over de arbeidsmarkt- situatie in juli. Volgens woordvoerder Theo Laanen van het arbeidsbureau is er nog geen pasklare reden voor de relatief gunstigere situatie in Schiedam. Een verklaring zou kun nen zijn dat Schiedam het grootste bemiddelingsbestand (3132 perso nen) van de regio heeft. Binnen kort start het bureau een onder zoek onder alle regionale bedrij ven om onder meer de verschillen in het aantal positieye bemiddelin gen te verklaren. In de laatste publikatie wordt een dalende tendens gesignaleerd van het aantal ingeschreven werk lozen in de regio. Vooral het aan tal ingeschreven schoolverlaters is gezien de tijd van het jaar erg laag. Volgens het arbeidsbureau kan dit niet alleen verklaard wor den door de vergrijzing. Uit de sta tistieken valt op te maken dat de meeste schoolverlaters een kan toorbaan ambiëren. In die bran che zijn eind juli ook de meeste succesvolle bemiddelingen te zien. Het aantal werkzoekenden dat langer dan drie jaar bij het ar beidsbureau staat ingeschreven, is het afgelopen jaar licht toegeno men. Het aantal dat minstens een jaar maar niet langer dan drie jaar staat ingeschreven neemt daaren tegen gestaag af. Ongeveer 25 pro cent van het bemiddelingsbestand zonder baan is langer dan drie jaar ingeschreven. Hun aantal stijgt langzaam. (INGE20NDEN MEDEDELING) SCHIEDAM De bewo- nersgroep van de Jan Oude geeststraat is tevreden over de gemeentelijke plannen voor het ophogen en herinrichten van de achtertuinen tussen hun flats. D66-wethouder Adri Reijnhout (wijk- en buurtbe heer) kreeg hiervoor gister avond complimenten van woordvoerster Wil Binkhorst. Dat gebeurde tijdens een oriën terend gesprek met vertegen woordigers van de wijk Nieuw- land over het toekomstige wijk- en buurtbeheer. Wil Binkhorst karakteri seert het gesprek als positief: „Als Reijnhout nakomt wat hij heeft beloofd, dan wordt het iets." Reijnhout regelt naar aanleiding van klachten over het Gemeentelijke Woningbe- heer een gesprek tussen direc teur Verdoes en vertegenwoor digers van Nieuwland. Hierbij zal ook worden gesproken over de woningtoewijzing aan niet- Nederlanders. Binkhorst: „In onze flat wonen acht gezinnen van een andere nationaliteit en dat geeft geen enkel probleem. Maar we moeten wel concen traties voorkomen en dat kan door een gespreide toewijzing," „Wethouder Reijnhout vindt dat zulke zaken bespreekbaar zijn," aldus Binkhorst. „Dat ze niet onder de tafel afgehandeld moeten worden. Hij benadruk te ook dat hij anderstalige wijkbewoners via het inigran- tencentrum 't Parkweg meer bij het wijkgebeuren wil be trekken Dat vind ik een posi tief uitgangspunt." De tuinen achter de flats in de Jan Oudengeeststraat wor den opgehoogd. Wil Binkhorst: „Ook de speelplaatsen gaan omhoog en krijgen bovendien extra speelwerktuigen. De vie ze prikkelbosjes verdwijnen en daar komt jong groen voor te rug. Het is een positief plan waar we blij mee zijn." ril

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1