Een 'broodje met ham kan niet op El Furkam A Sloop Stadsvernieuwers gaven Schiedam 200 jaar terug nog wel allure Het Vrije Volk SCHIEDAM Lessen op nieuwe islamitische school in het Nederlands, maar aangepast aan moslim-wetten 1 Vijf mille van kinderzegels voor onderwijsproject Politie strenger bij parkeren van vrachtauto's Bedrijven verplicht tot het melden van lozingen ws/ PAGINA 4 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 «Albert Door Wessel Penning VLAARDINGEN - Kroezeman (27), de kersverse di recteur van de eerste Islamitische school in deze regio, is met en thousiasme aan zijn nieuwe taak begonnen. Op iets langere termijn verwacht hij ook leerlingen uit Vïaardingen. Turkse ouders heb ben het gemeentebestuur al ge vraagd om een financiële tege moetkoming in de vervoerskosten. „Als die aanvraag groen licht krijgt, komen die kinderen ook hier terecht." Maandag ging de nieuwe bijzon dere school in Schiedam van start. Tijdens de godsdienstlessen wordt uit de Koran onderwezen, bij ge schiedenis zal de 'meester' eens wat vaker het Oostromeinse rijk behandelen en de zin 'Hij eet een broodje met ham' zal niet worden gedicteerd in de spellingsles. Ham eten islamieten nu eenmaal niet. Maar verder is de een week oude islamitische basisschool El-Furkan in Schiedam precies als alle ande rs scholen. Nederlandse leerkrach ten en Nederlandse taal. „Alleen tijdens de dagopening en dagsluiting wordt uit de Koran in het Arabisch voorgelezen. Nee, niet door de onderwijzers, maar door de kinderen. Die beheersen dat beter dan wij." .In het voormalige gebouw van de> Mercuriusschool aan de Edu- ard van Beinumlaan in Groenoord .wordt les gegeven aan zo'n ze ventig kinderen, voor het meren deel uit Marokkaanse en Turkse ouders geboren. En de verwach ting is dat, als alle vervoersproble men zijn opgelost en andere kinde ren met hun ouders zijn terugg.- keerd van hun vakantie, binnen een week of twee zo'n honderd leeringen de school zullen gaan be volken. Verrassend genoeg staat die school in Groenoord, toch niet de wijk met de meeste migranten. „Maar," zegt Kroezemann. „Hier was toevalhg plaats. En de ge meente heeft de school uitstekend opgeknapt." Toch blijft het een na deel. Liever had hij de school op een centraler punt in Schiedam ge had. Zoals in de Rotterdamse wijk Spangen waar Kroezemann tot voor enkele maanden nog 'ge woon' 'onderwijzer was op de ook islamitische school 'Al Ghazali'. Desondanks verkoos hij de school El-Furkan (een ander woord voor Koran) in Schiedam te gaan lei den. El-Furkan is al de dertiende is lamitische schoolih ^Nederland. Al, want twee jaar geleden kende Nederland dit fenomeen nog niet. Maar vooral op aandrang van vele Marokkaanse en Turkse ouders, die hun kinderen graag én Neder lands zagen leren én de Islam za gen belijden, zijn de scholen met steun van het rijk opgericht. Zo ging het ook in Schiedam. Vorig jaar namen een aantal Turk se ouders het initiatief. Handteke- em-l - p. Directeur Albert Kroezemann met twee leerlingen: „Ze moeten uiteindelijk in staat zijn in het Nederlands de islam-godsdienst uit te leggen.' ningen werden verzameld en inge leverd bij de gemeente, die toch wel gauw akkoord ging. Toen Kroezemann" werd gestrikt en een aantal minder ervaren leerkrach ten was aangenomen, konden de voorbereidingen voor het nieuwe schooljaar, beginnen. Kroezemann 'nam' twintig al in Schiedam wonende kinderen mee van zijn oude school. Andere aan meldingen zouden spoedig volgen. Hoewel volgens de directeur de ou ders „veel moed nodig hebben om hun kinderen naar een school te sturen, die in een andere wijk ligt". Die afstand werkt vooralsnog belemmerend. „We willen de kin deren ophalen en thuisbrengen met busjes, maar hoe dat gefinan cierd moet worden, is nog niet he lemaal duidelijk. Mogelijk krijgt het bestuur dat volgende week rond," zegt Kroezemann. Pas dan zullen ook kinderen van „over de spoorlijn" naar school kunnen. Zes leerkrachten Kroeze mann staat voorlopig ook nog voor de klas staan hen dan op te wachten. De groepen,l tot 6 heb ben ieder een eigen - docent.- Ge zocht wordt nog naar een Neder landstalige godsdienstonderwijzer (in de islam natuurlijk). „Want de kinderen moeten net als de chris telijke Nederlanders in staat zijn in het Nederlands te vertellen over de islam," zegt Kroezemann. Voor zo'n eerste week vond Kroezeman het relatief magere leerlingen-aantal van zeventig geen bezwaar. „Liever klein en goed dan te groot. Kwaliteit is het belangrijkst. We willen immers dat deze kinderen verder gaan ko men in deze maatschappij." Maar ook voor de leerkrachten was zo'n rustigehtart wel prettig. Kroezemann: „Ze hebben geen van allen ervaring in het islami tisch onderwijs. Maar tijdens de sollicitatiegesprekken zijn zij wel geselecteerd omdat zij zich heel opën opstellen ten opzichte van de kinderen. Dat gevoegd by een aan tal bijscholingscursussen zal tot re sultaat leiden." Een ideale situatie ontstaat vol gens Kroezemann als de leerkrach ten hun „vakgebied kunnen inte greren in de belevingswereld van de kinderen." In gewoon Neder lands: de onderwijzers passen hun lessen voorzover relevant en mogelijk aan de Islamitische wetten aan. Kroezemann: „Een plaatje in een lesboek van een hond, die wordt, geknuffeld door een kind '"'bijvoorbeeld. Volgens de Koran is een hond onrein en wortft daar niet mee geknuffeld. Zo'n plaatje slaan we niet over, dat bespreken, we. Zo in de trant-van 'Dit .mogen jullie eigenlijk niet'. Volgens de di recteur kan anders een conflictsi tuatie ontstaan, omdat de leerlin gen op school iets anders leren dan thuis. „Het is belangrijk dat de school een herkenningspunt is voor de kinderen." Kroezemann zag deze week tijdens de dagope ning al meermalen een glimlach op het gezicht van de leerlingen verschijnen. „Zo van: wij zitten hier op school en voelen ons hier thuis." .TIl OP DE GRENS fbraak van bouwwer ken heeft door de jaren heen reacties teweeg gewacht. Of het nu gaat om krakkemikkige uizen, kolossa le panden, noodbehuizingen of een schepping van kinderen op de bouwspeelplaats. Protes ten kunnen van geheel ver schillende kanten komen. Betalende of om-niet huur ders, zowel als krakers zijn de eerst aangewezenen om hun stem te verheffen. Zij hebben uiteraard altijd moeite om hun vaak zeer goedkope be huizing prijs te geven. Hoe langer ze van het voor de sloop rijp bevonden bouwsel gebruik hebben gemaakt, hoe moeilijker het afscheid wordt. Naast de tot stand gebrachte produkten van een door aan wezige mankementen geprik kelde eigen vindingrijkheid wordt by deze groep ook de exclusieve sfeer van het min der gangbare direct bedreigd. Die groep was in de tjjd, dat leegstaande woningen, winkels, kantoren of andere panden niet voorhanden wa ren, een sterk leger. De poli tiek hoefde dan ook niet aan te komen met mededelingen over voorgenomen sloop van welk pand dan ook. Zowel in Schiedam als Vïaardingen hebben in de nadagen van de na-oorlogse wederopbouwpe riode de wethouders Cor Bol- mers en Teun de Bruijn dat ondervonden. Ze hebben ook hier en daar kaalslag achter gelaten voor' hun opvolgers, die zeker in Schiedam nog steeds moeite hebben er een zinnige invulling aan te ge ven. In die tijd werd ter mis leiding ook het woord am- overen in ambtelijke stukken ingevoerd, wat behalve uit het ambt zetten ook slopen betekent. Andere bezwaarmakers te gen het neerhalen van bouw werken zijn de afgelopen ja ren steeds meer naar voren gekomen. Dat zijn bijvoor beeld architecten, hun naza ten of bewonderaars, die ver driet hebben over de vernieti ging van het werkstuk van weleer. Argumenten dat in standhouding onmogelijk is geworden als gevolg van de ondoelmatige bouw of inde ling in een veranderde tijd worden dan geplaatst tegen over verlangens om vormen van weleer voor het nage slacht te bewaren. Een be kend voorbeeld hiervan is de Stadsgehoorzaal in Vïaardin gen, die begin vijftiger jaren met sponsorgelden van olie maatschappijen in de tot dan zo rustieke tuin van De Har monie werd neergezet. Het is een ontwerp van Sybold van Bavesteyn (1889-1983), van wie al meer bouwsels zijn neergehaald. De vraag is of tegenstan ders van sloop van de Stadsge hoorzaal niet ook gerang schikt kunnen worden in weer een andere groep, die nog weieens zijn stem wil verheffen. Dat zijn de veertig plussers die nostalgisch eisen dat bouwsels blijven staan om bun herinneringen levendig te houden. In de politiek heeft men ondertussen het moment be reikt, dat men het woord 'sloop' weer durft te gebrui ken. Zelfs plannen voor het neerhalen van na-oorlogse ge bouwen stuiten nauwelijks op verzet. Voorbeelden in Vïaar dingen zy'n de Pniëlkerk, de Heilige Geestkerk, de Billiton- flat en hoogbouw in Westwijk en Holy. In Schiedam ontmoet een erkende linkse stadsver- nieuwer als Jan Goed begrip voor zijn standpunt, dat in Nieuwland de sloop van wo ningflats noodzakelijk is om die wjjk nieuwe allure te ge ven. Over het neerhalen van de Bolssilo was men het al eerder eens. Alleen praten ze hier nog over de instandhouding van gammele pandjes in de Lange Kerkstraat en Kreupelstraat, waaraan historici overigens geen bijzondere waarde toe kennen. BEN VAN HAREN Autotelefoon weg SCHIEDAM Bij een In braak bij het autobedrijf David Han aan het Groenweegje is gisternacht een autotelefoon buitgemaakt Daarnaast namen de dieven ook nog honderd bou gies mee. Men verschafte zich de toegang na het forceren van een schuifpui. Gewond na botsing SCHIEDAM Met lichte verwondingen zijn twee zeven tienjarige Schiedammers gister morgen overgebracht naar het Schieland-Zxekenhuis. Een van hen fietste op de Vlaardinger- dijk tegen de richting in en kwam in botsing met de ander, die reed op een brommer. Het duo smakte tegen het wegdek. Alleenstaande ouders SCHIEDAM Voor alleen staande ouders gaat de Stich ting Maatschappelijk Werk Schiedam tien bijeenkomsten organiseren. Iedere woensdag ochtend, te beginnen op 26 sep tember, zullen twee maatschap pelijk werksters tussen 9.30 en 11.00 uur de bijeenkomsten lei den. SCHIEDAM Het spelproject vanJhet Onderwijs Voorrangs Ge bied' (OVG) van de gemeente krijgt vijfduizend gulden uit het kinder postzegelfonds. Dinsdagmorgen zal riSinens de Stichting Nederlands Comité voor de Kinderpostzegels mëvrouw L. Eijsbergen het bedrag overhandigen. Deze handeling vindt plaats om tien uur in de openbare basisschool De Harlekino aanrde Burgemeester van Hacren- Jaan? Het OVG bestrijdt samen met de scholen en welzijnsinstellingen on derwijsachterstanden of probeert deze te voorkomen. Dat begint al in de peuterperiode. Twee jaar ge leden heeft het OVG een ambitieus plan voor de voorschoolse opvang gepresenteerd. „Dat plan werd warm ontvangen, óók door de poli tiek," schrijft A.J. Tigges van het Bureau Gemeentelijke Onderwijs- consulent in een persbericht. „Door een forse subsidie van de gemeente konden de ideeën snel omgezet worden in activiteiten voor peuters en ouders. Zowel het spelproject als de interculturele peuteropvang blijken succesvol te zijn," informeert hij verder. Het persbericht meldt niet wat het spelproject en de peuteropvang inhouden en welke ideeën daaraan ten grondslag hebben gelegen. Maar: „Voor nadere informatie is de projectcoördinator J. Boven be schikbaar," staat in de slotzin van het persbericht. Boven meldt na lang aandringen nog niks. „Néé, nadere informatie geven we nu niet. Als we dat doen, lopen we de kans dat andere kranten niet ko men naar de overhandiging. Dat willen we voorkomen." Ook zijn chef, de opsteller van het persbericht, A.J. Tigges, houdt zich aan dat standpunt. 5 Het project bestaat uit het sti muleren van de motorische, cogni tieve en emotionele ontwikkeling van Turkse en Marokkaanse kin deren van 0 tot 4 jaar in de wijk Nieuwland. Het moet hun ouders bovendien meer inzicht geven in de mogelijkheden. Door spel en met behulp van speelgoed krijgen de kinderen onder meer'twee uur per week een begeleidster aan huis. SCHIEDAM Tegen verkeerd geparkeerde vrachtauto's en auto bussen gaat de politie vanaf sep tember harder optreden. Na een pe riode" van waarschuwen krijgen fout-parkeerders een bekeuring on- dér de wisser. Vooral in woonwij ken doen verkeerd geparkeerde vrachtauto's en bussen afbreuk aan het uiterlijk van de omgeving. Bo vendien geven ze overlast en ne men de wegreuzen parkeerplaatsen in die voor personenauto's bedoeld zijn. In Schiedam is het gebied waar voertuigen voor zwaar verkeer wel geparkeerd mogen worden onlangs vergroot. Volgens Jan Langstraat van de Dienst Gemeentewerken is er dan ook voldoende ruimte be schikbaar. Hij formuleert: „Op grond van de Algemene Politiever ordening mogen vrachtauto's en au tobussen (voertuigen langer dan zes meter en hoger dan twee meter) worden geparkeerd in de bedrijfs- gebieden Spaansepolder, 's-Grave- land, Nieuw Mathenesse en Kethel- vaart en in Havenstraat, Nieuw Waterwegstraat en de Admiraal de Ruyterstraat, ten zuiden van de Westfrankelandsedijk. Deze gebie den zijn aangegeven door borden." In de woonwijken en op andere plaatsen, zoals grote parkeerplaat sen zoals aan de Buitenhavenweg en achter de Hema, is het parkeren van grote voertuigen verboden. Omdat er de laatste tijd steeds meer wordt geparkeerd op plaatsen waar dit verboden is, zal de politie strenger nazien op de naleving van dit verbod. In september zal het toezicht zich nog beperken tot waarschuwen. Daarna worden be keuringen uitgeschreven. Boven dien wil de politie graag meer me dewerking van het publiek. SCHIEDAM Bedrijven die hun afval lozen op het gemeentelij ke riool hebben sinds kort de plicht dit te melden aan de Dienst Gemeentewerken. Dit is een van de belangrijkste wijzigingen in de lozingsverordening van Schiedam. Volgens de oude verordening moesten alle bedrijven voor het lo zen een vergunning hebben. In de nieuwe situatie is een groot aantal bedrijven hiervan vrijgesteld. Dat neemt niet weg dat men, net zoals in de oude situatie, aan de voor schriften moet voldoen. Worden de regels niet overtreden, dan kan kan worden volstaan met een ken nisgeving. De wijziging betekent voor be trokken bedrijven en instellingen een aanzienlijke vereenvoudiging. Door Han van der Horst SCHIEDAM - Met een pleidooi om Nieuwland meer allure te ge ven heeft stadsvemieuwer Jan Goed Schiedam verlaten. Hij gaat leiding geven aan de dienst ge meentewerken van Culemborg. Dat was geen origineel verlan gen. Menig voorganger was er ook op uit wat meer grootsheid in de stad te brengen. Rond 1960 ont ving zelfs ieder Schiedams gezin een rijk geïllustreerd tijdschrift, geheel geschreven door de toenma lige grote man van de stadsontwik keling, Marinus van Praag. Van Praag, die ook enkele historische romans op zijn naam had staan, wist hoe je voor een breed publiek een gedreven betoog op papier moest zetten. De lezer kreeg een toekomstbeeld voorgeschoteld van een stad met honderdvijfentwin tigduizend inwoners. Een fraaie te kening toonde de Broersvest, om zoomd door kantoorflats en met een tramlijn in het midden. Het was een beetje New York in het klein en er is weinig van terecht gekomen. Of het moest het Stads kantoor op het Emmaplein staan, dat volgens velen ruimschoots de eremedaille voor het meest mis plaatste gebouw van Nederland verdient. Op de een of andere manier is het met die allure in Schiedam de laatste tweehonderd jaar mis ge gaan. Toch bevat de binnenstad voldoende historische gebouwen die getuigen van durf en originali teit. Ze stammen uit de achttiende eeuw, toen Rutger van Bol'Es een belangrijke rol speelde in de pla nologische ontwikkeling, daarbij geholpen door Jan Giudici, de van Italië naar Rotterdam verhuisde succesarchitect die de laatste bouwkundige modesnufjes van zijn tijd introduceerde. Schiedam maakte toen een eco- BÜH-t.-Li. jft& Rond de Lange Haven, met toen nog druk scheepvaartverkeer. nomische bloeiperiode door. Ter wijl alle andere Nederlandse ste den hun inwonertal zagen dalen, was er hier juist sprake van groei, want het brandersbedrijf deed het ongehoord goed en van heinde en verre kwamen gastarbeiders de stad binnen om een graantje mee te pikken van de welvaart. Er was bouwterrein genoeg. Wie oude kaarten van Schiedam bekijkt, merkt, dat het er binnen de vesten heel landelijk aan toe ging. Er stonden huizenrijen langs de Hoogstraat, het Broersveld, de Dam en de Lange Kerkstraat, maar daarmee was tiet wel zo'n beetje bekeken. Voor,de rest bestond de „stad" uit tuinen en boerderijen. Die raakten in de achttiende eeuw langzaam maar zeker volgebouwd. Ondanks de groeiende welvaart was Schiedam geen indrukwek kende stad. De bloei was vrij po- lotseling gekomen en de vorige ge neraties hadden een karig bestaan gepeurd uit veeteelt en visserij. Dat kwam tot uiting in de aard van de representatieve gebouwen. Het stadhuis stamde uit de middel eeuwen, iets waar je in die tijd ab soluut niet mee voor de dag kon komen. Het bejaardentehuis veel te klein, vol wandluizen ontsierde de Hoogstraat. Er was ei genlijk niets om trots op te zijn. Dat is in enkele tientallen jaren veranderd. De bestuurderen zorg den ervoor, dat Schiedam een voor die tijd hypermodern aanzien kreeg. De twee duidelijkste voor beelden daarvan prijken nog steeds in de binnenstad: dat zijn de Korenbeurs en het Stedelijk Museum. Het moderne aan die bouwwer ken heeft te maken met het feit, dat ze zo op Romeinse tempels le ken. In de tijd van Giudici werden ten zuiden van Napels de resten van de Romeinse steden Pompei en Herculaneum ontdekt, nadat ze achttienhonderd jaar bedekt had den gelegen onder lagen lava en vulkaanas. Zo was alles verrassend goed bewaard gebleven. De acht tiende eeuwers hadden nog steeds een grote bewondering voor alles wat met de klassieke oudheid te maken had. Er kwam een hele Pompeimode van de grond en Giudici zelf Italiaan speelde daar architectonisch handig op in. En zijn opdrachtgevers sloegen steil achterover van trots, dat zij hun stad zulke statussymbolen konden bieden. Wat het Stadhuis betreft, ge tuigde men overigens van zuinig heid. Daar lieten de vroede vade ren gewoon een moderne gevel voor plakken. De particulieren lie ten zich trouwens evenmin onbe tuigd. Zij riepen twee plaatselijke Goudkusten in het leven, een op de Lange Haven en een op de landelij ke Tuinlaan en ook zij deden vaak een beroep op Giudici of zijn colle ga's. Zo komt het, dat Schiedam nog steeds een aantal herenhuizen kent met Romeins aandoende ge vels. Zij leverden evenzovele be wijzen van het feit, dat Schiedam rijk was en met zijn tijd mee wist te gaan, ja zelfs een beetje op die tijd vooruit liep. Het effect was vergelijkbaar met wat Rotterdam nu beoogt door het Weena vol te laten bouwen met allerlei kantoor- kolossen. Zelfs de katholieke kerk liet zich door de Romeinse mode inspi reren. Hun Havenkerk die Gi udici op zijn oude dag ontwierp ziet er uit als een ouderwetse hei dense tempel. De bestuurders zorgden trou wens voor nóg een landelijke pri meur. Schiedam was de eerste Ne derlandse stad met een echt open baar park. Dat was de Plantage te genover de Tuinlaan. Ook dat werd aangelegd volgens de laatste mode: het bestond uit grote gazons met struiken die in de vorm van dieren of molens werden gesnoeid. Want de mensen uit de achttiende eeuw hielden niet van de vrije na tuur. Die vonden ze eng en gevaar lijk, Ze wilden juist laten zien, dat de mens de baas was over de na tuur en dat kon je laten zien door het zo in te richten. Overigens kwam er wel een speciale stedelij ke keur die verbood met een koe door het park te lopen. En zo gaven de voorgangers van Jan Goed Schiedam allure. Het is die allure waar we het nog steeds mee moeten doen.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1