'Geen buurtbeheer zonder medewerking bewoners' s mMêssÊM mBB-ga* -^JSP m Groente- en tuinafval apart opgehaald Paardestal van Sterretje wordt een restaurant A Het Vrije Volk SCHIEDAM Op Zestienhoven maand lang geen nachtvluchten Jubilerende scouts samen actief bij Brandersfeesten Dak van garagepand komt naar beneden ws PAG! NA* 4 DONDERDAG 30 AUGUSTUS, 1990 ROTTERDAM De start baan van Zestienhoven gaat op de schop. In de nachten tussen 10 september en 8 oktober en op alle zondagen in die periode ligt het vliegverkeer stil. De startbaan krijgt dan een grote beurt, die nog nodig is voor de laatste paar j'aar van het be staan van het vliegveld. Vol gens vliegvelddirecteur J. Bie- mand is het voor het eerst in Nederland dat een startbaan 's nachts een opknapbeurt krijgt, terwijl er overdag gewoon op gevlogen wordt. De renovatie betekent een vliegstop elke nacht van, half elf 's avonds tot de volgende ochtend zeven uur. Elke och tend moet het deel van de start baan dat die nacht is ver nieuwd, onmiddellijk vlieg- klaar opgeleverd worden door de aannemer. Die begint die avond weer op het punt waar hij dezelfde ochtend opgehou den is met werken. De baan wordt dus stukje bij beetje op geknapt; de methode die sinds enkele jaren ook bij het onder houd van rijkswegen wordt toe gepast. De laatste dag voorafgaande aan de opknapbeurt, zondag 9 september, houdt het vliegveld een open dag. Van tien tot zes uur is de luchthaven gratis toe gankelijk voor het volgen van allerlei vliegdemonstraties en het van dichtbij bezichtigen van vliegtuigen. De eerste zeven maanden van dit jaar heeft Zestienhoven overigens een groei van tien percent in het aantal passagiers gekend. Het beleid om het aan tal nachtvluchten terug te drin gen naar de avond en de vroege ochtend was volgens vliegveld directeur Biemond succesvol: een daling van 40 percent. De teruggang van het aantal nacht vluchten had nog veel groter kunnen zijn, als Zestienhoven niet een flinke hoeveelheid nachtvluchten op Brussel had hoeven opvangen, die daar niet terecht konden door een sta king van het Belgische vlieg- veldpersoneel. Wethouder Linthorst toonde zich nieuwsgierig naar de re den waarom een retourtje Pa rijs vanaf Schiphol goekoper is dan vanaf Zestienhoven. Hij was op het voor Rotterdam on gunstige prijsverschil gestuit in de tarievenlijst van de KLM. Maar niemand van de staf van Zestienhoven kon hem een be vredigend antwoord geven. „Zoek dat dan maar eens uit," /maande Linthorst. Door Rein Wolters SCHIEDAM Zonder mede werking van enthousiaste buurtbe woners kan geen goed functione rend wijk- en buurtbeheer van de grond komen. „Daar staat of valt alles mee," benadrukt D66-wet- houder Adri Reijnhout. Het is zijn taak dit nieuwe beleid op de rails te zetten en de trein rijdend te houden. „Wijk- en buurtbeheer be tekent in brede zin zeggenschap hebben over de eigen woonomge ving en ook zelf meewerken aan een goede leef- en woonomge ving," zo geeft de wethouder het kader aan. Hij voegt eraan toe: „Het is na tuurlijk eveneens een noodzaak dat de gemeente materiaal aan draagt en het goede voorbeeld geeft. Met dit nieuwe beleid willen we de buurtbewoners proberen te motiveren tot een gezamenlijke verbetering van hun woonbuurt." De wethouder hoopt dat het nieu we beleid ook het individualisti sche gedrag van veel mensen gaat beïnvloeden. „Tegenwoordig strijdt men alleen voor het eigen belang. Vroeger zag je bijvoorbeeld hoe men gezamenlijk de straat schrobde en zwerfvuil opruimde. Dat zie je niet meer. Door de bu reaucratisering is dat een taak ge worden van de gemeente." Reijnhout hoopt dat door het wijk- en buurtbeleid ook het ver trouwen in de overheid terugkeert. Om dit te bereiken wil de wethou der ook ambtelijk orde op zaken stellen. „De verstopte kanalen bij de gemeente moeten worden door geprikt. Ik ga trachten de werk zaamheden van de verschillende uitvoerende diensten te combine ren/' heeft hij zich als taak ge steld. Als voorbeeld geeft Reijn hout: „Het is voor velen een onbe grijpelijke zaak dat in de plantsoe nen vuilnis wordt verwijderd, maar dat de werkers ophouden daar waar de straat begint. Dat ge deelte wordt volgens de huidige werkverdeling weer schoongehou- den door de reinigingsdienst. Dat kan simpeler door samen te wer ken." Binnen het wijk- en buurtbeleid wil de bestuurder dat bij klachten sneller wordt opgetreden. Op het Stadskantoor of in de wijk wil hij een permanent bemand centraal telefoonnummer realiseren. De klachten die hier binnenkomen over bijvoorbeeld zwerfvuil, moe ten dan direct worden aangepakt. „Als je als gemeente zelf het goede vorbeeld geeft, zullen de bewoners heus volgen," denkt Reijnhout." De wethouder heeft voor het in ventariseren van de problemen ge kozen voor de zogenaamde blanco methode. Dus inventariseren zon der het aangeven van een kader waarbinnen buurt- en wijkbeheer zich afspeelt. Van verscheidene kanten is deze werkwijze bekriti seerd, ook in een commentaar in Het Vrije Volk. De teneur van de kritiek was dat de wethouder, die m de oppositiebank precies kon aangeven hoe bepaalde zaken dien den te verlopen, met lege handen en zonder een beleidslijn de ge sprekken aanging. „Deze werkwij ze is door iedereen als positief er varen. Nu kwam er eens geen be stuurder met een vooraf opgestelde beleidsnotitie. De kritiek was niet terecht," stelt hij. Half september hoopt Reijnhout een eerste mventarmgsronde over de knelpunten in de buurten af te ronden. In de komende weken brengt hij nog werkbezoeken aan het tuindorp Kethel, Woudhoek en West. Met bewonersorganisaties in de andere wijken zijn de gesprek ken al gevoerd. Met name het be zoek aan het Centrum herinnert Reijnhout zich nog goed, „Dat ver liep vrij agressief. Er bestaat in die buurt veel oud zeer. Daar kan ik niks aan veranderen. Maar alle klachten die zijn aangedragen heb ik intussen met een bouwïnspec- teur nagelopen." Met alle verkregen informatie gaat een werkgroep van topambte naren aan de slag. Hierbinnen zijn alle geledingen van de gemeente, de grote sociale verhuurders en de politie betrokken. Reijnhout bena drukt dat de uitwerking van de plannen en de voorstellen naar de bewoners van een ongelooflijk lichte structuur zal zijn. Hij wil kost wat kost elke schijn van plicht voorkomen. „Wij hopen dat» ons beleid gaat aanslaan en dal men er enthousiast op inspringt. Vooral in een wijk als Nieuwland zou buurtbeheer tot een aanmerke lijke verbetering van het woon- en leefmilieu tot gevolg kunnen heb ben." SCHIEDAM De vier Schie- damse scoutingsgroepen vieren het tachtigjarig bestaan van Scouting Nederland tijdens de Brandersfees ten. Zij starten hun festiviteiten op zaterdag 22 september op het Mu seumplein met het leggen van een levensgrote puzzel, gevolgd door een stadsmars vah de Ravo-Scou- tingband. Scouts in de diverse leeftijds groepen doen mee aan allerlei acti viteiten. De bevers (5 tot 7 jaar) gaan popcorn bakken, pannekoek jes versierenjoq» schminken. De ka bouters en^êlpfifi.C? tot 10 jaar) kunnen puzzelen,-zingen en dan sen, straattekenen en deelnemen aan een quiz. De jongeren van 10 tot 14 jaar strijden dit jaar om de hoogste eer tijdens de vlottenrace in de Korte Haven. De oudere scouts demonstreren hun kennis op het gebied van buitensport en watersport. Vanzelfsprekend zijn ook de waterscouts present. Hun boten liggen voor deze gelegenheid afgemeerd in de Lange Haven en zijn voor bezichtiging opengesteld. Ook als deelnemer aan de ver scheidene waterspelen zullen de waterscqüts^ zich,.^manifesteren. Voor meer ,ao de acti- richt. SPERWER De Sperwer heeft ruimte nodig!! De Stichting Natuur- en Vogelwacht vecht o a. voor natuurbehoud Geef ons en de Sperwer de ruimte, wordt donateur Giro: 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdesteinll, 332a MK Dordrecht. Door Rein Wolters SCHIEDAM Met een infor matiecampagne heeft de gemeente de voorbereiding voor het geschei den ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (GET-afval) in gang gezet. Voorlopig betreft het een start in Woudhoek-Noord, waarvoor de be woners huis-aan-huis zijn uitgeno digd voor voorlichtingsavonden op 11 en 13 september m wijkcen trum De Blauwe Brug. Nog niet bekend is op welke da tum de PvdA-wethouder Aad Wiegman het startsein geeft aan de eigenlijke inzameling van het zogeheten natte huishoudelijke af val. Dit hangt af van het, moment waarop de, leverancier^vamde^spe/ /ciale afvalemmers/en/containers aflevert. De spéciaal gëhöuwde GFT-beladingswagen is gisteren af geleverd bij de afdeling VROM 'Vervoer, Reiniging, Ontsmetting en Marktwezen) van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). //„Het ,is een prachtwageri/ die driehonderdduizend gulden kost," vertelt VROM-chef Pierre Hen- Met de bediening van nieuwe beladingswagen voor groente-, fruit en tuinafval werd gisteren op het ONS-terrein alvast geoefend. zijn speciale h/draffiische fjiön- structies aangebracht, die de em mers en minicontainers legen. Met een simpele handgreep kan de be ladingswagen ook geschikt worden gemaakt voor het inzamelen van gewoon huisvuil." Omdat GFT-afval vochtrijk is, zijn in de wagen extra lekbakken en speciale aftappunten aange bracht. Voor het veilig verwerken beschikt de chauffeur over een ge sloten tv-circuit. In de cabine kan hij op een scherm precies zien wat er achter zijn wagen gebeurt. In afwachting van vier door de provincie Zuid-Holland te bouwen composteerplaatsen, gaat het Schiedamse GFT-afval voorlopig nog naar de VAM in Wijster. Maar dat gebeurt via het storten hij de gemeente Delft. „GFT-afval mag met in treinwagons worden ver voerd," licht Hendriks toe. Delft zamelt al langer GFT-afval in en bezorgt dat over de weg bij de VAM. Er is een afspraak gemaakt om ook ons afval mee te nemen." Woudhoek-Noord is de eerste wijk waar het GFT-afval geschei den wordt opgehaald. Het is de be doeling dit in alle wijken te gaan doen. Ook in Zuid en Oost wa^r een schillenboer het afval al gerui me tijd ophaalt Door Annet van Aarsen SCHIEDAM „Tja, het caféle ven is zo veranderd. Kroegen doen steeds meer dienst als eetgelegen heid. Wij zijn daar een aantal ja ren geleden ook mee begonnen. Van de tostie naar eenvoudige ge rechten als spare-ribs en saté Maar het wordt hier een beetje te vol Vandaar dat we nu aan het uitbreiden zijn." Kroegbaas Jan Brussé ziet het helemaal zitten. Het gedeelte van het oude pand, dat vroeger dienst deed als paardestal, wordt nu om gebouwd tot restaurant-gedeelte. In december moet het ver nieuwde Sterretje in gebruik wor den genomen. Jan organiseert dan een klein feestje. Hij wil speciaal voor de gelegenheid een oude paar- detram uit Delft laten komen, die op de openingsdag door Schiedam moet gaan rijden. Leuk èn logisch, meent Jan: „Voor het Sterretje was vroeger immers de opstap plaats voor de paardetram naar Rotterdam. De paarden werden in 'onze' stal omgewisseld." Hij weet al precies hoe het res taurantgedeelte er uit moet gaan zien. Net als het proeflokaal dat tegenwoordig dus ook dienst doet als eetgedeelte zo veel mogelijk in oude staat. „We zijn al een aan tal jaar aan het verzamelen, oude hooiruiven, hoofdstellen en derge lijke. Het moet er echt nostalgisch uit gaan zien, een beetje grootmoe ders tijd. Maar natuurlijk kunnen we geen complete paardetram of een rijtuig in de stal parkeren want dan blijft er nog geen ruimte over." De maand december heeft Brus sé als openingsmaand zorgvuldig gepland. Niet alleen begint voor hem dan het echte seizoen „het is tenslotte geen terrascafé maar meer een winterzaak" maar ook is december een belangrijke Jan Brussé in wat eens de paardestal was: „Het gaat om een fikse uitbrei ding, in totaal hondertwintig zitplaatsen in dit gedeelte." maand in het verleden van het Sterretje. 'Op den zevenden december 1858 verschenen voor mij, Johan nes Lechner, notaris residerende te Schiedam, de heeren, Martinus den Held, bouwman, Wouter van der Heijden, kastelijn en Pieter Ja cob, boek- en courantdrukker en boekhandelaar,' vermeldt een na gemaakte versie van de stichtings akte aan de wand van het proeflo kaal. - Het schrijven van Lechner was het begin van het pand als café. „Ik vond het dus wel passen om het hernieuwde Sterretje in de cember te openen," aldus Jan. Hij heeft in de elf jaar, dat hij in het café zit, al het nodige moeten ver bouwen. „Het pand had er jaren verwaarloosd bijgestaan toen wij er in trokken." Eigenlijk stond het gebouw op de nominatie voor sloop. Jans café aan de Lange Ha ven was nooit goed van de grond gekomen en toen hij hoorde van de voorgenomen sloop kwam hij m actie. „Vroeger was Het Sterretje de stamkroeg van mijn vader, Alleen daarom trok het me al aan," aldus Jan. „Het is natuurlijk veel een voudiger om nieuw te bouwen maar daar zijn al zo veel gelegen heden van. Echt nostalgische cafés zijn er weinig m Schiedam. Eigen lijk vind ik zoiets veel leuker. En uiteindelijk heeft het goed uitge pakt, want we zijn dus behoorlijk uit onze jas gegroeid. Nu kan ik vaak de mensen al met eens meer een plaatsje om te eten aan bieden, of ze moeten aan willen schuiven bij andere mensen." Een stuk chiquer zal het nieuwe Sterretje niet worden. „Dat stadse gedoe," huivert Jan. „Dat trekt me met. Ik kom van het platteland en daar houden we met zo van dat opgedirkte. Als hier iemand met mes en vork begmt te eten, moe ten we eigenlijk wel lachen. Lek ker kluiven, zo hoort het hier." Jan en zijn medewerkers serve ren dan ook een eerlijke Hollandse pot, waar geen magnetron aan te pas komt. Het Sterretje is daarmee echter niet alleen in trek bij 'boe renlul. Volgens Jan komen juist zaken lieden regelmatig hun maal gebrui ken in de gelegenheid. „Hier kun nen ze normaal doen. Met hun voeten op de stoel bijvoorbeeld. Onze klanten zijn in het algemeen makkelijke mensen. Het hoeft alle maal met meer zo deftig. Kijk, vroeger veegden de mensen hun vette handen gewoon aan hun haar of kleren af. Wij hebben in middels wel servetten," Even heeft de kroegbaas er nog over gedacht een pand achter Het Sterretje om te laten bouwen tot goedkoop pension, maar uiteinde lijk het hij die gedachte maar va ren. „Het pand is in zo'n slechte staat en ik ben ook niet meer één van de jongsten. Met de uitbrei ding naar de paardestal neem ik een nog net verantwoord risico." Hij vervblgt: „En het gaat nu al om een fikse uitbreiding. In het proeflokaal blijven zo'n dertig zit plaatsen aan tafeltjes; in de paar destal komen er zestig bij op de be gane grond en nog eens zestig op 1 de eerste verdieping, waar een grill-restaurant komt." SCHIEDAM Het dak van het pand van autobedrijf Hers-, bach aan de Schie is gisteren naar beneden gekomen. Op het moment van het instorten was niemand aanwezig. Het dak kwam terecht op de vloer en twee inpandig geparkeerde au to's. De brandweer en Bouw- en Woningtoezicht stelden vast dat de binten doorgerot waren. On- dat het instortingsgevaar niet is geweken, wordt vandaag de ge vel omgehaald. Zwaargewonde hond was aangereden SCHIEDAM 'De zwaar ge wonde hond die eergisteren op een sloopterrein aan de Nieuwe Waterwegstraat was aangetrof fen is door een dierenarts afge maakt. Het dier blijkt niet te zijn mishandeld, zoals de poli tie aanvankelijke veronderstel de, maar is op het terrein aan gereden en liep daarbij een ge scheurde schedel op. Bejaarde schrikt van uitgebrande vleespan SCHIEDAM Hevige rook ontwikkeling is gisteren ont staan in de woning van een 94- jarige bewoonster van de Delf- landseweg. Ze was vergeten dat ze een pan vlees op het elektri sche fornuis had gezet. De bu ren brachten de geschrokken vrouw in veiligheid, terwijl de brandweer vaststelde dat de binnenbrand zich had beperkt tot een uitgebrande pan. Historische Vereniging naar Breda en Ginniken SCHIEDAM Belangstel lenden kunnen op zaterdag 22 september met de Historische Vereniging Schiedam op excur sie naar Breda en Ginniken. Onder leiding van de Bredase VVV wordt een rondwandeling door die stad gemaakt met een bezoeken aan de Koninklijke Militaire Academie en de Grote Kerk. Deelnemen kost 45 gul den. Belangstellenden kunnen zich inschrijven door dit be drag voor 15 september over te maken op giro 3533203 ten na me van de. penningmeester. Voor nadere inlichtingen kan met bellen met mevrouw C. E. J. van Dijck, tel. 4150348. - Historische Vereniging op Monumentendag SCHIEDAM De Histori sche Vereniging Schiedam is op de Open Monumentendag op za terdag 8 september met een stand vertegenwoordigd in de Grote Kerk, waarvan het voor malige Waaggebouw onlangs is gerestaureerd. Men kan er te recht voor informatie over de activiteiten. Thee-dansant in Vier Molens 4 SCHIEDAM In het dien- sténcentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766, wordt op zondagmiddag 2 september de eerste thee-dansant van het nieuwe seizoen gehouden De verzorging van de muziek is in handen van disc-jockey Cor. Men kan terecht van 13.30 uur tot 16.30 uur. De toegang is gra tis. Ook op zondag 9 september' is het dienstencentrum tussen de voornoemde tijden toeganke-1 lijk voor ouderen. Er kan wor den deelgenomen aan verschei dene activiteiten met gezellige muziek op de achtergrond. Fresh Fuüge in Podium SCHIEDAM Het muziek café Podium, Lange Haven 28, start zaterdagavond het nieuwe seizoen met de vijfmans forma tie Fresh Fudge. De groep won onlangs de grote prijs van Spij- kenisse. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. Als vanouds vinden er op de donderdagavonden weer jam sessies plaats. Aanvang 22.00 uur. Toegang eveneens gratis. Voor inlichtingen tel. 4260566. Reünie Rijnmond MTS SCHIEDAM Oud-leerlin gen en -leraren zijn op zaterdag 29 september welkom op een reünie van de Rijnmond MTS te Schiedam. Zoals al eerder is gepubliceerd, gaat de Rijnmond MTS binnenkort op in het Re gionaal Technisch College Rijn mond en houdt dus op met be staan. Om deze reden wordt de reünie gehouden. Aanmelden dient te geschieden door storting van 25 gulden per persoon op gironummer 1856936 t.n.v. de Rijnmond MTS. Op de strook vermelden reünie, naam, adres, examen jaar en vakrichting. Telefoni sche informatie wordt verstrekt door de heer Boon op nummer 4712044. 2- ■f'Xa-.-.-ggigi «SS JB rit - SSSS!» j I rrrtfy

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1