amheid groot probleem voor ouderen h Cricketers Hermes DVS naar hoofdklasse Het Vrije Volk SCHIEDAM WOENSDAG STUDIEDAG MET BËROEPSKRACHTEN EN VRIJWILLIGERS IN MAASSLUIS Schoorsteen na honderd jaar tegen de vlakte Veel jong leven in diergaarde Blijdorp Vlaardingen bruist en vooral op 't Veerplèin li- Zestienhoven houdt open dag Nieuw record bij Nachtzwemmen Schiedammers verslaan in laatste wedstrijd voor veei publieKmedekoploper ACC Sterectoren en kiv uit woning gestolen W*J: F>AGINA'4 ws MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 \$8r SCHIEDAM/MAASSLUIS Eenzaamheid is één van de belang- rijkste problemen onder ouderen. En omdat in de regio Nieuwe Waterweg-Noord verhoudingsge wijs veel ouderen wonen, houdt een aantal instellingen aanstaande woensdag in het stadhuis van Maassluis een studiedag over dit probleem. Zowel beroepskrachten als hulpverleners uit het vrijwilli gerswerk worden verwacht. „Eenzaamheid omvat zowel een als onplezierig of ontoelaatbaar er varen tekort aan gerealiseerde contacten, als het feit dat bepaalde relaties een zekere mate van inti miteit, zoals gewenst, niet berei ken. Dat valt te lezen in de sylla bus voor de bezoekers van de stu diedag. Voor hen is er de schone taak een concrete aanpak te vin den, die mogelijkerwijs kan lijden tot het voorkomen of verminderen van de eenzaamheid.*, Want de deelnemers aan de stu diedag zullen zich niet slechts bui- gen over de 'eenzamen'. Ook over diegenen die het risico lopen een zaam te worden zal worden nage dacht. Op die manier willen de or ganisatoren, onder andere het Samenwerkingsverband Ouderen en dt stichting Overlegorgaan Geestelijke Gezondheidszorg ook een preventieve aanpak van het probleem bedenken. Het'vermoeden bestaat name lijk dat de hulpverlening bij een zaamheid onder ouderen nogal wat verbetering behoeft. Te meer omdat in deze regio relatief veel ouderen (55-plussers) wonen, zo'n 25,4 percent. Het landelijke per centage gaat niet verder dan 22,2 percent. Nog meer cijfers: Schiedam en Vlaardingen zitten met respectie velijk. 27,9% en 26,1% nog verder boven dat gemiddelde. .Daarbij zal de groep 55-plussers tijdens de ko mende jaren nog veel meer gaan groeien. „Er valt een zorgbehoefte in de regio te verwachten," meldden de organisatoren dan ook, „Het zor gaanbod zal daarop afgestemd moeten worden." Als gevolg van de eenzaamheid ontstaan namelijk meestal gezondheidsproblemen. Tijdesn de studiedag zullen die worden besproken, komen ver schillende vormen van hulpverle ning aan de orde en zal worden ge discussieerd over de huidige aan pak in deze regio. De studiedag begint om negen uur 's morgens an zal duren tot vijf uur in de middag, 's Morgens geven deskundigen enige toehch- ting, waarna na de koffiepauze workshops zulen worden gevormd. ROTTERDAM Vliegveld Zes tienhoven houdt zondag 9 septem ber een open dag. Alle Rotterdam- SCHIEDAM De twaalfde Nachtzwemmarathon in Bad Groe- noord heeft wijdagnacht een nieuw record opgeleverd. De win nende équipe Scram DPK zwom 56,8 kilometer. Het oude record stond nóg op 53,5 kilometer. Om de zwemmers te steunen tij dens deze vermoeide nacht kwa men toch nog zo'n vijfhonderd toe schouwers naar Bad Groenoord. Vooral tegen de ochtend werd het steeds drukker. Toen kwam ook wethouder De leede de prijzen uit reiken. Overigens werd het publiek en de meer dan driehonderd deelne mers, ploegleiders en verzorgers flink gehinderd door een langduri ge regenval. Tussen het 'haantjes trekken' door, zocht men dan ook graag bescherming in de vele ten ten. Maar toch hoefde het Rode Kruis bij deze slechte weersom standigheden niet in actie te ko men. De uiteindelijke uitslag in de A- klasse was: 1. SCRAM DPK 56,8 km, 2. Zeilmakerij J. van Dorp 53,4 km, 3. Hardinxveld- Giessendamse Reddingsbrigade 45,4 km. mers die wat meer willen weten over het reilen en zeilen op de luchthaven kunnen dan een Idjkje achter de schermen nemen. Zes- tienhoven wil door middel van de open dag zijn imago verbeteren, vooral ten opzichte van de omwo nenden. Bovendien moet de dag het publiekwat meer duidelijk heid verschaffen over de in de toe komst nieuw aan te leggen lucht haven. De organisatie hoopt op mi nimaal 25.000 bezoekers De open dag is vanaf tien uur 's morgens toegankelijk, maar de of ficiële opening is om twaalf uur, als een parachutisten met vlaggen van de sponsors op het vliegveld zullen landen. Onder het grote aantal vliegtui gen dat aanwezig zal zijn, bevin den zich ook oldtimers. Diverse oude, nog vliegende machines, zo als de Harvard en de Dakota, ko men daarvoor naar Zestienhoven. Maar ook ultramoderne vliegtui gen, zoals de Fokker F 50, en de nieuwste Dormer 228 van Fiexair, zijn zondag te bezichtigen. Sommi ge vliegtuigen zijn van binnenuit te bekijken. Verder kan een kijkje worden genomen in het meteostation van de KNMI; geven de brandweer en het motorenteam van de mare chaussee demonstraties en wordt een flight-simulator op het plat form gezet: een cockpit waar echte liefhebbers het ware vliegge voel eens kunnen meemaken. Er zijn ook demonstraties met politie ex plosieven-honden en douane hasj- honden. lij mocht nog net iets langer staan dan ge pland, de schoorsteen van de voormalige noutwijniabriek Hollandia 2 in Schiedam. Maar om tien over elf tien minuten later dan op het progamma stond ging. zaterdag hef byna honmrd 'jaar 'oude gevharte dan toch tegen de vlakte. Eerder al hadden werknemers van de firma Sluyk Sloopwerken de springstof in de pijp aangebracht. Aan de voet van de schoorsteen boorden ze in een halve cirkel twaalf gaten waar ze het "bakmeel' zoals de gehelmde mannen van Sluyk het spul in de regel noe men in aanbrachten," Ze gebruikten om het publiek oen spectaculaire ontploffing te kunnen voorschotelen anderhalve kilo springstof hoevfongeveer zeshonderd gram al zou: hebben volstaan. Hoofd project-inkoop B. Jansen van Gist Bro cades voor de gelegenheid gehuld in een. witte lahoratdriumjas mocht op veilige af stand de onsteking in werking stellen. Hy was door zyr bedrijf de eigenaar van de voormalige fabriek aangewezen omdat hy voor de totale ontmanteling, inclusief het veigun»ing8stelsel, van de Hollandia 2 had gezorgd. Een paar honderd toeschouwers zagen de schoorsteen na een oorverdovende knal pre cies volgens het boekje langzaam naar één ."kant overhellen en neerstorten. Nadat ze het puin -hadden geïnspecteerd trokken zy zich terug ia Ie speciaal voor de gelegenheid op gezette tent om onder het genot van een drankje na te praten over de plof. Wafer precies met het terrein waar de Hollandia 2 stond gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. De stedebouwkundige van Schiedam heeft al wat eerste plannen op pa pier gezet. Maar het kan goed zijn dat de ge meente in samenwerking met een projectont wikkelaar aan de slag gaat om het braaklig gende stuk grond aan de 's-Graveland op nieuw te bebouwen. Onbevangen blikt deze pasgeboren Amoerpanter de wereld in. Hy was er één van vyf; volgens Blijdorp een uitzonderlijk groot nest voor dergelijke dieren in gevangenschap. ROTTERDAM Uniek is de geboorte niet, maar de worp van maar liefst vijf Amoerpanters in diergaarde Blijdorp is wel uitzon derlijk hoog. Nog niet een keer is in gevangenschap zo'n groot nest geboren, volgens hoofd Levende Have, K. Bleijenberg. Deze week kunnen de panters die opvallen door hun goudkleurige vacht met zwarte vlekken voor het eerst door publiek worden bewonderd. In 1991 krijgen de Amoerpan ters, die sinds een aantal jaren be schermd zijn, een nieuw verblijf, als onderdeel van het continent Azië. De 'Vrienden van Blijdorp' zijn op dit moment bezig de finan ciering van het biotoop 'Amoer' rond te krijgen. Een andere, zeer onverwachte, geboorte is die van een San Fran cisco lintslang, ook wel kouse- bandslang geheten. Omdat er het afgelopen jaar geen sprake Is ge weest van een paring bestaat het vermoeden dat het vrouwtje het sperma in het lichaam heeft opge slagen en de uiteindelijke bevruch ting heeft uitgesteld.Bij reptielen' komt een dergelijke sperma-op slag' vaker voor, alleen verloopt de bevruchting lang niet altijd succes vol. Het is overigens voor bet eerst dat een San Francisco lintslang in Blijdorp jongen voortbrengt. De lintslang is een bedreigde diersoort en is in het wild beschermd. Behalve met deze slang bereikte de Rotterdamse diergaarde dit jaar nog vijf andere bijzondere fokre- sultaten met reptielen. Voor het eerst in de geschiedenis zijn er pannekoekschildpadden, groene klimslaagen, koningspythons, gla- drandklepschildpaden en Afri kaanse doomstraatagames gebo ren. Vooral deze laatste twee soor ten zijn vrij uniek en worden zel den of nooit in dierentuinen ge fokt. Sinds kort is er in Blijdorp ook een tweelingkangeroe te zien. Het komt regelmatig voor dat er meer dere jongen van verschillende leef tijden in de buidel vertoeven, maar de geboorte van een twee lingkangoeroe is wederom een uniek verschijnsel. De twee zandkleurige Wallaby's zijn al enkele maanden oud, maar nu pas duidelijk te zien. Voor de moeder valt de ongewoon zware last af en toe niet mee. Als het haar teveel wordt, kiepert ze wijs elijk één van de twee diertjes naar buiten. In dit stadium is dit geen enkel probleem, want de jongen zullen al snel op eigen benen moe ten staan. Voor wie meer wil weten over het leven in de Rotterdamse dier gaarde beginnen binnenkort weer de rondleidingen achter de scher men. Er zijn aparte rondleidingen voor kinderen, speciaal bedoeld voor kinderen die him verjaar dagspartijtje in de diergaarde wil len vieren; voor gezinnen met kin deren vanaf 10 jaar; voor volwas senen (over verzorging of Aqua Terra) en voor visueel gehandicap ten. Door Bart Raaymakers VLAARDINGEN Het Veer- plein was zaterdag omgetoverd in een dansplein, tussen Visbank en Hoogstraat was het trottoir een groot terras en Schiedamseweg en havenkades fungeerden als prome nades. Aan de Parallelweg trokken alleen in de morgenuren paarden de aandacht terwijl juist na de middag het typische Vlaardingen- podium met Rita Young en vele anderen publiek om zich verza melden. Het achttiende Haring- en Bier feest, dat met een stroomstoring en; donkere wolken begon, was uit eindelijk weer een zonnig succes waaraan volgens de organisatie 12CT.000 mensen hebben deelgeno men. Er deden zich geen scher mutselingen voor en de ambulance hoefde slechts eenmaal uit te ruk ken om een jongetje, dat mei zijn voet bekneld was geraakt tijdens het scootercircuit op het Veer- plsin, naar het Holriekehhuis te vervoeren. Al lopende door de binnenstad, die dan niet anders dan als brui send omschreven kan worden, ge niet je van de manier waarop ie dereen, jong en oud, Vlaardinger, maar ook niet-Vlaardinger, op het gemak geniet van het enorme sca la aan aktiviteiten dat de orgenisa- toren hen ook dit jaar weer voor geschoteld hebben De weergoden hadden ook dit jaar weer door dat een happening als dit een aangename tempera tuur verdient en ze lieten zich weer van hun beste kant zien. Het is niet zo'n tropische dag zoals we er de afgelopen zomer tallozen hebben gekend, maar zelfs als het zonnetje even niet schijnt, is het overal nog meer dan redelijk toe ven. Als er echter één plek is waar voornoemde term 'bruisend' op slaat, dan is dat wel de plaats waar het Haring- en Bierfeest te vens werd geopend, namelijk het Veerplein. Om 11 uur opende, bij afwezigheid van burgemeester Van hier, loco-burgemeester John Ranshuijsen officieel de feestelijke dag met het hijsen van de enige echte Haring- en Bierfeestvlag. Daarna worden de honneurs waar genomen door Marco Borsato, de winnaar van de laatste Sound- mixshow van Henny Huisman. Ook de jeugd komt op het Veer plein zeer goed aan zijn trekken. Voor hen is er de hele dag een springkussen en niet zomaar één nee, een enorme voetbal (mét kijk gaten) springt onmiddelijk in het oog en de jeugdigen kunnen in de ze bal kruipen om er vervolgens, tot wanhoop van menige ouder, pas na een hele poos weer uit te komen. Verder lokt er een opblaas baar mini-motortrike-parcours waar jongens en meisjes in een flinke rij staan om ook een keertje 'lekker te kunnen scheuren', zoals één van jeugdige motorliefhebbers het zo treffend uitdrukt. Overal in_de binnenstad is er volk. Welke "straat je ook inloopt. Overal zijn massa's mensen op de been. Telkens realiseer je je wat een massale happening het Haring en Bierfeest eigenlijk wel niet is. Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM De bestuurders van de KNCB hadden zich geen be ter scenario kunnen bedenken. In de laatste wedstrijd van het sei zoen, op het eigen veld en voor veel Schiedams publiek heeft Her mes DVS ten koste van medekoplo per ACC zaterdag de promotie naar de hoofdklasse bewerkstelligd. Vol gend seizoen zal onze stad .dan weer kunnen wedijveren met 's- Gravenhage om het predikaat 'cri- eketstad nummer l van Neder land', en zal de gezonde rivaliteit tussen HDVS en Excelsior '20 weer hoogtij vieren. Op het schitterende (cricket)lioofdveld van Harga kre-. gen de toeschouwers een ware thriller voorgeschoteld. HDVS, dat als eerste aan bat verscheen, werd namelijk voor een van de weinige keren dit seizoen all out gebowled. Niet dat dit laaste nu zo'n ramp is maar wel het feit dat er in deze al les beslissende kampioenswed strijd slechts 154 runs prijkten achter de naam van de Schiedam mers op het luxeuze electronische scoringsboord. Hoewel het openingspaar van HDVS, bestaande uit Jos Zuidgeest en Ashok Ghildiyal, voor een gede gen basis zorgde door gezamenlijk 66 runs op de mat te leggen viel de battingside van het elftal van cap tain John Verwey daarna als een kaartenhuis ineen. Slechts Verwey zelf en Paul de Roos bereikten nog dubbele cijfers met respectievelijk 11 en 13 runs achter hun naam. Sommige 'kenners' haalden de slechte staat van de pitch aan als excuus voor het falen van de di verse batslieden maar daar wilde captain John Verwey niets van weten. „Als je de wijze zag waarop wij onze wickets gewoon wegga ven dan kun je je ook niet ergens achter verschuilen." Vooral het moment van uitgaan van de Nieuwzeelandse coach Ro ger Bradley (in principe rond voor nog een jaar bij HDVS) op zijn eer ste bal van de innings vormde een dramatische streep door de reke ning van het Schiedamse strijd plan. Bradley, die meer runs dit seizoen scoorde dan wie dan ook bij HDVS, was het slachtoffer van een formidabele fieldingsactie aan de zijde van ACC waardoor hij run out ging. Toen vervolgens John Verwey, Rob ter braak (7) en Paul de Roos (13) ook veel te snel weer naar him stoelen konden gaan was het gedaan met de HDVS-dromen van een hoog goed te verdedigen totaal. De Schiedamse staart werd voor 25 runs opgerold en menigeen dacht dat het grandioze seizoen voorbij was. De bowlingscijfers van de ACC-bowlers leken dat nog eens overduidelijk te bevestigen: Jan Balk (3 v 22 in 10), Benno Honsdrecht (3 v 38 in 15) en Paul Mahon (3 v 33 in 14). „Ja, en dan kun je lang en breeduit op iedereen inpraten in het kleedlokaal maar dan denk je toch allemaal dat het voorbij is, eens te meer daar wij uit tegen ACC ook al op een identieke wyze de boot in waren gegaan," aldus een evaluerende John Verwey. Het pakte evenwel anders uit voor HDVS. Stuk voor stuk zagen de ACC-ers met nog hogere snelheden dari hun tegenspelers daarnet nog hadden moeten ervaren hun wi ckets verloren gaan. En iedere keer weer als de umpire tergend langzaam zijn wijsvinger vooruit stak (het téken dat een batsman uit is) kreeg het publiek meer hoop. Hoogtepunt vormde de 'duck' waarmee Sri Lankees Roy Dias op het bowlen van Rob ter Braak zich genoodzaakt zag om de legguards weer af te doen. Toen bij een stand van 36 v 4 ook nog eens top- bat Paul Mahon uitging beleefde de HDVS-achterban weer de kam pioenstrillingen die het gehele sei zoen al door de gedachten van ie dere supporter hebben gespookt. Even leek het erop, en dat ging naarmate het langer duurde seri eus spelen, dat ACC in de persoon van Guido Dukker alsnog met de eer zou gaan strijken. De nummer vijf batsman verkeerde in een bloedvi nn en de Schiedamse bow lers kregen hem dan ook niet uit. Maa r batten dat doe je met z'n tweeën en daar lag nu juist het zwakke punt van ACC Dukker werd onvoldoende gesteund door zijn teamgenoten en zodoende werd ACC in de 56-e over 135 all out gebowled. John Verwey: „Dan kun je wel net zoals die Dukker 83 runs bij een slaan en dat is nog leuk voor die jongen z'n gemiddelde ook maar dan verlies je toch nog de wedstrijd en heb je er niets aan. Want dan zijn wij immers kampi oen en daar gaat het om." ruzie over voorrang na SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedammer is vrijdagavond met zijn auto ingereden op een 30-jarige plaatsgenoot en heeft leze licht verwond. Het duo had onenigheid over een voor rangskwestie en reed elkaar hinderend over de Nieuwe Damlaan. Ter hoogte var dé" Burgemeester Honnerlage Gre-1 telaan reed de oudste de ander- klem. Deze voelde zich hierop*" zo bedreigd dat hij eerst achter uit reed en vervolgens met hoge snelheid rijn opponent schepte'.'" De man is ingesloten op ver- denking van doodslag. v Man verwondt zichzelf na trekken van mes SCHIEDAM Bij een vechtpartij op de Grote Markt zou zaterdagmorgen een man in de buik rijn gestoken. Met deze melding op zak togen twee agenten naar de plek des on- heils. Daar troffen ze een 29-ja- rige Schiedammer met inder daad een sneedje in rijn buik. De man wilde echter niets van de politie en ook niet van de toegeschoten broeders van de ambulance hebben en liep weg in de richting van de Parkweg. Getuigen verklaarden dat hij op - straat ruzie had gekregen met j een 32-jarige vrouw. Hij zou. daarop zelf het mes hebben ge- trokken en zichzelf het wondje hebben toegebracht. na ingooien ruit SCHIEDAM Uit de etala ge van rijwielhandel Van Leeu wen aan de Groenelaan is een racefiets gestolen met een waarde van zestienhonderd gul den. Met een straattegel werd de ruit ingegooid. Enkele ande re fietsen werden beschadigd. Vandalen hebben in het achter liggende weekeinde getracht bij diverse winkels in te breken ers behoorlijke schade veroorzaakt, Het-modebedrijf Amici aan de Hoogstraat werd het zwaarst getroffen. Twee grote etalage ruiten werden ingegooid en een derde beschadigd. Er wordt niets vermist. In dezelfde straat is ook getracht de ruiten van het audio-visuele bedrijf Skala in te gooien, In het winkelcen trum Hof van Spaland moest" opnieuw de winkelruit van het groente- en fruitbedrijf Hofland het ontgelden. Deze was enkele weken terug ook al het doelwit. Jeugdige bromfietser rijdt man aan SCHIEDAM Met een ge broken arm is gisteravond een bewoner van de Molensingel overgebracht naar het Schie- land-Ziekenhuis. Hij liep deze op bij het monteren van een kentekenplaat aan rijn auto. Een 15-jarige bromfietser reed de man ondersteboven. De te jonge bromfietser je moet 16' jaar rijn is door de politie meegenomen, evenals rijn tweewieler. - Politie neemt gestolen fiets 9n na valpartij SCHIEDAM Een valpartij is een 33-jarige Rotterdammer komen te staan op een verblyj in het politiebureau. Agenten zagen in de Maasstad de fieT*" sende man vallen en staken een helpende hand toe. Zijn sport- fiets was voorzien van een Schiedamse postcodenummer. De. man verklaarde het rijwiel te hebben gekocht op het Cen traal Station. Navraag in Schie dam leerde dat de fiets twee weken terug was gestolen in de Nicolaas Beetsstraat De twee wieler is intussen terugbezorgd bij de rechtmatige eigenaar. SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Mariastraat zijn gisteren een stereotoren, kleu rentelevisie en een doosje mét 25 muriekcassettes gestolen. De dieven kwamen binnen via heB achterbalkon, waarvan de deur vermoedelijk niet op slo: was. In de afgelopen nacht is ook in gebroken in de centrale post van de RET in de keerlus van de Scheepsvaartweg. Niet be kend is wat er wordt vermist. Huiswerkbegeleiding SCHIEDAM Medewerkers van club- en buurthuizen orga niseren zoals ieder schooljaar weer huiswerkbegeleiding voor kinderen in groep 7 en 8 en leerlingen van het voortgezet onderwijs. Maar daarvoor rijn neg wel enige vrijwilligers no dig. Gedacht wordt aan mensen die de leerlingen kunnen bege leiden, affiniteit hebben met het onderwijs en met groepen kunnen werken. Geïnteresseer den kunnen zich melden bij de verschillende buurthuizen of bij de leerkrachten van groep 7 en 8 op de Schiedamse scholen. m -ui Iför -J'X h-*" £->*J Is v t

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1