"w st over stukie 'niemandsland' Parkeermeter op trimafsfand Thu iszorg-organisatiee knen onder uén dak 1 F 1 Ijl lilniil» Weer rellen tussen Schiedamse en Vlaardfngse jongeren Delta-vliegen in centrum tijdens Brandersfeesten Het Vrije Vo'k SCHIEDAM Opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik (BPC) Turkse zender op kabel gr W8 PAGINA 4 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 Vereniging Hoefslag mag grasland gebruiken voor weiden van paarden Door Rein Wolters SCHIEDAM Voorlopig géén siertuinen doch alleen paarden in de wei. Tot dit besluit kwamen gisteravond de leden van de raads commissie voor Financiën na een brede discussie. De beslissing viel uit in het nadeel van teleurgestel de bewoners van de Kerkweg. Zó arvaarde een delegatie onder aan voering van woordvoerster Hennie Dekker dat ook. Volgens haar haar uitleg in de commissie heeft amb telijk Schiedam gesold met afspra ken en een tikje gesjoemeld met toezeggingen. Ze hield de problemen onbevan gen tegen het licht. Kort omschre ven komt het erop neer dat tussen de woningen aan de Kerkweg en de in aanbouw zijnde wijk Spa- land een vreemdvormig, doch ge wild stuk weideland van ongeveer vijftienhonderd vierkante meter ligt. In afwachting van een defini tieve bestemming is het vijftien jaar geleden doo- de gemeente ont eigend en tegelijkertijd gratis en op basis van eigen risico in ge bruik gegeven aan de heer Heijdra voor het weiden van zijn vee. Aan ander stukje van het gebied werd eveneens gratis en onder de voor waarde van teruggave binnen een maand uitgegeven aan enkele an dere bewoners van de Kerkweg. Sindsdien beschikken zij over een grotere tuin. Dat resultaat hadden de nu protesterende bewoners ook voor ogen toen ze in 1985 schrifte lijk aan het toenmalige college van burgemeester en wethouders ver zochten een duidelijke uitspraak te doen over de strook grond achter hun huizen als de heer Heijdra zijn activiteiten zou beëindigen. Dat is niet gebeurd en daarom klommen de bewoners in apnl van dit jaar opnieuw in de pen. Hun aanleiding was het staken van de weide-activiteiten door de heer Heijdra. Voor de bewoners was het een vanzelfsprekende zaak dat de vrijgekomen weidegrond aan hen zou worden toegewezen voor uitbreiding van hun tuinen. Het ging het niet alleen voor het gratis in bruikleen krijgen van de gemeentegrond. In enkele gevallen betrof het ook aanvragen voor aankoop, i Hetgeen door; de bewo ners echter als vanzelfsprekend werd aangemerkt, bleek bij de ge meente toch vanuit een ander ge zichtspunt te worden bekeken en dat resulteerde in het voorstel om het weiland tegen duidelijke voor waarden in bruikleen te geven aan de Vereniging Hoefslag Recreatie Gehandicapten Schiedam. De ver eniging wil er rijpaarden laten grazen. Deze bestemming sprak het me rendeel van de leden van de raads commissie meer aan dan siertui nen. In de ogen van CDA'er Daan Baart echter niet. Hij vond dat het "niemandsland' op grond van eer dere toezeggingen aan de proteste rende bewoners moest worden ge geven. PvdA-wethouder Aad Wieg man kon zich in die mening niet verenigingen. Hij benadrukte dat geen enkele toezegging is gedaan en verklaarde met klem dat nu nog niet duidelijk is welke rol het omstreden stukje grond in de toe komst gaat spelen bij de nog niet vastgestelde begrenzing van de wijk Spaland. Hij hield voor dat als nu onder voorwaarden van teruggave de weidegrond aan de bewoners zou worden uitgegeven, dat er dan over drie jaar misschien opnieuw onenigheid zou kunnen ontstaan als blijkt dat de gemeente de grond voor andere doeleinden nodig heeft. „Dat zou kunnen inhouden dat u voor niets geld en tijd inves teert in de aanleg van tuinen. Om die reden is het nu niet verant woord de grond aan u uit te ge ven," hield Wiegman de bewoners voor. Een van hen betoogde dat de komst van grazende paarden het noodzakelijk maakt om de schut tingen achter de huizen hoger te maken. „Als er brand uitbreekt kunnen we geen kant meer uit." Het PvdA-raadslid Noor Samkal- den zag het probleem niet hele maal, „Maak de schutting minder hoog en spring bij brand dan op een paard, dan bent u snel veilig," adviseerde ze ad-rem. Wethouder Wiegman had overi gens geen goede woorden over voor de ambtelijke afhandeling van de correspondentie van de klagende bewoners. Brieven zijn onbeantwoord gebleven. Als goed maker beloofde de bestuurder als nog een gesprek te organiseren tus sen de bewoners en het Grondbe drijf van de gemeente, zodat meer duidelijkheid wordt geschept in het geschil om de weidegrond. •M' 0 Op de Rotterdamsedijk is de eerste centrale, kraakvrije parkeermeter geïnstalleerd. Deze vervangt ter plekke vijftien traditionele parkeermeters, die door krakers onbruikbaar zyn gemaakt. Alle plaatsen zijn genummerd en corresponderen met een gelijk nummer op de centrale meter. De betaalautomaat staat aan het begin van de parkeerstrook en niet op de helft, zoals het meest logisch zou zijn. De meest verre parkeerder moet nu een kleine honderd meter lopen naar de betaalautomaat. „Dat klopt, zegt Ferdinant Bogerd van de afdeling Weg- en Waterbouw van de gemeente. „Het kon niet anders. Als we de automaat in het midden hadden geplaatst, zou deze op het trottoir staan. Dat zou dan ongetwijfeld klachten van de winkeliers hebben gegeven. Nu staat de meter op een breed stukje straat tussen het fietspad en de rijstraat. Daar kan men de automaat op een velige wijze bedienen." MOOI WARM f smeden j SCHIEDAM De vier thuis zorg-organisaties in de regio Nieu we Waterweg-Noord zullen vanaf 1 januari 1993 worden samenge voegd. Gisteren tekenden Gezins verzorging Schiedam, het Kruis werk Nieuwe Waterweg-Noord, Gezinsverzorging Vlaardingen en het Interkonfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienstver lening in het Vlaardingse Delta Hotel een intentieverklaring voor een volledige fusie. Hoewel de landelijke overheid het onder één dak brengen van thuiszorg-organisaties met name ziet als een bezuinigingsmaatregel, hopen de instellingen door de fusie thuiszorg van betere kwaliteit te kunnen leveren. Directeur G. van Weelden van het Kruiswerk: „Het aantal hulpverleners, dat-bij de .pa tiënten over de vloer komt, *zal door de samenvoeging afnemen. Dat. is voor de cliënten *$een stuk prettiger." Momenteel verricht een gezins hulp naast huishoudelijke hulp vaak ook een verzorgende taak. Het Kruiswerk doet ook aan ver zorging via bijvoorbeeld de wijk verpleegkundige. Dit heeft tot ge volg dat patiënten vaak meerdere hulpverleners over de vloer krij gen. Na de fusie hopen de thuis zorgorganisaties dat te beperken tot één persoon, die alle taken op zich neemt. Directrice A. van den Berg van Gezinsverzorging Schiedam ziet daarnaast vooral voordeel in de lo- ketfunctie van de nieuwe organisa tie. Mensen die in aanmerking ko men voor thuishulp hoeven niet meer langs de verschillende orga nisaties om die aan te vragen. „Op de versnippering, die nu nog be staat, wordt veel kritiek geleverd. Maar in de nieuwe formule kun nen de mensen alle hulp dus in één keer aanvragen." Voordat de fusie een feit is, zul len nog de nodige kreukels moeten worden gladgestreken. Zóvhéeft het Kruiswerk'een andereTAO dan de afdelingen Gezinsverzorging, Het op elkaar afstemmen van de ar beidsovereenkomsten is noodzake lijk maar de directies van de thuis hulporganisaties weten nu al dat dat de financier het ministerie van WVC het nodige zal gaan kosten. m Ook de eigen-bijdrageregelin gen voor de mensen die gebruik maken van thuiszorg moeten nog op elkaar worden afgestemd. Mo menteel betalen leden van het Kruiswerk een jaarlijkse bijdrage De directies van de vier thuiszorg-or ganisaties on dertekenen een intentie verklaring voor een fii- sie, die per 1 januari 1993 moet worden gerealiseerd. Ze hopen door de samenvoe ging hulp van een betere - kwaliteit te kunnen leve ren. terwijl -voor'gezinsverzorging een ^bijdrage per dag moet worden be taald. Ook op organisatorisch vlak vergt de fusie de nodige inspannin gen. De thuishulp-organisaties heb ben om samenvoeging per 1 ja nuari 1993 te bereiken een strak schema in vijf fases opge-' steld. De eerste fase van overleg is reeds achter de rug. In de volgen de vier fases moeten onder andere de organisatiestructuur, de werk wijze en de begroting worden ont worpen. De ondernemingsraden van de vier thuishulporganisaties hebben inmiddels een gezamelijke onder nemingsraad gevormd. Deze bracht kort geleden een positief advies over de intentieverklaring uit. In de intentieverklaring is toe gezegd dat er geen ontslagen zullen valk-r herder wordt verwacht dat er m de toekomst meer mensen aan de slag kunnen in de thuis zorg. Deze verwachting heeft te ma ken met de landelijke tendens om' hulpbehoefenden zo lang thuis te houden als mogelijk is. De wacht lijsten voor verpleeg- en verzor gingstehuizen worden namelijki steeds langer en hulp thuis blijkt in veel gevallen prettiger voor de patiënten dan opname in een te huis. Ook andere regio's maken overigens plannen om de thuis zorgorganisaties samen te voegen SCHIEDAM Jongeren uit Vlaardingen en Schiedam zijn gis teren met elkaar slaags geraakt op de busbaan op de grens van de twee steden. Tegen middernacht mondde het conflict uit een in ge zamenlijke molestatie van een pas serende RET-bus. Met stenen wer den de ruiten ingegooid. De ge schrokken passagiers kropen on der de banken en daardoor werd niemand gewond. Ook werd door de baldadige jongeren de berm in de brand gestoken. De politie van Schiedam werd omstreeks kwart voor twaalf be stookt door telefoontjes van omwo nenden. Politie-woordvcerder B, de Jong: „Zij meldden dat zo'n honderdveertig jongeren met el kaar aan het vechten waren. Wij troffen alleen de vermelde bus aan. Van de jongeren jwas geen spoor meer te bekennen. Van de Vlaardingse politie meldt woordvoerder G.M. Bier- ling: „Gisteravond zijn bij onze meldkamer geen klachten binnen gekomen. Maar er waren wel mensen van ons in de suurt van het strijdtoneel bij de Brederoweg, 'want het rommelt er alweer een week of twee, Volgens hun waar neming betrof het een vechtpartij tussen vijftig Schiedammers en een stuk of zeventien Vlaardm- gers. Onze mensen hebben zich er verder niet mee bemoeid omdat het zich afspeelde op het grondge bied van Schiedam." Bierling zegt dat het oplaaien van de 'Hoekse en Kabeljauwse twisten' lang niet zo erg is als in het verleden. „Het betreft jonge kinderen die wegvluchten zodra de politie zich laat zien." Niet geü niformeerde agenten houden zo wel van de Vlaardingse als de Schiedamse kant 's avonds de be wegingen van de jongeren in het oog. Voorlichter T. Michielse van de RET was vanmorgen niet op de hoogte van het incident. Navraag van hem binnen het bedrijf gaf als informatie dat de betrokken bus in de afgelopen nacht is voorzien van nieuwe ruiten en vandaag weer in bednjf is Voor de RET is het inci dent aanleiding hierover tijdens het periodieke overleg te spreken met de politiekorpsen van beide gemeenten. EDUKATIEF CENTRUM De opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik leidt op voor commerciële functies, zoals het adviseren,'begeleiden en instrueren van gebruikers bij invoering en gebruik van computers en software, als ook ondersteunende en management-functies. De AMBI-module HE-O wordt helemaal behandeld, en delen van de modules HE-1 en HS-4, als ook alle voorkomende software, organisatie, management en economie. In de loop van het schooljaar wordt een praktijkver kenning van twee weken georganiseerd. De opleiding duurt het hele schooljaar; er wordt vier dagen per week lesgegeven van 09.00 uur tot 15.00 uur. De opleiding is bedoeld voor herintredende vrouwen met MULO/ HAVO-vooropieiding. De opleiding begint in de week van 17 september. Wilt u meer informatie, of wilt u zich inschrijven voor de opleiding BPC (Begeleider Persoonlijk Computergebruik) neemt u dan contact op met: Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, Corneiis Houtmanstraat 2a 3134 LB Vlaardingen Tel.: 010-4602099 STICHTING 8EK0EPSEDUCATIE NIEUWE WATERWEG SCHIEDAM Niet minder dan 156 pleziervaartuigen doen mee aan het waterfestijn van de' Brandersfeesten. „Dit is een re cord-aantal," verklaarde een ver heugde woordvoerder Mari Bin- genouts bij de presentatie van de plannen. „Vorig jaar deden 115 vaartuigen mee. Als de belang stelling zich in deze trend voor zet, dan moeten we volgend jaar de Korte Haven bij het evene ment gaan betrekken." Nu speelt het grootste gedeelte van het nau tische evenement zich af in en rond de Lange Haven. De Stichting Brandersfeesten heeft de organisatie, na een lange aanloopperiode, weer rond, In het weekeinde van 22 september start de zevende jaargang van het negen dagen durende feest, dat tot ver buiten de gemeentegren zen belangstelling geniet en veel bezoekers trekt. Vorig jaar heb ben volgens een schatting van de politie ruin, een half miljoen mensen de feesten bezocht. De opening van het evenement is doorgaans een spektaculaire han deling. Waar en wanneer burge meester Reinier Scheeres het sein geeft, houdt Brandersfeesten- voorzitter Wil Vollering nog angstvallig geheim. „Dat maken we pas op het laatste moment be kend." In het eerste weekeinde ligt het accent op het watersportge- beuren in de Lange- en Korte Ha ven en de Brandersbraderie op de Dam, Hoogstraat, Broersvest, Broersveld en Lange Kerkstraat Door het hele centrum heen zijn, vooral op de zaterdag, allerlei ac tiviteiten en muziekgroepen. Op het Emmaplein is een kermis en in het CSB-gebouw aan de Lange Haven 173 zijn modelboten en schilderijen te bewonderen, 's Avonds zijn er vanaf diverse wij ken lampionoptochten naar de Lange Haven, waar om 21.00 uur de gondelvaart begint. Hieraan doen ongeveer zeventig verlichte en versierde vaartuigen mee. Vo rig jaar trok het feeërieke schouwspel tienduizenden men sen. De zondag begint met start schoten voor de kwart- en de hal ve triathlon in de Noordvestsin- gel. Ook op deze dag verzorgen de vier jubilerende scouting-vereni- gingen weer vele demonstraties. De grootste surfplank ter wereld gaat rond het middaguur te water in de Lange Haven en er kan ge daan worden aan ankerhieuwen, sjofellopen en boegsprietlopen. Ook kan men aan den lijve de sensatie van het Delta-vliegen be leven. Vanaf de toren van de Gro te Kerk komen aan touwen speci aal getrainde sportmensen naar beneden. De gehele middag vin den onder de noemer 'Schiedam Sportstad' op verscheidene plaat sen in het stadscentrum demon stratiewedstrijden plaats. Op de werkdagen tussen de twee weekeinden zijn er ook tal van activiteiten zoals de traditio nele Dwaze Brandersdinsdag met leuke, te gekke of dwaze aanbie dingen bij de winkeliers van Hoogstraat en Dam. Het Walt Dis- ney-orkest zorgt voor een muzika le omlijsting. Voorts doet clown Joppie de Hoogstraat aan en kun nen kinderen op woensdagmid dag in het Passage-Theater genie ten van het toneelstuk Grote Grie- bels 's Avonds vindt op het He- maplein de tot een traditie uitge groeide taptoe plaats met gere nommeerde korpsen zoals Ahoy' Rotterdam, Juhal Dordrecht en de Rijnmondband Schiedam. Tij dens de koopavond zorgen orkes ten op de Hoogstraat en het Broersveld voor muziek. Op vrij dagavond vindt op het Hemaplein de openluchtvertoning plaats van de film 'Indiana Jones and the last Crusade'. Het weekeinde van 29 septem ber begint weer met tal van acti viteiten door het gehele centrum heen. Op de Appelmarkt wordt bijvoorbeeld een open kabeldag gehouden, waar de Stadsomroep uitzendingen verzorgt Die dag is ook het drinkwaterpompstation aan de Rotterdamsedijk te bezich tigen. Op het Broersveld wordt een snookertoernooi gespeeld en op het Museumplein geeft een waterorgel op gezette tijden een fascinerende show van water, muziek en licht. 's Avonds begint om 20.00 uur de Heineken Jazz-night. Alleen horecabedrijven die werkelijk jazz-muzikanten hebben gecon tracteerd, komen in de program mabladen en op de officiële aan plakzuilen. „Wij willen dat het publiek ook werkelijk jazz-muziek krijgt te horen. Vorig jaar was dat in een aantal gevallen niet zo en daar hebben we klachten over gekregen," verklaart Dick de Waard van het brouwerij-con cern. Schiedammer Joop Leur, die de coördinatie van de jazz-nigt heeft, zegt dat al zeventien hore- ca-ondememers van de Lange Ha ven, Hoogstraat, Broersvest, Koe markt en Gerrit Verboonstraat zich bereid hebben verklaard om te voldoen aan deze voorwaarde. In principe duurt de jazz-night tot zondagmorgen 3 uur. Maar omdat de wintertijd in deze nacht wordt ingevoerd, duurt het feest dus een uur langer, „Da's leuk meegeno men," aldus De Waard. De slotattractie, die vorig jaar goed was voor een kwart miljoen bezoekers, is de zondagmarkt met ruim driehonderd kramen op het Broersveld, Lange Kerkstraat, Broersvest en Hoogstraat, 's Avonds om 21.00 uur worden de Brandersfeesten afgesloten met een vuurwerk vanaf het dak van het Stadskantoor. Fles met geld weg 1 SCHIEDAM Een ip het zicht staande fles met vijfhon derd gulden aan kleingeld is gisteravond gestolen uit de woonkamer van een woning aan de Buis Ballotsingel. De dieven hoefden alleen de ruit in te gooien en ginger vervol gens met de fles aan de haal. Vrouwenvorminp start cursus kadertraming SCHIEDAM De Stichting Vrouwenvormingswerk start in oktober een speciale kadertrai ning voor vrouwen die verga dertechnieken, het voorzitten van een vergadering en het no tulen schrijven notulen onder de knie willen krijgen. De cur sus duurt zes maandagavonden en kost vijftien gulden. Inlich tingen bij Petra van de Slik via telefoonnummer 4268792. Cursus zelfverdedigen in Kluphuis Zuid SCHIEDAM Binnen twaalf lessen kan men zichzelf verdedigen tegen ongewenste aanvallen. In Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 start een cursus, die een effectief gebruik leert van ellebogen, knieen en voeten als verdedingswapen. Deelnemen kost veertig gulden. Inlichtingen via telefoonnum mer 4267297, vragen naar Lida Tode. Filmhuis start cyclus klassieke SF-fiims SCHIEDAM Het Filmhuis aan de Nieuwstraat start aan staande zaterdag een korte cy clus van films die iets te maken hebben met het thema 'Classic 'sience fictionDe eerste film in deze serie zal zijn '2001, al space odyssey' van regisseur Stanley Kubrick. De film begint om half tien. Donateurs betalen vijf gulden. Voor datzelfde be drag kan men ook donateur worden. Maatschappelijk Werk leert u sociaal zijn SCHIEDAM Voor mensen die ontevreden zijn over hun sociale vaardigheden begint de ze maand een cursus van het Maatschappelijk Werk Schie dam. In een groep zal onder meer worden geoefend in: het uiten van een eigen mening, het nee-zeggen, het contact-leg gen en kritiek geven en ontvan gen. Tijdens de cursus zal ge bruik worden gemaakt van een video en rollenspelen. De cur sus Sociale Vaardigheden óm- vat tien wekelijkse bijeenkom sten van 2 uur. Iedere maan dagavond worden de cursisten aan het Broersveld 142 ver wacht. Deelname kost vijfen dertig gulden. SCHIEDAM Met ingang van woensdag 12 september is via het kabelnet de Turkse sa tellietzender TRT (Turkse Ra dio Televisie) te ontvangen. Het programma deelt het kanaal met Rai Uno, dat wegvalt zodra TRT begint met zenden. De PvdA-wethouder Aad Wiegman (Mediazaken) stelt 's avonds om 19.00 uur me* enig ceremonieel in de moskee aan het Raam de doorgifte van de beelden in werking. Het station is dage lijks te ontvangen van 17.00 tot 01.00 uur. EHBO in Kethel SCHIEDAM De EHBO-af- deling Kethel start op 26 sep tember met een nieuwe oplei ding voor beginners voor het officiële eenheidsdiploma. De lessen worden gegeven op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in gebouw De Tam boerijn aan het Faassenplein 203. Deelnemen kost inclusief het lesmateriaal, cursus hart- reanimatie en het examen 115 gulden. Inlichtingen bij M.J.J. van Komen, Oude Maasstraat 7b, telefoonnummer 4264130. Ambtenaren moeten soepeler vergaderen SCHIEDAM Ambtenaren moeten bij het uitschrijven van vergaderingen rekening houden met de normale werktijden van vrijwillige medewerkers van bewonersorganisaties. Met deze klacht heeft Albert Bons, voor zitter van de Bewoners Vereni ging Schiedam-West, zich tot wethouder Bart de Leede ge wend. „Wij kunnen niet 's mor gens om half elf vergaderen. Het is onmogelijk telkens over dag vrij te krijgen van onze werkgevers. Dus graag alleen 's avonds vergaderen." De Leede: „Voor dat argument ben ik be slist niet doof. De ambtenaren moeten meer souplesse tonen en rekening houden met uw verzoek." Om zijn sympathie voor het verzoek kracht bij te zetten, zal De Leede binnenkort alle hoofden van dienst schrif telijk om hun medewerking vragen. (INGEZONDEN MEDEDELING) *R CALLENBURGSTRAAT 80 VLWSOMGEN TEL 010-4343096 (INGEZONDEN MEDEDELING) -HIM. j

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1