METROPOOL Chinezen vtfÉHcht n België vermoord HVV-journalist wint prijs met pleidooi voor De Hef Grote minachting voor houding Bonn en Tokyo Russische tank moet Lenins beeld bewaken Annie M.G. vindt haar boekje flodderig Schiedams VVD-raadslid w I homo's wei trouwen VANDAAG 'Studenten zullen massaal bi baant es gaan zoeken' ws Milieufederatie: TGV kart béter rechtuit door Beneluxtunnei' !i H Kuip lijkt vol te lopen voor voetbaltopper RAKKEN O MidPBotK 5Tr.e558e5Trjv.m6, 1 J HET VRIJE VOLK IS VERRASSEND VEELZIJDIG. ■v r?** OLKENVELDEN Wolkenvelden en m\- wel overal droog. Mini mumtemperatuur on geveer 10 graden, yiddagtemperatuur omstreeks 19 graden. Zwakke tot nrr«<qe noorden wind. DINSDAG, 11 SEPTEMBER 1990 46E JAARGANG NO. 13276 LOS NR: MA. T/M ZAT. 1,25 WITTE DE WITHSTRAAT 25, 3012 BL ROTTERDAM, 010-4004400 ROTTERDAM Verslaggever1 Herman Moscoviter van Het Vrije Volk heeft dit jaar de Heemschut Persprijs gewonnen. Uit achttien bijdragen werd het artikel (4-11-' 89) van Moscoviter over behoud van de hele, meer dan honderd tien jaar oude spoorstructuur dwars door Rotterdam (waardoor ook De Hef zou overleven) geko zen. De Bond Heemschut is een ver eniging tot bescherming van cul tuurmonumenten. In het juryrapport staat: „In het bijzonder werd de jury bij de inzendingen getroffen door een bijdrage over de aanstaande sloop van de spoorbruggen in Rotter dam. „.De auteur houdt een gedreven pleidooi voor het behoud van de in Rotterdam zo polulaire hefbrug oyer de Koningshaven, De Hef Dit stuk is helemaal in de geest van de Bond Heemschut. Het strijdvaardige artikel geeft bovendien aan wat er na de vol tooiing van de spoorwegtunnêl moet gebeuren: het spoor dienst baar maken en aansluiten op de Hofpleinlijn naar Den Haag." Mor genmiddag om 15.00 uur reikt bur- geoee^cr Peper de prijs in het stadhuis uit. Zie voor een vervolg op het eerste pleidooi voor de spoor bruggen pagina 11, Dossier op Dinsdag VLAARDINGEN Een hoge snelheidstrein als de TGV behoort niet over een lang traject door ste den als Rotterdam en Schiedam te rijden en kan dus veel beter via de Hoeksche Waard en de Benelux- tunnel naar Den Haag rijden. Dat heeft de Stichting Milieufe deratie Rijnmond in een brief aan minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) geschreven. De federatie wijst de minister erop, dat in haar voorstel het tracé van Roosendaal tot voorbij Delft bijna kaarsrecht is terwijl boven dien het waardevolle gebied Oude Land bij Strijen in de Hoeksche Waard wordt gemeden. De milieufederatie zegt te besef fen dat er vanuit Rotterdam veel bezwaren tegen haar voorstel zul len komen als deze plaats als stop plaats wordt overgeslagen. Om dit te ondervangen zou op de grer van Vlaardingen en Schiedam^ nieuw station RotterdarmWest kunnen, worden gebouwd en zou de- lijn Hoek van Holland- Rotterdam moeten worden opge- met regelmatige ver- naar Gouda en Dor- waardeerd bindingen drecht. „Rotterdam CS zou op zich wel passen in zo'n internationale ver binding, maar wil men echt van de voordelen van de TGV profite ren verdient een rechter tracé de voorkeur," staat in de brief aan de minister. De aan te leggen spoortunnel naast de Beneluxtunnei zou ook dienst kunnen doen voor een snel- tramlijn tussen Spijkenisse - en Schiedam. Het tracé door Midden- Delfland zou verdiept moeten wor den om in het landschap te passen en geluidhinder tegen te houden. WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft bondgenoten die niet voldoende willen bijdra gen in de kosten van de Ameri kaanse militaire inspanningen in de Golfcrisis, gedreigd met „ver slechterde relaties met de VS". Tot dusver zijn de bondgenoten naar de smaak van de Amerikanen niet genoeg over de brug gekomen. De Golf-staten hebben welis waar grote bedragen toegezegd, maar Japan en de meeste Europe se landen hebben in Amerikaanse ogen veel te weinig gedaan. In de resolutie wordt van Bush gevraagd om aan de bondgenoten die te weinig willen bijdragen te zeggen dat hun houding een echte invloed op de bilaterale relatie met de VS" sal hebben. Met name Tokyo en Bonn werden be kritiseerd. De Republikeinse senator John McCain zei dat wat Tokyo tot nu toe had bijgedragen „slechts de minachting van de wereld en Amerika's vijandschap verdient". Senator D'Amato over Japan: „Dat land wordt gemotiveerd door winstzucht, hebzucht en inhalig heid." En over de Westduitsers: „Het is fijn voor ze dat ze een ster ke economie hebben. Maar zouden ze nu ook eens economisch een beetje willen meedoen?' Landen als de Bondsrepubliek en Japan waar de grondwet „mili taire deelname" verbiedt, zouden „een gepast financieel aandeel" op zich moeten nemen, vinden de af gevaardigden. Het ministerie van Defensie schat dat de kosten voor de nge- veer 100.000 Amerikaanse n ilitai- ren in Saudiarabiê volgend jaar 11,3 miljard dollar zullen zijn. De Europese NAVO-landen we zen gisteren een verzoek van de VS om grondtroepen naar de Golf te sturen van de hand. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken James Baker verklaarde in Brussel dat zijn regering „zelfs een symbolische" aanwezigheid van grondtroepen uit andere NAVO- landen zou toejuichen, maar vol gens de secretans-generaal van de NAVO, Manfred Worner, kan zo'n toezegging nu niet worden ver wacht. Momenteel hebben alleen de VS, Turkije, Frankrijk en Groot-Brittannié grondtroepen in het Midden-Oosten. Baker zei na drukkelijk geen geld van de part ners te vragen voor de financie ring van de Amerikaanse militaire actie in Saudiarabiê. Minister Van den Broek beloof de namens Nederland 50.000 pak ken die bescherming moeten bie den tegen gasaanvallen. Denemar ken, België, Noorwegen en Duits land zegden schepen en vliegtui gen toe. Van den Broek zei „nade re maatregelen" niet uit te sluiten, als het handelsembargo tegen Iraq geen effect heeft. Maar hij ging niet in op vragen naar die maatre gelen. Een politieke oplossing staat ook voor Nederland nog steeds centraal, zei hij. Zie ook pagina 7 en 9 „Flodderig." Dat is het oordeel van Annie M.G. Schmidt over de uitgave van haar jongste werk, 'Jorrie en Snorrie'. Het boekje is het geschenk van de Kinderboekenweek en Verschijnt in een opla ge van maar liefst 232.000 exemplaren. Annie M.G. nam gisteren samen met illustratrice Fiep Westendorp (links op de foto) het eer ste exemplaar van het boekje in ontvangst. De schrijfster is niet erg te spreken over de manier waarop het boekje wordt uitge bracht. Na afloop van dg plechtigheid gromde zei: „Zo, dat hebben we ook weer gehad." Zie ook pagina 15 - SCHIEDAM Het Vlaardingse homo paar Stello/Kuipers kan in Schiedam trou wen. Het liberale raadslid G. Verhuls- donk heeft aangebo den het huwelijk te sluiten. Dit resultaat kwam gisteravond in de Schiedamse raad voort uit een motie var de socialist H. Bakker. Hij vraagt daarin loyaliteit van de ambtenaar van de burgerlijke stand bij het sluiten van een huwelijk tussen men- ser var gelijk ge slacht. Alleen de CDA- fractie stemde tegen. Verhulsdonk: „Het is mijn bedoeling ju risprudentie uit te lokken. Voor de Tweede Kamer kan dat een gerede aanlei ding zijn voor een verzoek aan de minis ter voor een wetswij ziging." En: „Stello en Kuiper moeten de re guliere weg volgen door eerst aan te teke nen. Als ze het willen, zal ik hen in de echt verbinden. Met deze kennisgeving lopen we nu voorop in Ne derland." De VVD'er maakt» al dertig jaar deel uit van de Schiedamse raad. In die periode sloot hij zo'n vijftig huwelijken, waaron der dat van de televi siejournalist Joop Daalmeijer. Thuiszorg Van de zeshonderd vacatu res die elk jaar in de thuis zorg in'Rotterdam ont slaan, kan de helft niet yvorden opgevuld. Lage salarissen en een slecht imago worden als oorzaken genoemd voor het personeelstekort. Een reportage uit de prak tijk Q MetropoolO Oerwoudbasiliek President Felix Houphouét- Boigny van Ivoorkust heeft zijn zin gekregen: gisteren zegende de paus zijn (uit 'privémiddelen' betaalde) basiliek in, midden in het oerwoud. De verontwaardiging over de verspilling in eei van de armste landen van Afrika is wijdverbreid. Buitenland Joszef Kiprich Feyenoord heeft weinig ge luk met zijn Oosteuropese aankopen. De met veel tamtam inge haalde Joszef Kiprich zit al voor de tweede keer in de lappenmand. Een interview met een speler, die nog een geluk bij een ongeluk ziet -j 7 Sport. Pagina 2Economie Pagina 3Metropool* Pagina 4Stad Pagina 5 Binnenland Pagina 7Buitenland Pagina 9Opinie Pagina 11 Dossier Pagina 13Goed leven Pagina 15Cultuur Pagina 17Sport Pagina 18RTV Pagina 19Service n Een tank van het Russische leger staat ge parkeerd bij het stand beeld van de stichter van de Sovjetunie, Vladimir II- jitsj Oeljanov oftewel Lenin, in de Litouw se stad Klaipe da. Het stads bestuur heeft bepaald dat het stand beeld moet verdwijnen, maar Moskou heeft op dracht gege ven het te be schermen. Le nin staat aan steeds meer kritiek bloot. Al in allerlei steden in de Sovjetunie zijn stand heelden van hem verdwe nen en in het naar Lenin vernoemde Leningrad vroegen dit weekeinde duizenden mensen om hun stad weer de oude naam Sint Peters burg terug te geven. if ROTTERDAM De arbeids markt komt volgend jaar onder zware druk te staan doordat stu denten massaal op zoek gaan naar baantjes Dit voorspelt de Landelij ke Studenten Vakbond (LSVB). De plotselinge zucht naar werk wordt ingegeven door nieuwe regels: stu denten mogen vanaf augustus vol gend jaar achtduizend gulden per jaar bijverdienen naast hun 'nor male' studiefinanciering Nu is dat nog 2500 gulden. Het besluit om de studenten meer financiële vrijheden te ge ven, staat in de zogeheten Herori- énteringsnota Studiefinanciering. „Het maakt de regelingen voor bij verdiensten wel een stuk gemakke lijker meent A. Hoitink, vice- voorzitter van de LSVB. „Maar dat wil niet zeggen dat de student erop vooruitgaat." Volgens Hoitink lopen studen ten die te enthousiast bijverdie nen, dadelijk de kans op een direc tere manier te worden gekort. „Studenten die nu meer dan 2500 gulden verdienen, worden gekort op hun aanvullende lening. In de nieuwe regeling moeten zij die meer dan achtduizend gulden ver dienen, geld uit hun basisbeurs in leveren. En daar wordt toch al flink aan geknaagd." „Het geldtekort onder studenten is schrijnend," meent Hoitink. „Gebleken is dat studenten ook nog eens gemiddeld honderdvijftig gulden te weinig krijgen via de ou derlijke bijdrage. Om wat ruimer in de centen te zitten móeten de studenten naar een weekend- of deeltijdbaan zoeken." De studentenvakbond noemt het. een tegenstelling dat naast de vrijere opvattingen in de heroriën teringsnota, de maximale studie duur van vijf jaar wordt gehan teerd. Studenten die meer tijd nodig hebben, moeten dat namelijk uit eigen middelen betalen. Hoitink: „Studenten krijgen minder tijd om te studeren. Wie heeft er dan nog tijd over om te werken? Ik vraag me af hoe groot de problemen voor de studenten worden. Ik ben bang dat de financiële ramp niet meer te overzien is." ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat de voetbaltop per FeyenoordPSV zondag in een voile Kuip wordt ge speeld. „We zullen óf helemaal óf bijna uitverkocht zijn," zei administrateur Jan Jansen vanmorgen. „Ik schat dat mo menteel ongeveer de helft van de kaartjes weg is." Het stadi on kan 56.126 toeschouwers herbergen. Het laatste kassucces van Feyenoord dateert van vorig seizoen, toen het competitie- duefmet te Ajax ruim 52.000 kijkers trok. de re- Daalmeijer. |L_ „Gebleken is dat studenten c TEQLEN Belgische narcoticabe- strijders menen dat de Chinezen Koh en Cheung, die begin augustus dood in een kreek bij Oud-Vosse- meei zijn gevonden, mogelijk in België zijn omgebracht. Ze zouden het slachtoffer zijn geworden van jen machtsstrijd om het monopo lie van de harddrugshandel in Bel gië. Het Zeeuwse politieteam dat de moorden onderzoekt, heeft nog geen spoor van de dader(s). De politie in grote Belgische ste den heeft il maanden te maken met eer. stijgend aantal heroïnedo- den. Volgens een woordvoerder van een narcoticabrigade in Brus sel brengen Chinezen uit Amster dam zogenaamde 'rosse heroïne' van slechte kwaliteit het land bin nen. Alleen al in Antwerpen zijn .fit jaar elf drugsdoden gevallen en konden minstens 150 verslaafden na een overdosis of na gebruik van slechte kwaliteit heroïne, in kli nieken gered worden. Een woordvoerster van de Centra le Recherche Informatiedienst zegt dat de rosse heroïne maar éen keer in ons land is aangetroffen. Het is volgens haar inderdaad een Chinese harddrug die verkeerd be werkt is. De Chinezen N. Cheung (40) uit Hong Kong en C. Koh (43) kenden elkahr uit het drugscircuit. Een van hen de politie wil niet zeggen wie was voor handel in drugs veroordeeld. Of ze tegelijker tijd en op dezelfde plaats geliqui deerd zijn, kan de politie niet zeg gen, Koh woonde al 17 jaar m ons land en is jarenlang kok geweest in een Chinees restaurant in Geldermal- sen. Waar de mannen om hel le ven zijn gebracht, heeft de politie nog niet achterhaald. De dodelijke schoten in de borst moeten tussen 2 en 5 augustus afgevuurd zijn, zo heeft de sectie uitgewezen. Mevrouw Koh heeft op 29 juli nog telefonisch contact gehad met haar man. Zij was toen al negen maan den in Singapore. Koh belde haar elke week minstens een maai uit Geldermalsen op „Ook op 29 juli hebben wij nog met elkaar gesproken. Het ging ei genlijk nergens over. Mijn man was heel ontspannen. Cheung heb ik nooit gezien. Mijn echtgenoot heeft het ook nooit over hem ge had Ze zegt niet te weten wat de witte BMW van haar man in Den Haag deed. Een paar dagen na ont dekking van de lichamen is die daar teruggevonden. Een technisch onderzoek van de auto heeft de po litie niets opgeleverd. In het Vrije Volk wordt hei actuele binnenlandse nieuws van alle kanten belicht met achtergrondverhalen. Zo komt u alles te weten over cnminali- teit, onderwijs, milieu, commerciële televisie, euthanasie en politiek. 1r - "&r to?"* Het Vrije Volk 12 SEPTÏMBFR 1990 VS-Senaa: dreigt te gierige landen Ik neem een abonnement op Het,Vrije Volk, de eerste 12 nummers zijn gratis daarna betaal ik 72 00 per kwartaal S3 Naam Adres j Postcode I Telefoon Plaats: I Stuur de bon naar Het Vrije Volk abonnementenadm Antwoordnr 1579, 3000 VB Rotterdam

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2