boordevol nieuwe spektakelonderdelen Openingsweekeinde traditioneel met activiteiten in en om het water Maasoevér verworden tot recreatiefèrréiii Nu melden voor een nieuwbouwwoning in Ridderkerksestraat ModeI Het Vriie Volk SCHIED SW vraagt uitstel PAGINA 4 - - ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM Zoalsde laatste jaren min of meer is uitgegroéid tot traditie, staat het eerste week einde van de Brandersfeesten vrij wel geheel in het teken van het water. De Lange- en de Korte Ha ven zijn op zaterdag 22 en zondag 23 september het podium van sport, spel, kolder en vertier. Wel zijn er dit jaar enkele nieuwe on- derdelen toegevoegd, waaronder het 'ankerhieuwen' door de sport school van Peter Lagerwaard. Poti ge deelnemers strijden tegen de klok bij het omhooghalen uit het water van een zwaar anker. Dit deel van het féést vindt plaats na bij de Keetsteeg. Een ander, nog hooit in de Schiedamse binnenwateren ver toond evenement, is het tewaterla- ten en het varen met 's wereld grootste surfplank. Deze is zestien meter lang, heeft negen masten en heeft een bemanning van vijftien mannen en één vrouw. Zij probe ren in de Lange Haven het snel heidsrecord van 52 kilometer per uur te doorbreken. Voorts staan de eerste twee da gen ook in het teken van de tach tigjarig bestaan van Scouting Ne derland. Vanaf hun schepen, waaronder de Alewijn de Groot, zétten de Schiedamse scouts ver- Ierlei activiteiten op. De vier ste delijke scoutingverenigingen hou den open huis nabij de Koemarkt- brug en op. het Museumplein. Op zaterdag houden de scouts touw- SCHIEDAM Het overleg tus sen SVV en wethouder Bart de Leede over de nieuwbouwplannen voor een stadion in park Harga is een week uitgesteld. Gisteren liet het bestuur van de nieuwe ere-di- visieploeg op het laatste moment aan de afdeling Sportzaken van het stadhuis weten, dat ze er de voorkeur aangaf die middag niet over de plannen te praten maar een week later. „Als zij nog een week extra no dig hebben om tot zinnig overleg te komen dan zijn wij natuurlijk bereid ze dat respijt té geven," rea geerde wethouder De Leede. Hij wil niets zeggen over het alterna tief, dat hij heeft geboden aan de handbalvereniging UVG, die van haar terrein naast het hoofdveld van SW af zal moeten om vol doende ruimte in Harga vrij te krijgen voor een veilige aan- en af voer van supporters. „We hebben het UVG-bestuur beloofd geen me dedelingen hiervoor te doen voor dat. zij zelf haar standpunt heeft kunnen bepalen. Ze krijgen alle steun en mogen er zeker niet min der van worden." Harga be schouwt hij overigens nog de enige mogelijke bouwplaats voor 'een SyV-stadion. „Ik zie geen alterna tieven," aldus De Leede. Müziëken minHTrxJtoren op Hoogstraatbraderie SCHIEDAM Tijdens de Bran dersfeesten zijn er op. de Hoog straat tal vakevenementen en ac tiviteiten. Op de openingsdag, za terdag 22 september, staat er op de Grote Markt een zogeheten PIWI- baan. Hier kan de jeugd van 4 tot 16 jaar rijden op mini-motoren. De gehele dag treden er in de langste winkelstraat van Schiedam mu ziekkorpsen op. Er is die dag te vens een grote braderie. Op dinsdag 25 september is het. opnieuw Dwaze Brandersdinsdag met speciale koopjes. Van n.oo tot 16.00 uur treedt bovendien een Walt Disney-orkest op. De volgen de dag staat in het teken van de jeugd. Vanaf 12.00 uur wordt op het Museumplein een spektakels how gehouden. Clown Joppie en - zijn pretmobiel zijn ooknadrukke- lijk aanwezig. Tijdens de donder dagse koopavond vermaakt de showband Jazzy Rabbits het win kelende publiek. Western spektakel en country- muziek staan op het programma voor vrijdag 28 september. Op de voorlaatste Branders(zater)dag rijdt .er een paardentram en kan men op het Museumplein genieten van een water- en lichtorgel. Een computer; portretteert voorbijgan gers en op de Grote Markt wordt Zuidamenrikaanse muziek ten ge- - hore gebracht. Op zondag 30 sep tember, is er de omvangrijke zon dagsmarkt. Op de Grote Markt kan men dié dag springen op een lucht kussen en door de gehele centrum heen. zorgen muziekgrpepen voor een extra feestelijke tint. trekwedstrijden en wedstrijden in wrikken, het varen met een roei boot door middel van Venetiaanse roomklopbewegingen. De Rode Valken zijn van de partij met wa- terspelen zoals het steekspel op het water, boegsprietlopen en het- branderszakslaan- Het Schiedamse kampioenschap sjoffellopen belooft opnieuw een kolderiek spektakel te worden. Het is de bedoeling met sjoffels (lucht kussenschoenen) de Lange Haven over te steken. Ook het behendig heidsvaren over een lastig par cours is weer onderdeel van het watersportweekeinde. - Het meest romantische onder deel zal opnieuw de gondelvaart rijn op zaterdagavond. Hieraan vooraf trekken eerst lampiontoch- ten uit "de verschillende wijken naar de Lange Haven. Vanaf 21.00 uur varen ongeveer 65 versierde en verlichte schepen door de ha vens. Een speciale jury met daarin wethouder A.G. Wiegman, W. Groeneweg hoofdredacteur van de Stadsomroep Schiedam, de familie Van Bruggen als bewoners van de Lange Haven, W. Jansen van Het Nieuwe Stadsblad, havenmeester A. Verheyke van Gorinchem en lichtreclame-deskundige P. Vende- loo, bepaalt wie de opvolger wordt van het verenigingsschip 'Shaka Zulu', dat vorig jaar als beste crea tie uit de bus kwam. De prijzen worden öm 00.30 uur uitgereikt in De Korenbeurs, tijdens het Schip- persbal. T> olitie-Nederland praat, nu Y~ ongeveer een jaar al, re- JL gelmatig over het 'Schie damse model'. Met enige trots constateerde dit afgelopen week de chef van het Schiedamse po litiekorps, commissaris Piet van .denHengel, toen hij zijn"nieuwe bureau naast NS-station Schie- dam-Nieuwland aan pers en en kele andere genodigden toonde. Het is niet de eerste keer, dat het optreden van plaatselijke agenten ertoe leidt, dat de naam van de stad Schiedam aan een bepaalde handelwijze wordt ge koppeld. Aan het begin van deze eeuw, net ;voor of in de Eerste Wereldoorlog, ging de naam van de stad ook het hele land door en - naar verluidt - werd er zelfs in het buitenland gesproken over een regel, die ze toen in Schiedam hadden uitgevonden. Dat betrof een bepaling in de Algemene Politie Verordening. Schiedam haalde landelijke pu bliciteit met zijn bepaling, waar in het aan ongehuwde paartjes verboden werd om langs paden of wegen in het gras te gaan zit ten. De opstellers van de 'Schie damse regel' gingen er van uit, dat het niet bij zitten zou blijven en dat op het neervlijen ook vrijen in het openbaar zou vol gen. Het geïllustreerde weekblad Het Leven stortte zich met een com plete fotoreportage op dit onder werp" en van de bekende teke naar Jordaan verscheen een spotprent, waarop een koddebei er zijn bonboëkje trekt als een jong stel naast elkaar op het gras hebben plaatsgénomen. De stad werd belachelijk gemaakt alsof speciale patrouilles langs tweekontjeshoog gras op bon- nenjacht gingen naar geliefde plekken als Poldervaart, Vlaar- dingerdijk en het Sterrebos. Deze keer gaat het om een 'Schiedams modél' dat in gunsti ge zin belangstelling trekt. Het slaat op de methode, die com missaris Van den Hengel heeft bedacht om zijn korps van de al- lerbelabberste behuizing van Nederland af te helpen. Nadat hij enige jaren geleden ontdekte, dat op de gewone reguliere wijze er voorlopig niks te bereiken was omdat al zoveel Nederland se korpsen eerder om nieuwe werkruimten hadden gevraagd en voorlopig het slot op de rijks- knip was gedaan, heeft hij alle loketten van het ministerie van Binnenlandse Zaken aan gedaan met een plan om de zaak breder aan te pakken. Laten we leveranciers van dien sten (ontwerpers), van bouwca paciteit (aannemers), van tech- niek (PTT eh anderen) en van meubilair benaderen met de vraag: Wat is het je waard als je achter elkaar meer politiekorp sen aan een nieuwe moderne be huizing helpt? Dat voorstel van Van den Hengel vond gehoor. Er zijn inmiddels een aantal bouw sommen op gang gekomen en de kortingen variëren volgens de commissaris van zeven tot wel veertig percent. Hierdoor kon werkelijk alles splinternieuw in gekocht worden. „Een nieuw bureau betrek je uiteindelijk eens in de veertig jaar, dus moet je het gelijk goed doen," rede neert Van den Hengel. Zijn korpsleden beloonde hem hier voor met het geven van zijn naam aan een binnenpleintje. Minister Ien Dales komt woens dag officieel het gebouw openen, waarvoor haar voorganger Kees, van Dijk de eerste paal sloeg. BEN VAN HAREN Door Ha» van der Horst SCHIEDAM Voorbij de Maasdijk, ongeveer op het Gusto- terrein, heeft de gemeente onop vallend een nieuw stukje Maasbou-, levard aangelegd. 3et verheugt zich in een grote belangstelling van sportvissers, want de rivier is wat schoner geworden en het schijnt, dat er tegenwoordig zelfs weer zalm in voorkomt; Zo verparkt Schiedam steeds grotere gedeelten van zijn Maas oever, En dat is een breuk met het verleden. Want de Maas of de Mervve, zoals hij tot in de achttien de eeuw genoemd werd was er niet voor de recreatie. Het was een. bedreiging én een bron van in komsten. Onze voorouders hebben de ri vier steeds meer ingeperkt. Zo'n achthonderd;jaar geleden had het water bij hoog tij vrij spel tpt on geveer de Burgemeester van Haar- enlaan. Voor de bouw van Nieuw- land-Oost liep daar een landweg die luisterde naar de naam 'Oude Dijk'. Maar ten zuiden daarvan ver- landde bet gebied meer en meer. Er lagen gorzen, zompige halfmoe- rassen die alleen bij heel hoog wa ter helemaal onderÜèpen. Dat leid de tot nieuwe bedijkingen. De hui dige Vlaardingerdijk, de Dam, de Hoogstraat en de Rotterdamsedijk werden aangelegd. Nu weet U met een, dat de naam Nieuwland bui tengewoon oud is. Schiedam heeft zijn ontstaan te. danken aan die inpolderingen. Daar waar de .Schie op de Dam liep, legde men een overtoom aan. Er ontstond e«r> nederzetting en gravin Aleidgif die in 1275 stadsrecht. Later werdvr. er nog meer Gor zen ingepolderd. Het tracé is nog bijna helemaal te wandelen: Maas dijk, Havendijk, Westfrankeland- sedijk. Zo kwam de rivier steeds meer op afstand te liggen van de stad. Maar de toenmalige Schiedam mers kenden de Merwe goed. Zij waren tenslotte visserlui die met hun bootjes de Lange Haven uit voeren om in de Noordzee hun netten uit te gooien. Met de komst van de jenever- tijd veranderde dat. De stad raakte meer in zichzelf gekeerd. Ze keek niet meer zo naar de rivier, 't Was trouwens eng op de plek waar nu die sportvissers zitten. Men vond er het galgeveld van Schiedam, waar de lijken van de terechtge- stelden werden blootgesteld aan weer en wind tot een waarschu wing aan eenieder. Schiedam kreeg weer aandacht voor de rivier, toen de eerste wer ven zich langs het diepe Maaswa ter begonnen te vestigen. De lig ging langs een brede rivier bood blijkbaar economische mogelijkhe den. Welke bleek, toen de gemeen te toch een fors gedeelte van haar grondgebied aan Rotterdam ver kocht, dat er onmiddellijk de Mer- wehaven liet graven. Schiedam stelde zich tevreden met de be scheidener Wilhelminahaven. Bo vendien gunde het een fiks terrein aan de werf Wilton-Fijenoord, lang de trots van de stad. Maar de Maas als iets om langs te wandelen? Daar dachten nog weinigen aan. Toch verheugde zich sinds de jaren twintig één stukje Maasoever zich in een groeiende populariteit. Het was ei genlijk een laantje langs de rivier en het vormde een uitloper van het Sterrebos, dat steeds meer ter rein aan de groeiende werven moest prijsgeven.. Je bereikte het door een wandeling over de lange en saaie Michiel de Ruyterstraat. 'Maaskant' heette dat laantje en men had er uitzicht op de fraaie villa, waar de directeur van Wil ton woonde. De Maaskant ligt er nog in al zijn glorie, maar de toegang is ver boden behalve voor de leden van de exclusieve golfclub die zich het terrein hebben verworven. Met de opbrengst heeft de gemeente het' hele Prinses Beatrixpark aange legd. Wie tegenwoordig de rivier wil zien, gaat naar de Maasboulevard die in de jaren vijftig als wandel route buiten de Havendijk werd aangelegd. Een tocht daarheen is voor veel Schiedammers een popu lair uitje. En nu gaat die boulevard aan de andere kant van de Voorhaven dus verder. Schiedam haalt zijn economi sche bloei niet meer uit de Maas. Voor de stad is de rivier recreatie geworden. Op een bepaalde ma nier hoeft niemand daar tevreden mee te zijn. Hoe fantastisch het ook is om op zo'n bankje een zee kasteel te zien passeren. Want dat zeeskasteel passéért. Het legt niet aan. SCHIEDAM Voor de hon derdveertig huurwoningen die vol gend jaar en in 1992 worden ge bouwd op de gesloopte Ridder kerksestraat, kunnen liefhebbers zich vanaf maandag tot en met 31 oktober laten inschrijven. Voor rang krijgen (ex-lbewoners uit dit stadsvernieuwingsgebied, die van wege sloop of verbetering van hun woning deze moeten of moesten verlaten. Het bureau Huisvesting wijst de woningen toe volgens de algemene toewijzingsregels. Zo wordt bijvoorbeeld gelet op het aantal personen waaruit een huis houden bestaat en op het inkomen.Het nieuwbouwplan be staat uit eengezinswoningen met tuin, appartementen met alle ka mers op hetzelfde niveau en mais onnettes. Een aantal beganegrbnd- appartefrnenten en maisonnettes heeft een tuin. In totaal komen er 16 vijfkamer eensgezinswoninge- nen 124 gestapelde woningen die zijn onderverdeeld in 5 tweeka merwoningen, 39 driekamerwon ingen, 26 vierkamerwoningen en 21 vijfkamerwoningen. Ook zal waarschijnlijk een speciaal project 'verzorgd wonen' deel gaan uitma ken van het nieuwe complex. Het betreft 33 woningen, die nog niet worden toegewezen. De huren lo pen globaal van 450 tot 700 gulden per maand. Belangstellingen kunnen zich vervoegen bij het Bureau Huisves ting aan de 's-Gravelandseweg 567, telefoonnummer 4732111. Binnen zes weken na het sluiten van de aanmeldingstermijn heeft men be richt of een woning is toegewezen. Sieraden in Galerie Alpha SCHIEDAM In galerie Al pha aan de Broersvest 93 vindt vanaf maandag een expostie plaats yan zilveren sieraden en litho's. De sieraden zijn ge- maakt door Antonie Bouwman, die ooit aan de Rietveld Acade mie studeerde. Annemarie van Uden illustreert aan de hand van haar litho's en gouaches zelf gekozen literatuur. De gale rie,is van dinsdag tot zaterdag, van 9.30 uur tot 17.00 uur geo pend. Gespreksmiddag in boerderij Landvreugd SCHIEDAM -Leden van de Partij van de Arbeid én ieder een die daarbij aanwezig willen zijn, bezoeken op zaterdag 29 september een bijeenkomst van de Stichting de Eerste Mei in de boerderij Landvreugd. De ge spreksmiddag begint, om 14.00 uur met een inleiding door Her- man Noordegraaf, die na een' vele jaren activiteit in de PPR weer in het PvdA-nest is terug11 gekeerd. Voorts brengt de groep Klabats muziek ten gehore uit oude instrumenten. Het pro- gramma duurt tot ongeveer 18.00 uur. Gratis toegang, maar,, er wordt wel met de pet rond gegaan. Wie wil aanzitten aan de opgediende maaltijd belle vooraf Mar Olyslager (tel. 4711910). Vervoer kan eventu eel worden geregeld. v. CNV houdt spreekuur in CSB-zalencentrum SCHIEDAM De Schie damse afdeling van het Christe lijke Nationaal Vakverbond houdt komende woensdagmid dag spreekuur in. het CSB-zalen centrum aan de Lange Haven 73. Men kan tussen 14.00 en 15.00 uur terecht met proble men rond. ontslag, uitkeringen; studiefinanciering, huisvesting, subsidies en dergelijke. Winterkledingbeurs in school Kameleon SCHIEDAM Openbare ba sisschool De Kameleon aan de Thorbeckesingel 2 houdt, op woensdag 3 oktober van 08.30 tot 14.00 uur een winterkle dingbeurs. Het is mogelijk in de twee voorgaande dagen in goe de staat zijnde kleding in te le- veren., Balletmeiden gezocht SCHIEDAM Klubhuis- Zuid heeft, in haar balletgroep voor meiden van 16 tot 20 jaar nog een paar plaatsen vrij. Lief hebbers zijn welkorii op dins dagavond van half acht tot half negen. Per maand moet voor de balletlessen twaalfeneenhalve gulden worden betaald. Kees van Eersel op orgel St. Janskerk SCHIEDAM In de serie 1990 is Kees van Eersel dinsdag de vijfde musicus die dit jaar een orgelconcert geeft in de St. Janskerk. Hij is de vaste orga nist van de Grote Kerk in Goes en daarnaast stadsbeiaardier van Veere en Zierikzee. Aan vang 20.15 uur. Toegangsprijs 6,50 gulden. Pashouders krijgen een reductie Van twee gulden. Twee cursussen op de computer in Oost SCHIEDAM Begin okto ber starten in het Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 twee afzonderlijke computer cursussen. De ene cursus leert het gebruik van de personal computer en de andere besteedt aandacht aan tekstverwerkings; programma's. Inlichtingen: tel. 4735435. Kleding en speelgoed in Klupnuis Zuid SCHIEDAM Bruikbare kleding en speelgoed worden op donderdag 20 september van 10.30 tot 14.00 uur verkocht in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Wie deze spul len te koop wil aanbieden, moet vooraf contact opnemen met telefoonnummer 4267297. Rijksschool wordt weer een gemeenteschool SCHIEDAM Het rijk stoot de Rijksscholengemeenschap Schravenlant af aan de gemeen te Schiedam. Dat gebeurt op vrijdag 28 september als staats secretaris drs. J. Wallage (On derwijs) en wethouder mr. J. G. van Kleef hiertoe een overeen komst tekenen. Het bestuur over de school is dan per 1 ja nuari een verantwoording van de gemeente. De Rijksscholen gemeenschap Schravenlant voor Havo en Atheneum is in 1869 opgericht als gemeentelij ke Hogere Burger School (HBS1. In 1919 ging de school over in handen van het rijk. Nu, ruim zeventig jaar later, krijgt Schie dam de school met zijn 650 leerlingen en vijftig personeels leden weer terug. ure rï", 1-.V '-tl 4.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1