Oost wil haast achter jongerenvoorziening Veel leed in en om Vlaardingse molen Het Vrije Volk SCHIEDAM 'OP VAN 'T HOFFPLEIN GAAT MAAR AF EN TOE BUSHOKJE AAN STUKKEN' Brandweer verwelkomt drie 'Anita's9 Hengelaars Ik wou Watervervuiling Wonen in Rotterdam De haven van Rotterdam Wonen in Rotterdam (2) T GASHAARDEN II ws PAGINA 4 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 199C SCHIEDAM - De voorberei dingsgroep Jongerenvooraenin- ging Schiedam Oost heeft de ge meente gevraagd een ingenieurs bureau in te schakelen, die de kos ten moet berekenen van een jonge rencentrum in de vorm "van een boot. Eerder dit jaar maakte de ar chitect J. Freijee een aantal eerste schetsen voor de jongerenark. Op basis daarvan schatte de gemeente de totale kosten op ƒ850.000,- en dat was te duur. De voorberei dingsgroep rekende echter een be drag uit, dat twee en een half ton lager was. Volgens jongerenwerker Rob Eergevoet van Klubhuis Oost is nu noodzakelijk dat er duidelijkheid komt over de daadwerkelijke kos ten. Vorige week heeft hij een kos tenraming naar de het college van burgemeester en wethouders en al le raadsfracties gestuurd. Klubhuiswerkers en politiek praten al tien jaar over een jonge renvoorziening in Oost maar de verschillende plannen zijn om tot op heden om diverse redenen re denen afgeLetét. Een boot voor de jeugd hij moet in de Schie ko- men te liggen aan de Overschiese- straat is volgens Bergevoet en companen de ideale oplossing aan gezien er op deze manier weinig overlast te verwachten is Veel vertrouwen, dat de jonge ren van Oost binnenkort onder dak zijn, hebben de mense van Klubhuis Oost echter niet. „Ik ge loof het pas als er daadwerkelijk een boot ligt," aldus Dirk Scherpe- nisse van het buurthuis. „De poli tiek partijen hebben laten weten dat ze een jongerenvoorziening voor de wijk van groot belang ach ten. Maar men heeft last van een beperkt geheugen want er is al ja ren niets." Vooral de bewoners van het Van 't Hoffplein en omgeving kla gen nogal eens over de rondzwer vende jongeren uit de wijk. Zij houden zich bij gebrek aan een al ternatief het liefst op bij het plein. „Op zich valt de overlast wel mee. Slechts af en toe gaat er bijvoor beeld een bushokje aan stukken," meent Scherpenisse. „Maar de be woners ervaren een grote groep jongeren op hun plein, die het no dige lawaai produceren, toch als een bedreiging." Een ambtenaar van de afdeling jeugdzaken heeft inmiddels een principe-afspraak gemaakt met Klubhuis Oost. In oktober wil hij samen met wethouder Bart de Leede van jeugdzaken en de voor bereidingsgroep een gesprek voe ren over de kosten en mogelijke uitvoer van de plannen voor een jongerenboot. Pas na de vaststel ling van de prioriteitenlijst op de gemeentebegroting wordt echter pas duidelijk of Oost de komende jaren een jongerenvoorziening krijgt. De voorbereidingsgroep heeft de kosten voor de jongerenboot be rekend naar aanleiding van een soortgelijk project in Harlingen. Voorts is het eerste ontwerp van architect Freijee aanmerkelijk ver eenvoudigd. De voorzieningen kunnen soberder en ook de lengte van de boot kan vijf meter korter dan de 25 meter in het schetsont werp van Freijee, meent de voor bereidingsgroep. De afgelopen weken zijn wij als lezers verrijkt met twee ar tikelen over het voormalige Gusto-terrein, waarbij ook de nieuwe recreatiestrook langs de Maas wordt genoemd. Daar hebben vele hengelaars een nieuw stekje gevonden. Op zich is daar niets op aan te merken, maar er zit een vervelende kant aan dit verhaal, dat niet is opgemerkt. En dat is de enomre vervuiling die deze sportvissers, zoals zij zichzelf noemen, daar achterlaten. Wanneer je bij de hengelaars staat te kijken, dan zie je lege blikjes van bier, cola, Seven- Up, plastic flessen van diverse soorten drank, lege melkpak ken enz. enz. her en der ver spreid over het terrein. Op de plek waar ze zelf zitten te vis sen is het nog een groter jan boel. Dichtbij het water gebrui ken ze gewoon de Maas als vuilnisbak. Het zou goed zijn als die hengelaars van huis een plastic tasje mee zouden nemen en daar al het vuile en afge dankte lege goed in zouden doen. Dat scheelt een hele slok op een borrel. Eer ander mogelijkheid is natuurlijk dat de plantsoenen dienst eens een aantal afvalcon tainers langs het water neer zou zetten met een bord erbij: Afval Hier en deze dan om de drie dagen zou gaan legen. Dan louden we het toch weer een beetjes schoner. SCHIEDAM Mededelingen voor de re dactie van dè Schiedamse edi tie kunnen per brief gezonden worden naar Het Vrije Volk, Postbus 375, 3100 A Schie dam of per telefax naar num mer 4737149. BRIEVEN VAN KINDEREN Ik wou dat ik goud was. .ai Ik wou dat ik een draak was. Ik wou dat ik 2000 poezen had. Ik wou dat ik superman. Ik wou dat ik spiderman. Ik wou dat ik ijsman. Ik wou dat ik een kikker was. Ik wou dat ik peter pan was. Ik wou dat ik punica aan het drinken was. Dide Silva, 8 jaar Rotterdam De zee is erg vervuild en daar door gaan er wel duizende vissen en vogels dood. En soms zeehonden. Ze moeten geen olie lozen. Ze kunnen per vliegtuig of per helicopter olie vervoeren. Dan komt het in de zee terecht. De mensen moeten stoppen. En mogen geen rommel in de zee gooien. Daniël, 9 jaar Rotterdam Ik vind het erg leuk in Rotterdam. Maar ook weieens niet hoor. Want er zijn veel fabrieken. En een heleboel autos. Er nog veel meer voertuigen. Maar er zijn ook mooie dingen in Rotterdam. Want er zijn ook mooie flats. En gebouwen. En er zijn veel win kels. Maar er zijn ook te veel cafes hoor! Want ik zag een keer een man met een fles wijn en een bord vlees en hij was heel dronken. Maar nou weer de leuke dingen. Want er zijn veel schepen en trei nen. Maar die geven de lucht ook weer stoom. En dat is niet goed. Danny, 9 jaar Rotterdam In Rotterdam is de grootste haven van heel Nederland. Ik vind het best bijzonder wamt je woont best in een beroemde stad maar wat ik zo rot vind die kinderlokkers vind ik zo rot ze pakken je. Wesley, 9 jaar Rotterdam Ik woon al vier maanden in Rotterdam. Daarvoor woonde ik in Brielle en Heilevoetsluis. Daar was alles heel rustig. Het verkeer en zo. Hier in Rotterdam niet. Er gebeurt regelmatig wel een onge luk. Maar het is en blijft leuk. Je woont dicht bij de winkels. Dus je kan alles kopen als je geld hebt. Michiel Rotterdam Tekening Sabrina, 9 jaar, Rotterdam Plaatsvervangend brandweercommandant A. P. M. van Leeuwen (rechts) overhandigde gisteren actes van aanstelling aan zeven nieuwe vrijwilligers, waaronder drie vrou wen. Daarmee kon het korps de werving scampagne 'Anita Durft. Jij Ook?' waar door de brandweer hoopte behalve de reeds in dienst zijnde brandweervrou Anita nog meer vrouwen aan te trekken als succes vol beschouwen. Aan het einde van het jaar volgt waarschijn lijk een tweede actie. Bij de Schiedamse brandweerafdeling ten noorden van de Rijks weg 20 staan namelijk nog Jen aantal vaca tures open... Door Ben van Haren VLAARDINGEN De mole naars, die door de eeuwen heen aan de Kortedijk in Vlaardingen hun werk hebben verricht, waren niet te benijden. Behalve de zwaarte van hun vak torsten zij vaak ook een hoop andere ellende mee. Wangunst, willekeur en on begrip ontmoetten zij van verschil lende kanten. Dat blijkt uit het boekje 'Eeu wen leven van de wind', dat Arie van der Hoek in samenwerking met archiefmedewerker Matthijs A. Struijs schreef bij gelegenheid van de tweehonderdste veq'aardag van de Vlaardingse stadskorenmo len Aeolus. Behalve de techniek en geschiedenis van molens in het al gemeen en van die in Vlaardingen in het bijzonder komen ook aan de orde de molenaars die in de loop der eeuwen hun werk hier deden. De werkers op de voorganger van de stenen stellingmolen, die nu al weer bijna vijftien jaar volop functioneert als rneelproducent en zaterdag vele bezoekers trok, had den het ook al moeilijk. Op het kruispunt van de oorspronkelijk belangrijkste wegen van Vlaardin gen en Vlaardinger-Ambacht heeft zich veel persoonlijke ellende afge speeld. Armoede, tegenslag en pes terij hebben de molenaars gekend. De gemeente als eigenaar zag de molen lang als melkkoe en de belastingdienst ontdekte haar ook als inkomstenbron. De belang rijkste klanten,de bakkers, heb ben menig molenaar dwars geze ten. Een voorbeeld. Brandstichting De eerste molenaar van de nu jarige Aeolus, zoals de stadsmolen waarschijnlijk pas later naar de Griekse god van de wind werd ge noemd, was Pieter Ooykaas. Op 7 augustus 1790 werd hij door het gemeentebestuur als huurder aan gewezen voor de molen, die in aanbouw was op de fundamenten van haar na net honderd jaar afge keurde voorganger. Hij werkte nog tot begin 1791 op een korenmolen in Loosduinen, maar ging op nadrukkelijk verzoek van de plaat selijke bakkers snel na de ople vering van de nieuwe molen op 29 januari 1791 aan de slag. Hoewel zijn financiële omstan digheden ertoe noopten dat hij wee keer het stadsbestuur om een korting van tweehonderd gulden op de jaarhuur van 1710 gulden vroeg, werd hij ook voor een vol gende termijn van zes jaar als huurder aangewezen. Hij had wei nig geluk in die tweede periode. Op 8 september 1797 werd Vlaardingen en verre omgeving opgeschrikt door brand in de me len. De bluswerkzaamheden kwa men moeilijk op gang door het ontbreken van delen van het mate riaal van de Vlaardingse brand weer, maar met behulp van een Schiedamse brandspuit gelukt het tenslotte het vuur te doven. De vlammen hadden echter de kap, de houten as, de roeden, de balie en het bovendeel van de molen verwoest. De ramp had een verbe tering van materiaal en organisa tie bij de plaatselijke brandweer tot gevolg en een conflict met molenaar Ooykaas. De molenaar werd zelfs be schuldigd van brandstichting. In ieder geval zou hij nalatig zijn ge weest. Pieter Ooykaas kon, toen hij om een verklaring werd gevraagd, te gen het stadsbestuur nog zo zeggen dat de brand buiten zijn schuld was ontstaan, dat waarschijnlijk het onweer van die nacht van in vloed was geweest, dat hij niet meer zeil had gevoerd dan andere molens in de buurt en dus moeilijk aan een op hol slaan gedacht kon worden en dat hij enkele uren voor de brand nog boven was ge weest en niets bijzonders had ge zien. Het hielp allemaal niets. Het stadsbestuur achtte hem toch schuldig en weigerde elke vorm van steun. Hij moest zelf maar uit zoeken hoe hij zijn gebrek aan in komsten kon compenseren. Ster ker nog, samen met bakkers die hem enkele jaren eerder enthousi ast binnen gehaald hadden liet het stadsbestuur weten liever te zien, dat Ooykaas vertrok. Hij kreeg zijn ontslag als stadsmolenaar aange zegd. Tegelijkertijd moest hij de sleutels inleveren van het molen huis waarin hij met zijn gezin Woonde. Verzet Ooykaas pikte die behandeling niet en schakelde gerenommeerde advocaten uit Den Haag in. Deze maakten al snel duidelijk dat de klagende bakkers een minderheid vormden. Bovendien onderteken den een groep ingezetenen van Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht en Zouteveen een rekest aan het stadsbestuur met het dringende verzoek de molenaar zijn functie terug te geven. Ondertussen lad der in de Rotterdamsche en Haar- lemsche Courant wel al adverten ties gestaan, waarin de molen na herstel te huur werd aangeboden. Het stadsbestuur benoemde twee weken na de brand, op 23 september 1797, toch maar een on derzoekscommissie. Een lid daar van, Van Heijst, reageerde op een smeekbede van de molenaars vrouw om de sleutel van het huis met het stellen van de voorwaarde dat de molenaar een door hem op gestelde schriftelijke verklaring ondertekende en zijn verzet opgaf. Vermoedelijk speelde hierbij een rol de discussie tussen de gemeen te en de verzekering over de scha devergoeding. Pieter Ooykaas en zijn advoca ten hielden hun poot stijf en het stadsbestuur kreeg te horen met welk recht het gezin werd belet de gehuurde woning te gebruiken. Zij deponeerden de eis tot directe te ruggave van de huissleutels. De regenten van de stad ant woordden, dat zo'n houding niet passend was, maar tegelijkertijd werden de vijftien sollicitanten op de molenaarsbaan aan het lijntje gehouden. Ooykaas ging verder en verzocht hem in staat te stellen zijn nog vijf jaar lopende huurter mijn voort te zetten precies op de dag, dat de commissie zijn conclu sies trok. Maalprestaties De huur zo constateerde de commissie kon niet worden op gezegd op grond van slechte maal prestaties want de molenaar was nooit op zijn gedrag aangesproken. Natuurlijk, zo schreef de commis sie, waren er voldoende bewijzen en getuigenissen tegen de mole naar beschikbaar om zonder vrees een proces aan te gaan maar dat was niet verstandig. Immers, men had de plicht om de stad buiten een proces te houden. De commis sie adviseerde het stadsbestuur derhalve de molenaar zijn zonden te vergeven. Het ontslag van Ooykaas werd dus ingetrokken. Bakkers, die zei den omwille van het conflict niet meer aan de bij de komst van de toen geliefde molenaar overeenge komen borg van honderd gulden per jaar te willen meebetalen, kre gen van het stadsbestuur te horen dat zij verplicht was geweest het ontslag in te trekken omdat alle beschuldigingen zwaar overdreven waren gebleken. De plaatselijke heersers hadden nog een tegenslag. De verzeke ringsmaatschappij betaalde we gens onderverzekering nauwelijks iets meer dan de helft van het schadebedrag uit. Ruim een halfjaar na de brand kon Ooykaas in april 1798 de to taal vernieuwde molen laten draaien. Roken was er voortaan verboden en het gebruik van kaar sen en oliepitten in gesloten lam pen verplicht. Na vier magere ja ren, bakkers waren naar andere molenaars overgestapt en armoe heerste in de stad door stilstand van de visserij, wilde Ooykaas voor een lagere huurprijs nog en kele jaren verder gaan maar men hoefde hem niet meer. Ook een smeekbede van zijn zoon Dirk om 'met het oog op het instand hou den van vaders talrijke huisgezin' de overeenkomst te verlengen, had geen invloed. 'Eeuwen leven van de wind', geschiedenis van de Vlaardingse stadskorenmolen Aeolus, van Arie van der Hoek i.s.m. Matthijs A. Struijs, is voor 14,95 te koop bij Boekhuis Den Draak. COLUMBUS «5 'The cook, the thief, his wife her lover SCHIEDAM In het Film huis draait vrijdag de film The cook, the thief, his wife het lover' van regisseur Peter Greenaway. Het verhaal begint met onderwereldfiguur Albert Spica, die elke avond met zijn vrouw Georgina in restaurant Hollandais dineert. Omdat hij zoveel geld spendeert, meent hij zich alle grofheden te kun- nen permiteren, die hem te binnen schieten. Eén var zijn» slachtoffers trekt de aandacht van Georgina. De twee begin-- nen een verhouding maar het' loopt allemaal mis als Spica het verliefde duo in de damestoilet ten betrapt. De rolprent begint om half tien, het Filmhui-: aan de Nieuwstraat 12 is vanaf half negen geopend. De toegangs prijs bedraagt voor donateurs ƒ5,-. Donateur worden kost' eveneens ƒ5,-, inclusief eerste' film. I Seniorenorkest J in de Woudhoek SCHIEDAM Morgen orga niseert dienstencentrum de Woudhoek een optreden van het Gewestelijk Senioren Or kest. Van 14.00 tot 16.00 uur brengen zij een gevarieerd pro gramma. Het seniorenorkest is niet geheel onbekend in de re gio. De toegang bedraagt slechts twee gulden en de zaal gaat al om 13.30 uur open. Omvangrijke keuze op ruilbeurs In Vier Molens SCHIEDAM Sigarenband jes, munten, postzegels, prent briefkaarten, eerste dag enve loppen en stripboeken zijn het' aanbod van een ruilbeurs zori£ dag in het dienstencentrum DeJ Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30, uur. De toegang is gratis. Rangeerwedstrijd van Schlespoor bij Hema SCHIEDAM Tijdens de Brandersfeesten zaterdag houdt Schiespoor, een vereniging van modeltreinverzamelaars, een open dag in haar clubhuis aan de Westerkade 21. Van tien tot vier uur kunnen bezoekers daar terecht met vragen op models- poorgebied. In de grote zaal staat d®»» grote» ck>bbaan--opg£^ steld. Verder is er een ruil beurs., JD&xoegaag bedraagt Jvu Op zaterdag'29 september rich ten de Schiespoorders van tien tot vijf uur twee stands in op het Hemaplein. Enkele leden hebben voor de gelegenheid een rangeergebied gemaakt, waarop belangstellenden een trein kun nen samenstellen. Wie de ran- geerproef goed heeft uitge voerd, krijgt een diploma. Ook zijn er een aantal demonstra ties en worden er videobeelden vertoond van clubactiviteiten. »u Computer Club houdt A opendaginTeerstoof SCHIEDAM De Computer, Club Schiedam houdt zaterdagi een open huis in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Van tien tot twee uur kunnen computerhobbyisten en -gebrui kers de nodige demonstraties aanschouwen. Onder andere Desk Top Publishing, het inle zen in een computer van foto's middels een scanner en com municatie tussen totaal ver schillende computers worden gedemonstreerd. Clubleden voe ren ter plekke kleine reparaties uit en bouwen 3,5" diskdrives in computers van bezoekers. Voor Amiga-fans zijn er Fish- diskettes, die gratis mogen wor den gekopiëerd. Ook computer! weduwen en -weduwnaren zijn welkom. De toegang is gratis, Nooit te oud om iemand <- iets te leren: Giidegids SCHIEDAM Dinsdag zal in dienstencentrum De Vier Molens de tweede Giidegids of ficieel op de markt worden ge bracht. De gids bevat een groot aantal aanbiedingen van vijftig plussers, die hun ken is en erva ring vrijwillig willen overdra gen aan anderen. Het officiële gedeelte begint om 14.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. GFT-containers voor Woudhoek SCHIEDAM Vanaf 24 sep tember kunnen inwoners van hejt gebied Woudhoek-Noord eén berichtje ontvangen over de groente-fruit-en-tuinafval- containers die ze krijgen van het ONS-reinigingsbedrijf, De eerste container en tien liter keukenemmer worden op 24 september in ontvangst geno men door mevrouw W. van De venter uit de Heelmeesters traat. In de week van l tot en met 5 oktober zullen de basis scholen De Klinker en De Re genboog een project wijden aan het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. W. van Vessem, Stuur je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, Je adres, je leeftijd en Je woonplaats. - gMtuw ?ib jbgm h'i' (INGEBONDEN MEDEDELING) Alle merken, keus uit 50 modellen' HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres1 MODERNE ROMANTISCHE KLASSIEKE 4 STIJLHAARDEN 5 MUURKACHELS CV Moederhaarden jl CV Ketels O (0 Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur O te Itj -V y*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1