Minister stelt pol itiebureau in gebru ik lilawh I DE KLIP Het Vrije Volk SCHIEDAM E FABER ienstcoriimissie en korpschef bekritiseren voorgenomen reorganisatie Terugloop inwonertal Vlaardingen doorgelicht in migratie-onderzoek Nefit- ürbo. Stoke met Schone Winst! MORGENOCHTEND 10 UUR HEROPENT NEW BASSY-S FASHION OOK JIJ GAAT UIT JE BOL OPENINGS- AANEDINGEN Rotterdams havenschilder Joop Molenaar overleden Minister Dales: 'Reorganisatie van de politie mislukt niet' FORD ESCORT 1.4 L Bravo 13.950,- andalen vernielen basisschool De Windas Inbraak in woning Doe-Mee-Week Beurs winterkledin en Standwerkers Concours p* v. rn I>/D 1/ PAGINA 4 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 SCHIEDAM Minister Dales (Binnenlandse Zaken) gelooft niet in het mislukken van ie reorgani satie van de politie. Dit heeft ze gisteren tijdens de opening van het nieuwe politiebureau in Schiedan: verklaard naar aanleiding van een publicatie in De Volkskrant eerder deze Week. Volgens deze publicatie zou het ontbreken van overeen stemming over een afvloeiingsre geling voor politiemensen vanaf 55 jaar een -ta-in-de-weg zijn voor de totstandkoming van regionale korpsen. Dales verklaarde dat er geen reden is voor pessimisme over de reorganisatie. De ontwik kelingen lopen voorspoedig, sprak de bewindsvrouw. Ze heeft echter nog geen standpunt ingenomen over het al dan niet invoeren van een afvloeiingsregeling. „Begin volgend jaar moet de nieuwe structuur zichtbaar wor den," voorspelt Dales. „Er zit een goed tempo in de reorganisatie en we blijven er boven op zitten om dat tempo vast te houden." De werving van regio-korpschefs is reeds in gang gezet en de minister overlegt op 10 oktober met de poli tievakbonden over andere te ne men stappen. Naast de reorganisatie is het grote verloop van politie-agenten in de Randstad (een groot deel ver trekt bijvoorbeeld naar streken van herkomst in het oosten van het land), walr de ambtenaren van Binnenlandse Zaken zich op dit moment mee bezig houder Volgens Borghouts zal er binnen kort overleg worden gevoerd met de korpsleidingen in de grote ste den over structurele oplossingen. „Een opleidingsschool in de Randstad zou op den duur een goe de oplossing kunnen zijn," stelde de directeur politie. „We hebben een schriftelijk verzoek van het Haagse korps daarover naar het bestuur van de opleidingsscholen gestuurd." SCHIEDAM Het nieuwe poli tiebureau aan het Bijdoipplein is gisteren officieel geopend. Voor die gelegenheid kwam minister Dales (Binnenlandse Zaken) speci aal naar de Brandersstad. Ze moest om het gebouw te kunnen betre en eerst een nagemaakte versie van de gevel van het oude politie bureau aan de kant schui en. Ever te voren waren de geno digden bijeengekomen in een tent naast het politiebureau. Behalve de nodige lof over het gebouw was er in de speech van onder meer voorzitter Ad Willemen van de dienstcommissie van het korps kritiek te horen over de reorgani satie van her. politiebestel. „De re organisatieplannen van de over heid met betrekking tot het vor men van regiokorpsen heeft de medezeggenschapsorganen in de toekomstige regio Rijnmond de koppen bij elkaar doen steken," al dus Willemen. „Het is van groot belang dat snel een goede regeling wordt getroffen voor overleg en medezeggenschap tijdens en na de reorganisatie, die een maximale invloed van de werknemers garan deert en een goede en herkenbare medezeggenschapsstructuur kent." Willemen is bang dat de over heid zo voorvarend te werk gaat dat er van enige inbreng van poli tiemensen zelf geen sprake meer zal zijn. Dit tekort aan inspraak laat zich volgens hem nu al zien door de manier waarop de regio korpschefs zullen worden be noemd: „Er komen kandidatenlijs ten net éen naam erop." Minister Dales bevestigde overi gens de snelheid waarmee de reor ganise.;e tot stand komt, maar zij noemde dit een positief gegeven. „Er is geen reden voor pessimis me. De gang zit er goed in," ver kondigd;- Dales. „De afgelopen we ken hebben de betrokkenen ge werkt aan een 'praktijkhandvat' waarmee de regio's spoedig hun outlines' kunnen definiëren. In ja- nuaivolgend jaar moet de reorga nisatie zichtbaar worden." De toespraak van architect Dolf Leesberg, die het gebouw ont wierp, wa zonder twijfel de meest luchtige. Hij trok een vergelijking tussen de verwekking en bevalling van zijn geesteskind en mensen kinderen en beschreef op deze ma nier het hele bouwproces. Burge meester R. Scheeres trad onder an dere in de visie van Leesberg op als vader van het kind en Ien Da- les vanwege haar financiële steun als suikertante. Ook wethouder c. Zijdeveld kreeg een opmerkelijke rol toebe deeld: die van homeopaat. „Hij stelde laatst een haargroeimiddel in de vorm van gras op het dak voor," aldus de architect. „Maar dit voorstel hebben we niet uitge voerd. Het kind zou last van ver stopping krijgen." Korpschef P. van den Hengel (in het verhaal van Leesberg een soort tweede vader omdat de ar chitect als moeder aan één echtge noot niet genoeg had) legde de be tekenis van zijn gebouw als eerste ling van een reeks van vijf politie bureaus uit dezelfde bouwstroom uit. Doordat er voor deze bureaus gezamelijke afspraken konden worden gemaakt, is er zeven per cent bespaard op de bouwsom. Minister Dales opende gisteren het nieuwe Schiedamse politiebureau. Voor de Schiedamse korpschef, Van den Hengel had zij ook een presentje bij zich. Van den Hengel vroeg daar naast aandacht voor het toene mend tekort aan agenten aan. Ook stelde hij mogelijke problemen bij de reorganisatie van de politie macht aan de orde. „Veranderings- iroeessen gericht op de structuur hebben geen andere waarde dan oude wijn in nieuwe zakken," al dus de korpschef. „De ware om slag komt pas als de cultuur veran dert. De mens is in ieder verande ringsproces de kritische succesfac tor. Daarom verdient het de aan beveling op korte termijn te stre ven naar duidelijkheid over ieders positie in het toekomstige bestel." Nadat minister Dales de 'mu ren' van het oude politiebureau op zij had geduwd, dromden de geno digden onder hen politici en korpschefs van omliggende ge meenten, mensen van bedrijven die aan het bureau hadden meege- bouwd en afvaardigingen van de andere politiebureaus uit de bouw stroom achter de minister het nieuwe pand in om in de eetruim- te op de bovenste verdieping nog even na te praten en het bureau op eigen gelegenheid te bezichtigen. Oslo smederij Door Ben van Haren VLAARDINGEN Het in de afgelopen tien jaar van bijna tach tigduizend naar krap 74.000 inwo ners gezakte en sterk vergrijzende Vlaardingen kan met een seri? maatregelen zowel nieuwelingen binnenhalen als vertrekkers terug krijgen. Dat schrijft Henk Heeger van het Onderzoeksinstituut Tech nische Bestuurskunde in zijn rap por 'Migratie-onderzoek Gemeen te Vlaardingen'. Het gemeentebestuur moet daarvoor milieuproblemen krach tig bestrijden, meer eengezins- en betaalbare woningen naast duur dere koophuizen bouwen, de par- keermogelijkheden in het centrum verbeteren, speelgelegenheid uit breiden en zijn erfpachtbeleid her overwegen. Voorts moet Vlaardingen zijn sterke punten als gezondheidszorg, sportmogelijkheden, het winkelen Nefrt-Turbo. De zuinigste HR cv-ketel en tevens de schoonste. Zo kunt u eindelijk j een milieu- maatregel nemen die u ,;eld oplevert. Stap eens bi) ons /binnen. We vertellen g FIT u er graag meer over! - 010-4258879 en het onderwijs behouden en be ter promoten. De onderzoeker kwam tot deze aanbevelingen na het bestuderen van gegevens over ongeveer 35 percent van de bijna twaalfhon derd huishoudens, die tussen juli 1988 en januari 1989 binnen Zuid- Holland van of naar Vlaardingen zijn verhuisd. Hij keek naar de sa menstelling van de huishoudens, hun inkomens, hun oude en nieu we woning en liet ze telefonisch antwoorden op reeksen vragen. Die methode is de basis voor een snel in te voeren informatiesys teem over de in- en uitstromers in Vlaardingen, dat zijn collega's Ton Hoenderdos en Jenny Vermeeren van OTB voor de gemeente hebben ontwikkeld. Op het stadhuis is naar zo'n ge reedschap gevraagd nadat bij de voorbereiding voor de bijstelling van het uit 1978 daterende Struc tuurplan de verrassende constate ring werd gedaan dat ondanks het behalen van de gestelde doelen qua woningbouw het inwonertal was blijven zakken. Zo erg zelfs dat een aanpassing van ambtelijke organisatie, voorzieningen, win kelarsenaal enz. in overweging kwam vanwege het wegvallen van voldoende draagvlak. Hier omheen ontspon zich tevens de discussie of de Broekpolder wel of niet met woningen bebouwd zou moeten worden. Iedereen was er welk van overtuigd dat er een methode moest komen om de vinger aan de pols te houden om ongewenste ont wikkelingen te kunnen keren. Het vorige college heeft al op dracht gegeven voor dit onderzoek, waarbij volgens Frans Kok (hoofd sector Volkshuisvesting en Grond zaken) voor het bureau van Prie- mus werd gekozen in plaats van de ook in beeld zijnde bureau's Kol- pron en Kuiper Compagnons om dat OTB nog geen binding had met Vlaardingen, „En omdat het be kend staat om zijn sociale inslag." Elke suggestie, dat naar uitbrei ding van het aantal dure koopwo ningen en wijziging van erfpacht- regels is toegeschreven, wijst Kok af. En over de vragenlijsten, waar op genoemde onderwerpen promi nent staan, zegt hij: „Natuurlijk hebben we daar overleg over ge had, maar de onderzoekers hebben onafhankelijk hun werk gedaan en zeker nergens op aan gestuurd." Handvat Het nieuwe, door PvdA, CDA en D66 gevormde college heeft bebou wing van de Broekpolder in zijn beleidsprogramma voor de komen de vier jaar uitgesloten. Wethou der Van der Steen (Volkshuisves ting) zei gisteren zoiets ook de eer ste tien jaar niet te zien gebeuren. In het voorstel voor het nieuwe in formatiesysteem komen echter wel de wijken Broekpolder-Noord en Zuid als potentiële woongebieden. Bijna vier maanden na bezor ging op het stadhuis heeft het ge meentebestuur het rapport over het mede door de woningbouwver enigingen Samenwerking'77 en Patriomoniums Woningen gefinan cierde onderzoek deze week open baar gemaakt. Wethouder Ton van der Steen heeft al kritiek ontvan gen op de late toezending van raadsleden, die het vlak voor het weekeinde in huis kregen, en op een persconferentie gistermorgen constateerde hij zelfs, dat er geen nieuws meer in zou staan. „Ie mand die de stad een beetje kent, had het bij wijze van spreken zelf zo kunnen schrijven," stelde hij vast. Toch is het voor hem een handvat om een volkshuisvestings plan op te ontwikkelen. Wel heeft het college van burge meester en wethouders inmiddels de onder volkshuisvestings-goeroe Priemus werkende onderzoekers opdracht gegeven ook de binnenge meentelijke verhuizingen van de laatste jaren tegen het licht te hou den. In grote lijn wil Van der Steen de rapportage gebruiken als leidraad voor toekomstig beleid, hoewel hij bij een aantal conclu sies toch zijn bedenkingen uit. Zo vraagt Van der Steen zich bij nader inzien af of gezien de rela tief geringe negatieve waarde, die de ondervraagden geven aan het erfpachtbeleid, hij de aanbeveling tot een heroverweging wel moet opvolgen. Dit mag je niet missen!! 'n Waanzinnige zaak voor jou en 'n waanzinnige collectie voor jou o.a. News, Panmo, Ken Marshal, Cars, Boxer, Chevy Richy, Pepe, Rifle, Edwin, Double Duty, Salty Dog, Mac Kay-Compagnie enz. enz. f k 5 K 1 0 Vrijdag en zaterdag Zéér aantrekkelijke 1e Middellandstraat 7a - Rotterdam - Telefoon 010-4134668 Door Jim Postman ROTTERDAM De bekende Rotterdamse haven en zeegezichten kunstschilder Johannes Petrus (Joop) Molenaar is afgelopen maandag op 76-jarige leeftijd in het Rotterdamie St. Antonius Verzorgingshuis overle den. Molenaar, die reeds maanden kampte met zowel lichamelijke als geestelijke klachten, wer vorige week getroffen door een beroerte waardoor hij in co ma raakte. De Rotterdamse havenschilder bij uitstek heeft honderden olieverf- ei etswerken vervaardigd. Hij werkte gedurende een halve eeuw vaak in op dracht van het Rotterdamse bedrijfsleven. Joop Molenaar, geboren in 1914 in Rotterdam, kwam voort uit een zeemansfamilie. Zijn vader was, net als zijn grootvader, machinist/werktuigkundige op de grote vaart. Na zijn schooljaren vertrok de jonge Molenaar als ketelbink op de Indrapoera van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd voor een reis naar Indië. Na nog te hebben gevaren bij de sleepdienst en op de tanklichter Slavoniê van Van Ommeren, meerde hij dankzij zijn voorliefde voor het schilderen en tekenen af bij de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunst. In 1953, na de grote watersnoodramp, kreeg hij een voor die tijd gigantische opdracht van de Zuiderzee Combinatie. Hij maakte zo'n dertig werker van de sluiting bij Ouwerkerk. Ook legde hij de sluiting van Oostelijk Flevoland vast. In de 54 jaar van zijn actieve schildersloopbaan heeft Joop Molenaar zo n 1500 schilderijen en teke ningen gemaakt. Zijn stijl varieerde van het Franse impressionisme tot aan de Haagse school. Liefde De allergrootste liefde van Joop Molenaar was zijn vrouw Ditje. Het ging Joop ontzettend aan zijn hart dat hij jaren geleden zijn Ditje voor verzorging moest achterlaten in St. Antonius, hetzelfde tehuis waar hij afgelopen maandag is gestorven. Maar gedurende al die jaren bleef hij elke dag trouw zijn vrouw bezoe ker Uiteindelijk blijft zij achter, samen met zijn zoon Dirk en dochter Ilse. Toen begin vorige week HVV- collega Jan Hein de Groot toevallig Joop Molenaar nog tegenkwam in het IJsselland-ziekenhuis sprak oop nog: „We hebben een mooi leven gehad, maar alleen de oude dag is niet zo florissant." AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 fax: 010-4732520 VOOR DE BETERE OCCASIONS MET STIP!' Alle auto's zijn APK gekeurd en krijgen 'n 10.000 km. beurt Auto v/d Week 7.950 6.950,- 12 - 6 950.- 12.950,- 49.950,- 111.950,- 11 000, 12.950 - 16.950 14 950,- 15.950,- f2 9.950,- 4 >0.- 7.950,- 6.950, 8.950,- 7 950 39.950,- 8.950 - Inruil, 100% financiering mogelijk Dondordagavo wf koopavond.. keuringen toegestaan. Auto Klip kunl u vinden 300 m van de Rijkeweg Ho#k va n Holland-Schiedam, afslag Schiedam-centrum, «hier de Hem» Voor 12.600 gulden aan mountainbike s gestolen SCHIEDAM De politie heeft deze week twee fietsdie ven aangehouden, die zich had den gespecialiseerd in de zoge naamde mountainbike's. De mannen bekenden in totaal voor twaalfduizend gulden fiet sen te hebben gestolen: in Schiedam twintig, in Vlaardin gen zeven. SCHIEDAM De basis schol De Windas aan de Nach tegaallaan in Xethel is vorige weel: het doelwit geweest van vandalc Zevenendertig zoge naamde onüuehtingskappen op het dak werden vernield. De to tal schade is bijna vierduizend gulden. SCHIEDAM Dieven heb ben dinsdagavond een woning aan de Nieuwe Damlaan uitge breid doorzocht. Uiteindelijk gingen ze er vandoor met een toperen vaas, twee schemer lampen, een digitaal-horloge en een hoeveelheid geld. De totale waarde van het gestolene is on bekend. De politie vermoedt dat de daders zich met behulp van een valse sleutel toegang hebben verschaft tot de wo ning. SCHIEDAM Volgende week kunnen ouderen meedoen aan een Doe-Mee-Week. Ont spanning en beweging, overal in Schiedam. Gratis toeganke lijk bovendien. Volksdansen, gymnastiek, yoga, stijldansen en zwemmen, voor elk wat wils. De plaatsen waar activi teiten plaatsvinden zijn: dien stencentra De Woudhoek en De Vier Molens, wijkcentrum De Erker, Klubhuis Zuid, het Kruisgebouw aan de Van Swin- densingel, hef Zwembad Zuid en het Sportfondsenbad. Het evenement is georganiseerd door de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk, tel. 4.73.19.76. Banjo Butcher met folk en cajun SCHIEDAM The Banjo Butcher het alter-ego van ex- zanger Menno Hatzmann van de groep Kobus gaat naar Ap pelscha treedt zaterdag op in Café het Podium aan de Lange Haven 28. Hij begon als straat muzikant maar is nu een graag geziene solo-act in cafés, pubs en sociëteiten in Nederland en België. Naast eigen nummers brengt hij zaterdag op banjo, gi taar, drumcomputer en mond harmonica een groot aantal folk- en cajuncovers. Onder an dere the Wolftones, the Dubli- ners, Woody Guthrie en Elvis passeren de revue. Een avond met The Butcher schijnt in ie der geval garant te staan voor energiek meezingen. Het con cert begint om tien uur 's avonds. ling iJVV SCHIEDAM - Woensdag houdt de afdeling Schiedam van de Stichting Unie van Vrij willigers in het wijkcentrum De Blauwe Brug een gecombi neerde zomer- en winterkle- dingbeurs. Er wordt ook ge bruikt speelgoed verkocht. Wie artikelen voor de verkoop heeft, kan hiervoor contact op nemen met P. Lefel, telefoon nummer 4704134. De verkoop vindt plaats in de grote zaal van 12.30 tot 15.00 uur. Kinderen op reis naar Jubelfana SCHIEDAM Voor de kleintjes is er op 26 september om 14.00 uur in de Grote Zaai van het Passage Theater een voorstelling van Theater Sna ter. Zij brengen het stuk 'Piere waaien', over het jongetje Emil dat met zijn vriendinnneq'e Zsa Zsa mee wil van de Pimpel paarse Poolster naar Jubeljana. De toegang is gratis. Verder in Schiedam op 28 sep tember het programma Drs. P. Solo in Theater de Teerstoog en op 29 september in het Passage Theater en Theatercafé de Ten der de Jazz-Night met Soesja Ci troen. SCHIEDAM Het jaarlijkse Standwerkers Concours wordt op 28 september gehouden tij dens de weekmarkt aan de Broersvest en de Lange Kerk straat. Het is de vijftiende keer dat standwerkers op htm eigen, originele wijze de waai: probe ren te verkopen aan het pu bliek. Een jury zal de naar schatting vijfentwintig stand werkers beoordelen op origina liteit, spreekvaardigheid en overtuigingskracht. t (INGEZONDEN MEOEDËUNG) CALLENBURÖSTRMT 80 VLAARMNGEN TEL 010 4343096 verwarming N SS TA L LAT I E 8 E D R I J F Vierambachtsstraat 100-104 3023 AT Rotterdam (INGEZONDEN MEDEDELING) BMW 320l LPG -'-drs. 85 ƒ15.950,1 Citroen BX 14 RE 86 7.950- Fiat Panda 8-88 8.950 Ford Escort 1.3 Bravo 9-88 15 950 - Ford Escort 11 L Bravo 85 8.950,- Ford Escort 1.4 CL 88 14 950 - Ford Escort 1.3 L 5-drs 4-86 8 950 - Ford Escort 1.6 Diesei 5-86 10.950,- Honda Accord 1 6 EX Sedan autom. 83 6.950,- Lada 1200 S 89 5.950,- Mazda 323 LPG 3-drs 88 10 950,- Mazda 326 2 0 GLX Coupé LPG 85 9.950,- Mercedes 190 Diesel 87 f: Mercedes 190 speciale uitv. 87 ƒ27 Mercedes 190 AMG uitv. LPG 85 23 950,- Nissan Cherry 1.3 DX 86 7.950,- Nissan Sunny 1.3 GL 4-drs 84 6.950.- Opel Rekord 2 0 S Corsa-uitv. 82 4.950,- Opel Senator 2 5 E 85 ƒ14 Golf GTi div. acc. 79 3.950 - Opel Ascona 18 S LPG 5-drs 88 p4.950,-j Opel Corsa 1.2 S TR Opel Ascona 1.8 S 4-drs Opel Kadett 1 2 S 3-drs Opel Kaden 1 3 Automaat Opel Kadett 3 S 3-drs Opel Senator 30 E CD Opel Kadett 1 2 S LPG 3-drs Opel Kadett 1.2 S 5-drs LPG Opel Kadett 1.3 S Station Opel Kadett 1.3 S LPG Sedan Opel Ascona .8 S 4-drs. Opel Manta GSi Opel Vectra 18 3 GT Opel Rekord 2.3 Diesel Traveler Seat Fura GL Seat Ibiza 2 GL VAN Suzuki ASto 3-drs Toyota Corolla Diesel DX Toyota Caru y 5-drs. Volvo 740 GL .ambasond LPG Volvo 340 GL Diesel 85 7-84 36 84 5-86 3-88 5-86 87 86 88 88 86 89 86 86 88 5-85 87 85 89 86 y

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1