K 'leder die kan boeren s welkom' KOOY Het Vrije Volk SCHIEDAM In de file voor bezoek aan nieuwe politiebureau Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! Hafkamp: 'Ik ziekenhuisdirecteur? Dat is onzin' PAGINA 4 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 Door Kein Wolters SCHIEDAM Uitermate rus tig, maar wel bijzonder sfeerrijk zijn zaterdag en gisteren de eerste twee dagen van de Brandersfees ten verlopen. De schattingen over het aantal bezoekers lopen uiteen. Ieder die het zegt te kunnen weten is het er echter wel over eens dat het er minder waren dan vorig jaar. „Het slechte weer speelt ons parten, vees zaterdagavond voor zitter Wil Vollering van de Bran dersfeesten naar de dreigende wol ken boven de stad. Grote trekpleis ters waren zaterdag de open dag in het nieuwe politiebureau aan "het Bijdorpplein en de tijdelijke expo sitietent naast het bureau van de Dahlia Vereniging Schiedam. Bei den trokken zaterdag ruim tien duizend bezoekers. De jaarlijkse gondelvaart in de Lange Haven trok zaterdagavond naar schatting twintigduizend mensen. Hoewel het 's morgens, tijdens de opening door burgemeester Rei- nier Scheeres op de Koemarkt het onverwachts begon te regenen, bleef het de rest van het weekein de tegen de verwachtingen in toch redelijk droog. De zon scheen zelfs af en toe en dat gaf een extra fees telijke tint. In de Lange Haven en ook in de Korte Haven gaven de rijendik aangemeerde en versierde en verlichte pleziervaartuigen een eigen gezicht aan het feest. „Eigen lijk zou dat het hele jaar zo fleurig moeten zijn," zei een bezoekster MS* Igp De traditionele gondelvaart was ook nu in de Lange Haven weer een feeëriek schouwspel. tegen haar man. „Dat zou de grauwheid en de leegte van de ha vens belangrijk ten goede komen." Minder tevreden toonde zich Steef Tettero, eigenaar van café Scyedam aan de Oude Sluis: „Voor het tweede jaar heb ik vergeefs ge tracht om ook in de haven voor mijn deur een stukje van het feest te krijgen. Meneer Ruud Pillard (secretaris van de Brandersfeesten en directeur van de plaatselijke VVV, RW) luistert niet eens naar me. Op de plek van mijn zaak is de stad ontstaan. Boyendien waren daar ook de branderijen, waar Schiedam zo bekend door is ge worden. Juist het meest oude stuk je van de stad is niet in het pro gramma opgenomen. Ik erger me daar kapot aan." Ook de braderie op de grote om loop ffloogstraat/Broersvest/Broersveld Kerkstraat) trok niet echt veel be zoekers. Ronduit tegenvallend was de braderie-deelname op de Hoog straat. Veel winkeliers hadden niet de moeite genomen een kraam voor de deur te zetten. Ze mogen een voorbeeld nemen aan hun collega's van het Broersveld en het Broersvest. Voor de politie ïwam de niet zo grote belangstel ling op straat prima uit. Bij het nieuwe hoofdbureau aan het Bij dorpplein stonden de mensen in de file te wachten voor een kijkje in het binnenste van de stedelijke Hermandad-buisvesting, „Om een en ander in goede ba nen te leiden konden we met een gerust hart een aantal van onze mensen van straat halen en bij en in het gebouw inzetten voor het in goede banen leiden van de stroom bezoekers," vatte adjudant Bob de Jong gisteren samen. Schiedam is de stad van de jenever. Dat toonde zelfs deze jongen, die tijdens de Brandersfees ten van een neutje nipt. „Vooral de afdeling van onze technische recherche stond in het middelpunt van de belangstelling. Kinderen hebben zich bijvoor beeld met graagte laten fotografe ren op de fotostoel, die anders uit sluitend is voorbestemd voor het registreren van nieuwe arrestan ten." Overigens was Bob de Jong een van de politiemensen, die ge stoken in oud veldwachterstenue de bezoekers ontving.Direct gren zend aan het politiebureau kreeg in een tent de expositie van de Dahlia Vereniging Schiedam de zelfde hoeveelheid bezoekers te verwerken. „Onvoorstelbaar, zó druk," meldde een in opperbeste stemming verkerende penning meester Nico Jansson na atloop. Zijn naast de voormalige begraaf plaats aan de Vlaardingerdijk resi derende vereniging heeft bijzonder veel eer gelegd in de 45 oogstrelen de bloemcreaties omvattende ten toonstelling. „In de stukken zijn 24 dahliarassen verwerkt, waaron der een aantal die onlangs lande lijk zijn bekroond," benadrukte Bertus de Graaf van de evenemen tencommissie van zijn vereniging. Overigens zijn de dahlia-freaks met van een inbraak verschoond gebleven, ondanks hun expositie huisvesting naast het politiebu reau. Woensdagnacht zijn uit de tent de drie bloemstukken gestolen die het spreekgestoelde opsierden van minister Ien Dales. Vanaf dat gestoelte opende de bewindsvrou we die dag het nieuwe hoofdbu reau van politie. Tot plezier van voorzitter Anton Toussaint hebben zich tijdens de expositie, die gis teravond is afgebroken, enkele nieuwe leden aangemeld. De ver eniging telt nu 25 contributanten Hoogtepunt van het waterweek- einde van de Brandersfeesten was zaterdagavond de traditionele gon delvaart door de Lange Haven, voorafgegaan door een lampionop tocht uit de verscheidene wijken. In drommen stonden de belang stellenden al ruim voor het tijdstip van negen uur langs de waterkant. Zoals in voorgaande jaren dreigde de regen wel, maar viel gelukkig niet. Het binnenvaartschip Ale- wijn de Groot van de Rode Valken was met zijn oranjelampen de gangmaker van de vlootschouw. Stadsprins Frans de Tweede en zijn gemalin Catharina van De Rietzeilers zorgden samen met de boerenblaaskapel de Pullekes voor een daverende muzikale entree. Prins Frans (in het dagelijks leven Frans van Krugten, directeur van het scheepsreparatiebedrijf Nico- verken en de grote inspirator van de Kerstmarkt) trad in deze carna- valsrol voor de laatste keer op. „Volgend seizoen keer ik niet te rug," zei hij na afloop definitief. „Voor mijn vrouw en mij staat er na drie jaar een dikke streep on der." Kleurrijk De gondelvaart had een kleur- 3 rijk verloop met veel óóóh's en éé- ah's en vooral veel klaterend ap- g plaus. Bijzonder creatief uitge- voerd was de nagebouwde bagger- g molen van de Openbare Nutsbe- 3 drijven Schiedam (ONS), met als 5 titel 'Niet langer sjaggeren, nu bag- I; geren'. Anderzijds kreeg een ruim- t° tevaartcreatie, met een heus opstij gende raket, veel bijval. Dat gold ook voor een boot vol smurfen, waarvan het helaas jammer was dat de muziek nauwelijks hoor baar was en waardoor veel van het effect verloren ging. Tussen de feestelijke kleurenpracht ook enke le protesten, waaronder van de schipper van het plezierjacht Maatje. Hij maakte met een doods kist en grafkransen duidelijk dat hij geen voorstander was van vaarbelasting. De eigenaar van het schip Scorpio bracht dat eveneens tot uiting met de tekst 'Europa één. Waarom dan alleen in Neder land vaarbelasting?' Het schip was, héél orgineel, voorzien van de vlaggen van alle Europese v lidstaten.Creatief was ook het jacht Yvonne met een heus draai ende molen op het kombuisdak. Een ander (naamloos) schip was opgetuigd met een heus spelend waterorgel. De mooiste uitvoering was tenslotte Carnavala di Venitia op muziek van Pavarotti, met een historisch aangeklede bemanning. Deze creatie, het baggervaartuig en de ruimtevaarders gingen ten slotte met de prijzen naar huis. De ze werden tijdens een bijzonder geanimeerd schippersbai in De Ko renbeurs (er kon geen kopspeld meer bij) uitgereikt door de PvdA- wethouder Aad Wiegman. Gistermiddag zei de bestuurder dat over het bezoekersaantal toch een vertekend beeld is ontstaan. Zijn conclusie: „Er was een grotere spreiding. Dat kwam door de open dag in het politiebureau." Wieg man stelde voorts dat de gondel vaart de beste was die ooit is ge houden. Gistermiddag was het op nieuw gezellig druk in de stad. Sportverenigingen manifesteerden 'zich en daarnaast kregen de ver sierde plezierjachten opnieuw veel aandacht. Ook de dag van gisteren verliep, op enkele incidenten op de kermis na, vlekkeloos en geheel in traditie van de intussen al ze venjarige Brandersfeesten-traditie. Morgen krijgt het jaarfeest, dat duurt tot en met zondagavond, een vervolg op de Hoogstraat met de 'Dwaze Brandersdinsdag'. Dat be tekent speciale koopjes en het op treden tussen 11,00 en 16.00 uur van het Walt Disney looporkest. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Iedereen die een beetje kan boeren is welkom als nieuwe medewerker/ster bij de Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS)." Dit taalgebruik is giste ren gebezigd door Fred Waxnmes, die onder de schuilnaam Fred van Aken opereert als de programma leider van de legale stadszender. In het middagprogramma maakte hij bekend dat de SOMS binnen kort elke middag tassen vijf en ze ven uur wil gaan uitzenden en dat daar extra mensen voor nodig zijn. Zondag, op de slotdag van de Bran- dersfeesteu, is de omroep present op de Appelmarkt. Nieuwe mede werkers kunm.n zich ter plekke aanmelden en te oordelen naar de opmerking van Van Aken/Wammes desgewenst ook iets in de microfoon boeren. Overigens heeft de,SOMS giste ren voor het eerst gebruik ge maakt van een mobiele radiozen der, welke is geschonken door de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De premiere verliep niet ge heel vlekkeloos, maar manifesteer de zich wel als een belangrijke aanwinst. ONS-voorlichter Mari Dingenouts, die in het programma de gelegenheid kreeg nog enige za ken rond de Brandersfeesten uit de doeken te doen, kreeg van in terviewer Fred van Aken/Wammes als slot de bood schap mee om zijn baas te bedan ken voor het nieuwe speeltje. SOMS-hoofdrcdacteur Wim Groeneweg verklaarde gisteravond van de uitzending niets te hebben gehoord. „Maar we hebben van de uitzending een band en die zal ik afluisteren. Woensdagavond heb ben we een vergadering. Indien er' zaken zijn gepasseerd die niet kun nen, dan breng ik deze zeker ter sprake." smeden Open dag bij waterschappen DEN HAAG Alle honderddertig waterschappen in Nederland houden op zaterdag 6 oktober open huis. Geïnteresseerden kunnen op die dag gemalen, sluizen, zuiveringsinstallaties, molens en dijkverster kingsprojecten bezichtigen. Op de open dag kan het publiek zien wat er met het geld gebeurt. In verschillende plaatsen zijn expo sities te bekijken. Het NOS-programma Van Gewest tot Gewest zal in diverse uitzendingen uitgebreid aandacht besteden aan het werk van de waterschap pen. GASHAARDEN O CV-INSfALLATiES VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM VAN OOSTHAVENKADE14, TEL.Q10 - 4343213, VLAARDINGEN SCHIEDAM Ex-VVD- wethouder Luub Hafkamp spreekt met klem geruchten tegen dat hij benoemd zou zijn tot directeur van het Schieland-Ziekenhuis. „Dat is pure onzin," zei hij gisteravond ge confronteerd met dit verhaal uit de wandelgang dat zelfs zegt dat het hogere ziekenhuispersoneel hierover afgelopen vrijdïg uitge breid is geïnformeerd. „Pas volgend jaar is er sprake van een opvolging van de alge meen directeur van Schieland. De procedure voor zijn opvolging is nog niet eens ingevuld," weet Haf kamp vanuit zijn bestuursfunctie in het ziekenhuis. En: „Natuurlijk ben ik best in voor een functie in de gezondheidsector of bijvoor beeld als burgemeester, maar er is geen enkele concrete invulling of sollicitatie in die richting," zo ver zekert hij. „Als ex-wethouder ben ik wel op zoek naar een passende functie, dus de lobby is wel in gang gezet. Concreet is nog niets. Ik ben doen de met me te oriënteren," aldus het huidige Schiedamse VVD-ge- meenteraadslid. Hij zegt niet te kunnen bevatten waar een gerucht als zou hij be noemd zijn tot directeur van het Schieland-Ziekenhuis de wortels heeft. Zoiets ontstaat kennelijk en gaat vervolgens een eigen leven leiden, zo zegt hij te veronderstel len. Politie zoekt {ongans na afpersing op Singel SCHIEDAM De politie van Schiedam zoekt naar drie jongens in de leeftijd van 13 tot 15 jaar die gistermiddag op de Singel het slachtoffer zijn ge worden van afpersing door ti&ee vijtienjarige jongens. De bemanning van een surveillan cewagen zag hoe de jongens ter hoogte van de Kepplerstraat met htm portemonnee in de hand stonden en dat ze aan het duo gedwongen geld overhan digden. De twee gingen er van door nadat hun duidelijk was dat ze waren betrapt. Via ach tervolging te voet wisten de agenten op de Snelliussingel één van de afpersers aan te houden. De identiteit van de tweede is bekènd en hij zal vandaag worden opgepakt. Als gevolg van de achtervolging was de politie niet in staat de identiteit van de drie slachtof fers (mogelijk zijn er ook nog andere kinderen afgeperst) vast te stellen. Iedereen die hierover inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon nummer 4494499. Na achtervolging tegen vangrail Ketheiplein SCHIEDAM Een wilde achtervolging door Schiedam en Vlaardingen eindigde zon dagmorgen tegen een vangrail op het Ketheiplein. De 23-jarige in Vlaardingen woonachtige be stuurder van de auto werd inge sloten. Hij verkeerde onder in vloed van alcohol. De achter volging werd door de politie van Schiedam ingezet nadat de automobilist op de Burgemees ter Knappertlaan in die plaats een stopteken negeerde en er met hoge snelheid vandoor ging. In Vlaardingen ramde hij op de Schiedamsedijk een ver keersbord. Uiteindelijk reed de man het Ketheiplein op een vloog daar als gevolg van zijn hoge snelheid uit de bocht en tegen de vangrail. De auto is rijp voor de sloop. Autokraker op heterdaad betrapt SCHIEDAM Een 34-jarige man uit Rotterdam is vrijdag avond op heterdaad betrapt bij een autokraak op de Charlotte de Bourbonlaan. Hij had de achterruit van de auto ingesla gen en daaruit een tasje met da messchoenen, kleding en de au toradio gestolen. De politie trof de goederen in zijn bezit en ook een aantal scherven van de in geslagen ruit. Steekwond van 3 cm door nagelknipper SCHIEDAM Bij een vechtpartij op het Broersveld is een 19-jarige Schiedammer met een nagelknipper in zijmboven- arm gestoken. Tussen hem en twee stadsgenoten van 15 en 19 jaar was een woordenwisseling ontstaan, die uitliep in een handgemeen. Terwijl een van de verdachten hield het slacht offer vasthield, stak de ander toe. Beiden zijn ingesloten. Deurklink van Passage in de brand gsstoken SCHIEDAM Vandalen hebben zondagmorgen om vier uur de deurklink van een toe gangsdeur van het Passage Theater in de brand gestoken. Als gevolg van de hitte sprong een grote ruit. Werknemers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben het gat provi sorisch gedicht. Kind na aanrijding met de schrik vri SCHIEDAM Behalve schrik hielden een 7-jarige jon gen en een 24-jarige automobi list gistermiddag niets over van een aanrijding op het Broers- vest. Het kind stak over tussen twee geparkeerde auto's en werd gegrepen door de auto, die met een geringe snelheid reed. Een toegesnelde mede werkster van* EHBO, en later >ok de broeders van een ambu lance, stelden geen letsel vast. Vrouw slipt uit bocht door hoge snelheid SCHIEDAM Met gering letsel is gisteravond na een slip partij een 22-jarige inwoonster v?n Spijkenisse overgebracht naar het Holy-Ziekenhuis. N"a behandeling mocht ze naar huis. Als gevolg van een te hoge snelheid was ze op het Kethei plein uit de bocht gevlogen. Hierbij kwam de auto twee keer in aanraking met de vang rail. I I MS "V J{ N»vt r A xEl- Eerste Brand Iers week si i n c Ie verloopt kalm er g izell ic I i JET'*-»* (INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ brochure bij (INGEZONDEN MEDEDELING) CAÜ.EN8URGSTRAAT SO VlAAaOINGEN - TEL 010 4343096 i i 1 i j»i—

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1