Vernietigend oordeel over Spaland-piannen GFT-afval 'niet meer in de vuïlniszak' ■i Spektakelshow en taptoe 'Maatschappelijk werk moet keuzes maken' Ambtenaren waren te snel met horecavergunning Het Vrije Volk SCHIEDAM Politici maken korte metten met opzet Zwaluwlaan en Midden Delfland [jlaiili Zeventig nieuwe wegwijzers in Schiedam MOOI WARM S3. N PAGINA 4 ws DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM „Dit is niet ge woon saai, maar verschrikkelijk saai." Deze kritiek over de bouw plannen voor de deelplannen Zwa- hiwiaan en Midden Delfland in de wijk Spaland strooide Joly Hak- kert van Groen Links gisteravond uit over het hoofd van PvdA-wet- houder Chris Zijdeveld (Stadsont wikkeling) en zijn ambtenaren. De politica was niet de enige. Ook Jo Prins van het CDA, D66'er Vin cent Broeke en Hans Bakker van de PvdA waren in hun kritiek be paald niet mals. Prins schetste de reeds opgele verde buurten in Spaland cis fan tasieloze bouwblokken'. Bakker sprak van 'volstrekt smakeloze ar chitectuur'. De socialist zei in Spa land te vrezen voor een 'eindeloze rij tuinen op het zuiden met een eveneens eindeloze rij zonnescher men'. „In de verkaveling van nieuwe deelplannen moeten voorwaarden worden geschapen voor een leven diger architectuur. Deze verkave ling is riskant," hield Bakker zijn partijgenoot voor. De diepere bete kenis van deze opmerking moet worden gezocht in het mogelijk onverkoopbaar worden van de wo-1 ningen. Gestapelde woningen ver kopen aanmerkelijk minder goed dan laagbouwhuizen. De raadscommissie uitte de kri tiek gisteravond bij de presentatie van de deelplannen Zwaluwlaan en Midden Delfland, Het plan Zwaluwlaan omvat 180 woningen, een woonvoorziening voor 48 gees telijk gehandicapten en vijftien standplaatsen voor woonwagens. Dit plan is >p papier gereed en wordt nog dit jaar tot uitvoering gebracht. Als gevolg van een fout van wethouder Zijdeveld is dit deelplan niet in de commissie be handeld en kan er ook niet meer aan worden gesleuteld. Dat is wel het geval met het achthonderd wo ningen omvattende deelplan Mid den Delfland. De stadsarchitecten hebben uitgedacht dat in dit ge bied eengezinswoningen moeten komen en een gestapelde bouw tot een hoogte van zes lagen. Ook ko men er vijftien standplaatsen voor woonwagens. Met name de bouwhoogte wijst de commissie met klem af. „Moet dat per se?" vroeg Prins zich af. „Hierdoor gaat het landelijke ka rakter van de wijk verloren." Bak ker vulde aan: „De Scheepvaart weg wordt door de bouwhoogten een verlengde pijpenlade." Onte vreden was met name Bakker over de slechts twee kleine speelterrei nen aan de rand van Midden Delf land. „Kennelijk zijn die zo gepro jecteerd omdat ze in de verkave ling vrij vielen." De lengte van de bouwblokken is ook een onderdeel dat de com missie niet aanspreekt. „Zo af en toe een blinde kopgevel is heus niet zo erg," betoogde Bakker. In het project Zwaluwlaan worden overigens wei 27 woningen ge bouwd met boilers die door zonne- energie worden opgewarmd. Dit was een van de weinige punten waarop de commissie gisteravond geen commentaar leverde. Door Natascha Kayser SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam (SMWS) mag de komende vier jaar actieve steun van de gemeente ver wachten. Dit zei wethouder mr. J. G. van Kleef gistermiddag bij de officiële overhandiging van het be leidsplan 1990-1994 van de SMWS. Het gloednieuwe beleids plan staat onder meer voor nieuwe taakgebieden van de stichting, an dere doelgroepen en meer samen werking met andere hulpverlenen de instanties, zowel in Schiedam als in de regio. Het beleidsplan sluit aan bij de landelijke ontwikkelingen op het gebied van maatschappelijk werk. Daarin is nogal wat aan ie gang, als er gekeken wordt naar de gang van zaken in het kader van sociale vernieuwing. Bestuurslid J. Heggelman van de SMWS noemde als voorbeeld de Commissie Dekker. „Er komt een ontwikkeling opzetten, waarbij maatschappelijk werk niet meer als regionale functie geldt, maar als boven-regionale functie. Daar moeten wij ook rekening mee hou den. Daarom moet er samenwer king komen met andere instanties in de regio, zoals het maatschappe lijk werk in Vlaardingen en Maas sluis. Daarover wordt al druk overleg gevoerd," legt Heggelman uit. Volgens directeur M. van Gor- com van de SMWS moeten er in het maatschappelijk werk grenzen worden getrokken. „We zullen va ker 'nee moeten verkopen. Het wordt steeds drukker en dan kun nen we niet meer alles aanpakken wat voor onze voeten komt. Het betekent extra werk en dan moet je prioriteiten stellen." Van Gor- com doelt met name op groepen die steun zoeken bij het maat schappelijk werk. „Het is onze be doeling om in de komende vier jaar meer aandacht te gaan beste den aan diverse doelgroepen waar van we denken dat ze onze hulp nodig hebben, zoals jongeren, mi granten en slachtoffers van mis drijven. Die functie willen we uit breiden, maar we moeten keuzes maken: wat kan wel en wat niet bij eventuele nieuwe activiteiten. Als er een alternatief is voor der gelijke groepen, zullen we daar ze ker naar verwijzen." Wethouder Van Kleef wees de stichting er op, dat ze niet moeten 'hospitaliseren'. „Je kunt je afvra gen waarom de groep jongeren moeilijk te bereiken is. Is er wel behoefte aan maatschappelijke hulp? Je moet natuurlijk geen pro blemen creëren als die er niet zijn." Verder wees de wethouder op de verantwoording die onderwijs instellingen dragen. „Schoolver zuim onder jongeren heeft vaak een direct aanwijsbare oorzaak. Het is niet de taak van maatschap pelijk werk om die oorzaken op te sporen, dat moet de schooi doen. Als de oorzaak buiten de verant woordelijkheid van de school valt, komt maatschappelijk werk eraan te pas. Maar dan ook alleen als die jongeren dat zelf willen of daar be hoefte aan hebben," meent hij. ATH<N« smederij Volgens Van Kleef is de ge meente Schiedam zeer te spreken over het beleidsplan van de SMWS „Het is goed dat er iets als een beleidsplan is. Er zijn tenslotte heel veel krenten in de maatschap pelijke pap. Het gebeurt maar al te vaak dat de problemen en de werkdruk zich zo hoog opstapelen, dat men door de bomen het bos niet meer ziet. Er is dan ook geen oyerzicht meer. Door zo'n beleids plan zijn de lijnen van maatschap pelijk werk tenminste duidelijk aangegeven." Directeur Van Gorcom wees erop, dat de kerntaken van het maatschappelijk werk (de opvang van en hulp aan mensen met psy- eho-sociale problemen) volledig be houden blijven. In die hulpverle ning zit een stijgende lijn. Vorig jaar bijvoorbeeld klopten bijna 1900 mensen aan bij maatschappe lijk werk, voornamelijk voor korte contacten. „Het is nu nog te be happen. Daarom gaan we aan die kerntaken ook niet sleutelen, ten zij het niet meer voldoende is. We houden natuurlijk rekening met de verwachtingen en behoeften van de cliënten om te kijken wat we ze kunnen bieden. Het belangrijkste in dit beleidsplan is, dat we de ad ditionele taken, zoals hulp aan spe cifieke doelgroepen gaan uitbrei den," aldus de directeur. Om de juiste hulp te kunnen verlenen aan de doelgroep migran ten heeft de SMWS een Marok kaanse maatschappelijk werker in dienst en wordt er gezocht naar een Turkse hulpverlener. „Je moet dat niet gaan overdrijven," waar schuwde wethouder Van Kleef. „Als dat wel gebeurt, is dat een voeding voor verzuiling. Algemene kennis en ervaring moeten overal inzetbaër zijn, ook bij migranten. Elke hulpzoeker moet bij elke hulpverlener terecht kunnen, an ders ben je verkeerd bezig." Door Rein Wolters SCHIEDAM Henk en Wü van Deventer en hun kinderen Emiel en Fleur zijn voorstander van het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT- afval). Het gezin woont in de Heel meesterstraat in de wijk Woud- hoek. PvdA-wethouder Aad Wieg man bezorgde de vrouw des huizes gistermiddag een speciale GFT- container thuis. Het is de eerste van de achttienduizend bakken, die na verloop van tijd in Schie dam in gebruik zullen zijn. Een en ander ging gepaard met een fraai bloemstuk en een zogeheten GFT- mand met daarin de produkten waarvan de restanten voor com- posteren in aanmerking komen.Wiegman benadrukte in een toespraakje nog eens het nut van een gescheiden inzameling. „Jaarlijks produceren we in Schie dam twintig miljoen kilo vuilnis. Dat kunnen we terugdringen door het gescheiden op te halen en te bestemmen voor hergebruik," zei hij. En: „Er bestaan reeds syste men voor het gescheiden ophalen van glasafval, oud papier en klein chemisch afval. Wij hopen naast deze afvalstromen nu jaarlijks ook bijna vijf miljoen kilo GFT-afval gescheiden op te halen. Hiervan wordt compost gemaakt." Wil van Deventer zei op haar beurt voorstander te zijn van het gescheiden inzamelen. „Vanaf nu gaat mijn groente-, fruit- en tuinaf val niet meer in 'de vuilniszak, maar in de speciale container. Di rect na de bezorging van de contai ner bij het gezin Van Deventer, is ook het manreiken bij andere be woners van start gegaan. Alle dui zend woningen in Woudhoek- Noord zullen in de komende dagen tussen 's middags 16.00 en 18.00 uur en 's avonds van 19.00 en 21.00 uur worden bezocht. Op don derdag 4 oktober komt de speciale GFT-ophaalwagen de containers voor de eerste keer ledigen. Wethouder Wiegman bezorgde persoonlijk de eerste GET-container by de familie Van Deventer. In dezelfde week wordt op de basisscholen De Regenboog en De Klinker in Woudhoek-Noord - een' onderwijsproject gehouden over het gescheiden ophalen van GFT- afval. Groen Links-wethouder Bart de Leede (Milieu) geeft op maan'.' dagmorgen 1 oktober op ludieke wijze het startsein voor de projec-1 tweek, waarin aangepast naar het niveau van de verscheidene leeija- ren, lessen worden gegeven over liet milieu, afval, gescheiden opha len en de verwerking van afval. In de klassen wordt bijvoorbeeld een afvalsorteerspel gespeeld. Hierbij wordt de «inhoud van een vuilnis zak! kritisch'bekekenen moeten de kinderent de 'tiivèrsö' componenten, die voor hergebruik in "aanmer king komen, scheiden. Ook wordt een afval-veranderproef gedaan, waarbijjgekekenTwordt welk afval composteerbaar' is' en welk afval niet. xi m* De kleuters knutselen met af- valmateriaal, de middengroepen gaan composteren en bodemonder zoeken verrichten en de hoogste groepen houden een buurtonder zoek over afval. Daarnaast zijn er enkele tentoonstellingen te zien over de thema's afval en composte ren, compleet met vuilniszakken en compostvaten. Om de ouders en andere belangstellenden uit de wijk bij de themaweek te betrek ken en werkstukkken van de leer lingen te kunnen bekijken, houden de twee scholen op woensdag avond 3 oktober van 18.30 tot 19.30 uur een inloopavond. De leerlingen van de twee scholen, die bovendien de vijfde verjaardag vieren, gaan op donderdag 4 okto ber naar een voorstelling van de milieu-musical Ajasses van de to neelgroep Potdosie. 139,- 't Wordt steeds leutebij V&D. SCHIEDAM De Branders feesten gaan morgen op de Hoog straat door met een spektakels how. Op elk uur van de middag is er voor de jeugd op de winkelpro menade wel iets te beleven en te zien, zoals een spannend poppen- kastavontuur, een zeer domme clown, een goochelaar, een quiz, een wedstrijd, een spel en een doorzaag-act Ook clown Joppie is de gehele middag met zijn pretmo- biel in de Hoogstraat. Kinderen van 4 tol 11 jaar kun nen ook terecht in het Passage Theater bij de opvoering Grote Griebels van het theater Snater. Zoals steeds tijdens de Branders feesten is de toegang gratis. Aan vang 14.00 uur. Tussen 19.30 en 22.00 uur vindt op het parkeerterrein achter de Hema de jaarlijkse muziektaptoe plaats. De organisatie is in handen van de Schiedamse Rijnmond band. Het jeugdkorps van deze ver eniging verzorgt het voorprogram ma. Daarna volgt een wervelende show met medewerking van Ahoy' uit Rotterdam en Jubal uit Dor drecht. Donderdagavond is er een extra gezellige koopavond op de Hoog straat en het Broersveld. Op de Grote Markt kan het winkelende publiek genieten van de Big Band Schiedam, terwijl in de Hoogstraat het looporkest Jazzy Rabbits het winkelen muzikaal zullen opluiste ren. Het Broersveld manifesteert zich ook op een extra feestelijke wijze. SCHIEDAM Schiedamse ambtenaren hebben met de afgifte van een horeca-vergunning voor de voormalige slagerij aan het Broersveld 100 een behoorlijke steek laten vallen. Wethouder Chris Zijdeveld zei gisteravond in de raadscommissie voor Stadsver nieuwing niet te kunnen begrijpen waarom geruime tijd geleden al wel een horecavergunning is afge geven, terwijl dit nog niet het ge val is met een vergunning om het pand te verbouwen tot een café Pas als een pand is verbouwd of aangepast aan een nieuwe bestem ming, wordt hiervoor een vergun ning uitgeschreven. Zijdeveld ant woordde dit op vragen het het D66-raadslid Coby de la Rie. Het is de bedoeling van het echtpaar P. Krijnen om in het aan gekochte pand zo snel mogelijk een horecabedrijf te beginnen. Het uitblijven van de bouwvergunning (volgens omwonenden is de ver bouwing al achter de rug) maakt het hen onmogelijk de zaak te ope nen. De la Rie: „Financieel is het echtpaar door het uitblijven van de vergunning hopeloos in de pro blemen gekomen. Ik hoop dat er snel naar gekeken wordt." Wethouder Zijdeveld benadruk te dat naar aanvragen voor de ves tiging van een horeca-ondeme- ming in het centrum van de stad steeds uiterst kritisch wordt geke ken. Hij veronderstelt dat er mis verstanden zijn ontstaan tussen de verschillende gemeentelijke dien sten. Hij beloofde De la Rie snel een onderzoek in te zullen stellen. 69,- 't Wordt steeds leuker bij V&D. Derde Wilton-bom was al ontploft SCHIEDAM Op het terrein van Wilton Fijenoord is een derde Engelse vliegtuigbom gevonden. De bom was al ontploft, alleen de scherven werden nog aangetrof fen. De vondst werd gedaan door werknemers van de firma Mons- houwer uit Heeqansdam die het zoekwerk uitvoerden. De scherven lagen op een diepte van zes meter. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft al eerder, op 7 septem ber, een 250 ponder bij de Vlaar- dingerdijk gedemonteerd. Op papier was de nu ontdekte bom aangeduid als hom nummer drie. Het zoeken naar nummer twee is eind vorige week opge schort. De inslagplaats daarvan werd reeds gevonden, maar door dat de gegraven kuil vol liep met grondwater zijn de werkzaamhe den gestaakt. De wethouder van Financiën, Aad Wiegman, is zeer te spreken over de gang van zaken. De gemeente Schiedam moet na melijk tien percent van de totale bergingskosten betalen, de andere negentig komen ten laste van het rijk. SCHIEDAM Speciale borden ga aan de weg wijzen naar veertig belangrijke gebieden, gebouwen en instellingen. Deze en volgende week worden zo'n zeventig van de ze zogeheten objectbewegwijze- ringsborden geplaatst. Enkele ob jecten zijn al geruime tijd beweg- wijzerd, maar er zat nog weinig systeem in de plaats en de vormge ving van de borden. De nieuwe se rie moet hierin verbetering bren gen. Vanaf de belangrijkste invals wegen verwijzen de uniforme bor den (witte ondergrond, zwarte let ters en blauwe rand) naar de voor naamste Schiedamse bedrijfster reinen, toeristisch/recreatieve ob jecten en dienstverlenende instan ties. De meeste objecten zullen bo vendien met een symbool worden aangeduid, zoals met het bekende NS-pijlensymbool die de route naar een station aangeven en de hoofdletter H op de borden naar het Schieland-Ziekenhuis. Vaartocht Eendracht SCHIEDAM In onze krant van zaterdag is tenonrechte de suggestie gewekt dat wethouder Adri Reijnhout en zijn ambte naren morgen een snoepreis gaan maken met het zeilschip Eendracht. „Het tegendeel is waar," aldus Reijnhout. „Ieder die meegaat betaalt het aandeel in de kosten uit eigen zak." SVO-campagne over sociale veiligheid SCHIEDAM Vanmiddag is met een demonstratieles in weerbaarheidstraining in het Trefpunt Oost de campagne 'So ciale veiligheid, dat kan an ders' van de Stichting Schie damse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) van start, ge 1 gaan Tot en met 5 oktober' worden door de gehele stad ac tiviteiten gehouden die betrek king hebben op de sociale vei ligheid, Morgen is er om 14.30 uur in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 onder de titel 'Omlopen of ombouwen' een themabijeenkomst. Bouwkeet door inbrekers bezocht SCHIEDAM Door het in slaan van een ruit hebben in brekers zich de toegang ver- schaft tot een bouwkeet van Kantorenhuis aan de Overschie seweg. Ze gingen er vandoor' met een telefoon, draagbare ra-__ dio, pakken koffie en een accu met oplader. Bestelwagen V&D van r Stationsplein gestolen SCHIEDAM In het afgelo pen weekeinde is een aan het Stationsplein geparkeerd staan de VW-bestelbus van V&D ge stolen. De wagen heeft een bei ge kleur, is voorzien van de be drijfsnaam en heeft als kente ken JH-88-FR. Kassa restaurant vergeefs gelicht SCHIEDAM Inbrekers hebben zich voor niets de toe gang verschaft tot de bedrijfs kantine van het verpleeghuis DrieMaasStede. Ze vernielden een ruit en braken vervolgens de kassa open. Dat bleek ver geefs want hij was leeg. Zonder buit zijn ze verdwenen. Cursus Slapeloosheid in Kruisgebouw SCHIEDAM Zo'n acht percent van de Nederlanders gebruikt een slaapmiddel om in slaap te komen. En nog veel meer mensen kampen met flin ke slaapproblemen. Het kruis werk Nieuwe Waterweg Noord organiseert daarom vanaf 25 oktober een achttal „effectieve" cursussen tegen slapeloosheid. Tijdens de lessen zal aandacht worden besteed aan gezonde slaap en hoe die kan worden bevorderd. Ademhalings- en ontspanningsoefeningen zullen als huiswerk worden meegege ven. De cursus kost vijfendertig gulden en start op 25 oktober van half twee tot drie. De les sen vinden plaats in het kruis gebouw aan de Van Swindelsin- gel 40. Mensen met slaappro blemen kunnen zich aanmelden bij het kruisgebouw of bij de Stichting Maatschappelijk Werk aan het Broersveld 142. Soesja Citroen weer eens in Theatercafé SCHIEDAM De jazzfor matie Soesja Citroen levert het komend weekeinde ook haar bijdrage aan de Schiedamse jazznight. In theatercafé De Tender zal het gezelschap zater dagavond vanaf half elf een op treden verzorgen. De toegang is gratis. Overigens zal Soesjg Ci troen tijdens dit seizoen iedere donderdagavond in De Tender een gratis concert verzorgen. Kiuphuis Oost geeft cursussen volksdansen SCHIEDAM Kiuphuis Oost aan de Galileïstraat houdt wekelijks een serie danscursus- sen. Zo worden op maandag-, dinsdag- en donderdagavond verschölendelessen gegeven Op maandagavond wordt egen be taling van zes gulden per maand van acht tot tien een cursus volksdansen gegeven, Op dinsdag laat een deskundige lei ding de bezoekers stijldansen. Voor de zee lessen, allemaal du rend van acht tot tien, moet vijfentwintig gulden worden betaald. Jazzballet-lessen vin den iedere donderdagavond plaats van zeven tot acht. Deze lessen, zes in totaal, kosten ook vijfentwintig gulden. Geïnteres seerden kunnen zich opgeven hij Klubhuis Oost, het telefoon nummer is 4735435, {INGEZONDEN MEDEDELING) CAUEMBÜR6STRAAT 8 VLMROWGEN Ta 01C-434308S t i X i r (INGEZONDEN MEDEDELING) Samsonite attachékoffer. Van polypropyleen Met een aluminium frame, unieke veiligheidssloten en 2 jaar garantie In zwart Bij aankoop krijgt u van V&D een Parker-rollerpen* 38x49x10cm 38x49x14 cm of de helf* van de winkelwaarde in contanten Aanbtedmg geld g t/ro zaterdag 6 oktober of zolang de voorraad strekt (INGEZONDEN MEDEDELING) Jongensjack met contrasten. Van poly- ester en katoen In paars met olijfgroen en donkermessing met curry Mt 134-152 VanE9;Wvoor Mt. 158-176. VanJ9^5Voor Ainb *d ng-r gtW? oïtob—-$f zo'»igd* vos mii

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1