éoïi zo ndrukke markt! 'Ik voel me in Schiedam best op mi n plaats' De varkensmarkt had iets engs Dirk 0 Het Vrije Volk SCHIEDAM Nieuwkomer Gonnie Groen troeft alle standwerkers af Expositie over analfabetisme Schravenlant na 70 jaar weet gemeenteschool Asher Omisi maakt na twintig jaar eerste elpee PAGINA 4 ws ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 Jongeren gaan klimmen en abseilen SCHIEDAM Jongeren van 16 tot 24 jaar kunnen van 19 tot en met 21 oktober meedoen aan driedaagse survival in de Belgische Ardennen van het wijkcentrum De Erker, onder delen zijn rotsklimmen, absei len, grotje kruipen, mountain biking, oriëntatietochten en droppings Deelnemen kost per persoon ƒ75,00. Inschrijve: in wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, of via tele foonnummer 4263161. Schiedam wil vriend schap met Oost-Europa SCHIEDAM Het stadsbe stuur onderzoekt de mogelijk heid van een vriendschapband met een stad in een Oost-Euro pees land. Het gemeentelijk be leid is afgestemd op het bevor deren van contacten tussen Oost- en West-Europa. Voorts is Schiedam actief in het platform Gemeentelijk Vredesbeleid en wordt op kleine schaal onder steuning gegeven aan initiatie ven op dit gebied vanuit de stad .Passend in het beleid is de expositie 'Oost-Europa? Dat zoe ken wij op', die van 8 tot en met 19 oktober wordt gehouden in het fïlaal Noord van de Ge meentelijke Openbare Biblio theek aan het Bachplein 589. Deze tentoonstelling is gemaakt op initiatief van het Interker kelijk Vredesberaad en geeft een representatief beeld van de contacten tussen Nederland en Oost-Europa. De opening wordt verricht op maandag 8 oktober om 12.00 uur door burgemees ter drs. R, Scheeres. Cursus stijldansen in wijkcentrum De Erker SCHIEDAM In oktober beginnen in het wijkcentrum De Erker (Jan van Avennes straat 32, telefoonnummer 4263161) weer cursussen in stijldansen onder leiding van het echtpaar Twist. De kinde ren vanaf acht jaar dansen op de vrijdagavond van 19.15 tot 20.15 uur. Jongeren en. volwas senen kunnen terecht op vrij dag- en zaterdagavond van 20.30 tot 21.30 uur. Op zater dagavond is er'vanaf 22.00 uur ook vrij dansen. Ouderen kun nen ,a0pdinsdagmiddag ,van 14.00"tot 16.00 nur naar dans les, die onder leiding staat van Gerda Michielse. Breisoos voor meiden in De Blauwe Brug, SCHIEDAM De.-Stichting Samenlevingsopbouw1 Schie- dam-Noord~(SSSN) start op 22 oktober met een breisoos voor meiden vanaf 15 jaar. Voor meiden die meer willen weten over de soos, de begeleiding en de deelneemsters is een kennis makingsavond op maandag 15 oktober in Wijkcentrum De Blauwe Brug. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. Wie meer infor matie wil, kan bellen met Hen- nie, het telefoonnummer is 470.33.48. Tijdens de soosavonden kun nen de deelneemster breien of leren breien. Ook is er gelegen heid om naar muziek te luiste ren, gezellig met elkaar te pra ten en ervaringen uit te wisse len. Als er behoefte aan is kun nen ook andere leuke ideeën voor de soos besproken en uit gewerkt worden. Meiden die zin hebben om gezellig een avondje onder elkaar te zijn moeten zich snel aanmelden. Er zijn nog maar enkele plaat sen open. De soos-avonden zijn elke maandag van half acht tot negen uur in het cluhhuis aan de Churchillweg-Metropad 52. De kosten bedragen vijf gulden per maand, dit is inclusief ma teriaal. SCHIEDAM Onder de titel 'Lezen en schrijven het recht van iedereen' wordt van 1 tot en met 8 oktober een expositie gehouden over analfabetisme in de kantine van het MCM de Groothuis aan de Stadshouderslaan 30. Van 9 tot en met 31 oktober zijn de zestien pa nelen ook te bezichtigen in het bi- bliotheeklfiliaal Nieuwland aan het dr. Wibautplein 163, Naast de tentoonstelling is er een diaserie te zien die het probleem van en de oplossingen voor het analfabetisme nog meer toelicht. Tevens is er een kleine collectie boeken en ander leermateriaal aanwezig, die ge- hruikt kunnen worden in de alfa betisering. De expositie vindt plaats in het kader van het 'Internationaal Jaar van de Alfabetisering' van de Ver enigde Naties. In het kader hier van hebben de gemeentebiblio theek en het Educatief Centrum de expositie naar Schiedam gehaald Op de panelen wordt aan de hand van foto's en teksten het probleem van het analfabetismelthematisch belicht. 1? Kritische blik ken volgen de standwerker die 'superze- men' aan de vrouw wil brengen. 1 Door Bein Wolters SCHIEDAM „Zo mag het ie dere week. Fantastisch." Vishan delaar Aldert Koppendraaijer toon de zich gisteren bijzonder tevreden over de massa bezoekers die de weekmarkt in het centrum over stroomde. ,Ik heb geen moment rust gehad. Zo'n feest is uitstekend voor de promotie van onze markt," aldus de koopman die door opvolging van vader-op-zoon al eertig jaar zijn waren op de Schiedamse markt verkoopt. Gisteren werd met de nodige hoempa het veertigjarig bestaan gevierd. Er ontstonden opstoppin gen. Niet alleen op de markt, maar ook in de Hoogstraat waar de win keliers een graantje van het marktgebeuren meepikten. Enorm veel belangstelling genoot ook het standwerkersconcours, dat voor het vijftiende jaar werd gehouden. Uit heel het land waren 25 talent volle deelnemers aangetreden, on der wie de Europees kampioen Henk van Goppel uit Lelystad. Deze rappe prater maakte dit keer geen schijn van kans. Hij, en trouwens alle andere deelnemers, legden het af tegen de 36-jarige Gonnie Groen uit Hardenberg. Sinds drie jaar werkt de voormali ge winkelverkoopster op de markt als standwerkster in reparatie- strijkfolie. Volgens de jury stonden haar babbel en produkt aan de top en dat werd publiekelijk beloond met een beker. „Dit had ik echt niet ver wacht," verklaarde de verbouwe reerde standwerkster na de prijs uitreiking. „Ik heb nog nooit een prijs gewonnen, terwijl ik toch al best aan veel wedstrijden heb meegedaan. Natuurlijk ben ik ui terst trots en krijgt de beker thuis een ereplaats." En: „Anderzijds vind ik dit een erkenning, want de standwerkerswereld bestaat toch hoofdzakelijk uit mannen." Wethouder Aad Wiegman (Marktwezen) reikte met flair de prijzen uit en trok vervolgens ook de winnaars van de verloting rond de jubileummarkt. Bij elke bestede vijf gulden werd een invullot ver strekt voor een van de vijftig prij zen. „Er zijn er veertigduizend ge drukt en deze zijn allemaal uitge deeld," zei de wethouder. „Dat be tekent dat er op de markt vandaag in ieder geval minimaal voor tweehonderdduizend gulden is ver kocht." De hoofdprijs, een fiets ter waarde van achthonderd gulden, is gewonnen door de 73-jarige Her- mina Johanna Wagenaar van de De Bouwmeesterweg 34, Ze was bij de trekking niet aanwezig, maar ingelicht door Het Vrije Volk zei ze verheugd: „Dit had ik werkelijk nooit verwacht. Die nieuwe fiets komt mij uitstekend uit Ondanks mijn leeftijd doe ik alles nog op de OP DE GRENS Kunst, met hoofdletter geschreven, vind ik de manier waarop Dirk Haddeman 73 jaar na zijn ge boorte nog steeds vol overgave bezig is met de schilderkunst. Het resultaat van zijn werk straalt het enthousiasme uit waarmee hij iets bewondert en hoe 2eer hij er ook aan ver knocht kan zijn geraakt. Daar om betreur ik zo er vandaag niet bij te kunnen zijn als Kees van der Windt de opening ver richt van de overzichtsexpositie van de schilder Dirk Hadde man. Een hele oude, bijzondere afspraak maakt het mij helaas onmogelijk om Dirk in de nieu we Galerie Pervelle aan de Fransenstraat over zijn nieuws te schilderijen te horen vertel len. Want vertellen kan hij. Vol warmte. Dirk is een heel bij zondere Vlaardinger.' De meeste bekendheid verwierf hij als voorzitter van de voet balvereniging Fort una, in wel ke functie hij zijn bijdrage le verde aan de totstandkoming van een competitie betaald voetbal in Nederland. Onder zijn bewind bereikte de oudste Vlaardingse voetbalvereniging ongekende successen, al bleef ze net onder de vaderlandse top steken omdat voorzitter Dirk met zijn penningmeester Ri- nus Timmermans weigerde mee te doen aan het nemen van onoverzienbare financiële risi co's voor de clubkas. In tegen stelling tot wat toen al in de zestiger jaren bij veel naar het betaald voethal overgestap te verenigingen gewoonte was, kregen onder Haddeman rijke rekenfantasieën ook in de stroom van sportieve successen en bijkomende groei van recet tes en andere inkomsten geen kans. Dat wil zeker niet zeggen, dat hij fantasieloos het roer hanteerde. Integendeel. De als advertentie verkoper bij Het Vrije Volk al creatief werkzame Dirk wist in Vlaardingen en omgeving op lu dieke manieren geld los te peu teren om zonder risico voor de verenigingskas zijn club aan versterking te helpen. Hij ging ook achter buitenlands talent aan, dat door leden was opge spoord. Met schilderen heeft dat alle maal niets te maken, maar met Dirk alles. Als hij ergens voor warm loopt dan gebeurt dat ook met volle overgave. Ik heb dat op verschillende manieren mogen ervaren. Als sportver slaggever maakte ik hem mee als propagandist voor zijn For- tuna en strijder voor sportbe- langen in de Vlaardingse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, in 1973 voerden we gezamen lijk actie voor Kameroen in een gul maar egoïstisch zijn 700ste veijaardag vierend Vlaardin gen, als werknemersvertegen woordigers werkten we samen na de overname van De Haven loods door Wegener en korte tijd zaten we naast elkaar in een werkgroep, die na vei ligstelling van de toekomst van Fortuna de weg bereidde voor het behoud van het betaal de voetbal in Vlaardingen, waardoor later FC Vlaardingen van start kon gaan. Ook heb ik naar Dirk mogen kijken als hij bezig was in zijn atelier. Ik heb daar zijn indruk wekkende impressie van de Nachtwacht op een kolossaal doek mogen bewonderen en zijn toenmalige voorkeur voor het gebruik van de Vlaardingse kleuren rood, geel en blauw op gemerkt. Uit die tijd zal ook het schilderij dateren, waarop hij Herman van Veen weergeeft en dat bij de recente verbouwing tot Grand Café Theater in de filmcabine van De Harmonie terecht is gekomen. Over de ou de projector heen herkende ik het op de open dag direct als een echte Dirk Haddeman/De- zelfde kleurzetting als de muur schildering die hij maakte in de kantine van Fortuna, waar van hij al jaren ere-voorzitter is. Na zijn vervroegde uittreding is Dirk gaan reizen en zich nog intensiever gaan bezighouden met schilderen. Hij bracht plaatsen in beeld, die hem bek oorden. Hij maakte dus stadsge zichten van Vlaardingen en landschappen van Portugal, het land waarop hij direct verliefd werd toen hij er de eerste keer zijn dochter en kleinkinderen bezocht en waar hij veel inspi ratie op deed. Volgens de uitno diging voor de expositie heeft hij nu ook wat met Mexicaanse Veracruz-beelden. Het boeiende verhaal, dat Dirk Haddeman vast en zeker daarover kan ver tellen, hou ik tegoed. BEN VAN HAREN SCHIEDAM „De idealen van Schravenlant gaan mee en zullen een inspiratie blijven voor ieder een die met de school te maken heeft." Dat zei rector ir. R. van der Meijden g»c"ven bij de onder tekening van het overdragscon tract van scholengemeenschap Schravenlant. Na ruim zeventig jaar onder het gezag van het rijk te hebben gewerkt, is de school nu weer een gemeenteschool. De over schrijving werd officieel bezegeld door staatssecretaris drs. J. Walla ge (Onderwijs en Wetenschappen) en de Schiedamse wethouder mr. J. G. van Kleef. De wethouder wees daarbij op het plan van de gemeente om voor de komende vier jaar een bedrag van ruim dertien miljoen gulden vrij te maken voor het onderwijs. „We mogen niet klagen over het Schiedamse onderwijs. Ook Schra venlant heeft daaraan bijgedragen, met kwalitatief hoogstaand onder wijs. Het is een goeie school, net als de rest." fiets en die is nou toevallig net versleten. Man hoe kom ik aan het geluk. Schitterend, ik win nooit iets." Verder zei ze: „Ik fiets elke week near de markt in het cen trum. Ja, prachtig toch. Slechts één kaartje heb ik ingevuld. Ach, ach, wat een geluk." De tweede prijs, een pannenset van vijfhon derd gulden, ging naar de 43-jarige Hennie Pors-Reith van de Deense- straat in Oud-Mathenesse. Ook zij wist van niets en reageerde blij verrast, „Vrijdags ga ik altijd in Schiedam naar de markt," ver klaarde de winnares uit Rotter dam. „Ik heb vier kaartjes inge vuld en er ook nog een aantal weg gegeven. „Néé, ik had geen enkele verwachting een prijs te zullen winnen. Verschrikkelijk leuk." Dick Vriens, al veertig jaar op de markt verkoper van groente en fruit en lid van de Warenmarkt commissie, sprak gisteravond van een bijzonder geslaagde dag. Ook hij benadrukte: „Zo druk is het nog nooit geweest. Bovenal was de sfeer uitstekend. Jaarlijks zouden we een dergelijk evenement moe ten organisaren om de snit er goed in de te houden. Dat kan als de marktkooplieden een kleine finan ciële bijdrage geven. Het feest van vandaag is bekostigd uit slechts vijf jaren van vijf gulden van elke deelnemer op de markt." Door Natascha Kayser SCHIEDAM Asher Omisi, de man met de gitaar en de gouden stem, heeft een plaat opgenomen. Het lijkt erop, dat het een dave rend succes wordt. Asher trok twintig jaar zingend door Europa en vestigde zich negen jaar gele den in de Schiedamse Hoogstraat met een Israëlisch restaurant. Daar zingt hij voor zijn gasten. Op veler verzoek nam Asher dit jaar de grote stap om in Israël een el pee te maken: 'Asher Sings Jerusa lem'. „Mijn gitaar beschouw ik als een deel van mijn lichaam," ver telt Asher, „Ik kan niet zonder, en dat is altijd zo geweest. Ik zing al sinds mijn achtste jaar. Muziek is gewoon niet weg te denken uit mijn leven. Het is ook de kracht van mijn restaurant. De mensen komen hier niet alleen voor het eten. De hele sfeer en de muziek zijn toch het voornaamste. Ashers plaat is gevuld met elf liedjes, afkomstig uit het oostelijk deel van de streek rond de Middel landse Zee. De nadruk ligt op Isra ël, waar hij vandaan komt, maar ook liedjes uit Griekenland, Jemen en het Verre Oosten vinden er hun plaats. De inhoud van de nummers is heel verschillend. „Ik wilde de verschillende culturen rond de Middellandse Zee vertegenwoordi gen. Natuurlijk komt Israël op de eerste plaats, maar andere landen en culturen wilde ik niet verge ten." 'Asher Sings Jerusalem* is de eerste plaat van de rijzende ster. De elpee werd in eigen beheer op genomen, een leuke maar dure er varing. „Ik heb drie weken in de studio gezeten. Dat is een gevecht tegen de tijd geweest. Je kunt niet zomaar de studio ingaan en een plaat uit je mouw schudden. Daar gaan tijden van voorbereiding en repeteren aan vooraf. Het was wel heel leuk om het hele proces rond de plaat mee te maken: de fotogra fie, het persen, het hoezenmaken. Het lijkt allemaal zo eenvoudig, maar er komt zoveel bij kijken!" Muzikaal hart Tijd voor promotie heeft Asher niet meer. „Dat management kan ik niet alleen. Daarom heb ik een goede vriendin bereid gevonden dat te "régelen, Zij gaat de Neder landse platenmaatschappijen langs met de plaat, doet de promotie en regelt advertenties. Ik ben haar dan ook ontzettend dankbaar." As her steekt zijn eigen tijd in het op treden en de voorbereidingen voor een nieuwe plaat, die voor volgend jaar op het programma staat. „We zijn er nu al aan het werken. Als alles doorgaat, en dat kan ik nu nog niet garanderen omdat er veel bij komt kijken, ga ik volgende zo mer weer naar Israël voor een plaat. Dat zal dan een plaat wor den over de Westelijke, de Europat se kant van de Middellandse Zee." Want ook daar ligt Ashers mu zikale hart. „Ik hou van zoveel verschillende soorten muziek. Franse chansons vind ik schitte rend, maar ook temperamentvolle Spaanse liedjes mag ik graag horen en zingen. Het punt bij die Spaans- achtige liedjes is wel, datje er zelf helemaal achter moet staan, an ders heeft het géén nut ze te zin gen. Er zit een gevoelswaarde ach ter die liedjes en als je dat niet aanvoelt, kun je het ook niet over brengen." Over temperament heeft Asher echter niet te klagen, dat heeft hij meegekregen bij zijn geboorte. „Ik ben geboren in Jemen. Toen ik zes maanden oud was, zijn mijn ou ders gevlucht naar Israël, vanwege hun Joodse geloof. Daar ben ik op gegroeid en is ook het grootste deel van mijn leven bepaald." Dat kwam voor een groot deel door de contacten die Ashers vader had met Ben Goerrion, de eerste presi dent van de staat Israël, die ont stond in 1947. „Mijn vader was lid van de Arbeiderspartij en was een soort tolk tusen de Jemenieten die naar Israel kwamen en de Joden die daar al waren. Hij spreekt Je- menitisch en Hebreeuws en be wees op die manier nogal wat diensten. Ben Goerrion heeft veel gedaan voor de Jemenitische Jo den en stuurde mijn vader dan ook een paar bedankbrieven. Daardoor kwam ik met hem in contact. Ik heb voor hem gezongen en hij was er zeer over te spreken, mede door het temperament in mijn stem en mijn zuivere Hebreeuwse uit spraak," zegt hij trots. Zijn liefde voor Israël wordt wel heel duidelijk als Asher uitlegt wat het lied Jerusalem Shel Zahav (Jeruzalem van goud) betekent. „Als ik dan zing, moet iedereen stil zijn, anders stop ik ermee. Het lied werd geschreven vlak voor de Zesdaagse Oorlog in 1S67. Het gaat over de terugkeer van de Joden naar Jeruzalem. Tijdens die oorlog kreeg dat lied ineens een hele re ële, bijna profetische betekenis. Het is een heilig liedje! Ik ver moed wel, dat het laatste couplet na de oorlog is toegevoegd. Als-dat zo is wordt de betekenis nog be langrijker dan ze al was. Ik voel teveel eer voor dat liedje om te kunnen toestaan dat mensen er op dansen of zo." Tweevoeten Toch gaat Ashers liefde voor Is raël niet verder dan dat. Hij vindt dat hij Nederlander is. „Ik ken veel buitenlanders die met één •been in Nederland staan en met het andere been in hun eigen land. Ik heb eén Nederlands paspoort en sta met twee voeten op Nederland se grond. Ik voel me hier op mijn plaats en heb het erg naar mijn zin. Ik kom graag in Israël, maar ik woon hier, in Schiedam." Van enige discriminatie heeft hij geen last. De mensen komen naar hém toe. „Als ze me nie» wil len, komen ze toch niet, dan blij ven ze maar weg!" Met zijn Israë lisch restaurant in de Hoogstraat geniet Asher veel bekendheid ge kregen in de regio. Het zit,er altijd vol. Voor mensen die er Je eerste keer komen is de amicale,benade ring misschien een beetje 'vreemd, maar Asher wil het zo en niet an ders. „Ik voel me geenhoreca- mens. Wat ik wel ben, weet ik niet," verklaart hij. „De eerste keer zijn de mensen klanten, maar als ze twee keer zijn geweest zijn het kennissen! Dat geeft toch een aparte draai aan mijn zaak. Ik zou geen gewoon restaurant kunnen hebben, met afstand tussen de klanten en mijzelf. Dat kan ik ge woon niet. Ik denk dat het ligt aan mijn achtergrond, aan de Joodse cultuur van Israël. Als iemand zich dar aan je voorstelt, noemt-hij allen zijn voornaam. In Nederland geven.mensen alleen hun achter^ naam, dat heeft een bepaalde-af stand tot gevolg." Door zijn aanpak en persoonlijn ke charme heeft Asher in de negen jaar dat zijn restaurant draait leen, grote, vaste klantenkring opge bouwd, Mensen die elkaar bij As her hebben ontmoet, getrouwd zijn, komen steeds terug. „We heb ben zeker eens per week een vrij- gezellenavond hier van iemand die gaat trouwen en die zijnpartner bij mij heeft ontmoet, of hier kwam voor het eerste afspraakje. Dat is toch geweldig! Die mensen blijven komen. Daardoor' zie je hier altijd een heel gevarieerd pu bliek: jonge en oude mensen." En terwijl de kennissen van As her zich tegoed doen aan de heer lijkheden, speelt hijzelf op zijn gi taar en brengt zijn liedjes ten ge hore. „Muziek, dat heb je of je hebt het niet. Voor zover ik weet, zit het niet jn mijn familie. Hoe wel myn zoonveeltalent heeft. Hij wordt beter dan ik, dat garan deer ik je!" Asher heeft zelf geen tijd om zyn elpee 'Asher Sings Jerusalem' té1' promoten. Door Han van der Horst SCHIEDAM De krant van donderdag maakte het al duide lijk: je kunt er over twisten, hoe oud de Schiedamse markt is. De huidige op het Broersveld dateert van 31 augustus 1950, maar de stad heeft al zevenhonderd jaar het recht elke vrijdag markt te houden. Toch hebben de kooplieden gisteren terecht slechts het veer tigjarig jubileum gevierd. Want om één of andere reden wilde het in Schiedam tot 1950 met de kramerij niet erg lukken. Er was gewoon geen belangstelling voor, noch van de kooplieden, noch van de klanten. Daarop waren twee schamele uitzonderingen. Eenmaal per jaar op 3 maart was er een paarden markt. Daar kwamen maar wei nig handelaren op af. Toen in 1948 slechts veertien paarden werden aangeboden, schafte de gemeenteraad hem officieel af. Het jaar daarvoor was de vi smarkt al gesneuveld. Die vond plaats op het gelijknamige plein tje, waar soms wel een schip af meerde met vers gevangen zee banket. Die werd in grote hopen verkocht, niet bij opbod, maar door afmijnen. De afslager ver laagde steeds de prijs. Wie het eerst 'mijn' riep, had het hele zootje vis. Maar er was nog een markt, een raadselachtige markt, die vaag in het teken stond van de magie. De Schiedammers twist ten erover, wanneer de dag daar voor aanbrak, op de tweede vrij dag van november of op de elfde van de elfde. Dat was de varkensmarkt. Dat was tot de tweede helft van de vorige eeuw een serieuze aangelegenheid. Mensen die het betalen konden, kochten een heel varken voor de winter. Dat werd professioneel geslacht en uit elkaar genomen, waarna een heel gezin voor maanden gezou ten vlees in huis had. Want dat was de enige manier om het te conserveren. Het was nog voor de tijd, dat industrieel gemaakt veevoer be stond. Daarom waren hoeren ge dwongen in de herfst een deel van hun veestapel te slachten, want in de koude maanden met hun dode natuur zou er voor de beesten geen eten zijn. De winter was het tijdperk van het gezou ten vlees. Toen dat allemaal veranderde, had de varkensmarkt geen zin meer. De boeren brachten hun beesten niet meer naar Schie dam, maar de herinnering ver vaagde niet. Banketbakkers bak ten in de tweede week van no vember varkens van speculaas die bij de echte Schiedamse fa milies genuttigd werden. Maar daar bleef het. niet bij. Er was een traditie verbonden aan de varkensmarkt. De avond tevoren trok de opgeschoten jeugd door de straten en maakte zoveel mogelijk lawaai. Ze deden dat door re blazen op flessen en kruiken waar de bodem uit gesla gen was. Deze traditie heeft het tot in de twintigste eeuw uitge houden. Het valt nu moeilijk vast te stellen, waar dit alles precies vandaan komt. Maar wel is dui delijk, dat het gaat om een zeer oud heidens gebruik. De elfde van de elfde is een merkwaardige datum. Het is te genwoordig het gekkengetal, maar de middeleeuwers benader den het met een bijgelovige vrees. November is bovendien een donkere maand. De zon legt steeds kortere bezoeken af, de nachten lengen. Dat maakte onze Germaanse voorouders zeer bang. Zij zagen dan ook uit naar het midwinter- of Joelfeest op 21 december, wanneer de terugkeer van het licht gevierd werd. De christelij ke missionarissen hebber: daar later kerstmis van gemaakt De^ voorbereiding van het Joelfeest stond in het teken van allerlei gebruiken en ceremonieën, die te maken hadden met het verdrij-, ven van onheil en boze geesten. Sommige daarvan leiden eeni hardnekking -bestaan, zoals het, Twentse midwinterblazen. Het varkensmarktspektakel is daar duidelijk aan verwant. Het heeft gegarandeerd iets te maken met het verdrijven van boze geesten en het afweren van onheil. Onduidelijk is, hoe dit gebruik in Schiedam is terecht gekomen. De meeste echte Schiedammers stammen af van gastarbeiders die in de achttiende eeuw uit Westfalen en Munsterland hier heen kwamen om werk te vin den op de branderijen. Dat is al lemaal niet zove van Twente. Zouden zij de traditie mee naar Schiedam hebben gebracht? Of heeft dit blazen in Schiedam een veel oudere geschiedenis? Ik weet het niet. Misschien kunnen sommige lezers meer vertellen. Yl* J CO 5 CL 0 £<V

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1