Huwelijk tussen homo's '\s 'om prak! ische redenen geweigerd' Waterballet bij slaan eerste paal basisschool Idani» Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Persoonlijke of politieke voorkeuren spelen in deze zaak geen rol' College start wekelijks spreekuur KUNST TE KIJK I Tien jaar 'mens in alles zijn' in dagverblijf Woutershof FABER a iv' «5 PAGINA4 ws DINSDAG 2 OKTOBER 1990 SCHIEDAM De beslissing van het hoofd van de afdeling Bur gerzaken, A. Noordzij, om het WD-raadslid Gerard Verhulsdonk geen akten te geven voor de afslui ting van een homohuwelijk tussen het Vla?rdingse duo Frank Stello en Gerard Kuipers is volgens Noordzij puur uit praktische over wegingen genomen. Het hoofd van de afdeling burgerzaken meent dat een dergelijk huwelijk door justitie direct nietig verklaard zal worden. „Bovendien verwacht ik dat een ambtenaar van de burgerlijke stand door de rechter op drie gron den zal worden aangepakt," ver klaart Noordzij. „Wegens meineed, omdat hij bij zijn beëdiging een eed heeft afgelegd niet tegen de wet te handelen. Vervolgens zullen ze het hem aanrekenen dat hij een niet legaal huwelijk heeft afgeslo ten. In tot slot kan het hem wor den aangerekend dat hij zonder meer een huwelijksaangifte heeft geaccepteerd." Ambtenaren van de burgerlijke stand hoeven geen verantwoorde lijkheid af te leggen aan de ge meenteraad maar zijn beëdigd door (wanneer ze in Schiedam hun werk doen) de president van de Rotterdamse rechtbank. Het open baar ministerie heeft inmiHdelg la ten weten een homohuwelijk tegen te zullen houden. „De officier van Justitie heeft de bevoegdheid zelfs de aanvraag voor een dergelijk hu welijk niet honoreren," zegt Noordzij. Hij heeft gisteren een gesprek met burgemeester drs. R. Scheeres "gehad naar aanleiding van de wei gering van zijn afdeling om Ver hulsdonk (zelf 'partime' ambtenaar burgerlijke stand) van de nodige papieren te voorzien. Scheeres ver klaarde in dit gesprek het stand punt van Noordzij te accepteren. „Hij is het met mij eens dat een gemeenteraad een ambtenaar niet kan dwingen onwettelijk te hande len," aldus het hoofd van de afde ling Burgerzaken, Noordzij bestrijdt overigens dat zijn weigering iets te maken heeft met zijn politieke voorkeur. „Ie dereen weet dat ik CDA'er en gere formeerd ben. Maar mijn persoon lijke voorkeuren spelen in deze zaak geen rol. Die veronderstelling slaat nergens op. Mensen die mij een beetje kennen, weten dat ik zo SCHIEDAM Iedere Schie dammer kan vanaf 23 oktober zónder afspraak vooraf in het Stadskantoor de burgemeester of een van de vijf wethouders te spre ken vragen. Hiervoor zijn twee tij den beschikbaar. Elke dinsdag van 09.30 tot 10.30 uur houden burge meester drs. R. Scheeres en de wethouders mr, J.G. van Kleef en Chr. Zijdeveld spreekuur. Op vrij dagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur is het de beurt aan de Wethouders A.G. Wiegman, drs. A. Reijnhout en drs. A.F. de Leede. Het is belangrijk vooraf te bepa len wie mén wil spreken. Niet alle bestuurders zijn op beide spreek uren aanwezig. Het kan dus gebeu ren dat men iemand anders te spreken krijgt Wie het spreekuur wil bezoeken, moet zich gewoon melden bij de receptie in de hal van het gebouw. Daar wordt men in volgorde van aankomst verder geholpen. Burgemeester Scheeres behan delt algemene en economische za ken. Zijdeveld heeft cultuur, ge meentewerken, stadsontwikkeling en verkeer in zijn portefeuille. Wiegman draagt de zorg voor fi nanciën, nutsbedrijven, personeel en organisatie. Reijnhout houdt zich bezig met wonen, wijk- en buurtbeheer en voorlichting en Van Kleef met sociale vernieu wing, onderwijs, sociale zaken en emancipatie. De Leede heeft de vinger aan de pols in de volksge zondheid, welzijn, sport en milieu. LANDHEER Een overzicht van het werk van de Schiedamse kun stenaar Hugo Landheer de jaren 1925 tot en met 1989 is te zien in het Stedelijk Mu seum in Schiedam. Landheer behoort tot de zeer weinig nog levende kunstenaars die hun artistieke wortt's hebben in het begin van deze eeuw. In de loop der jaren heeft Land heer een geheel eigen stijl ont wikkeld. De thematiek van zijn werk blijft eigenlijk steeds hetzelfde; Schiedamse stadgezichten, bruggen, mo lens, havens, zeilschepen, die ren, portretten en kerkinteri eurs vormen voor hem een bron van inspiratie. De schil derijen van Landheer blijven tot 21 oktober hangen. ALPHA Haiku's, gedichten van Ril- ke en de mythische wereld van de Grieken vormen voor Annemarie van Ulden de in spiratiebron voor haar litho's en gouaches. Haar werk hangt samen met dat van Antome Bouwman tot 18 oktober in Galerie Alpha. Bouwman ex poseert geen grafisch werk, maar sieraden. Hij studeerde aan de IVKNO de voorlo per van de Rietveld Academie in Amsterdam en stapte over naar edelsmeden. Met behulp van tandtechnische- apparatuur en boetseren, mo delleert hij zijn sieraden eerst in zogenaamde spuitwas, waarna ze in zilver worden gegoten. Galerie Alpha is te vinden aan de Broersvest 93 in Schiedam. SPOORBRUG De oude spoorbrug en de omgeving van de le van Ley- den Gaelstraat zijn onder meer te zien op de expositie van de Vlaardingse kunste naar Hans Rikken, die nog tot zaterdag in cultureel centrum 'Hollandia' wordt gehouden. De tentoonstelling in de Gale- rie-Artoteek in het Hollandia- gebouw aan de Oosthavenka- de 42 te Vlaardingen geeft een overzicht van zijn-werk. Zo wel enkele oudere schilderij en, uit 1986, als recent werk is te zien. feet is de eerste keer dat de werken met een omvang van minstens ander half bij twee meter worden tentoongesteld. DROMEN 'De mensen moeten er bij weg kunnen dromen,' een ge vleugelde uitspraak van schil der F, Treuren, die de hele maand september exposeert in Het Zonnehuis. Op de expo sitie toont hij landschappen, bloemen en een enkel abstract werk. Geen fotografische weergaven van de werkelijk heid, maar realistisch werk naar eigen inzicht en wijze van werken. Treuren begon pas na zijn pensionering met aquarelleren. Door de studie van zijn dochter werd zijn be langstelling gewekt voor schil deren. Hij volgde enkele cur sussen en kwam in contact met Arie Boers, die hem les gaf en begeleidde bij het schil deren. Aan zijn werk is goed te zien dat hij een aangeoren gave voor schilderen mee kreeg. Wat hij vooral wil is de schoonheid van de schepping weergeven. Het Zonnehuis, dat is te vinden aan de Dillen burgsingel 5 in Vlaardingen, is op dinsdag tot en met vrij dag geopend van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag en maandag van 14.00 tot 20.00 uur. LUBERON Ook in het Stedelijk Muse um in Schiedam is een ten toonstelling gaande van Ans Hey. Het werk van deze kun stenares kenmerkt zich door het gebruik van natuurlijk materiaal waaronder albast. Deze harde materialen be werkt zij op een klassieke beeldhouwwijze. Door middel van hakken en polijsten ont staan sculpturen, in klein zo wel als groot formaat. Haar oudere werk bestaat voorna melijk uit torso-achtige beel den. Mede door het polijsten van de albast, waarbij de na tuurlijke aderen een apart re liëf aan de sculptuur geven, ontstaan intrigerende beel den. In de recente sculpturen vinden we een meer land schappelijke benadering, waarbij zich de gedachte aan bergformaties opdringt. Ook in de tekeningen zijn groei vormen, rotsformatie en land schapsimpressies duidelijk herkenbaar. Vandaar de titel, Luberon, die verwijst naar een gebergte in Frankrijk. Het museum is te vinden in de Hoogstraat. niet werken kan én mag. Boven dien, in Schiedam zijn zestien, ze ventien ambtenaren van de bur gerlijke stand en die zijn echt niet allemaal CDA-lid of gerefor meerd." Volgens het hoofd van de afde ling Burgerzaken is hiermee het hoofdstuk 'Homohuwelijk in Schiedam' voorlopig afgesloten. Al leen de Hoge Raad, waarbij Stello en Kuipers in cassatie zijn gegaan na een negatieve beslissing over het huwelijk door het gerechtshof in Den Haag, kan daarin verande ring brengen. Noordzij; „Ik ver wacht dat niet, maar wanneer de Raad geen negatieve uitspraak doet, zijn Stello en Kuipers van harte welkom om hier te trou wen." Volgende week heeft Noordzij overigens een bespreking met het COC in Utrecht, waaraan ook ver tegenwoordigers van andere ge meente0. die in principe positief a*'c:r de afsluiting van een homo huwelijk denken, deelnemen. Noordzij: „We gaan daar praten over de mogelijkheden om een dergelijk huwelijk wettig te ma ken." Door Rein Wolters SCHIEDAM Aan het slaan van de officiële paal voor een nieuw schoolgebouw voor het openbaar onderwijs aan de Antho- nie Muysstraat, ging gisteren een fiks waterballet vooraf. Bij het in- hijsen van de eerste paal brak on dergronds een buis van de water leiding, met als gevolg dat de gehe le bouwpunt blank kwam te staan. De brandweer zette enkele pom pen in, maar dat kon niet voorko men dat het een grote modder- troep werd. Ondanks het gemor van omwo nenden verdween de paal zonder veel problemen de grond in. De leerlingen Maria Franken van de Goeman Borgesiussehool en Bianca Kersemeier van de Erasmusschool en onderwijswethouder Hans van Kleef bedienden gedrieën het hei blok. De nieuwe school gaat onder dak geven aan de twee oude scho len. „Het samengaan van de heide scholen per 1 augustus volgend jaar kan nu ook niet meer fout lo pen," sprak de wethouder na af loop van de succesvolle handeling. In het wijkcentrum De Erker zei hij voorts: „Volgend jaar staat er dus aan de Anthonie Muysstraat een splinternieuw, modern inge richt gebouw. Voor die nieuwe school is in nauwe samenwerking met de teams en de medezeggen schapsraden van beide scholen een plan opgesteld, da«- in de komende maanden verder wordt uitgewerkt. De goede dingen van beide scholen zullen behouden blijven. Dat geldt ook voor de schoolleiding, beide directeuren blijven dat ook van die éne school düe overblijft." Van Kleef dook ook nog even in de voorgeschiedenis. „Wie had dit in 1987 durven denken. In die tijd streed de Goeman Borgesiussehool voor het binnenhalen van de hon derdste leerling om opheffen te voorkomen. En nu dus toch één school." Van Kleef hield het ge hoor voor dat met de bouw van de nieuwe school in West een eerste stap is gezet naar schaalvergroting. „Een kleinere en een grotere school worden samengevoegd tot een school met zo'n driehonderd leerlingen. De gemeente vindt dat een goede zaak. Schaalvergroting is onvermijdelijk." Van Kleef ver wacht dat het niet meer zo lang zal duren voor scholen met min der dan honderdzestig leerlingen worden opgeheven. „Dat zal de no dige gevolgen hebben voor zowel het openbaar als het bijzonder on derwijs in Schiedam." Tot de aanwezige buurtbewo ners sprak hij in het bijzonder: „De bouwperiode zal er een zijn van ongemakken, ondanks alle ge nomen maatregelen. Het duurt één jaar, je ziet met eigen ogen het ge bouw verrijzen. Na dat jaar zal al le narigheid snel vergeten zijn en blijven alleen de leuke dingen hangen." Van Kleef gaf de bewo ners in overweging om na het tra ditionele slaan van de paal iets origineels te bedenken als ope ningshandeling voor de school. De bouw van de nieuwe school kost 2,8 miljoen gulden. Om bouwruim te te krijgen werd eerst de oude Goeman Borgesiussehool afgebro ken. De leerlingen zijn onderge bracht in de naburige Erasmus school, die na het opleveren van de nieuwe school eveneens wordt afgebroken. Anouck en Neil gaan niet mee zwemmen. Ze vermaken zich wel in het dag verblijf, met schilderen of elkaar pesten bijvoorbeeld. Door Natascha Kayser SCHIEDAM Het is een gezel lige boel in dagverblijf Wouters hof. Ruim zestig verstandelijk ge handicapten brengen er hun dag door met spelletjes, kleine werkjes, ontwikkeling en onderlinge peste rijtjes. Ze vinden het leuk bij Wou tershof, dat al tien jaar bezig is met de dagopvang van geestelijk gehandicapten. In het kader daar van heeft Woutershof Schiedam de nodige activiteiten op het pro gramma staan, waaraan de bewo ners zoveel mogelijk deelnemen. Woutershof is jarig en voor een feestje zijn ze altijd inl Bij de lunch komen de verhalen van de deelnemers, zoals de vaste bezoekers van Woutershof door Annemiek Bakker, het hoofd van het dagverblijf, worden genoemd. Astrid bijvoorbeeld is boos, omdat haar beste vriendin Atie op vakan tie is. Ze voelt zich een béetje al leen en wil niet eten. Als ze een maal aan tafel zit, werkt ze zonder problemen twaalf boterhammen weg en drijft de bui over. Na de lunch zit ze te dollen met Neil, een jongen in een rolstoel die duidelijk veel plezier in zijn leven heeft. Hij weet precies waar hij Astrid op kan pakken en doet dat ook. Samen zijn ze al gauw super- melig en zitten ze te gillen van het lachen. Begeleider Alfred vind het wel best en doet nog een extra duit in het zalge. Al gauw is de chaos compleet, als uitkomt dat Jacob een beetje verkikkerd is op Karin, de logopediste. Karin weet het al leen zelf nog niet en Jacob is ver legen. Alfred belooft plechtig dat hij wat zal regelen. Gebrek aan het fevoel van ei genwaarde hebben 3 meeste deel nemers niet meer. „Daar wordt dan ook hard voor gewerkt," ver telt Annemiek Baxker. „Als ze ge voel van eigenwaarde hebben, hebben ze veel meer plezier in hun leven. Daar gaat het uiteinde lijk bij iedereen om." De medewerkers van Wouters hof ondervinden zelf eveneens veel plezier in hun werk. Ze doen gezellig mee met de deelnemers, al is het niet altijd even makkelijk. „Het zwaarste van dit werk is, dat de continu moet overschakelen van de ene naar de andere deelne mer. Ze hebben allemaal zo htm ei genaardigheden en punten waar je op moet letten. Dat maakt het ver moeiend, maar het is niettemin leuk. Je hebt een persoonlijke band met de deelnemers. Als je van dit werk houdt, maakt het al lemaal niet uit." Busje De medewerkers en deelnemers van het dagverblijf zijn momenteel hard aan het werken voor een nieuw busje. Tien jaar geleden, toen Woutershof van start ging in een noodgebouwtje in Kethel, moest er een busje komen om alles te kunnen bereiken. Het busje is vijfjaar geleden meeverhuisd naar het nieuwe gebouw aan de De Meesterstraat en men kan inmid dels niet meer zonder. Om geld bij elkaar te krijgen was er al een sponsorloop, die naar verwachting rond de zesduizend gulden heeft opgeleverd. Het bedrag wordt op de Open Dag op 3 oktober over handigd door leerlingen van de ba sisschool in de buurt. De loterij zal vermoedelijk vijfduizend gulden opleveren en verschillende bedrij ven hebben geld geschonken. Er is echter nog niet genoeg geld. Het busje is onder meer nodig om de activiteiten voor de deelne mers ook eens buitenshuis te kun nen houden. Aan activiteiten is overigens geen gebrek. De deelne mers kunnen elke dag kiezen wat ze gaan doen, waarhij steeds een ander aspect wordt benadrukt. Zo is er aandacht voor beweging, creatief bezig zijn, ontwikkeling en ontspanning. De deelnemers moeten wel elke dag iets anders doen, of ze dat leuk vinden of niet. „Mensen moeten mens zijn in al les," verklaart Annemiek lachend. De deelnemers, verdeeld in ver schillende groepen, doen alles sa men. De jongste van 18, doet net zo leuk mee als' de oudste deelne mer en die is 72 jaar. De grootste groep is rond de dertig. „We kij ken bij de indeling van de groepen niet naar leeftijd of niveau," legt Annemiek uit. „Ze mogen zelf kie zen bij wie ze in de groep willen. Zo ouden we het gezellig, want niet iedereen kan even goed met elkaar opschieten. Net als op school of op het werk, heb je toch altijd een paar mensen die je mag en die je niet mag. Wat dat betreft is er geen verschil met de 'norma le' maatschappij." Net als in die maatschapij heb ben de deelnemers vakantie- en snipperdagen. Het dagverblijf draait het hele jaar door, van maandag tot en met vrijdag. Een goed contact met de ouders van de deelnemers is dus ook noodzake lijk. „We proberen wel om thuis en dagverblijf gescheiden te hou den, maar vaak kom je dingen te gen die samen gaan," meent Anne miek. „Als er zich problemen voordoen, ga je toch zoeken naar de oorzaken daarvan en vaak biedt een babbeltje met de ouders dan uitkomst." De meeste tijd zijn de deelnemers toch gewoon thuis." Een oudercommissie is er ech ter niet. Daaraan wordt al jaren gewerkt, maar de ouders blijken daar zelf weinig behoefte aan te hebben. „Ze zijn tevreden en heb ben niet de indruk dat zij nog meer kunnen bijdragen aan het le ven bij Woutershof." De medewerkers en deelnemers van Woutershof proberen het dag verblijf wel zo huiselijk mogelijk te maken. Zo heeft vrijwel elke groep een huisdier. De parkieten, een duif, een konijn en de cavia Woutertje zijn bijzonder populair bij de deelnemers. Ze zorgen er zelf voor en cat gaat erg goed. 'Thuis' wordt ook niet zomaar aan de kant geschoven. Peter bij voorbeeld is helemaal vol over zijn nieuwe kamer in het gezinsver vangend tehuis. De brochure van het meubelbedrijf is dan ook niet uit zijn handen weg te branden. Hij wil laten zien wat voor mooie nieuwe spullen hij heeft. Een nieuw bed (het oude begaf het), een nieuwe kast en een bureau. De groepsleider vindt, dat Peter het maar getroffen heeft met al die mooie spullen. Dat zou Woutershof ook wel kunnen gebruiken. Groep 1 is hard aan een nieuwe bank toe, maar die mag niet te duur zijn.... Na de lunch gaat de hele groep weer aan de slag. Er staat zwem men op het programma. Bijna ie dereen van groep 1 gaat mee, be halve Els (badpak vergeten), Astrid, die niet zonder Atie wil gaan zwemmen en Anouck, die last heeft van een maandelijks probleempje dat ze 'pech' noemt. De rest is echter dolenthousiast. De thuisblijvers hebben het druk genoeg met knutselen, lezen of, zo als Astrid, zich verdiepen in de Golfcrisis, Astrid vindt, dat Sad dam Hoessein gewoon dood moet. „Je moet dat stiekem doen. Eerst dé veiligheidsmensen weglokken en dan BOEM. Ben je overal van af. Ja kom, straks staat -ie hier en dat wil ik echt niet hoor! Ja, ii ben daar gek, nee hoor..." Politie: pas op voor nep-meteropnemers SCHIEDAM Twee man nen hebben zich gisteren op de Burgemeester Knappertlaan en de Singel uitgegegen voor mede werkers van de gemeente die kwamen kijken naar de water leiding. Volgens de politie gaat het om bedriegers, die zich ten onrechte toegang tot de woning willen verschaffen. Woordvoer der Hans Meijer van de politie adviseert met klem altijd naar een ligitimatie te vragen. Werk nemers van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam hebben de ze altijd op zak. „Als met deze niet heeft, dan moet men direct de politie bellen. Wij willen de twee heren graag spreken," zegt Meijer. Heyondahl-trio in Stedelijk Museum SCHIEDAM Het Heyen- dahl Trio, bestaande uit leerlin gen van de Streekmuziekschool, treedt morgenmiddag op in de aula van het Stedelijk Museum. Tijdens een halfuurdurend op treden brengen zij werken van Haydn en Chatsjatoeran ten ge hore. Het concert begint om half één. De toegang is gratis. De koffie ook. Horrorfilm Shame in Filmhuis votfr vrouwen SCHIEDAM Als onder deel van de campagne rond de sociale veiligheid, wordt van avond om 20.00 uur in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 de horrorfilm Shame ver toond. Hieraan voorafgaand krijgt wethouder Hans van Kleef (Emancipatiezaken) het eerste exemplaar van de Schie damse Vrouwengids uitgereikt. Cursusprogramma in wijkcentrum De Erker SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker heeft op verschillende doordeweekse avonden een cur susprogramma lopen. Geïnteres seerden kunnen een keuze ma ken uit onder meer een vijftal lessen huidverzorging, tien les sen haarverzorging en de bin nenkort beginnende cursus oer- dansen. Voor meer informatie, tel: 4267767. Remco, Jan on Bart lozen uit eigen werk SCHIEDAM Onder de ti tel 'De kracht van de literatuur' verzorgen de schrijvers Remco Campert, Jan Muider en Bart Chabot op vrijdag een voorlees avond in de grote zaal van het Passage Theater. In deze nieu we produktie putten de drie he ren uit nog niet eerder voorge lezen verhalen uit eigen al dan niet gepubliceerd werk. Aan vang 20.15 uur. Toegangsprijs ƒ17,50. Pashouders 15,00. Suriname centraal in Erker SCHIEDAM Op zondag houdt het wijkcentrum De Er ker een Surinaamse landendag. Er dans een kindergroep op Su rinaamse muziek en er wordt een heerlijk maaltijd uit dat land geserveerd. Ook wordt er informatie verstrekt. Deelne men kost ƒ12,50, inclusief de maaltijd. Aanvang 18.00 uur. Aanmelden tot en met 3 opkto- ber aan de Jan van Avennes- straat 32. Arbeidsbureau vrijdag vroeger gesloten SCHIEDAM Het Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord is vrijdag al vanaf twaalf uur gesloten. Het perso neel neemt 's middags deel aan personeelsmanifestatie van de Arbeidsvoorzieningsorganisa ties in de regio's Rijnmond en Drechtsteden. De middag staat in het teken van onderlinge sa menwerking die door een nieu we bestuursvorm binnenkort intensiever zal worden. smeden) -<J£ «B (INGEZONDEN MEDEOEUNG) Varia CALIENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL 010 4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1