Het Vrije Volk SCHIEDAM m Dergelijke teksten zijn onverstandig en snijden in eigen vléés' Weer speciaal onderzoek aandoeningen luchtwegen Tienjarige vakbondsschool maakt werknemers mondig Straten Meldpunt tegen, werd mikpunt van racisme OP DE GRENS Vrouwen uit Southampton in Schiedam Scholen vieren eerste lustrum r.^* ■2** A WS f^v - PAGINA 4 ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 Boor Rein Wolters SCHIEDAM Arie van Loe- nen, de nestor van de PvdA in de Schiedaxnse gemeenteraad, kan zich volstrekt niet vinden in hate lijk geschrijf aan het adres van het CDA door enkele van zijn partijge noten. Hij betoogt dit in een artikel in de deze week verschenen 'Voor waarts', de ledenkrant van zijn partij in Schiedam. Van Loenen doelt onder meer op kritiek die zijn partijgenoot Peter Groeneweg in de vorige ledenkrant ophing aan de werkwijze van het CDA bij de installatie van de gemeenteraad in mei en ook het laken van de manier waarop het CDA oppositie meende te voeren. „Ik erken nederig dat mijn woordkeus en taalgebruik bloem rijk, plastisch en zelfs humoris tisch kan worden genoemd. Ik heb geprobeerd er een smakelijk stuk van te maken," schrijft Peter Groeneweg als tegenreactie elders in het blad. In zijn artikel noemt Van Loe nen dergelijke schrijverij onver standig en snijden in eigen vlees. „Doordat de berichten in geuren en kleuren door de pers zijn over genomen misschien was dat wel de opzet heeft iedere Schie dammer er kennis van kunnen ne men. Uit signalen uit mijn achter ban, blijkt dat dergelijk geschrijf de interesse voor het politieke be drijf eerder doet afnemen dan toe nemen." Van Loenen verder: „Bovendien getuigt het van weinig realisteits- besef. Het CDA heeft zich tijdens de laatste verkiezingen met het aantal zetels gehandhaafd. De Sr*^ Arie van Loenen; „Stoppen met op elkaar afgeven." PvdA heeft er vier verloren. Als ik niet had meegedaan waren dat er wellicht zes geweest." Zoals bekend behaalde Van Loe nen, die door zijn partij op een on verkiesbare plek op de kieslijst was geplaatst, 1392 voorkeurs stemmen en kwam daarmee roy aal in de raad. De PvdA verloor ten opzichte van vier jaar geleden 6419 stemmen. „Het is verbijsterend te consta teren dat mensen die zich (min of meer) zouden moeten aantrekken dat de PvdA plaatselijk heeft ver loren, de schuld niet bij zichzelf zoeken." Het zit Van Loenen nog steeds dwars dat geen intern par tij-onderzoek heeft plaatsgehad naar hoe een en ander is toege gaan, maar dat men blijft doen als of de neus bloedt. „De discussies binnen de afde lingsvergadering worden beheerst door dezelfde mensen, alsof alles nog bij het oude is. Men blijft urenlang discussiëren over zaken die de gewone burger geen barst interesseert. Ook de opkomst bij partijvergaderingen is vaak vrij pover. In menig kroeg is het druk ker en misschien nog gezelliger ook. Ik denk dat als we op deze voet voortgaan, de PvdA bij een volgende verkiezing nog meer zal afkalven. Laat Vlaardingen op dit punt een voorbeeld zijn," waar schuwt Van Loenen. Hij benadrukt de noodzaak van het herwinnen van vertrouwen bij de kiezers. Daarom moet het volgens hem zijn afgelopen met gekissebis. Peter Groeneweg: „Ik erken dat kritische stukken over het CDA de relatie met die partij kunnen ver storen.' Maar ik weiger om een wonderlijke CDA-opstelling onbe commentarieerd te laten met het oog op de coalitie 1994-1998. Als individuele partijgenoten merken dat hun goede relatie met CDA-le- den wordt verstoord door mijn of andermans geschrijf, dan is dat jammer. Maar, vóór men mij dan gaat oproepen over het CDA te zwijgen, hoor ik graag of men vindt dót. en waarom ik ongelijk om me te ver bazen over de genoemde CDA-ac- ties. Ik blijf het CDA zéér serieus ne men, misschien wel meer dan par tijgenoten die het CDA in bescher ming willen nemen. Juist omdat ik die partij serieus wens te ne men (kijk naar de omvang van de achterban) heb ik me verbaasd over de genoemde daden." VLAARDINGEN In de week van 15 tot en met 19 ok tober zal in Vlaardingen op nieuw een vervolgonderzoek plaatsvinden naar het voorko- t men en de oorzaken van cara, t een verzamelnaam voor aan doeningen aan de luchtwegen, als astma en bronchitis. Het zogeheten VlaVal-onder- zoek werd in 1965 tegelijkertijd gestart in Vlaardingen en Vlagt- wedde en wordt iedere drie jaar herhaald. In oktober wordt dezelfde groep mensen onder- zocht als in voorgaande jaren. De aandacht gaat dan vooral uit naar de aanwezigheid van al lergische reacties, omdat aller gieën aanwijzingen kunnen ge ven over de ontwikkeling en het verloop van cara. Daarnaast kijken de onder zoekers naar de verschillen tus sen de klachten van mensen in de stad> en op het platteland. T Ook wordt nagegaan of er facto- u remzijndie een voorspellende betekenis" hebben." Het is de vraag' welke" klachten zich al vroeg voordeden en of zij aan- - wijzing .vormden voor het ont-* staan van cara. Op deze manier <t,hopen,de onderzoekers een ma nier te vinden om te ziekte in de toekomst in een eerder sta dium te kunnen opsporen. De laatste keer dat het on derzoek in Vlaardingen werd gehouden was in 1987 en in Vlagtwedde in 1989. Toen bleek dat cara nog steeds een veel voorkomende aandoening is. Van mensen tussen de 15 en 64 jaar heeft ongeveer twintig percent last van cara. Dit heeft tot gevolg ruim vijftien percent van het ziekteverzuim nog steeds is te wijten is aan deze longziekten. Diverse vervolgon derzoeken hebben aangetoond dat roken één van de belang rijkste oorzaken is van het ont staan van cara, maar luchtver ontreiniging speelt ook een niet te onderschatten rol. De uitkomsten van het nieu we 4 onderzoek zullen worden doorgegeven aan huisarts van deelnemers. In een aantal ge vallen zal dit betekenen dat de aandoening in een vroegtijdig stadium» kan worden opge spoord of dat bij een bestaande aandoening de verslechtering van het verloop van de ziekte snel kan worden geconstateerd. Een belangrijk deel van de kosten gedragen door het Astma Fonds. Stratenmaker is een zwaar beroep. Dat hebben on derzoeken uitgewezen en in de loop der jaren hebben de op sportgebied groot geworden stratenmakers Rinus Israel en Gerrie Kneteman dat ook wel laten blijken in de nodige inter views. Trouwens, om dichtbij i huis te blijven, ook de oud-spits c van de ter ziele gegane Viaar- dingse betaald voetbalorganisa- v, tie FC Vlaardingen, Dick Beek, b die ook op zijn knieën zijn brood heeft verdiend, stak het n ook niet onder stoelen of ban- a ken, Ik kon vroeger al nooit begrij- u pen, dat mijn broer Jan - toen a we allebei nog heel kleine jo- chies waren - altijd zei, dat hij i later ook stratenmaker wilde worden. Als hij uit school - kwam, vlak voor de oorlog in Rotterdam en later in Vlaardin gen, wilde hij direct zijn speci aal hiervoor gemaakte ketel- pakïde aantrekken om de stra tenmakers te gaan helpen. Of - het hem nou ging om dat ge wroet in het zand, het moeiza me gesjouw met stenen of dat het te maken had met die twee centen, die hij een keer had ge kregen van de echte stratenma- kers? Ik heb 't hem nooit ge vraagd, maar ik weet wel dat -- hij de techniek ingegaan is en rnu hele straten aan pijpleidin gen ontwerpt. Toch nog eens "-aan hem vragen of hij het stra ten, zoals de vaklui onder el- kaar hun werk noemen, uitein- -""-delijk ook een te zwaar beroep vond. —Want dat het zwaar is, weet ik ""onderhand zelf ook. De afgelo- '-pen jaren ben ik diverse keren verplicht geweest om terassen en paden rond mijn huis zelf aan te pakken. Kijk, ik woon best mooi in het Vlaardingse (Holy-Noord. Een prachtige groene wijk, daar niet van, ""maar waar wij zitten, lijkt bet wel een soort nieuwe 'grondelo ze Waal'. Heel vroeger noemde men zo een water in Vlaardin gen, dat maar niet gedempt kon worden omdat zelfs na het stor ten van vele ladingen grond het leek alsof er nog niks in ge gooid was. Zoiets gebeurt rond mijn huis ook. Dat huis op zich staat stevig. Palen met een lengte van bijna dertig meter zorgen ervoor, dat het niet weg zakt in het van oorsprong wei land, maar van de grond bij het huis kan dat niet worden ge zegd. Vrachtwagens vol ophoog- grond en zand zijn er in de loop der jaren gestort. Afgelopen zomer ook weer. We moesten wel wantje kon niet meer op een fatsoenlijke ma nier vanaf het door de gemeen te NOOIT behoorlijk onderhou den trottoir de deur in komen. Ik heb het voor de aardigheid eens opgemeten. Het hoogtever schil tussen het gemeentelijke trottoir en de drempel van mijn voordeur, die in 1976 op gelijke hoogte lagen, bedraagt inmid dels 91 centimeter. En dan heb ik op het trottoir bewust een van de vele kuilen misgepeild. je ziet trouwens de wortels van de bomen overal de stoeptegels en straatstenen omhoog druk ken. Een puinhoop is het. Zulke toestanden zie je overi gens ook in andere straten daar in de buurt. Zowel in Vlaardin gen als in Schiedam. In de Dre- venbuurt, de Hoofdsteden- en de Hoevenbuurt in Vlaardin gen, maar ook in de componis- tenbuurt in Schiedam is het ze ker voor een voetganger uitkij ken geblazen en fietsers horen en voelen bijvoorbeeld op de Mozartlaan in Schiedam vele tegels onder hun wielen op springen. Een gebied is er in deze omge ving, dat wel met grote regel maat wordt bijgehouden door de gemeentelijke stratenmakers van Vlaardingen en Schiedam. Dat is de omgeving van de Europaboulevard/Brederoweg. Daar zie je sinds de vakantie voorbij is bijna dagelijks de be oefenaren van het zware én kunstige vak bezig met straten. Ze maken de boel telkens netjes als zich vervelende jongelui daar weer eens stenen uit de straten hebben gerukt.Waarom daar wel en zo vaak en waarom op die andere plekken jaren wachten op onderhoud? Maar ja dat is helemaal geen onderhoud, zullen de verant woordelijke overheidsdienaren wel zeggen. Dat is vandalisme bestrijding. BEN VAN HAREN ét èt+JL Al'?,': Y ^'yS^s ïV',"? 4*'/'d^Asjï] Wfk i'ZJr'- 1 Coördinator Aad Schippers is al jaren nauw betrokken hij de vakbondsschool Schiedam, die al tien jaar bestaat. „Wy leren de mensen hoe ze kunnen inspelen op situaties in het bedryf waar ze werken." SCHIEDAM De vakbonds school, een initiatief van de FNV, bestaat tien jaar. Dat betekent een decennium cursussen voor de bondsleden. In die cursussen ko men de deelnemers alles tegen wat ze ook in en om een bedrijf kun nen tegenkomen. „Vooral voor mensen die in een ondernemings raad zitten of willen, is de cursus erg nuttig," vertelde coördinator Aad Schippers afgelopen woens dagavond aan de deelnemers. Met die woorden luidde hij het nieuwe cursusseizoen in. Vijfentwintig woensdagavonden zijn ongeveer twintig FNV-leden bezig met hef bedrijf en wat daar om heen hangt. „De eerste avond van de cursus zit er op, maar er kunnen nog wel vijf personen bij," meent Schippers. „Eén avond mis sen is niet zo erg," Voor het geld moeten de deelnemers het niet la ten. De vijftig gulden inschrijfgeld krijgen ze terug als ze de cursus met succes afsluiten. „En dat kan wel eens tegenvallen," weet de co ördinator uit ervaring. „Bijna de helft van de mensen die zich inschrijven haalt de eind streep niet. Het is wel zo, dat een deel van die afvallers al na een paar avonden afvallen. Omdat ze het niet leuk vinden, omdat het niet is wat ze ervan verwachten of omdat ze gewoon te weinig tijd hebben om vijfentwintig avonden hier te zijn." De benaming 'vakbondsschool' is eigenlijk niet goed. Het doet maar in weinig opzichten aan een school denken en ook de aanpak is niet bepaald schools. Er wordt ook niet echt les gegeven. „We leren de mensen hoe ze moeten omgaan met situaties die ze kunnen tegen komen in het bedrijf waar ze wer ken. Of eigenlijk leren zij het el kaar, onder deskundige begelei ding. We mogen namelijk geen les geven, alleen begeleiden," legt Hans Coster, een van de medewer kers uit. „Werknemers durven hun mond vaak niet open te trekken, terwijl dat wel zou moeten of in elk geval nuttig zou zijn. Dat pro beren we te bereiken met behulp van het fictieve bedrijf PLOF BV. In dat bedrijf confronteren we de mensen met lastige situaties die ze ook in werkelijkheid kunnen te genkomen." Niet alle werkgevers zijn er blij mee als hun werkne mers naar de vakbondsschool gaan. Het is gebleken dat 'semi- )overheidsinstellingen deelname wel toejuichen, maar (kleine) par ticuliere bedrijven staan niet altijd te springen. Er wordt gewerkt met vijf the- mavelden: arbeidsorganisatie, de maatschappij en de vakbeweging, de brede vakbeweging, binnen- en buiten werk (waaronder bijvoor beeld voltijd- en deeltijdwerk en vrijwilligerswerk) en baan en in komen. De deelnemers kiezen ver schillende onderwerpen uit die vijf velden en die worden behan deld. Op deze manier krijgen de deelnemers te maken met onder werpen die hen interesseren, maar die tevens alle kanten van het be drijf raken. De vakbondsschool is een voor- opleiding voor de kaderschool van de vakbond. De opleidingen van die kaderschool zijn vrij duur en niet zomaar voor iedereen toegan kelijk. Met een papiertje van de vakbondsschool kunnen leden die dat willen wel doorstromen naar de kadersschool. Daarin komt ook de rol van de FNV weer naar vo ren. „De vakbondsschool is toegan kelijk voor leden van de bond en hun familieleden. Het is in de af gelopen tien jaar gebleken, dat mensen die eerst nooit actief wa ren als vakbondslid, dat werden na* de vakbondsschool. Die activi teit uit zich niet alleen in de bond, maar ook daarbuiten, by voor beeld in de politiek of in het ver enigingswezen." Door de vakbondsschoien, die over heel Nederland verspreid zijn, hoopt de FNV het contact met de leden te behouden. „Jaren gele den was dat contact veel sterker. We spreken dan over de tijd dat de contributie nog langs de deuren werd opgehaald. In het huidige computertijdperk gaat dat allemaal automatisch en dan verlies je na tuurlijk dat rechtstreekse en regel matige contact. De FNV wil de band met de ledsn niet kwijt. De vakbondsschool draagt daar aan bij." SCHIEDAM Het meldpunt werd een mikpunt. Het meldpunt voor rassendiscriminatie speci aal in het leven geroepen om etni sche minderheden een kans te ge ven racistische ervaringen te be schrijven kreeg vorig jaar juist veel telefoontjes van mensen die discrimineerden. „Juist diegenen, waartegen het Meldpunt een ver weer zou moeten zijn, wendden zich tot het Meldpunt." Die teleurstellende mededeling staat in het jaarverslag over 1989 van het Instituut Sociaal Raadslie den, dat het op zich had genomen van het Meldpunt een succes te maken. Maar onder meer om bo vengenoemde reden heeft het col lege van BS-W onlangs besloten het meldpunt stop te zetten. „Momen teel wordt wel onderzocht of een soortgelijk project in een andere vorm, via bijvoorbeeld het maat schappelijk werk, kan worden voortgezet," zegt J Dekkers van het Instituut Sociaal Raadslieden. In een overleg zou inmiddels ook burgemeester Scheeres zijn betrok ken. Zo heeft het Meldpunt voor Ras sendiscriminatie wel erg kort be staan. De jaren '87 en '88 werden nog als aanloopjaren gezien, maar het was de bedoeling dat in 1989 het bestaansrecht zou worden be wezen. Dat viel dus even tegen. Dekkers: „Ons telefoonnummer werd gebruikt om vuil te spuien. Over buitenlanders en over een in stantie ais de onze. Scheldpartijen volgden." Het was haar daarbij op gevallen dat zelfs de meeste tele foontjes geen impulsief karakter hadden, maar dat weloverwogen werd besloten contact te zoeken met het Meldpunt. De meeste telefoontjes volgden na een publiciteitscampagne. Via artikelen en advertenties in de plaatselijke ep regionale pers was aandacht gevraagd voor het Meld punt. „De reacties waren echter niet de beoogde reacties," aldus het jaarverslag. De doelen van het Meldpunt, zo gevers de sociale raadslieden zelf tie, zyn daarom in de afgelopen jaren niet bereikt. SCHIEDAM Op uitnodi ging van het jongerenwerk van het Kluphuis Oost en het wijkcentrum De Erker bren gen tien jonge vrouwen van rond de twintig jaar uit de Engelse havenstad Southamp ton een bezoek aan Schiedam. Ook de Stichting Schiedamse Federatie werkt aan dit sa menwerkingsverband mee. De bedoeling van deze in ternationale jongerenuitwisse- ling is jeugdigen op zeer per soonlijke wijze kennis te laten maken met de verscheiden heid aan culturen in Europa. In Schiedam worden, na aan komst op maandag 8 oktober op het vliegveld Zestienhoven, bezoeken gebracht aan de VVV, de molens, het Stedelijk Museum, Turkse moskee, in ternationaal kinderdagverblijf Honki Ponk en de verscheide ne wijkcentra. SCHIEDAM De openbare ba sisschool De Klinker en de protes tant-christelijk rooms-katholieke basisschool De Regenboog in de Woudhoek bestaan op 10 oktober vijf jaar. Dat is reden voor feest, want het leerlingenaantal groeide in die periode van zo'n 70 leerlin gen naar ruim 300 leerlingen per school. Verder zal de komende ja ren intensiever samengewerkt worden. Vooral praktische zaken als het gezamenlijk delen van ko- pieëer-apparatuur moet tot een ef ficiënter verdeling van, de midde len komen. „Maar het is zeker niet zo, dat we ideologisch gezien meer een éénheid gaan vormen. Wel vind ik het zinvol om zo open mogelijk van eikaars denkbeelden op de hoogte te blijven," vindt Margot de Vos. Zij is de kersverse adjunct- directrise van De Klinker. Beide scholen zijn gehuisvest in hetzelf de pand. Er zijn vrije toegangsdeu ren tussen de twee scholen. Alleen de gescheiden schoolpleinen en de namen aan de buitenkant refere ren aan de tweedeling. Starwars in Filmhuis SCHIEDAM In het Film huis draait vanavond de scien ce-fiction klassieker Starwars van George Lucas. De rolprent is één van de s eerste 'space-ope- ra's'. Het verhaal gaat over, prinses Leia, die gevangen is genomen door de troepen van., het Rijk. Haar twee robots we ten te ontsnappen en roepen de hulp in van Luke Skywalkeiv Starwars begint om half tien. Het Filmhuis aan de Nieu\y- straat 12 is geopend vanaf half. negen. De toegangsprijs be draagt ƒ5,- voor donateurs. Do-, nateur worden kost 5,- per sei zoen inclusief eerste film, Grote ruilbeurs in De Vier Molens SCHIEDAM Verzamelaars van munten, postzegels, prenW briefkaarten, sigarenbandjes, i eerste dag enveloppen en ^trip- boeken kunnen op zondag 14 oktober vanaf 13.30 uur terecht in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. De toegangs is gratis evenals het laten taxeren van verzamelingen. Veranderen gedrag bij_: Vrouwen Vormingswerk SCHIEDAM Nog enkele vrouwen kunnen deelnemen aan de FÓRT-groep (Feministi-* sche Oefening Radikale Thet;§- pie) van het Vrouwen Vorn mingswerk Schiedam. 'Radb kaal' betekent in dit geval kaar helpen en ondersteunen -in het veranderen van een aange; leerd gedrag. Dit gebeurt tyï dens tien woensdagavonden in het Vrouwencentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat, teh kens van 20.00 tot 22.00 uur: Voor informatie kan men te recht bij Annie Torenvliet, tele foonnummer 4705651. Jongeren gaan op 'survival' SCHIEDAM Nog enkele jongeren kunnen deelnemen aan een driedaagse 'survival' van Kluphuis Oost, die begint op vrijdag 19 oktober in de Bel gische Ardennen. Het belooft een loodzwaar maar uitdagend evenement te,worden. Er wordt gedaan taan kaartlezen, kompas lopen, droppings, via een touw- brug rivier de Gileppe overste- ken, wandklimmen, kanovaren en nog veel meer.,De deelname kost: perpersoon honderdtien gulden. Inlichtingen in het clubhuis aan de Galileïstraat of telefonisch via nummer 4735435. Tourclub Rijnmond fietst rond plassen SCHIEDAM Toerclub Rijnmond houdt op zondag 14 oktober de Reeuwijkseplassen- tocht over een afstand van hon derd kilometer. De fietsnelheid is 25 kilometer per uur. Een trim- of racefiets is verplicht. Inschrijven kan op de dag van het evenement op de wieler baan van het sportpark Harga tussen 08.00 en 08.50 uur. Be start is om 09.00 uur. Leddn van de toerclub betalen 2,50 inschrijfgeld en niet-ledëff ƒ3,50. Slotconcert Verwoerd op orgel Grote Kerk lij SCHIEDAM Het zesde en tevens laatste concert in de se rie 1990 in de Grote Kerk wordt gegeven op dinsdag 9 ok tober om 20.15 uur door de ori' ganist André Verwoerd. Hij speel composities van Siegfried Karg Elert, Wesley, Guilmont, Widor, Jan Zwart en Cor Kee Toegangsprijs 6,50 gulden. Pas houders krijgen twee gulden korting. Theater Pruim brengt voor jeugd 'Warawara' SCHIEDAM Het jeugd theater Pruim brengt op woens dag 10 oktober het jeugdpro gramma 'Warawara' in de gro.-, te zaal van het Passage Theater. Het verhaal handelt over de1 spin Anansi, die verstrikt raakt in zijn eigen spinsels. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs viji gulden. Afslanken en gezond eten in De Erker SCHIEDAM Diëtiste Marleen Schreurder verzorgt in het wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, een cur sus 'Afslanken en gezond eten*. Hierbij worden verscheidene diëten besproken, die leiden tot gewichtsverlies en verbetering van de conditie. Bovendien worden lichaamsoefeningen aangeleerd voor het activeren van bepaalde spieren. De cur sus omvat tien lessen (op maan dagmorgen en dinsdagavond en kost dertig gulden. Inlichtin gen telefoonnummer 4267767. ■'s, h4" 5 J& -T< Iwi 15^ vstf* U an Leen en laakt hatel ik geschrijf u i U -1 r-Jl ff - I* - V. Au V yS* i <4 ïsk 5T« •4 -M tir yWfSS -»<ul i Pil

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1