Waterweg-Noord krijgt 83 min vojr bouw in gezondhe idszorg Heemtuinwandeleng goed bezocht Als hij veel drinkt, dan doet zij dat ook J Het Vrije Volk SCHIEDAM m Surinaamse dans en lekkernijen in De Erker BVSZ-ledeni rïa jwelijks porren voor,referers dium BFABER i Meer werkzoekenden in Waterweg Noord Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat 'lekker is! Kinderboekenweek begint met 'n feest Miljoenenbijdrage onderdeel van omvangrijke subsidie voor provincie mt ws MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 4 SCHIEDAM De regio Nieuwe Waterweg-noord gaat stevig profi teren van een subsidie op 'de ge zondheidszorg in Zuid-Holland. Staatssecretaris Simons (Volksge zondheid) heeft drieëntachtig mil joen gulden bestemd voor ver bouwingen aan het Vlaardingse Eoly-ziekenhuis en voor de bouw van gezinsvervangende tehuizen uitgetrokken voor deze regio. Zuid-Holland ontvangt in totaal anderhalf miljard. Voor de rest vdn Nederland is nog eens 3,3 mil- jdrd uitgetrokken. Vijfenveertig miljoen gulden zal worden besteed aan het bouwen van woonvoorzieningen voor ver standelijk gehandicapten in Vlaar dingen, Schiedam en Maassluis. Toestemming voor de bouw van een tachtigtal zogenaamde socio- woningen in de Schiedamse wijk Spaland was al waarschijnlijk. Daarvoor was aan de stichting Voorzieningen voor Verstandelijke Gehandicapten Rijnmond ISVVGR), afdeling Nieuwe Water weg-noord, reeds een subsidie van tien miljoen gulden verleend. De resterende 35 miljoen wordt op de rekening van de stichting Schie- vaart gestort. SVVGR heeft de za ken betreffende de socio-woningen in Spaland inmiddels overgedra gen aan Schievaart. Socio-woningen zijn verbouwde rijtjeshuizen, die dienen als gezins vervangend tehuis voor verstande lijk gehandicapten. Ongeveer de helft van de subsidie zal aan dit soort woonvoorzieningen worden besteed. De rest van het geld gaat op aan de bouw van paviljoens voor verstandelijk gehandicapten. Maar die tehuizen zullen ook zo veel als mogelijk in woonwijken worden geplaatst. Een SVVGR-woordvoerder laat weten nog geen beeld te hebben van de precieze plaatsing van de nieuw te bouwen voorzieningen. Slechts zeker is dat Spaland op korte termijn tachtig woningen krijgt en dat in Maassluis op lange re termijn 36 woningen voor ver standelijk gehandicapten zullen komen Over de verdeling over Vlaardingen en Schiedam is ver der weinig bekend. „Maar zeker is dat de verschillende woningen over beide gemeenten zoveel als mogelijk worden gespreid," aldus de woordvoerder. R. van Neerbos, directeur Be heer van het Holy-ziekenhuis, rea geerde verrast op de mededeling dat het ziekenhuis ruim achten dertig miljoen gulden krijgt voor nieuwbouw en uitbreiding. Neer bos: „Ik had het wel verwacht, maar het is prettig om het nu ze ker te weten." Met het bedrag gaat het ziekenhuis een nieuw complex bouwen, waar de operatiekamer in wordt gevestigd. Daarnaast wor den de polikliniek en de röntgen- afdeling vernieuwd en wordt het laboratorium uitgebreid. Ook de EHBO krijgt meer ruimte. Volgens Neerbos werd het hoog tijd voor de bouwsubsidies. „De bouwplannen die er lagen stam men al uit 1979. Als we nu geen subsidie hadden gekregen, hadden we moeten wachten tot 1994 en dat was echt te laat geweest. Ger lukkig was de provincie het met ons eens dat de verbouwingen hard nodig waren en hebben ze ons op het prioriteitenlijstje ge zet." Volgens hem had wel geld be spaard kunnen worden als het mi nisterie van WVC eerder met geld over de brug was gekomen. Veel van het onderhoud dat nu gepleegd moest worden, had voorkomen kunnen worden met nieuwbouw. „Het ging er nu vooral om de oud bouw in stand te houden tot de nieuwbouw er was." Neerbos hoopt dat begin 1992 met de bouw gestart kan worden. Met deze maatregel antwoordt Simons bevestigend op een advies van de provincie. Een SVVGR- woordvoerder was dan ook meer verheugd en verrast over het be sluit van de staatssecretaris. „Maar we zijn natuurlijk blij dat het programma kan worden gerea liseerd." De verwachting is nu dat de wachtlijsten voor opname in een zwakzinnigeninrichting spoe dig niet meer zullen bestaan. Gedeputeerde voor gezondheids zorg W. Aalbers reageerde nog en thousiaster. „Een geweldige opste ker, De enorme bouwnood kan de komende vier jaar voor een groot deel worden gelenigd." In de gehe le provincie zullen in de komende vier jaar in totaal tachtig bouw projecten voor de gezondheidszorg worden gerealiseerd. De provincie had voor deze periode drieëntach tig bouwinitiatieven aangemeld bij het rijk. SCHIEDAM „Vroeger was een groot gedeelte van Zuid-Hol land bosland. De graslanden die we nu kennen waren er toen nog niet. De naam Holland is afgeleid van Holtland, wat houtland bete kent." Een bordje van de heem- tuin in het Prinses Beatrixpark vertelt de bezoekers aardige we tenswaardigheden. De mensen die gistermiddag onder leiding van twee gidsen een paddenstoelen-ex cursie hielden, waanden zich even ijl. zo'n stukje ongerept bos. ui Nou ja, helemaal ongerept was het niet. Diverse bladeren van bij voorbeeld eikebomen bleken aan gevreten door schimmels. De beto verende kant van deze onontbeer lijke organismen vormde het on derwerp van de speciale heemtuin- wandeüng. Iedere eerste zondag van de maand wordt er een rond loop door de uitgebreide heemtuin gehouden. Vaste heemtuingids Siert Gerritsen was er ook nu bij. Hij werd geassisteerd door Martin Tijdgat. Dat was ook wel nodig, want het aantal bezoekers was ruim'75;.;(,no cm, vV-'a v v ,Veel mensem bleken vaste klant. De ibornenwandeling,de vijver loop.'Middelbare echtparen, die de zondag op een sportief, natuurlijke manier willen doorbrengen. „Het regen, behoorlijk» watuwind voor het verspreiden van de sporen en koude nachten," vertelde Martin Tijdgat aan het begin van de wan deling; die om even over tweeën van start ging. Het betoverende van een padde stoel kan de vorm, de kleur of zelfs de geur zijn. Maar het echte geheimzinnige zit 'm in het feit dat het organisme onder de grond ongekende structuren aanneemt. Het zogenaamde mycelium vormt de eigenlijke kern. Het paddestoel- tje boven de grond is slechts een lokkertje voor insekten en de wind om de sporen te kunnen verdelen die voor de voortplanting moeten zorgen. De Schiedamse heemtuin bleek soorten te herbergen waar „we nog geen naam voor hebben kunnen verzinnen," aldus Tijdgat. De bekende rood met witte stip pen variant, al dan niet met ka bouter, werd niet aangetroffen. „Die komen alleen op zandgron den voor," ging de gids verder. Wel elfenbankjes, inktzwammen en piepkleine bekertjes-paddestoe len. Hoe beter je keek des te meer je er zag. Bij iedere schimmel hoorde weer een ander verhaal. Zo'n twee uur lang bleven de men sen geboeid. De natuur leeft nog steeds. En het is mooi dat er op een steenworp afstand van de gro te stad zoiets als een heemtuin be staat om dat zo af en toe eens te benadrukken. By het referen dum van Bewo nersvereniging Schiedam Zuid over milieu-on- vriendelyke be drijven in de wyk werden maar 282 stem briefjes inge vuld. Bestuurs lid Joop den Uyl had een veel hogere op komst ver wacht. SCHIEDAM „Welkom op de eerste landendag van dit jaar. In het kader van de Surinamedag zal u dadelijk kunnen'genieten van een heerlijk maal, een optreden van een dansgroep uit Rotterdam en een dia-serie." Anita Riekwel van wijkcentrum De Erker sprak gisteravond zo'n veertig genodig den aan vlak voor het eten opge diend werd in de sfeervol inge richte zaal van De Erker. Vooral mensen rond de pensi oengerechtigde leeftijd hadden ge reageerd op de oproep om naar de Surinaamse avond te komen. Gis teravond was ook al een beetje be doeld als voorproefje van volgende week zondag, waarbij een intercul turele manifestatie voor een brui sende dag moet gaan zorgen. Tus sen de maaitijdgangers viel slechts één Surinaams gezicht te ontwa ren. Een mevrouw uit de buurt, die vond dat de Surinamers zelf wel voor gezelligheid kunnen zorgen en daarbij niet de hulp van een wijkcentrum nodig hebben. Vol gens mevrouw Goormachtigh van de Stichting Somitan heeft zij er niet veel van begrepen, hoe inte gratie in zijn werk hoort te gaan. Somitan betekent: Zo ben ik. Een Goormachtigh was gisteravond in De Erker om een dia-serie over Su riname te presenteren en te accen tueren waar het bij integratie van verschillende culturen vooral om gaat. ,De Surinaamse cultuur op een verantwoorde en voorbeeldige wij ze uitdragen; is een van de doel stellingen van Somitan. Gister avond bleek dat onderdeel een suc ces. Het eten was lekker en er was veel. Rijst met kip en varkens vlees, gedrenkt in een jus van ker rie en fijngekookte groenten. De Belgische kok, van beroep kraan machinist, zag zijn hobby even bo ven het niveau van alledag uitstij gen. Bovendien was de dansgroep Samuta in staat om voor en tijdens het eten voor aangename afleiding te'zorgen.1. Een video met beelden van de-Limburgse bokser Arnold van ter Leijden in Suriname com plet, teerde het geheel. De Erker blijkt voor veel mensen een her kenbaar gezicht. Een oriëntatie punt in Schiedam die wat meer doet dan alleen kaart- en winkel avonden organiseren. Zij verdient dan ook zeker meer aandacht van mensen die niet tot de 50-plus ca tegorie van gisteravond behoren. SCHIEDAM De leden van be wonersvereniging Schiedam Zuid (BVSZ) lijken zich toch maar nau welijks te interesseren voor de dis cussie over eventuele vestigingen van milieu-onvriendelijke bedrij ven in hun nabijheid. Van de der tienhonderd uitgezette stemkaar- ten voor een referendum over die kwestie werden er maar tweehon derdtweeëntachtig ingevuld. Veel te weinig voor de BVSZ om aan de uitslag al te veel conclusies te ver binden. Een schrale troost was het voor de bewonërsvereniging dat de overgrote meerderheid zich achter haar standpunt stelde. Van de 589 uitgebrachte stemmen ieder ge zin kreeg één stemkaart voor per sonen van zestien jaar en ouder vielen er 580 op stelling B, die de volksgezondheid de prioriteit geeft en slechts toestaat dat milieu vriendelijke bedrijven zich in de buurt vestigen. Slechts een negen tal vond economische ontwikke ling en volksgezondheid belangrij ker dan de volskgezondheid en koos dus voor stelling A. BVSZ-bestuurslid Joop den Uijl: „We hoeven ons standpunt in ie der geval niet te w'jzigen. We gaan door op deze koers. Milieu blijft dus gaan boven economische ontwikkeling." Dat w„s voor de BVSZ ook het enige positieve resul taat van het referendum. Verder viel eigenlijk alles tegen. De infor matie-avond van afgelopen don- derdag werd al slecht bezocht en met de slechte opkomst bij het re ferendum werd de trend van de sinteresse voortgezet. Vooraf had de BVSZ al gemeld dat de opkomst minimaal vijftig procent moest zijn. Dan zou de uit slag worden gezien als een duide lijke richtlijn voor het toekomstig beleid. Maar zaterdag na het teller: van de stemmen bleek dat niet eens een kwart zijn stem had uit gebracht. Aan de uitslag hoe gunstig ook voor de bewonersver eniging worden derhalve wei nig conclusies verbonden. „Teleurstellend," sprak den Uijl zaterdag. „We hadden'een'veel ho gere opkomst verwacht. Door de hele wijk stonden stembussen. Het was eenddein&unoeite om de stem kaart daar in- te gooien.""* Den Uiji gelooft echter toch dat de discussie wel degelijk leeft on der de bewoners. „Als ik door de wijk wandel, word ik constant aangesproken in de trant van: 'Hé, ik heb gehoord dat zo'n bedrijf daar komt. Dat kan toch niet?' Waar die laconieke houding bij het referendum vandaan komt, be grijp ik niet." Hij is in ieder geval overtuigd dat dit referendum eenmalig was. Vooraf hoopte de BVSZ op deze wijze vaker haar leden te raadple gen. „Maar dat lijkt me niet zin vol. Dit was een experiment. Nou, dat moet dan maar zo blijven," al dus" Den Uijl. SCHIEDAM Jongens en meisjes in de regio Nieuwe Water weg-Noord drinken meer alcohol dan leeftijdsgenoten in andere de len van het land. Dit blijkt uit een onderzoek van Anja Korsten van de "Rijksuniversiteit te Limburg en werd uitgevoerd in opdracht van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord. Van de jongens drinkt 85 percent weieens alcohol en van de meisjes is dat ruim 77 percent. Het lande lijk gemiddelde ligt voor jongens rond de 74 percent en voor meis jes rond de 71 percent. Uit het onderzoek blijkt ook dat jongens beduidend meer drinken dan meisjes. Van de jongens die werden ondervraagd gaf bijna 13 percent te kennen de week vooraf gaande aan het onderzoek meer dan 22 glazen alcohol te hebben gedronken. Dit percentage bleef bij de meisjes steken op slechts 2 percent. Niet alleen drinken jongeren in deze regio meer, er wordt door hen ook meer gerookt. Van de ruim vijfhonderd leerlingen die voor het onderzoek werden onder vraagd, bleek ruim dertig percent te roken. Landelijk gezien rookt ongeveer zeventien percent van de jongens en twintig percent van de meisjes. Overigens moet bij deze gegevens wel bedacht worden dat de gemiddelden niet klakkeloos overgenomen kunnen worden, om dat voor het onderzoek alleen schoolgaande kinderen zijn onder vraagd. Tussen het gebruik van alcohol en' softdrugs bestaat volgens de on derzoekster een duidelijk verband. Van de jongeren die zei softdrugs te gebruiken was een groot deel dat tevens meer dan vijftien gla zen alcohol per week drinkt.Jongens zijn blijkens het onderzoek ook veel gevoeliger voor groepsdruk dan meisjes. Wanneer er rondjes worden gege ven, vinden jongens het bijvoor beeld moeilijk een pilsje af te slaan. Bij meisjes is juist het drinkgedrag van de vaste vriend heel bepalend. Als hij veel drinkt, doet zij het ook Bij de jongens is de invloed van de vaste vriendin veel kleiner. »3iPtet5iir i-11 wmumt ri H. v. Kooij A SCHIEDAM Bij het Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord zijn in augustus meer mensen in- dan uitgeschreven. Dat komt door een verlate in stroom van schoolverlaters. Uit een maandelijks overzicht van het: gewestelijk arbeidsbureau blijkt bovendien dat meer jon gens dan meisjes na hun mid delbare school doorstromen naar het middelbaar beroepson derwijs. De stijging van de werkloos heid is vooral aanwezig bij de schoolverlaters die korter dan twee maanden in het bemidde lingsbestand zonder baan (BZB) staan ingeschreven. Dat de meeste mensen niet lang staan ingeschreven bij het arbeidsbu reau blijkt uit het aantal uit schrijvingen bij mensen die tus sen de drie en vijf maanden staan ingeschreven. In de maand augustus was het aantal uitschrijvingen beduidend ho ger dan In voorgaande maan den. Ook hierbij springen de vrouwen eruit. Overigens is het nog steeds zo, dat vrouwen de voorkeur hebben voor de han dels- en kantoorsector, terwijl mannen over een veel breder gebied van de arbeidsmarkt uit zwermen. Voor de langdurig ingeschre venen (langer dan drie jaar) den de zaken er minder roos kleurig uit. Van hen waren er maar een paar die in augustus een baan vonden. Bij de alloch tonen is hetzelfde beeld te zien dan bij de autochtone bevol king: sen lichte stijging bij de schoolverlaters en weinig ver schuivingen bij de langdurig werklozen. smederij SCHIEDAM - De jaarlijkse Kinderboekenweek start met een knalfeest in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein Wie er getuige van wil zijn, is op woensdagmiddag 10 oktober om 14 00 uur van harte welkom. De organisatie van het feest is in han den van de Gemeentelijke Openba re Bibliotheek, de Stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) en de boekhandels Mercurius en Van Leeuwen, Het startfeest is ingegeven door de overweging dat er wel steeds een slotfeest van de boekenweek is ge organiseerd. Dit jaar wil de orga nisatie probeien of een feestelijk begin de Schiedamse kinderen uit nodigt tot het lezen en kopen van meer boeken. „Juist door aan het begin van zo'n grootscheepse landelijke Kin derboekenweek te laten zien hoe leuk lezen kan zijn en wat alle maal naar aanleiding van een boek of verhaal ondernomen kan worden, hopen de boekhandels en de bibliotheken op veel animo bij kinderen en hun ouders in de rest van de week," formuleert de orga nisatie. Het openingsfeest duurt tot 17.00 uur. De schrijvers Leonie Kooiker en Jorge Bolle komen voorlezen uit eigen werk. Natuur lijk zijn ze ook bereid tot het sig neren van hun boeken, die te koop zijn in de speciaal ingerichte boe kenstand. Danslerares Miranda van Oorschot geeft deze middag workshops in jazzballet en tapdan- ce. Voor verzorgen medewerkers van het Passage Theater een schminkfestijn. Kinderen mogen zelf bepalen of ze geschminkt wor den als leeuw, carnavalsgek enzo voorts. De SSSN verzorgt een te ken- en knutselfeest en natuurlijk is er ook een hoek waar leuke en spannende videofilms bekeken kunnen worden. Daar kan ook worden deelgenomen aan een gro te kinderboekenkwis. Gewond bij steekpartij SCHIEDAM Een 25-jarige Rotterdammer is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond afgevoerd naar het Schieland- ziekenhuis. De man kreeg twee messteken in zijn rug, toen hij zijn zwager te hulp kwam. De zwager werd belaagd door een tot nu toe onbekende man toen hij aan de Lange Haven bij zijn» auto stond te wachten. De aan valler sloeg een paar keer op de auto, waarna de zwager te hulp7 schoot. De dader sloeg vervol-» gens op de vlucht. Van hem isJ jij de politie het signalement bekend. Hoe de ruzie is ont staan is niet duidelijk. Gewapende overval levert niets op SCHIEDAM Twee man-, nen van rond de twintig jaar, hebben zaterdagavond om elf uur geprobeerd een cafetaria aan de Ampèrestraat te hero-, ven. De eigenaar van de aak stond op dat moment alleen achter het buffet. Verder was er niemand aanwezig. Eén van de overvallers was gewapend. Toen de mannen de eigenaar om geld vroegen, gooide deze een zoutbus naar de gewapende overvaller. De man dook weg en op dat ogenblik klonk een knal, vermoedelijk een schot. De overvallers waren blijkbaar geschrokken van de reactie van de eigenaar en namen de be nen, zonder buit. Jonge Schiedammer betrapt bij inbraak SCHIEDAM Een I7-jarige Schiedammer is in de nacht van zaterdag op zondag rond, drie uur aangehouden. De poli-* tie kon de jongen In zijn vlucht arresteren bij de Nieuwe Sluis straat. In de Nieuwsstraat had' hij even daarvoor geprobeerd' in te breken. Daarbij verwond de hij zijn hand aan een ruit. De politie ging kijken na een melding van een buurtbewoner dat er zou worden ingebroken. Toen de agenten arriveerden rende de jongen weg. Brandblusser moe uit treinstel SCHIEDAM Drie Schie dammers hebben vrijdagavond om tien uur een .brandblusser meegenomen, uit, „een treinstel aan het,staion j Schiedam- Nieuwland- Zerf stapten ;na hun daad met brandblusser en al in de tram. Aan de Scheepvaart weg konden, je hefiRh, in de leeftijd ,van»i7ïto*>19=jaar door de politievyi'ordèn'aangëhouden. Inbraak in bouwkeet SCHIEDAM Bij een in braak in een bouwkeet aan de Havenweg zyn gereedschappen en bouwtekeningen meegeno men De daders verschaften zich in de nacht van vrijdag op zaterdag ingang tot de keet door een ruitje in te slaan. Ook aan de Broersvest is ge probeerd in te breken. Hier was een gebouwtje van de RET het doelwit. De daders hebben geprobeerd de geldbak open te* breken, maar dat is niet gelukt.^ Expositie Jaques Tango in Hermandad SCHIEDAM „Er zijn 20-' veel interpretaties mogelijk, dat ik er zelf geen geef." Het werk van Jaques Tange moet beke ken worden als een droom, door iedereen voor zich. Zelf omschrijft hij zyn kunstwerken als 'Gotisch expressionisme'. Wie het wil zien, kan vanaf morgenavond terecht in dei Hermandad, aan de Grote Markt. Om 19.00 uur wordt de tentoonstelling geopend, opge luisterd door een optreden van de Braziliaanse jazz-gitarist An-, derson. De Hermandad is van» dinsdag tot en met zaterdag ge-' opend van 10.00 tot 23.00 uur„ behalve op woensdag: dan sluit' de galerie om 18.00 uur. Najaarsmode voor oudere dames SCHIEDAM Speciaal voor» dames van boven de vijfenvijf tig is er donderdagochtend een, najaarsmodeshow. De nieuwe collectie wordt gepresenteerd, door Van der Klooster Mode in, dienstencentrum De Woudhoek. De presentatie begint om 10.00, uur en duurt twee uur. De kof fie in de pauze is, net als de; toegang, gratis Na de modes-*, how kan de kleding worden be-> keken en eventueel gekocht, j Eerste paai voor portiekappartemonten SCHIEDAM Ten behoeve van de bouw van negenendertig portiekappartementen aan de Rijnstraat en de Lekstraat wordt donderdag om 16.00 uur de eerste paal geslagen. Dat wordt gedaan door wethouder drs. A, Reijnhout en A. Bons van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid. De appartemen ten zijn woningen in de sociale huursector. I,-*" S h IS if (INGEZONDEN MEDEDELING) "ES! •§Èma$ê* j,Ui Gevelkachel XG-30-TK showroom erkend Oosthavenkade 14 SiSBSS Vlaardingen 4343213 (INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ Brochure bij CM-lENBUflGSTRAAT 80 VUAR9NGEM TEL 010-4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1