SVV heeft geen haast met plannen stadion Bewoners Nieuwe Buurt opgelucht: stöokellende eindelijk voorbij Literaire avond met plaatselijk talent Ijverige standwerkers op Fem na kunnen wel blijven smeren GDA'er Seis pleit voor meer inspraak door raadsleden Vlaardingen wil - ais eerste in regio - referendum Geldhódig voor jongerencentrum B E Z 0 R 6 I N 61 ssmm John Leddy en Door Natascha Kayser SCHIEDAM De gemeente Schiedam tast in het duister wat betreft de plannen van voetbalver eniging SVV voor de bouw van een stadion. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de raadscom- ndissiè voor Welzijn, Sport, Volks gezindheid éit Milieu.' Wethouder A";;F. de Leede meent dat de ge meente maar moet afwachten wat SVV nu gaat doen. ^Het was de bedoeling dat het bestuur van de voetbalvereniging médio september met planhen zou kdihen. ,,Tot grote teleurstelling van de gemeente was dat dus niet het geval," verklaarde de wethou- der. „Er is toen afgesproken dat ze drie weken de tijd kregen om wel met die plannen te komen, maar ik ben niet hoopvol gestemd. De drie weken zijn bijna om en er zijn blijkbaar nu weer andere ideeën. Wat voor plannen dat zijn, weten we nog niet." De eredivisie-club maakt blijk baar geen haast „Ze willen een stadion naar hetzelfde idee als bet Galgenwaard-stadion in Utrecht," vertelde De Leede. „Dat wil zeggen dat er behalve de bestemming sta dion ook een bedrijfsbestemming aan gekoppeld wordt. Dat kan niet, omdat het in tegenstrijd is met de bestemmingsplannen zoals de gemeente die heeft vastgesteld." CD A-raadslid A. A. Seis was van mening dat-de commissie in spraak moet hebben in de gang van zaken bij SVV. „Zeker nu de plannen zo onzeker blijken, moe ten wij als commissie daarover in discussie gaan." Wethouder De Leede meende echter dat de com missie alleen iets te zeggen heeft als er afgeweken moet worden van door de raad vastgelegde uitgangs punten, zoals bijvoorbeeld een be stemmingsplan. Seis wees er op, dat de belangen van andere sportverenigingen die in het sportpark Harga gevestigd zijn, in de verdrukking dreigen te komen door de escapades van SVV. Hij doelde hiermee op de problemen die handbalvereniging UVG tegenkwam. Door de plannen van SVV moet deze club waar schijnlijk verkassen naar een an dere plaats. „Ik denk dat de ge meente daarbij zeker een rol moet spelen. We kunnen SVV toch niet zomaar hun gang laten gaan. Als dat gebeurt, staat UVG straks toch voor de deur met de vraag waar ze zaterdag kunnen handballen," waarschuwde Seis. De Leede erkende dat de ge meente zeker een rol moet spelen bij de bouw van een SVV-stadion: „De gemeente gaat constructief meedenken met SW. Wij zijn dan ook de eerst aangewezen instantie om met UVG te gaan praten. Maar bemiddelen wil niet zeggen dat je ook voor de kosten moet opdraai en. Dat lost SVV zelf maar op met UVG, wij zijn alleen tussenper soon. Als gemeente moeten we zorg dragen voor alle verenigingen in ons gebied, of die nu subsidie krijgen of nieti" De wethouder beloofde de com missie op de hoogte te houden van de plannen van SVV. „Ze moeten wel opschieten, want de KNVB eist voor 1 december een plan. Als dat er niet is wordt mogelijk de vergunning voor de club ingetrok ken om eredivisie-voetbal te spe len. Ze spelen nu in De Kuip, maar dat mag maar één seizoen. Als er voor die datum dus geen plan ligt, is er geen verdere garantie voor SVV. (r, SCHIEDAM De bewoners van honderd woningen aan de Nieuwe Buurt en omgeving na men gisteren voorgoed afscheid van de vier alectieve cv-ketels, die hun huizen warm stookten, fcaarmee kwam een einde aan ja- onlange ontevredenheid. De ke tels zouden te duur in gebruik -Zijn en bovendien was het in de 'huizen altijd óf te warm óf te -kbud. gnsDaarom spijkerden gisteren laden van de Stookcommissie -can de Bewonërsvereniging -Schiedam-Centrum de toegang tot fde ruimtes met de ketels dicht. De bewoners staan echter niet in de kou. De Woningbouwvereni ging Schiedam, die eigenaar is van de honderd huizen in het centrum, liet in elk huis afzon derlijk een nieuwe cv-ketel aan brengen. Al sinds de oplevering van de oude gezamelijke ketels prote steerden de bewoners tegen de apparaten. Direct van het begin af werd geweigerd naheffingen op de stookkosten te betalen. „De hele situatie leidde tot een im passe,!'. aldus directrice F. de Graaf van de woningbouwvereni- Mte» wo- weer tot Wtóm^rd.besloten schakeren, dat een technisch on derzoek zou uitvoeren! - „Dé "mtk'óinsten vén dat on- -dërzoék d^eiSroffén^ohze stoutste fWeïW^dïtiifgëè, n s Tiérklaart L. van Wagtendonk van de Stook commissie, die indertijd werd, opgericht (pnjjjthf teg^sren "tegen de collectieve, ketels, ;te coördine ren. ;;Wë' kWamèri"in aanmer king voor kwijtschelding van ƒ1400 gemiddeld op de stookkos ten-afrekening." Het onderzoek wees ook uit dat er voor weinig geld eigen verwarmingsketels geïnstalleerd konden worden. Bijna alle hon- SUf tas C. Feelders (met pet) en L. van Wagtendonk van de Stook commissie spy- kerden gisteren demonstratief de toegang tot de collectieve stookhokken voor honderd woningen in het centrum dicht. derd bewoners heloten daar vo rig jaar december tijdens een be wonersbijeenkomst toe over te gaan. De paar twijfelaars gingen kort daarop overstag. De installa tie van dé individuele ketels be tekende wel een huurverhoging. „Ach," verklaarde Van Wag- ten donk. „Vergeet niet dat die "kwijtschelding van ƒ1.400 ge middeld gelijk staat aan onge- veer tien jaar huurverhoging. Het wordt dus in feite door de woningbouwvereniging betaald." De bewoners vierden gisteren de oplevering van de nieuwe ver warmingsketels samen met een afvaardiging van de woning bouwvereniging en het bedrijf dat de cv-installaties plaatste. SCHIEDAM Het Filmhuis opent zaterdag op een bijzondere wijze het nieuwe literaire seizoen. Het literaire genootschap De Koof- scjigp uit België komt met een greqt aantals schrijvers en dich ters voordragen uit eigen werk. De Kopfschep geeft een eigen tijd- sohrift uit en publiceert regelmatig wérk van schrijvers en dichters uitBelgië en Nederland. Deze maand publiceren zij on- déij, andere werk van twee Schie dammers, Aat Onderlinden jr. en Cobié de Bruijn. De eerste bundel van Aat Onderlinden, 'Diep in het Water' is zaterdag voor het eerst verkrijgbaar. O-k van Cobie de Bruijn verschijnt zaterdag de eer ste poëziebundel, 'Samen alleen, alleen samen'. Cobie en Aat dra gen zaterdag ook zelf voor uit hun werk. Aat Onderlinden, geboren in 1946, ging zes jaar geleden voor het eerst schrijven nadat hij een cursus had gevolgd. Tijdens deze cursus maakte hij kennis met ver schillende genres uit de literatuur. Zijn oeuvre is dam ook veelzijdig: hoorspelen, science fiction, korte verhalen en poëzie. De laatste twee jaar werden er in bundels haiku's, aforismen en gedichten van hem gepubliceerd. Coby de Bruijn, geboren in 1953 en in het dagelijks leven ver zekeringsagente, schreef eerst sprookjes, teksten voor liedjes en korte verhalen. De laatste jaren houdt ze zich meer bezig met gen res als haiku's, seryu's en aforis men. In 1986 won ze een verha- lenwedstrijd, die was uitgeschre ven door de bibliotheek in Schie dam. Eerder dit jaar publiceerde ze al een gedicht en enkele seryu's in 'Bloemlezingen'. De voordrachten beginnen om 20.30 uur. De zaal is vanaf 20.00 uur geopend en de toegang bedraag 5 per persoon. Het Filmhuis is ge vestigd in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Door Annet van Aarsen VLAARDINGEN Vlaardin gen voert wellicht als eerste ge meente in de regio het fenomeen referendum in. Het college van B&W besloot gisteren om de raad in. december een voorstel te doen over het organiseren van een (proef-)referendum. De volksraad pleging moet volgend jaar maart, gelijktijdig met de verkiezingen voor de Provinciale Staten, wor den gehouden. Het college heeft ook al een on derwerp in gedachten voor deze eerste volksraadpleging. Aangezien het om een in Nederland vrij on bekend verschijnsel gaat, lijkt het burgemeester en wethouders ver standig de inwoners te vragen of zij waarde hechten aan de invoe ring van een referendum. Beslist de raad positief over het voorstel, dan wordt er dus een referendum over het onderwerp referendum gehouden. Zowel in het beleidsprogamma als in de begroting waren de moge lijkheden voor het instellen van een referendum al gecreëerd. In het beleidsprogamma was een on derzoek aangekondigd over dit on derwerp en in de begroting is een bedrag van ƒ45.000,- vrijgelaten om de organisatie van een volks raadpleging tijdens de Provinciale Verkiezingen te bekostigen, i! J!lnmiddelsjis;èr ëëh werkgroep «ingesteld; bestaande uit vertegen woordigers van de afdelingen Bur- SèrzaKètfëri-Algemeen Bestuurlijke en Economische Zaken, die het raadsvoorstel voor dit eerste refe- !,trendum jen de organisatie daarvan móet voorbereiden. .•JgSjggg Vólgens woordvoerder J^MÓbraj> Cyan; degemeente moet er nogihéel wat:pi:igeie;'worden om dé,volks raadpleging volgend jaar mogelijk te maken. „We weten al wel het onderwerp maar we moeten nog eens terdege na gaan denken hoe we daarover begrijpelijke vragen kunnne stellen," aldus Morra. Een referendum tijdens de Pro vinciale Verkiezingens stuit ook op organisatorische problemen. Mor ra: „De oproepingskaarten voor de ^verkiezingen zijn bijvoorbeeld al gedrukt zodat we opnieuw lijsten en formulieren moeten gaan ma ken." Een voordeel hierbij is echter dat in Vlaardingen wonende mi granten ook direct kunnen worden aangeschreven. Was de oproep voor het referendum bij de oproep voor de verkiezingen gevoegd, dan zouden zij niet zijn uitgenodigd voor het referendum. Migranten mogen namelijk nog steeds niet stemmen tijdens de Provinciale Verkiezingen. Als de raad accoord gaat met het voorstel van het college, dan zal de uitslag van het referendum beslissen of er moet worden over gegaan tot het opstellen van een referendumverordening voor later te houden volksraadplegingen. On der welke eisen het referendum geldig kan worden verklaard, is nog niet bekend. Morra: „Waarschijnlijk gaan we de norm van de Commissie Biesheuvel hanteren. Dat wil zeg gen dat er een soort dubbele check zal worden ingevoerd." Met deze check wordt de geldigheid van een referendum gerelateerd aan de op komst tijdens de vorige raadsver kiezingen. Als een meerderheid van de be volking bijvoorbeeld 'ja' ant woordt op de referendumvraag, dan is dat antwoord alleen 'geldig' wanneer het aantal mensen dat dit antwoord gaf - overeenkomt met minstens de helft van het aan tal kiezers tijdens de raadsverkie zing. Mogelijke onderwerpen voor volgende referenda moeten vol gens Morra voldoen aan een aantal criteria. Zo zou het onderwerp er eentje moeten zijn in het belang van alle Vlaardingers. Bovendien moet de bevolking zich betrokken voelen bij het onderwerp en daar naast zou de planvorming al in vrij ver stadium moeten zijn. Wethouder Ton van der Steen van Inspraak en Participatie noemde vorige week overigens het al dan niet bebouwen van de Broekpolder Jèen mogelijk onder werp vöqr^énl^eferendum na de mogelijk -adpleging vol gend jaaii^maart. „Maar dat zou dan een,»0ndéi»yerp voor de lange termijn zijn, omdat er de komende vier jaar sowieso niet gebouwd gaavwordgmimde Broekpolder." SCHIEDAM Er moet geld vrij gemaakt worden voor een jon- gerenaccommodatie in Schiedani- Oost. Dat zei wethouder A. F. de Leede gisteren tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu. Uit de commissie kwa men vragen naar voren hoe het nu zat met de plannen voor een boot, die dienst moest gaan doen als jon gerencentrum. Uit de begroting bleek dat het een nogal kostbaar project gaat worden. De boot is mede daardoor in discussie gekomen. Dat is echter niet de enige reden. „Er zijn nogal wat ontwikkelingen op het gebied van jongerenwerk,", verklaarde de wethouder. „Niet alleen in Schie dam, waar jongerencentra De Dijk en Alladin dicht moesten, maar ook op landelijk niveau. Daar moe ten we ook rekening mee houden." Op 25 oktober wordt er met het Jongerenwerk Schiedam gepraat over de mogelijkheden voor Oost. Door Ellen Scholtens ROTTERDAM Femina, een naam die staat voor snel gebekte dames die U vertellen dat hun pan het beste bakt, voor superproduk- teii-— zoals een stofzuiger die zo- veël zuigkracht heeft dat het bank- stéljbijna wordt meegezogen en voörduizend en één andere de monstraties. Alleen niet van zoen- vaste lippenstift, 'nu verkrijgbaar in vier verschillende kleuren." Voor de 43ste keer wordt in de Rotterdamse Ahoy'-hallen 's lands grootste najaarsconsumentenbeurs gehouden. Ook dit keer met de meeste uiteenlopende beurspresen- taties die het afgelopen weekend meer dan zesduizend bezoekers wisten te trekken. Van meubelgi ganten die het romantische wonen willen propaganderen tot verko pers van kattebakgrit. En van glas blazen tot het lanceren van het nieuwste zoutje dat 'nu nog lekker der' schijnt te zijn. De afdeling Eten Drinken trok als vanouds veel belangstel lenden. Bij alle eetstandjes liep het storm: de standwerkers konden blijven smeren. Of het nou een reeds bekend broodbeleg betrof of een nieuw soort kaasje. Twee oudere dames (in regen jas) en een oudere heer (mét eigen tijdse 'shopping bag') lieten het zich goed smaken. 'U ziet ons vast en zeker terug', klonk het goed moedig nadat ze een hakje macaro ni hadden bemachtigd dat in volledige stilte werd genuttigd. Vervolgens ging het gezelschap in gezwinde tred verder, op zoek naar de volgende snack. Omdat het aantal deelnemers in de food-sector dit jaar is verdub beld, bleek het vrijwel onmogelijk om overal een hapje van te ne men, hoewel menigeén de verlei ding niet kon weerstaan. „Ik zit vol, ik hoef niets meer," klonk het dan ook bij bakkerij Klootwijk die, behalve vers brood, pizza-broodjes en andere bake-off produkten ver kocht. Voor wie het allemaal te veel werd, was het heerlyk om even te relaxen. Bijvoorbeeld op één van de waterbedden die afhankelijk van de persoonlijke voorkeur op verschillende manieren waren ge stabiliseerd: 'Hoe wilt U uw ma tras hebben?' wilde de verkoper weten: 'Eén die 10 tot 15 seconden of nog geen seconde doordeint?' De trend is tegenwoordig 'na tuurlijk' en 'gezond'. Vandaar dat velen kennismaakten met enkele gezondheidsbevorderende produk ten op de beurs. Zoals die dame in Femina, de familiebeurs in Ahoy' die tot en met zondag duurt: de mooiste meubels, huishoudelijke hebbedingetjes en aanverwante ar tikelen, maar vooral veel Eten Drinken. de cyclo-massage stoel die zicht baar moeite had met de verkoper. 'Voelt U al iets vroeg hij haar en zonder het antwoord af te wachten: 'Ik wil niets voorzeggen, ik wil dat mij vertelt wat u voelt." De vrouw in kwestie, een tikkeltje opgelaten: „Ik weet eer lijk gezegd niet zo goed wat ik voel." Dan had de verkoopster van ro mannetjes uit de Bouquet-reeks, di rect naast de dranken van Wein- haus Koch V.et beduidend mak kelijker. k:;: <iv<s als 'Magie van de nacht' en Sprankelend Geluk' was tekst en uitleg overbodig en waarschijnlijk dankzij het veel vuldig gebruik van het happy end in deze ontspanningslectuur was er geen enkele wanklank te horen. De verkoopster van een nieuw soort borstel had het veel moeilij ker. Terwijl om haar stand zich een flink aantal belangstellenden had verzameld, kwam een me vrouw het produkt terugbrengen met de mededeling dat ze het waardeloos vond. Wat de stand- werkster ook tegenwierp, de horde toehoorders zwermde meteen weg. Ook de verkoopster van de 'eer ste, de beste en de oudste' super doek redde het niet, al werd ze on dersteund door ferme reclamekre ten als 'de enige echte, eens ge bruikt nooit weer anders'. En de vertegenwoordiger van het Korps Nationaal Reserve had zichtbaar moeite om reserve-krachten te vin den. Nee, dan de plumeau met de stalen vering die overal bij kan: achter de radiator, onder de ven sterbank, noem maar op. 'Dat is werk zoeken', reageerde een Femi- na-bezoekster, maar een andere mevrouw voelde zich onweer staanbaar aangetrokken tot de ve derborstel waarvoor geen stofje veilig is. Razendsnel Veel aandacht ging ook uit naar De Historische Kalender. Inspe lend op natuurlijke nieuwsgierig heid van de Femina-bezoeker kon met behulp van een computersys teem razendsnel een uitdraai wor den gemaakt van je geboortedag. Tegen betaling van vier gulden werd een 'spiegelbeeld' gegeven met 'enkele bijzondere gebeurte nissen uit de tijd toen U werd ge boren". Zo bleek een pond koffie in 1961 ƒ2,95 te kosten en een liter melk ƒ0,41 en verder kwam je te weten welke liedjes, films en sportsterren in die tijd populair waren. Minder aansprekend was het rijtje met bekende persoonlijkhe den die op de desbetreffende da tum jarig zijn. Gelukkig was de sa mensteller van de kalender zo vriendelijk geweest uit te leggen dat Carl Adam een roeier was en Manfred v. Richthoven een offi cier, maar een meneer voelde zich duidelyk bekocht. Tegen zijn vrouw, die alweer stond te kijken bij een stand met snelkookpannen: „En nou kopen we niks meer. De kast puilt uit, er kan niets meer bij 1" Geïnteresseerden kunnen nog tot en met zondag naar Femina in Ahoy. De beurs is doordeweeks en op zaterdag geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur, 's Zondags is Femina van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Politie lost; zestig fietsdiefstallen op SCHIEDAM/ROTTERDAM In winkelcentrum De Oos terhof in Rotterdam is een 25- jarige man aangehouden die in Vlaardingen en. Schiedam in to- taal voor vierentwintigduizend gulden aan fietsen en brom mers heeft gestolen. Hij pleegde de diefstallen samen met enke le anderen. Sinds augustus heeft de politie zestig aangiften van fietsen en brommers die - waren gestolen opgelost. De diefstallen hadden een geza- menlijke waarde van ƒ32.000,-, Inbraak dupeert ontwerpster SCHIEDAM Bij een in braak in de interieur- en archi tectstudio van Jeanette van Gel- j der aan de Van 's-Gravesande- straat is voor bijna drieëntwin- tingduizend gulden aan waarde- volle goederen ontvreemd. De dieven forceerden de voordeur en gingen er vervolgens van- door met vijf schilderijen, één past, drie fauteuils, vier lampen en enkele zilveren voorwerpen. Auto in sloot SCHIEDAM Een 41-jarige automobilist is gisteravond in de sloot terecht gekomen toen hij uitweek voor een tegenlig ger. De man reed over de Har- re weg richting Delft en week iets teveel uit naar rechts. Met zijn rechterwiel belandde hij in de berm en kwam vervolgens i in de naastgelegen sloot terecht.' De Schiedammer kwam met de -> schrik vrij. .i SCHIEDAM In de maan- den oktober en november ver zorgt de Ziekenomroep Schie dam (ZOS) een serie uitzendin- gen die in het teken staan van gezondheid bij ouderen. Slecht ter been zijn, een afnemend ge- heugen, slapeloosheid en ge- r vloelens van onveiligheid zijn onderwerpen die in een serie van acht uitzendingen worden behandeld. Het programma wordt op donderdag uitgezon den tussen 19.00 en 22.00 uur. Buiten heLzjetenmiiatisshet te ontvangënMfta» de S kil|ef®(94.1 Intermezzozer'Harry's Nachtmerrie'op planken i Frans Vrolijk in comedie SCHIEDAM John Leddy, t Frans Vrolijk, Nelleke Burg en 1 anderen staan op zaterdag in het Passage Theater borg voor s een avondje lachen met him programma 'Mosterd na de maaltijd'. Aanvang 20,15 uur. Toegangsprijzen 25, 22 en 19 gulden. Het stuk handelt over Freddy Brasil, een entertainer die zijn loopbaan besluit voort te zetten als 'cruise-artiest'. Voorafgaand aan de voorstelling is het mogelijk deel te nemen aan een luxueus viergangendi ner, omlijst met salonmuziek van een strijkje. Aanvang 18.00 uur. Prijs per persoon 45 gul den. Wereldwinkel breidt assortiment uit SCHIEDAM Naast het standaardassortiment als koffie, thee en wijn, verkoopt de We reldwinkel nu ook andere soli- dariteitsprodukten, zoals kalen ders en agenda's van Unicef en Novib. De agenda's kunnen wor den besteld tot 15 november. Tevens worden de komende maand diverse feespakketten verkocht, die in de winkel staan tentoongesteld. De Wereldwin kel zit op de Lange Achterweg 14 en is geopend op donderdag avond tussen 19.00 en 21.00 uur, vijdag- en zaterdagmiddag tussen 13.00 en 16.00. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vriidaa 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs zie service-pagina. 890:; -T9l, -'•k' ;,o: Project ziekenomroep ''a gezondheid bij ouderen SCHIEDAM irotDeijtqpeély^rwii eniging Intermezzo zet:opizafer>I</ dag het VEdhjkerispéldni örieóbe-jvï drijven vHarryfc Nachtmerrie'ui op de planken van dé'aula van de scholengemeenschap Spie- i ringshoek aan de Van de Brugghenlaan 2. Aanvang 20.00 uur. Het stuk handelt over een l huisbediende die zijn taak heel serieus opvat en voor andere dingen nooit geen tijd heeft. Toegangskaarten kosten per stuk 7,50 gulden en zijn te koop aan de ingang van de zaal of bij N. Wamaga, Jan Oudegeest straat 11, telefoonnummer 4267199,

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1