Gemeente: <ain vraagpunt voor studiebeurzen Het Vrije Volk SCHIEDAM Netwerk aan overheidsinstanties zorgt voor te veel verwarring bij clientèle Volop knutselen in de vakantie: van vliegers tot sieraden H FABER 'Poëzie is leuk maar je geeft jezelf min of meer bloot' Verontreinigde bodem Ridderkerksestraat wordt afgedekt met schone grond mm m PAGINA 4 VRIJDAG 12 OKTOBER 1990 SCHIEDAM Eén plaats waar' jalle informatie over studietoelages, en -beurzen te vinden is en waar die beurzen en toelages ook kun nen worden aangevraagd. Dit is een uitdrukkelijke wens van het, college van B W. Achter het ,plan moet dan ook vaart worden gezet. Als alles loopt volgens plan komt het centrale punt begin vol gend jaar gereed. Vorige week besloten burge meester en wethouders de gemeen telijke afdeling onderwijs en de Sociale Dienst eens te vragen de koppen bij elkaar te steken om na te denken over op welke wijze de ïnformatieplaats gestalte moet krij gen. Gisteren zijn vervolgens de eerste afspraken gemaakt tussen G. Kruijt van de afdeling onderwijs en directeur G. Smits van de Ge meentelijke Sociale Dienst. Volgens Kruijt is de huidige si tuatie niet ideaal. „Voor de ver schillende opleidingen, her- en'bij scholingscursussen zijn verschil lende instanties, waar beurzen en studietoelagen kunnen worden aangevraagd. Voor scholingscur sussen van de GSD moet bijvoor beeld bij de Sociale Dienst een toe lage worden aangevraagd, mensen die in aanmerking komen voor een Rijksstudietoelage moeten naar het steunpunt in Rotterdam of anders contact opnemen met de Informatiseringsbank in Gronin gen." „Dan kunnen er in bepaalde gevallen op de afdeling Onderwijs van de gemeente ook nog beurzen worden aangevraagd, die voor een groot deel door de Provincie wordt bekostigd. En vervolgens heeft ook het Arbeidsbureau verschillende cursussen en potjes voor de bekos tiging ervan," somt Kruijt verder op. Dit hele netwerk van instanties zorgt bij de mensen, die een oplei ding willen gaan volgen, vaak voor verwarring, aldus de onderwijs deskundige. „Vaak worden ze niet op de ideale manier ondersteund omdat ze net bij de verkeerde in stantie aankloppen. De 'insteek' is vaak verkeerd." Op het centrale punt, waar nu de plannen voor worden gemaakt, moeten ieerlustigen vanaf 1 janua ri de ideale begeleiding bij het aanvragen van toelagen kunnen krijgen. Overigens wil hij samen met Smits ook gaan bekijken of het grote aantal potjes geld op een of andere manier kan worden sa mengevoegd, zodat de gebruikers ervan hun studietoelagen in één keer op htm rekening krijgen bij geschreven. Binnen een maand, verwacht Kruijt, komt er een con creet voorstel over hoe de organi satie moet gaan verlopen, op tafel. Hij heeft echter nog geen plaats in gedachten, waar het informatie punt zal worden ingericht. „Het zal in ieder geval op een plek zijn, die voor de mensen herkenbaar en toegankelijk is, zodat de proble men die er nu zijn worden opgelost," aldus Kruijt. Volgens hem past het plan uit stekend binnen „het denken van de sociale vernieuwing". Als hij en de directeur van de Sociale Dienst uitgedacht zijn over hoe het moet worden vormgegeven, gaat het voorstel dan ook voor advies naar de sociale verniewmgswerkgroep arbeid, scholing en inkomen. SCHIEDAM Bureau Jeugd land organiseert in de herfstva kantie voor de jeugd van ongeveer vijf tot veertien jaar wederom tal van activiteiten De negen mede werkers van dit gemeentelijk ini tiatief richten maandag om twee uur hun kraam in op het Edison- plein. Kinderen kunnen daar gratis komen kleien en verven. Ook kun nen er sieraden, raammobiles en vliegers worden gemaakt. 's Middags om kwart over twee kan er op het Dr. Wibautplein worden gespeeld. Het spelcircuit deelname is gratis bevat spe len als eendenloop, sluipkruip en touwtjespringen Volgens coördina tor gaat het hierbij vooral om „snelheid en behendigheid." Dinsdag wordt de Jeugdland- week vervolgt met om 10.00 uur knutselen op het Hoff van Spa- land. De knutselkraampjes verhui zen 's middags om kwart over twee naar het Frans.Halsplein. Het spelcircuit I Tstaat d idezé dag om kwart over-den? opgesteld op het /Frans Halsplein en om kwart over twee op het schoolplein van De Klinker aan de Warmoezeniers- traat. Knutselen kan ook op woensdag en wel om den uur-op het Dr. Wi bautplein en ,om twee'uur op het Hemaplein. De behendigheidsspel letjes kunnen vanaf kwart over den worden gedaan op het Faas- senplein en om kwart over twee op de Maasboulevard. De klapper van woensdag wordt ongetwijfeld een uitvoering van het sprookje 'Hans en Grietje' door het Limburgs Jeugdtoneel. Deze groep acteurs heeft tot nu toe al leen nog maar sprookjes opgevoerd en kende daarbij veel succes. De voorstelling begint om twee uur in Wijkcentrum De Blauwe Brug. De toegangsprijs bedraagt 1,-. Voor donderdag staan er weer de gebruikelijke knutselactivitei- ten en spelletjes gepland. Om den uur kan er geknutseld worden in Gebouw 't Zuiderkwartier aan de Leliestraat en om twee uur op het Geuzenplein. Spelletjes zijn er om kwart over den op het Vriend schapsplein en om kwart over twee op het Edisonplein. Op Vrijdag, de laatste dag van de herfstvakantie, ontbreken de spelletjes en het knutselen. De jeugd kan daarentegen wel gratis deelnemen aan een wandelpuzzel- tocht. Vanaf tien uur is het verzame len en inschrijven in kantine De Toekomst, het clubgebouw van Ex celsior 20 aan de Parkweg. Om kwart over tien wordt er vervol gens begonnen met de tocht. 's Middags om twee uur is er in Wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein de clown Snabbel met zijn kindershow. Snabbel is een 19-jarig jong talent, die met koekjes bakken en goochelen al menigmaal de show stal. Hij ver- schee:: zelfs al enkele keren op tv. Het bijwonen van zijn optreden kost een gulden. jMMMHWiaa H. v. Kooij ft Door Natascha Kayser SCHIEDAM Het komt er dan niet altijd uit, maar Schie dam is rijk aan schrijftalenten. Twee daarvan zijn Cobie de Bruijn en Aat ,Onderdelinden jr., die zaterdagavond in de Teer- stoof hun eerste boekwerken ten doop houden. 'Diep in het water' van Aat en 'Samen alleen Alleen samen' van Cobie bevatten ge dichten, in alle soorten en ma ten. „We hebben allebei wel al werken gepubliceerd," vertelt Aat. „In bloemlezingen en verza melbundels of in literaire tijd schriften. Dat is best leuk, maar een eigen boek... Ja, dat is toch anders. Het is een stuk persoon lijker.' Cobie vindt het allemaal behoorlijk spannend. „Mijn ge dichten zijn vaak heel persoon lijk. Ik schrijf vanuit mijn ge voel, over dagelijkse dingen die ik zie of meemaak. Als er dan zo'n boek op stapel staat, vraagje je toch wel af of je een bepaald gedicht nu wel of niet kan publi ceren. Je geeft jezelf toch bloot, op de een of de andere manier." In de twee bundels kunnen de lezers kennis maken met een wat onbekende vorm van poëzie: Ja panse versvppnen.„In Japan zijn die gedichtjes een volksge woonte. Er'is daar veel meer fee ling voor de natuur dan hier," legt Cobie uit, terwijl ze haar twee zoontjes Bas en Joep de deur uitwerkt. De kennismaking met die hai ku's, senryu's en tanka's'kwam via een cursus die Aat volgdè bij de LOI!'i„Bèst handig," vinden beide. „Poëzie en schrijftalent moet je zelf in je hebben. Als je 'het' hebt, kan het echter altijd bijgeschaafd worden. De tech niek kan beter, dat kim je le ren.' Haiku's en senryu's zijn ver sjes van drie regels, over de na tuur en de mensen die zich daar in voortbewegen. Tarika's han gen daar ergens tussen in, met het verschil dat die uit vijf regel tjes bestaan. „Het is best lastig om in het Nederlands zo'n versje te maken," meent Cobie. „Niet dat er problemen zijn met rijm of zo, want ze moeten niet rij men. Het mag wel, maar het punt is eigenlijk dat de Japanse taal veel rijker is dan de Neder landse. Je kunt er meer mee doen, naar het schijnt." Cobie de Bruü» en'Aat Onderdelinden jr. vieren zaterdagavond de doop van hun dichtbundels. Ze publiceerden eerder al werken in diverse bloemlezingen. De twee, die al bijna drie jaar samenwerken, schrijven niet al leen Japanse versjes maar probe ren alle vormen van de dicht kunst'te behappen. „Op dit mo-' ment heb ik een sonnetten-ma nie," lacht Aat. „Dan doe ik niks anders dan sonnetten maken, hoewel ik er nog een beetje moeite mee heb." Aat heeft ver der plannen voor een roman, maar dat is nog allemaal heel pril. „Eerst wil ik nog een essay- leen verhandeling, red.) schrij ven over de Nederlandse taaL Daar gaat wel heel veel tijd in zitten, omdat je je goed moet do cumenteren." Het is een sport geworden om aforismen te schrijven. Kleine doordenkertjes, die vaak een ver strengeling zijn van spreekwoor den of gezegden. Aat heeft er net een voorhanden: „De enige bus die je in Nederland onmogelijk kunt missen is de collectebus." En: „Als er kapers op de kust zijn staan de beste stuurlui vaak aan wal," Soms schrijven ze er wel tweehonderd in een paar da gen. „Het verschil tussen Cobie en mij is, dat ik er veel schrijf en de helft valt af, omdat ik er niet( tevreden over ben. Cobie denkt meer na over zo'n aforis me."1 Voorlopig houden ze zich daar dan ook mee bezig, vooral Cobie. „Aat schrijft van alles, ook korte verhalen en hoorspelen, maar ik niet. Dat kan ik niet zo goed. Ik schrijf het liefst gedichten." Ge dichten schrijven vindt zij moei lijker dan verhalen en sprookjes schrijven, maar aan de andere kant is de uitdaging van een ge dicht groter. „De kracht van een gedicht is, om met zo min moge lijk woorden zoveel mogelijk te zeggen." Kruiwagens Schrijven is voor beiden erg belangrijk geworden. „Het is een manier van leven," mymert Co bie. „Ik ging schrijven om din gen van me af te zetten. Nu is dat niet meer zo. Ik schrijf niet meer om iets van me af te schrij ven, maar voor mijn plezier. Ik voel me er goed door.' Volgens Aat ga je als schrijver anders te gen het leven om je heen aankij ken. „Je let op bepaalde dingen en de rest is dan niet meer zo be langrijk. Het interesseert je niet meer. De kleine, op het eerste ge zicht onbelangrijke dingen, er vaar je plots als van levensbe lang." Cobie zit instemmend te knikken: „De dingen die je ziet en meemaakt, maken ook datje groeit in je leven. Naarmate je ouder wordt, bepaald het boven dien steeds meer je manier van schrijven." De twee Schiedammers zijn blij dat hun werk eindelijk wordt gepubliceerd „In Neder land lukt dat bijna niet," moppe ren ze. „Vergeleken bij de Belgen zijn wij cultuur-barbaren." Dat lijkt ook de reden te zijn dat de twee bundels op de markt wor den gebracht door een Belgisch literair genootschap: de Koof- schep. „We hebben daar eens een prijs bij gewonnen en dat werkt toch als'een kruiwagen. Zonder kruiwagens kom je er ge woon niet." 1 Door de samenwerking dur ven ze ook makkelijker werk in te sturen, voor wedstrijden of naar een tijdschrift. „We lezen eikaars werk en geven daar com mentaar op. Van de mening van een ander leer je veel. We kijken onbewust ook dingen van elkaar af. Als de een ergens over schrijft, in een bepaalde stijl, neemt de ander dat nogal eens over. Als je onze bundels goed leest, merk je dat ook wel." Diep in het water - Aat On derdelinden jr. 15,00 (ge schatte prijs) Samen alleen Alleen samen - Cobie de Bruijn 22,50 (ge schatte prjjs) Voordrachten uit deze wer ken in De Teerstoof, zaterdag 13 oktober vanaf 20.00 uur. Toegangsprijs 5,00. SCHIEDAM Geen verwaaien de asbest meer op het stuk braak liggende grond bij de kruising van de Lekstraat en de Rijnstraat. Wet houder A. Reijnhout (Wonen, Wijk- en Buurtbeher) heeft giste ren de eerste paal geslagen voor 39 portiekappartementen in de socia le huursector. Als dank kreeg de wethouder gehuld in een witte plastic overjas en witte rubberlaarzen en bijgestaan door de dito gekleede voorzitter Albert Bons van de Be wonersvereniging Schiedam Zuid onder andere zijn loon uitge keerd: 8,62 voor het slaan van één paal. In een toespraak stipte Reijn- hout overigens aan dat door ver tragende omstandigeheden de bouw van de huizen waarvoor gis teren de eerste paal werd geslagen en een bouwproject aan de nabij gelegen Ridderkerksestraat in de tijd gezien nu vlak bij elkaar ko men te liggen. Beide projecten be horen tot de grootste nieuwbouw projecten in Zuid. „Hoewel het lang geduurt heeft voor de plannen voor het project aan de Lekstraat en de Rijnstraat klaar waren, kunnen we nu ons voordeel gaan trekken," sprak de wethouder. „We hebben de beide projecten nu stedebouwkundig goed op elkaar kunnen afstemmen. Bovendien zullen de bouwactivitei ten nu in een kortere periode plaatsvinden." Ook de bodem in de Ridder kerksestraat en omgeving is ver ontreinigd met onder meer asbest, zo werd in juni vastgesteld. Het nieuws veroorzaakte toen de nodi ge onrust onder de bewoners. Deze week tijdens een informatiebijeen komst voor de bewoners in de straten nabij de bouwplaats maak te de gemeente bekend op welke manier er met het asbest gaat wor den afgerekend. De bodem zal met een laag van één meter schoon zand worden af gedekt op de plaatsen waar wonin gen komen te staan en in de groen gebieden en tuintjes komt er een laag van anderhalve meter schone grond. Volgens woordvoerder Jan Langstraat van de gemeente is dit de beste oplossing. „De inspectie dienst van Volksgezondheid heeft dit ons zo geadviseert," sprak Langstraat. „Als je het af gaat gra ven begint het asbest te stuiven en dan treedt juist gevaar op. Nu komt de verontreinigde grond be neden grondwaterniveau te zitten en is daardoor onschadelijk." De asbest bevattende grond zal alleen worden afgegraven op die plaatsen, waar het om bouwtech nische redenen noodzakelijk is. Overigens is om die redenen ook Wethouder A Reiinhout kijkt geconcentreerd naar het heiblok dat de eerste paal voor 39 woningen aan de Lekstraat en de Rijnstraat de grond in slaat. De heibaas voorziet de wethouder van advies. de bodem van het gebied aar de Rijn- en Lekstraat weggehaald. Tij dens de bewonersbijeenkomst lier ten enkele mensen weten dat ze vermoedden dat in hun tuintjes ook asbest zit. Werknemers van de gemeente zijn gisteren daarom ge lijk op onderzoek uitgegaan. Hoe de kankerverwekkende stof m de bodem is terecht gekomen, is nog steeds niet bekend. De ge meente vermoedt echter dat afval van een voormalige asbestfabriek in Zuid is gebruikt voor het opho gen van hele gebieden in deze wijk. Op sommige plaatsen zit het asbest op geringe diepte, op andere plaatsen ligt het twee meter of die per onder bet maaiveld. Voet in freesmachine SCHIEDAM Een 38-jarige man uit Nieuwe Tonge is gister ochtend met zijn linkervoet be kneld geraakt in een freesma chine. Het slachtoffer was bezig met werkzaamheden aan rijks weg A 20, toen het ongeluk ge beurde. Hij werd met spoed overgebracht naar het Holy-zie- kenhuis in Vlaardingen, waar de wond werd gehecht. Amnesty met actie voor Sri Lanfea op Hemaplein SCHIEDAM De Schie- damse afdeling van Amnesty International staat zaterdag- met een stand op het Hema plein om aandacht te vragen voor onrecht in Sri Lanka. Uit een pas geleden gepubliceerd rapport van Amnesty blijkt dat de laatste jaren in het zuiden duizenden mensen zijn verdwe nen of door de veiligheidstroe pen zijn vermoord. In het land is in het zuiden het Volksbe^ vrijdingsfront actief en in het, noordoosten voeren de Tamil Tijgers een guerilla-oorlog maar dit is volgens de mensenrech tenorganisatie geen excuus voor de regering om de mensenrech ten te schenden. Amnesty wil daarom met petitielijsten, die in de stand aanwezig zijn, aan dringen bij de regering van Sri Lanka om deze situatie stop te zetten. De organisatie staat van af twaalf uur op het Bema- pleind. Naast petitielijsten wordt er ook informatie ver strekt. Concert inerenoveerdo aula Stedelijk Museum n SCHIEDAM De Vereni ging 'Vrienden van het Stede lijk Museum Schiedam' organi seert zondag een concert in de gerenoveerde aula van het Ste delijk Museum. De uitvoerende artiesten zijn Ellen van de Berg (fluit), Théo van de Hek (fluit) en Corrie Ambachtsheer (pia no). Op het programma staan werken van bekende componis ten als Johann Sebastian Bach en Ludwig von Beethoven. Ook werk van minder bekende com ponisten zal ten gehore worden gebracht. Het concert begint om 14.30 uur. De toegang be draagt vijf gulden.-Leden van de Vereniging en houders-van een CJF-pas betalen drie -gul den. Zwembad,Zuid voert cadeaubonnen-In» SCHIEDAM Ih'Zivembad Zuid zijn vanaf deze week voor het eerst 'Zwemfan cadeaubon nen' te koop. Met deze bonnen kunnen alle produkten van het zwembad worden betaald: toe gangskaarten, meerbadenkaar- ten, abonnementen en zwemles sen. Voor opa's en oma's, va ders en moeders, kinderen en kleinkinderen is dit een gezond en plezierig cadeau, menen de medewerkers van Zwembad Zuid. De cadeaubonnen zijn overigens ook in een groot aan tal andere zwembaden in Ne derland te koop. Ze zijn er ter waarde van vijf, tien en 25 gul-! den. De cadeaubonnen-actie loopt vooruit op een landelijke campagne om meer mensen in- het zwembad te krijgen. Thee-dansant veer 55+-ers In De Woudboek SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek organiseert zondag een thee-dansant voor mensen van 55 jaar en ouder. Het dansfeest begint om twee uur en duurt tot half vijf. De zaal is open vanaf half twee. Danslustigen betalen twee gul den voor de entree. Vieuoelnoot voor Wouohook-Noord SCHIEDAM De gemeente Schiedam krijgt van de Bonds spaarbank een boom. De Vleu- gelnoot wordt dinsdag om 10.00 uur geplant in het park Woud-j hoek-Noord. De bank geeft dé boom in het kader van de We- reldspaardag, waarvan het the ma 'de natuur in vierjaargetij den' is. Vervoer voor ouderen naar het zwembad SCHIEDAM Het Gecoördi neerd Ouderenwerk organiseert vervoer voor ouderen van en naar het zwembad. Al enige ja ren zijn de zwembaden in Schiedam op bepaalde tijden van de week gerserveerd voor ouderen. Het water is dan war mer en het is wat rustiger dan gewoonlijk Op maandagoch tend gaat de rit naar het Sport- fondsenbad en op vrijdagmid dag naar Zwembad Zuid De kosten voor het zwemmen be vragen ƒ3,40 en de kosten voor het retourtje met de bus drie gulden. Wanneer iemand van dit vervoer gebruik wil maken, kan hij of zij contact opnemen met et Dienstencentrum de Woudhoek Het telefoonnum mer is 470.95.55. (INGEZONDEN MEDEDELING) Varia showroom erkend Qosthavenkade 14 £s K5 5 Vlaardingen 4343213

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1