Rotterdam Vergeet' overleg over beter openbaar vervoer 'Die Spanjaard heeft ook lekkere di ngen! 'Huiswerkbegeleiding niet alleen op school' VERWARMING fltltvi Het Vrije Volk Fasto IQ Eindelijk een cv-ketel die weet wat lekker is! ilaiih Politie gaat op de loop tijdens massale vechtpartij Vijftienhonderd bezoekers tijdens Interculturele Dag ws PAGINA 4 MAANDAG 15 OKTOBER 1990 Wachthuisjes in brand gestoken SCHIEDAM In de nacht van zaterdag op zondag heeft de brandweer werk gehad om de abri's bij de Lange Kerkstraat voor de Hema te blussen. Vol gens de politie zijn de wacht huisjes in brand gestoken door een groep jongelui. Wie de da ders zijn is niet bekend. Wandelaar op stap in de Beneluxtunnel SCHIEDAM Een 53-jarige Kaapverdiaan is zondagochtend om tien uur aangehouden in de westbuis van de Beneluxtunnel. Het schip waarop de man werkte lag in de haven en de man wilde van zijn vrije dag gebruik maken om Rotterdam te bezichtigen. Dat voetgangers niet door de tunnel mogen, was hem absoluut niet bekend. De Schiedamse politie heeft de vroge wandelaar op de goede weg gebracht. Sloop Erasmusschöoi ingezet door jeugd VLAARDINGEN Acht kinderen, in de leeftijd van acht tot elf jaar zijn vrijdag avond alvast aan de sloop van de Erasmusschool aan het Westnieuwland begonnen. De school staat op de nominatie om op korte termijn gesloopt te worden. Verschillende ruiten werden ingegooid. Zaterdag avond moest de brandweer uit rukken, omdat in de school brand was gesticht. Twee loka len liepen brandschade op. Overval postagentschap Reigerlaan opgelost VLAARDINGEN Een 21- jarige Vlaaringer heeft bekend op 5 oktober een overval te hebben gepleegd op het PTT- postagentschap aan de Reigerl aan. De man heeft bij de over val gebruik gemaakt van een neppistool. Vandaag wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie. Rode Kastanje van Bondsspaarbank VLAARDINGEN Aan de westkant van winkelcentrum De Loper -wordt "morgen een boom geplant;-De'Rodé1 Kastan je is een cadeau van de Bonds spaarbank aan de gemeente Vlaardingen. Burgemeester Van Lier neemt de* boom m 16.00 uur ,in ontvangst" De Bonds spaarbank -geeft de~"Kastanje weg in het1 kader' vaif de We- reldspaardag, die in het teken staat van 'de natuur in vier jaargetijden'. Toneelstuk door en voor kinderen VLAARDINGEN Zelf een toneelstukje verzinnen, samen met andere kinderen en de juf. Na het verzinnen ga je oefenen, en verkleden. Met de kleren uit de verkleedkist. Als alles klaar is volgt een optreden voor de andere kinderen en de vaders en moeders. Aanstaande woens dag kunnen kinderen een ver haal verzinnen over 'je eigen Oma en Opa'. Kinderen die mee willen doen kunnen alvast gaan verzinnen over hun opa en oma. Hoe lopen ze? Hoe praten ze en waarover? En als je geen opa of oma hebt... dan verzin je er gewoon een. Zoals jij zou wil len dat ze zijn. Meespelen: Van je eigen Oma en Opa, in de Harmonie begint woensdag om 14.00 uur. De toegangsprijs be- draagt vijf gulden. Voor kinde ren vanaf vier jaar. Tekenen en vertellen tijdens Boekenweek MAASSLUIS De kinder boekenschrijfster Simone Schell komt woensdag vertellen in zaal 4 van Koningshof. Ter wijl zij vertelt maakt de illus trator The Tjong King tekening. Daarna gaan de twee samen met de kinderen, die graties kunnen komen, tekeningen ma ken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij"; de bibliotheek. Tijdens de kinderboekenweek is er nog een tentoonstelling in het Ge meentemuseum over de ge schiedenis van het (kinder)boek. Ook dit is gratis te bezoeken. Kinderfilm Platvoet in theater de Schuurkerk -MAASSLUIS Platvoet is een1 ondernemend type dat het liefst iedere uitdaging tegemoet treedt. Dit keer gaat hij met zijn vriendjes op weg naar de Groene Vallei, de enige plek op aarde waar nog genoeg te eten is. Platvoet en zijn vriendjes draait woensdag 18 oktober in Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142. De voostelling begint om 13.30 uur. Kaarten kosten 3,50 en zijn verkrijg baar bij het VVV-kantoor in het stadhuis en bij de Verenigde Spaarbank aan de Veerstraat. VLAARDINGEN B en W van Vlaardingen voelen zich gepas seerd door het Rotterdamse ge meentebestuur. De stadsbestuur ders aan de Coolsingel zouden bij het ontwikkelen van een beleid ter verbetering van het openbaar ver voernetwerk in de regio te weinig rekening houden met de mening van de omliggende gemeenten. Burgemeester Van Lier heeft daar om een enigszins verontwaardigde brief verstuurd naar het Rotter damse college. Oorzaak van de Vlaardingse on vrede is dat de gemeente Rotter dam zeer onlangs plannen voor een beter openbaar vervoernet werk in de openbaarheid bracht. De brochure 'Beter openbaar ver voer in de vier grote stadsgewes ten' zou zijn uitgebracht zonder dat met omliggende gemeenten, waaronder Vlaardingen, daaron der afdoende is overlegd. Van Lier schrijft in de brief dat hem de Rotterdamse handelswijze zeer bevreemdt, omdat de in de brochure beschreven plannen „van groot belang zijn voor onder andere onze gemeente". Van Lier: „Dergelijke plannen, die een uitermate regionaal karak ter hebben, dienen in eerste in stantie aan de orde te worden ge steld in regionaal verband. Het be schikken over een breed draagvlak is in onze ogen onontbeerlijk voor het laten slagen van plannen die tot doel hebben het openbaar ver voer te stimuleren en de automobi liteit terug te dringen." Om dat doel te bereiken pleit het Vlaardingse college al een paar maanden voor een studie naar de mogelijkheid van een noord-zuid- sneStramverbinding van Holy naar Spijkenisse, via het stadshart van Vlaardingen. Volgens het gemeen tebestuur wordt daarmee de open baar vervoer-verbinding naar het Botlekgebied sterk verbeterd. Dat zou een „afname van de automobi liteit in vooral de spitsperioden" tot gevolg hebben. Dat plan is aan het begin van deze maand reeds toegelicht bij het Rotterdamse college. Volgens Van Lier is toen gebleken dat men ook op de Coolsingel een voorstan der is van een regionale aanpak. De gemeente hoopt, en verwacht, daarom dat bij verdere plannen ter verbetering van het openbaar vervoer-netwerk in de regio door Rotterdam wél overleg zal worden gepleegd met de andere gemeenten in de regio. Bfjssr WM i®$$ISiËï- -s mmmgm i Si1 Hl iSS ruw Klapstuk was het optreden van de dansgroep van het Spaanse Centrum. Velen waren zeer verrast toen de 'Spaanse' dansers, gehuld in dc daarbijhorende kledij, net als zij over een zeer sterk rollende R beschik ten. SCHIEDAM De vele mede werkers van De Erker zullen giste ren ongeveer de enige Schiedam mers zijn geweest die niet al te en thousiast waren over de uitzonder- lijk hoge temperaturen. Want daarom werd het bezoekersrecord van de Interculturele Dag niet ge broken. Vorig jaar kwamen twee duizend mensen voor die gelegen heid naar het wijkcentrum. Giste ren vonden toch nog meer dan vijftienhonderd mensen het inte ressant genoeg. „Hoe leven buitenlanders? Net als Nederlanders allemaal ver schillend," was de tekst van een affiche in De Erker. Gisteren werd de waarheid van die uitspraak weer eens goed duidelijk. Verschil lende culturen waren gisteren ver tegenwoordigd. Met muziek, met een enkele kleine tenoonstelling en met etenswaren, klaargemaakt in dc voor deze zondag interna tionale keuken van De Erker zelf. Na de openingshandeling van wethouder Bart de Leede kwamen gistermiddag de activiteiten goed op gang. Vooral op het culinaire vlak. Tegen de achtergrond van hun nationale vlaggen verkochten Turken köfte, Molukkers lumpia's, Spanjaarden paella en Nederlan ders... erwtensoep. Ze veroorzaak ten een vreemde mengeling van etenswalmen en bezoekers kregen inderdaad de indruk op een inter culturele dag te zijn terecht geko men. „Hé Henk," riep een man. „Hebbie al wat gegeten." Henk antwoordde: „Ja, ik heb net wat bij die Turk gehaald. Maar weetje dat die Spanjaard ook lekkere din gen heeft." Het was precies zoals de organisatoren het vantevoren hadden gewild: Een knooppunt van culturen. Ook op muzikaal gebied lukte het. Indonesische bandleden (na tuurlijk in de tradiditionele Ha- waii-hemden), Portugese, Suri naamse, Latijnsamerikaanse, Pool se, Griekse en Nederlandse groe pen brachten live de in die landen zo bekende muziek. Maar het klap stuk van gisteren was het optreden van de Schiedamse Dansgroep van het Spaanse Centrum. Velen wa ren zeer verrast toen de 'Spaanse' dansers, gehuld in de daarbijho rende Spaanse kledij, net als zij over een zeer sterk rollende R be schikten. Erker-bestuursvoorzitter Marcel van Oorschot straalde gisteren van tevredenheid. Het vele voorberei dende werk was niet voor niets ge weest. En de kosten? „Ach ja, dat was nogal wat. Sommige muziek groepen waren best duur. Maar dat geeft niet, zo'n dag als deze mag wel wat kosten. We staan als wijkcentrum immers in dienst van de wijk," zei Van Oorschot. Om die reden werden gisteren ook geen entréegelden geheven. „Zo'n dag moet drempelloos zijn. Het moet echt een uitje zijn, een zon dagmiddag in De Erker. Dat mag de mensen niets kosten." Op die manier kwamen de orga nisatoren weer iets dichter bij het eigenlijke doel van een Intercultu rele Dag. Van Oorschot: „In deze wijk zijn vele mensen van ver schillende culturen vertegenwoor digd. Ze wonen naast elkaar, spe len met elkaar, maar weten hee weinig van elkaar. Via zo'n gezelli ge dag als deze, met muziek, hap jes en een beetje informatie, kan veel van die .onwetendheid wor den weggenomen." smederij' Naast het welbekende "Vader Jacob' in het Nederlands en het Turks zongen deze vier meisjes gistermiddag tussen de verschillende lezingen door ook een liedje over de vierjaargetijden. Ouders van migranten-kinderen presenteren visie op onderwijs Door Carolien van Eykelen VLAARDINGEN Het onder wijs aan kinderen van migranten stond gistermiddag centraal tij dens een drukbezochte manifes tatie die was georganiseerd door de Stichting Migranten Ouder Raad (Stimor). Tijdens de mani festatie werd aan wethouder van Ardenne (onder andere Migran ten) het 'Plan van Aanpak' over handigd; een nota over hoe het onderwijs aan migrantenkinde ren er zo moeten uitzien. Nog voordat het 'Plan' aan de wethouder was overhandigd, kwam er al kritiek van Seyf Oz- guzel, rijksinspecteur speciale diensten, belast met het onder wijs in eigen taal en cultuur. „Een plan van aanpak alleen is niet genoeg. Er moet ook achter af gecontroleerd worden of het plan wel is uitgevoerd." Migrantenkinderen nemen op de basisschool en in het voortge zet onderwijs een andere positie in dan de Nederlandse kinderen en daar moet bij het lesgeven re kening mee worden gehouden, meent de Stimor. Sommige kin deren spreken geen Nederlands, anderen komen pas op latere leeftijd naar Nederland en kam pen dan met een achterstand op school. Daarnaast krijgen de kin deren ook te maken met racisme, discriminatie en vooroordelen. In het onderwijs wordt al enkele uren per week aandacht besteed aan die problemen. Zo wordt op veel scholen bijvoorbeeld enkele uren per week lesgegeven in de eigen taal en cultuur. Dit blijkt vaak echter met genoeg om de problemen op te lossen. I. Erbas, bestuurslid van Sti- MOR: „Zo'n zestig tot zeventig percent van de migrantenkinde ren verlaat de middelbare school zonder diploma. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Eén daarvan is dat Turk se en Marokkaanse kinderen vaak niet naar de peuterspeelzaal gaan. Ze blijven meestal tot hun vierde jaar thuis. Als ze dan rond hun vijfde naar de basisschool gaan, is alles nog vreemd. De juf, de school, de Nederlandse kinde ren. Ze durven vaak geen vragen te stellen en belanden daardoor al gelijk in een achterstandsitua tie. Daar willen we nu verande ring in gaan brengen. Er is al kinderopvang voor Turkse en Marokkaanse kinderen en dat willen we in de toekomst verder uitbreiden." „Tegelijkertijd kan aan de moeders die de kinderen naar de peuterspeelzaal brengen voorlich ting gegeven worden over het be lang van onderwijs. Zodat ze al vast zijn gewend aan het idee dat hun kinderen ook kunnen gaan doorleren." Volgens Erbas is het ook be langrijk dat de ouders nog op een andere manier betrokken wor den bij de school, bijvoorbeeld door zitting te nemen in de me dezeggenschapsraad of de ouder raad van de school. Erbas kent ook veel belang toe aan het onderwijs in eigen taal en cultuur kortweg CETC-on- derwijs en vooral aan de do centen die dit onderwijs geven. „Een absolute eis hiervoor is vol gens ons de tweetaligheid van de docent," benadrukt hij. „De do cent moet namelijk niet alleen onderwijs geven, hij moet ook goed kunnen communiceren met zijn collega's en bijvoorbeeld in staat zijn de circulaires van het ministerie van onderwijs te le zen." Rijksinspëcteur Seyf Özgüzel waarschuwde ervoor ruzie te ma ken over kleine dingen. „Er wordt soms zelfs gesproken over de term 'migrant' en 'cu turele minderheid', maar dat doet er toch niet toe Ook wees hij -op het vooroordeel dat nog bij veel Turkse, Marokkaanse en Neder landse mensen leeft dat doorle ren automatisch betekent dat je afstand moet doen van je eigen cultuur. Hij nam zichzelf daarbij als voorbeeld. „Als mensen ho ren dat ik rijksinspecteur ben, dan vragen ze vaak of ik er geen moeite mee heb gehad om af stand te doen van mijn Turkse achtergrond. Alsof dat nodig is. Het gaat juist prima samen. Ik vind juist dat we moeten probe ren onze kinderen het beste uit beide culturen mee te geven." Het Plan van Aanpak van het StiMOR probeert het onderwijs aan t de doorstroming van mi- gra,nkinderen op een aantal front tegelijk te verbeteren. Zo zou de doorstroming van kinde ren naar het hoger onderwijs verbeterd kunnen worden door voor meer huiswerkbegeleiding te zorgen. Niet alleen op school, maar ook thuis. In het plan wordt bijvoorbeeld nadrukkelijk gesteld dat thuis ruimte en tijd ingeruimd moet worden voor het maken van huiswerk. Ook moe ten kinderen meer gestimuleerd worden hun huiswerk te maken, Het onderwijs m de eigen taal en cultuur moet worden voortge zet en voor het onderwijs in het Nederlands moet het lesmateri aal worden verbeterd. Op een aantal scholen wordt al gebruik gemaakt van aangepaste school boekjes, waarin naast Nederland se begrippen, normen en waar den ook die van de migranten kinderen voorkomen. Z. van der Houwen, directeur van de open bare basisschool 'Erasmus' gaf een voorbeeld van de situatie op zijn school: „In de boekjes die we vroeger gebruikten kwamen natuurlijk alleen maar Neder landse kinderen voor. Die maak ten dingen mee, waarin een Turks of Marokkaans kind zich helemaal niet kon herkennen. Daar komt nu langzamerhand verandering in." In dat lesmate riaal zou ook aandacht besteed moeten worden aan verschijnse len als racisme en discrimatie, omdat kinderen van migranten daar vaak mee te maken krijgen. In het Plan van Aanpak wordt er ook voor gepleit het Arabisch en Turks in te voeren als eindexamenvak op de middel bare scholen. Op vijftig scholen in heel Nederland is dit nu al mogelijk en dit zou verder moe ten worden uitgebreid. De Haven in de herfstvakantie VLAARDINGEN Een deel van de herfstvakantie is door buurthuis De Haven ingeruimd voor activiteiten. Kinderen van de basisscholen zijn morgen welkom voor een' bezoek aan museum de Dubbelde Palmboom in Rotter dam. Daarvoor zal gebruik worden gemaakt van het openbaar ver voer. Kosten voor deelname zijn één gulden. Het vertrek vindt plaats om elf uur. Om drie uur 's middags wordt het gezelschap weer terugverwacht. Woensdag kunnen kinderen in het buurthuis terecht om te knutselen. Die werk zaamheden kunnen duren van elf tot twee. De deelname kost een gulden, waar onder andere ook een lunch bij is inbegrepen. GASHAARDEN CV-1NSTALLATIES VERWARMINGSSPECIALIST -SHOWROOM- VAN OOSTHAVENKADE14, TEL.Q10 4343213, VLAARDINGEN SCHIEDAM De poli tie is in de nacht van vrij dag op zaterdag op de loop gegaan bij een massale vechtpartij aan de Koe markt. De agenten zagen verzet tegen een groep van ongeveer dertig jongelui niet zitten en namen de benen. De politiewagens waren door de groep al danig onder handen geno men, evanals de agenten zelf. De vechtpartij tussen de politie en de groep ont stond doordat de jongeren een maat van hun wilden ontzetten die was gearres teerd als gevolg van een vechtpartij in de Hoog straat. De 23-jarige Schie dammer was na die knok partij richting Koemarkt gelopen waar hij zijn agressie botvierde op re clamezuilen en auto's. Bij zijn aanhouding bood hij verzet en sloeg een deuk in een surveillancewagen. Toen hij eenmaal in de auto zat kwam een groep van ongeveei dertig man hem te hulp. Eén daarvan sprong op een andere poli tiewagen en schopte een ster in de voorruit. Deze man wist in de drukte te ontkomen. De politie deel de hier en daar wat klap pen uit, maar ontving er net zoveel terug. Toen de overmacht te groot bleek, namen de dienaars van de wet de benen. In de nacht van zater dag op zondag is aan de Broersvest een betrokkene bij de vechtpartij ingere kend. De 22-jarige Schie- dammer was daar weer aan het knokken en had daarbij een gewonde hand opgelopen. Deze keer wa ren er twee Engelsen en een 19-jarige Schiedam mer bij betrokken. De En gelsen zijn aangetroffen in de Passage, waar ze in el kaar geslagen waren. SfKJ»*SSL1». ■-i'.v. Hp&rt* f' §fl 5 (INGEZONDEN MEDEDELING) Vraag de gratis IQ brochure bij CALLENBURGSTRAAT 60 VLAARDINGEN TEL 010 4343096 i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1