Bewoners 'project-ontwikkelaar' bij bouw van piramide-woningen Hans en Grielje betoveren vakantie vierende jeugd Actie via scholen voor educatieve verkeerstuin Van Broekhoven: Herfstvakantie ideale gelegenheid om veel kinderen te ontvangen' jilanli Het Vrije Volk SCHIEDAM El FABER 1 Braadrie Zwembad Dierezaak Rotterdam Vervuiling BRIEVEN VAN KINDEREN B E Z 0 R 6 I W 6 |,j éS|S!1ï| JM PAGINA 4 DONDERDAG 18 OKTOBER1990 SCHIEDAM Milieuvriende lijke piramidewoningenr zullen op korte termijn verrijzen aan het toekomstige Nijhoffjplein het verlengde van het Faassenplein in de wijk Woudhoek. Maandag wordt de eerste paal geslagen voor uiteindelijk zestien van deze vreemdsoortige woningen. Het unieke van dit project is dat de toekomstige bewoners zelf min of meer zijn opgetreden als project ontwikkelaars. Halverwege maart van het volgend jaar neemt de laatste daarvan de sleutels in ont vangst. Er zullen dan ook geen gelijke piramides komen, hoewel ze op het eerste gezicht precies eender lijken. Toekomstig bewoonster Conny Groeneweegen, tevens een 'van de eerste leden van de Stich- ting Piramide Woningen Schie dam. „Wij zijn allemaal onze eigen bouwheer. De indeling aan de bin nenkant hebben we eigenlijk zelf bedacht. Met behulp van deskun digen natuurlijk, want die moesten bekijken of onze ideeën realiseer baar zijn." Volgens Groeneweegen leverde de plannenmakerij voor bouw van de piramide-woningen, juist door dat ze geen van allen hetzelfde rijn, heel wat vertragingen op. „Toen we in 1983 probeerden de stichting op te richten, dachten we dat we twee jaar daarna zouden kunen gaan bouwen. In 1984 was de stichting er maar we rijn tot dit jaar bezig geweest om alles rond te krijgen. De gemeente heeft op heel wat punten moeten afwijken van de normale gang van zaken bij het verlenen van vergunningen en ook protesteerden eerst de bewoners van het Faassenplein tegen de komst van onze piramides." Dat de bewoners van de pirami des een grote inbreng hebben bij het ontwerpen van htm huis, is overigens een wens van de 'vader' van de bouwwerken, de architect Gerard Schouten. Zijn eerste pira mide bouwde hij in De Kleine aar de in Boxtel, een wijk waar vooral milieuvriendelijke huizen staan. Bij een later project van hem in Huizen (Noord-Holland) kregen de bewoners anders dan in Schie dam van de gemeente de gele genheid niet om zelf iets van hun huis te maken. Deze bouwwerken zijn dan ook uniform. De groep piramides in de Woudhoek echter is eigenlijk de eerste, die min of meer volgens de gedachten van Schouten zal wor den gebouwd, hoewel deze het liefst zou zien dat de bewoners al les zelf doen. Groeneweegen: „Dat is eigenlijk niet te doen, zelf palen heien en bouwen. Maar het blijft leuk om zelf te bepalen waar de deur komt te ritten, waar de ra men en op welke manier de ka mers moeten worden ingedeeld." Van buiten zullen de Schiedam- Schrik bij politie-inval koffiehuis VLAARDINGEN De vaste be zoekers van het Koffiehuis Ker- van-Saray aan de Oosthavenkade in Vlaardingen zijn deze week op geschrikt door een inval van een arrestatie-eenheid van de Rotter damse politie. De woordvoerder van het Vlaardingse politiekorps zegt geen informatie te kunnen verstrekken en verwijst naar rijn collega in Rotterdam. „Deze actie vond plaats in het kader van een verdovende middelenzaak en be trokkene stond bij ons bekend als vuurgevaarlijk," geeft de Rotter damse politiewoordvoerder als verklaring. Volgens een ooggetuige was er sprake van paniek toen dinsdag middag negen agenten met getrok ken pistool het betrekkelijk kleine koffiehuis binnentraden. Zij wer den later gevolgd door nog zo'n tien in burger geklede functiona rissen, Alle bezoekers werden vol gens de ooggetuige 'tot in de bil naad' gefouilleerd, maar niets werd in beslag genomen. Wel is de eigenaar van de zaak, Mihrali Ci- cek, door de politie meegenomen. Het bij Turken populaire koffie huis bleef dinsdag na de inval, die omstreeks half vijf plaatsvond, ge sloten. Gistermorgen kon men er weer terecht. Toen stond een broer van de aangehouden eige naar achter de toonbank. Hij ver telde, dat de inval in Vlaardingen vooraf is gegaan' door een inval in de woning van»Cicely in Rotter dam-West die ook, van onder tot boven was onderzocht en waar niets zou zijn aangetroffen. Waar naar werd gezocht wist by niet te vertellen. Wel dat zijn broer nog door de politie1 wordt' vastgehou den. De Rotterdamse politiewoord voerder bevestigt dat de acties in Vlaardingen en Rotterdam zijn uit gevoerd en er een 29-jarige man is aangehouden. Ook is het volgens hem juist, dat tijdens de actie geen verdovende middelen of vuurwa pens zijn gevonden. se pirairudewoningen, behalve door hun vorm, ook door het ge bruikte materiaal er bijzonder uit zien. Topaaskleurige dakpannen, een houten entree bijvoorbeeld. Overigens wordt er in Schie- dam-Noord op veel grotere schaal uitgebreid. Zaterdag onthult wet houder J. Van Kleef het eerste straatnaambordje van de buurt Vlinderhoven in het uitleggebied Spaland. De ontwikkeling van het westelijk deel van deze wijk, ge pland in de jaren negentig, kan volgens gemeentewoordvoerder Jan Langstraat echter nog voor problemen zorgen. „Dit gedeelte ligt vrij dicht bij vliegveld Zestien hoven. Dat betekent dat de geluids overlast daar misschien te hoog zal zijn, waardoor woningbouw niet zal worden toegestaan." Nova smederij Jt De spanning was van de gezichten van de kinderen af te lezen by de toneelvoorstelling in De Blauwe Brug. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Even was de heks een echte toverfeeks. Even was het decor een echt bos. Ruim honderdveertig kinderen bezoch ten gisteren Hans en Grietje, ge speeld door 'Het Limburgs Jeugd toneel' in Wijkcentrum De Blauwe Brug- Ze wisten zich ook in deze tijd van computer en compact-disc geroerd door de fantastische wer kelijkheid van het sprookje. Het Limburgs Jeugdtoneel was uitgenodigd door Bureau Jeugd land, dat iedere schoolvakantie een groot aantal activiteiten voor de jeugd organiseert. Joop Broek hoven, de onverstoorbare anima tor van Jeugdland, voelt zich nog steeds bijzonder één met zijn kin derschare. „Tot en met woensdag rijn er zo'n zevenhonderd kinderen ge weest." Broekhoven vertelt het met een voldane blik. Jeugdland in Schiedam is nog steeds popu lair. Kinderen uit alle wijken we ten één of meerdere dagen hun weg te vinden naar de activiteiten karavaan van Broekhoven, die niet zonder rijn vrijwilligers kan. „Zonder hen zou het ook dit jaar niet rijn gelukt." Ondanks het slechte weer is er toch sprake van een zeer trouwe kinderschare, die de knutsel- kraam, het spelcircuit maar ook de toneelvoorstellingen van Jeugd land bezoekt. „Ze weten ons te vinden en vooral de herfstvakantie is de ideale gelegenheid om veel kinde ren te ontvangen. Grote vakantie uittochten blijven dan achterwege, wat in de zomermaanden soms wel het geval is," vertelt Joop Broekhoven, Jeugdland is van origine opge zet om de kinderen, die niet of weinig met vakantïeplerier wor den geconfronteerd toch wat aar digs te geven. Maar ook knderen die wel op vakantie gaan, bezoe ken vaak Jeugdland. Het aanbod van leuke dingen doen is uitge breid, Er is voor iedereen wel wat bij. Vooral veel creativiteit en spellen. Maar ook het straattheater staat bij de organisatie van Jeugd land hoog in het vaandel. Theater Mang en Narcis bij voorbeeld hebben in vorige vakan ties bewezen, dat ze professionele kwaliteiten bezitten, die niet al leen kinderen maar ook volwasse nen aanspreken. Het afgelopen zo- merspektakel met als afsluiting het Thaise feest, is daar een goed voorbeeld van. Het optreden van het Limburgs Jeugdtoneel in De Blauwe Brug past in de traditie van kwalitatief goede produkties. Jeugdland heeft al veertien jaar een goede samenwerking. Aan kos tuums, decor en verhaaltechniek was ook gisteren de uiterste zorg besteed. De gulden entree die betaald moest worden, was voor Broekho ven een beetje garantie dat er al leen kinderen kwamen die ook echt geïnteresseerd waren. En dat waren ze. De voorste rijen deins den terug voor de heks. De achter ste gelederen sagen mot vreugde volle blik de ouderwetse rol drop klaarliggen, die in de pauze werd uitgereikt. De piek toch nog goed besteed. Ik ga naar de stad in daar zie ik een braadrie daar heb ik een bier ge wonnen en auto speel goed ge wonnen en wolkmen ge wonnen en toen ging ik naar huis en ging ik de t.v. aan doen en toen zag ik men eigen op stad t.v. Emrah, 7 jaar Rotterdam Ik wil naar het zwembad zegt celestino. ik ook zegt sabrina. oke zegt sabrina en celestino de moeder als je maar voorzichtig bent toen gingen ze zwemen en toen gingen ze op de glijbaan en ze gingen weer naar huis. Sabrina, 7 jaar Rotterdam Ik vind het leuk als ik in de diere zaak van mijn vader kan helpen en dieren te verzorgen vind ik ook leuk. ik heb giste ren twee vissen en een plant ferkogt dat von ik leuk. mijn moeder zegt dat ik alleen zaak- en vrouwtje ben, dat vind mijn vader ook en bores onze hond is wilt maar ook lief hij is teeg- en mij lief en smorgens is tie wilt teegen mij ook smidags gaf ik hem een kluif en dan ga ik werken ik verkoop een kluif en een riem en een hondje en een poesje en zo fort en zo fort. Mariska, 6 jaar Rotterdam De industrie in Rotterdam is een plaats waar iedereen over 10 jaar met een gasmakser loopt. Maar over 10 jaar is het niet alleen Rotterdam maar de hele wereld. Wat moeten we doen tegen deze milieuramp. Tom en Richard, Hellevoetsluis Het water wordt vervuild. So- mige mensen denken dat zij het niet doen, maar als ze vuilnis zakken in gooien en als de bo ten olie achterlaten dan ver vuild het water ook en zelfs de vogels krijgen er last van want olie plakt aan hun veren. Als je iemand ziet die het water ver vuild hou hem dan tegen a.u.h. Hanife, 10 jaar Rotterdam Poolse studenten maken plannen voor Rotterdam ROTTERDAM Voor sommige Rotterdammers die de plannen van vijf Poolse studenten voor het Mathenesserplein, voor het ran geerterrein langs de Hudsonstraat en voor de Coolhaven zagen, was het even slikken. En diep ademha len. Dit soort tekeningen hadden ze in Nederland na de jaren zestig niet vaak meer mogen aanschou wen. De Poolse studenten hadden een fikse schaal voor de gebouwen gekozen, ze tekenden industriële hoogbouw zoals we sinds de Bijl mer in Nederland hebben afgezwo ren, ze sloten de oude wijken af van het water. Daarom en desalniettemin een bijzonder tentoonstellinkje bij Stadstimmeren in het aankomst en vertrekgebouw van de HAL op de WilhelminapierPim Vermeu len (wethouder stadsvernieuwing en volkshuisvesting) opende gister middag de expositie. Wat bij ons twintig jaar geleden nog kon, maar nu door niemand meer wordt gedaan, kom je op de tekeningen tegen. De plannen voor de Coolhaven geven daarvan het duidelijkste voorbéeld: flatwanden die de oude stad'van het water af sluiten. Door Canis Zijlmans VLAARDINGEN Een gro te geldinzamelaetie op basis scholen in de tweede helft van november moet de Rotterdamse regio aan de eerste educatieve verkeerstuin van Nederland helpen. Chris Zweers van de Stichting Verkeerstuin Plas- wijckpark heeft alle 1070 scho len, die liggen in de driehoek Gouda, Dordrecht, Hoek van Holland aangeschreven om de actie te steunen door leerlingen speciale zegels te laten verko pen. Deelnemende scholen mo gen als eerste van de tuin ge bruik maken bij het slagen van de actie, die vier ton moet op brengen, De andere komen op een wachtlijst. Het initiatief moet er aan bijdragen dat jonge weggebrui kers beter voorbereid aan het verkeer deelnemen. Vorig jaar vielen er 1500 doden op de weg, waarvan er 115 jonger waren dan 14 jaar. Maar liefst 5144 kinderen moesten met verwondingen naar, het zieken huis. In de tuin, waar kinderen beurtelings als voetganger, fiet ser en 'trapautomobihst' aan het verkeer moeten deelnemen, staat het educatieve aspect voorop. Alle verkeerssituaties komen er voor. Er is zelfs voor zien in een voorrangsrotonde, die in 1992 pas rijn intrede in het verkeersnet zal doen. Om het allemaal zo realistisch mo gelijk te maken rijn de ver keersborden en verkeerslichten op ware grootte. Aan de hand van een instructieboelge van Veilig Verkeer Nederland (VVN) geeft een leraar vanuit een politiewagen les aan de kinderen en het ligt in de be doeling om in de tuin verkeers- examens af te nemen. „Je moet het zien als zwemles," verdui delijkt Chris Zweers. „Dat kan je ook niet achter de school bank krijgen. Naast de door VVN ontwikkelde theorieles van Straatwerk, waarmee in de klassen veel wordt gewerkt, is praktijkles van essentieel be lang voor meer veiligheid." Plannen Het kostte de initiatiefne mers van de Kiwanis Club Rot terdam drie jaar cta de plannen uit te werken, waarvoor rij on langs de aanmoedingsprijs van het Provinciaal Orgaan Ver keersveiligheid ontvingen. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft ƒ100.000 toege zegd. En ook de gemeentelijke Verkeersdienst, de verkeerspo litie en de ANWB steunen het project. In het Flaswijckpark in Hillegersberg, dat het beheer gaat voeren, wordt door ver plaatsing van de manege ander half hectare grond vrijgemaakt voor de Verkeerstuin, die gratis is te bezoeken. Als alles meeziet kunnen volgend jaar mei de verkeerslessen beginnen. Auto In brand bij laswerkzaamheden SCHIEDAM Laswerk zaamheden aan de motor van een auto in de Paulus Potter straat rijn gisteren totaal ver keerd uitgepakt. De motor vatte vlam en politie en brandweer moesten worden ingeschakeld. De 'hermandad' arriveerde als eerste en kon het eerste blus werk verrichten. De brandweer hoefde zodoende later alleen nog maar wat na te blussen. De auto is total-loss verklaard. Autokraker weg met casette-recorders SCHIEDAM In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een autokraker toegeslagen in twee auto's, die geparkeerd stonden aan de Buitenhaven weg. Gemist worden twee cas sette-recorders. Harpa Davids treedt op in Blauwe Brug SCHIEDAM De Christelij ke Muziekvereniging Harpe Da vids geeft zaterdagavond om acht uur een concert in de Blauwe Brug aan het Bach- plein. De vereniging doet dat met medewerking van de Maas- damse muziekvereniging Wil- helmina en de zangeres Joy. Kaarten rijn aan de kassa ver krijgbaar voor vyf gulden. Do nateurs van Harpe Davids beta len 2,50. Scouting wereldwijd in de tucht met spel SCHIEDAM Dit weekend houden scoutinggroepen over de hele wereld een Jamboree On The Air (JOTA). Op ver schillende manieren wordt con tact gelegd met andere groepen ter wereld: met de radio, de te lex, de fax en andere metho den. Uit Schiedam nemen de Taizé-groep en de Burg. van Haarengroep in samenwerking met de Tono-groep deel aan het evenement. De Taizé-groep gaat vanaf Schiedamseweg 200 tus sen vrijdag middernacht en zondagmiddag vier uur probe ren te communiceren met de rest van de wereld. De andere twee groepen werken vanaf Schiedamseweg 115 in dezelfde periode. Belangstellenden kun nen vrijelijk gaan kijken en luisteren by de zendlocaties. Dé nachtelijke gil van Meryi streep SCHIEDAM In de Ameri kaanse film A cry in the dark wordt een baby van twee maanden oud meegenomen door een prairiehond. De ou ders, vertolkt door Meryl Streep en Sam Neill, worden echter niet geloofd. Ma ver dwijnt in het gevang en pa moet voor de andere kinderen zorgen. Dan wordt er een baby jasje gevonden... Vrijdagavond om half tien is in het filmhuis van Theater De Teerstoof te zien hoe de publieke opinie een proces kan beïnvloeden wan neer het om kinderen en vage vermoedens gaat. Kinderkleding maken en acrobatiek leren SCHIEDAM In De Erker is op vrijdagavond tussen acht en tien uur een cursus baby-, peuter- en kleuterkleding ver vaardigen. De deelnemers wor den individueel begeleid bij het maken van kledingstukken naar eigen keuze. De kosten be dragen 64 gulden voor zestien lessen. Woody the r demon in Cafe hot Podium SCHIEDAM Rock and roll gemengd met een snuifje Nashville Country Rythm. Au-, thentiek repertoire met vel ei gen eigen werk. Zo ziet een avondje Woody and The Side-.' men er ongeveer uit. Zo ook za terdag in Café het Podium aan de Lange Haven vanaf half elf Woody (een voetbal- of inbre kerscarrière bleek niet te com bineren met het leven als muzi kant, dus trok hij maar een blits pak aan en hing een oude Fender om rijn nek) en zijn Sx- demen brengen naast eigen songs ook repertoire van onder meer Hank Williams, Delbert Mc.Clinton en Jerry Lee. De toegang is gratis. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. f%f. 5 '«~e /»1 (IHSEZOKQEN MEDEDEUHS) CM.LENBURGSTRMT80 VLAARDINGEN - TEL 010-4343096

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1