Winkeliers steken geld in opknappen Hoog s traat Nieuwe cursus 'levensloop' in Rotterdams vrouwencentrum Het Vrije Volk SCHIEDAM AC IE VOOR GEZELLIGE EN LEEFBARE PROMENADE Vrouwwinkel voldoet goed steun van Jantie Beton Lintje van Zwart Nazarëth isy^ëlKtó^ - fr<* OP DE GRENS I Ilt 11* ZATERDAG 20 OKTOBER 1990 Door Ben van Haren SCHIEDAM Grote stellingen zullen de komende weken gebrui kers van de Hoogstraat enige hin der bezorgen. Monteurs beginnen maandag met een grondige ver nieuwing van de verlichting en luidsprekers in de langste winkel straat van het centrum. „Deze acti viteit maakt deel uit van onze ac tie om de gezelligheid in de straat en de leefbaarheid te verhogen," zegt Maarten Lugtenburg, bewoner en restauranthouder op de Hoog straat. Het karakter van de Hoogstraat is aan een behoorlijke verbetering toe, vindt hij. Verschillende maat regelen zijn nodig om dat te herei ken. Tegenover de klachten van onder meer gemeentelijke zijde, dat bovenverdiepingen van de par ticuliere panden leeg blijven staan en daarmee bijdragen aan verpau pering, zet Lugtenburg het beperk te politietoezicht in de straat. Re gelmatig vinden in zijn straat op stootjes plaats of schrikt hij uit zijn avondlijke of zelfs nachtelijke rust op door een aanhoudend ge loei van een sirene Donderdag avond ook weer. „Als ik dan di rect de politie waarschuw, moet ik meestal meer dan een uur wach ten voor ik merk dat er iets aan gedaan is. Zoiets bevordert natuur lijk niet de animo om in zo'n straat te gaan wonen. Vroeger ging ik nog naar buiten om te kijken waar het was, maar daar ben ik maar mee gestopt." Lugtenburg is sinds kort woord voerder van de jonge enthousiaste nieuwe bestuurploeg van de win keliersvereniging, die er alles aan wil doen om de oudste winkel straat van Schiedam aantrekkelij ker te maken. Hij ondersteunt de gedachten van het gemeentebe stuur, dat de gehele Hoogstraat on derdeel moet zijn van het centrale winkelgebied van de stad en dat De Grote Omloop' (Broersvest, Lange Kerkstraat, Hoogstraat) een aantrekkelijke wandelroute moet zijn. Tegen die achtergrond moet ook gezien worden het overleg, dat het bestuur van de winkeliersvereni ging met de gemeentepolitie voert om na elven wandelend winkelpu bliek te vrijwaren van botsingen met gemotoriseerd verkeer. „Onze vereniging wil ook dat de situatie op de Hoogstraat verbetert. Een eerste aanzet van onze kant is de investering in betere bekabeling van verlichting en geluidsinstalla tie, Hiervoor hebben we een paar tienduizenden guldens uitgetrok ken. Met de verkeerspolitie zijn we in de weer om de Hoogstraat echt autovrij te krijgen en met de gemeente zijn we in overleg om te verhinderen,, dat straks na de nieuwbouw in het verlengde van de Passage het laatste deel van de Hoogstraat een dood stuk wordt. Van gemeentelijke zijde krijgen we veel medewerking. Men is daar heel bereidwillig." Zijn vereniging kan en moet zelfs, zegt Lugtenburg in zijn met etsen van de bekende graficus Es- scher opgesierde restaurant De Passant, binnen korte tijd nog meer ledea krijgen. „Er zijn zeker nog zo'n veertig ondernemers hier op de Hoogstraat, die nog geen lid van de winkeliersvereniging zijn. W gaan eraan werken 11 straks alle ongeveer 150 winkeliers in onze club zitten." Met veel genoegen kijkt hij te rug op de activiteiten tijdens de Brandersfeesten en hij constateert, dat er sprake was van onder meer een succesvolle Dwaze Dinsdag. Inmiddels wordt er al weer ge werkt aan plannen voor de voor winkeliers belangrijke koopdagen tegen Sinterklaas en Kerstmis. „Een verbetering van het licht en geluid zal dan hebben plaatsgevon den. Ook is al zeker, dat er op het Museumplein een levende kerststal komt," zegt Lugtenburg. Door Beraa van Vilsteren ROTTERDAM De kinderen zijn de deur uit of de VUT ligt op de loer, en een landschap van vrije tijd strekt zich voor je uit. Veel vrouwen die de vijftig jaar gepasseerd zijn willen iets nieuws toevoegen aan het leven wat ze tot dan toe geleid hebben. De angst voor reacties van de omgeving of het ontbreken van de moed om een vertrouwde ma nier van leven om te buigen, zet ihier vaak een rem op. Voor, deze vrouwen heeft het Rotterdamse Vrouwenvorming- ^scentrum in november een cur sus 'levensloop' in de aanbieding. -De deelneemsters -kijken tijdens acht bijeenkomsten terug op hun -jeven.-?lnzichtr inv het verleden raaaki,het voor vrouwen makke lijker te ontdekken waar hun tkwaliteitenliggen en,pm op deze j leeftijd'fe durven kiezpn voor bij- ,,vt 1 'eeh .verandering in werk, het maken van een grote •'reis/^maar ^ook voor minderf f zwaarwegende zaken als inschrij ven op een cursus bloemschik- Het mag wat zweverig klin ken, maar dat is het helemaal niet, zeggen de cusrusbegeleiders Lenie Mulder (die zelf het vijftig ste levensjaar achter zich heeft liggen) en Renée van Oosterom. Renée noemt de noodzaak om keuzes te maken voor verande ringen op hogere leeftijd groter. „Je hebt al een heel leven achter je liggen, waarin veel is gebeurd. Een terugblik op je leven kan zinnig zijn om te ontdekken waarom bepaalde dingen gelukt zijn of juist mislukt. Als je al die gebeurtenissen ziet als een sa menhangend geheel, wordt het voor jezelf duidelijker waar je kwaliteiten liggen." Een 65-jarige die over een he le berg energie beschikt kan zich op een gegeven moment afvragen wat ze daarmee gaat doen. „Via de cursus levensloop komen ze erachter waar hun krachten lig gen en vinden de moed om bij voorbeeld een grote reis te gaan maken. De cursus is ook niet be doeld voor mensen die in de put zitten, alhoewel vrouwen vaak de neiging hebben bij de pakken neer te gaan zitten met het idee 'dat is me niet gelukt en dat heb ik niet gedaan'. Natuurlijk om zeilen* we de negatieve kanten van'het* leven niet, vijftig plus sers hebben immers de oorlog meegemaakt. Maar de vrouwen kunnen ontdekken wat ze van die;-negatieve ervaringen geleerd hebban. Ik sprak laatst iemand die in de oorlog heel veel impro visatietalent heeft opgedaan en geleerd heeft kracht te putten uit hele kleine dingen,'' zegt Lenie. Herinneringen uit het verle den en de gevoelens die daarmee gepaard zijn gegaan zijn heel be langrijk in de levensloopcursus. Opdrachten als het tekenen van een stamboom of een levenslijn moeten het geheugen weer op frissen om ervaringen met het gezin, het werk en de maatschap pij op een ordelijk rijtje krijgen. De cursisten krijgen ook een lijst van historische gebeurtenis sen en jaartallen voorgeschoteld. Onverwachte herinneringen en gevoelens die daarbij hoorden, kunnen ineens weer opduiken In de cursus levensloop kunnen historische gebeurtenissen als de dood van president Kennedy of het aantreden van de eerste vrou welijke Minister Margaretha Klompé, gevoelens en herinneringen uit die tyd weer levend maken. als je je persoonlijke levenslyn naast de geschiedenis legt. Ver halen bij de crisis van 1930 of de oorlogsjaren 40-45 kan iedere deelneemster wel optrommelen, maar de opkomst van de televisie en het jaar 1965 waarin de eer ste vrouwelijke Minister, Marga retha Klompé aantreedt, zijn ge beurtenissen die waarschijnlijk veel verder zijn weggezakt. Mulder: „Toen president Ken nedy werd doodgeschoten beslo ten veel vrouwen om geen kind te nemen, omdat ze ineens heel pessimistisch gestemd waren over de wereld. De economische crisis van 1930 is voor mij heel belangrijk geweest. Mijn ouders wilden niet dat die armoede mij zou overkomen en daarom kreeg ik de kans om een goede oplei ding te volgen." In de cursus krijgen de vrou wen veel schrijfopdrachten over onder andere keerpunten in het leven. Van Oosterom is gespecia liseerd in creatief schrijven: „We gaan de vrouwen ook een op dracht geven om verhalen te schrijven in het handschrift uit hun kindertijd met een kroon tjespen en inkt. Het is geen toeval dat juist het vrouwenvormingscentrum een cursus 'Levensloop' op touw zet. De emanciperende gedachte komt hierbij ook weer om de hoek kijken. Lenie: „De cursus zal vooral vrouwen aanspreken die zich ervan bewust zijn dat ze altijd voor anderen aan het hol len zijn en die nu iets voor zich-, zelf willen." Renée denkt niet dat de vol gende generatie vijftig-plus-vrou- wen minder moeite zal hebben om te kiezen voor een verande ring in het leven. „De huidige ge neratie van jonge vrouwen is weliswaar geëmancipeerder. Het werk mag dan gelijker verdeeld zijn over de seksen, maar de zorg voor het gezin komt toch vaak bij de vrouw te liggen. Ik ken vrouwen die op hun veertigste zo nodig perfect willen zijn in het werk en in de zorg voor het ge zin. Die zullen zich ook op een moment realiseren dat ze niet meer aan zichzelf toekomen." VLA AR DINGEN Vrouw en Werkwin kels voorzien in een behoefte als het gaat om het begeleiden en ondersteunen van vrouwen die een tijd niet hebben gewerkt en op zoejc zijn naar een baan. Vrouwen die contact heb ben met de winkels waarderen de persoonlij ke behandeling en de deskundigheid van de medewerksters. Ook vinden de vrouwen het positief dat er geen valse verwachtingen wor den gewekt en de benadering van de Vrouw en Werkwinkels realistisch is. Dit staat in het 'Evaluatieonderzoek Vrouw en Werkwinkel' dat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid is uitgevoerd door Motivaction te Amsterdajn.-.Minister De Vries heeft het on derzoeksrapport aangeboden aan het parle ment. Uit het onderzoek blijkt dat de klantenk ring van de Vrouw en Werkwinkels vooral bestaat uit vrouwen tussen de dertig en veer tigjaar. De meeste vrouwen hebben een lage re of middelbare beroepsopleiding gevolgd of Mavo. Uit bet onderzoek blijkt dat bijna drie kwart van de vrouwen komt na het eerste be zoek terug komt om een cursus te volgen. Veel vrouwen gaan solliciteren of opnieuw een opleiding volgen. Tweederde van de on dervraagden is van mening dat men door de Vrouw en Werkwinkel verder is geholpen. ROTTERDAM Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, stelt bijna 30.000 gulden beschikbaar voor van vier jeugdprojecten in de stad Rotterdam. Het fonds steunt jaarlijks enkele honderden soortgelijke projecten voor de jeugd, met de opbrengst van de jaarlijkse collec te 'Help Jantje een handje'. Het geld is bedoeld voor de renovatie van het clubgebouw de Rank in Usselmonde, de aanleg van een sport- en speelveld in Beverwaard, de aanschaf van een gereedschapskist voor de Technica 10 groep en de aanleg van een buiten- speelvoorziening bij peuterspeelzaal Tarwewijk. In de week van 12 tot en met 18 november wordt de jeugdcollecte van Jantje Beton weer gehouden. Collectanten uit het jongerenwerk ko men huis-aan-huis om een bijdrage vragen. Hoe komt 't toch dat mijn buurman een lin tje van de koningin krijgt omdat hij niets anders heeft gedaan dan veertig jaar bij dezelfde baas werken ter wijl mijn eigen Tinus altijd van huis is om ergens de helpende hand toe te steken nooit eens onderscheiden wordt? Die vraag legde onlangs een goede kennis in Schiedam aan mij voor. Zij kwant ermee, nadat ze over de uitreiking van een K.O. (koninklijke onderscheiding) aan haar buurman in de krant had gelezen. „Die vent heeft nooit ene poot voor een ander uitgestoken. Hij was zelfs te beroerd om ook eens op zaterdagmorgen zelf met z'n auto de jongens, die toen nog klein waren, te rijden naar een uitwedstrijd. Zijn ai- gen zoon reed elke week met mijn Tinus mee, want die ging toch wel. Desnoods met een overbeladen wagen omdat die jochies toch gereden moesten worden en meer ouders net zo dachten als onze buurman." Ze verklaart haar eigen Tinus soms voor gek voor wat hij alle maal doet voor de voetbalclub, zijn familie en zijn buren. Ze schudde nog een stel voorbeel den van eenvoudige plichtple gingen waaraan haar buurman zich kennelijk altijd heeft ont trokken, uit haar ruime mouw. Het heeft me even moeite ge kost om de betrekkelijkheid van sommige onderscheidingen uit te leggen. Want ze geloofde eigenlijk niet in willekeur by onderscheidingen en zeker niet bij koninklijke onderscheidin gen. Had ook moeite met myn verhaal, dat de toekenning van lintjes afhangt van de initiatie ven die soms door de mensen zelf en soms door anderen wor den genomen. Overheidsinstel lingen en sommige particuliere bazen hebben er bijvoorbeeld gewoonte van gemaakt om mensen, die veertig jaar voor hen werken voor zo'n limje aan te melden. Er gloorde begrip voor myn uit leg, dat in die gevallen door slaggevend is of iemand zich in de ogen van de overheid wel of niet behoorlijk heeft gedragen. Voor wie dus nooit zijn nek heeft uitgestoken maar altijd rustig is blijven zitten, waar hij zat, zit 't dan dus snor, conclu deerde ze fel. Toen begreep ze ook waarom de buurman wel en Tinus nooit was onderschei den. Ze besefte verder wel, dat er natuurlijk ook om nobelere re denen onderscheidingen wor den uitgereikt Aan mensen, die net als Tinus altijd hun plich ten zagen en klaar hebben ge staan voor anderen, maar wiens gedrag meer dan bij een stille werker als Tinus was op gevallen. Bijvoorbeeld door mensen, die zelf aan onder scheidingen waarde hechten en weten langs welke weg de toe kenning tot stand komt. Het automatisme van perso neelsafdelingen van sommige bedrijven om by een jubileum een K.O. aan te vragen heeft ook positieve kanten omdat hierdoor soms het stille werk in de aandacht komt. Bij de aanvrage voor zo'n onderschei ding komt namelijk ook de vraag aan de orde of iemand maatschappelijk verder nog ac tief is geweest. Voor familiele den of verenigingsbesturen is dat vaak een mooie gelegenheid om op de echte verdiensten van de jubilaris te wijzen. Voor Ti nus goldt dit niet, want hij had nu eenmaal noodgedwongen meer bazen in de scheeps bouw gehad. Een inmiddels overleden, zeer christelyke, altijd voor anderen klaar staande Vlaardinger ver telde me eens waarom hij de personeelsafdeling van een be kende zeepfabriek bij zijn be- drijfsjubileum had meegedeeld geen K.O. te willen ontvangen. „Ik acht het nooit van baan veranderen geen verdienste. Het was zeker moediger van mij geweest om eens een keer bij die baas weg te stappen." Hij zei me dat nadat hem veel later goud was opgespeld op voorspraak van de onderdui kers die hij zelfs nog na de be- zettingstijdbleef opvangen. BEN VAN HAREN Iklcis-speelgoedbeiirs in Woudhoekschool SCHIEDAM Nu de herfst vakantie voorbij is houdt speel- o-theek Ikkie de jaarlijkse speelgoedbeurs in de Woud hoekschool aan het Faassen- plain. Maandag en dinsdag kan het speelgoed worden ingele verd tussen 9.00 en 11.00 uur en tussen 14.00 en 15.00 uur. De spulletjes worden donderdag en vrijdag verkocht op dezelfde tijden. Wie speelgoed wil inle veren moet zorgen dat het schoon, heel en compleet is. Met knuffelbeesten kunnen ze niets doen. Het inschrijfgeld be draagt een gulden. Scholen testen werk met computers uit SCHIEDAM Basisscholen Groenoord en de Gorzen zijn aangewezen voor het proef draaien met computers. Dit lan delijk programma gaat vanaf dinsdag van start, ook in Schie dam. Gedurende het schooljaar 1990/91 werken de docenten en de leerlingen met de appara tuur om te kijken hoe de com puter kan worden gebruikt bin nen de onderwijs-programma's. Dinsdag wordt de eerste com puter aangesloten op basis school Groenoord aan de Peter van Anrooylaan, Onderwijscon- sulent A. Tiggers verricht de of ficiële handeling om 11.00 uur. Pimmetje Plezier en Glowntje Slim Slim SCHIEDAM Clown Slim Slim en zijn vriendje Pimmetje Plezier staan garant voor span nende avonturen met veel hu mor. Slim Slim gaat buikspre ken, politieman Beeres makt het verhaal spannend en de ba zige tweelingzus van het clow- fje komt zich er ook nog 'ns mee bemoeien. De kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar worden in het verhaal be trokken. Slim Slim en Pimme- U"e komen woensdag om twee uur in de Grote Zaal van het Passage Theater. De toegangs prijs voor 'Eerlijk duurt het langst' bedraagt vyf gulden. Een oude foto van de Broers- veldgracht een paar jaar voor de dem ping. Dezelfde opname siert de hoes van „Zwart Naza reth". Door Han van der Horst SCHIEDAM Het is net zo treurig als de Verbrande Erven van twintig jaar geleden. Maken ze eindelijk eens een liedje over Zwart Nazareth, zijn de componist en de tekstdichter respectievelijk Vlaardinger en Maassluizer. Schie dam heeft zich weer het initiatief uit handen laten slaan. Niettemin is er bij mijn weten nog nooit een grammofoonplaat over Schiedam gemaakt en dat Wim Kerkhof en Cornells Pons hier niet geboren zijn, is natuur lijk heel erg, maar dat kunnen zij ook niet helpen. Het resultaat telt en het resul taat is heel schrijnend en mooi. Het oude Zwart Nazareth van de krotten en de vervallen branderij en komt tot leven. Het is precies goed getroffen. Nu dankt Cornells Pons veel aan de schrijver Bordewijk, die ja renlang, in Schiedam werkte, en enkele verhalen aan de oude bran- dersstad heeft gewijd. Ook valt de invloed te bespeuren van de dich ter Piet Paaltjes, de Schiedamse dominé Frangois Haverschmidt, die in Schiedam te gronde ging aan zijn depressies. Niet voor niets staat op de hoes een foto van het huis op de Lange Haven, waar hij de hand aan zichzelf sloeg. Het is de combinatie van Haverschmidt en Bordewijk die Kerkhof en Pons heeft geïnspireerd. En natuurlijk de harde feiten. Schiedam had ook in de bloei tijd van du 1 "-anderijen geen beste reputatie. De stank van de grach ten, de beroete gevels, de eeuwig rokende schoorstenen waren in het hele land berucht. Daar ook komt de aanduiding „Zwart Naza reth" vandaan. Bijbelvastere gene raties dan de onze ontleenden vaak bijnamen aan de Schrift. En ergens is sprake van zwart Naza reth, „Kan er uit Nazareth iets goeds komen?", vragen de fari- zeërs spottend, als Jezus ze er net weer eens van langs heeft gegeven. Waarom was Nazareth dan zwart? Zo rond de geboorte van Christus hadden de bewoners van dit stadje een eigenaardige naam bij de meeste andere Joden. Men was een beetje huiverig voor ze. Ze waren een slechte invloed. Ze had den wat aparte denkbeelden over de godsdienst en die waren meenden de meer orthodoxe joden niet in de haak. Inderdaad was ook Jezus iemand die in zijn predi king zeer ver afweek van wat toen gebruikelijk was en misschien is het niet voor niets, dat hij juist uit Zwart Nazareth kwam. Onze voorouders plantten die bijnaam op Schiedam over, maar zij bedoelden het letterlijk. De stad was echt zwart. En het water stonk. Op de havens, de Schie en de vesten na zijn alle Schiedamse grachten gedempt. Vroeger was de binnenstad rijk aan allerlei water tjes. Zo vloeide er een gracht op het Broersveld en de Lange Kerk straat. Ook de Raam en de Noord molenstraat waren open riolen. Daarop loosden de duizenden in woners van de volgepakte binnen stad al hun vuil. Nu was dat nog tot daaraan toe geweest, als er een behoorlijke stroming in het water gezeten had. Maar die ontbrak. De grachtenstel sels van de Brandersbuurt en het eigenlijke centrum stonden via smalle sloten in verbinding met de haven en de vesten. Dat was alles. Bij het eind van de Korte Haven en aan het eind van de Lange Nieuwstraat waren wel sluizen en je kon een zekere doorstroming krijgen door die op de juiste mo menten open te zetten, maar die bleef tot de vesten en de havens beperkt. Bovendien werkte dat systeem niet erg best. En dan pompten de branderijen hun hete afvalwater ook nog in die stinkgrachtjes, zodat de tempe ratuur steeg en allerlei ziektekie men nog meer kansen kregen. Schiedam was een ongezonde, verziekte stad. De grachtjes van de Lange Kerkstraat en het Broersveld zijn in 1890 gedempt. Toen pakte men meteen de Broersvest mee. Die van de Brandersbuurt zijn pas aan het begin van de jaren vijftig verdwenen. Een doorlaat in de Korte Haven ter hoogte van de Vlaardingerstraat herinnert nog aan het verleden. Er lag trouwens tot de nieuwbouw van de Kethel- straat een sloot die een rest vorm de van de Zijigracht. Dat was een van die smalle verbindinkjes met de bredere haven. Voor het scheepvaartverkeer hadden de gedempte grachten geen betekenis. Alleen aan de Raam meerden wel eens lichters af om tonnen jenever in te nemen. En nu dan zo lang na dato zingen ze er eindelijk een lied over. I#-, •4ï,^^-»A~-'*.r!"> jj}*i -5-« I* «.'UK t M„ *3 P 1 -<X «33 vi

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1