■m 'CD-raadslid bewijst dat hij en z'n partij n iet te vertrouwen zijn' 'We doen weer full sw ng mee' liiaui» hier m JtEts Het Vrije Volk Laatste protest bewoners tegen komst piramide-woningen BFABER IbezobsihbU 330IHEH Rfl p KUNST TE KIJK m pagina 4; Schiedam centraal in cirkel partnersteden Vrijgesproken voor overvallen >-3 W8 DINSDAG 23 OKTOBER 1990 4 Door Ben van Baren SCHIEDAM Het vertrek van het Centrumdemocraten-raadslid Alfred Vierling is in de Schiedam- se gemeenteraad ervaren als een overwinning. Namens alle andere raadfracties complimenteerde fractievoorzitter Bea Oomens van Groen links burgemeester Eeinier Scheeres voor de 'rustige en waar dige wijze' waarop hij de afgelo pen vijf maanden Vierling duide lijk had gemaakt, dat voor racisme en discriminatie geen plaats is in Schiedam. Ook wees zij op het be drog van de kiezers van de Haagse CD-er. Oomens sprak gisteravond in de gemeenteraad namens haar eigen partij Groen Links, CDA, VVD, D66 én PvdA naar aanleiding van de benoeming van C. Zonneveld in de opengevallen plaats van Vier ling. Ze liet duidelijk blijken dat de-rest van de raad geen hoge pet op heeft van de lijsttrekker van de Schiedamse CD. Oomens: „Het vertrek van dit raadslid wordt niet als een gemis gevoeld voor het democratisch functioneren van de gemeente raad. De inbreng van de heer Vier ling was kwalitatief gezien niet van een hoog gehalte; integendeel, zoals te verwachten was heeft hij verschillende keren geprobeerd de discussie in de raad in een rich ting te sturen met een impliciet of expliciet racistisch en discrimina toir karakter. Hij is daar niet in geslaagd. Door de overige leden van de raad, maar vooral door de voorzitter is op een adequate ma nier gerageerd op de initiatieven van de fractie van de CD: namelijk door de achterliggende strekking ondubbelzinnig aan te tonen. En vooral de voorzitter van de raad beeft op rustige en waardige wijze duidelük gemaakt dat racistische uitingen en het aanzetten tot vreemdelingenhaat hier niet geto lereerd worder," Ook benadrukte zij het kiezers bedrog, dat Vierling in haar stad heeft gepleegd. „Uitgerekend de woordvoerder van de partij net de meeste kritiek op de politiek, die de politiek verweet dat ze niet vol doende luisterde naar de inwoners van Schiedam, die persoon houdt het nog geen zes maanden na zijn installatie in de gemeenteraad al voor gezien. 1340 Schiedammers gaven aan hem hun stem, in het vertrouwen dat hij zich hier voor hen zou inzetten. Deze mensen ko men bedrogen uit. Dit raadslid bleek niet te vertrouwen, de partij die hij vertegenwoordigde is ook niet te vertrouwen. De Centrumde mocraten maken zich door deze handelwijze immers schuldig aan kiezersbedrog." Volgens Oomens lijkt het ver moeden gegrond, dat Vierling des tijds slechts werd ingezet als lijst trekker om zijn bekende naam. Hij heeft, ook volgens Hans Bakker van de PvdA onder wiens leiding de., geloofsbrieven van Zonneveld 'formeel' werden goedgekeurd, geen enkele aannemelijk reden ge geven voor zijn 'verhuizing terug' naar Den Haag. Vierling heeft zelfs niet op brieven van burge meester en wethouders gereageerd. Zijn optreden, zo stelde Oomens „bevestigt het vermoeden dat hij nooit serieus van plan is geweest zich hier in Schiedam te vestigen en zijn raadslidmaatschap naar be horen te vervullen." In de richting van de bedrogen kiezers 2ei Oomens tenslotte: „De CD heeft hiermee opnieuw het be wijs geleverd dat zij de belangen van haar kiezers nauwelijks seri eus neemt maar slechts uit is op eigen gewin en het zaaien van on rust." SCHIEDAM Voor het eerst sinds vijftien jaar is Schiedam weer gaststad voor vijf partnerste den. Volgende week zijn vertegen- wpordigers van het Duitse Esslin- gen, het Franse Vienne, het Itali aanse Udine, het Joegoslavische Velenje en Neath uit Wales te gast op, de partnerstedenconferentie. Schiedam heeft een tijdje buiten spel gestaan in de contacten van de kring. „Maar," geeft burge meester drs. R. Scheeres aan, „we doen nu weer full swing mee." Op de conferentie worden de ervaringen van de afgelopen tijd en de nieuwe plannen van de ste den betreffende de contacten be sproken. „Na dat huishoudelijke deel hebben we voor het eerst een gastspreker, in de persoon van Eu roparlementariër Woltjer," ver klaart de burgemeester. „Verder hebben we de nodige informele aangelegenheden die uitermate ge schikt zijn om contacten te leggen. Bovendien hebben alle steden, met uitzondering van het Italiaanse Udine, werken geleverd voor de Eurokunsttén&ibn&ëffingr Vooral kindertekeningen doen t het erg goed hier." U» betiKe'gih'Véhdg'jaren zestig werden 'defeerste'contacten gelegd met de huidige Duitse parmerstad Esslingen. „Dat was eigenlijk het begin van de cirkel die er nu is," vertelt »dè burgemeester^ „Via het mannenkoor Orpheus kwamen de eerste uitwisselingen tot stand. Daaruit volgde de band met de stad. In de loop der jaren is het uitgegroeid tot die kring van zes." De contacten gaan momenteel allemaal via de gemeente. Voor de toekomst zou burgemeester Scheer es dat graag anders zien: „In onze zusterstad Vienne in Frankrijk bij voorbeeld gaat alles via een speci aal daarvoor in het leven geroepen vereniging. Daarin zitten vertegen woordigers uit maatschappelijke verenigingen, zoals een sportclub of een culturele groep. Voor de ge meente zitten er ook een paar ménsen bij. Het voorzitterschap is in handen van een wethouder. Daardoor blijft er continu overleg met de bevolking en de gemeente. Hier gaat alles via de gemeente en dab is toch jammer." De burgervader zou graag zien dat er bij de conferentie van vol gende week (van l tot en met 4 no vember) veel Schiedammers bun neus laten zien. „Wat is een ste denband als het alleen op ambte lijk niveau is? Wanneer er een on afhankelijke organistaie is die de contacten onderhoudt, wordt de kring tenminste gedragen door de bevolking. Het nadeel is wel dat de continuïteit niet gewaarborgd is. Als je echter een kleine harde kern hebt die zich ermee bezig houdt, kun je dat ook voorkomen." De banden met de vijf andere steden zijn niet bilateraal, zoals de meeste stedenbanden. „We hebben het contact met zes steden. Elke stad heeft contacten met de andere vijf. Het is geen twee-aan-twee verbinding zoals meestal het geval smedenf is." Schiedam is wel van plan zo'n twee-aan-twee verbinding aan te gaan met een Russische stad. „Na een hoop omzwervingen door de toemalige DDR en Polen zijn we na een hoop tegenstand en proble men nu aangeland in de Sovjet unie," legt Scheeres uit. „Binnen kort is er overleg met de ambassa de om in contact te komen met een stad die past bij Schiedam." Het is niet aannemelijk dat die Russische stad wordt opgenomen in de kring. „Ze hebben al laten weten dat daar weinig interesse voor is. Ook het idee om een stad in een ontwikkelingsland erbij te halen werd niet met gejuich ont vangen. Nu zijn we niet verplicht om alles binnen de cirkel van zes te houden. Andere steden hebben ook hun banden daarbuiten, dus waarom Schiedam, niet? De ver bindingen tzyn flf'et jlfficieel beze,- - geld door een acte. Dat hoéft vol gens mij ook niet. Het gaat prima zo." Tussen de zes steden die deel uitmaken van dp stedeiikring zijn_ overeenkomsten héikènneutdieH, ervoor zorgen dat ze bij elkaar pas sen. „We komen veelal overeen in historie, in eeonbmische p6sitie;ln mentaliteit, in culturele belangstel ling enzovoorts. Je moet ook wel overeenkomsten hebben, anders is er niks aan uitwisselingen te doen. Nu vormen odie-het voornaamste onderdeel van de verbintenis. Vooral op het gebied van sport zijn die uitwisselingen heel sterk." Voor de toekomst wil Schiedam toch nog meer gaan doen om de banden met de vijf steden te ver beteren. „Ik denk daarbij aan uit wisselingen tussen scholen, zowel in bet basis- als in het voortgezet onderwijs. Hierbij komen we dan toch weer terug bij particuliere or ganisaties om initiatieven te to nen. Culturele instellingen kunnen veel leren van en samenwerken met de andere plaatsen. De Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) geven daarbinnen wel een goed voorbeeld. Die hebben laten weten dat ze graag contacten wil len gaan onderhouden met de an deren, bijvoorbeeld om kennis en ervaring uit te wisselen, of voor stageplaatsen over en weer. De scouting is al sinds het begin actief in uitwisselingen. Kijk, zo zien we het graag. De hele organistaie gaat niet vanzelf tenslotte, er moet wel aan gewerkt worden!" DEN HAAG De 34-jarige N. G. uit Schiedam is gisteren ook in hoger beroep vrijgesproken van overvallen op twee filialen van de Bondsspaarbank in Schiedam. De man was door de rechtbank in Rotterdam al vrijgesproken, maar de officier van Justitie ging tegen dat vonnis in hoger .beroep. Zijn collega bij het gerechtshof in Den Haag zei twee weken geleden tij dens de behandeling van de zaak echter dat er toch een paar per cent twijfel was en dat hij daarom vrijspraak vroeg. Het Hof heeft die eis nu overgenomen. Bij de overvallen in april 1988 werd 25.000 gulden buitgemaakt. Een van de getuigen wees G. later als de dader aan, maar andere ge tuigen konden dat niet bevestigen. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. SCHIEDAM Twee kampen, gescheiden door de hei-installatie in het midden. Dat was zo onge veer de situatie bij het slaan van de eerste paal gistermiddag voor de bouw van zestien milieuvrien delijke piramide-woningen in het verlengde van het Faassenplein. De bewoners van dit plein zijn het er nog steeds niet mee eens dat hun stukje park nu volgebouwd wordt met 'lelijke' puntwoningen. Zij bezochten het feestje van de toekomstige bewoners dan ook met spandoeken. „We maakten ontzettend veel gebruik van dat stukkie groen," zegt bewoner G. Lems. „Sinds er plannen waren voor deze wonin gen, hebben we dus ook al ge vraagd of er geen andere plek was. Het is zonde om in een bestaande wyk dergelijke futuristische wo ningen neer' te zetten. Ze passen hier niet. Maar vooral dat wegha len van het groen gaat ons aan het hart." Volgens wethouder Chr, Zijde veld (Stadsontwikkeling), die giste ren de eerste (houten) paal sloeg samen met architect Gerard Schouten en toekomstige bewoner John Pothof, is het echter nooit de bedoeling geweest dat het park bij het Faassenplein eeuwig zou blij ven bestaan. „Vroeger was dit ge deelte gereserveerd voor een me trostation," sprak de wethouder. Later hebben we het bestemmings-^ plan, aangepasÉ.-v.ooi;' wpninghpipfcc De bewoners kunnen dus niet zeg gen dat hun stuk groen wordt afge pakt.- 1 Zef hebben. altijd ah geweten dat er ooit iets anders zou komen. We hebben de braak liggende grond voor de tussenperiode alleen ingezaaid." Zowel de wethouder als de le den van de Stichting Piramide Woningen Schiedam verwachten dat de protesterende bewoners wanneer de piramides zijn opgele- verd hun bezwaren zullen laten varen. „We hebben een goed groenplan ontwikkeld," vertelt ja Connie Groeneweegen van de stichting, die al sinds 1983 ijvert voor de bouw van piramide-wo- o ningen in Schiedam. Zijdeveld deelde mee dat een deel van de platanen, die nu nog op het Stads- erf staan, wordt verplant naar het Nijhoffplein, zoals het buurtje met de piramides moet gaan heten. Hoe het nu in april moet, wan neer de laatste piramide opgele- De toekomsti- WhS?HET?WAf$D verd is, weet geen van de beide partijen bewoners. „Ik vind in ie der geval niet dat ik mijn kinde ren-moet vertellen dat de pirami de-bewoners nare vervelende men sen zijn," verklaart Lems. „We be ginnen nu met wrijvingingen maar ik hoop dat dat zal slijten." Ook Groeneweegen hoopt dat er geen problemen komen. „Ik denk dat het nu nog om vier bewoners gaat, die tegen de komst van onze woningen zijn. We hebben alle in spraakprocedures gevolgd. Ik ver- ge bewoners «van zestien piramide-wo ningen aan het Faassen- eerste (hou rs! tëhftpaal de grond in gaan. Onder: Omwo nenden van de bouwplaats ^protesteerden uiraetspandoe- ken voor het laatst tegen de komst van de 'futuristische' huizen. Ze hadden de buurt liever groen gehou den. wacht dan ook geen problemen. We houden de bewoners van het Faassenplein op de hoogte van de ontwikkelingen en ik hoop dat ze aan ons zullen wennen." TANGE 'Gotisch expressionisme', zo karak- teristeert de Schiedamse kunste naar Jacques Tange zijn eigen werk. Vanwege de invloed die de middeleeuwse boekschilderkunst en het 20e eeuwse expressionisme op hem hebben uitgeoefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Hermandad, op de Grote Markt. De schilderijen van Tange zijn figuratief, met een abstracte ondergrond. Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. KERAMIEK De kunstenares Iris van Wijtvliel exposeert vanaf maandag in galerie/konditorei Het Spectrum. Haar werk bestaat uit keramische kunstvormen en zijdeschilderin- gen. Van Wijtvliet is van oor sprong Duitse maar woont sinds vorig jaar in Nederland. Haar eer ste expositie vijftien jaar geleden in Dortmund was een groot succes. De huidige tentoonstelling laat naast de zijdeschilderingen de meest uiteenlopende soorten gla zuur en mengsels daarvan zien en is tot en met 17 november te be zichtigen. Het Spectrum aan de Sint Liduinastraat 75 A is tijdens winkeltijden geopend. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. COÖPERATIE De Verbruikerscoóperatie Rotter dam heeft meer dan een eeuw be staan. In 1860 werd de eerste co öperatieve winkelvereniging Neer- lands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdamse Verbruikersvereniging, de Ambte- narencoöperatie. De Vooruitgang en de socialistische coöperatie Voorwaarts. Na de oorlog fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 op- gerichte Rooms Katholieke coöpe ratie De Ster. In het Nationaal Co öperatie museum aan de Lange Ha ven/hoek Appelmarkt is tot eind oktober een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze coö peraties. De openingstijden zijn be perkt: op donderdag is het muse um open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag opent het museum haar deuren van 11.00 tot 17.00 uur. PERVELLE „Dieper in de materie doordringen is een wens die blijft," een uit spraak van de Vlaardingse kunste naar Dirk Haddeman, die vanaf exposeert in galerie Pervelle, Had deman werd in 1917 geboren en ging pas na zijn pensioen serieus aan de slag met aquarelleren. Gale rie Pervelle is te vinden aan de Fransenstraat 25 in Vlaardingen. De schilderijen blijven tot 27 okto ber hangen. SABLEROLLES „Schilderen is als een droom die toegang geeft tot een innerlijke wereld." Deze uitspraak is afkom stig van de kunstenares Ivon Sa- blerolles. Schilderijen van haar hand met als titel 'Composities op Linnen' zijn tot 14 novem ber te zien in het Grand Theater- cafe De Harmonie aan de Sehie-, damseweg 51 in Vlaardingen. Ivon Sablerolles werd in 1945 in Ber lijn geboren. Eerder exposeerde ze in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. PARIJS Twee Parijse kunstenaars expose ren in de Galerie van de Artotheek m i het Cultureel Centrum Hol- landia aan de Westhavenkade in Vlaardingen. Het zijn Danielle Lo- siel en Gaston Damag. Loisel werd geboren in het zuidwesten van Frankrijk, maar woont en werkt als geruime tijd in Parijs. Zij is te vens vice-voorzitter van de Salon de la Jeune Peinture. Gaston Da- mag werd in 1964 op de Fillipij- nen geboren. Hij volgde een oplei ding aan de Faculteit der Schone Kunsten van de Fillipijnse Univer siteit en ging vervolgens naar Pa rijs. De tentoonstelling van beide kunstenaars wordt geopend in aan wezigheid van de cultureel attaché van de Franse ambassade. De ex positie blijft tot en met 27 oktober hangen. FIGURATIEF 'Talent alleen is niet voldoende'. Onder deze titel toont het gemeen temuseum in Maassluis werk van kunstenaars uit de tweede helft van de 19e eeuw en deze eeuw die figuratief werken. Naast werk van de vermaarde kunstenaar Sierk Schröder zijn er ook schilderijen te zien van John Hulk jr. ooit conservator in het Teylersmuseum in Haarlem en jonkheer mr. Jo- han de Jonge, Het werk van De Jonge laat het Kurhaus in Scheve- ningen zien. De aquarellisten Her man Bogman en Rudolf de Brum Ouboter zijn ook met werk verte genwoordigd. De expositie is te be zichtigen tot en met 4 november. Het museum is van dinsdag tot en met zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Op de tentoonstelling is ook het schilderij 'Het rieten stoel tje' te zien, dat het gemeentemuse um van de Haagse kunstverzame laar F. Klomp aangeboden heeft gekregen. Geld, radio en sieraden uit woning weggehaald SCHIEDAM Bij een in braak zijn uit een woning aan de J. Oreliosingel in Groenoord spullen gestolen ter waarde van 6500 gulden. De inbrekers kwa men via een rooster in een raam binnen. Vanuit de woon kamer en de slaapkamer na men ze geld, sieraden, een ra dio en nog wat waardevolle spullen mee. Van de daders ont breekt elk spoor. Vaalbleek vocale jazz SCHIEDAM Sinds 1987 leidt bassist/componist Niko Langenhuijsen de jazz-formatie Vaalbleek. Toen de groep in '84 werd uitgebreid met drie zange ressen veranderde de naam in Vaalbleek Vokaal. De band speelt voornamelijk eigen mu ziek met teksten van bekende dichters. Opvallend is de per- fekte harmonie tussen die (vaak bizarre) teksten en de muziek. Vaalbleek Vokaal treedt don derdag op in theatercafé de Tender. De toegang voor het concert dat om half tien begint is gratis. Cabaretier Bijlo op piano en wandelstok SCHIEDAM De blinde ca baretier Vincent Bijlo won in 1988 de publieksprijs bij het Leids Cabaretfestival. Zijn pro gramma 'Made in braille' waar mee hij vorig jaar begon, is vrijdag en zaterdag te zien in De Teerstoof. Vanaf half negen behandelt Bijlo in snel tempo onderwerpen als dassentunnels, christelijke werkgevers en wantoestanden bij de sociale dienst. Aan de piano beheerst hij bovendien de rauwe jazz en speelt daarnaast mondharmoni ca, de bazuin en de wandelstok. Kaartjes voor dit spektakel kos ten vijftien gulden of 12,50 op vertoon van een kortingpas. Vakantie wordt eng bij de blauwe mensen SCHIEDAM Wie niet blauw isV^jis Huur-inhouding als dwangmiddel leidt tot succes SCHIEDAM Na een radicale 'huur-inhoudingsactie' van bewo ners van de Julianalaan in Schie- dam-West worden de huizen daar opgeknapt. De eigenaar van de wo ningen had de bewoners al gerui me tijd beloofd de huizen onder handen te nemen, maar van die belofte kwam maar niks terecht De ludieke actie van vijfentwintig huurders zette Boverma BV er uit eindelijk toe aan de huizen onder handen te nemen. De huurders besloten om maan delijks tweehonderdvijftig gulden huur in te houden om zo de huis baas te dwingen de huizen op te knappen. Ook de stichting Bouw en Woningtoezicht zette de huis baas onder druk, die het daarop toch beter vond iets te onderne men. De Bewoners Vereniging Schie dam West (BVSW) waarschuwt overigens voor huisbazen, die be woners voor opknapbeurten meer willen laten betalen dan noodzake lijk. Zo ondernam de huisbaas van de woningen aan de Julianalaan bijvoorbeeld een poging de bewo ners een bedrag te laten neertellen van vijfenveertig gulden voor het aanbrengen van dubbel glas. Na een verzoek van de bewonersver eniging om een verklaring voor dit bedrag bleek echter, dat de helft van dat bedrag al voldoende was. Volgens de bewonersvereniging moeten huurders attenter rijn op de capriolen van hun huisbaas. „Het loont de moeite om dit soort huizenbeheerders flink de pen op de neus te zetten," meldt de BVWS. -r-,.^; Jen.r'FIöörtje is niet blauw nidar "één1'1 bleek-1'' scheet, een kwarktaart en een vlaflip. D&f!(krijgt;i2é' fe"hofen r van de blaüvve mensen" in het land waar ze op vakantie is. Bo ven alles krijgt ze de schuld van iets wat ze helemaal niet gedaan heeftl- Floortje vindt het niet eerlijk: wat maakt het nou uit hoe je eruit ziet? Poppen theater Wellus-Nietus geeft za terdag antwoord op de kwestie discriminatie. De kinderen die erbij willen zijn kunnen om twee uur terecht in De Teer stoof, voor vijf gulden. Gitaarvirtuoos Jan Akkerman in concert SCHIEDAM De Neder landse gitaarvirtuoos Jan Ak kerman wordt wel de beste gi tarist ter wereld genoemd. Hij heeft zijn sporen in de muziek wereld al ruimschoots ver diend, maar optreden doet hij niet vaak meer. Dat maakt zijn optreden in de grote zaal van het Passage Theater dan ook tot een unieke gebeurtenis. Het op treden vrijdag om 20.15 uur is onderdeel van een concerttour- nee door Nederland, die erg -'eel belangstelling en waarde ring geniet. Kaarten kosten twintig gulden, houders van CJP of Pas65 betalen 17,50. Skateboarders zoeken begeleiders en geld SCHIEDAM Wie durft? Dat is die vraag die Bewoners vereniging Schiedam-West (BVSW) stelt aan mensen die skateboarders willen begelei den als de nieuwe baan in het Vlaardingerdijkpark er staat. Om ervoor te zorgen dat de baan, wanneer die er eindelijk is, heel blijft en niet het doel wit wordt van vandalisme en dergelijke, wil de BVSW een vrijwilliger 'aanstellen om de jonge gebruikers van de baan wat in de gaten te houden. Het mooiste zou nog zijn als die per soon ook wedstrijden zou orga niseren en af en toe eens een demonstratie kon regelen. Voor de baan er goed en wel is, moet er echter nog een flinke som geld op tafel komen. Er moet een pot worden ingesteld voor onderhoud. Er is al 250 gulden beschikbaar gesteld door de buurtvereniging zelf, maar dat is nog niet voldoende. Belang stellenden kunnen terecht op het spreekuur van de BVSW in De Erker, elke maandagavond tussen acht en tien, telefoon 426.64.42. „Ï-J 'iv- V 4r ST'sf*'5» v &«- Ml I liK i i (INGEZONDEN MEDEDELING) Dalara >„CAttENBUR6STRAAT 80 VLAAROfNGEK - TEL 010-4343096 BfcaiZSZ»! rxs

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1