Onwennigheid op eerste spreekuur college w Raadsleden vol lof over informatie-avond GGD AI f, 1' Het Vrije Volk SCHIEDAM Rotterdam vraagt 3,5 min voor studie metro-tracés Basisscholen als eerste in bezit van lescomputers College krijgt verwijten voor 'te late' begroting A frty Tussendoortje van Wiegman: 'U moet niet bij de burgemeester zijn, maar bij mij' mm i - v ig S Wê Invent iek nog steeds 'open' BEZORGINGL W8 PAGINA 4 WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 SCHIEDAM Voor het eerst sinds twaalf jaar hield het college van burgemeester en wethouders gisterenochtend spreekuur. De be volking van Schiedam was vrij om tussen half tien en half elf binnen te lopen bij burgemeester K. Scheeres en de wethouders J. van Kleef en C. Zijdeveld. Het liep nog niet echt storm, maar volgens de gemeentebode, die de zaken in goede banen moest helpen leiden, komt dat omdat het nog niet algemeen bekend is. „Mensen zijn nog wat onwennig hè," verklaarde hij. „Voor een eer ste keer loopt het niet slecht." Vanaf deze week is het de be doeling dat de burgemeester en zijn wethouders iedere week een spreekuur gaan houden. De dins dag is gereserveerd voor mensen die de burgemeester of wethouders Zijdeveld en Van Kleef willen spreken, vnjdags kan men van 13.30 tot 14.30 uur terecht bij de wethouders Wiegman, Reijnhout en De Leede. Gisterochtend kwamen negen mensen hun zegje doen bij de be schikbare bestuurders. De burge meester had het 't drukst: hij kreeg vier bezoekers op zijn spreekuur, één werd door wethou der Wiegman behandeld. Me vrouw Smits zat gelaten te wach ten tot haar voorgangster was uit gepraat met de burgemeester en deed in die tijd haar verhaal. „Voor 1 november moet alles rond zijn voor het garantiefonds voor mijn hypotheek. Ik stuit al leen steeds op tegenstand bij dat bureau hier en als het niet op schiet moet ik straks weer hele maal van voren af aan beginnen en ben ik mijn geld nog kwijt ook." Wethouder Wiegman, die met dergelijke zaken belast is, hoorde toevallig mevrouw Smits' relaas en handelde de zaak af. „U moet niet bij de burgemeester zijn, maar bij mij. Ik heb nu toch even tijd. Kom maar mee, dan regelen we dat even." Na een paar minuten komt me vrouw Smits stralend terug buiten. „Zo, dat is geregeld. Ik ben weer helemaal tevreden." Lachend en handenschuddend neemt ze af scheid van wethouder Wiegman. De klant van de burgemeester keert inmiddels ook terug op de gang Mevrouw Sommer heeft haar hele verhaal gedaan bij de burgervader, die haar helaas niet kan helpen. „Ach," moppert ze, „Je wordt overal van het kastje naar de muur gestuurd. Ze vegen het allemaal onder tafel en het aar iwr* f am f ,v Jt> mMïSfi Mevrouw Smits zit bij de bode te wachten tot ze bij de burgemeester haar verhaal kan doen. Erg lang hoeft ze er niet te zitten, want wethouder Wiegman handelt haar probleem snel af. komt er nooit meer onderuit. Overal hetzelfde!" Wethouder van Kleef is wel te vreden over zijn spreekuurtje. „Ik heb het niet echt druk gehad, maar de dingen die ik had waren erg zinnig. Een dame kwam bij mij protesteren tegen de manier waarop ze door een van mijn amb tenaren was behandeld. Nou, dat zoeken we dus uit en we regelen een gesprek tussen die twee partij en om het zaakje uit te praten." De mensen van het stadhuis verwachten dat het vrijdagmiddag, als de wethouders De Leede, Wieg man en Reijnhout open deur heb ben, drukker wordt dan gisteren bij de andere helft van het college. Het college is zeker van plan ver der te gaan met de spreekuren, hoewel het jaren geleden fout liep. Van Kleef:„Toen kwamen men sen jankend bij de burgemeester op tafel liggen omdat ze een wo ning nodig hadden. Zo werkt het natuurlijk niet en bovendien is de burgemeester niet de baas van de stad. Hij kan niet meer doen dan bmnen zijn bereik ligt, in dit geval de verhalen aanhoren en kijken wat de mogelijke oplossingen zijn. De gemeenteraad heeft het voor het zeggen, niemand anders." ROTTERDAM Het Rotter damse college van burgemeester en wethouders wil snel nader on derzoek naar vijf varianten voor de drie tracés waarmee het Rotter damse metronet moet worden uit gebreid. Voor de bestudering van de plannen vraagt het college om 3,5 miljoen gulden steun aan het ministerie van Verkeer en Water staat. Bovendien trekt Rotterdam zelf één miljoen gulden uit. Het college wil haast maken met de plannen, omdat onderdelen ervan eendirecte relatie hebben met werkeni van de Nederlandse Spoor wegen en Rijskwaterstaat. In het rapport 'Studieproject 3 metrotracés reacties en advie zen' van de Commissie Openbaar Vervoer (COV), dat door het college wordt onderschreven, staan de aanbevelingen voor de verdere stu die.-Het gaat daarbij om drie tra cés: Rotterdam CS-Noordrand, Marconiplein-NS-station Schiedam/Rotterdam-West en Zuidplein-Beverwaard.1 1 Voor het traject Marconiplein- Schiedam wil de commissie het tracé via de Tjalklaan/Horvathweg verder uit werken met als uitgangspunt een gecombineerd NS/metrostation Schiedam-Rotterdam-West. Daar bij moet worden onderzocht of de reservering van een tussenstation 'Vreelust' mogelijk en gewenst is. Het tracé moet worden uitgewerkt als integraal onderdeel van een door Rijkswaterstaat, de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen en Rot terdam en andere betrokkenen uit te voeren studie naar een metro tracé via de (tweede) Beneluxtun- nel naar Hoogvliet en een metro tracé Vlaardingen-Noord. Volgens de commissie moeten voor het traject Rotterdam CS- Noordrand de variant Noorderha- venkade en de variant Statenweg nader worden uitgewerkt. Voor het gedeelte ten noorden van de rijksweg en spoorlijn moet worden aangesloten op de resultaten van de studie die de projectorganisatie Noordrand uitvoert naar de in richting van het gebeid dat valt onder het Integraal Plan Noord rand (IPNR). De tracéstudie voor het gedeelte in het IPNR zal zich volgens de commissie moeten uit strekken tot het toekomstig knoop punt Rodenrijs. Bovendien moet worden gekeken hoe het traject aansluit op de tracéverkenningen in de richting van .het Tussenge bied en Zoeterniear.' ,-,, i. Voor het traject>-.Zuidplein-Be-, verwaard gelden twee varianten die moeten worden onderzocht. De ene is het tracé Zuiderparkweg-01- dergaarde, de andere het tracé Ahoy'-Zuiderparkweg-Oldegaarde. De kruising van elk van deze tra cés met het Zuiderpark zal een on derdeel vormen van een nog door de Dienst Stadsontwikkeling uit te voeren studie ..na_an, de ^herstructu rering van dit "park" 'lp ïómbardij- en loopt het' tracé '"zeef- waarschijn lijk via de Spinozaweg naar NS- station Lombardijen en vervolgens via de Kreekhuizenlaan en Groe- ninx van Zoelenlaan door IJssel- monde in de richting van Bever waard. In de plannen zal rekening worden gehouden met de studies naar de metrolijn door Ridder kerk. B en W willen voor alle tracés de hoogteligging opnieuw laten be studeren. Op basis van de resulta ten zal het college beslissen welke trajecten boven- en welke onder gronds komen te liggen. Ook moet uit het onderzoek de kosten/batenverhouding blijken van zowel de investering als de ex ploitatie. De plannen komen morgen aan de orde in de raadscommissie Ver keer en vervoer van de Rotterdam se raad. Onderwijsconsulent A. Tigges installeerde gisteren twee lescomputers in een lokaal van Basisschool Groenoord. Over vier jaar moeten alle ba sisscholen in Nederland beschikken over deze apparatuur. SCHIEDAM Onderwijsconsu lent A. Tigges van de gemeente Schiedam heeft gisteren in de openbare basisschool Groenoord twee Philips-computers met het ge bruiksvriendelijke 'window'-pro- gamma geïnstalleerd. Ook in basis school De Gorzen staat inmiddels deze apparatuur. Over vier jaar hebben alle ba sisscholen in het land computers tot hun beschikking, als tenminste het 'COMENIUS-project' van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen slaagt. De twee Schie- damse basisscholen fungeren als 'proefkonijn' bij dit project. Zo snel mogelijk moeten leerlin gen en leraren met de computers aan de slag. Daarom krijgen Henk Wadman van De Gorzen en Cobi Smits van Groenoord momenteel een bliksemcursus computeren Zij dragen hun kennis over op de an dere leraren, die daarop met hun klassen aan de slag kunnen. Aardrijkskunde, de rekentafels, tekenen en milieules zijn voorbeel den van wat het window-progam- ma allemaal kan. Het ministerie heeft de computers en de daarbij behorende software uitgezocht Het COMENIUS-project is eigenlijk een vervolg op het NIVO-project waarbij alle scholen voor voortge zet onderwijs van computers wer den voorzien. Het doel van de ap paratuur is kinderen enthousiast te maken voor computers en deze ook te gebruiken in het onderwijs. Kinderen met een leerachterstand kunnen verschillende progamma's gaan gebruiken om hun kennis bij te spijkeren. Volgens directeur Gernt Brinkman van Groenoord zullen de kinderen de progamma's eerder onder de knie hebben dan de docenten „Als ik nu in de klas vraag wie er allemaal een computer in huis hebben, blijft er bijna geen een vinger omlaag. Maar ook leren kinderen sneller met deze appara ten werken dan volwassenen." ROTTERDAM Wie een uitvinding heeft gedaan op huishoudelijk gebied, kan nog steeds een aanmeldingsformu lier aanvragen voor Inventiek. De initiatiefnemers bestaan de uit de Femina-organisatie, de Avondbladen Combinatie Rotterdam (ACR) en het Specia listisch Innovatiecentrum voor Uitvindingen ID-NL - hopen op veel meer 'inventieke' inzen dingen. Om mee te dingen naar de Inventiek-trofee moet een (uit)vmding of product-idee worden aangedragen dat zo luidt één van de voorwaarden op huishoudelijk gebied 'een oplossing biedt voor een pro bleem of voorziet in een be hoefte'. Na een voorselectie zal een deskundigenpanel, dat on- dere bestaat uit experts van het Innovatiecentrum ID-NL, de kansmakende vindingen en ideeën beoordelen. De winnaar wordt volgend jaar tijdens de famihebeurs Femina beloond met de 'Inventiek-Trofee' en een geldbedrag van 2.500 of mits zijn of haar uitvinding daarvoor in aanmerking komt een octrooi-aanvrage. Aanmeldingsformulieren voor Inventiek zijn verkrijg baar bij de Avondbladen Com binatie Rotterdam, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam. Twee bekeuringen na aanrijding SCHIEDAM Bij een aan rijding op de Rotterdamsedijk zijn gisteravond twee Schie dammers op de bon gegaan. Een 63-jange Schiedammer wilde met zijn auto de Rotter damsedijk oversteken en ver leende geen voorrang. Zijn auto werd geraakt door die van een 23-jarige Schiedammer, waarna een derde auto die op straat stond geparkeerd beschadigd raakte. De politie heeft tegen beide mannen proces-verbaal opgemaakt. Tegen de 63-jarige Schiedammer, omdat hij geen voorrang verleende en tegen de 23-jarige Schiedammer omdat hij ongeveer dertig kilometer te hard reed. Beide autobestuur ders raakten licht gewond. De brandweer heeft na de botsing het wegdek schoongespoten. Lintje voor werknemer van Interpharm SCHIEDAM Burgemeester R. Scheeres heeft vanmiddag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan de 58-jarige Rot terdammer Pieter Dirk de Lan gen. Hij kreeg een zilveren ere medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. De Lan gen viert zijn veertigjarig jubi leum bij Interpharm BV, een farmaceutische groothandel, en is momenteel werkzaam als lo- katie-manager. Film van Woody Alien te zien in Teerstoof SCHIEDAM In het Film huis (Theater de Teerstoof aan de Nieuwstraat) is vrijdagavond de meest recente film van Woody Allen te zien. In Crimes and misdemeanors speelt de oogspecialist Judah Rosenthal de sleutelrol. Hij is getrouwd met Miriam, maar heeft al twee jaar een verhouding met een stewardess, waar hij vanaf wil. Aanvang half tien, toegang ƒ5,-. SCHIEDAM Het jaarlijkse politieke hoogtepunt, de begro tingsvergadering krijgt dit jaar geen normaal verloop in Schie dam. De coalitie-partijen PvdA, D66 en Groen Links zijn het eens met de grootste oppositiepartij CDA, dat de financiële voorstellen van het college van burgemeester en wethouders voor de komende jaren veel te laat bij de raadsleden komen om ze fatsoenlijk te kunnen bespreken. De besluitvorming over de meeijarenbegroting en het werk programma van burgemeester en wethouders kan daarom niet in de voor begin november geplande jaarlijkse begrotingsvergadering plaatsvinden, vinden de vier groot ste raadsfracties. Onder druk van de voorwaarde van het provincie bestuur, dat voor 15 novemher de jaarbegroting moet zijn ingediend, gaan de fracties alleen akkoord met de behandeling van de begro ting 1991 in november. Het CDA had deze week het col lege er al op gewezen, dat het nog niet in bezit hebben van ds beno digde stukken een behoorlijke be handeling tussen 5 en 8 novemher onmogelijk maakt. De coalitiepar tijen hebben in een schriftelijke reactie de oppositiepartij gelijk ge geven, maar wees op de risico's die worden genomen als de jaarbe groting niet voor 15 november bij Gedeputeerde Staten om goedkeu ring is ingediend. Die tijdsdruk be staat niet bij de meerjarenbegro ting en het eigen werkprogramma van het college. De coalitiepartijen hebben het CDA laten weten, dat zij wel de begrotingsbehandeling willen la ten doorgaan begin november als uiterlijk morgen het college zijn voorstellen bij de raadsleden heeft bezorgd. De definitieve besluitvor ming over de plannen voor de ko mende jaren zou echter uitgesteld moeten worden naar een volgende raadsvergadering. „Er kan dan geen twijfel ontstaan over de ruimte voor zorgvuldige afweging en besluitvorming over deze voor de komende jaren zo belangrijke beleidsstukken," aldus PvdA, D66 en Groen Links in een brief aan het college. Het nieuwe college had afgelopen zomer beter moeten anticiperen op vertraging door de nieuwe aanpak en de ambitieuze beleidsdoelstellingen, die het heeft, vinden zij. 010-4004.444 VLAARDINGEN De Genees kundige- en Gezondheidsdienst (GGD) voor de regio Nieuwe Wa terweg Noord heeft gisteravond de raadsleden uit de regio op visite gehad. De dames en heren uit Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis kregen informatie over wie en wat de GGD is en wat ze doet. Na een aantal informatieve lezin gen konden ze zich onderwerpen aan verschillende tests zoals de dienst die uitvoert. Directeur E S. A. van der Meer van de GGD wees de aanwe zige gemeenteraadsleden op hun verantwoordelijkheden als be stuurders. „Onlangs is de Wet Col lectieve Preventie van kracht ge worden en die houdt in dat er een grote taak is weggelegd voor de ge meenten om zorg te dragen voor de burgers. We hopen dan ook dat uw besluitvorming door deze in formatie wat makkelijker wordt en dat er een beter inzicht komt in de positie van de GGD De volksvertegenwoordigers za gen zelf m elk geval het nut van de avond wel in. Voor raadslid L. Timmermans uit Maassluis was veel duidelijker geworden waar het om ging. „Je leest wel van al les over de GGD en je weet er na tuurlijk wel iets van, maar op zo'n avond als deze zie je het ook. Zo weet je toch beter waar je over be slist als er besluiten genomen moe ten worden. Als je inzicht hebt in de materie, wordt dat een stuk eenvoudiger." Ook het Schiedamse raadslid mevrouw E. M Hellwig-Kuipers was blij met de informatie „Het is goed dat je de zaken eens gevisua liseerd hebt. Bij een berg papieren kun je je minder voorstellen dan wanneer je het eens gezien hebt." De GGD heeft een enorm taken pakket Ambulancevervoer, be drijfsgezondheidszorg voor ruim 5500 werknemers in de regio, vac cinatie van reizigers, advisering en collectieve preventie. Bij dat laatste is de doelgroep jongeren erg belangrijk. Mevrouw J. Bierens, hoofd van de afdeling gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding, meent echter dat die doelgroep bij lange na niet bereikt wordt „Er is onlangs een project gestart voor jongeren waar bij we ze willen wijzen op het be lang van gezond leven. We komen daarbij handen tekort, dus ik zou graag een beroep willen doen op De bloeddruk van Groen Links-raadslid B. Oomens blykt prima in or de. De volksvertegenwoordigers waren erg te spreken over de infor matie-avond van de GGD. Rechts'een GGD-medewerker. de invloed van de raadsleden om ons op die manier bij te staan." Na het informatieve deel stort ten de gemeenteraadsleden zich op de tests die ondergaan konden worden. Daaruit bleek onder meer dat de bloeddruk van de Groen Links-vertegenwoordiger in de Schiedamse raad, mevrouw B. Oo mens, uitstekend is en dat de oren van het Vlaardingse raadslid me vrouw W. Baris-Hoogerwerf de la ge tonen niet meer zo geweldig op vangen. „De rest was prima in or de hoor," verklaarde ze na afloop van de test. Buiten de tests werden er voor lichtingsfilms getoond over alco holgebruik onder jongeren en de schade die dat kan aanrichten. On der het genot van een al dan niet alcohol-houdend drankje en een hapje zochten de raadsleden hun weg tussen informatie, beziens waardigheden en tests. De meeste belangstelling gmg uit naar de hypermoderne ambu lance van de GGD. Hoofd Ambu lancevervoer R Suurendonk stak zijn trots over het vervoermiddel dan ook niet onder stoelen of ban ken. Hij noemde de wagen de eni ge in zijn soort die er in Neder land rondrijdt. „Het is een uniek ding met onuitputtelijke mogelijk heden." De GGD vervoert jaarlijks ruim negenduizend patiënten per ambu lance. „Niet meer zo snel mogelijk naar het ziekenhuis, met alle toe ters en bellen," legde Suurendonk uit „Tegenwoordig gaat het veel beheerster, maar er is dan ook professionele hulp aanwezig en geavanceerde apparatuur waar door de patiënt in de wagen al gro tendeels geholpen kan worden." f u A 'f wlBÊföS. ■3SV" t T nl titninnai» V.' - ff H ys I

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1