J Meer renovatiesubsidie voor huiseigenaren Het Vrije Vo\k SCH Telefonische klachten niet meer mogelijk. Langskomen is verplicht Gemeente doet mee met actie Kappen met Kappen Markeringen moeten ongevallen op 'black spots' terugdringen 'DE HEKSEPOT' B FABER Op de bres voor de DES ANC-expositie in Rotterdam Notariskantoren zetten morgen de deur open Wandelen in herfstig Zuid-Holland Voorlichting ovor andere geneeswijzen Munt- en zegelbeurs in Groothandelsgebouw Discussieavond ever vluchtelingenvraagstuk ws PAGINA 4 VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam (SMWS) wil een nieuw meldpunt voor rassendiscriminatie oprich ten. Afgelopen februari werd het meldpunt van het Instituut Sociaal Raadslieden telefonisch bedreigd waardoor toen besloten werd te stoppen. De SMWS denkt nu een beter functionerend meldpunt te kunnen opzetten. Het meest opval lende verschil met het voorgaande meldpunt is dat deze gewoon be zocht kan gaan worden. Het Insti tuut Sociaal Raadslieden was al leen telefonisch te bereiken met klachten over discriminatie. Maandag bespreekt de raads commissie voor Sociale Vernieu wing, Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie de nota 'Project Be strijding Rassendiscriminatie' waarin de SMWS de doelstellingen en taken van het door haar in te stellen meldpunt uiteenzet. Het project in ue ogen van de SMWS het liefst een experiment van twee jaar - moet 75 duizend gulden per jaar gaan kosten. Waarnemend directeur Bas Overbeeke van de stichting ver wacht zeker dat de politieke wil er is om weer een meldpunt in te stellen. Zijn baas, directrice ML van Gorcom schreef de nota na een onderhoud met Chris Zijde veld, toen deze nog wethouder van Sociale Zaken was. „Zijdeveld zag in dat een meldpunt noodzakelijk is," aldus Overbeeke. Het college ziet racismebestrijding als een prioriteit. Vooral in de wijken Oost en Nieuwland is er al geruime tijd sprake van ernstige rassendiscri minatie, vermeldt de nota van de SMWS. Dit zijn ook de wijken waar de meeste stemmen voor de twee CD-leden, die momenteel in de raad zitten, vandaan kwamen. Het vorige meldpunt van het Instituut Sociaal Raadslieden heeft echter nooit veel meldingen bin nen gekregen. Van mei 1988 tot september 1989 kwamen er in to taal negentien meldingen binnen, waarvan drie oneigenlijk. Daarop besloot het instituut tot een publi citeitscampagne. Dit had tot gevolg dat er van oktober 1989 tot februa ri van dit jaar 38 meldingen bin nenkwamen. De meeste telefoontjes 32 in totaal waren echter uitingen van discriminatie in plaats van meldingen van discriminatie. Na het laatste telefoontje, waarin het instituut ernstig werd bedreigd, sloot het meldpunt wegens het ont breken van succes. Volgens Bas Overbeeke kan nu nog niet gezegd worden of een nieuw meldpunt met de zelfde moeilijkheden te maken krijgt. „Maar omdat de mensen dit meld punt gewoon moeten bezoeken, zal het naar verwachting beter gaan. Bezoeken heeft twee voordelen. Ten eerste is het moeilijker om anoniem te blijven waardoor wel licht die scheldkanonnades van voorheen kunnen worden voorko men. Bovendien hebben we ge merkt dat veel migranten liever hun klachten persoonlijk doorge ven in plaats van ze telefonisch te melden. Een groot deel van hen heeft niet eens een telefoon," aldus Overbeeke. Wat bij het nieuwe meldpunt ook anders moet, is de behande ling van de klachten. Het vorige meldpunt bleef vooral een signale- ringspunt. Daar werden klachten gebundeld maar van de beroeps kracht en de vrijwilligers, die het nieuwe meldpunt moeten gaan be mannen, wordt een actievere rol verwacht. Zij zullen zich bij voor beeld ook toe moeten leggen op ju ridische hulpverlening. Daarnaast verwacht de SMWS ook dat ze met de melders bij voorbeeld naar bedrijven en in stellingen gaan, waar de discrimi natie zich voordoet, om op deze manier een oplossing te vinden. SCHIEDAM Ook Schiedam doet volgende week mee met de actie 'Kappen met kappen' van de NOVIB. De gemeente is al jaren te gen het gebruik van tropisch hard hout en de actie. 'Kappen met kap pen', een actie tegen de steeds ver dergaande vernietiging van het tropisch regenwoud, sluit daar goed bij aan. In Schiedam bestaat de actie uit twee onderdelen. Ten eerste wor den er in verschillende mupi's af fiches opgehangen om de aandacht te vestigen op de actie en inwo ners obver te halen tot het storten van een bijdrage. Machtigingsfor mulieren hiervoor zitten in de om- roepgidsen en kunnen worden in geleverd bij de bibliotheken aan de Lange haven, het Bachplein en het Dr. Wibautplein, het postkan toor aan de Lange Nieuwstraat en bij een aantal vestigingen van de Albert Heijn. Daarnaast organiseert de KNNV een thema-middag over het tro pisch regenwoud. Deze wordt zon dag 4 november gehouden in na- tuurcentrum De Boshoek van een tot vijf uur. Naast een kleine expo sitie zijn er films en video's te zien. Daarnaast besteedt de KNNV aandacht aan herfst in eigen land. Momenteel wordt er jaarlijks een hoeveelheid regenwoud gekapt met de grote van vijf maal Neder land. Als het regenwoud met deze snelheid blijft worden afgeroken, is er over vijftig jaar niets meer van over. Dat betekent dat er tallo ze plante- en diersoorten uit zullen sterven. Bovendien worden miljoe nen mensen, die in het regenwoud leven, in hun bestaan bedreigd. Het verdwijnen van het regen woud heeft daarnaast gevolgen voor het ecologisch evenwicht, waardoor klimaatsveranderingen zullen optreden. Het gemeentelijk anti-hardhout beleid is tot nu toe succesvol geble ken. In een uitbreidingwijk als Spaland is tot nu toe 0,9 kubieke meter hardhoud per woning uitge spaard. Voor de eerste 800 wonin gen in Spaland betekent dit een to tale besparing van 700 kubieke meter. Daarnaast bespaarde de ge meente zo'n honderd kubieke me ter bij het aanleggen van bruggen en het plaatsen van straatmeubi- lair, De 800 kubieke meter, die to taal is bespaard, komt oveieen met 28,3 hectare (50 voetbalvelden) re genwoud. een gids. Deze activiteiten komen ROTTERDAM1 'Önder het motto 'Zuid-Holland groot in groen' heeft de provincie een aan tal activiteiten op touw gezet om de recreatiemogelijkheden in Zuid- Holland onder de aandacht te brengen. In de recreatieschappen Rottemeren en Brielse Maas wor den op zaterdag 28 oktober herfst- wandelingen en een natuurexcur- sie georganiseerd. In het recreatieschap Rotteme ren zijn drie wandelroutes uitgezet van respectievelijk vijf, zeven en twintig .kilometer. Deelnemers worden aan de hand van foto's en opdrachten door het gebied geleid. Tussen 11.00 en 15.00 uur kan er gestart worden bij het restaurant Hoekse Hout in het Lage Bergse Bos. Om 14.00 uur start daar een natuurexcursie onder leiding van tot stand in samenwerking met de Stichting Sportief Aktief :j enNar tuur- en Vogelwacht Rotta."" In het recreatiegebied Brielse Maas zijn vier wandeltochten van vijf, tien, vijftien en twintig kilo meter uitgezet. Deelnemers kun nen tussen 11.00 en 15.00 uur star ten op de markt van Brielle. Deze wandelingen komen tot stand in samenwerking met het recreatie schap Voorne-Putten-Rozenburg en de Stichting Sportief Aktief. Deelname aan een van de ex cursies kost een gulden en ieder een krijgt na afloop een herinne ring. De uitstapjes zijn bedoeld als kennismaking, recreëren in de groene provincie kan natuurlijk het hele jaar. dnswx abten le/t cni'jm ü'Vj ïjköuki u Op diverse gevaarlijke kruispunten in de stad worden op dit moment markeringen aange bracht. Die moeten ervoor gaan zorgen dat de kruisingen overzichtelijker worden en daardoor minder gevaarlijk. De dienst Ge meentewerken is nu aan het werk op de zo genaamde black spots Brouwweg/'s-Grave- landseweg. Nieuwe Damlaan/Mgr. Nolens- laan en aan de 's-Gravelandseweg op het punt waar het verkeer van rijksweg A 20 aankomt. De verbeteringen worden aangebracht in de vorm van markeringen. Het doorgaand ver keer op de 's-Gravelandseweg bij voorbeeld gaat van twee rijbanen naar eentje. Daardoor wordt de snelheid uit de stroom auto's ge haald. Ook de 'oversteekbaarheid' wordt dan beter. Verder worden de invoegstroken voor het afslaande verkeer langer en komen er strepen op de kruising zelf waardoor het ver keer zich makkelijker kan opstellen bij het oversteken en afslaan. Op het kruispunt bij de Brouwweg zijn vorig jaar 68 ongelukken gebeurt waarby zeven mensen gewond zijn geraakt. De gemeente kan de werkzaamheden uitvoeren door een subsidie van de rijksoverheid in het kader van de actie -25%, waarbij het de bedoeling is het aantal verkeerslachtoffers in het jaar 2000 te hebben teruggebracht met een kwart. Vlaardingens kleinste restaurant met een volwassen kaart. Ook voor een dagmenu of dagschotel, een eter met haast, of iets van de kleine kaart voor de kleine trek. H. v. Kooij showroom erkend SCHIEDAM De nieuwe tentoon- Vlaardingen en De Vooruitgang in stelling in het Coöperatiemuseum, Op Maassluis. De tentoonstelling wordt de bres voor de Des, gaat over de ge- op 8 november geopend en blijft tot schiedenis van de Schiedamse coöpe- 27 april hangen. Het museum is te ratie 'Door Eendracht Sterker' (DES) vinden aan de Lange Haven 84, op de van 1902 tot 1965. In 1965 fuseerde hoek van de Appelmarkt, deze coöperatie met De Voorloper in SCHIEDAM In het kader van een landelijke voorlich tingsactie zetten notariskanto ren morgen, zaterdag 27 okto ber, de deur open voor mensen die weieens willen weten hoe het zit met bijvoorbeeld samen levingscontracten en huwelijks voorwaarden. Bezoekers kun nen tussen tien en drie uur zon der afspraak naar binnenlopen en vragen stellen over zaken als samenwonen, huwelijk, testa menten en erfenissen. De nota ris en zijn medewerkers geven deze dag gratis advies. Samenwoners en gehuwden zijn onvoldoende op de hoogte van mogelijke regelingen. Dit blijkt uit een onderzoek dat bu reau Inter/View verrichtte on der ruim dertienhonderd ge huwden en samenwonenden. Slechts 15 percent van de on dervraagde gehuwden is op hu welijkse voorwaarden getrouwd en 27 percent van de samenwo ners heeft een samenleving scontract. De keuze om niets te 'regelen' blijkt over het alge meen geen bewuste keuze te zijn. Reden voor het notariaat om via een voorlichtingsactie het publiek kennis te laten ne men van de mogelijkheden. Waarom is het nu zo belang rijk om bijvoorbeeld een sa menlevingscontract te laten op stellen? Omdat er voor samen woners wettelijk niets speci fieks isgeregeld. De bedoeling van samenwoners is om de re latie voor een lange tijd in stand te houden. De afspraken die zij maken moeten daarom lang meekunnen. Het is ver standig om met name de finan ciële en juridische afspraken in een samenlevingscontract vast te leggen. Daarmee kun je voor komen dat de ander na verloop van tijd niet meer weet (of zegt niet meer te weten) wat er afge sproken is. Bij het vastleggen van af spraken kun je onder andere denken aan een huurcontract dat je samen ondertekent zodat je ook samen huurder bent van een huis, aan wat er met de in boedel gebeurt als één van de twee samenwoners komt te overlijden, aan de verdeling van de kosten van de huishou ding, maar ook het laten opstel len van een testament. Bij samenwoners moet overi gens niet alleen aan inan/vrouw-paren worden ge dacht. Ook homoseksuele pa ren, samenwonende ouderen en samenwonende familieden (kinderen die ouders verzorgen, ongehuwde broers en zussen) horen hierbij. Migranten moeten ook de weg naar de notaris leren vin den. Zij blijken vaak niet op de hoogte te zijn van de mogelijk heden om allerlei zaken vast te laten leggen. Achteraf ontdek ken zij dan dat het in Neder land anders geregeld moet wor den dan in hun geboorteland. ROTTERDAM In de Centrale Bibliotheek in Rotterdam is een ten toonstelling te zien over de geschiede- ais van de Zuidafrikaanse bevrij dingsorganisatie ANC, vanaf de op richting in 1912 tot heden. Het Afri kaans Nationaal Congres werd opge richt door vooraanstaande en intel lectuele Afrikanen om gelijke rechten voor de Afrikaanse bevolking in ei gen land te bevechten. Na de machts overname door de Nationale Partij in 1948 voerde het ANC talloze geweld loze campagnes tegen de aanscher ping van racistische wetten en tegen de totstandkoming van de apartheid als juridisch systeem. In 1960 werd de noodtoestand uitgeroepen nadat de politie in Sharpeville 69 vreedzame demonstranten had doodgeschoten. Zwarte politieke organisaties, waar onder het ANC, werden verboden. De leider van het ANC, Nelson Mandela, verdween in de gevangenis. De foto's op de tentoonstelling, die duurt tot en met 5 november, zijn ge maakt door Kadir van Lohuizen, die in 1988 de Zilveren Camera won met een serie uit de door Israël beze tte ge bieden. SCHIEDAM Huisbezitters die ook zelf in hun pand wonen, kunnen van de gemeente Schie dam een subsidie van 65 percent krijgen voor renovatiewerk. Het gemeentebestuur heeft het stelsel van oude regelingen afgeschaft. Voorheen kregen huiseigenaren een vergoeding van ten hoogste veertig percent. Voor de renovatie van parti culiere woningen stelt (de ge meente een bedrag van 1,25 mil joen per jaar beschikbaar. Daar van kunnen ongeveer honderd woningen worden opgeknapt. Het is de bedoeling dat er zo'n duizend particuliere woningen in Schiedam gerenoveerd worden de komende jaren. De hoogte van het subsidieper centage is afhankelijk van drie factoren: het bouwjaar, het type gebied waarin de woning staat en de wijze van aanpak van de renovatie. Eigenaren van wonin gen die gebouwd zijn voor 1946 en staan in een zogenaamd con centratiegebied (waar het initia tief wordt genomen door de ge meente) hebben de gunstigste vooruitzichten: vijfenzestig per cent van de totale kosten. Wo ningen van dezelfde leeftijd die in een stimuleringsgebied (waar de eigenaren zelf het initiatief moeten nemen) staan, komen in aanmerking voor een subsidie van zestig percent. De gemeente vergoedt de re novatie van huizen die na de oor log zijn gebouwd, voor ten hoog ste twintig percent, tenzij de ei genaren een collectief plan heb ben. Als zij een afspraak, een zo genaamd convenant, met elkaar hebben, komt er twintig percent bij De nieuwe regeling valt veel gunstiger uit dan de oude rege ling. Wanneer de renovatie van een voor-oorlogse woning in een concentratiegebied vijftigduizend gulden kost, moest de eigenaar volgens de oude regelingen zelf dertigduizend gulden opbrengen. Volgens de nieuwe subsidierege ling, die nu van kracht is gewor den, betaalt de eigenaar zelf nog maar een kleine dertienduizend gulden. De nadruk ligt bij deze herzie ning op het groot onderhoud en cascoherstel van de huizen. Zo probeert de gemeente de levens duur van woningen te vergroten. Geriefsverbetering is nog wel mogelijk, maar alleen als essen tiële dingen ontbreken (zoals een douche), als de kosten voor nood zakelijke geriefsverbetering ho ger uitvallen dan cascoherstel en als dat nodig is om de woning in stand te houden. Huizenbezitters die, gezien de hoogte van hun inkomen, niet in staat zijn zelf de kosten te dek ken, kunnen een beroep doen op het T-fonds. Daarbij kan een ex tra subsidie worden verkregen. Verder is het mogelijk om via de gemeente een goedkope renova tielening af te sluiten als de mid delen voor de verbetering niet direct voorhanden zijn. Meer in formatie over de regeling, de voorwaarden en de kosten zijn te krijgen bij de dienst Gemeente werken in het stadskantoor aan de Emmastraat. Fooienpot gestolen bif inbraak in café SCHIEDAM Door een rui ge uit de sponning te lichten hebben inbrekers zich gisteren toegang verschaft tot een hore cagelegenheid aan het Emma- plein. Ze namen daar onder an dere gereedschappen mee en de i fooienpot mee. Alles bij eikaars hadden de verdwenen spullen* een waarde van veertienhon- - derd gulden. Uit een auto die, geparkeerd stond aan de Lange Achterweg is een radio-cassette recorder gestolen ter waarde van van vijfhonderd gulden. Groen Links toetst coliege-programma SCHIEDAM Groen Links Schiedam houdt dinsdag een bijeenkomst voor haar leden en sympatisanten. Op de vergade ring komen de meerjarenbegro ting en het werkprogramma van het nieuwe college aan de orde. De bijeenkomst begint om acht uur in het filmhuis van Theater de Teerstoof. Cursus flamancodansan en huidverzorging SCHIEDAM In wijkcen trum de Erker aan de Jan van Avennestraat beginnen op kor te termijn de cursussen flamen co-dansen en huidverzorging. De nieuwe serie danscursussen kost vijftig gulden voor tien les sen. De flamenco is een typisch Spaanse dans waarin kracht, temperament en gratie worden gecombineerd. De lessen zijn op dinsdagavond van negen uur; tot half elf. Tijdens de cursus, huidverzorging, die uit vijf les-f sen bestaat, leren de deelne mers hoe ze de eigen huid kun nen verzorgen met goede en be taalbare middelen. Men leert epileren, peeling, maskers op brengen en om te gaan met di verse soorten make-up. De kos ten daarvoor bedragen vijfen dertig gulden, dat is inclusief de materiaalkosten. De lessen zijn op donderdagavond van ze ven uur tot half negen. SCHIEDAM De stichting Ouderenwerk houdt op drie dinsdagmiddagen voorlichtings bijeenkomsten over alternatie ve geneesyyy zen„ In ,het kruisge/, bouw sm gel 40 zijn1 van 14 tot 16 uur w pjypfe tober, 6irnQy£) en T3.rno- vember Praktikihe zaken zul len worden besproken en via een informatieboekje zullen be langstellenden nog meer weg wijs worden gemaakt. Voor meer informatie: 4264195. ROTTERDAM De MPO' 88 houdt zondag een grote munt- en postzegelheurs in het Rotterdamse Groothandelsge bouw (Tollenszaal). De verza melaars van munten of postze gels kunnen bijna alles op hun verzamelgebied vinden Ook; Liefhebbers van 'motief-verza- nelen kunnen hun hart opha-j len. Zo zijn er provinciale, mid-t deleeuwse en Griekse munten' en buitenlandse postzegels. Ver zamelaars kunnen (enkele); munten of postzegels gratis la-! ten taxeren. Op deze beurs zijn, geen vrije ruiltafels aanwezig.' De beurt begint om tien uur en' duurt tot vy f uur. ROTTERDAM De Evert Vermeer Stichting houdt don derdag een discussieavond met het thema 'de internationale aspecten van het vluchtelingen vraagstuk'. De achterliggende gedachte is, dat de toename van het aantal vluchtelingen niet al- leen wordt veroorzaakt door] omstandigheden in het land f van herkomst. Vooral de daar] bestaande ongelijke economi- sche kansen spelen een rol. De inleiders zijn J.N. Scholten j (voorzitter Vluchtelingenwerk i Nederland) en J. Krajenbrink (Tweede Kamerlid CDA). Gerda Dijkstra (lid dagelijks bestuur van de stichting) leidt de dis-] cussie. De discussieavond wordt gehouden in het Humanistisch! Centrum (Provenierssingel 48, Rotterdam), aanv in ijd is 20.00 uur. s Kunst- en antiekveiling j ROTTERDAM Het Vendu Notarishuis in Rotterdam houdt een vierdaagse algemene kunst- en antiekveiling in het veiling gebouw aan het Haringvliet 96, Onder de hamer komen onder andere schilderijen, boeken, grafiek, porselein, tapijten en meubelen. De veilingdagen zijn vandaag, morgen, maandag en dinsdag. Aan vangstijd is 's mor gens half elf. Met ingang van het nieuwe jaar verhuist het Vendu Notarishuis naar de Kip straat 54 en worden de veili gen daar gehouden. Nieuw meldpunt rassendiscriminatie Ut) "HUtoU U-J^UUL 1 nnauGtiï n t'x «-< i jt fir"f l ion f.NQEZONOEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) Eendrachtstraat 23a, 4343959 Geopend vanaf 16.00 uur 'a Maandags gesloten - Vera Vlaardmgen 4343213 VSTAULATEU

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1