WBS speelt in op n ieuw beleid van overheden Ijjaab ch mrrtels in voorroef en toch geen tranen Het Vrije Volk SCH Zinken blusboot Jan van derHeyde een ramp KUNST TE KIJK Nu al klachtencommissie en wijkbeheer bij Woningbouwvereniging Schiedam Ontwikkelingshulp hoort op agenda partnersteden MOOI WARM mm PAGINA4 WS DINSDAG 30 OKTOBER 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Met de benoe ming van een klachten- en be roepscommissie loopt Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) twee jaar vooruit op nieuwe minis teriële regels. Verder stelt het be stuur voor om ook alvast te begin nen Ttnet wijkbeheer en verbete ring van de ouderenhuisvesting met het oog op de plannen van het nieuwe gemeentebestuur. Een officiële klachtencommis sie wordt pas verplicht in 1993, WBS start ermee op 1 januari 1991 met voorlopig drie mensen, die als (proefitaak hebben advie zen uit te brengen aan het bestuur. De adviezen hebben betrekking op klachten die volgens huurders niet naar tevredenheid zijn beant woord of opgelost. In feite is er sprake van een on dersteunende ombudsfunctie naar de huurders toe. Wel zijn aan de behandeling van klachten een aan tal richtlijnen verbonden. Hier voor is een speciaal reglement ont worpen. Het instellen van de Be roepscommissie gebeurt op de alge mene ledenvergadering die de WBS morgenavond om 20.00 uur houdt in de bovenzaal van het kantoorgebouw aan de Kerklaan 33. Volgend jaar krijgen verder het wijkbeheer en de ouderenhuisves ting de meeste aandacht, zo blijkt uit een uitgebreide beleidsplan dat ook ter sprake komt. „Wijkbeheer "s een belangrijk onderdeel voor ..et gemeentelijke beleid. Het is goed om daarbij aan te sluiten, maar vooral ook om de eigen idee ën in te brengen en uit te voeren. Er zal ook veel energie worden ge stoken in het ontwikkelen van nieuwbouw en woningverbete ring." Voorts wil de WBS de dienstverlening verder verbeteren. Daarbij wordt gedacht aan met name het verbeteren van binnen- en achterterreinen en het vinden van oplossingen voor andere pro blemen samen met de huurders. Sloop Om goede vorm te geven aan het fenomeen wijkbeheer, gaat de WBS intensief overleg voeren met de gemeente en de bewonersorga nisaties. Niet in de laatste plaats zal worden getracht de eigen ver antwoordelijkheid van de huur ders te benadrukken en te stimule ren, zodat men ook zelf iets aan de situatie gaat doen. Voorts stelt de WBS nog eens nadrukkelijk dat het aantal oudere inwoners de komende jaren toe neemt en dat de woningvoorraad daarop afgestemd moet worden. Daarom zal binnen het huidige be stand worden geïnventariseerd welke woningen voor bewoning door ouderen geschikt zijn of ge schikt te maken zijn. De WBS is ook voornemens initiatieven te ontwikkelen op het gebied van ou derenhuisvesting. Daarbij denkt men niet uitsluitend aan het voor zien in de woningbehoefte van zelfstandig wonende ouderen. De woningbouwvereniging wil ook passende woonruimte voor oude ren die niet meer geheel zelfstan dig kunnen of willen wonen. Hier voor zal aansluiting worden ge zocht bij de bestaande organisaties voor ouderenzorg. Groot onderhoud en de woning verbetering drukken zwaar op de financiële positie. In het zuiden van de stad verhuurt de vereni ging een aantal zeer oude wonin gen tegen een lage huur. Juist bij deze woningen is de afweging sloop of handhaven en verbeteren essentieel voor een goede financië le beleidsvoering. Begin volgend jaar worden knopen doorgehakt. Ook het lot van 139 woningen aan de Kiaaswaalsestraat, Brielse- straat, Nieuwe Maasstraat en de Havendijk zal in de eerste helft van volgend jaar worden bepaald. Voorts heeft de WBS bouwplan nen voor de Noordvestsingel en omgeving, het terrein van Van de Wetering in zuid, de binnenstad in de omgeving van de Korte Haven en het Spinhuispad en in Spaland ten noorden van de Scheepvaart weg. De WBS verwacht volgend jaar een verlies van bijna vijf miljoen gulden te moeten incasseren. Dat is mede het gevolg van een afboe king van ruim tien miljoen gulden vanwege renovatie- en grootonder- houdsprojecten, die in 1991 inge diend zullen worden. Het betreft hier 174 woningen van voor de Tweede Wereldoorlog en 324 van latere bouwdatum. Aan de na-oor- logse woningen zal gemiddeld vijf duizend gulden extra worden be steed tot een bedrag van 45.000 gulden. Het investeringskrediet van vooroorlogse woningen is met 35.000 gulden opgetrokken naar 115.000 gulden. Volgens de WBS is dit noodzakelijk gebleken omdat het binnen de projectaanpak beter is uit te gaan van een maximale investering om een optimaal pro- dukt te bereiken. Door Han van der Horst SCHIEDAM - Donderdag begint het overleg tussen Schiedam en zijn Europese partnersteden om nieuwe activiteiten te verzinnen. Die samenwerking is al behoorlijk oud. Sinds de jaren zestig hebben Schiedam, Vienne (Frankrijk), Udine (Italië), Esslingen (Duits land), en Neath (Wales) een bijzon dere band. Later kwam daar het Joegoslavische Velenje bij. In dat kader kwam het tot al lerlei uitwisselingen, bijvoorbeeld van koren en jeugdgroepen. Nu willen de steden ongetwijfeld met het fameuze jaar 1992 in het achterhoofd de banden verder aanhalen. Er staat een groot aantal punten op de agenda, maar één on derdeel ontbreekt: de contacten buiten Europa. In concreto: de ge meentelijke ontwikkelingssamen werking. Schiedam is de enige gemeente van de zes die daat een klein beetje ervaring mee heft. Het was de bedoeling, dat onze stad het Ni caraguaanse plaatsje Somoto ging helpen. De gemeenteraad heeft daar zelfs een bedrag voor gereser veerd. Dat geld blijft echter voor lopig, in Nederland,, omdat ia So moto de tegenstanders van de San dinisten de verkiezingen hebben gewonnen en die zijn met gediend van deze hulp. Er is dus een klein startkapi taaltje en er is ervaring. Vandaar, dat gemeentelijke ont wikkelingssamenwerking een mooi punt zou zijn voor overleg. Zou het niet haalbaar zijn voor de zes partnersteden uit dit buitenge woon rijke gedeelte van de wereld om gezamenlijk een project te adopteren in een Derde Wereld land. Dit is allemaal veel minder utopisch dan het lijkt. Ongetwij feld zijn in de meeste partnerste den particuliere groepen betrok ken bij ontwikkelingssamenwer king, zoals de kerken of wereld winkels. Er is in principe een ach terban aanwezig om een en ander te ondersteunen. De gemeenschap en een groot aantal Derde Wereld landen de meeste in Afrika hebben zelfs het verdrag van Lomé gesloten. Die landen krijgen dan steun uit Brussel. Een Europese in breng in de ontwikkeling is dus met vreemd. En het moet toch mo gelijk zijn om in de schaduw van zo'n groot Europees project een ac tiviteit te ontwikkelen, waar de bevolking direct van profiteert, Schiedam 2ou dit zeker bij het partnerstedenovsrleg moeten bren gen. Het idee van een Europese ge meentelijke ontwikkelingssamen werking past exact in deze tijd, waarin „1992" wordt voorbereid. Daarom mag Schiedam dat bal letje best opgooien. Natuurlijk zal dat in eerste instantie tot niet meer leiden dan wat informeel fi losoferen. Maar de vertegenwoor digers van de gemeente kunnen er voor zorgen, dat de ontwikkelings samenwerking op de agenda blijft. Iets waar je trots op kunt zijn. Iets wat niet aileen engEuropees is, maar wereldwijd. ATH<:N< smederif lil* ÉsgSv;Ji€rr%*t tI' r k' Niek Hogeland op de gezonken en weer opgetakelde blusboot Jan van der Heyde: „Als het zaakje klaar is, gaan we er mee varen tij dens maritieme manifestaties. Uiteraard met blusdemonstraties en al." Door Berend Schilder BOTTERDAM Daar lag 'ie dan: de net opgeknapte oude Am sterdamse blusboot Jan van der Heyde uit 1923. Op de bodem van de Oude Haven. Honderden man uren en zeventigduizend gulden naar de kelder. Een achteloos weggelegde koelslang op de motor was de oorzaak. De terugslagklep was even in de revisie. De slang moet van de motor zijn gegleden en op de bodem van de machine kamer zijn gevallen, onder de wa terlijn. Dagenlang gutste er water door de slang naar binnen. Voorbijgangers vonden op die rampzalige woensdagochtend 17 oktober dat de blusboot wel erg diep stak. Hellingbaas Piet Stoop werd er bij gebaald. Zijn conclu sie: 'Hij zinkt!'. Er hielp geen moedertjelief meer aan. Enkele uren later verdween de Jan van der. Heyde onder water. Een et maal later takelde een kraan van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak de blusboot weer bo ven. Maar het leed was al ge schied. Of het schip nou een etmaal of een maand onder water had gele gen, dat had allemaal weinig meer uitgemaakt. Die 24 uur is genoeg om een enorme schade aan te richten, zegt Niek Hoge land die de leiding heeft over de opknapbeurt. De tranen biggelden nog net niet over zijn wangen in de Oude Haven wordt niet ge huild maar de klap kwam toch hard aan. De schimmels groeien met de dag in het voorroefje. Er hangt een weeë lucht. De originele teak houten betimmering met koperen schroeven is kromgetrokken. Die kan zo in de open haard. De dub bele DAF-motor (niet origineel, wel twee maal honderdzestig pk) is meteen gaan roesten onder wa ter. Die moet dus overhaald wor den. De gloednieuwe bedrading is volledig afgekeurd. De stopcon tacten staan nu nog vol water. Om over de bergingskosten maar te zwijgen. Al met al een schade die akelig dicht in de buurt komt van de ze ventigduizend gulden die er al "aan het scheepje van zeventien meter was gespendeerd. Een troost is dat de verzekeringsmaat schappij Hudig-Langeveldt de schade waarschijnlijk volledig vergoedt. Het publiek kan al in het voor jaar kennismaken met de her nieuwde Jan van der Heyde. Niek Hogeland: „Als het zaakje klaar is gaan we er mee varen tij dens maritieme manifestaties. Ui teraard met blusdemonstraties en al." - - De rijke historie van de blus boot heeft zich grotendeels in de Amsterdamse grachtengordelaf gespeeld. In 1930 dook het vaar tuig voor het eerst op in .een kranteverslagvan een grote brand in een Amsterdams pak huis. De Jan van der Heyde (ei genlijk de Van der Heyde II, de nummer I vaarde vóór die tijd) had de vlammenzee vanuit een gracht geblust. Soms kwam het scheepje alleen langszij om de brandweerauto van water te voorzien, met zes slangen die op een verdeelkast, waren aangeslo ten. De toenmalige benzinemotor kon behoorlijk wat grachtwater oppompen. Pas in de zestig jaren werd de dubbele DAF-motor geïn stalleerd met een capaciteit van tienduizend liter water per mi nuut. De Jan van der Heyde werd genoemd naar de gelijknamige uitvinder van de brandweerspuit en was speciaal ontworpen om onder de lage bruggen door te va ren. Het stuurrad en het bluska- non aan dek zijn in een handom draai neer te Mappen. De schoor steentjes zijn snel los te koppelen. Zo is de Van der Heyde slechts 1.40 meter hoog. In 1923 werd er een langzaam- lopende benzinemotor in ge plaatst. Voor die tijd een moder ne motor, met veel vermogen. Aan een dieselmotor met gloeikop hadden de spuitgasten niks. Het voorgloeien nam kostbare tijd in beslag. De Van der Heyde was de enige blusboot voor de hele grachtengordel, dus elke seconde telde. Niek Hogeland: „Alles was gebouwd op snelheid. Het casco heeft bijna de vorm van een ka- no. De Van der Heyde heeft nog meer eigenaardigheden. Het is een zeer stijf gebouwd schip, met de spanten op hooguit dertig cen timeter uit elkaar. De kielplaten zijn maar liefst tien millimeter dik. Het heeft een dr'-' ^.e voor- stevén zodat het msi dienst kon doen als ijsbreker. In 1983 verkocht de Amster damse brandweer het scheepje voor één symbolische gulden aan het brandweermuseum in Helle- voetsluis. .Die zag nogal op tegen het onderhoud, dus kwam er snel overeenstemming met de stich ting Openlucht Binnenvaartmuse- um aan de Oude Haven in Rotter dam. De stichting heeft de Van der Heyde voor twaalf jaar in bruiMeen gekregen. Niek Hoge land: „Hij leek gaaf en compleet Maar toen we er nog eens goed naar gingen Mjken, kwam er toch heel wat meer werk bij." De oude blusboot is een vreem de eend in de bijt in de Oude Ha ven. Er woont niemand op, in te genstelling tot de andere schepen die er liggen met particulieren als eigenaar-bewoner. Er is daarom een aparte stichting in het leven geroepen om de opknapbeurt fi nancieel rond te krijgen. De stichting Openlucht Binnenvaart- museum kan zich zo niet vertil len aan de blusboot. „Het gaat goed met de stich ting," zegt Niek Hogeland. „We hebben vorig jaar de Nederlandse prijs gewonnen van de internatio nale Conservation Award. Dat le verde 21.000 gulden op. Begin dit jaar kregen we een extraatje van 40.000 gulden van de stichting Zomerzegels. Dat is een erken ning voor ons werk. Verder draaien we zonder een cent subsi die." KERAMIEK De kunstenares Iris van Wijt- vliet exposeert in galerie/konditorei Het Spectrum. Haar werk bestaat uit keramische kunstvormen en zijdeschilderin gen. Van Wijtvliet komt oor spronkelijk uit Duitsland maar woont sinds vorig jaar in Neder land. Haar eerste expositie vijf tien jaar geleden in Dortmund was een groot succes. De huidige tentoonstelling laat naast de zijdeschilderingen de meest uiteenlopende soorten glazuur en mengsels daarvan zien en is tot en met 17 november te bezichti gen, Het Spectrum aan de Sint Li- duinastraat 75 A is tijdens win keltijden geopend. TANGE 'Gotisch expressionisme', zo karakteristeert de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange zijn ei gen werk. Vanwege de invloed die de middeleeuwse boekschil derkunst en het 20e eeuwse ex pressionisme op hem hebben uit geoefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Hermandad, op de Grote Markt, De schilderijen van Tange zijn figuratief, met een abstracte ondergrond. Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. COÖPERATIE De Verbruikerscoöperatie Rot terdam heeft meer dan een eeuw bestaan. In 1860 werd de eerste coöperatieve winkelvereniging Neerlands Werkman opgericht en kort daarna volgde de Rotterdam se Verbruikersvereniging, de Ambtenarencoóperatie, De Voor uitgang en de socialistische co öperatie Voorwaarts. Na de oor log fuseerde de Vooruitgang met de in 1920 opgerichte Rooms Ka tholieke coöperatie De Ster. In het Nationaal Coöperatie museum aan de Lange Haven/hoek Appel markt in Schiedam is tot eind ok tober een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van deze co öperaties, geïllustreerd met ge schriften, foto's, contracten en oude gebruiksvoorwerpen. De openingstijden zijn beperkt: op donderdag is het museum open van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur. Op zater dag opent het museum haar deu ren van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. HARK! 'Hark! Now all things with one sound rejoice'. Deze benaming uit de opera The Fairy Queen van Henry Purcell heeft de kunste nares Liesbeth de Kruijf gegeven aan haar expositie, die vanaf za terdag te zien is in het Muziekin- formatie- en documentatiecen trum Ton Stolk aan de Westha- venkade in Vlaardingen, De Kruijfs' schilderijen en tekenin gen zijn dan onk en ontstaan tij dens het luisteren naar deze dra- matische opera. Zo zijn de the ma's van Purcell als liefde, haat, humor, verwarring en ijdeï- heid omgezet in beelden. Beel den, die volgens De Kruijf een on afhankelijke betekenis hebben maar des te toegankelijker zijn in combinatie met muziek. Tijdens de tentoonstelling wordt daarom muziek gespeeld, niet van Purcell maar van een modernere compo nist Michael Nyman. Hij liet zich net als de kunstenares inspireren door Purcell's muziek. 'Hark!...' is tot en met 25 november te be zichtigen, van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf uur en op zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. DERWISH Anneke van der Meer expo seert tot en met 8 november in de Vlaardingse Gemeentebibliotheek aan de Waalstraat. Van der Meer maakt gebruik van verschillende technieken. Haar inspiratie haalt ze uit de natuur, maar ook uit de politiek. Zo heeft ze een serie Afrika-collages gemaakt onder de titel 'Cry for Freedom'. Deze col lages zijn gemaakt van bitumen met papier en gaan over de apart heid en het leven in Afrika. Ze heeft ook veel belangstelling voor mythologie. Een serie conté schil derijen met de titel 'Swirling Der- wish' voert terug op een dans uit de Islamitische Godsdienst. Van der Meer heeft die bewegingen trachten vast te leggen in draai ende lijnen. De expositie is te be zichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek, SABLEROLLES „Schilderen is als een droom die toegang geeft tot een innerlij ke wereld." Deze uitspraak is af komstig van de kunstenares Ivon Sdblerolles, Schilderijen van haar hand met als titel 'Composities op Linnen' zijn tot 14 novem ber te zien in het Grand Theater- cafe De Harmonie aan de Sehie- damseweg 51 in Vlaardingen. Ivon Sablerolles werd in 1945 in Berlijn geboren. Eerder exposeer de ze in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. i DUMAS De Vlaardingse kunstenaar Pe ter Dumas exposeert in het kan toor van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaar dingen Tijdens de expositie, die tot 10 januari blijft hangen, zijn aquarellen van zijn hand te zien. Peter Dumas volgde van 1959 tot 1964 een opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunst in Rot terdam. Sinds die tijd exposeerde hij verschillende malen, onder andere in het Cultureel Centrum Hollandia en in het Gemeentemu seum van Maassluis, Voor het stadhuis, het Holybad en het Ho- ly-ziekenhuis maakte hij wand en gevelschilderingen. Samen met Wilma Kuil heeft .iij dit jaar panelen beschilderd in de ver bouwde Harmonie. FIGURATIEF 'Talent alleen is niet voldoen de'. Onder deze titel toont het ge meentemuseum in Maassluis werk van kunstenaars uit de tweede helft van de 19e eeuw en deze eeuw die figuratief werken. Naast werk van de vermaarde kunstenaar Sierk Schröder zijn er ook schilderijen te zien van John Hulk jr. ooit conservator in het Teylersmuseum in Haarlem en jonkheer mr. Johan de Jon ge. Het werk van De Jonge laat het Kurhaus in Scheveningen zien. De aquarellisten Herman Bogman en Rudolf de Bruin Oubo- ter zijn ook met werk vertegen woordigd. De expositie is te be zichtigen tot en met zondag vap 14.00 tot 17.00 uur. Op de tajn toonstelling is ook het schilderij 'Het rieten stoeltje' te zien, dat het gemeentemuseum van de Haagse kunstverzamelaar F. Klomp aangeboden heeft gekre gen. Raad praat later over meerjarenbegroting SCHIEDAM De meerja renbegroting 1991-1995 van de gemeente en de algemene poli-: tieke beschouwingen over .de' koers van het nieuwe college" wordt niet volgende week, maar Jater (vermoedelijk begin december) behandeld in de ge meenteraad. Gisteren is dit be sluit genomen na aandringen van de oppositiepartijen. De jaarbegroting 1991 zal nu op 5 november in een avond worden doorgesproken. Voor de raads- cornissie Sociale Vernieuwing geeft het opschorten van de meerjarenbegroting extra lucht voor het behandelen van een. concept-convenant voor de so ciale vernieuwing. Dit zware* onderwerp is gisteravond vart de agenda afgevoerd en ver-: schoven naar volgende week1 dinsdagavond. De reden hier voor is dat een aantal leden zegt onvoldoende tijd te hebben gehad om het pak van ander halve centimeter papier tot zich te nemen. Fikse buit bij inbraak Versmarkt SCHIEDAM Bij een in braak in de Versmarkt Ton Si mons aan het Dr. Wibautplein zijn verdwenen een audioset, weeg- en afrekenapparatuur, een telefax en een kopieerma chine. Tevens is een geldbedrag van duizend gulden weggen»;: men. De inbrekers verschaften, zich de toegang na het vernie-j len van een deurslot. «a jf Swingende j in De Tender a ii ■tv,: SCHIEDAM De jazzband. Scapes treedt donderdagavond vanaf half tien op in theaterca fé De Tender. De band brengt vooral eigen werk. Dat lijkt een garantie voor kwaliteit, want de bandleden komen allen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. De toegang is gra tis. Qorresteinin hst Passage-theaterj SCHIEDAM Hans Dorres- tein verblijdt zijn publiek vrij dag in het Passage-theater met zijn humoristische zwartgallig heidOp zeer* persoonlijke wijze zal hij in zijn programma „Lie deren van wanhoop en" cholera II" zijn grieven en angsten naar voren brengen. Het optre den begint om 20.15 uur. Kaar ten kosten ƒ17,50. CJP- en Pas65-houders betaleneen rijksdaalder minder. Scholieren even bij reinigingsbedrijf SCHIEDAM Twee meisjes en drie jongens van het Rotter damse Citycollege Sint Fransis- cus gaan morgen een dagje wer ken bij het Reinigingsbedrijf van de ONS. Hun verdiensten stellen ze beschikbaar aan het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef. Andere leerlin gen van die school zijn woens? dag actief bij verschillende Rofa terdamse bedrijven. Eenzelfde actie ten bate van Unicef bracht vorig jaar zesduizend gulden op. Educatief Centrum zoekt speelgoed voor crèches SCHIEDAM Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) kampt met een tekort aan speelgoed in de kindercrè ches. De kinderen van ouders die cursussen volgen bij het ECV worden in deze ruimten opgevangen. Zo'n ruimte wordt op korte termijn ook ingericht in het wijkcentrum De Blauwe Brug. Wie speelgoed wil af staan, kan dit afgeven in het MCM de Groothuis aan de Stadshouderslaan 30. Sophia Botormans geeft demonstratie Perga- mano SCHIEDAM Sophia Boter- mans geeft zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur een demonstratie van Pergamano in de boekhan del Mercurius aan het Hof van Spaland. Deze vonn van vrije tijdsbesteding uit Colombia neemt in Nederland een steeds grotere vlucht. Pargamano is een vorm van sierprikkunst, ge baseerd op perkamentpapier. Even naar buurvrouw: geld en camera weg SCHIEDAM Even naar de buurvrouw lopen is een 29jari- ge bewoonster van de Vlaardin- gerdijk gisteren komen te staan op het stelen van tweehonderd gulden en een fotocamera. In de luttele minuten dat ze afwe zig was, sloeg een inbreker via de achterzijde van de woning zijn slag. (INOKONDÉN MEOEDEUNG1 CAUENBURGSTRMT 80 VUWWNGEN - TEL. 010-4343096 ■O'KV- j SI

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1