Veel lof voor ontwerp binnenstadsplan feSS.ii.f PvdA ontvreden; Groen Li nks gelukkig 'Gezondheidszorg heef t meer reclame nodig' Het Vrije Volk SCHIEDAM Claudia Bouwens heeft kant-en-klaar plan voor energiezuinige supermarkt aan het Hemaplein 'Kwaliteit van opleidingen in gezondheidszorg te laag Ik wou Ik wou (2) ws 0QR De ministers zeuren Braadrie Woning zoekenden massaal naar spreekuur Reijnhout PAGINA 4 WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 Door Ben van Haren SCHIEDAM Het Stadserf is ideaal als plein en park rond de bestaande ruïne en nog op te gra ven resten van het slot. Daartegen over kan dan aan de Broersvest een nieuw gebouw met tweede Passage, energiezuinige super markt, een warenhuis, parkeerga rage en 59 woningen verrijzen. De kersverse ir. Claudia Bouwens heeft er een kant-en-klaar plan voor. In een door de hoogleraar bouwkunde, prof, J. van der Does, 'goed doorwrocht verhaal' genoem de afstudeerpresentatie voerde de 25-jarige Schiedamse gisteren aan de Technische Universiteit in Delft vele argumenten aan om in plaats van het Stadserf het Hema plein te bebouwen en de ABC-ves- tiging aan de Lange Kerkstraat te vergeten. Ze bereikte hiermee als eindcijfer een acht en kreeg veel lof, Claudia Bouwens heeft een uit gekiend ontwerp gemaakt, waarin talloze nieuwe gedachten zitten over wonen en winkelen in een binnenstad. Haar gebouw staat in het verlengde van de bebouwing aan de westzijde van de Broersvest op het Hemaplein. Ze heeft hierin afgerekend met de ABC-filosofie, die uitgaat van een gezamenlijke vestiging van Albert Heijn, Blok- m Claudia Bou wens tijdens de presentatie van haar plan voor de be bouwing van het Hema plein in de Technische Universiteit te Delft. 3 ker en C fr A. „Je gaat toch zeker niet met een volle boodschappen tas een nieuwe broek kopen," kri tiseert zij de uitgangsstelling, die volgens haar ook binnen de AH-or- ganisatie steeds meer tegenstand ontmoet. Claudia gaat terug tot de basis van de supermarkt. „Een overdek te markt, zoals we die in het bui tenland zo veel zien en waar van alles te koop is." Ze heeft voorbeel den in Turkije (Egyptische bazar Istanbul), Frankrijk (Lafayette en Henri Sauvage in Parijs) en de Verenigde Staten bekeken om van supermarkt en warenhuis in de binnenstad meer te maken dan blokkendozen. In haar ontwerp krijgt het daglicht een belangrijke rol, wat minder kunstlicht nodig maakt en de veiligheid bevordert. Om dat te bereiken heeft ze een passage ontworpen over de zicht lijn, die de plaatselijke planologen tussen de Singelkerk en de Grote of St. Janskerk hebben getrokken, een grote glazen wand aan de zuid zijde en vele daklichten. Kleine koepels naast bomen staan op de daken van de vooraan gelegen su permarkt en een grote koepel bo ven een vide in het aan de andere zijde van de passage gelegen wa renhuis. Een van de vele andere milieu aspecten, die ze in haar ontwerp heeft opgenomen, is het gebruik van de afvalwarmte van de koelin stallaties voor vloerverwarming in de supermarkt. Sprak prof. Van der Does over een 'doorwrocht plan', ir. I. Salo mons had het over een leuk plan waarin veel lichte kleuren zijn ge bruikt. De in Schiedam geboren en getogen Bouwens gaf hiervoor als verklaring: „Ik wilde in het al zo sombere Zwart Nazareth eens iets fris neerzetten." Haar mentor ir. Wiek Röling werd bijna lyrisch over het plan. De grootste lof gaf hij voor de aan dacht, die het menselijke detail heeft gekregen in dit toch redelijk grote plan. „Het is een uitvoerbaar afstudeerproject. Buitengewoon boeiend," aldus Róling. BRIEVEN VAN KINDEREN De ministers zeuren altijd over het milieu. Maar ze doen er niks aan. Want wat heef het milieu nou aan poli tiek, niks tog zeker. De ozonlaag is al zo dun. En we moe ten alles doen om de natuur te redden. Want dat gat boven Alaska wordt steeds groter. Want anders kunnen onze kin deren straks niet meer buiten leven en spelen. En dan zit ten de ministers te zeuren over het milieu. En als ze uitge- zuird zijn dan rijden ze weg in hun auto zonder catalisator. Ja een enkele heeft er dan nog een. Dus latten ze er dan wat aan doen. Want een beter milieu begint bij je zelf. Nathalie, 11 jaar Rotterdam 1 Ik wou dat'ik'een fee was. Ik wou dat ik beroemde was. Ik wou dat ik een reddingsspichade was. Sabrina, 7 jaar Rotterdam Fractieleider Hans Bakker (PvdA) gaat uit van forse aanvaring met college over nieuw beleid Ik wou dat ik kapper was. Ik wou dat ik goet in sckool was. Celesia, 7 jaar Rotterdam msma Wmmm Ik zei tegen mijn vader laten we naar braadrie gaan. En mijn broer zei het ook. En mijn vader zei oke. Dan gingen we naar braadrie. Dan winnen we het beer. Yahya, 7 jaar Rotterdam Twintig leden van Groen Links spraken gisteravond over de meerjarenbegroting. In het midden wethouder Bart de Leede met rechts van hem fractieleider Bea Oomens. SCHIEDAM Het Regionaal Overleg LeerlingenraJen voor Op leidingen in de Gezondheidszorg heeft vanmiddag tijdens de ope ning van het vernieuwde gebouw van de Centrale School voor Oplei dingen in de Gezondheidszorg in Schiedam geprotesteerd tegen de manier waarop er op dit, soort scholen op dit momentwordt lesggegeven. Een afvaardiging van het Overleg overhandigde Staatsse cretaris H. Simons (WVC), die het schoolgebouw opende, een protest brief met daarin aanbevelingen voor een nieuwe schoolregeling. Volgens woordvoerder Jaap van Vliet van de gezamenlijke leerlin genraden is de kwaliteit van de opleidingen, sinds die in 1986 zijn veranderd, omlaag gegaan. In dat jaar werd de landelijke regeling voor opleidingen in de gezond heidszorg afgeschaft. „Het gevolg is, dat er nu verschillen zijn tussen de lesprogramma's en de manier van toetsen bij de diverse opleidin gen," aldus Van Vliet. Deze verschillen hebben te gro te gevolgen voor de leerlingen, meent het Regionaal Overleg, „Als het ziekenhuis, waar de opleiding wordt gegeven, een slechte naam heeft, krijgen de leerlingen tijdens sollicitaties vaak te horen dat zij niet in aanmerking komen voor de vacature," verklaart Van Vliet. Hij meent dat met het instellen van opnieuw een landelijke regeling de kwaliteitsverschillen tussen de verschillende opleidingen wegge werkt wordt, waardoor de leerlin gen van nu slecht bekend staande ziekenhuizen minder problemen ondervinden bij het zoeken naar een baan. Door Rein Wolters SCHIEDAM Fractievoorzit ter Bea Oomens van Groen Links is 'redelijk tevreden' over de sa menwerking met de PvdA en D66 in het gemeentebestuur. Zij ver klaarde dit gisteravond tijdens een ledenvergadering van haar partij, waarbij de behandeling van de meeijarenbegroting 1991-1995 centraal stond. Tussen de fractie van de PvdA en het college van burgemeester en' wethouders lijkt daarentegen een fikse aanvaring over het meerjarenbeleid 1991-1995 onvermijdelijk. De socialisten zullen tijdens de behandeling van de begroting en het beleidsplan het college houden aan jaarlijks minimaal één percent (2,6 miljoen gulden! nieuw beleid. „Deze afspraak is vastgelegd in de samenwerkingsovereenkomst tus sen de PvdA, Groen Links en D66, maar daar is vrijwel niets van te rug te vinden," legt fractieleider Hans Bakker van de PvdA uit. „In de meerjarenbegroting is aan deze afspraak niet of vrijwel geen gestalte gegeven. In onze op tiek kan dat niet en daarom zal het college door ons danig aan de tand worden gevoeld," stelt hij strijdbaar in het vooruitzicht. „Die regeling van één' percent nieuw beleid is trouwens afkomstig uit ons eigen PvdA-verkiezingspro- gramma. Juist daarom waren wij later zo tevreden toen bleek daf ons voorstel in de samenwerkings overeenkomst verankerd is gewor den." Bakker benadrukt overigens voor de rest bijzonder tevreden te zijn over de wijze waarop het col lege de meerjarenbegroting heeft samengesteld. „Er is daarin best al sprake van veel nieuw beleid en er zijn knopen doorgehakt," geeft hij toe. En: „Denk aan het besluit tot realiseren van het Stadserf, waar voor het college veertig miljoen gulden heeft uitgetrokken. Prima, al is me nog niet precies duidelijk hoe het college die uitgave gaat dekken. Uit ons verkiezingspro gramma zijn veel onderdelen over genomen. Uitstekend," compli menteert hij royaal. Lof zegt Bak ker eveneens te hebben voor het college-werkprogramma. „Maar het college heeft onvol doende rekening gehouden met nieuw beleid. Over een periode van vier jaar moet voor nieuw be leid tien miljoen gulden worden gevonden in de begroting. Nu het college dat heeft verzuimd, zal on ze fractie tijdens de algemene be schouwingen voorstellen doen. Dat kan best eiden tot een forse aan varing," sluit de nieuwe PvdA- fractieleider niet uit. Zijn fractie heeft een waslijst van wensen voor nieuw beleid sa mengesteld. Bakker somt willekeu rig enkele onderdelen op. „Wij willen bijvoorbeeld de peuterspeel zalen uitbreiden en liften bouwen aan flats in Nieuwland. Verder willen we extra aandacht en on derhoud voor wandel- en fietspa den. Daarnaast moet er een kwali teitsverbetering komen onder het personeel en dat geldt ook voor de voorlichting vanuit de gemeente.' Bea Oomens sprak gisteren bij GRoen Links het vermoeden uit dat met name binnen de PvdA nogal eens een robbertje wordt ge vochten om da drie wethouders in toom te houden. Uit haar onder toon viel op te maken dat de drie bestuurders soms meer oor zouden hebben voor de ideeën binnen het college dan er binnen de PvdA worden bekokstoofd. „We moeten niet teveel aan de hand van de PvdA blijven lopen, maar duidelijk ons eigen gezicht profileren en vooral onze eigen ideeën realiseren," zei Oomens tot de twintig belangstellenden in Het Filmhuis. Wethouder Bart de Leede karakteriseerde zijn bevin dingen over de werkwijze binnen het college als 'behoorlijk positief en verklaarde verder dat van het programma van Groen Links rede lijk veel is gehonoreerd. „Zelfs on danks dat er bij ons aantreden in mei al veel zaken voor 1991 waren vastgelegd." Als een van de zaken die zijn 'binnengehaald' noemde hij het in stellen van een spreekuur van de leden van het college. „Het func tioneert nu, hoewel er wel sommi gen zijn die met tegenzin aan de slag zijn gegaan," vatte De Leede samen. Volgens hem draagt het spreekuur bij aan verhoging van de kwaliteit van het gemeentebe stuur. Het college-werkplan om schreef De Leede als een goede lei draad voor de uitvoering van het beleidsplan voor de periode 1991-1995 met daarin een verdere ontwikkeling van de woonwijk Spaland en de bouw van het Stads erf met een nieuw bestuurscen trum, theater en bibliotheek. Hij rekende voor dat voor nieuw be leid in vier jaar tijd 12,7 miljoen gulden beschikbaar komt. „Het is een forse operatie die met kop en schouders uitsteekt boven hetgeen in de jaren tachtig is geschiedt," zo betoogde hij. SCHIEDAM Ruim vijftig be zoekers kwamen gisteren naar een informatiemiddag over schakelcur sussen in het vernieuwde gebouw van de Centrale School voor Oplei dingen in de Gezondheidszorg. De organisatie sprak zelf over een re delijk aantal terwijl het de bezoe kers tegenviel. Sommigen vulden een formulier in om in aanmer king te komen voor éen van de cursussen. De belangrijkste reden voor de open middag is het tekort van tus sen de 80 en 100 vakatures binnen de regio Nieuwe Waterweg Noord voor verzorgend en verplegend personeel. De CSOG, die staatsse- cretaris Simons vanmiddag offici eel heeft geopend in het voormali ge zusterflat, verzorgt het theoreti sche deel van de opleiding tot A- verpieegkundige voor het Schie- land Ziekenhuis in Schiedam, het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen en de Verpleeg-en reactiveringscentra DrieMaasStede in Schiedam, Drie- Maashave in Maassluis en het Zon nehuis in Vlaardingen. Directeur Hans van Wijk is op timistisch gestemd als hij spreekt over de mogelijkheden om het te kort van geschoold personeel aan te pakken. „In april van dit jaar is in samenwerking met de Stichting Beroepseducatie een schakelcursus van start gegaan. Doel hiervan is om mensen die geen aansluitende opleiding hebben om in aanmer king te komen voor een verpleeg opleiding, toch de kans te geven ach bij te scholen. Ons is gebleken dat vooral mensen die slechte er varingen hebben met een of ande re school extra gemotiveerd zijn om voor iets anders te kiezen". In de toelatingseisen voor de schakelcursus staat dat de leeftijds grens van 18 tot 40 jaar loopt. Van Dijk:„We hebben deze week toe stemming van het ministerie ge kregen om een part time-opleiding te verzorgen. We richten ons hier bij vooral op moeders met school gaande kinderen, die hun extra tijd willen besteden aan deze op leiding. En ten slotte is er met in gang van april volgend jaar een mogelijkheid voor ziekenverzor genden, om een voortgezette oplei ding te volgen tot A-verpleegkundi ge". De groep die gisteren afkwam op de voorlichtingsmiddag bestond hoofdzakelijk uit jongeren van rond de twintig. Jeannet van On- selen en Jan Jansen doen een op leiding voor Agogisch werk bij schoolgebouw 'Die Flaerdinghe' in Vlaardingen-Oost. Zij vinden dat er veel meer reclame mag worden gemaakt voor de gezondheidszorg. Min of neer toevallig kwamen we een folder tegen op school. Maar we merken nu dat we het hardstikke leuk vinden om de ver pleging in te gaan. De bedoeling van het CSOG is om in de toekomst meer aan de weg te timmeren, zegt van Dijk. ,Hoe houden we de mensen op hun post als ze hier eenmaal wer ken", filosofeert hij direct verder. Het antwoord volgt meteen: „In ja nuari beginnen we aan bijscho- lingscursusser voor zowel ver pleeghuizen als ziekenhuizen. We hebben gemerkt dat het belangrijk blijft je personeel te motiveren en aan te sporen tot zo efficiënt moge lijk werken". SCHIEDAM De gemeen te Schiedam overweegt om op korte termijn een speciale re geling te treffen voo vragen en klachten op het gebied van Volkshuisvesting. Daarnaast wil het gemeentebestuur gaan bekijken of het systeem van woonruimteverdeling verbe terd kan worden Aanleiding hiervoor is de grote toeloop naar het spreek uur van wethouder Adri Re ijnhout. Woningzoekenden, die in Schiedam een huis wil len hebben, blijken momen teel elke gelegenheid aan te grijpen om hun nood kenbaar te maken. Wethouder A. Re ijnhout van Volkshuisvesting zag tijdens zijn eerste spreek uur vrijdag tot zijn schrik maar liefst zestig mensen op het wachtbankje zitten. Een groot aantal daarvan bleek op zoek te zijn naar een huis en verwachtte dat de weihouder daarbij zou kunnen helpen. Anders dan de woningzoe kenden vrijdag verwachtten, kan de wethouder van Volks huisvesting niet 'zomaar' wo ningen toewijzen. Het spreek uur van Reijnhout is dan ook niet bedoeld om bestaande lo ketfuncties van de gemeente te vervangen. De gemeente' verzoekt daarom woningzoe kenden niet meer naar het spreekuur te komen. Zij zou den alleen maar teleurgesteld worden. Spreekuurbezoekers, die vrijdag aandacht kwamen vragen voor andere onderwer pen, konden in veel gevallen niet geholpen worden omdat het spreekuur al 'vol' was. Vrouw weert aanrander met klappen paraplu SCHIEDAM Een 29-jarige vrouw uit Rotterdam heeft gis teravond door gillen en met be hulp van haar paraplu een aan rander op de vlucht gejaagd. Zelf liep ze bij de schermutse ling een klap in het gezicht op.' De vrouw werd laat in de avond afgezet bij het wooncen- trum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan, waar ze werkt. Op weg naar de voordeur sprong een man op haar toe. Hij greep de vrouw vast, waarna de wor steling ontstond en waarbij de vrouw ten val kwam. Auto over de kop: bestuurder ongedeerd SCHIEDAM Ongedeerd is gistermorgen een 26-jarige Schiedammer op de Nieuwe Damlaan uit zijn tot schroot verworden auto gekropen. Om streeks kwart voor acht raakte hij bij het viaduct onder het" station Nieuwland een beton- nen rand. De auto sloeg over de, kop en kwam tegen een beton nen muur tot stilstand. Licht gewond zijn twee automo bilisten gisteravond opgenomen in het Schieland-Ziekenhuis, Als gevolg van het niet verle nen van voorrang botsten een 32-jarige Schiedammer en een 42-jarige man uit Maassluis op de kruising van de Westfranke- landsedijk en de Admiraal de Ruyterweg op elkaar. Auto met kostbare apparatuur gestolen SCHIEDAM Een Opel Ka- -1 dett met het kenteken YD-26-' BL is gisteren gestolen van het Griegplein. In de auto lagen,j meetinstrumenten, die een" waarde vertegenwoordigen van dertigduizend gulden. Twee auto's in sloot SCHIEDAM De politie H stelt een nader onderzoek in naar twee auto's van Schiedam mers die gisteravond op het sportcomplex Harga onbeheerd in een sloot zijn aangetroffen. De eerste werd gevonden langs het Trimpad nabij de voetbal vereniging Schiedam. De politie vermoed dat deze auto was be trokken bij een aanrijding. De tweede auto lag in een sloot bij de velden van HBSS, Deze is vermoedelijk in het water ge duwd. Drukwerk: afscheid in het Passage Theater SCHIEDAM -De Amster damse popgroep Drukwerk is bezig aan een afscheidstoernee. Hierbij doet de populaire groep vrijdagavond ook het Passage 'heater aan. Harry Slinger en de zijnen beginnen om 2Q.15 uur. Toegangsprijs 22,50. Pas houders ƒ20,00. O 2 ZD O Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam. Je adres, je leeftijd en Je woonplaats. ff f. i li iïari ii w x

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1