Activiteitencommissie staakt werk in Blauwe Brug LAAPONI 'Regelmaat en op tijd een borreltje os het recept voor een lang leven' j j Het Vrije Volk Conflict met gemeente lijkt onoplosbaar; het is gedaan met bingo, klaverjassen, ruilbeurs en kinderrommelmarkt Flets als beloning GFT-slagz i Burgemeester geanimeerd in gesprek Nt>9 extra personeel bij gsd Onze winterkollektie Finse kleding is kinnen 5 FABEF 'i w& PAGINA 4 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Tussen de ge meente en de Stichting Activitei ten Commissie van de Blauwe Brug (SACBB) is een schier onop losbaar conflict ontstaan. Voor de 24 vaste medewerkers van de SACBB is dat reden tot stoppen met de activiteiten. Vanaf 1 janua ri 1991 is het gedaan met de orga nisatie van periodieke activiteiten zoals bingo, klaverjassen, ruilbeurs en kinderrommelmarkt. Een aan tal cursussen loopt nog door tot de maand mei, maar wordt daarna opgedoekt. De stichting heft zich zelf vervolgens op. „Wij kunnen ons niet vinden in de gemeentelijke plannen voor de Blauwe Brug. Die brengen een ver bouwing mee van ongeveer acht ton. Daar voelen de incidentele ge bruikers van het wijkgebouw niets voor," benadrukt secretaris N.J. Harpe. „Ook wij als activiteiten commissie hebben de gemeente meegedeeld, dat we geen behoefte hebben aan de voorgestelde veran deringen." Harpe meent dat er onvoldoen de wordt geluisterd naar de ge bruikers. „Wat wij nodig hebben is een eigen kleine kantoorruimte. Daar vragen we al zeven jaar om. Door betrokken ambtenaren van het Stadskantoor is de boot steeds afgehouden met vage antwoorden en niets zeggende beloften. Maar intussen moeten we ons al die ja-, ren al behelpen met een klein kastje naast de receptie en een kast in een ruimte die voor ieder een toegankelijk is." Hij klaagt verder: „Als we moeten vergade ren betekent dat aan anderen vra gen om een ruimte. De Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord !SSSN) beschikt in de Blau we Brug bijvoorbeeld wel over drie eigen ruimten." Ronduit boos zegt Harpe te zijn over de wijze waarop de privatise ring van de Blauwe Brug wordt aangepakt. „Van het Stadskantoor is nog nooit iemand op onze werk vloer komen kijken hoe we wer ken. Juist deze mensen komen nu met voorstellen voor een groot scheepse verandering." Harpe_vftr djer:, ^^verantwoor delijke wetfiouder A. F. de Leede (Groen Links) is een vriendelijk man en hij zal het ongetwijfeld al lemaal best goed bedoelen. Met vrijwilligers kan of wil hij echter geen rekening houden. Ook de heer B. J. M, Hakkenbroek (chef van de secretarie-afdeling voor Cultuur, Sport en Jeugdzaken) heeft weinig goede woorden over voor ons handelen. Hij stelt de ac tiviteitencommissie verantwoorde lijk voor de problemen die zich nu voordoen. Van dat geharrewar zijn we moe geworden en daarom is in samenspraak met de medewerkers het besluit tot stoppen genomen." Wethouder De Leede zegt het compliment waarin hem vriende lijkheid wordt toegedicht erg sym pathiek te vinden, maar betreurt het tegelijkertijd in hoge mate dat de SACBB niet verder wil gaan. En: „De verwijten zijn niet op zijn plaats. Juist daarom is het jammer dat men zich opheft. Het besluit druist in tegen ons streven om de Blauwe Brug functioneler in te richten en daardoor een efficiën ter gebruik mogelijk te maken. Door op te stappen zet de SACBB zichzelf buiten spel." Secretaris Harpe beaamt dit. Hij spreekt echter tegen dat de wijk de dupe wordt van het be sluit. „Ongetwijfeld zal de SSSN inspelen op ons weggaan en ook cursussen gaan organiseren, zoals wij dat deden. Voor ons is de maat vol. Van lieverlee zijn er zoveel er gernissen ontstaan die geen andere weg meer laten." Zoals bekend wil de gemeente af van het beheer van het tienjari ge wijkcentrum De Blauwe Brug. Een Leids onderzoeksbureau vindt dat alle huurders (behalve de bi bliotheek en de muziekschool) on dergebracht moeten worden in de nieuw te vormen Stichting Centra le Unit. Onder deze paraplu moe ten alle gebruikers gaan samen werken. „Dat willen we niet, want onze doelgroep is een andere dan die van de SSSN. Wij willen zelf standig blijven functioneren, maar die mogelijkheid is ons niet gela ten. De gemeente wil in het ge bouw alles en iedereen op één hoop vegen." Wethouder De Leede spreekt dat met klem tegen. „Ons enige doel is een beter gebruik van het dure gebouw. Voor het vervullen van dit streven is het ook nodig dat een ingrijpende verbouwing plaatsvindt, waardoor nu loze ruimten renderend gebruikt kun nen gaan worden. Ongetwijfeld zal binnen het verbouwingsplan ook de mogelijkheid bestaan voor een eigen ruimte voor de SACSS." Secretaris Harpe zegt dat niet zo helder te zien. „Het is nog steeds niet helemaal duidelijk waar het met een verbouwing pre cies heengaat." Mevrouw A. van de Hammen-de Nies uit de Mandenmakershof (mid den) is sinds gisteren de gelukkige bezitster van een nieuwe fiets. Ze kreeg de tweewieler overhandigd door P. Jongbloed (rechts), de chef buitendienst van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De fiets was de hoofdprijs van een prijsvraag die in september is uitge schreven bij het invoeren van het gescheiden ophalen in Woudhoek van groente-, fruit en tuinafval (GFT-afval). De twee prijs was voor mevrouw C. J. Weeda (links), de derde prijs voor mevrouw M. C. Kor- naat (tweede van rechts). Op een ongedwongen wijze is gisteravond in het Novotel in Schiedam een start gemaakt met de partnerstedenconferentie tussen Esslingen (Duits land), Neath (Engeland), Velenje (Joegoslavië), Vienne (Frankrijk) en gastheer Schiedam. Burge meester drs. R. Scheeres bewoog zich op een onge dwongen wijze tussen de gasten (zie foto) en voer de geanimeerde gesprekken. Vandaag is inhoude lijk geconfereerd in de aula van het Stedelijk Mu seum, waar ook Euro-parlementariër Ir. E.P. Wol- tjer zich in de discussie mengde. Morgen maakt het gezelschap met de salonboot Diane een rond vaart door de havens van Rotterdam. Ook worden bezoeken gebracht aan branderij De Tweelingh en molen De Vrijheid. In de Noordmolen wordt mor gen de dag besloten met een diner. Zondag vertrek ken de deelnemers aan de partnersteden-conferen tie weer naar buis. SCHIEDAM De decentralisa tie van de bijzondere bijstand naar de gemeenten, de verschillende projecten van sociale vernieuwing en de actieve publieksvoorlichting. Het is wel zeker dat de Gemeente lijke Sociale Dienst de hoeveelheid werk in de komende jaren zal zien toenemen. Of dat ook een uitbrei ding van de personele bezetting tot gevolg zal hebben, is nog niet dui delijk. Binnen de GSD onderzoekt een werkgroep momenteel of extra personeel in de nabije toekomst moet worden aangetrokken. En ie dere drie maanden maakt de raadscommissie Sociale Zaken een soortgelijke afweging. GSD-direc- tiesecretaris Ronald Jaggie acht het niet onwaarschijnlijk dat extra mensen zullen worden aagenomen. De aanstaande projecten in het kader van de sociale vernieuwing zullen voor een aanzienlijk deel door de GSD worden uitgevoerd. „Speerpunten zullen vooral zijn ac tiviteiten als scholing, kinderop vang en herintreding, zegt Jaggie. Op grond van cijfers over de eerste drie kwartalen wil de GSD zich bijvoorbeeld nog actiever gaan bemoeien met de problemen van de allochtonen, de zogenaam de medelandèrs. In drie jaar tijd is het percentage buitenlanders dat een beroep deed op de RWW-uitke- ringen namelijk met vijf percent gestegen, van vijftien in 1987 tot twintig percent in 1990. Jaggie: „We zullen proberen het taalprobleem weg te nemen door in samenwerking met het Educa tief Centrum Nederlandse taalcur sussen op te zetten. Als een buiten lander een uitkering bij ons komt aanvragen, zullen we gelijk zijn si tuatie bekijken. Dan kunnen we hem wijzen op scholingsmogelijk heden of taalcursussen." Anderzijds zal het actieve voor lichtingsbeleid worden voortgezet. Zo'n twee jaar gelden stapte de GSD af van een voorlichtingsbe leid dat vooral werkte via affiches en spreekuren op het GSD-kantoor. Die aanpak veroorzaakte een flinke toename van het aantal ver zoeken en bijdragen om medische redenen. In 1986 waren er nog 338 toewijzingen, vorig jaar wer® den al 889 bijdragen verleend. Be jaarden maken ook steeds meer ge bruik van de mogelijkheid om be paalde vervoerskosten via de GSD terug te krijgen, zo blijkt uit het verslag. Toch nam vong jaar het cliëntenbestand van de GSD af met 110 uitkeringsgerechtigden. Op dit moment ontvangen nog 4764 men sen een periodieke uitkering. In het laaste kwartaal kreeg de dienst slechts te maken met zes bezwaar schriften en twee klachten. Overigens lijkt de GSD proble men met de zogenaamde agressie ve cliënten grotendeels onder con trole te hebben. Tijdens de eerste drie kwartalen van dit jaar wer den 'maar' twee GSD-medewerkers agressief bejegend. Vorig jaar wer den maar liefst 31 gevallen van agressie geconstateerd. Naast de reeds door ons gevoerde merken Marimekko en Vuokko hebben wij nu een derde merk in kollektie. Finn Fashion, fijne winterkleding van 100% katoenen stof. Ook in grote maten. Waai eens aan. tot ziens. amm P£>» telefoon 010-4343685 het finse winkeltje van „HET WAAIGAT" hoogstraat 225 vlaardingen Door Rein Wolters ROTTERDAM „Laatst vroeg de dokter bij een periodiek onderzoek of ik weieens last van hartkloppingen had. Ja, zei ik, maar alleen als ik verliefd ben. Ha, ha. Zus en ik houden van een grapje. Trouwens, hier aan boord van de Rex Rheni vaart een aan bidder mee. Hij schonk me deze twee rode rozen. Ik ben nog ner gens vies van, dus ook niet van mannen." Geertje Voorhorst knipoogt quasi ondeugend. De Rotterdam se hoopt 1 december haar eeuw feest te vieren, haar honderdste verjaardag. „Leuk, maar niet bij zonder," zegt ze er zelf van. Ze zegt een rijk en bewogen leven achter zich te hebben met hoog tepunten en diepe dalen. Haar 95-ste verjaardag werd vijf jaar geleden op het cruise passagiersschip Archillo Lauro minder prettig gevierd. Het schip werd ter hoogte van Egypte door Palestijnse commando's gekaapt en daarbij viel één dode. Geertje en haar zus Benjemina praten er liever niet meer over. De 96-ste geboortedag is door het voorval niet (zoals gebruikelijk) tijdens een reis gevierd, maar thuis. Als geschenk kreeg Geertje ditmaal een papegaai. „En die lult ons nou elke dag de oren van het hoofd," grijnst ze. „Laten we praten over de dag van vandaag en niet over de el lende van toen," blikt Geertje enige ogenblikken later vervol gens olijk over haar bril. „Ik voel me uitstekend en vitaal, al ben ik ontegenzeggelijk natuur lijk wel een mens van een dag. Mijn leven is geleefd. Het aller grootste deel is gepasseerd. Alles wat ik nu nog mag beleven is ex tra. Daar geniet ik dan ook in tens en met bijzonder veel ple zier van." Aan Geertje is niet te zien dat ze honderd lentes telt. Trouwens, haar zuster Benjemina oogt eer- Geertje (links) en Benjemina Voorhorst aan de wandel in de Drosselgasse in de toeristen plaats Hüdes- heim. De hoog bejaarde zussen maken min stens twee keer per jaar een buitenlandse reis met de Rot terdamse 50+- Vakantieclub. der zeventig dan de negentig jaar die ze in werkelijkheid is. Samen zijn ze honderdnegentig jaar en samenwonen doen ze ook al een half mensenleven. Om de sterkte van het geslacht Voorhorst te be nadrukken zij nog vermeld dat drie jaar geleden op 99-jarige leeftijd de oudste broer is overle den en vorig jaar op de leeftijd van 94 jaar een zuster. Maar in een gezond leven verkeren naast Geertje en Benjemina ook nog broer Johan (98) en de zussen Maria Elisabeth (96), Elisaheth (87), Pieter Nel (85) en Johanna (81). „Als de mensen ons verhaal horen vragen ze steevast of vader en moeder er ook nog zijn," lacht Benjemina. „Moeder is 94 jaar geworden en vader maar 69, Ge zien zijn vitaliteit had hij héél oud kunnen worden. Helaas is hij gestorven aan de gevolgen van een motorongeluk." De kinderen Voorhorst zagen het levenslicht op een bloemen- kwekerij aan De Grote Werf in Overschie, toen nog geen buiten wijk van Rotterdam. „Ons huis stond ongeveer tussen de Schie en de huidige rijksweg 13 tussen Rotterdam en Delft," diept Geer tje uit haar rijke geheugen op. „In Overschie doorliep ik de School Met de Bijbel en daarna werd ik verkoopster in porselein en grafkransen bij Van Balen in de Insulindestraat in Rotterdam. Vervolgens trouwde ik met een inkoper van tabak en kreeg als achternaam De Langen. Tien jaar woonden we in de Zwartjan- straat om daarna te verhuizen naar Duisburg. Aansluitend heb ik 27 jaar gewoond in Bielefeld in Westfalen. Mijn man stierf na 45 jaar huwelijk, nu 25 jaar gele den. Kinderen hebben we niet gekregen. Mijn hart trok toch weer naar Rotterdam en daarom ben ik weer teruggekomen." Benjemina is enige jaren ge trouwd geweest. Vijftig jaar gele den besloot ze dat er geen beter leven is dan het vrijgezellenbe staan. Ze begon een schoonheids salon, die ze tot haar 81-ste heeft gedreven. „Toen vond ik het wel letjes. Anderen stoppen al met werken op met 65-ste of zelfs eerder," vertelt ze nuchter, on dertussen een slokje Schiedams gedistilleerd wegwerkend. „Jongen," zegt ze en tegelijk vertrouwelijke knijpend in een hand, „regelmaat is dé formule voor een lang leven. En denk erom dat wij regelmatig leven." Geertje valt bij: „Dat klopt. Elke dag sta ik om kwart voor zeven op. Als eerste Dan douche ik en zet thee voor Benjemina. Als zij daarna heeft gedouched, dan drinken we koffie en ga ik de boodschappen doer bij de Kon- mar in het winkelcentrum De Oosterhof. Néé, niet met de bus of de auto. Niks hoor...lopend." „Ik kan soms best boos wor den als die oude mensen niet doorlopen. Daarna drinken we rond twaalf uur ons borrelye. Dat hoort erbij. Benjemina gaat vervolgens koken. Na het eten en de afwas doen we een dutje. De rest van de dag vullen we met kaarten en handwerken. Néé, de televisie neemt in ons leven nau welijks een plaats in. Wel de kranten. Die pluizen we dagelijks uit. Vervelen doen we ons nooit. En achter de geraniums gaan zit ten staren doen we ook niet. Dan ben je veel te snel een oude vrouw..." Tot het vaste pandoer behoort dagelijks het bestijgen van de ho me-trainer, „Allebei 's avonds een kwartiertje peddelen. Onze spieren blijven er soepel van. Nee, sinds een paar jaar fietsen we niet meer op straat. Die rot- brommers, weetjawel. Die scheu ren maar voorbij. Als gezond mens krijg je daar een spontane hartverzakking van." Bi) snelheidscontrole Horvathweg 34 bonnen SCHIEDAM Tijdens een controle van twee uur heeft de politie gistermorgen op de Hor- ■athweg 34 automobilisten be trapt op te snel rijden. Een au tomobilist werd staande gehou den nadat een snelheid van 104 kilometer per uur was gemeten. Ter plekke mag 50 kilometer per uur worden gereden. Andere Liebregts VLAARDINGEN Niet de Vlaardingse kapper Liebregts maar zijn collega en naamge noot uit Maasland is degene die bij het Hoofdbedrijfschap Am bachten heeft geprotesteerd te gen de verplichte bijdrage van tweehonderd gulden aan een landelijke reclamecampagne. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven stelde Lie bregts (uit Maasland) deze week in het ongelijk. Roel Reiné met solo over Koning Arthur SCHIEDAM 'Arthur (op z'n kop)' is het derde solopro gramma van Roel Reiné. Hij speelt in anderhalf uur de voor geschiedenis van Koning Ar thur. Morgenavond te zien in theater De Teerstoof, Nieuw- straat 12. Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijs ƒ15,00. Pashou ders/ 12,50. Inbrekers halen kelder leeg in Nieuwiand SCHIEDAM De kelder on der een flatwoning aan de Van Karnebeekweg in Nieuwiand is door inbrekers vrijwel leegge stolen. Na het verbreken van een deur namen zij een tent, andere kampeerartikelen ,een naaimachine, fiets en een boor machine mee. Band Big Time in muziekcafé Podium SCHIEDAM De vijfman sformatie Big Time verzorgt za terdagavond een concert in het muziekcafé Podium aan de Lan ge Haven 28. De band produ ceert moderne, soms funky- rockachtige muziek, afgewis seld met ballads. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. Auto van parkeerplaats Bachplein gestolen SCHIEDAM Een Schie dammer vermist sinds gisteren zijn rode VW-Golf. De auto stond geparkeerd op het Bach plein, waar de eigenaar alleen het glas aantrof van een inge slagen zijruit. De auto is geken tekend JS-29-VY en heeft een waarde van achtduizend gul den. Poppentheater Opgepast over De Zeespiegel SCHIEDAM Het poppen theater Opgepast brengt zater dagmiddag voor kinderen van zeven tot twaalf jaar het pro gramma De Zeespiegel. Aan vang 14.00 uur in Theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Toegangprijs vijf gulden. Concert Ambroslus SCHIEDAM De Schie- damse harmonievereniging Ambrosius verzorgt zondagmor gen om 11.30 uur een koffie concert in de foyer van de Pas sage Theater. Er worden ver scheidene populair-klassieke nummers gespeeld. De toegang is gratis. Oud Schiedam In beeld in centrum Oe Erker SCHIEDAM Onder het motto 'Oud Schiedam in beeld' is zondag in het wijkcentrum De Erker, Jan van Avennes- straat 32, een foto-expositie te bezichtigen van Andxies van Oorschot. Voorts is er een dia presentatie waaraan een wed strijd is verbonden. Ook is het mogelijk een familiefototocht door de stad te maken. De be schrijving kan gratis worden afgehaald. Aanvang 13.00 uur. De toegang en deelnemen is gratis. H. v. Kooij (INGEZONDEN MEDEDELING) marimekko (INGEZONDEN MEDEDEUNG) t ■v'i* Prisma showroom - f? Oosthavenkade 14 SSSSuS! Vlaardingen W* 4343213

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1