Beslissing vestiging van MSR uitgesteld v r Gezonken jacht veroorzaakt consternatie in Nieuwe Haven Het Vrije Volk SCHIEDAM Coalities «M»! m fe' Bewoners GTB-terrein best tevreden met wijk OP DE GRENS Scheeres eist meer geld van particulieren voor uitwisseling 4 Heimwee naar het Emmapark h W.A PAGINA4 fe-l 2 h •24 4' W8 Wethouder De Leede zal zich blijven verzetten en verwacht steun in college Door Rein Woltera li, SCHIEDAM Pas volgende J «week dinsdag neemt het college ««van burgemeester en wethouders een besluit over het al of niet ves- W itigen van het bedrijf Mineral Ser- Rotterdam (MSR) op het toe- fkomstige bedrijvenpark Vijfsluizen op het terrein van de scheepswerf - f Wilton Fijenoord. Dat is zes dagen later dan het college aanvankelijk aan de diverse belangengroepen heeft toegezegd. Volgens Groen Links-wethouder A. F. de Leede (Milieu) is de kritiek hierop te- t recht. h Hij bevestigt dat voor afgelopen Woensdag een speciale college-ver- ip ^dering stond gepland. „In de af- 4* v SCHIEDAM De bewo ners van het GTB-terrein zijn in het algemeen tevre den over hun wijk en hun woning. Alleen de verwar- mingsinstallatie roept nogal eens problemen op, maar die kunnen met behulp van een duidelijke handleiding ook worden opgelost. Dat stelt de Vrouwen Advies commissie voor de woning bouw (VAC), die onlangsueen zogenaamd woongeriefon- derzoek verrichtte onder de bewoners. Van de drieëntachtig wo ningen schreef VAC er vijf tig aan. Uiteindelijk werden zesendertig huizen bezocht. Via een vragenlijst konden de bewoners hun woongerief beoordelen. En eigenlijk wa ren ze op wat kleine proble men na ramen zouden moeilijk sluiten, een berging werd node gemist best te vreden. Over deverwarmingsin stallatie werd nog het meest geklaagd. -Daarbij ging het vooral over geluidsoverlast (78%) en over onwetendheid van de werking van de in stallatie, Dat zou komen doordat een kwaruvan de bewoners' ^daarvoor' nooit een - handleiding 1 ontving. VAC stelt in een aanbeveling dat zoiets, nog valt te herstel len. Als een handleiding nog niet voldoende duidelijk maakt, moeten bewoners in dividueel worden geïnstru eerd. De resultaten van het on derzoek maken verder dui delijk dat het merendeel van de bewoners zeer tevreden is over de woonomgeving. „Veilig en gezellig, voldoen de winkels en voorzieningen en goed bereikbaar met het openbaar vervoer," merkten veel bewoners op via de vra genlijsten. Slechts over de groenvoorzieningen ('te wei nig') en de parkeerruimte is men ontevreden. sprakensfeer is echter een foutje gemaakt. Twee wethouders kon den niet aanwezig zijn. Om die re den is de bespreking verschoven naar onze reguliere vergadering op 6 november." Volgens De Leede maakt een en ander weinig verschil. „De ge meenteraad heeft het laatste woord in deze zaak. Het collegebe- sluit zal naar alle waarschijnlijk heid worden behandeld in de ver gadering van de gemeenteraad op 3 december. Daar valt de uiteinde lijk beslissing en niet in een verga dering van het college." Zoals in Het Vrije Volk uitvoe rig is beschreven is onder de be woners van de aangrenzende woonwijken grote weerstand ont staan tegen het mineralen over slag- en verwerkingsbedrijf uit Rotterdam. In de protesten spre ken de omwonenden uitputtend van hun vrees voor het milieu en andere overlast. In de achterlig gende maanden zijn twee hoorzit ting611 gehouden, waar alle facet ten aan de orde zijn gekomen. Daarin werd duidelijk aangedra gen dat men geen bezwaar heeft tegen een bedrijvenpark, maar wel tegen de komst van milieu-on vriendelijke bedrijven. De Leede verklaarde eerder de ze week tijdens een ledenvergade ring van Groen Links, dat hij bin nen het college niet meewerkt aan de vestiging van MSR. „Ik heb goeie hoop dat de rest van het col lege zich eveneens schaart achter een afwijzing." Voor Schiedam kan het afwij zen een aanzienlijke financiële aderlating betekenen. Het stuk ka de waarop MSR zich wil vestiging behoeft nauwelijks een nadere in vestering. Voor het vestigen van bedrijven van een ander kaliber, zijn peperdure maatregelen nood zakelijk om het terrein geschikt te maken, MSR zou bovendien een aantrekkelijk stuk werkgelegen heid met zich meebrengen en ook de gemeentekas op het gebied van havengeld kunnen spekken door de komst van zeeschepen. Het uur of eigenlyk de maand van de waarheid is aangebroken in de plaatselijke politiek. De colleges die na gemeenteraadsverkiezin gen van dit jaar zijn gevormd moeten hun eerste eigen begro ting en financiële plannen voor de naaste toekomst verdedigen. Hoe hecht zijn de coalities, die uiteindelijk in mei tot stand zijn gekomen? Het is zowel in Schiedam als Vlaardingen of Maassluis na de raadsverkiezingen weer eens duidelijk geworden, dat in geen van de plaatsen een van de par tijen het in zijn uppie zou kun nen klaren. In al deze gemeen ten maakten de overigens in te genvallende mate opgekomen kiezers duidelijk, dat de menin gen flink verdeeld zijn. Er moest dus naar compromissen gezocht worden. In Vlaardingen ging het won derwel heel soepeitjes. De PvdA was door zijn verkiezingsverlies gewoon gedwongen om met het CDA te gaan samenwerken. Een CDA dat binnenshuis grote schoonmaak had gehouden. Uit eindelijk rolde er een college uit met twee PvdA-ers, twee CDA- ers en een D66-er. Een program- ma vol aankondigingen over vernieuwingen en nota's bege leidde de installatie van de nieu we ploeg. Verwijtend klonk het al snel, dat alles vooruit werd geschoven. Nu ligt er een begroting en zelfs een meerjarenbegroting, die voor het eerst in de geschiedenis over alle jaren sluitend is en bo vendien zijn alle beleidsvoorne mens gelijk doorberekend op hun kosten. SGP-er Rien Lens- velt, die als raadsnestor een tot vier man uitgegroeide combina tiefractie van rechtse partijen leidt, zei donderdag dat hij 'zo'n' (de hand ging meer dan een hal ve meter van de grond) pakket aan boeken heeft ontvangen van het college en moeite heeft om er een handvat in te vinden om lekker ouderwets te keer te kun nen gaan. „Het zit goed in me kaar, ik kan er weinig tussen krijgen," verzuchtte hij al com plimenten uitdelend aan de voor dit werk mede-verantwoordelij ke ambtenaar Somers. In Schiedam meende het CDA, dat ze met de grootste gebleven PvdA (de zetelverhouding is 8-12) snel een college zou kun nen vormen waarin ook de ver slagen VVD zou kunnen blijven zitten. De echte verkiezingswin naars Groen Links en D66 bo den echter de socialisten einde lijk de mogelijkheid meer links aan te houden. Die linkse coali tie had de grootste moeite om de nieuwe gezamenlijke, verlangens financieel te vertalen. De meer jarenbegroting kwam dan ook te laat bij de raadsleden om een behandeling volgens plan begin volgende week te laten plaats vinden. Het CDA vroeg en kreeg tot eigen verrassing volledige steun voor verdaging van die be handeling. Het was een tegen valler voor het college, dat in middels ook van de nieuwe PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker aangekondigd kreeg dat hij de financiële ruimte voor nieuw beleid te klein vindt. Hier kan het dus nog gaan span nen. In Maassluis kwam pas op het laatste moment een coalitie tot stand. Behalve de eenmansfrac tie van de RPF zijn hier alle partijen in het college vertegen woordigd. Resultaat: compro missen naar nog meer kanten en veel vrije kwesties in het col legeprogramma en nu proble men met de financieringsplan nen voor de naaste toekomst. BEN VAN HAREN SCHIEDAM Een zinkend ple zierjacht heeft gistermorgen in de omgeving van de Nieuwe Haven enige consternatie veroorzaakt. Uit de brandstoftank stroomde gasolie. De direct gealarmeerde Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) deed metingen, maar de uitkomsten gaven echter geen aan leiding tot extra maatregelen. Wel werd het oppervlaktewater be vuild met een dun laagje olie. „Maatregelen tegen de vervui ling waren niet nodig," verklaarde havenmeester Theo Sabel gister middag even voordat het jacht door een kraanwagen werd ge licht. „Gasolie vervliegt snel en geeft verder geen problemen. Er ger zou de situatie zijn geweest als het ging om stookolie. Dan hadden we een vacuiimzuiger moeten in zetten. Opzuigen van gasolie is vrijwel onmogelijk en is bij een kleine morsing volstrekt overbo dig." Sabel zegt wel opdracht te hebben gegeven tot het in werking zetten van het waterverversingsge- maal. Het gezonken jacht (de Miranda met ligplaats bij de vereniging Nieuwe Haven en eigendom van een 45-jarige Rotterdammer) is ge zonken doordat bij reparatiewerk zaamheden was vergeten een slang van het motorkoelingssysteem vol doende af te sluiten. Doordat de slang in de boot beneden de water spiegel was achtergelaten, kon de boot vol water lopen en vervolgens zinken. Havenmeester Sabel zegt weinig enthousiast te zijn over de snel heid waarmee het jacht is gebor gen. „Het was weliswaar met echt een calamiteit, maar ik had toch liever gezien - gezien eventuele vervuiling - dat het bootje direct in de takels was gehesen. De eige naar wilde echter eerst alle zaken met de verzekering regelen. Bo vendien gaf ook-het vinden van een geschikt takelbedrijf proble men." De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond moest eraan te pas komen toen gisteren een plezierjacht zonk in de Nieuwe Haven. De vervuiling met weggestroomde olie viel mee. - -^SCHIEDAM „Het is nodig dat er een overkoepelende organi satie komt, die een deel van de forse begroting voor zijn rekening 4eemt, De rekening was voor het Schiedamse gemeentebestuur dit jaar nog maar nauwelijks op te brengen. Vooral de betaling van de tolken blijkt voor heroverweging vatbaar." Met deze woorden besloot bur gemeester Scheeres gisteren het of ficiële gedeelte van de partnerste- denconferentie. De Schiedamse burgervader lanceerde meteen het plan om, in het vervolg, het Engels als voertaal te gebruiken bij bij eenkomsten van zustersteden. Schiedam was dit jaar aan de beurt om de conferentie met uit wisselingsaspecten op sportief, on derwijskundig en cultureel gebied, te organiseren. Aanwezig waren vertegenwoordigers van zusterste den uit verschillende Europese landen. De conferentie in de aula van het Stedelijk Museum maakte del uit van een vierdaags program ma, dat donderdag van start ging met een ontvangst in het Novotel. Met de tolkcabines en bundels vlaggetjes op de tafels van de con ferentieleden zag de aula er bijzon der internationaal uit. Het spreken van de voertaal Nederlands maak te meteen duidelijk dat het wel de gelijk Schiedam was dat de voor zittershamer hanteerde. In het slotwoord stelde voorzitter Scheer es? voor om het Engels als belang rijkste spreektaal in te voeren. Het aspect van de dure tolken zou op een dergelijke manier aangepakt kruinen worden. Met name de Fransen bleken enige moeite te hebben met dit voorstel. De rest van de aanwezigen stemden stil zwijgend toe. De conferentie heeft enkele po sitieve punten opgeleverd. Volgens Scheeres zijn het vooral de verbe terde kontakten die voor meer continuïteit moeten zorgen wat be treft uitwisselingsprojecten. Vooral de scbolenuitwisseüng vindt hij erg belangrijk. „Zeker nu er kon takten zijn met Oost-Europa, moet dat de integratie van de verschei denheid in Europese culturen gaan versterken." Het punt van de fi nanciële rompslomp om de confe renties te kunnen regelen was het voornaamste kritiekpunt. De delegatie uit Udine in Italië kon door gebrek aan geld niet eens aanwezig zijn in Schiedam. Laat staan dat het zelf een conferentie had kunnen beleggen. Scheeres pleit voor meer particulier initia tief. „Het moet uiteindelijk zo zijn dat de burgers zelf spreekbuis kun nen zijn van wat zij interessant vinden op sportief, onderwijskun dig en cultureel gebied. Vroeger had je in Schiedam de Schiedamse Gemeenschap (SG), een belangen organisatie die via spreekbuis Joop Daalmeyer goede zaken wist te regelen voor de burgers zelf. Ik hoop dat dat irif de nabije toekomst weer kan in Schiedam." 54- t&f Door Han van der Horst SCHIEDAM Het gaat er dan toch van komen. Het foeile lijke Emmaplein met zijn bak steenvlakte wordt eindelijk be bouwd. De reus van het Stads kantoor blijft natuurlijk ontsie ren, maar als straks die biblio theek en dat theater er staan, is het misschien niet meer zo over heersend. En daarmee heeft een plek die in de geschiedenis verschillende aanzichten en functies had, ein delijk een definitieve bestem ming gevonden. Oorspronkelijk was het Em maplein Schiedams openbare be graafplaats. Napoleon had op ge neeskundige gronden het begra ven in kerken en binnen de be bouwde kom verboden. Elke ge meente moest buiten de bebou wing een kerkhof inrichten. Schiedam deed het dicht in de buurt, aan de overkant van de nog lang niet gedempte Broers- vest. Zo vloeide er water tussen de bevolking en de bron van ziektes die een begraafplaats vol gens de nieuwe inzichten was. Men projecteerde de dodenak ker pal ten zuiden van de ruïne van het slot Mathenesse. Maar Schiedam groeide. De oostzijde van de Broersvest overigens onderdeel van de ge meente Oud- en Nieuw Mathe nesse raakte bebouwd met branderijen en van die typisch Schiedams hofjes. Toen Schie dam de buurgemeente annexeer de, was de weg vrij voor nog meer uitbreiding. Er verrezen huizen langs de Singel de weg naar het station. In 1890 werd de Broersvest gedempt. De gemeente verving de stinkende gracht door fraaie plantsoenen, behalve op het laat ste gedeelte tussen de Lange Kerkstraat en het Proveniers huis, Daar stond een huizenrij met daarachter een breed wan delpad. Dit heette in de volks mond het Koolas. Een dergelijk pad liep pal langs de ruïne rich ting Singelkerk, Door de bomen heen kon je de graven zien en het piepkleine Joodse kerkhofje, dat daar ook was aangelegd. Het kerkhof raakte vol en van een ligging buiten de bebouwde kom was al lang geen sprake meer. Vandaar dat de graven werden opgeruimd. De stoffelijke overschotten werden naar de Vlaardingerdijk gebracht in de buurt van de Poldervaart, waar de gemeente een nieuwe openbare begraafplaats liet aan leggen. De open ruimte werd niet be bouwd. Er kwam een parkje. Nu lag en ligt er een klein stukje achter de Broersvest een pleintje met een fontein die nooit spoot. Dat was de Emmafontein, genoemd naar de koningin-regen tes en moeder van Wühekrtina. Het lag dus voor de hand dit stukje grond Emmapark te noe men. Het Emmapark bleef een klei- Het Koolas, rechts op de foto, is het gedempte deel van de Broersvest. Op de blinde muur op splitsing in 'Smalle Broers vest' en Koolas zijn in de vijftiger jaren verkiezingsuitslagen bekend gemaakt en films vertoond. ne oase van rust tussen de al lengs drukker wordende verbin dingsstraten Broersvest en Sin gel. Aan haar zoom vonden enke le buslijnen een eindpunt. Er be gon iets te komen van verkeers opstoppingen. Dat heeft het Emmapark op den duur de das omgedaan. Aan het begin van de jaren zestig wil de het gemeentebestuur Schie dam opstoten in de vaart der vol keren. Omdat steeds meer men sen een auto kochten, hadden winkelcentra, zoals de binnen stad van Schiedam, ruime par keergelegenheid nodig. Het hele park werd herschapen in de ste nen vlakte die het tot op de hui dige dag is. En de naam Emmaplein sloeg over op die hele woestijn. De verdwijning van het park bracht nog een paar maanden de oorspronkelijke bestemming aan het licht. Het Joodse kerkhof nooit opgeruimd werd plotse ling zeer zichtbaar. De graven en de stoffelijke resten zijn allemaal overgebracht naar de Israëlitische begraaf plaats in Rotterdam. Er wordt nu wat creatiefs ge daan met het Emmaplein. Toch blijven echte Schiedammers dat knusse parkje van weleer mis sen. Ka na ippen met kappen In ituurcentrum Boshoek SCHIEDAM in het kader van de landelijke actie 'Kappen met kappen' houdt de.; Schiedam van de Koninklijk Nederlandse Natuurlu t Vereniging (KNNV) zondagmid dag een themamiddag in, het natuurcentrum De Boshoek dichtbij het Bachpleib. Aah de teloorgang van het tropisch re genwoud wordt ruime aandacht besteed. De natuur in eigen land komt aan bod in de vorm van een verhandeling over pad destoelen. Belangstellenden zijn welkom van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Bord jes verwijzen vanaf het wijk centrum De Blauwe Brug naar De Boshoek. L Eurokunst met werk uit partnersteden SCHIEDAM Het Stedelijk Museum heeft het initiatiefge- nomen om aan de Partnerste-" denconferentie, die de afgelo-'c pen week werd gehouden jn' Schiedam, de tentoonstelling 'Eurokunst' te verbinden. In dd' entreezaal van het museum'Jis* tot 2 december het werk te aam- schouwen van kunstenaars Üït" Esslingen in Duitsland, NeaöT in Engeland, Velenje in Joegö" slavië, Vienne in Frankrijken^ enkele Schiedamse kunste naars. In de educatieve zèrêfl* van het museum is de tentoon-' stelling 'De stad waarin ik leef" te zien. Schoolkinderen uit'|dèf' partnersteden en zo'n 600 Schiedamse kinderen hebben" tekeningen gemaakt op dit th'ts-" ma. Er was zoveel belangstel ling voor deelname aan de ten-* toonstelling, dat delen van de' expositie geëxposeerd moesten worden in de bibliotheek in wijkcentrum de Blauwe Brug en in het clubhuis Zuid. Iris demonstreert zijdeschllderen SCHIEDAM Kunstenares Iris van Wijtvliet toont van middag in de galerie/konditorei Het Spec trum hoe rijde jkan .worden be schilderd en welke ^technieken nodig zijn om keramiek te ver- vaartfigemjDèAyariïporsprong Duitse kunstenares exposeert in klokken,„vazen,,, .schalen r-en halsHÓeKfeflJiDdk^fó^törde demonstraties (van 09.30 tot 11.30 zijdebeschilderen en van 13.30 tot15.30 keramiek) is vrij. 'Het Spectrum is gevestigd Erkerin Zuld-Llraburg SCHIEDAM Jongeren tus sen de 16 en' 24 jaar kunnen op zaterdag 24 november deelne men aan een 'mountainbiking' in Zuid-Limburg over een af stand van veertig kilometer over onverharde wegen en pa den. De deelnmers zullen het hard te verduren krijgen op hun gehuurde sportieve fietsen met 28 versnellingen. De tocht gaat onder alle weersomstan digheden door. Deelnemen kost 35,00. In dit bedrag is het ver- voer naar Zuid-Limburg en de huur van een mountainbike in begrepen. Aanmelden in hét wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32 of via tel$^, foonnummer 4267767. Herman Berklen uitverkocht SCHIEDAM Voor de ca: baretvoorstelling van Herman Berkien op vrijdagavond 9 no vember in theater De Teerstoof zijn geen toegangsbewijzen meer verkrijgbaar. De kaarten zijn al geruime tijd uitverkocht. Pinokkio op filmdoek van De Teerstoof SCHIEDAM De jeugdfilm Pinokkio wordt woensdagmid dag vertoond in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. Pinokkio is een schepping van papa Car lo, die tot zijn verbazing ont dekt dat de houten pop die hij heeft gemaakt ook leeft. Hij wordt naar school gestuurd, maar is het daar niet mee eens en hij gaat naar het circus. Cursus Nederlands voor buitenlandse vrouwen SCHIEDAM Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) start binnenkort met een uitgebreide cursus Nederlands voor buitenlandse vrouwen. In deze cursus wordt vooral ge oefend in het durven spreken van de Nederlandse taal. Daar naast wordt gesproken over de gewoonten in Nederland, de po litiek, gezondsheidszorg, sociale wetgeving en scholing. Inlich tingen zijn te verkrijgen bij Co- by de Reus van bet ECV aan de Stadhouderslaan 30, telefoon nummer 4261511. jfi •g r i '4 r««( ui. r

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1