Muizen Fabristraat mogelijk op monumentenlijst HBSS moet nog een keer aan de bak Eerste Vlaardingers woonden op oeverwallen van een kreek BIJ VAN MEURS ZIT U GOED! VAN MEURS («lanl» Het Vrije Volk SCHIEDAM ngbouwvereniging: Die eerste sociale woningwetwoningen in Schiedam hebben vooral emotionele waarde' Winkeliers pakken uit met kerstmarkt Schiedam valt buiten prijzen stadsvernieuwing Geen doelpunten in beslissings wedstrijd om periodetitel tegen Lyra ;WÊÊÊm 1480,- FABER 9! xz RAGI 4 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 SCHIEDAM Een rijtje van 24 woningen in. de Fabristraat maakt kans op een plaatsje op de gemeentelijke monumentenlijst, die te zijner tijd opgesteld wordt. Dit heeft het college van B 8- W bekend gemaakt. De woningbouw vereniging Schiedam, die de huis jes beheert en ijvert voor het be houd epzan, heeft de gemeente enige tijd geleden verzocht de wo ningen op deze toekomstige lijst te plaatsen. Er is volgens de woningbouw vereniging geen geld om het rijtje op te knappen, terwijl dit zo lang zamerhand wel noodzakelijk wordt. Voor de officiële monumen tenlijst komen alleen panden in het stadscentrum in aanmerking en daar valt de Fabristraat in de wijk West met onder. Voor restau ratie van panden op de gemeente lijke lijst echter, wil het college geld gaan vrijmaken. De woningen in de Fabristraat werden in 1906 gebouwd door P. Sanders. Volgens hoofd technische dienst P. van der Hulle van de wo ningbouwvereniging hebben de huizen eerder een emotionele dan SCHIEDAM De winkelstraat - Broersveld in het centrum van de stad houdt op zaterdag 15 decem ber een grote kerstmarkt. Ook niet-middenstanders uit deze straat kunnen deelnemen met spe ciale kerstartikelen en -produkten. Hiervoor moet contact worden op genomen met bestuurder Van der Heiden van de winkeliersvereni ging aan bet Broersveld 131, tele foon 4266022. Wie zich presen teert met de mooiste kraam, kan rekenen op een fraaie prijs. „Het houden van een kerst markt Ujktfons een aardige geste naar onze klanten," vertelt voor zitter Frans-van Thienen. „Om de markt een extra feestelijke tint mee te geven, hebben we een spe ciale kerstmannen-band gecontrac teerd. De groep brengt-de gehele dag eepJgrs.trep^xtRite.ten gehore. Hun optreden - wordt- -afgewisseld door een -'clochard-orkest' met nummers als 'Onder de bruggen van Parijs'.. Woorts komt er een kerstman ,in een arreslee én daar naast krijgt het puoliek glühwein uitgedeeld. Al met al lijkt het op voorhand een leuke dag te wor den." SCHIEDAM De gemeente Schiedam behoort niet bij de win naars van een wedstrijd voor stadsvernieuwing in na-ooriogse woonwijken, die in februari door de provincie werd uitgeschreven. Dit is gisteren bekend geworden tijdens een manifestatie over na oorlogse woonwijken in het Pro vinciehuis in Den Haag. Voor Schiedam betekent het dat een eerste kostendekking voor het nieuwbouw/renovatie-project in de wijk Nieuwland wegvalt. De ge meente ontving wel een kostenver goeding van 10.000 voor het op stellen vah het plan. Eerder al was bekend, dat Schiedam wél tot de negen 'finalis ten' behoorde. In totaal leverden 22 gemeenten 26 globale plannen in. Winnaar van het project is Rot terdam, die een plan ontwikkelde voor de wijk Tuinstad Pendrecht. Voor de realisering van dit project ontving deze gemeente een half miljoen gulden. Leerdam, Leiden en Maassluis ontvingen respectievelijk de twee de, derde en vierde prijs en een daarbij behorend geldbedrag van honderduizend gulden. De provin cie Zuid-Holland stelde het geld be schikbaar. een monumentale waarde. „Ze be horen tot de eerste sociale woning wetwoningen in Schiedam," aldus Van der Hulle. „En ze zijn zeker de moeite waard om bewaard te blijven." De woningen hebben de zelfde gebreken als andere nog niet gere noveerde vooroorlogse huizen. Zo zijn ze te vochtig en voldoen ze ook in andere opzichten niet aan de bouwtecnische eisen van deze tijd. Onder andere de zolderverdie pingen zijn te laag en zouden volgens Van der Hulle verhoogd moeten worden. Dat kan alleen wanneer alle huizen worden aan gepakt en dat levert weer nieuwe problemen op. Een aantal bewo ners heeft te kennen gegeven een ingrijpende renovatie niet te zien zitten. Overigens heeft het projectteam Stadsvernieuwing West samen met de dienst Gemeentewerken een plan opgesteld om het Fabriplein, dat door de Fabristraat wordt doorkruisd, opnieuw in te richten. In november staan hiervoor de eerste werkzaamheden gepland. Dan moet het asfalt uit het plein De woningen aan de Fabristraat behoren tot de eerste sociale woningwetwoningen in Schiedam en zyn daardoor de moeite waard behouden te blijven. worden gehaald. Als do werkzaamheden klaar zijn, bestaat het plein uit verschei dene terasjes, die van hoogte ver schillen, Een voordeel hiervan is volgens het projectteam, dat het plein onaantrekkelijk wordt om op te voetballen. Een oase van rust, waar mensen gezellig kunnen zit ten en kleine kinderen op hun ge mak kunnen spelen, is wat de pro jectgroep in gedachten heeft. Op de terrassen komen daarom betonnen bankjes en enkele speel toestellen. Ook aan groen is ge dacht. De linden aan de hoge kant van het plein blijven gewoon staan. Nieuw zijn vier verhoogde plantenbakken, die aan de zijde van de Vlaardïngerdijk worden ge plaatst. Mogelijk wordt er bij het laagste deel van het plein een poort of bijzondere lantarenpaal geplaatst ter verfraaiing van het geheel. In het ontwerp is rekening ge houden met de wensen van de be woners. Om hun mening te peilen, werd onder andere een enquête ge houden. Door Kees Grandia 's-GRAVENZANDE HBSS en Lyra zullen binnenkort opnieuw in het strijdperk moeten treden om uit te maken wie de eerste pe riodetitel in de derde klasse B zal opstrijken. In een boeiende en vooral spannende beslissingswed strijd op het veld van 's-Graven- zande kwamerTbeidë" teams na ne gentig doelpuntloze minuten ook in de verlenging niet tot scoren. - Trainer 'Jan - van der Hoek (HBSS! zat bepaald niet te wachten op het extra duel dat, naar het zich laat aanzien, binnen twee we- - ken moet zijn~afgewerkt: „Dat be-" tekent weer een moeilijke klus en op zeventien november wacht de derby tegen PPSC, ook al zo'n krachtmeting. Wei hebben dus zware weken voor de boeg," Spits Tom Gunter zal zeker geen goede herinneringen bewaren aan de ontmoeting met Lyra. De an ders zo trefzekere aanvaller, dit seizoen al goed voor tien doelpun ten, faalde in de allerlaatste secon de van de tweede helft oog in oog met doelman André van de Kaay, die Gunters zwakke inzet naast het doel tikte. De voortreffelijke scheidsrechter Koos Storm iiet de aansluitende hoekschop niet meer nemen. „Tom werd uit de wed strijd gespeeld door die aanvoer der van Lyra (Mark van Poucken, red.)," vulde Van der Hoek aan. „Die jongen speelde een perfecte partij. Het is natuurlijk jammer dat een van mijn belangrijkste spe lers nu niet in z'n spel kon komen. Hij had een mindere dag, dat kan gebeuren." Gunter miste al eerder in het tweede bedrijf een prachtige kans om de Schiedammers op voor sprong te brengen. Robert de Jong, ijzersterk in de lucht, kopte de bal uit een verre inworp voor de voe- Swfc* J - - - HBSS en Lyra kwamen gisteravopnd in de beslissingswedstrijd om de periodetitel niet to scoren. Hier ontdoet één van de Schiedammers zich van twee Lyra-verdedigers. ten van Gunter, die zijn rollertje via Van de Kaay tegen de paal zag belanden. Dat was overigens in een fase waarin Lyra het beste van het spel had. Na een rommeli ge eerste helft, waarin de paar honderd toeschouwers weinig op windende spelmomenten kregen- voorgeschoteld, startte de ploeg uit De Lier in de tweede acte met een sterk offensief. Marcel Roest en Ano Herbert konden uit goede sco- ringspositie de weg naar het doel niet vinden, maar in de tiende mi nuut leek de ban gebroken. Een ge weldig afstandsschot van Andy Beek kwam via de onderkant van de lat op het hoofd van Ano Her- bert die meteen inkopte. Een fan tastische reflex van doelman Jan van Eysden hield HBSS op de been. Nadat de eerste storm van Lyra was uitgewoed, kreeg HBSS weer vat op het spel. Een kwartier voor tijd snelde Wout Griep alleen op Van de Kaay af, maar hij liet zich door de Lyra-doelman te ver naar buiten dringen. Beide ploegen wensten in de slotfase geen risico's meer te nemen en de verlenging bleek noodzakelijk toen Tom Gun ter zijn droomkans voorbij liet gaan. In de extra speeltijd kwam een leeggespeeld HBSS er niet meer aan te pas. Het conditioneel zeer sterke Lyra speelde voortdurend op de Schiedamse helft en had ook uitzicht op de openingstreffer. Uit blinkende doelman Van Eysden was echter onpasseerbaar, al mocht hij zich gelukkig prijzen dat een loeier van Leo Paauwe in de laatste minuut op de lat uiteens patte. VLAARDINGEN Scherven van kookputten met 'radstempels' of 'kamstreekversieringen' en een gedraaid metalen haakje waarvan nog niet precies duidelijk is waar het voor diende. Deze vondsten uit de achtste eeuw haalden de leden van de archeologische vereniging Helinium uit de put bij de voorma lige Fonotheek in Vlaardingen naar boven. Het vinden van voor werpen was echter niet het enige Nieuw in onze/;ollectie life style fauteuil uitvoering: fijn soepel leer in combinatie met chroom ontwerp Jan des Bouvrie (in stof v.a. 1175,-) BINNENHUiSADVISEURS doel van de opgraving, aldus op gravingsleider Jeroen ter Brugge. Helinium wilde een een duide lijk beeld krijgen van de terp, waar de oude kern van Vlaardin gen op is gebouwd. Bovendien gin gen de (amateur-)archeologen op zoek naar het eerste sluizenstelsel, nadat uit literatuur-onderzoek bleek dat die ergens in de middel eeuwen is verplaatst van waar schijnlijk het gebied rond de hui dige Hoogstraat naar de Kor te Dijk. Ook wilden Ter Brugge en zijn gevolg meer te weten komen over bewo- ningsvormen uit de elfde en twaalfde eeuw en zo moge lijk ook uit de vroege mid deleeuwen (rond de achtste eeuw). „Het is eigenlijk al bijzon der dat de Vlaardingse stads kern op een terp staat," ver klaart Ter Brugge. „Hier in Zuid-Holland zijn boerderij terpen wel bekend maar ter pen met daarop een neder zetting zijn er verder niet." De stad Vlaardingen blijkt terp of niet sowieso voor veel archeologen een waar paradijs, aangezien woonvormen in de Middel eeuwen in de provincie re delijk zeldzaam zijn. Alleen langs de kuststreek in de ou de duinen vond verspreide bewoning plaats, omdat daar zonder maatregelen tegen watero vei last gewoond kon wor den. Vlaardingen is echter een on derdeel van de wetlands, de natte veengronden. Archeologische bewijzen voor vroeg-middeieeuwse bebouwing waren in Vlaardingen nog niet ab soluut geleverd voor de opgraving bij het hoekje Peperstraat/Hoogtraat. Bij twee eerdere opgravingen, onder andere op de plaats waar nu Blokker staat, waren al wel 'Karolingische' scherven uit deze periode gevon den. Andere aanwijzingen werden toen echter niet gevonden. Ter Brugge ontdekte in de opgravings- put bij de voormalige Fonotheek een ingegegraven mestkuil, die af gedekt was inet een vroegmiddel eeuwse laag, een eerste duidelijke aanwijzing van bewoning dus. De mensen, die in de achtste eeuw in het eerste Vlaardingen leefden, hadden nog geen terp ge bouwd. 2)ij woonden op de oever- wallen van de kreek 'De Vlaar- ding'. die ongeveer de lijn van de huidige Hoogstraat volgde. „Dat verklaart meteen waarom we bij Blokker ook scherven uit de vroe ge middeleeuwen hebben gevon den," aldus Ter Brugge. „Ook daar was een oeverwaL. Waarschijnlijk is er een lintbebouwing langs de kreek geweest maar helemaal ze ker weten we dat niet. We zouden het liefst ieder plekje, dat aan de Hoogstraat vrijkomt, onderzoeken. Op die manier kunnen we er ach ter komen hoe het er allemaal uit gezien heeft." Wennen Of in de toekomst ieder stuk braakliggend terrein rond de win kelstraat door Helinium mag wor den doorgevorst, is Ter Brugge nog niet duidelijk. Bij de bouw van een kelder bij het Waaigat aan de Markt, kreeg de archeologische vereniging nauwelijks de tijd, maar hier ging het dan ook om een particuliere verbouwing. „Ik denk overigens dat de gemeente Vlaardingen nog moet wennen aan het feit dat er uniek materiaal in de bodem zit," aldus Ter Brugge. De zoektocht naar overblijfse len van de eerste sluizen leverde niets op Maar de opgravingsput, uiteindelijk zo'n vijf meter diep, werd ook steeds kleiner in opper vlak. Omdat damwanden te duur waren om aan te brengen in de put, moesten de leden van Helini um trapsgewijs naar beneden gra ven. Anders zouden de wanden zijn ingestort. Het vroegste deel van de terp stamt uit de elfde, misschien tien de eeuw. Het was een klein terpje dat uit een pakket klei van onge veer een meter hoog bestond. „We hebben in deze laag ook een dikke draagpaal voor een woning gevon den," aldus Ter Brugge. „Het is er één van ongeveer een meter dik en hopelijk, maar dat hebben we nog niet onderzocht, van eikehout. Van resten van eikehout kunnen we namelijk de exacte ouderdom be palen. We vonden het overigens opvallend dat de draagpalen van deze eerste bebouwing veel dikker zijn, dan die van latere huizen. Wat we ook nog niet wisten is dat de eertse huizen op de terp geo rienteerd waren op de kerk terwijl ze zo'n honderd jaar later de later min of meer haaks op de dijk ston den, die toen werd aangelegd." Glaspasta De lagen uit de elfde, twaalfde en dertiende eeuw gaven bij de op gravingen de meeste vondsten prijs. Zo ontdekten de archeologen bijvoorbeeld een compleet (bolvor mig) kogelpotje, kralen van glas pasta, een messing onderdeel van waarschijnlijk een weeginstru ment, een benen brug van (weer waarschijnlijk) een muziekinstru ment met snaren, spinklosjes, slijpstenen, een sleutel, een pel grimsteken met daarop een ruiter afgebeeld en een benen kam. „Genoeg materiaal voor wel drie tentoonstellingen," meent Ter Brugge. „We zijn van plan om al les tentoon te stellen op het mo ment dat de publikatie uitkomt, die we over deze opgraving schrij ven." Het is ook de bedoeling om dan het materiaal, dat bij de bouwplaats bij het Waaigat werd gevonden, te, exposeren. Slaande man meldt zich bij politie SCHIEDAM De wandel aar die dinsdag op de Olypia- weg twee passerende school meisjes van him flets had gesla gen, heeft zich gisteren bij de politie gemeld. Hij bekende vlot het tweetal van de fiets te heb-J ben getrokken en daarna een; van de meisjes een blauw ooj? te hebben geslagen. Waarom de man handtastelijk is geworden^ heeft de politie uit het verhoor i niet kunnen vaststellen. inbrekers gaan er met schilderijen van- door SCHIEDAM Twee Japan-' se reliëfschilderijen met *:en 1 waarde van vijfenveertighon-' derd gulden en een kleurentele-! visie zijn gestolen uit een wo-; ning aan de Kievitslaan. De die-' ven stelden, alvorens een ach-* terdeur open te breken, eerst8 het centrale alarm buiten wer-s king. Twee auto's naar de sloop na voorrangsfout SCHIEDAM Twee perso nenwagens zijn in de afgelopen nacht naar de sloop afgevoerd na een aanrijding op de krui sing van de Churchillweg/- Mozartlaan/Zwaluwlaan. De aanrijding was het gevolg van een voorrangsfout. Beide be stuurders bleven ongedeerd. Schiedamse studenten halen QV-kaarten op J SCHIEDAM De Schie-'1 damse postkantoren zijn net als'4 andere postkantoren in het1' land deze week begonnen met het uitreiken van OV-studen- ten-jaarkaarten. In totaal 2400 studenten hebben bericht ge kregen dat zij op één van de drie postkantoren aan de Lange Nieuwstraat, de Mgr. Nolens- laan of de Dieselstraat hun kaart kunnen halen. Zij moeten hiervoor hun afhaalbericht, een geldig legitimatiebewijs en een zwart-wit pasfoto meenemen. matig ':6yérhfes weken uit te smeren zijn1 op de persoonlijke oproepen data en'tijdstippen af gedrukt, waaraan de studenten zich- iól veel mogelijk moeten houdenï Err diefel "Nederland 'zijn momenteel zeshonderd postkan toren bezig met'het verstrekken van iii'tótaal"zeshonderddui zend OV-stüüëhtèhlcaarten. ni Afdeling waddenclub viert jubileum ROTTERDAM De Wad denvereniging viert haar vijf entwintigjarig bestaan. Morgen is er een feestelijke bijeen komst voor Rotterdamse leden, en belangstellenden in het !bL bliotheektheater van de Ge meentebibliotheek aan jde Hoogstraat 110 te Rotterdam.- Om acht uur begint een diase rie over de jarige verenigipgV Daarna zijn er diverse lezingen, onder meer van Lenie 't Hart, directeur van de Zeehondencrè; che Pieterburen. De toegang tot de feestelijkheden is gratis. Bisocooporgeiconcert SCHIEDAM De Engelse organist Arnold Loxam verzorgt zaterdagmorgen het maande lijkse theater-orgelconcert in de grote Zaal van het Passage-thea- j ter. De Brit zou een meester'» zijn van de quick-step en een" groot gevoel voor rhytmiek hebben. Het concert begint onri elf uur. Grots ruilbeurs in centrum De Vier Molens SCHIEDAM Verzamelaars 1 van sigarenbandjes, munten, jjj postzegels, prentbriefkaarten, eerste dag-enveloppen en strip- boeken kunnen op zondagmid- 4 dag 11 november terecht opj een ruilbeurs in het diensten- j centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. De toegang is gratis, i Malmö smederij wr, •f'S'tf.r-tet? tsKg&i '■sY^r It* SCHIEDAM -Kpn riitia trart rtnn i ^■■■huthimiimi i i - st1 (IN8EZONDEN MEDEDELING) Oranjestraat 11,3111 AM Schiedam, 4267844 (INGEZONDEN MEDEDELING) CAUENBUfiGSTmST 80 VLAAfÈDINGEN Ta 010 4343096 frw- iV" r

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1