Schiedam pakt de soc iale vernieuwing serSeus aan Scholieren struinen in Broekpolder 'Wethouder heeft geen duidelijke visie op toekomst g beleid museum' Het Vrije Volk SCHIEDAM Studiedag in Erker en informatie-avond met prijsvraag in Stadskantoor Consumenten: NS-stations kunnen heel wat verbeteren Geen derde bom op Wilton-terrein ONS waarschuwt voor gladheid ws PAGINA 4 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM De gemeente Schiedam wil op serieuze wijze uitvoering gaan geven aan de voor genomen sociale vernieuwing. In woners die ideeën over deze vorm van vernieuwen hebben, kunnen ze op de avond van donderdag 22 november spuien op een informa tie-avond in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Wie zich wil verdiepen in sociale vernieuwing, kan bovendien een informatiepak ket aanvragen bij het Bureau Voorlichting van de gemeente via telefoonnummer 4260500 toestel 250. In het pakket is behalve alge mene informatie en voorbeelden van andere gemeenten een lijst met projecten opgenomen die tot nu toe zijn aangemeld voor de so ciale vernieuwing. Wie een goed idee heeft voor de sociale vernieu wing in Schiedam, kan bovendien meedoen aan een prijsvraag. De opdracht is simpel: Verzin een goed en uitvoerbaar plan wat te gebruiken is voor de sociale ver nieuwing in Schiedam. Er zijn leu ke prijzen mee te verdienen. Men moet het pian uittypen op één blaadje en dat toezenden aan Anja Buurman van het Bureau Voor lichting, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam. De uitslag wordt be kend gemaakt op 30 november. In het wijkcentrum De Erker wordt vrijdag een speciale studie dag gehouden met als onderwerp de sociale vernieuwing. De organi satie is in handen van de Stichting Sehiedamse Federatie (SSF), die het plaatselijke welzijnswerk on dersteunt. De studiedag is bestemd voor vrijwilligers, bestuursleden en beroepskrachten, werkzaam of actief binnen het welzijnswerk of in organisaties of instellingen die daarmee samenwerken. In een uitleg over het waarom van de studiedag zegt de SSF: „Sinds de jaren zestig voltrekt zich in Nederland een veranderingspro ces, dat een antwoord probeert te geven op het steeds mondiger wor den van de burger. Het daarbij ge hanteerde begrip "bestuurlijke de mocratisering" heeft niet gebracht wat er van verwacht werd. In ze kere zin heeft het zelfs contra-pro- duktief gewerkt. In de jaren ne gentig zullen we dit dilemma moe ten oplossen. De moeilijkheid is al leen dat er maatschappelijk nog geen draagvlak of beweging is die een uitweg biedt. Het door de rege ring geïntroduceerde begrip 'socia le vernieuwing' zal dan ook die nen te worden opgevat als een campagne, die beoogt deze impasse versneld te doorbreken Het is dus nog geen antwoord!" Het merendeel van de inleiders zal op de studiedag inzichten en suggesties aandragen om het be grip 'sociale vernieuwing' heter in beeld" te krijgen. De studiedag wordt geopend door mr. J.G. van Kleef, wethouder voor Sociale Ver nieuwing te Schiedam. Hij geeft (en doet dat op 22 november bij zijn eigen voorlichtingsavond nog een keer) een toelichting van de gemeentelijke benaderingswijze en beoogde doelen. Vervolgens zullen ook nog spre ken L.A. Hafkamp (lid Interbe- stuurlijke Projectgroep Sociale Vernieuwing en ex-wethouder van Schiedam) over de globale inhoud van het sluiten van overeenkom sten m de sfeer van de sociale ver nieuwing met het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dr. W. Beek, wetenschappelijk hoofdmedewer ker van de Universiteit van Am sterdam, geeft een toelichting op de stelling 'Hoe wanordelijker het systeem van politiek, bureaucratie en publiek zich manifesteert, des te groter is de kans op wederzijdse onafhankelijkheid. Juist van die wederzijdse onafhankelijkheid moet het grootst mogelijke effect voor een kansrijke sociale vernieu wing worden verwacht'. Ook P. Beekman, docent aan de Hogeschool De Horst, gaat in zijn inleiding in op het individualisme dat de overheid op afstand houdt. Voorts geeft ook de bekende rand groep-jongerenwerkster Patty De- koninck van het winkelcentrum Zuidplein een inleiding over de mogelijkheden om de problema tiek rond jongeren en de kleine criminaliteit terug te dringen. De studiedag begint om 09.00 uur met een ontvangst en eindigt om 16.30 uur met een aperatief. Inlichtin gen voor deelname aan de (gratis) studiedag zijn verkrijgbaar bij de Stichting Sehiedamse Federatie, Tmnlaan 60, telefoon 4269905. SCHIEDAM Als het de poli tiek menens is dat ze meer mensen in het openbaar vervoer wil krij gen dan mag er ook weieens wat gedaan worden aan de voorzienin gen op en rond opstapplaatsen. Er kan in ieder geval nog heel wat verbeterd worden op de acht NS- stations op de lijn Schiedam/Rotterdam-West. Tot die conclusie komt de werkgroep Vlaardingen van de Consumenten bond, die samen met leden van de bond in Schiedam en Maassluis ter plaatse onderzoek deed. In het onderzoek kwamen een groot aantal wensen naar voren. In willekeurige volgorde noemt de werkgroep: Het ontbreken van bewaakte fietsenstallingen of fietskluizen. De wens voor taxi-oproepin- stallaties bij alle stations. Parkeerplaatsen voor gehandi capten op redelijke afstand van plaatskaartenkan toren. Roltrappen ef hellingbanen om eenvoudig in stationshal, bij loket ten en perrons te kunnen komen. Voldoende, schoe en ver warmde wachtruimten. ""Een omroep'ostallatie, die ook van achter het loket op het betref fende station is te bedienen. Een telefoonaansluiting en ver melding in de telefoongids. Toiletten op alle stations, die ook voor rolstoelgebruikers toegan kelijk zijn. Bagagekluizen. Op alle perrons een platform op standaardvloerhoogte van de trein. Een stadsplattegrond ij het station. Een restauratie of dranken-au tomaat in de nabijheid. Opmerkelijk noemt de werk groep, dat een aantal van deze vol gens haar niet overdreven wensen in het verleden wel aanwezig was bij de onderzochte stations. Het onderzoek is volgens de groep een voortborduren op het ge bruikersrapport, dat de Verkeers- afdeling van de ANWB in septem ber 1988 publiceerde waarin een aantal kleine NS-stations onder de loep werd genomen. Het aantal reizigers op het tra ject tussen Schiedam en Hoek van Holland is de afgelopen jaren licht gestegen. In 1988 telde de Neder landse Spoorwegen 3 miljoen in stappende reizigers op de acht sta tions. De twee Sehiedamse stations namen hiervan 1,2 miljoen voor hun rekening, Vlaardingen (Oost, Centrum en West) en Maassluis (inclusief West) ontliepen elkaar niet veel met respectievelijk 790 en 728 duizend. Hoek van Holland kwam uit op 308 duizend instap pers in 1988, de laatst bekende cij fers. SCHIEDAM Het zoeken naar een derde vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog op het ter rein van de scheepswerf Wilton Fijenoord is gestaakt. De Expiosie- ven Opruimings Dienst (EOD) uit Culemborg vermoedt dat de bom al eerder is verwijderd. Men leidt dit af uit de vondst van een inslagkra ter zonder bomscherven. Het opruimen van drie vermoede vlietmgbommen is hiermee met een sisser afgelopen. De eerste werd in september snel opge spoord onder een parkeerterrein en ter plekke gedemonteerd. Een tweede projectiel werd enige we ken later uitgegraven, maar deze bleek al te zijn ontploft. Nu de der de bom niet is aangetroffen, zal de gehele opruimactie binnen enkele dagen zijn afgerond. Het verwijderen van de bommen werd een noodzaak nu de scheeps werf een aantal terreinen heeft te ruggegeven aan de gemeente Schiedam. Op deze plek aan de rand van de gemeente zal binnen afzienbare tijd het bedrijvenpark Vijfsluizen verrijzen. SCHIEDAM Weersomstan digheden kunnen weggebruikers de komende maanden weer danig parten spelen. Het is bij gladheid en mist, óók binnen de bebouwde kom, noodzakelijk om de snelheid aan te passen naar de omstandig heden. Dit advies is afkomstig van de strooidienst van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De medewerkers van de ONS hebben zich terdege voorbereid op de win termaanden. Het strooiplan voor het bestrijden van gladde wegen ligt klaar. In de zoutloods ligt een voorraad van zeshonderd ton zout/zand voor uitstrooien op vooraf vastgestelde routes. „Met alle zachte winters in de herinnering blijft het opletten ge boden," waarschuwt ONS-voor- lichter Mari Dingenouts. VLAARDINGEN Met een struinboekje, een rugzak met daar in een kompas, een meetlint en een verrekijker gaan ze op pad. Leerlingen van basisschool De Ark in Vlaardingen maken deze week deel uit van een groep van 650 leerlingen die in de maand novem ber een struintocht maken door het prille bos van de Broekpolder. De afdeling Plantsoenen van de Natuur- en Milieu-educatie in deze stad heeft voor de kinderen een speciale routebeschrijving uitge stippeld. De opdrachten en aanwijzingen in het struinboekje zorgen ervoor dat de leerlingen gericht kijken naar wat groeit en bloeit in het bos. Niet voor niets heeft Milieu educatie dit stukje bos uitgekozen. Zo'n vijftien jaar geleden vertrok ken de laatste slib-opspuiters uit het gebied en kon de de natuur weer haar gang gaan. De aanplant in het Broekpolderbos wortelt wel iswaar nog in het havenslib, dat zware metalen bevat, maar de bo men ondervinden hier niet veel hinder van. j - Theo van der Werf van Natuur-" en Milieu-educatie denkt dat er in Vlaardingen wel behoefte is aan een stukje natuur waar je even je neus buiten de deur kan steken. „Je ziet hier al veel mensen wan delen en joggen. Natuurlijk is het nog geen bos als op de Veluwe. De bomen die hier staan zijn nog geen vijftien jaar oud ,en staan allemaal in keurigé rijtjes.'" De leerlingen van De Ark strui nen er niet minder bedreven om. 2e maken er een soort competitie van. Overal klinken vanuit de be groeiing kreten als: 'Jullie lopen verkeerd' of 'Jullie slaan drie vra gen over'. Eén van de kinderen heeft de taak op zich genomen om de anderen tot stilte te manen. „Zo zien we natuurlijk nooit een ko nijn," luidt de aanklacht. Bij één van de opdrachten krijgt zij zelf te horen stil te zijn. „Ja, maar dat zeg ik de hele tijd toch al." Op de route moeten ze verder boomsoor ten benoemen, fazanten en padde stoelen bekijken. Zelfs het mos wordt aan een onderzoek door de verrekijker onderworpen. Driftig struinen de leerlingen door de blubber. Fanatiek vragen beantwoordend en als de oplossing iets meer moeite kost gewoon overslaan. Van der Werf: „We hebben er voor gekozen om de kinderen zelf standig op pad te sturen, zodat ze zoveel mogelijk zelf ontdekken. Verdwalen is er niet bij want het Broekpolderbos is slechts enkele hectaren groot. '1 AlAj vkA u 4 -rS .ly'.'Vt/X De Broekpolder: „Nog geen bos als op de Veluwe. De bomen die hier staan zijn nog geen vijftien jaar oud en staan allemaal in keurige rijtjes." ,Over het algemeen zijn de kin- leeswerk. We willen de onderwij- ren kennis met een gebied waar ze deren wel enthousiast. Het is een zers laten zien dat je ook op een vlakbij wonen maar waar ze nooit leuke manier om de biologielessen hele andere manier met de natuur komen. Daaraast willen we laten een beetje op te krikken. Op de bezig kunt zijn," zegt Van der zien dat er meer is dan televisie meeste scholen bestaat het vak uit Werf. Bovendien maken de kinde- kijken of batman te spelen." SCHIEDAM Verhitte gemoe deren en geen duidelijke uitspra ken van de politieke zijde. Dat is de uitkomst van het debat in poli tiek café Hermandad, dat gister avond met een discussie over de toekomst van de beeldende kunst in Schiedam een nieuwe serie over actuele thema's inluidde. Het moge duidelijk zijn dat het discussie- zweet vooral vloeide over het toe komstig beleid van de gemeente in de beeldende kunst in het Stedelijk Museum. Aanleiding voor het debat is een brief van de Sehiedamse kun stenaars die de gemeente waar schuwen voor wijzigingen in het museumbeleid. De gemeente wil meer aandacht voor de historische verzameling in het museum. De kunstenaars denken er kort gezegd over dat de stad niet over voldoen de historische voorwerpen be schikt en betogen daarenboven dat het museum juist aan de beeldende kunst haar reputatie ontleent. Over dit onderwerp wilde vrij wel elke aanwezige in het café wel z'n zegje doen. Journalist Dick van der Lugt probeerde gisteravond duidelijkheid te scheppen door de standpunten van de discussie-oppo nenten ChrisZijdeveldt en Cees de Geer voorop te zetten. De respec- tievelijke wethouder van Cultuur en kunstcriticus en lid van de aan koopcommissie van het Stedelijk museum, mochten hun gedachten uiten over het niveau van het mu seum. Van der Lugt borduurde met de ze vraag voort op een symposium begin van dit jaar waar de vraag aan de orde kwam of de uitstra ling van het museum nationaal, re gionaal zou moeten zijn, of een mengvorm van beiden. „Ik ben er een voorstander van dat het museum een nationaal ka rakter krijgt, alhoewel ik besef dat dat financieel niet haalbaar is," betoogde De Geer. „Kunst houdt niet op bij de Koemarkt en moet op z'n minst de regio Zuid-Holland omvatten. Ik betreur het dat de scherpe kantjes van de voortrek kersrol die het museum in het ver leden heeft gehad een beetje zijn weggevaagd." Zijdeveld treurt niet mee met De Geer: „Kunst moet voor de plaatselijke bevolking interessant zijn. Het museum heeft de functie in dienst te staan van de inwoners van Schiedam. Als de burger voor bijtrekt aan de museumdeur moet zij trots zijn en het gevoel hebben "dit is ons museum'. Dat wil niet Wethouder Chr. Zijdeveld: .Kunst moet voor de plaatselijke bevolking interessant zyn." zeggen dat er in de expositieruim ten ook ktuist te zien is die de be volking mooi vindt." De Geer begrijpt het standpunt van de wethouder niet helemaal „U onderschat de wervingskracht van beeldende kunst op het toeris me. Kijk m Godsnaam verder dan de stadsgrenzen. Er is zo langza merhand een mythe ontstaan dat niemand meer naar die historisch verzameling komt kijken. Wat ik wel wil zeggen is dat een histori sche verzameling alléén met zalig makend is." Daarbij reist de vraagt wat nu een criterium is voor een succes vol museum. Volgens Zijdeveld heeft een gemeenteraad de vrij heid om zich af en toe af te bezin nen op de vraag ot net museum nog wel zo waardevol is voor Schiedammers dat de bevolking deze moet blijven financieren. „Dan heb ik het inderdaad over bezoekersaantallen als criterium," aldus de PvdA-er. Kunstcriticus De Geer vindt dat de politiek niet met een school meesterend vingertje de kunste naars mag voorschrijven wat wel en niet kan. De Geer noemde hier bij ook dat Zijdeveld volgens hem geen tekenen gfeeft een visie te hebben over de toekomst van het Stedelijk Museum. „Hij wil een beetje van alles Ik vind de situatie waarin het museum nu verkeert troebel. In Schiedam bevinden zich vele verzamelingen Het zou leuk zijn als het museum van deze particuliere collecties kan profite ren." In de zaal zaten gisteravond kunstenaars en andere betrokke nen bij de Sehiedamse artistieke wereld. Uit hun reacties bleek vooral de onvrede van voorlich- tings- en promotiebeleid van het museum. Verder kwam naarvoren dat een directeur zefstandig beslis singen moet kunnen nemen voor zover het budget dat toelaat. Een van de insprekers stelde voor een statuut te maken waarin de onaf hankelijkheid van de directeur ge- garandeert wordt. Wethouder Zijdeveld moest de aanwezigen tevreden stellen met de mededeling dat binnenkort een notitie in de gemeenteraad aan de orde komt waarin over al deze vragen gediscussieerd gaat wor den. Gewapende overval op benzinestation SCHIEDAM Op het Shell- tankstation aan de Vlaardinger- dijk is gisteravond een gewa pende overval gepleegd. Om streeks kwart over acht stapte een met een witte integraal helm en bivakmuts gemaskeer de man binnen. Hij bedreigde de pompbediende met een pis tool en eiste geld. Met een on bekende hoeveelheid kasgeld verdween de overvaller, ver moedelijk op een fiets. Acht bekeuringen voor onverlichte fietsen SCHIEDAM In het kader van een jeugdverkeersactie, heeft de politie gistermorgen op de Burgemeester van Haaren- laan ter hoogte van de Pierson- straat een controle uitgevoerd op de fietsverlichting van scho lieren. Acht van hen reden zon der deugdelijke verlichting en kregen een proces-verbaal uit geschreven. Drie mensen gepakt met gestolen cheques SCHIEDAM Bij een po ging om twaalf in Schiedam ge stolen cheques in een shorma- zaak in Botterdam om te wisse len zijn drie mensen gearres teerd. Het betreft twee Rotter dammers van 26 en 36 jaar en een 34-jarige vrouw zonder vas te woon- of verblijfplaats. Voor nader verhoor zijn ze overge dragen aan de politie van Schiedam. Politie plukt lastige fietser van Hoogstraat SCHIEDAM Een eigenwij- ze fietser is gistermiddag na een achtervolging over de Hoogstraat door de politie opge pakt en naar het bureau overge bracht. De 19-jarige Schiedam mer crosste tussen het winkel ende publiek en lapte een som matie van surveillerende agen ten om af te stappen aan zijn laars. Hij weigerde zich boven dien bekend te maken. Computerfreaks bijeen SCHIEDAM Gebruikers van alle merken -computers kunnen zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur met hun materiaal, vragen of het verkrijgen van accesoires terecht in Het Film huis in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Mensen die hun computer meebrengen, mogen gratis naar binnen. In lichtingen via telefoonnummer 4732046. Roibrug over Schie voor ug 4 drie weken afgesloten SCHIEDAM De roibrug over de Schie, ter hoogte van de Polderweg en Schiekade, is voor het uitvoeren van herstel werkzaamheden vanaf maan dag 19 november tot en met vrijdag 7 december afgesloten voor alle verkeer. Het scheep vaartverkeer kan de brug nor maal passeren. Omleidingsrou tes worden aangegeven door middel van oranje borden. Feest bij opening van speelzaal De Ouverture SCHIEDAM Vrijdagmor gen wordt de speelzaal van de basisschool De Ouverture aan het Bachplein feestelijk in ge bruik genomen. Aan leerlingen wordt die dag een speciaal pro gramma geboden. Tussen 09.30 en 10.00 uur zal de heer G. Kruijt, hoofd van de secretarie afdeling Onderwijs, het speello kaal officieel openen. De kinde ren zingen daarbij het school lied en laten ballonnen op. Van 10.00 tot 11.30 is iedereen wel kom op de school. Er worden dan openbare lessen gegeven. Clta ten Cate bij spiritisten Harmonia SCHIEDAM Mevrouw Ci- ta ten Cate uit Den Haag de monstreert morgenavond haar helderziende waarnemingen by de Spirituele Vereniging Har monia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut-. plein 165. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs ƒ7,50. Inlichtin gen over Harmonia is verkrijg baar via telefoonnummer 4266092. Conditietraining SCHIEDAM In Kluphuis Oost wordt iedere woensdag avond van acht tot negen aan de conditie gewerkt. Onder des kundige leiding zullen de ver schillende spieren op de proef worden gesteld. Per zes lessen kost de conditietraining 22,50. V i Y^&rrVI 41 4 15

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1