Woningen in Nièuwland worden vaak gewei gerd 1 F Idanh Gerard Gommel zoekt ruimte voor zijn buurtsuper g Kids Co: oppas op maat Musicus Verkroost leeft toe naar Rotterdamse Dagen Het Vrije Volk SCHIEDAM Huizen in omgeving Mariastraat krijgen ook eigen stookketels .3b Peter Okkerse wil zorgen voor alle 'oppasklndertjes' in Nederland Kordate vrouw jaagt insluiper op vlucht Veel autoschade door nieuwe vluchtheuvel PvdA-Schiedam in zaal De Blauwe Brug Brahms en Mendelssohn in Dorpskerk Kethel Lintje voor Bril ws RAGINA4 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 Te kleine kamers, ontbreken centrale verwarming en voorkeur voor andere wijk zijn voornaamste motieven SCHIEDAM Elke vijfde wo ningzoeker reageert niet op een aanbod voor een woning in de wijk Nièuwland, Dit is twintig percent van de aanbiedingen die sinds 1 juli door Gemeentelijk Wo- ningbeheer en het Bureau Huisves ting aan aanvragers zijn gedaan. Van de woningzoekers die wel rea geren wijst tien percent de aange boden woning af op grond van te weinig kamers. Dertien percent maakt geen gebruik varl de aanbie ding omdat de buurt niet aanstaat. Door het ontbreken van een cen trale verwarming in de woning, wijst nog eens zes percent een wo ning in Nièuwland af. Deze cijfers zijn door het Ge meentelijk Woningbeheer Schie dam (GWS) na onderzoek vastge legd in een eerste kwartaalrapport. Omdat het geautomatiseerde ver werkingssysteem van woningen- aanvragen en -toewijzingen het niet toelaat om weigeringsgronden te rangschikken, is besloten hier van een aparte administratie bij te houden. Minimaal twee keer per jaar wil het GWS de cijfers ver werken in een nieuw overzicht. De wijk Nièuwland kent in het algemeen een vrij eenzijdig wo ningtype. Het merendeel van de woningen bestaat uit zogenaamde meergezinswoningen zoals portiek flats en galerijflats. Een groot per centage van de bewoners moet zich (nog) behelpen met een lavet, beschikken niet over centrale ver warming en ook niet over dubbel glas. Toch kent het bezit van het Gemeentelijk Woningbeheer geen structurele leegstand. Er zijn geen complexen waar de woningen ex tra moeilijk verhuurbaar zijn. Niettemin zijn er regelmatig signalen dat woningen reeds gerui me tijd leegstaan. Incidenteel komt dat inderdaad voor, erkent directeur A. Verdoes. „De redenen voor deze leegstand kunnen zeer uiteenlopend zijn," zegt hij. „Het is mogelijk dat de woning al wel verhuurd is, terwijl de nieuwe be woner geen kans ziet de woning in te richten. Tevens kan het zijn dat er extra werkzaamheden in uit voering zijn genomen alvorens de woning kan worden aangeboden. Omdat hierbij meerdere aanne mers betrokken kunnen zijn, kan een woning wel eens enige tijd leeg staan." Een niet als argument aangevoerd punt is het aantal sleu teladressen waarvan ook in Nièuwland sprake is. Ook kan vanuit het in Schie dam toegepaste beleid in woning toewijzing een huis langer leeg staan dan is gewenst. Dat houdt verband met de tijd die nodig is voor het selecteren van de meest urgente woningzoekende. Daar komt nog bij dat op dertig percent van de aanbiedingen niet wordt ingegaan. Dat leidt er toe dat wo ning meerdere malen door een 'ur gente' woningzoekende wordt ge weigerd. Gerard Gommel en zijn dochter Natasja in de te kleine winkel aan de Aleida- straat. „We zoe ken naarstig naar een grote re ruimte." Door Rein Wolters SCHIEDAM „Het gaat té goed," vertelt Gerard Gommel van achter zijn schrijftafel. „Misschien klinkt het wat overdreven, maar het is de waarheid. In samen spraak- met de gemeente zoeken we naar een voor beide partijen geschikte oplossing. Het verloopt allemaal in goede harmonie. Onge twijfeld komen we er dus uit." De 51-jarige Gommel is eige naar van de A-Markt in de Aleida- straat. Het is een buurtsuper, die hij ruim vier jaar geleden in het toen al vijf jaar leegstaande en zwaar vervallen pand begon. „Sindsdien is het met de omzet al leen maar de goede kant opgegaan. Inderdaad, ondanks de stadsver nieuwing in deze buurt. Er is veel gesloopt en nieuw gebouwd en er zijn steeds meer mensen komen wonen. Zonder overdrijven mag ik gerust stellen dat mijn zaak in een grote behoefte voorziet." Hij vervolgt zijn verhaal met: „Aanvankelijk zou ik de winkel runnen met alleen Toos, mijn vrouw. Maar intussen staat ook onze dochter Natasja op de loon lijst en hebben we ook een ander meisje in dienst genomen. De win- r DE KWAL VOOR EEN LAGERE PRIJS MERK kei is groter gegroeid dan we zelf voor mogelijk hadden gehouden.". Tussen twee telefoontjes door vertelt Gerard dat uit een bouw technisch onderzoek door de ge meente is gebleken dat het pand waarin hij is gevestigd allang zijn beste tijd heeft gehad. Anders om schreven: het is zo rot als een mis pel. De gemeenten overweegt nu op het pleintje naast de buurtsuper een noodwinkel te plaatsen en het eigenlijke pand te renoveren of af te breken en er een nieuwe winkel te bouwen. Anderzijds heeft Gerard Gom mel zelf initiatieven genomen. Hij ziet wel brood in de dependance van de Erasmusschool op de hoek van de Aleidastraat en de West- frankelandsestraat. „Als het nieu we schoolgebouw aan de Huy- smanstraat volgend jaar gereed is, dan wordt de dependance afgesto ten. Het is een ideaal pand met een vloeroppervlak van zeshon derd vierkante meter om tot win kel te verbouwen. Mijn huidige winkelvloer is honderdvijfentwin tig vierkante meter. Vaak is het wringen geblazen, want de door loopjes zijn smal." Gerard Gommel is geen onbe- kende in Schiedam. Als zoon van een slager zag hij het levenslicht in de Ridderkerksestraat in De Gorzen. Hij doorliep de gelijknami ge lagere school en aansluitend maakte hij de .verhuizing mee van de ambachtsschool van de St. Li- duinastraat naar de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. „Toen was het werken geblazen. Als leerling- bankwerker trad ik in dienst van de firma Hoek, waar ik zo'n jaar of zes heb gewerkt. Daarna stapte is voor eenzelfde periode over naar de Esso-ïaffinaclerij in de Botlek," herinnert hij zich. De cash carry winkelketen Salari was zijn-volgende werkge ver. In 1970 besloot de onderne mende Gerard, die intussen ook al betaald voetbal had gespeeld bij SVV, voor zichzelf te beginnen. Aan de Xerklaan in Kethel opende hij een buurtsuper annex sport zaak. „Piet Romein was toen een bekende achterspeler van Feyen- oord. In loondienst heeft hij gerui me tijd mijn sportzaak gerund." Met de steeds fellere concurrentie van het winkelcentrum Hof van Spaland in het achterhoofd, ver kocht Gerard Gommel vervolgens na vijftien jaar zijn zaak en begon weer helemaal opnieuw in de Alei dastraat. „Nooit spijt van gehad. Het is een fijne buurt met fijne klanten. Eigenlijk is het te gek dat ik in de ze omgeving mijn brood mag ver dienen," relativeert hij onder het nuttigen van een kopje koffie. En met een zorgenrimpel: „Alleen tel kens die inbraken, hé. Dat is fru strerend. Ze gappen een hoeveel heid sigarètten en koffie en laten een enorme ravage achter. In de maand mei ben ik vijf keer door inbrekers bezocht." Tussen neus en lippen door ver telt de handbalfanaat Gerard Gom mel (hij speelde in competitiever band bij DWS en heeft ook nog ge ruime tijd als honkballer op het veld gestaan bij SVV) dat zijn werk ook zijn hobby is. „Ik werk zes dagen per week van 's morgens half zeven tot het moment dat we klaar zijn. Dat is niet om half zes, want 's avonds vullen we de win kel bij. Overdag kan dat niet, an ders kunnèn de klanten er niet door. Op de zondagmorgen werk ik aan de boekhouding en 's middags ben ik te vinden bij het zaalhand bal. Néé, dat beleef ik tegenwoor dig passief, dus met een pilsje in de hand." SCHIEDAM In navolging van de Woningbouwvereniging Schiedam wil ook het Gemeente lijk Woningbeheer af van centrale verwarmingsinstallaties in woon blokken. De huizen krijgen elk een eigen stookketel, zoals de bouwver eniging al eerder uitvoerde in wo ningen in het centrum van de stad. Uit een onderzoek van een extern adviesbureau is deze oplos sing als het best uit de bus geko men. Al geruime tijd heeft het Ge meentelijke Woningbeheer Schie dam (GWS) problemen met het af rekening van stookkosten met huurders in de Mariastraat en om geving. Gesprekken hierover met onder meer de Bewonersvereni- ging Schiedam-West in 1989 lie pen vast. In maart van dit jaar is het overleg weer hervat. De bewoners krijgen bij een ei gen stookketel zelf de mogelijkheid om te kiezen wanneer deze moet gaan branden. Hierdoor wordt ook een discussie uitgesloten, zoals bij collectieve installaties, wanneer en op C:lke temperatuur gestookt moet worden. Een ander nadelig gevolg van blokverwarming is dat elk aangesloten huishouden bij een storing in de kou zit. Als een nog belangrijker plus punt voor het individueel stoken wordt aangemerkt de wijze van af rekenen. Die is niet langer geba- serd op, zoals het GWS formuleert: „dure niet betrouwbare door- stroom-warmtemeters". Ook de kosten voor de warmtekosteribere- kening door de firma Warmteme ter komen bij het installeren van eigen cv-ketels te vervallen. De gasgeiser verdwijnt eveneens, want heet water wordt betrokken van de stookketel. Dit werkt niet alleen kostenbesparend, maar geeft ook een aanmerkelijke verbe tering aan het milieu in de woningln het onderzoek is tevens vastgesteld dat het meetsysteem erg discutabel is. „In de afgelopen jaren is het veelvuldig voorgeko men dat het batterijenpakket niet correct functioneerde," bekent het GWS aan de verantwoordelijke D66-wethouder A. Reijnhout. „Hierdoor gaven de meters niet de juiste waarde aan van de gebruikte energie, terwijl er toch warmte was afgenomen. Grote afrekenings- verschillen tussen bewoners wa ren het gevolg." Het GWS wil op korte termijn als proef een portiek voorzien van individuele stookketels. Als die slaagt, wil men in alle hiervoor in aanmerking komende woningen een eigen cv-ketel monteren. MOOI WARM PéilÉAi' smeden j ROTTERDAM „Wij zorgen ervoor dat ouders en verzorgers van kinderen van nul tot twaalf jaar oppas op maat krijgen," ver telt een enthousiaste Peter Okker se, de motor van het eenmansbe drijf Oppaseentrale Kids Co. De centrale zorgt ervoor dat de kin deropvang thuis komt of dat er een gastoudergezin is waar de kin deren welkom zijn. Gasten in ho tels kunnen eveneens oppas 'aan huis' krijgen. In de toekomst wil de organisatie kinderdagverblijven' openen. Het unieke van Kids Co is dat zij landelijk werkt, terwijl de meeste oppascentrales werken in een wijk, of gedeelte van een staa. Ambitieuze plannen heeft Peter Okkerse in overvloed. Zijn er sinds 1 novemer al vestigingen in Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Dordrecht, Zwijndrecht, Delft, Lei den en in Zeeland, als het aan Pe ter ligt zorgt hij óver een jaar voor alle 'oppaskindertjes' in Neder land. Hij gaat volgend jaar bedrij ven benaderen om kinderopvang voor de werknemers/werkneemsters te re gelen. In overleg kan dan een ruimte bij het bedrijf gecreëerd worden of zorgt Kids Co voor op vangruimte. „Dit maakt het voor veel men sen gemakkelijk om te blijven werken. Ik ben zelf vader van twee kinderen en weet dus uit er varing hoe moeilijk het is om je kinderen geplaatst te krijgen in een kinderdagverblijf. Wachtlijs ten van een jaar zijn heel nor maal," licht Peter Okkerse toe. Met alle oppassers heeft hij een gesprekje om te kijken wat voor vlees hij in de kuip heeft. Bij gas toudergezinnen gaat hij eerst een kijkje thuis nemen, om te beoorde len of je daar mex een gerust hart je kinderen kunt achterlaten. De kinderverzorgers zijn mensen uit alle leeftijdsgroepen, met verschil lende opleidingen, van studenten en meisjes die kleuter- en peuter leidster willen worden tot oppaso- ma's. Ze hebben over het algemeen veel ervaring in het oppassen en vinden dit ook heel leuk om te doen. „Speciaal voor ouders van li chamelijk en geestelijk zieke kin deren hebben wij verpleegkundi gen in ons bestand," vertelt Peter Okkerse verder. "Je kimt tenslotte geen onervaren iemand bij een kindje met een hartafwijking, bloedziekte of epilepsie zetten. Net zo min als je een meisje van 18 op drie kinderen van twee, vier en zes jaar, laat passen,". Kids Co levert desgewenst dag en nacht mensen. Er is een specia le 'oppasaanvraaglijn' in het leven geroepen die je kunt bellen. De Op- pascentrale noteert de gegevens en zoekt vervolgens de juiste man- of vrouwkracht. De ouders kunnen er terecht voor een avondje of mid dagje kinderopvang tot en met een oppas(huis) voor maanden. Een oppas overdag kost f. 8,- per uur voor één kind, voor ieder 'extra' kind betaal je f. 2,50 per uur. Voor dit bedrag verricht de hulp ook licht huishoudelijk werk. In de avonduren kost een oppas f. 6,50 per uur (plus f. 2,50 voor ie der 'extra' kind). Er wordt tot maximaal drie kinderen opgepast. Oppaseentrale Kids Co is geves tigd aan de Westzeedijk 507. Het telefoonnummer van de oppasaan vraaglijn is 06-82.12.261. Door Rein Wolters ROTTERDAM Een geboren Rotter dammer is John Verkroost niet, maar hij heeft zijn hart als geen ander aan de Maasstad verpand. Zijn wieg stond vijftig jaar geleden in Hellevoetsluis, maar de bekende bakkerszoon is opgegroeid in de stad van groen-wit-groen. Een Rotter dam-manifestatie zoals de aanstaande Rotterdamse Dagen zónder de orgel- of pianomuziek van de in Capelle woon achtige Verkroost is ondenkbaar. Met Schiedammer Stef Meeder, Capellenaar Henk Numeijer en Mijnsheerenlander Gerard Cox mag hij zich scharen in het rijtje artiesten dat Rotterdam veelvuldig bezingt of in melodie onder de aandacht brengt. In het weekeinde van 24 en 25 no vember geeft John Verkroost opnieuw acte de presence bij de Rotterdamse Da gen van de Stichting Ons Rotterdam, die voor het tiende jaar worden gehouden. Dit keer niet in het Hulstkampgebouw aan de Maaskade, maar vanwege de vie ring van 650 jaar Rotterdam in De Doe len. „Ik geloof dat ik alle Rotterdamse da gen zo zoetjesaan heb mogen meebele ven," memoreerde John Verkroost enke le weken geleden na een optreden op het Rijncruiseschip Rex Rhem. „Geloof me, ik verheug me er altijd op te mogen spe len op de jaarlijkse Rotterdamse dag. Het is steeds een gezellige, bedoening. Het is één van de optredens waar ik me met op recht plezier laat heenrijden." Bekenden weten dat John Verkroost visueel gehandicapt is en vrijwel niets kan zien. Desondanks weet hij, met zijn charmante vrouw Corrie aan zijn zijde, zich met succes door het leven te slaan. John geeft aan huis muziekles, treedt op en heeft ontelbare elpees, cassettes en cd's volgespeeld met achtergrondmuziek. Hij speelt volledig op zijn gevoel en ge- hoor.Pas als het echt niet anders kan, raadpleegt hij muziekstukken in braille. Van zijn hand zijn tal van arrange menten afkomstig op Maasstedelijke lie deren en melodieën. Hiervan brengt hij er een aantal ten gehore op de tweede Rotterdamse Dag. Behalve de van het conservatorium afgestudeerde John Ver kroost vaste pianist/organist van het restaurantketen Wiener Wald en van voetbalclub SVV treden onder meer Henk Numeijer op, de vocalgroep Harmo ny en het Rotterdams Jongenskoor, de Rotterdamse Opera en de accordeonver eniging Scala. In de gehoorzaal van De Doelen wor den op beide dagen om 13.30 uur het 'Rotterdam Literair Uur' gehouden waar in Rotterdamse schrijvers voorlezen uit eigen werk. Men kan luisteren naar de voordrachten van Herman Pieter de Boer, Herman Romer, Jan Oudenaarden, Rien Vroegindewey en Ben Laurens. Te vens worden er in deze zaal diapresenta ties verzorgd. Er zijn tal van kramen en stands met Rotterdam-boeken, prenten, foto's en ka lenders. Vele organisaties presenteren hun activiteiten, die verband houden met Rotterdam. In de kleine zaal van De Doe len worden films vertoond over het oude en het nieuwe Rotterdam, waaronder de bouw van de Metro en andere spectacu laire gemeentewerken. Men kan beide dagen terecht van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt voor volwassenen ƒ5. Kinderen en pashouders betalen de helft. Toegangskaarten voor het concert op zaterdagavond 24 november (vanaf 20.15 uur met het Rotterdamse Jeugd Sympho- nie Orkest, Het Groot Rotterdams Koor met de solist Jan Wander, het orkest So- reo en het SKVR-danorkest met Gouden Hart-winnares Annie de Reuver en nog veel meer artiesten) kosten per stuk ƒ9,50. Er vindt ook zondagochtend een con cert plaats van het theaterbureau Martin Hanson. Onder meer met medewerking van Gerard Cox, het Rotte's Mannenkoor en The Amazing Stroopwafels. De toe gang bedraagt (inclusief de entree voor deze Rotterdamse Dag) 14,00. Rotterdammer John Verkroost met zijn vrouw Corrie: „Geloot me, ik verheug me er altijd op te mogen spelen op de jaarlijkse Rotterdamse dag. SCHIEDAM Een 78-jarige bewoonster van de Zwaluwlaan 'heeft gisteren omstreeks 17.00 uur een ongeveer dertigjarige insluiper op de vlucht gejaagd. De vrouw was in de keuken be zig toen ze een gerucht in de woonkamer hoorde. Ze kwam oog *in oog met de \inbreker, maar verloor haar kalmte niet en sloeg op hem in. Hij nam de vlucht door een open slaapka merraam. De Inbreker had wel kans gezien zich een gouden ring, ketting en armband toe te eigenen. Hij was donker ge kleed, ongeveer 1.65 meter lang en droeg een bril. M» gestolen auto uit bot it van Ketheipioin SCHIEDAM Als gevolg van een te hoge snelheid is gis termorgen een 22-jarige man uit Capelle aan den IJssel uit een bocht van het knooppunt Kethelplein gevlogen. Tegen een lantaarnpaal kwam hij tot stilstand en kroop ongedeerd uit de auto. Even later bleek dat hij de auto al geruime tijd geleden in Rotterdam had ge stolen. De man is ingesloten. SCHIEDAM Minstens acht personenwagens hebben gisteren aan het eind van de middag schade op de 's-Grave- landsesweg opgelopen doordat ze hotsten op een nieuw aange legde en nog niet gemarkeerde vluchtheuvel. Een aannemer versmalt ter plekke de rijbaan. Dit gebeurt in opdracht van de gemeente, die het wegdeel daar mee veiliger wil maken. Verge ten was om de nieuwe vluch theuvel te verlichten. De chauf feur van een vrachtwagen zet te, ter beveiliging, zijn wagen als knipperend baken voor de vluchtheuvel. Later op de avond is de onoverzichtelijke plaats alsnog door Gemeente werken beveiligd. Dief van kratten met lege flessen betrapt SCHIEDAM Met een krat lege colaflesen op de bagagedra ger van zijn fiets is in de afge lopen nacht op de Algerastraat een twintigjarige Rotterdam mer aangehouden. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid houdt zaterdagmiddag de jaarlijkse ledenvergadering. Aanvang 14.00 uur in het wijk centrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. De socialisten moeten het deze middag waar schijnlijk met minder bezoe kers doen. Sinterklaas wordt op hetzelfde moment ontvangen op het stadshuis en maakt aanslui tend een rijtoer door het stads centrum.' Kozak verzorgt show Rita Young VLAARDINGEN De soul zanger Jeremy Watson, zang duo Levante, zanger Leendert de Boer en André van Duin imitator Norbert Sparnaay wer ken op zondagmiddag 18 no vember mee aan The Rita Young Show in zaal Middelhuy- se aan de Koninginnelaan 403 te Vlaardingen. De dansmuziek wordt verzorgd door het orkest Kozak. De presentatie van deze familieshow is in handen van Danny Kandouw en gastvrouw is de zangeres Rita Young. Aan vang 13.30 uur. Toegangskaar ten kosten 7,50 per stuk SCHIEDAM In de serie 'Avondmuziek' zullen in de Dorpskerk Kethel weer een aantal concerten door de ruim te schallen. Op zondag 18 no vember om 19.00 uur voert het Haags Kerkmuziek ensemble werken uit van Mendelssohn, Brahms en Reger. Het concert van deze composities uit de Duitse Romantiek staat onder leiding vcan Hans Jansen. VLAARDINGEN Burge meester Van Lier heeft gister- midag de koninklijke onder scheiding behorende bij de Or de van Oranje Nassau op de borst van H. Brü gespeld. De gemeente Vlaardingen is van oordeel dat Bril zich in zijn bij na 40-jarige loopbaan als een ambitieus ambtenaar heeft la ten kennen en altijd veel inte resse voor zijn werk heeft ge had. De 59-jarige sloot vorige week zijn loopbaan als hoofd van de sector financieel beleid en waamememd hoofd van de afdeling Financiën af. Bril be gon zijn gemeentelijke carriere in 1953 als klerk. (INGEZONDEN MEDEDELING) Ffi WiR t CALLENBUflGSTRAAT 80 VLAMWGEN TEL 010 4343096 /•OW

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1