amen werk in w gemeenten zal democratie in de reg o redden' Geen Schiedams huisvuil meer naar VAM-Drente KERST 1990 Het Vrije Volk SCHIEDAM NAM o ografeert' bodem op zoek naar olie en gas liniil» KUNST TE KIJK Professor In 't Veld wijst raadsleden op noodzaak tot frontvorming BFABËR B E Z 0 R G I N GL CD-raadsleden bezorgd over stadsvernieuwing NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN PAGINA 4 ws DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 Schiedams burgemeester Scheeres (derde van rechts) en de links van hem zittende gedeputeerde Van der Meer en prof. dr. In Veld lich ten raadsleden uit verschillende gemeenten in de raadszaal voor er de regionale samenwerking voor economische ontwikkeling. Boor Ben van Haren VLAARDINGEN Gemeenten in deze regio moeten samenwer ken om het democratische gehalte van het openbaar bestuur te waar borgen. Prof. dr. R. J. In 't Veld van ROTOR en voorzitter van een groep, die voor het Regionaal Eco nomisch Overlegorgaan Rijnmond (REO) een economische visie schreef, hield dat gisteren de ge meentebestuurders uit Schiedam, Vlaardingen, Capelle aan de IJssel en Hellevoetsluis voor. Hij maakte deel uit van het gezelschap waar toe ook gedeputeerde H. van der Meer en Schiedamse burgemeester drs. R. Scheeres als leiders van het REO behoorde. In de raadszaal van het Vlaar- dingse stadhuis hield dit gezel schap gisteren de eerste van drie voorlichtingsbijeenkomsten voor collegeleden en gemeenteraadsle den over dit onderwerp. Naast de transportfunctie en zakelijke dienstverlening moet ook de indus triële bedrijvigheid als belangrijke kernactiviteit in deze regio verder ontwikkeld worden. Maar dan wel in het verlengde van een andere noodzakelijke voorwaarde voor economische voorspoed in deze re gio, de 'quality of life' zoals de eens door Den Uyl genoemde 'kwaliteit van het bestaan' nu is vertaald. „Er is geen automatische strijdigheid in moderne economi sche opvattingen tussen milieu en economie," beweerde In 't Veld. Vooraf had hij gezegd te hopen op onderbrekingen omdat' zijn er varing was, dat zijn betoog vaak hierdoor interessanter werd, maar de hooieraar mocht van de onge veer dertig aanwezigen ongestoord zijn verhaal afmaken. Hij hield een zeer helder college ter toelich ting van het eerder aan de plaatse lijke politici toegezonden rapport over het regionaal vestigingsbe leid. „Er zit, zo is nu bij de voorbe reiding van dit rapport van RO TOR gebleken, over alle ambtelij ke organisaties verdeeld zoveel know-how in dit gebied dat we die ook optimaal moeten benutten. Ambtenaren met zeer specialisti sche kennis komen we niet uitslui tend bij de grootste organisaties maar door de gehele regio tegen. Het is hard nodig hiervan in breed verband gebruik te maken als het openbaar bestuur in deze regio in ieder geval zijn democratisch ge halte wil behouden en zijn macht niet wil verliezen Zonder goede samenwerking van de gekozen be stuursorganen worden zij, elk af zonderlijk of gezamenlijk, inge haald door de economische macht die door bundeling van andere krachten zal ontstaan." In 't Veld liet er geen twijfel over bestaan. Als de plaatselijke overheden in deze regio invloed willen behouden zullen ze de han den ineen moeten slaan. De hoog leraar bestuurskunde wees op de spanningen, die toch al in dit ge bied bestaan. „Er is sprake van eenzijdigheid, de beschikbare Dalara smederij" ruimte is beperkt en het gemiddel de niveau van de aanwezige ar beidskracht is lager dan nodig is voor de economische ontwikkeling van deze regio,"-aldus In 't Veld. Op een vraag van de Schiedam se Y. siljee. die een ongecontro leerde uitbreiding van rijkswegen vreest, erkende In *t Veld dat aan uitbreiding van het wegennet niet kan worden ontkomen omdat in de huidige economische rekenme thoden de kosten van railvervoer er niet tegenop kunnen. Scheeres weigerde in antwoord op een vraag van de Vlaardinger L. de Snaijer naar de schade als gevolg van het niet tot stand ko men van een samenwerkingsvorm, de betiteling 'rampscenario' van In 't Veld over te nemen. „We streven naar twee plus twee is vijf. Het op elkaar afstemmen leidt tot het voorkomen van ^schade door correcties, die anders later nodig blijken," formuleerde hij. SCHIEDAM - De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) is de ze week in Schiedam begonnen met seismisch en vibro-seismisch mderzoek. De NAM is al enige tijd o bezig in Vlaardingen. Door trillin gen door de bodem te sturen, ma- g ken de onderzoekers een soort foto c van de grondlagen. Zij kunnen dan m zien of er op winbare diepte olie S of gas zit. Het seismisch onderzoek is be- doeld om te kijken uit wat voor la gen de bodem is opgebouwd. „Olie en gas zitten voornamelijk in po reuze gesteenten," legt NAM-voor- lichter Frank Duut uit. „Daar bo venop zit een afsluitende laag, waardoor olie en gas niet zomaar kunnen ontsnappen. Als we derge lijke lagen tegenkomen, is de kans groot dat we prijs hebben." „Het feit dat er onderzoek is, wil dus niet zeggen dat we al een vermoeden hebben dat er inder daad gas of olie aanwezig is," zegt Duut. ,,We weten dat er een grote kans is dat we iets vinden in dit gebied, omdat er al eerder vond sten zijn gedaan in de buurt van Rotterdam en Maasland bijvoor beeld. Maar daar kunnen we niets op baseren." De NAM is momenteel bezig heel Nederland, strook voor strook, te onderzoeken. Schiedam, Maassluis en Vlaardingen horen in het plan Rijnmond, dat op enkele kilometers nauwkeurig in kaart wordt gebracht. Over een jaar we ten de geologen van de maatschap pij of in dit gebied olie of gas voor komt. Dan pas zijn er mogelijkhe den dat er geboord wordt. Duut: „Een boring, al is het een proefboring, kost al gauw tien mil joen gulden. Voor zo'n bedrag neem je natuurlijk geen risico's, dat is veel te duur. Zeker als je be denkt dat we in Nederland nooit meer een bel gas of olie zullen vin den als die van Sloehteren. Als we iets vinden, zullen het kleine hoe veelheden zijn." Gas en olie zijn fossiele brand stoffen, die miljoenen jaren gele den zijn ontstaan uit resten van dieren en planten. Door de druk van d° aardbodem en de luchtge steldheid kan de ontwikkeling haar gang gaan en dergelijke brandstoffen 'maken' in de poreu ze. gesteenten, vaak kilometers dien. De kwaliteit van het seismisch onderzoek is sterk verbeterd in de Een medewer ker van Prakia Seismos staat roerloos te kij ken hoe de tril lingen door de bodem worden gestuurd. Op zo'n moment schudt ook al les een paar se conden mee... afgelopen tien jaar. „Je kunt de bodem vergelijken met een dikke laag matglas waar we doorheen moeten kijken. Vroeger leverde dat een yrij vaag beeld op, alsof die laag honderd meter dik was. Met de geavanceerde moderne ap paratuur van nu is die laag nog maar vijftig meter dik. Het beeld dat je krijgt is dus nauwkeuriger, minder vaag dan pakweg tien jaar geleden," aldus Duut. IJsschotsen Dat is ook de reden dat er nu weer onderzoeken zijn in deze om geving. „Er is al eerder onderzoek geweest daar, maar de gegevens zijn veel te summier om op basis daarvan te gaan boren. Als de nieuwe resultaten bekend zijn, we ten we veel meer." De afsluitende bodemlaag boven het gas of de olie voorkomt dat die ontsnappen. Om daar doorheen te komen is een hele toer. „Een zout- koepel bijvoorbeeld is zo'n afslui ter, De brandstoffen zitten klem en kunnen zich alleen verplaatsen door kleine scheuren tussen de breukvlakken in de aardkorst. Het kan gaan om millimeters voor het gas bereikt is. Want zo vlak als Ne derland aan de oppervlakte is, de onderlagen zijn te vergelijken met een gigantische ijsschotsenstruc tuur. Het is gewoon een kunst om dan juist het goede plekkie te vin den." De 'foto's' van de onderlagen in de bodem worden gemaakt door er trillingen door te sturen. Dat kan op verschillende manieren: door ondergrondse antploffinkjes of door trillingen die vanaf de opper vlakte door de bodem worden ge stuurd. De ontploffingen-manier wordt alleen gebruikt op een rui me afstand van de bebouwing, om dat er anders schade kan ontstaan aan funderingen en dereeliike. Voor onderzoek binnen de be bouwde kom maakt Prakia Sei smos, het bedrijf dat in opdracht van de NAM het onderzoek uit voert, gebruik van wagens met een uilplaat „Dat zijn hele grappige dingen," vertelt voorlichter Duut. „2e waggelen als een rij eenden door een straat. Als ze op de goede plaats zijn gekomen gaat de kont van het ding omhoog, als een eend die in het water kopje duikelt. Al les trilt mee, als er gewerkt wordt. Het is echt een heel komisch zicht." Of er echt veel te zien is bij het vibro-seismisch onderzoek, zoals de manier binnen de bebouwde kom heet, is nog maar de vraag. Het gebeurt alleen 's avonds en 's nachts. „Dan is het het'rustigst op straat en is de kans het kleinst dat het onderzoek fout gaat. Omwo nenden zullen overigens weinig last hebben van de proeven. Het zijn trillingen van een paar secon den. Je kan het wel even voelen, maar dat is de moeite niet. Boven dien worden omwonenden van te voren ingelicht over de proeven voor hun deur." De proeven in en om Schiedam nemen enkele weken in beslag. Pas over een klein jaartje zijn de resultaten bekend en kunnen er eventueel proefboringen worden gedaan. „De bevolking moet echter niet bang zijn dat er ineens een boorto ren op het kerkplein staat," aldus Duut. „Als er al wordt geboord on der de stad zelf gebeurt dat schuin. Vanaf een plaats op ruime afstand van de huizen wordt er schuin, on der de bebouwde kom door, naar de plaats van de bel geboord. Ook dan is er dus nauwelijks of geen overlast voor de burgers." Zover is het echter nog lang niet: „Het seismisch onderzoek neemt maanden tijd in beslag, dan moet er gekeken worden of boren rendabel en mogelijk is en pas dan begint het echte werk." Al met al een tijd- en geldroven- de bedoeling dus? „Tja," verzucht Duut. „Er moet heel veel gebeuren voor het gas of de olie beschikbaar is en gereedjis voorv,gebruik. Daar staan mensen niet" bij stil als ze de thermostaat open draaien..." Door Rein Wolters SCHIEDAM Schiedams huis vuil gaat vanaf half volgend jaar niet langer naar de VAM in Drent se Wijster. Het Provinciaal Afval- verwijderingsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) neemt het- dan nog tot 1994 geldende leveringscontract van Schiedam van 35.000 ton per jaar over. Om de afvalberg in de provincie in 'oom te houden, gaat men de toegestane 105.000 ton versneld leveren. Zoals bekend produceert de bevolking van Zuid- Holland thans meer vuilnis dan in de eigen provincie kan worden verwerkt. Door het Schiedamse af- voercontract versneld in te vullen, ontstaat enige lucht. Voor Schiedam heeft één en an der geen nadelige gevolgen in de financiële sfeer. De provincie ga randeert de afvoer van het Schie damse afvoer gedurende de con tractperiode naar stortplaatsen en verbrandingsovens elders in het land. De eerste tijd zal dat nog via de vaste route naar Wijster gaan, maar als daar de plek van Schie dam is volgestort, naar elders. De ze verplichting is opgenomen in het contract, dat binnenkort wordt ondertekend. De directie van de VAM heeft met de noodmaatregel ingestemd. P. Hendriks, chef van de VROM in Schiedam, benadrukt dat er voor zijn gemeente niets veran derd en dat het stedelijke vuilnis wordt afgevoerd tegen het tarief dat tot 1 juli 1994 met de VAM was overeengekomen. Dit is lager dan de kubieke meterprijs die el ders in rekening wordt gebracht. „Na 1994 zal het Schiedamse afval waarschijnlijk worden afgevoerd naar de Afval Verwerking Rijn mond (AVR) of de ROTEB in Rot terdam. De PROAV heeft een in spanningsverplichting opgelegd ge kregen om daarvoor te zorgen." Het is overigens niet ondenk baar dat in de periode tot half 1994 Schiedamse huisvuil wordt gestort in de Hooge Nessepolder bij Zwijndrecht. „Het kan nog enige tijd duren voordat het zover is. De stortplaats is nog niet gereed," weet F iriks. Ook het Lickebar ertgemed bij Vlaardingen wordt genoemd als mogelijke (grootscha lige) stortplaats. De afvalproblemen in Zuid-Hol land ontstonden in" april van dit jaar toen de AVR dé5 aanvoer niet meer kan verwerken. Dat kwam mede door de vastgestelde dioxine- uitstoot uit de AVR-pijpen en ook uit die van een verbrandingsbe- drijf in Leiden. De installatie in leiden werd buiten bedrijf gesteld, hetgeen extra druk legde op de AVR en andere verwerkingsbedrij ven. Afvalbak in gruzels uit nijd nederlaag SCHIEDAM Omdat zijn voetbalclub gisteravond een ne derlaag heeft moeten incasse ren, heeft jen 34-jarige Schie dammer zijn woede bekoeld op een papierbak in de Hoogstraat. Het stukje straatmeubilair werd volledig door de man vernield. Hij werd opnieuw boos toen de politie kwam, maar kalmeerde al snel na het uitschrijven van een proces-verbaal. Jongen breekt been na slip met fiets SCHIEDAM Met een ge broken linkeronderbeen is gis teren de twaalfjarige Aykut Guitekin opgenomen in het Schieland-Ziekenhuis. De jon gen fietste in de Van Hogen- dorpstraat en kwam daarbij on gelukkig ten val. Kristallen beeldjes weg bij inbraak SCHIEDAM Dertig kris tallen beeldjes met een waarde van vijftienhonderd gulden zijn verdwenen bij een inbraak bij de kunsthandel Modern aan de Hoogstraat. Men verschafte zich de toegang na het ingooien van een winkelruit. Aquarelleren en A (li tel enen in Erker SCHIEDAM Als gevolg van grote belangstelling is het ook mogelijk op woensdagmor gen van 09.30 tot 11.30 uur te gaan deelnemen aan een cursus aquarelleren in het wijkcen trum De Erker, Jan van Aven- nesstraat 32. Per maand be draagt de contributie ƒ17,50, exclusief materiaal. Inlichtin gen via telefoonnummer 4267767. Bavo Galama in Passage Theafer SCHIEDAM Bavo Galama brengt vrijdag in de grote zaal van het Passage Theater de hu moristische voorstelling 'De vrije val van Victor Thieu'. Overvallen door feiten uit zijn kindertijd vlucht de dorpse Vic tor Thieu. naar de. grote stad. Als een'w'andelendë prooi voor junks, oplichters en mafioso zwerft hij een hele week door de stad. Wanhopig en berooid wordt hij gedwongen zelf het verkeerde pad op te gaan. Aan vang 20.15 uur. Toegangsprijs ƒ17,50. Pashouders betalen ƒ15,00. 010-4004.444- Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. SCHIEDAM In twee afzon derlijke brieven vragen de CD-ge- meenteraadsieden C. Krommen hoek en C. Zonneveld aan het col lege opheldering over enkele facet ten van de stadsvernieuwing. Het ultra-rechts georiënteerde duo schrijft het vreemd te vinden dat de Dr. Zamenhofstraat nieuwe groenvoorziening, een fietspad en speelgelegenheid krijgt zonder dat hierover overleg met de bewoners zou zijn geweest. Krommenhoek spreekt in dit geval voor eigen pa rochie: hij woont in de Dr. Zamen hofstraat. Van het college wil men vernemen of de gevolgde procedu re juist is, in overeenstemming met" het college-programma 1990-1994 en of de bewoners als nog worden geïnformeerd. De tweede brief heeft betrek king op een werkbezoek van amb tenaren en bestuurders, vorige maand aan Zweden. Men heeft daar ideeën opgedaan voor andere vormen van stadsvernieuwen. On der meer is Het Vrije Volk is hier van verslag gedaan. „Mogen wij 'lit uw bezoek aan Zweden de con clusie trekken dat u thans niet meer zelf in staat moet worden ge dacht om oplossingen te bedenken voor de wijk(en) in de eigen ge meente?" Voorts willen de twee vernemen of "de gemeenschap in de toekomst nog meer met derge lijke kosten wordt opgezadeld. „Of kunt u ons aantonen dat dergelijk vaak kostbare bezoeken een constructieve bijdrage geleverd hebben aan stadsvernieuwingspro jecten?" In de derde vraag hebben de twee raadsleden het antwoord op de tweede al voorgekookt. „Of mo gen wij er in de toekomst vanuit gaan, dat dergelijke bezoeken er op gericht zijn dat de etnische sa menstellingen in met name Nieuwland zullen worden her zien?" PARTNERSTEDEN KUNST SCHIEDAM Werk van kunstenaars uit partnerste den van Schiedam hangt dit weekeinde voor het laatst in de entreezaal van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Van Ingrid Eberspacher uit het Duitse Esslingen zijn schilderijen en pa- piersneden te zien, terwijl Wolfgang Klein ruimtelijk werk exposeert. Uit het Engelse Neath kwam werk van Gwyn Davies, Ian Wagstaff en van Carrie Ha- vard, die op klein formaat waterverven haar woonomgeving toont. Liefst vier kunstenaars uit het Franse Vienne heb ben werken ingezonden: Michel Grand, Jean-Claude Marchal, Suzanne Matray en Raymand Barraud. Henny van Leeu wen en Jacques Tange leveren de Schie damse bijdragen. In de educatieve zaal van het Stedelijk Museum hangen teke ningen van schoolkinderen uit de ver schillende steden. De tentoonstellingen 'Eurokunst' (het werk van de professio nals! en 'De stad waarin ik leef (de kin dertekeningen) zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur geo pend. Toegang gratis. TANGE 'Gotisch expressionisme', zo karakte- risteert de Schiedamse kunstenaar Jac ques Tange zijn eigen werk. Vanwege de invloed die de middeleeuwse boekschil derkunst en het 20e eeuwse expressio nisme op hem hebben uitgeoefend. De pastels van Tange zijn te zien in De Her mandad, op de Grote Markt. De schilde rijen van Tange zijn figuratief, met een abstracte ondergrond. Daarom is het ook moeilijk ze te plaatsen. ZIJDEPAPIER De Schiedamse kunstenares Bonnie 0"derwaater exposeert tot en met: 10 december haar appliquê's van stof en collages van Japans zijdepapier in het ontmoetingscentrum De Wissel aan het Broersveld 30. De expositie is gratis te bezichtigen van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 16.00 uur en op zater dag van 13.00 tot 16.00 uur. ROSSIUS In Galerie/konditorei Het Spectrum is tot en met 22 december werk van de kunstenares Sonja Rossius tentoonge steld. Rossius werkt met verschillende technieken zoals olieverf, pastel, aqua rel en tekeningen. Ze maakt zowel figu ratieve als abstracte kunstwerken. De kunstenares is geboren in Indonesië maar woont al vanaf haar kinderjaren in Nederland. Een groot deel van haar leven woonde ze in Overschie. Ze schreef gedichtjes en verhalen en daar naast acteerde ze. Uiteindelijk besloot ze zich toe te leggen op beeldhouwen, schilderen en tekenen. Haar opleiding volgde ze bij de Famous Artists School. Het Spectrum aan de St. Luiduinastraat 75a is gedurende winkeltijden gratis toegankelijk. ERASMUS VERZAMELT GRA FIEK De tentoonstelling 'Erasmus verza melt Grafiek' in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam geeft een beeld van de collectie grafiek die de Erasmus Universiteit in de loop der jaren heeft verzameld. De grafiek- commissie van de Universiteit heeft in middels meer dan 1000 eigentijdse kunstwerken verzameld. Een linoleums nede van Picasso, getiteld 'Faunes et musicien' ontbreekt niet in deze collec tie. Voorts zijn er werken van andere belangrijke eigentijdse kunstenaars, zo als Appel, Beuys, Penck en Warhol te bewonderen. Naast grafici die op zich zelf staan, zoals Escher, zijn de belang rijkste stromingen uit de laatste vijfen twintig jaar vertegenwoordigd. Van Co bra tot Neue Wilden en van Pop Art tot Constructivisme, De tentoonstelling duurt van 15 december tot 20 januari. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en zondag van half een tot vijf uur. STADSGEZICHTEN Twee in Vlaardingen wonende schil ders Jan van Gogh en Wim van Eyk ex poseren tot en met 15 december in Gale rie de Duig aan de Landstraat 29 in Vlaardingen. De in Rotterdam geboren Van Gogn werd ooit geïnspireerd door zijn oom, die pentekeningen maakte. Hij ging na een voetoperatie, waardoor hij gedwongen thuis moest blijven, tekenen. Later stapte hij over op aquarelleren en nog weer later op olieverf. Hij zoekt zijn onderwerpen voornamelijk in zijn om geving: stadsgezichten van Vlaardingen. Af en toe gebruikt hij oude prenten van Rotterdam voor zijn werk. Van Eyk, ge boren in Geldrop, werd voor schilderen enthousiast gemaakt door zijn broer, die beroepsmatig schilderde. Hij maakt vooral bloemstillevens in aquarel en olieverf en legt de nadruk op het detail. De expositie is op zaterdagen te bezich tigen van 14.00 tot 17.00 uur. IKONEN Ongeveer 100 oude ikonen worden van 5 december tot en met 16 december tentoongesteld in het Unilever Research Laboratorium aan de Olivier van Noort- laan 120 in Vlaardingen. De ikonen ko men voornamelijk uit het Rusland van de 16e tot en met de 19e eeuw. De ikon- enexpert Ingrid Zoetmulder stelde de verzameling met liefde en zorg samen. De aanvoer van ikonen wordt bemoei lijkt. De vraag blijkt in Rusland vele malen groter te zijn dan in het westen, terwijl de Sovjet-pers verlangt dat de ikonen daar gebracht worden waar ze ook behoren: in Rusland. Niet-werkne- mers van Unilever kunnen 8, 9, 15 en 16 december tussen 14.00 en 17.00 uur de tentoonstelling bezoeken en eventu eel een ikoon kopen. BEELDEN De Haagse kunstenaar Ton Kop expo seert tot en met 6 december met zijn beelden in de Centrale Bibliotheek aan de Waalstraat in Vlaardingen. Hij begon als 59-jarige, na jaren als vrije onderne mer werkzaam te zijn geweest, aan een opleiding bij de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Beeld houwen spreekt Kop het meest aan. Hij werkt veel met materialen als steen en hout en zoekt daarbij naar abstracte vormen. Kunst is vrij, soms zelfs volgel- vrij, meent Kop. Van die vrijheid maakt hij naar eigen zeggen gebruik in vorm en kleur. Kop verloot overigens een schilderij onder mensen die hem een commentaar op zijn tentoonstelling positief of negatief toesturen. Inza- meladres is: Ton Kop, Hertenrade 156, 2544 HL in Den Haag. De expositie is tijdens openingsuren van de bibliotheek te bezichtigen. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C «ws M 4. (INGEZONDEN MEDEDELING) CALL0SBURSSTRMT 80 VLMRD&KSEN TEL 010-4343096 (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1