Mogeli ik ook centrum toor woonwagens n Spaland-Oost Het Vrije Volk SCHIEDAM Aantal geplande standplaatsen I kt alsnog onvoldoende te zijn Liberalen ongeren van Herbouwde Palmboom mogelijk over halfjaar in gebruik start met JOVD-afdeli ng - Toch afspraken gemaakt met MSR; commiss ie wil sneller besluit Scouts helpen Sint ws 'Bodemonderzoek Spaland niet over begrotingsdebat tillen' Droom Lieve Sint Lieve Sint (2) J 1 Lieve Sint (3) Lieve Sint (4) Lieve Sint (5) 5 r Inrichten van oude Schiedamse molen verloopt voorspoedig; comité ontving half miljoen aan sponsorgelden PAGINA 4 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Het is heel goed mogelijk dat er behalve de 36 nieuwe standplaatsen voor woon wagens in Spaland-West, nog eens maximaal 15 bijkomen in het oos telijk deel van de nieuwe Schie- damse woonwijk. Groen Links wethouder Bart de Leede (woon wagen-aangelegenheden) maakte dit gisteravond hekend in de raadscommissie voor onder meer Volksgezondheid. De bestuurder ging hiermee in op vragen van de socialist Arie van Loenen, die duidelijkheid vroeg over het aantal te realiseren nieuwe standplaatsen binnen de gemeentegrens en het aantal dat lodig is om aan de vraag te vol doen. De Leede benadrukte dat volgens het huidige uitgangsprunt sprake is van twee standplaatsen voor elk vijftien gezinnen en een kleinere voor zes woonwagens. Dit is ruim voldoende voor het ver vangen van de 33 standplaatsen op het te saneren centrum aan de Schiekade. Vijf gezinnen zijn intussen ver huisd naar een nieuw centrum in Vlaardingen en met vijftien ande re bewoners van woonwagens is overeenstemming bereikt over ver huizing naar het eerste nieuwe centrum bij de Zwaluwlaan in Spaland. Er zouden dus nog der tien gezinnen resteren, maar vol gens Jack Gaudelius is die reken som niet zo simpel te maken. Hij is werkzaam als opbouwwerker in het centrum aan de Schiekade en nauw betrokken bij de inrichting van de nieuwe centra. „Intussen willen twee van de naar Vlaardingen vertrokken ge zinnen weer terug naar Schiedam. Oók hebben drie van de vijf gezin nen, die deelnemen aan een proef met het wonen in een huis, te ken nen gegeven dat ze terug willen naar de woonwagen. Daarnaast is er ook sprake van een aanwas van woonwagensbewoners als gevolg van gezinsverdunning. Jongeren die trouwen willen een eigen standplaats. Al deze zaken in aan merking genomen, is het geplande aantal standplaatsen onvoldoen de." Wethouder de Leede gaat hier vooralsnog niet vanuit, maar hij houdt er terdege rekening mee dat na overleg met Provinciale Staten een nadere taakstelling, dus meer standplaatsen, uit de bus kan rol len. „In Spaland-Oost zullen we dan de rest moeten onderbren gen," zei hij laconiek. Overigens benadrukte hij dat voor bewoners van woonwagens dezelfde toewij- zingsregels worden gehanteerd als voor woningzoekenden. „Men kan inschrijven en komt vervolgens dan mogelijk op een wachtlijst." Over de vijftien standplaatsen bij de Zwraluwlaan is overeenstem ming tussen de bewoners en het gemeentebestuur. „Naar onze wen sen is door de gemeente goed ge luisterd," zegt Gaudelius tevreden. „De standplaatsen zijn 180 vier kante meter groot. Dat is 35 vier kante meter meer dan elders. Ook de bijbehorende voorzieningen, zo als aparte bergingen, zijn op pa pier goed geregeld." Nog maar weinig duidelijkheid bestaat over de plaats waar in Spa- land-West de twee andere centra moeten komen. „Zes standplaatsen waarschijnlijk in de buurt van de Kerklaan/Harreweg en vijftien in het noordelijk deel Over de laatste vestigingsplaats zal pas duidelijk heid ontstaan als de gemeente ze kerheid geeft over de grondvervui- ling ter plekke. Veel bewoners hebben vrees voor het Rotterdam se havenslib waarmee de grond ja ren geleden is opgehoogd. Voorlo pig zijn we daar nog niet uit.' De raadscommissie zette gister avond het licht op groen voor het centrum bij de Zwaluwlaan. Naar Gaudelius venvacht kunnen de eerste woonwagens er omstreeks augustus 1991 worden geplaatst. VLAARDINGEN SCHIEDAM In De Lijndraaier in Vlaardin gen organiseert de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie (de jongerenafdeling van de VVD) vrij dagavond een oprichtingsbijeen komst. Tijdens deze vergadering waarbij plaatselijk politiek ac tieve jongeren en JOVD-prominen- ten aanwezig zijn moet de JOVD-afdeling Vlaardingen/Schiedam een feit worden. De JOVD-afdeling in wording is op zoek naar jongeren, die geïnte resseerd zijn in liberale politiek en van discussiëren houden. Bijvoor beeld tijdens een van de vele poli tieke avonden of landelijke con gressen. Hierbij worden vaak spre kers uitgenodigd, zoals Tweede Ka merleden, dipl maten of mensen uit het bedrijfsleven. Ook organi seert de JOVD excursies, cursussen en bruisende feesten. De JOVD vindt dat ieder per soon zoveel mogelijk ruimte voor zelfontplooiing moet krijgen, ech ter met ten koste van de vrijheid van een ander. Standpunten als geen verdere beperking van de stu diefinanciering, vervanging van het dienstplichtleger voor een be roepsleger, geen algemene legiti matieplicht, wetgeving die vrijwil lige euthanasie mogelijk maakt en een economische groei die niet ten koste gaat van het milieu, hebben de sympathie van de politieke jon gerenorganisatie. Voor meer informatie kan con tact opgenomen worden met Bar bara van Beek, tel: 4.74.79.86. Geïnteresseerden worden uitgeno digd om vrijdagavond vanaf 20.00 uur de bijeenkomst bij te wonen in de Lijndraaijer, Baanstraat 4 in Vlaardingen. SCHIEDAM Het papieren on derzoek naar de gevolgde procedu res bij de bodemonderzoeken in Spaland is gereed. Gisteren is dit in de wandelgangen van de ge meenteraad bekend geworden. PvdA-raadslid G. Brouwer bracht het onder de aandacht van wet houder B. de Leede. Hij vroeg of het de bedoeling van het college is om het rapport over-de-begrotings debatten jp 10 en 11 december heen te tillen. De milieubestuurder bevestigde de ontvangst van het rapport en zei de inhoud niet te kennen. j i i De fractievoorzitters,van1 PvdA, D66, Groen Links, CDAr en. VVD krijgen ar vandaag de beschikking over. „Het is de bedoeling dat zij bepalen wat er met het rapport gaat gebeuren en of men dat na het begrotingsdebat gaat behande len. Als collega blijven we daar buiten," zegt De Leede. BRIEVEN VAN KINDEREN Ik heb eens gedroomd. Ik was een prinsjes en ik was zo mooi. Een vogel die was ook zo mooi als mij en altijd als ik naar de stad ging toen ging dat vogeltje altijd mee. En toen ging ik naar buiten en toen zag ik een hele mooie prins op zijn paart zo vrolijk en gelukkig. Byana, 7 jaar Rotterdam Ik wil een pleemobiel en ik wil ook nog lego. maar hoe gaat met u? maar is het duu dan maakt niet uit wat ik krijg. Danny, 7 jaar Rotterdam Live Sint ik wil robokop speelgoed, live sint ik wil een pen. live sint hoe gaat het met de pietten? live sint hoe gaat het met u? ik wil een flinke jongen zijn. mijn broertje wil een transformer. Faizoel, 7 jaar Rotterdam Ik zal een rolskeets wil heb ben. ik zal ook een barbie wil len hebben, hoe gaat het lief sint. hoe gaat het met de piet. zit ze in te pakken he sint dat wil ik weten, ik ben lief ge weest. ik ben bijna jarig, ik fin u lief. ik wil jou wel zien sint. Rotterdam Ik wil graag een speelgoed ik wil een rolskeet. zijn de pieten ziek of bent u ziek. we hebben nu nieuwe lokaal dat is een konteener. het is hier heel leuk en gezeleg. de posters van ajaks en sparta hangen in de klas kom je op een dag in mijn school kijken, u waren in Span je. ik kom uit Turkije en de juf komt van indonesieje. Mubammed, 7 jaar Rotterdam Ik wil rolskeet. want ik help mijn oma. en mijn mama. en ik speel met mijn zus. en hoe gaat het met de zwartpieten. Prisilla en de zus van Prisilla heet Jennifer, 7 jaar Rotterdam Tekening Chris, 7 jaar, Rotterdam sm;m. Aan het inwendige van molen De Nieuwe Palmboom wordt door gespecialiseerde vakmensen de laatste hand gelegd, Door Rein Wolters SCHIEDAM Geen bewegin gen waarnemen wil niet zeggen dat er op lauweren wordt gerust. Met andere woorden: wie denkt dat er niet meer wordt gewerkt aan de herbouw van molen De Nieuwe Palmboom heeft het mis. Sinds 26 januari van dit jaar is er aan het uiterlijk van de molento ren en de balie (het houten om- loopwerk) niets veranderd. Het zou de indruk kunnen geven dat de herbouw is stopgezet. „Dat is allerminst zo," meldt J. Gunneweg. „Het werk heeft zich verplaatst naar het inwendige van de molen" voegt de directeur van de Stichting De Schiedamse Mo lens er trots aan toe. „En het ver loopt allemaal zeer voorspoedig. Binnenkort hopen wij opnieuw een belangrijke fase van het pro ject af te sluiten en dat gebeurt binnen de tijdsplanning die des tijds is opgesteld." In de achterliggende maanden zijn in de eigen werkplaats de mo lentrappen vervaardigd en in De Nieuwe Palmboom op hun plaats gemonteerd. In de molen worden voor de verscheidene functies maar liefst vijftien verschillende soorten hout gebruikt, ieder naar zijn eigen specifieke eigenschap pen en toegesneden op de eisen die het onderdeel stelt. Ook het am bacht van vuursmid is bij de her bouw van De Nieuwe Palmboom in ere hersteld. Door hem is heel wat werk verzet en nog te verzet ten. Twee maanden terug kon de laatste hand worden gelegd aan het inrichten van de maalzolder. De steenkuipen met toebehoren zijn geplaatst. Vorige maand werd opnieuw een hoogtepunt bereikt bij het inhijsen van de maalste nen. Voorts heeft het Comité Her bouw De Palmboom bijdragen ge kregen voor onder meer het ver vaardigen van het bovenwiel en het kruirad. Tot aan deze maand heeft het comité bijna een half miljoen gulden aan sponsoring van particulieren ontvangen. De volgende fase is de volledige afhouw van de molen, met daarin het opzetten van de molenkap en het aanbrengen van de wieken. Op een feestelijke bijeenkomst op don derdag 20 december geeft burge meester drs. R. Scheeres in zijn functie als voorzitter van het Co mité Herbouw De Palmboom, op een sponsorbijeenkomst een toe lichting op de voortgang in de her bouw. Directeur Gunneweg: „Daarin zal de burgemeester ook bekend maken wanneer de molen volledig wordt opgeleverd." Ver moedelijk is dat half volgend jaar. De laatste stap in de herbouw van De Nieuwe Palmboom, die op 19 juli 1901 afbrandde en waar van de stomp tot voor twee jaar geleden als opslagruimte werd ge bruikt, is de inrichting tot een mu seum. „Wij hebben inderdaad aan het pand een musuale bestemming gegeven," beaamt Gunneweg. SCHIEDAM Onder ontbin dende voorwaarden heeft het ge meentebestuur toch nadere afspra ken gemaakt met het bedrijf Mine ral Services Rotterdam (MSR) voor vestiging op een door de scheeps werf Wilton-Fijenoord af te stoten stuk kadeterrein. Wethouder B. de Leede (Milieu) heeft dit gister avond bevestigd op vragen van de liberaal W. van Wijk. Voordien is door het college steeds ontkend dat in geen enkele vorm afspraken met MSR zijn gemaakt. Van welke aard de afspraken zijn, deelde De Leede niet mee. Nadrukkelijk maakte hij wel melding van het gegeven dat de ontbindende voor waarden betrekking hebben op nog te nemen besluiten door de ge meenteraad. D66-raadslid G. van de Akkker- de Jager zei zich te ergeren aan de vertraging in de beslissing voor al of niet de komst van MSR. „Op 12 september is na een hoorzitting toegezegd dat het college snel op heldering zou geven. Het is zeer onzorgvuldig dat de bewoners nog steeds niet over de vertraging zijn geïnformeerd." De Leede verklaar de het niet nodig te vinden de be woners alsnog een bericht te stu ren met daarin de nodige uitleg Volgens hem is iedereen op de hoogte van de procedure. Door honderden omwonenden van het Wilton-terrein (waarop deels een nieuw bedrijvenpark wordt gebouwd) is protest aangete kend tegen de komst van MSR, dat als vervuilend te boek staat. Hoor zittingen er onderzoeken hebben plaatsgevonden. Begin oktober zou het college een principebesluit be kend maken over de vestiging. Dit bleef uit omdat opnieuw een tegen onderzoek was gehouden en waar over de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond zich eerst moest buigen. Het college zegt pas te wil len besluiten als de milieudienst heeft geadviseerd. Volgens wethou der De Leede zal de gemeenteraad zich nu op 28 januari over de ves tigingsvergunning moeten bezig houden, Los hiervan zei hij dat het niet ondenkbaar is dat aan MSR daarop vooruitlopend alvast een hinderwetsvergunning wordt ver leend. D66-raadslid C. de la Rie zei dit 'een slechte zaak' te vinden. Zij verzocht om een snellere behande ling in de gemeenteraad. „Des noods op de vergadering van ko mende maandag al." Volgens De Leede is dat onhaalbaar, want het rapport van DCMR is er nog niet. Zo het er wel komt, dan is het voor het college ondoenlijk om tij dig een voorstel aan de gemeente raad te doen. Leden var de scoutinggroep St. Franciscus Lodewijk hebben Sinter klaas uit de problemen geholpen. Volgens de winkeliersvereniging Hoogstraat had de Goedheiligman een inschattingsfout gemaakt bij de hoeveelheid in te pakken cadeaus. Schiedam heeft in het afgelopen jaar immers aanzienlijk meer inwoners gekregen en dat betekent ook meer pakjes. De scouts waren direct bereid tot helpen. In een tijdsbe stek van 92 uur hebben ze honderden pakketten bijgemaakt. Het re sultaat van hun noeste arbeid is met name te zien aan de gevels van de Hoogstraat, waar de pakjes aan de gevels hangen. Als dank voor hun hulp heeft Sinterklaas op zijn beurt de scouts weer beloond met twee tickets voor het jaaarlykse scoutingkamp in Wales (Engeland). Bovendien gaf hij een bijdrage voor het opknappen van het dak van groepshuis aan de Lange Haven. Attente drukkers grijpen 'valse Sinterklaas SCHIEDAM Oplettende werknemers van drukkerij Trio hebben gisteren in het Brocrs- veld een valse Sinterklaas staan de gehoucen. Zij zagen de man lopen op een tegenoverliggend dak. Hij bleek daar een bezoek te hebben gebracht aan de wo ning van een 68-jarige mevrouw en haar portemonnee te hebben ingepikt. Eenmaal weer op straat werd hij in de kraag ge vat, maar zag vervolgens toch nog kans aan de haal te gaan. De insluiper liet overigens de portemonnee met inhoud ach ter Pui en voordeur bij inbraak fors beschadigd SCHIEDAM Voor vijfen tachtighonderd gulden schade is bij een inbraak aangericht aan de pui en winkeldeur van de fir ma Verwaijen aan de Hoog straat. De dieven namen ook nog voor vijftienhonderd gulden aan geld en cheques weg. Nieuwe auto we§ van bedrijfsterrein SCHIEDAM Een splinter nieuwe Peugeot 405, zonder kentekenplaat, is gestolen van het bedrijfsterrein van de firma Nefkens Eurodam aan de Fok kerstraat. De waarde van de au to is vierendertigduizend gul den. Rollen dakbedekking gestolen uit container SCHIEDAM Zeven rollen dakbedekking zijn gestolen uit een bouwcontainer op de Burge meester Honnerlage Gretelaan. Men vernielde een deurslot. De waarde bedraagt zevenhonderd gulden. Bloemenseance Wj spiritistenvereniging SCHIEDAM De spirituele vereniging Harmonia Schiedam organiseert morgenavond een bloemenseance in Wijkcentrum Nieuwland. Diana Veer uit Rot terdam doet daarbij de waarne mingen. Bezoekers worden ver zocht bloemen mee te nemen. De zaal van het wijkcentrum gaat om 19.30 uur open; een half uur later begint de seance. De toegang bedraagt 7,50. Sint met boot naar Schiedam SCHIEDAM Sinterklaas bezoekt zaterdag Schiedam- Noord. Hij doet dit op uitnodi ging van de wijkvereniging Groenoord, winkeliers en de wijk- en bewonersvereniging Woudhoek. De Sint bezoekt de wijk met een wel héél bijzonde re boot. De Goedheiligman ver trekt om 10.30 uur van de Laan van Bol'Es en gaat naar het winkelcentrum Kethel (11.30 uur), het Geuzenplein (12.15 uur) en het Hof van Spaland (13.00 uur). Sint en Piet komen op afspraak thuis SCHIEDAM Het Buurthuis Nieuwland, Albardastraat 65, te lefoon 4738671, noteert graag afspraken voor het afleggen van thuisvisites door Sint en Piet. Er is nog ruimte op 2, 3 en 4 de cember. Het bezoek kost dertig gulden. Bronzen medaille voor scheidende Vollebregt SCHIEDAM De heer J.W. Vollebregt heeft vanmiddag uit handen van burgemeester drs. R. Scheeres een koninklijke on derscheiding in brons ontvan gen. Hij kreeg het lintje bij zijn veertigjarig dienstjubileum bij het Autobedrijf Unique te Vlaar dingen, De Schiedammer was daar in de functie van pompbe diende belast met technische onderhoudswerkzaamheden en met de verkoop van bezine en smeermiddelen. Vanaf 1 decem ber maakt de heer Vollebregt gebruik van de VUT-regeling. Twee avonden fiim in Het Filmhuis SCHIEDAM Zowel vrij dag- als zaterdagavond vindt in Het Filmhuis aan de Nieuw- iïtraat 12 een vertoning plaats. Vrijdag wordt vanaf 21.30 uur de anti-apartheidsfilm 'A dry white season' gedraaid van re gisseur Euzhan Palcy en met on der andere Donald Sutherland, Susan Sarandon en Marlon Brando Zaterdagavond wordt de Italiaans/Franse film 'La grande bouffe' vertoond. In deze rolprent van Marco Ferreri wordt op niet mis te verstane wijze kritiek geleverd op de westerss maatschappij. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs per voorstelling vijf gulden. ?"4'~ i o hitiViBYj f 0;/ Celesia, 7 jaar -4- 1 ff» r> f 4 sliieiiËsl >V w£ti£&

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1