0 nderzoeks rapport: wonen in Spaland is verantwoord RON HEUSDENS ONTVANGT SPORTPRIJS Na honderd aar weer onge li heralen n Sch edam f Het Vrije Volk SCHIEDAM FABEL OP DE GRENS Vrouwen: advies voor sociaie vernieuwing PA 31W 4 Alt R DAG 1 DECEMBER 1990 Gemeentelijk beheersplan slechts aanvullen met controle-maatregelen' - SCHIEDAM Het onafhanke lijk bodemonderzoek in de op ver vuild havenslib gebouwde Woon wijk Spaland heeft nauwelijks aïeuwe feiten aan het licht ge bracht. Volgens het Ingenieurs en Architectenbureau Haskoning uit Nijmegen is in Spaland sprake van een verantwoorde woonsituatie. Meer risico's voor de volkgezond heid dan al aangegeven in vorige- onderzoeken, zijn er niet. Wel wordt gepleit voor aanvullende controle-maatregelen. Het Inrichtingsen Beheers plan van de gemeente blijft daar om bruikbaar. Haskoning noemt het in de eindrapportage van de LExpertise woningbouwlocatie voormalig havenspeciedepot Spa- land-West' zelfs „vrijwel volledig". Met dat plan als leidraad werden in Spaland de afgelopen jaren iso latie-, beheer- en controlemaatre gelen genomen, die zorgdroegen voor een drainagesysteem en een afdeklaag van anderhalve meter schone grond. Eerder was name lijk gebleken dat de bodem in Spa land was vervuild door in de jaren zeventig gestort havenspecie Omdat niet de gehele Schiedam- se politiek overtuigd was, dat de maatregelen afdoende waren, werd een aanvullend onderzoek ingesteld. De fracties van PvdA, CDA, D66 en Groen Links kwamen overeen een onafhankelijk onder zoek te laten verrichten. Het bu reau Haskoning uit Nijmegen werd de aangewezen instantie daarvoor geacht. Het kreeg tevens de op dracht de resultaten te toetsen aan het gemeentelijke Beheersplan. In het rapport van Haskoning wordt wel gepleit voor aanvullen de „effectieve controle- en beheer smaatregelen". Uit het onderzoek is namelijk gebleken dat via drai nage van vervuild water naar de singels en naar het grondwater enige risico's „niet geheel" kun nen worden uitgesloten. Maar, meldt het rapport: „Deze versprei dingsrisico's doen geen afbreuk aan de beoogde woonsituatie." Volgens Haskoning kan de ge- midoelde levensduur van de wo ningen ongeveer vijftig jaar worden gegarandeerd via wat aan vullende controles op onder meer de kwaliteit van het grondwater. Die zouden samen met de andere maatregelen overigens moeten worden vastgelegd in een zoge naamd nazorgprogramma. Het rapport van Haskoning is donderdag uitgereikt aan de ver schillende fracties in de Schiedam- se gemeenteraad. Binnenkort zul len in een raadsvergadering de uit komsten van het onderzoek wor den besproken. De coalitiepartijen, waarvan Groen Links en D66 steeds hebben gesuggereerd dat on der verantwoording van de door zijn eigen fractie wel gesteunde Pvd A-wethouder Chris Zijdeveld te lichtvaardig had gehandeld in deze kwestie, hebben zich bij de colle gevorming in mei bij voorbaat neergelegd bij de uitspraak van de raad over het rapport van Hasko ning. Oh, oh, dat ook nogï Ed, net bekomen van alle tu mult rond de VUT-mel- ding van broer Willem en het geruzie over wat z'n gepensio neerde vader heeft gezegd, haalt diep adem en kijkt naar de lege plek waar tot gisteren Het Appa raat zo trouw zijn boodschappen rondstuurde. Het Apparaat is weg en er staat weer iemand heerlijk vrij te golfen. Ed en Willem moesten in actie komen omdat het ganse bos in rep en roer was. Jacob had in kleurig, ouderwets gedrukte Ka beltjeskranten pas nog hoog van de toren geblazen dat voortaan hij op hypermoderne wijze ie dereen zou voorlichten over alle belangrijke zaken in Kabeltjes- land. Jacob kreeg alle hulp en ruime Meperdehiep complimen ten omdat alles wat men hem vertelde voor iedereen een of wee dagen later bij alle bomen in het bos was te zien en te le zen. Klachten waren er alleen over storingen en ruis, die de electronische beelden over de gang van zaken in Kabeltjesland vertroebelden. Zoef, met grote snelheid in het bosbestuur terecht gekomen, kreeg bij zijn 66 democratische taken ook opdracht om voor een duidelijker beeld te zorgen. Hij overrompelde Jacob, die voor goed met de storingen en de ruis had afgerekend, met een té on verwachte omhelzing. Oei, oei, wat schrok Jacob. Prompt vloog hij het bos uit. Nu stonden Ed en Willem op de lege plek te mijmeren over het advies dat ze van Meindert, de dienstdoende bosbaas, hadden gekregen. Hij voelde zich ook verantwoordelijk, want aan zijn ketting hadden ook kabeltjes ge hangen. Meindert wees in ooste lijke richting. Naar het andere hos. Ga eens hij onze vrienden daar infomeren, had hij gezegd, want daar hebben ze al een paar jaar achtereen geen problemen met De Techniek. Zo kwam het dat het die avond op het Haringtonse Grenspad een drukte van belang was. Tu- tututuut, zei nijvere Truus tegen haar vriend Momfer die zich la chend erover beklaagde dat Po- plowieke hem voor Apekool had uitgescholden. Juist daarom moeten we weer snel Een Appa raat hebben. Tutuut, dan kan het doorgeven van de Belangrij ke Boodschappen weer voort gaan, probeerde zij. Meneer De Braaf, in zijn zwarte pak, was het daar geheel mee eens. Ja, wij met ons vieren wil len ook dat ons gekrijs weer snel door het hele bos klinkt. Ach, klaagde Kalkbor, naar mij wil nooit iemand luisteren maar ik ga toch maar mee naar het Gladde Allemans Terrein om de nieuwe techniek van het andere bos eens goed te bekijken. Juf frouw Maan zei uit fatsoen de tocht over het Haringtonse Grenspad te maken, maar het werk verder aan Meindert, Zoef, Truus, Momfer en vooral de ge broeders 2d en Willem over te laten. Niks daarvan, riep Poplo- wieke er dwars tussendoor, wij moeten met z'n allen hierover beslissen en zelf de knoppen van het nieuwe Apparaat gaan be dienen. Men kwam er niet uit en zo ge beurde het, dat de volgende dag in Kabeltjesland er bij geen en kele boom iets te zien en te le zen was. De oud-Vlaardinger, die me deze week op het marktplein van het nieuwe winkelcentrum De Lo per in Holy deze fabel vertelde, zei zich inmiddels gelukkig te voelen in zijn nieuwe huis in het Schiedamse Spaland. Vooral nu hem opnieuw was verzekerd dat lüj van de Rotterdamse gif- blubber, die enkele meters on der zijn huis zit, niets heeft te vrezen. Ik kan daar veel meer op de kabel zien, noemde hij ook als pluspunt. BEN VAN HAKEN SCHIEDAM Ron Heusdens heeft gisteren uit handen van bur gemeester Reinier Scheeres de sportpijs 1990 ontvangen. Dat ge beurde op de feestelijke huldiging van de Schiedamse sportkampi- oenen in een tot feestzaal omge bouwde Sporthal Margriet. Heus dens kreeg de prijs toegekend door een jury van sportjournalisten, die unaniem van oordeel was dat deze beste Schiedamse dammer aller tij den de denksport in de stad een grote impuls heeft gegeven en Schiedam buiten de stadsgrenzen ^goed heeft gepromoot. ,Ron Heusdens is behalve natio- AnkaV"kampioen dammen in de 'Hoofdklasse ook nog een zeer ver dienstelijk schaker en bridger. Hij behaalde- onlangs het kampioen schap denksport-thriathlon in Am sterdam, waaraan vele talenten uit Nederland deelnemen. Na John van Baarle is Jiij jtvyeede ,schaker vah" Schïédam; 'en mok vergaarde bij bridge-titels. Bij le" uitreiking van de prijs was behalve burgemeester Scheer es »ook de* wethouder voor Sportza ken Bart de Leede aanwezig. Zij zagen de tientallen kampioenen aan zich voorbij trekken en spra ken met genomineerden voor de sportprijs. Naast Heusdens waren dit de invalide sporters Willem Noorduin en Feike Waque, het eer ste herenteam van de baskethall- vereniging Thomson, de cricketers van Hermes DVS en de ere-divisie- ploeg SVV. FOTO KOEL DIJKSTRA Uit handen van burge meester Kei nier Scheeres ontving Bon Heusdens (rechts) de sportprijs 1990. ROTTERDAM De stedelijke contactgroep 'Vrouwen en Sociale Vernieuwing', die het stedelijk bu reau Sociale Vernieuwing van de gemeente Rotterdam de komende vier jaar gaat adviseren over ini tiatieven ter verbetering van de positie van vrouwen, is deze week officieel samengesteld. De contact groep is een van de drie speciale advisieurs van het stedelijk bureau Sociale Vernieuwing, dat zich in Rotterdam «ooral moet gaan rich ten op verbetering van dé^voon-, werk en Jéefomgeving :yan |§de- ren; ailochtonemen vrouwen. De nieuwe "contactgroep bestaat uit acht vrouwen, te weten Tini Italiaander, Nathalie Hunfeld, El sie Sloot, Fadma Jarmohamed, MuriëJ Sanches, Kamla Soekhlal, Marjolein Meier en Ergul Kaygum. Dè leden hebben op persoonlijke titel zitting in de*groep4em komen in december voor het, eerst by el kaar om kennis- te maken: De vrouwen afkomstig uit diverse wijken en verschillende groepen vrouwen zijn voorlopig be noemd voor de periode van een jaar. De coördinatie van de stedelijke groep, het aanspreekpunt voor vrouwenorganisaties en vrouwen platforms in verschillende wijken in de stad, berust bij het Riet Hof Centrum, het steunpunt voor vrou wenemancipatie in Rotterdam. De nieuwe groep is samengesteld na een stedelijke discussie op initia tief van het Riet Hof Centrum. Door Han van der Horst SCHIEDAM Vermoedelijk onbewust hebben de jonge libera len van Schiedam een historisch jaar gekozen om zich apart te or ganiseren. Als de initiatiefne- ^„mers succes hebben gaat nog in 1990 een aparte afdeling van de '""Jongeren Organisatie voor Vrij- beid en Democratie (JOVD) van start. Precies een eeuw geleden "deden jonge liberalen in Schie- dam hetzelfde. En met zoveel succes, dat ze bij de raadsverkie zingen de oude garde bijna ge heel uit het zadel lichtten. Daar na richtten zij htm pijlen op de toenmalige burgemeester die binnen drie jaar zijn biezen noest pakken. '"J Zulk een succes zal de JOVD - niet snel beschoren zijn. Om te beginnen gaat het in eerste ft stantie om een gezamenlijke af deling Vlaardingen-Schiedam en de ervaring leert, dat zulke de ge meentegrenzen overschrijdende afdelingen veel ruzie beschoren is. Ten tweede is de VVD op het Schiedamse Emmaplein evenmin ;V1 als in hef Vlaardingse stadhuis op ede Markt een bijzonder be- langrijke partij. Liberalen doen Jjier in de Rijnmond een beetje mee langs de zijlijn. Ze hebben wel spraakmakende figuren, zo als Gerard Verhulsdonk (Schie dam) of Jan Bulva (Vlaardingen), maar echt invloedrijk waren die niet Een eeuw geleden was dat an ders, zeker in Schiedam. Dat had weinig te maken met de politieke overtuiging van de bevolking en des te meer met het beperkte kiesrecht. In 1887 was dat door de regering nog uitgebreid, maar het resultaat was dat alleen be hoorlijk welvarende mannen mochten stemmen. Enige uitzon dering: mannen zonder veel in komen, maar met een behoorlij ke schoolopleiding. Dat waren de zogenaamde examenkiezers. In een stad aft Schiedam mochten misschien een paar honderd mensen komen stem men. Die behoorden tot de betere kringen en dus kenden zij elkaar. Dat leidde niet tot felle politieke tegenstellingen. Politieke partij en kende Nederland nog niet, be halve de fel protestantse ARP. Voor de rest kende men per ge meente zogenaamde kiesverenig ingen. Die werden alleen tijdens verkiezingen actief. Dan bevalen zij per advertentie in de plaatse lijke pers een of meer kandida ten aan. De gemeente kende een libera le kiesvereniging. De naam daar van, 'Schiedam', duidt op een hsel neutrale opvatting van het vrijzinnig ideaal. Misschien is hei dan ook beter deze club aan te duiden aft een losse organisa tie van goed gesitueerde mannen die nu niet direct de kerk plat liepen. Veel leden voelden zich verbonden met de Nederlandse Protestantenbond, die zich ver zette tegen de zwarte kousen mentaliteit van de rest van de Hervormde Kerk. Ze namen de wereld zoals die was en wilden voornamelijk met rust gelaten worden. Dat lieten ze doorklin ken in het gemeentelijk beleid. De raad zat vol kleurloze lieden die maar een passie hadden: het dwars zitten maar niet te erg Mf'têu - - A Burgemeester Van Dijk van Matenesse werd binnen driejaar door de jonge libe ralen wegge pest. Hy had grote plannen met Schie dam, maar lag slecht, onge veer op de manier van Peper in Rot terdam van daag de dag. van burgemeester Van Dijk van Matenesse. Van Dijk had grote plannen met Schiedam, maar die bracht hij dermate onbehouwen naar voren, dat hij er alleen maar vij anden mee maakte. Meer dan twintig jaar ruzie met de raad hadden hem tot een gefrustreerd man gemaakt. En het was toch al zo, dat de meeste mensen al tij den; de eerste ontmoeting spon taan een hekel kregen aan burge meester Van Dijk. Hij lag slecht, ongeveer op de manier van Pe per in Rotterdam vandaag de dag. De jonge liberalen van 1890 verzetten zich tegen deze stand van zaken. Ze hadden een hoop gelezen. Ze kenden de problemen van deze tijd. Ze namen de libe rale idealen van die tijd serieus. Dat waren op de eerste plaats vrijheid en democratie, maar daaraan direct verbonden sociale rechtvaardigheid. Wat die moest inhouden, daarover verschilden zij onderling van mening. Maar het principe lag vast. De meest spraakmakende jon ge liberaal was de steenrijke M. C. M. de Groot, afkomstig uit een katholiek geslacht, maar van het geloof afgevallen. Hij was een voorstander van algemeen kiesrecht en vakbewegingen, want dan konden de maatschap pelijke standen in onderhande lingen tot een rechtvaardige ver deling van de rijkdom komen. De Groot was bovendien voorstan der van een actief gemeentelijk beleid om nieuwe bedrijvigheid naar Schiedam te halen, zodat de stad niet meer zo afhankelijk zou zijn van het kwijnende brandeis- vak. Vooral op die basis wist hij medestanders en aanhangers te werven, zoals de moderne apo theker Van Westendorp of de de deftige majoor Visser. Ze wonnen het eerst in de kiesvereniging en daarna bij de verkiezingen. Met zijn zessen trokken ze de raad binnen en daar deden ze iets ongehoords. Ze vormden een fractie, die van te voren over de in te nemen stand punten vergaderde en die ver klaarde een duidelijk programma te willen uitvoeren. Tot die tijd ging elk raadslid eenmaal ge kozen volstrekt zijn eigen gang. Ze maakten natuurlijk wel eens opzetjes met vrienden en kennissen, maar zoiets, nee, dat was bijna revolutionair. De jonge liberalen kregen suc ces: ze wisten de burgemeester en zijn vergrijsde wethouders weg te pesten, hierbij krachtig geholpen door het feit, dat de ge meenteontvanger er met de kas vandoor ging. Den Haag liet Van Dijk van Matenesse weten, dat deze onoplettendheid er een te veel was en dat de afgewezen burgervader de eer maar beter aan zichzelf kon houden. Na dit succes kregen de jonge liberalen onenigheid Een deel van hen onder wie Visser vond, dat het nu wel genoeg was. Een groepje onder leiding van De Groot wilde verder gaan. Ze de mocratiseerden de kiesvereni ging 'Schiedam' en begonnen be wust leden te werven onder schoolmeesters en georganiseerde arbeiders. De Groot zelf schreef gedreven artikelen in de Schie- damsche Courant over de nood zaak van de vakorganisatie. Hij nodigde bovendien niet alleen zijn eigen kiesvereniging, maar ook de andere uit om een „werk man" kandidaat te stellen voor de gemeenteraad, zodat ook ge luiden uit die stand in het stad huis zouden klinken. Hij ver wachtte daar veel van voor de kwaliteit van de besluitvorming en de verzoening van de ver schillende rangen en standen in de stad. Want dat bleef zijn grote ideaal. De liberalen la De Groot ze noemden zich eerst radicalen en later vrijzinnig democraten zijn in het nauw gekomen tus sen de socialisten en rechts. De VVD van nu heeft meer te ma ken met majoor Visser dan met M.C.M. De Groot en zijn kiesver eniging 'Schiedam'. En het is nog maar de vraag of de JOVD zich zal inzetten voor meer democratisering, maar dan naar de maatstaven van onze tijd. E"en goed is het altijd gun stig aft jonge politieke activisten leven in de brouwerij brengen. Van de jonge liberalen uit 1890 kunnen ze misschien een beetje leren, hoe dat moet. Vaten zuurkool en bonen over wegdek SCHIEDAM Doordat ver moedelijk de bocht bij het No- votel naar de rijksweg werd ge nomen, schoof een lading vaten zuurkool en dozen sperciebonen uit een vrachtwagen. Een toe vallig achteropkomende politie wagen kon de berg groente nog net ontwijken. De chauffeur ruimde de ravage zelf op en kon daarna zijn weg vervolgen. Vier aanrijdingen op de De rauwweg SCHIEDAM Hoewei de kruising 's-Gravelandseweg/De Brauweeg sinds enige tijd is versmald, lijkt deze er mei vei liger op geworden. Gistermor gen moest de politie niet min der dan vier keer assisteren bij een aanrijding. Het bleef overi gens bij blikschade. Compani met jazz In cafe De Tender SCHIEDAM De groep I Compani treedt op donderdag 6 december op in het theatercafé De Tender. De groep kreeg gro te met het programma Felline/Rota, een voorstelling .met scènes uit Fellinifilms en de originele filmmuziek van Rota. Aanvang 21.30 uur. Toe gang gratis. Geen kaarten meer voor Jenny Arean SCHIEDAM Voor het pro gramma 'Het Huishoudschool- syndroom' van Jenny Arean op vrydag 7 december in theater De Teerstoof zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. De voorstel ling is al geruime tijd uitver kocht. Ciraoka-show in Klein Thalia SCHIEDAM De uit Japan overgewaaide Karakao-rage wordt op maandag 10 decem ber in showvorm weergegeven in café Klein Thalia aan de Hoogstraat 160 Deze door de Amstel Brouwerij in Nederland geïntroduceerde fenomeen biedt de café-bezoeker de moge lijkheid rdch te verplaatsen in een muzikaal, idool. By deelna me aan een Karakaó-show is in tegenstelling tot een soundmix- show ervaring en zangtalent piet aodig. Een ieder kan ach ter de microfoon plaatsnemen en zijn of haar, muzikale talen ten tonen.,Aanvang 20.30 uur. De toegang is gratis. Harmenia behandelt thema 'Spiritualiteit' SCHIEDAM Harry Woerst uit Schiedam behandelt op donderdag 6 december bij de Spirituele Vereniging Har- rnonia het thema 'Spiritualiteit en helderziende waarnemin gen'. Aanvang 20.00 uur in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 165. Toe gangsprijs 7,50. Kerststukjes maken in Klubhuis Zuid Degenen die zelf kerststuk ken voor op tafel of aan de wand willen maken, kunnen dit leren in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Deskundige leiders helpen de liefhebbers daarbij gebruik te maken van gewone maar ook van minder voor de hand liggende materia len. De cursus is dinsdagavond 11 december van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten zijn ƒ12,50 per deelnemer. Inschrij ven kan tot vrijdag 7 december. Foppen brengen 'in Holland staat een huis' SCHIEDAM Kinderen van 3 tot S jaar kunnen op za terdagmiddag 8 december in theater De Teerstoof naar het programma 'In Holland staat een huis' van het poppenthea ter van ïrancine Abbing. Er staat de kinderen deze n Idag eer» bijzondere gebeurtenis te wachten. Als ze de zaal binnen komen zijn zij.... niets. Aan vang 14.00 uur. Toegangsprijs vijf gulden. 'Mevrouw üjl' In SCHIEDAM Martine Bijl brengt op zaterdag 8 december haar programma 'Mevrouw Bijl' ir de grote zaal van het Passage Theater. In de loop van zes jaar theater is Martins Bijl op het toneel almaar duidelij ker geworden in haar bedoelin gen. In haar vierde theaterpro gramma wordt die ontwikke ling voortgezet. Bijdragen aan het programma zijn geleverd door Jan Boerstoel en Robert Long. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijzen 25, 22 ea 19 gul den. Overigens is het theaterc ner, dat vooraf gaat aan de voorstelling, geheel uitver kocht. J >u fl'W V -V f fg&g» f

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1