College ongeschonden door eerste ronde m KERST 1990 Het Vrije Voik SCHIEDAM PvdA levert felle kritiek op trage werkwijze van burgemeester en wethouders Schiedamseweg als sluiproute onaanvaardbaar voor bewoners alaiili Kunstenaar herhaalt verloting ondanks tegenvallende reacties Walging voor betoog CD Onbekende schenkt kunst E FABER m NOQ HOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN }~b*t£fr* ut 'W5'" "*•--- PAGINA 4 W8 DINSDAG 11 DECEMBER 1990 SCHIEDAM De gemeente raadsleden C. de la Rie (D66) en B. Oomens (Groen Links) hebben gis teravond voortijdig hun deelname afgebroken aan de begrotingsbe handeling. Het duo kon zich niet langer verenigen met de door hen als racistische en krenkende erva rende inhoud van de spreekbeurt door de CD'er C. Krommenhoek. Voor de twee vrouwelijke raadsleden ging één en ander in beledigende en discriminerende zin veel te ver. De la Rie vroeg bij interuptie aan raadsvoorzitter bur gemeester drs. R. Scheeres of ze verplicht was de inbreng van Krommenhoek uit te luisteren. „U bent vrij om te gaan verpozen," luidde de hint van Scheeres, welke ook door de PvdA'er"A. van Loe- nen als argument werd gebruikt om naar huis te gaan. Ook andere raadsleden ver klaarden na afloop van het debat de inbreng van Krommenhoek walgelijk te vinden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Vrijwel onge schonden is het college gister avond tevoorschijn gekomen uit de eerste, bijna vier uur durende be handelingsronde voor de meerja renbegroting 1991-1995. De aange kondigde 'spetterende kritiek' van met name de christen-democraten bleef uit. CDA-fraetievoorzitter D. Baart hield een vlak, vaak niets zeggend betoog. Juist vanuit zijn oppositiehoek werd rekening ge houden met de nodige tegenstand en ernstige kritiek op het college- beleid voor de komende vier jaar. Acht amendementen op het beleid en evenveel moties voor een ander beleid op onderdelen waren op het eind van de saaie behandeling het resultaat. Het was juist de PvdA die bij monde van fractievoorzitter Hans Bakker ferme tikken uitdeelde en fel uithaalde naar het trage werk tempo van het college. Bakker: „Jammer genoeg kan ik niet an ders zeggen dan dat het beleid bui tengewoon traag op gang komt. U moet minstens twee versnellingen hoger schakelen." Ook het coördinerend wethou derschap op het gebied van de so ciale vernieuwing, dat in handen is gegeven van zijn partijgenoot H. van Kleef, werd door Bakker ge rangschikt onder de noemer 'on voldoende uit de verf gekomen'. De socialist benadrukte in zijn aandeel in de elgemene beschou wingen d»t net college op korte termijn duidelijkheid moet ver schaffen over de bouw van een ABC-winkel (Albert Heijn/Blokker/C A)aan de Lange Kerkstraat. De andere fracties in de raad stelden hierover eveneens kritische vragen. B. Oomens (Groen Links) noemde de verkrot ting in deze straat in tegenspraak met de belofte van een aantrekke lijk centrum. W. van Wijk (VVD) repte van 'tekenen die erop wijzen dat PvdA- wethouder Chr. Zijdeveld uit zijn studiesfeer is gestapt en tot actuali sering van zijn reeds lang bebroe de Stadserf en de ABC-eieren is overgegaan'. Ook CDA'er Baart stelde kritische vragen over het realiseren van het Stadserf met zijn nieuwe bestuurscentrum, bi bliotheek en theater. Hij wil met name vernemen waarom hiervoor precies een bedrag van veertig miljoen gulden in de meeijarenbe- groting is opgenomen. Baart wil vernemen wel berekening aan dit bedrag ten grondslag ligt. Hij betichtte het college van be sluiteloosheid en dichtte de coali tiepartner Groen Links en D66 toe het 'meedreven in de wedren om het collegeprogramma ten uitvoer te brengen'. Baart karakteriseerde D66 als een partij die trots is op haar inhoudelijke armoede en zet te ook kritische kanttekeningen bij de opstelling in de raad van Groen Links. Als enige woordvoerder be schuldigde hij gisteravond de Cen trumdemocraten van verkiezings bedrog. „Wij hopen van ganser harte dat de bijdrage van deze par tij aan het stadsbestuur tot nu toe nul komma nul hun kiezers tot inkeer zal brengen. CD-woordvoerder C. Krommen hoek nam, geheel volgens de racis tische doelstellingen van zijn ultra rechtse partij, stelling tegen Schie dammers waarvan de geboorte- wieg stond in een ander land. Hij verzocht het college zich sterk te maken voor het instellen van bur gerwachten. Verder bepleitte hij nadrukkelijk een verbetering van de positie en de situatie van die ren. Verscheidene raadsleden ver klaarden na afloop te walgen van de inbreng van de CD-fractie. D66-woordvoerder M. Hout kamp benadrukte het belang van een betere parkeervoorziening in de binnenstad. Die mogen van hem best geld kosten voor de auto mobilist. Hij bepleitte ook een be ter gebruik van historische panden door de gemeente en particulieren. Houtkamp vindt het reëel dat het Stadhuis, Stedelijk Museum, de Korenbeurs en het Zakkendragers- huisje ook gebruikt gaan worden voor representattieve, geen over lastgevende activiteiten. Evenals vrijwel alle partijen in de raad wil hij snelle opheldering over het wel of niet toestaan van een bedrijf als het gewraakte Mineral Services Rotterdam op het toekomstige be drijvenpark Vijfsluizen. Dit bedrijf zou de milieunormen gaan over schrijden. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum is een omvangrijke collec tie moderne kunstwerken rijker. Deze is geschonken door een Schiedammer die onbekend wil blijven. Interim-museumdirecteur A. Metaal wenst over de aanwinst geen nadere mededelingen te doen. Hij wil ook niets zeggen over de waarde van de kunstwerken, maar heeft deze intussen wel door de verzekering laten taxeren. De schenking omvat schilderij en van Nederlandse, Belgische en Franse kunstenaars en enkele beeldhouwwerken, waaronder een sculptuur van Karei Appel uit de Cobra-periode. Vooral dit onder deel van de schenking is een waar devolle aanvulling op de bestaande collectie van het museum. Verder bevat de schenking ook grafiek van onder meer de schil der/drukker Werkman. tuwMBiaat Varia smederij SCHIEDAM Iris Janse heeft gisteren namens de bewoners van de Schiedamseweg en omgeving een petitie aangeboden aan wet houder Zijdeveld (Verkeer en Stadsontwikkeling). Met die petitie wordt de aandacht gevestigd op het snel in hoeveelheid toegeno men verkeer bij hun woningen. Het doorgaand verkeer vormt een gevaar voor fietsers en kinderen, redeneren de bewoners. Veel automobilisten die naar de nieuwbouwwijken Woudhoek en Spaland in het noordelijke stads deel rijden hebben volgens me vrouw Janse de Schiedamseweg als sluiproute ontdekt. Op deze ma nier omzeilen ze de stoplichten op de Churchillweg. Het door de be woners als zeer hinderlijk ervaren verkeer is vooral toegenomen tij dens de asfaltering van de Chur chillweg. Sinsdien is de verkeers drukte in de oude smalle straat tussen Bijdorp en Kethel eigenlijk niet meer afgenomen. Zelfs vracht verkeer dendert nu regelmatig door de straat, die daar absoluut niet op berekend is. Aan de Schiedamseweg zelf en in de zijstraten wonen meer dan zestig kinderen die allen gevaar lo pen, vinden de bewoners. Oudere mensen zijn soms zelfs zo bang van het langsrazende verkeer dat ze zich gedwongen voelen met hun fiets het trottoir op te vluchten. Terwijl de straat juist een aantrek kelijke fietsroute is vanwege de goede aansluiting op fietspaden door onder meer het Beatrixpark. De bewoners van de Schiedam seweg vragen in de brief aan de wethouder maatregelen te nemen om het doorgaand verkeer uit de straat te weren. Met de brief over handigde Janse een lijst met hand tekeningen van vrijwel alle bewo ners van de buurt. Die van wet houder Zijdeveld, die zelf ook aan de Schiedamseweg woont, ont- breekt. Hij heeft gezegd zijn hand tekening niet te willen zetten om vermenging van individueel be lang met stadsbelang te vermijden. Wel zei hij de zaak al in behan- Iris Janse overhandigt de petitie aan wethouder Zijdeveld. gelijke oplossingen. Het wachten is echter op een advies van de direc teur Gemeentewerken, aldus de wethouder. Werkelijke maatrege len kunnen nog wel even op zich deling te hebben genomen. Een versmalling van de weg ter hoogte van de zebrapaden in de Schie damseweg, zoals mevrouw Janse voorstelde, acht hij een van de mo- laten wachten, waarschuwde hij onder verwijzing naar de tijd van het jaar met kerstvakantie en de afronding van het jaar op het stadskantoor. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbotpen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C Door Mariëtte Olsthoorn VLAARDINGEN Het leek allemaal zo aardig. De Haagse kunstenaar Ton Kop kwam met het orginele idee op de proppen om een schilderij te verioten onder de bezoekers van zijn expositie in de Vlaardingse gemeentebibliotheek die hem een reactie zouden sturen. Viel dat even tegen. In totaal gaven slechts twee mensen uit Vlaardingen gehoor aan de oproep. Verder reageerden zijn huisarts en een zus. Een aantal fragmenten uit de brie ven: 'De eenvoud van uw beelden spreekt mij aan', 'Ik vraag mij af of het echt handwerk is' en 'Xunt u niet eens iets in het zwart maken want dat staat zo mooi in ons witte interieur'. Het lijkt erop dat mensen moeite hebben met de interpretatie van abstracte kunst. Laat staan om er iets over op papier te zet ten. Het kan ook zijn dat een biblio theek niet bij uitstek de meest geschikte plaats voor een tentoonstelling is. Men sen komen er tenslotte om boeken te le nen, maar van het beeldhouwwerk van Ton Kop mag je toch op zijn minst ver wachten dat het niet over het hoofd wordt gezien. Toegegeven, de beelden van Kop la ten zich niet makkelijk omschrijven. Hij werkt met natuurlijke materialen zoals hout en steen. De vorm is abstract en heeft naar hij zelf zegt iets weg van een plantaardige cel. Zo op het oog zijn de beelden vrij eenvoudig, welke de één prachtig zal vinden en waar de ander zijn schouders bij op zal halen. In januari komt de Haagse kunste naar terug in de bibliotheek met een collectie schilderijen. Ton Kop licht al vast een tipje van de sluier op: Het zijn abstracte schilderijen die ontsnappen aan de gebruikelijke vierkante of drie hoekige "lijst. De vorm is anders, denk daarbij bij voorbeeld aan een stulge van een legpuzzel. Wederom knoopt de kun stenaar er een verloting aan vast. Dege ne die de moeite neemt een reactie op papier te zetten komt in aanmerking voor een an zijn beelden. Eerst exposeren Dini en Gijs van Gent van 12 december tot en met 3 ja nuari met een reeks foto's in de gemeen tebibliotheek aan de Waalstraat te Vlaardingen. Beiden zijn zeer actief bin nen de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen. De openingstijden zijn op maandag, woensdag en vrijdag van half twee tot half zes en van half zeven tot negen uur en zaterdag van tien tot één uur. TECHNIEKEN In Galerie/konditorei Het Spectrum te Schiedam is tot en met 22 december werk van de kunstenares Sonja Rossius tentoongesteld. Rossius werkt met ver schillende materialen zoals olieverf, pastel, aquarel en tekeningen. Ze maakt zowel figuratieve als abstracte kunst werken. De kunstenares is geboren in Indonesië maar woont al vanaf haar kinderjaren in Nederland. Een groot deel van haar leven woonde ze in Over- schie. Ze schreef gedichtjes en verhalen en daarnaast acteerde ze. Uiteindelijk besloot ze zich toe te leggen op beeld houwen, schilderen en tekenen. Haar opleiding volgde ze bij de Famous Ar tists School. Het Spectrum aan de St. Li- duinastraat 75a is gedurende winkeltij den gratis toegankelijk. ERASMUS GRAFIEK De tentoonstelling 'Erasmus verzamelt Grafiek' in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam geeft een beeld van de collectie grafiek die de Erasmus Universiteit in de loop der ja ren heeft verzameld. De gxafiekcommis- sie van de universiteit heeft inmiddels meer dan 1000 eigentijdse kunstwerken verzameld. Een linoleumsnede van Pi casso, getiteld 'Faunes et musicien' ont breekt niet in deze collectie. Voorts zijn er werken van andere belangrijke eigen tijdse kunstenaars, zoals Appel, Beuys, Penck en Warhol te bewonderen. Naast grafici die op zichzelf staan, zoals Escher, zijn de belangrijkste stromingen uit de laatste 25 jaar vertegenwoordigd. Van Cobra tot Neue Wilden en van Pop Art tot Constructivisme. De tentoonstel ling duurt van 15 december tot 20 ja nuari. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en zondag van half een tot vijf uur. HUMOR Dat kunst niet altijd serieus hoeft te zijn, bewijst de Utrechtse kunstenaar Aris Roskam. In galerie Pervelle aan de Fransenstraat exposeert hij met schilde rijen, objecten en beelden van gips en klei. Humor of liever gezegd ironie voert de boventoon in zijn werk. Aris Roskam studeerde in 1973 af als vlieg- bouwkundig ingenieur. Sinds een aantal jaren geeft hij part-time les als natuur- kundeleraar. Zijn schilderhobby is hij in die jaren intensiever gaan beoefenen. Lucht en wetenschap zijn steeds terug kerende thema's in zijn werk. Een selectie van zijn werk is te zien in Galerie Pervelle aan de Fransenstraat te Vlaardingen. De expositie duurt tot 11 januari. EERSTE GROEP Ze zijn er weer: de groepstentoonstellin gen van Vlaardingse beeldende kunste naars in galerie Artoteek te Vlaardin gen. Negentien plaatselijke kunstenaars, onder wie Linus Harms, Nelleke Berg, Eric Hulsman en Anneke Klein tonen hun werk. Harms voltooide in 1984 zijn opleiding aan de fotovakschool in Apel doorn. Daarna is hij aan het werk ge gaan als freelance-fotograaf. Tijdens de tentoonstelling is een selectie van een serie reisfoto's te zien die hij in Indone sië maakte. Nelleke Berg is werkzaam geweest als docente tekenen en hand vaardigheid. Na de geboorte van haar zoon besloot ze het moederschap met het uitoefenen van kunst te combineren. In haar werk speelt de natuur een be langrijke rol. Deze expositie is nog tot 22 december te bezichtigen in cultureel centrum Hollandia aan de Oosthavenka- de. Een tweede groep kunstenaars expo seert van 4 tot en met 26 januari. RELIEF In het Theatercafé van de Harmonie te Vlaardingen is tot en met 22 december werk van Inez Fntschy te zien. Deze kunstenares, lid van de Haagse kunste naarsvereniging Arti et Industriae, maakt in gemengde techniek reliefs ach ter glas. Daarbij gebruikt ze materialen als natuurzijde, satijn, changeant en pa pier, aangevuld met oostindische inkt, pastelkrijt en acrylverf. Fritschy laat zich vooral inspireren door theater, bal let en architectuur. Ritme en beweging vertaalt ze daarbij in repeterende struc turen. Haar werk onderging een grote verande ring toen ze in 1984 repetities van Goe the's Faust I en II door theatergroep- groep Appel mocht bijwonen. Een selec tie is te bezichtigen tijdens kantooruren en voorstellingen. DUMAS De Vlaardingse kunstenaar Peter Vumas exposeert in het kantoor van de Bonds spaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardingen. Allerlei aquarellen van zijn hand zijn te bewonderen op de ex positie, die tot 10 januari blijft hangen. Dumas volgde van 1959 tot 1964 een op leiding aan de Academie voor Beelden de Kunst in Rotterdam. Sinds die tijd exposeerde hij verschillende malen, on der andere in het Cultureel Centrum Hollandia en in het Gemeentemuseum van Maassluis. Voor het stadhuis, het Holybad en het Holy-ziekenhuis maakte hij wand- en gevelschilderingen. Samen met zijn echtgenote, de textielkunstena- res Wilma Kuil heeft hij dit jaar pane len beschilderd in de verbouwde Har monie. NATUUR De kunstenaar Maarten van Delft expo seert tot 5 januari met olieverf-schilde rijen en pentekeningen in het Zonne huis te Vlaardingen. Hij is een grote liefhebber van de natuur. Met de schil derkwast of tekenpen in de hand geeft hij de mooiste plekjes in de natuur rea listisch en natuurgetrouw weer. Grote wolkenpartijen en tegenlichteffecten die ontstaan als de zon door donkere wol ken schijnt zijn karakteristiek voor zijn werk. De warme, donkere kleuren wisselt hij af met lichte, heldere kleuren. De expo sitie is van dinsdag tot en met vrijdag te zien van tien tot acht uur en tijdens het weekend en maandag van twee tot eveneens acht uur. Inbrekers stelen kerstboom uit schooi SCHIEDAM Twee man nen hebben gisteren een opge tuigde kerstboom uit basis- schooi De Harlekino aan de Burgemeester Van 'Harenlaan gestólen. De mannen werden door buurtbewoners onder an dere boven op de brandtrap ge signaleerd. Ze kwamen de school binnen door een raam aan de voorkant dat open stond. Op het moment dat de gewaarschuwde politie arri veerde, waren mannen en kerstboom reeds verdwenen. Niet bekend is of nog meer spullen werden weggenomen. Veertig boetes bij snelheidscontrole SCHIEDAM Tijdens een snelheidscontrole aan de 's-Gra- velandseweg gisteren schreef, de politie 41 boetes uit. De/ hoogste snelheid, die tussenr 11.30 en 13.00 uur werd geme ten, was 83 kilometer per uur.- Op de 's-Gravelandseweg geldt; een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Jongen aangehouden met Illegaal vuurwerk SCHIEDAM Op de Nieu we Damlaan is gistermorgen een 14-jarige Schiedammer aangehouden, die 65 strikers bij zich bleek te hebben. Aange zien het nu nog verboden is vuurwerk in bezit te hebben, werd de jongen meegenomen naar het bureau. Hij krijgt een alternatieve straf van het bu reau Halt. ONS wijst op glasbakken SCHIEDAM De openbare nutsbedrijven (ONS) bepleiten vooral in deze decembermaand een veelvuldig gebruik van de zevenentwinitg glasbakken in de gemeente. Het streven van -dejDNS is dat dit jaar nog meer glasln de glasbakken wordt ge daan dan de 850 ton van vorig jaar. RET-tarieven omhoog ROTTERDAM Met ingang van 1 januari gaan de tarieven voor het openbaar vervoer om hoog met gemiddeld 3,5 per cent. Het acht-stertenabonne- ment van de RËT 'kfónft'Hdè ook te vervallen en wordt ver vangen door het net-abonne ment dat ƒ264,50 per maand gaat kosten. Alle strippenkaar ten worden duurder: een uur- net-kaart gaat met vijftien cent omhoog naar ƒ2,85. Tien-strip penkaarten bij de chauffeur gaan ƒ9,50 kosten. De gewone strippenkaarten die bij voorver kooppunten te halen zijn gaan ƒ9,35 per vijftien strippen kos ten. De gereduceerde prijs voor zo'n kaart, voor kinderen en zestig-plussers, komt op ƒ4,70. Voor meer frequente reizigers die het met een 45-strippen- kaart doen, moeten 27,25 neertellen. Een abonnement voor één zone gaat 42 gulden per maand kosten. Ook het maximum aantal strippen gaat omhoog. Nu zijn dat er nog ze ventien, vanaf volgend jaar wordt dat achttien. Oude strip penkaarten blijven nog geldig tot 1 januari 1993. Plaats bij No Problem SCHIEDAM Met ingang van het nieuwe jaar is er weer plaats voor nieuwe deelneem sters aan het leer/werk project No Problem, dat zich richt op laaggeschoolde meisjes en jonge vrouwen van 16 tot en met 27 jaar. Er zijn vele mogelijkheden zoals van een inhaalcursus le zen, schrijven en rekenen tot het zelf maken van kleding. No Problem heeft een eigen kapsa lon waar een kapperscursus ge1 volgd kan worden. Voor kinde; ren tot en met 4 jaar is opvang aanwezig. Voor aanmelden of nadere informatie kan men te recht bij No Problem aan de Passage 6, telefoonnummer 4730770. 'Splendor' op doek van Het Filmnuis SCHIEDAM De Italiaanse speelfilm 'Splendor' wordt vrij dagavond vertoond in Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toe gangsprijs vijf gulden. Splen dor' is een hommage van Ettore Scola van de cinematografie en haar enige juiste verconings- plaats: de bioscoop. In afwisse lend kleur en zwart-wit en ge lardeerd met vele fragmenten uit mijlpalen van de filmhisto rie, maakt Scola hinkstapspron- gen door de geschiedenis van de kleine Italiaanse buurtbios- coop 'Splendor' en haar eige naar Jordan, operateur Luigi en ouvreuse Chantal. Vanaf ^iet eerste beeld van een kleine jon gen die zijn stoel pal voor het in de wind wapperende bios coopdoek zet, tot aan de ontta keling van het theater, belydt Scola zijn liefde voor de bios coop. jMV*' •cf (INGEZONDEN MEDEDELING) CALLEN8URGSTRAAT 80 VLAARDINGEfi TEL 010 4343096 (INGEZONDEN MEDEDELING) KUNST TE KIJK maakt in gemengde techniek reliefs 'j

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1