Afbouw centrum beg nt volgend jaar Brede belangstelling voor tweede Kerstmarkt in Korenbeurs Multomap kan prullebak in; museumjaarkaart via computer Het Vrije Volk SCHIEDAM Nieuwe muziek- cursussen voor strijkers en jazz Toch subsidie als overbrugging Bouw zwembad start over 8 maanden Gemeenteraad legt college geen strobreed in de weg bij behandeling van begroting JUWELIER SATIVAR Campingidee valt goed Ridderschap voor scheidende directeur Uitslaande brand vernielt woning ws PAGINA 4 WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 SCHIEDAM Streèkmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord begint in 1991 een tweetal nieuwe cursussen. Voor beginnende bespe lers van strijkinstrumenten wordt een orkest opgericht. Voor muzi kanten die al enige ervaring heb ben op hun instrument, maar nog weinig of geen ervaring hebben op het gebied van jazz, start de mu ziekschool een cursus van tien les sen. Violisten, altviolisten, cellisten en contra-bassisten die tenminste twee jaar les hebben gehad kun nen zich aanmelden voor het nieu we strijkorkest. Men hoeft geen leerling te zijn van de muziek school om mee te kunnen doen. Het orkest zal onder leiding ko men te staan van violiste Nelleke Elzinga en zal iedere dinsdag repe teren van 18.00 tot 19.00 uur in het gebouw van de muziekschool aan de lange Nieuwstraat in Schiedam. Na een eerste periode van repetities ligt het in de bedoe ling om ook geregeld uitvoeringen te gaan verzorgen. De kortlopende jazz-cursus is bedoeld voor instrumentalisten die vaardig zijn op hun instrument en enige ervaring hebben in samen spel, maar op het gcb,od van jazz nog onervaren zijn De cursus biedt beperkte plaatsingsmogelijk heden voor saxofoon, trompet, trombone, piano, electrisch gitaar, bas en drums. De saxofonist/klari nettist Ben Vrauwdeunt zal gedu rende de cursus een Big Band for meren om daarmee een aantal nummers in te studeren. Aandacht zal worden besteed aan de begrippen timing, swing, de theorie van de jazz en eventueel ook aan improvisatie. De cursus zal worden gegeven op maandagen van 19.00 tot 20.30 uur in theater De Schuurkerk aan de Schuurhof in Maassluis. Voor de cursussen is informatie te verkrijgen bij de school aan de Willem Beukelszoonstraat in Vlaardingen, de Koningshof in Maassluis en de Lange Niéuw- straat in Schiedam. SCHIEDAM De Omroep Schiedam krijgt misschien toch een overbruggingssubsidie van de gemeente. De PvdA-wethouder Aad Wiegman (Financiën) ver klaarde gisteravond hierover in het college beraad te zullen hou den. Overeenkomstig eerdere af spraken kan de stedelijke omroep geen aanspraak meer maken op een financiële bijdrage. De finan ciering van de programma's moet voortaan komen uit reclamegel den. Omdat het nog enige tijd kan gaan duren voordat in de Schie- damse ether reclame mogelijk is, heeft de omroep gevraagd om een financiële overbrugging. SCHIEDAM De plannen voor de bouw van een overdekt zwem-1 bad bij Groenoord zijn beslist niet van de baan. Volgens de verant woordelijke wethouder Bart de Leede (Groen Links) zullen de voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwe accommodatie om streeks augustus zichtbaar worden. Eerst zal het buitenbad Groenoord worden gesloopt, waarna de bouw van een nieuw zwembad kan be ginnen. Door jftein Wolters SCHIEDAM De meerjarenbe groting van de gemeente voor de jaren 1991-1995 zal morgenavond zonder grote wijzigingen worden goedgekeurd. Dit is gisteravond duidelijk geworden na de beant woording van het college op de al gemene beschouwingen van maan dagavond. Met slechts zeven inte- rupties was het opnieuw een flau we en matte vertoning, die overi gens wél ruim drie uur in beslag nam. De PvdA-wethouder Chns Zijde veld draaide nu eens niet langer heen om het noemen van een tijds limiet voor de afbouw van het stadscentrum. „Met enig optimis me start eind 1991 de bouw van het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat, Er moet eerst nog een grondregeling worden getroffen en daarna kunnen we ons gaan bezig houden met de vormgeving van het complex," verklaarde hij. Ook de bouw van het Stadserf kan vol gens hem eind volgend jaar begin nen. Althans, het gedeelte waar- zoor particuliere investeerders be langstelling hebben getoond. Zijde veld verwacht dat de bouw van het gemeentelijke deel op het Stadserf een nieuw bestuur scentrum, centrale bibliotheek en een theater - pas een jaar later kan starten. Voorts sprak hij het vermoeden uit dat met de bebouwing van het Imelda-terrein (achter het Broers- veld en de Hoogstraat) half 1992 kar- worden begonnen. De veertig miljoen gulden die in de meerja renbegroting voor de bouw van go- meentepanden op het Stadserf zijn opgenomen, zijn volgens de wet houder de spiegelingen van de be steedbare gelden en een vertaling naar het ingebrachte wensenpak ket. Met name de CDA-fractie vroeg om een nadere uitleg. Zijdeveld benadrukte in zijn be toog nog eens dat Schiedam een historische binnenstad heeft, waarmee zorgvuldig moet worden omgesprongen. Hij verklaarde voorts geen voorstander te zijn van de terugkeer van taxiverkeer op de Hoogstraat als bevorderend element voor de veiligheid. „De vraag is of je door kleine crimine len in elkaar wordt geramd of dat je door een taxi in de vernieling wordt gereden," hield Zijdeveld de gemeenteraad voor. Niettemin zei hij een proef te overwegen na een gesprek met het stedelijke taxibe drijf. Wethouder Adri Reijnhout (D66), beheerder van onder meer de portefeuille huisvesting, nam nadrukkelijk afstand van berich ten in de kranten van klachten over het functioneren van het Bu reau Huisvesting. „Ik wil elke con clusie wegnemen dat er structurele problemen zouden bestaan," zei hij. In het partijblad De Spot van Groen Links is twee weken gele den het resultaat gepubliceerd van een onderzoek over onvrede bij het grote publiek over de werkwij ze van Huisvesting. Op vragen van de VVD'er Gerard Verhulsdonk verklaarde Reijnhout zich niet achter achter de inhoud van het artikel te kunnen scharen. Wethouder Hans van Kleef (So ciale Vernieuwing) zei geen uitge breide verdediging te willen voe ren tegen de beschuldiging van traag werken door het college, geu it door zijn partijgenoot Hans Bak ker. Zijn collega-wethouder Bart de Leede van Groen Links (Milieu) uitte hierover persoonlijke erger nis. „De planning en voortgang van zaken verloopt in een aantal gevallen trager dan gewenst is," moest ook hij erkennen. Hij ver klaarde hard te werken aan een integraal milieu-beleidsplan, dat omstreeks juni 1991 aan de raad zal worden voorgelegd. Daarin zal bijvoorbeeld ook zijn geregeld dat het milieu in Schiedam met mag verslechteren door vestiging van nieuwe bedrijven. Burgemeester Reinier Scheeres nam afstand van de kritiek van PvdA'er Hans Bakker over de af stand in de relatie tussen publiek en de politie. „In de afgelopen ja ren is fors geïnvesteerd in de rela tie tussen het korps en het pu bliek," hield Scheeres hem voor. „Op scholen worden lesbrieven over de politie behandeld en leer lingen gaan op bezoek bij de poli tie." Scheeres voerde verder aan dat politiemensen regelmatig wijk vergaderingen bezoeken, goede contacten onderhouden met mi grantenorganisaties en ook met de winkeliers. „Het kan natuurlijk al tijd beter, maar we moeten niet de ogen sluiten voor de verbeteringen die al zijn doorgevoerd." Het voorstel van de centrumde mocraat Cor Krommenhoek voor het instellen van burgerwachten in de stad, wees Scheeres resoluut van de hand. „Burgerwachten zijn volstrekt tut den boze. Die hebben tendenzen van het recht in eigen handen nemen. Ik zie meer in het fenomeen van politie-assistenten." Met nadruk verklaarde de burge meester, daartoe eveneens ge vraagd door de CD, dat een vrije meningsuiting een groot goed is in Nederland, maar dat het daarop betrekking hebbende artikel in de Grondwet wel enkele beperkingen oplegt. „Racistische, fascistische, beledigende en onfatsoenlijke op merkingen zijn niet toegestaan." Door Rein Wolters SCHIEDAM De laatste lood jes wegen ook bij het voorbereiden van een Kerstmarkt het zwaarst. Voor het organiserende comité (be staande uit zeven stedelijke ser viceclubs) zijn het drukke dagen. „Maar we redden het. Vrijdag avond opent in De Korenbeurs on ze tweede Kerstmarkt," lacht Frans van Krugten, de 'motor' ach ter de markt. „De organisatie is vrijwel rond. Dus wat dét betreft kan het nauwelijks meer mislo pen." De opbrengst van de tweede editie van de omvangrijke Kerst markt zal worden aangewend voor het vervaardigen van het beeld 'De Scheepsbouwer', waarvoor in tussen de opdracht is verstrekt aan de kunstenares Ineke van Dijk uit Stolwijk. De financiering moet ko men uit de marktopbrengst, het re sultaat van een verloting en een veiling van vijfhonderd flessen wijn. Vorig jaar speelden de weersomstandigheden en een griepepidemie parten, maar toen bracht de Kerstmarkt toch nog, ruim 25.000 gulden op. Het bedrag werd door een onbekende stich ting verdubbeld,.waarna-het totaal werd geschonken aan het fonds voor de herbouw van molen De Nieuwe Palmboom. Rineke Smits van de organisa tie benadrukt dat het comité Kerstmarkt uitsluitend zorgdraagt voor de financiering van het beeld. Men vindt het een een juis te zaak als de gemeente de sokkel en het uitvoeren van eventueel nog andere (grond)werkzaamheden voor rekening neemt. „De Scheepsbouwer moet een beeld worden waar ook de oudere Schie dammer herkenning in vindt," vertolkt ze. Burgemeester Reinier Scheeres opent vrijdagavond om half acht in de Korenbeurs op een speciale wijze de markt, waarvan de decors ook geheel slaan op de scheeps bouw. Deze zijn ontworpen en ver vaardigd door de Schiedamse kun stenaar Jef Henderickx. Evenals vorig jaar is een uitgebreid cul tuurprogramma gekoppeld aan de markt. Tijdens de openingsuren van de markt treden talloze mu ziek- en andere groepen uit de stad en zelfs van daarbuiten belange loos op. „Deze unieke combinatie vind je nergens ter wereld," verze kert Frans van Krugten. Jef Henderickx legt in zijn ate lier de laatste hand aan het decor voor de Kerstmarkt. Vrijdagavond (de markt duurt tot 22.00 uur) is een speciaal optre-, den te verwachten van de kunste naar Doop Wiegman samen met het ballet van Tosca Balm. Het Modehuis Mitzi verzorgt een spe ciale modeshow en laarnaast treedt ook het jongerenkoor St. Jo hannes de Doper op. Zaterdag gaan de deuren van de Korenbeurs open om 10.00 uur. Verscheidene groe pen en solisten treden op tot 18.00 uur, waaronder om 13.00 uur het jeugdige pianofenomeen Michael Liem en om 16.00 uur het man nenkoor Gouda's Liedertafel met medewerking van de in Venuzuela geboren sopraan Hilary Reynolds. Reeds tijdens haar studie ver gaarde zij vele prijzen in Enge land, Schotland en de Kanaaleilan den. Hilary vertolkte rollen in ope ra's van Percell, Mozart, Benjamin Brittain en Puccini, In 1978 ves tigde zij zich in Nederland. Haar eerste concert vond plaats in Schiedam met Marco Bakker en het Toonkunstkoor. In België, Frankrijk en Duitsland geniet de zangeres grote bekendheid door haar optredens voor de radio en op de televisie. Zondag is de markt open van 11.30 tot 18.00 uur. Ook op deze slotdag is de muzikale verzorging in handen van stedelijke vereni gingen en groepen. Om 18.00 uur verzorgt burgemeester Scheeres de trekking van de loterij, die nauw samenhangt met een bezoek aan de Kerstmarkt. Het toegangsbewijs van 2,50 gulden wordt, nadat naam en adres zijn ingevuld, een loterijbrieije met de kans op maar liefst vier vaarvakanties voor twee personen door Nederland of Duits land met het luxueuze passagiers schip Rex Rheni, aangeboden door de 50+ Vakantieclub uit Rotter dam. De waarde per reis bedraagt per persoon 750 gulden. Daarnaast is er een reischeque van de Rabo bank van 500 gulden te winnen, dinerbonnen en een aantal kleine re prijzen. Nieuw op de Kerstmarkt is de wijnveiling om 15.00 uur op zon dagmiddag. Hosman Vins heeft te gen inkoopsprijs vijfhonderd fles sen ter beschikking gesteld. De winst die veilingmeester Paul Boerrigter onder het toeziend oog van notaris N. Kloosterman maakt, is eveneens bestemd voor het fonds voor 'De Scheepsbou wer'. Ook nieuw is het Kerstbal op zaterdagavond in de Korenbeurs met medewerking van de Big Band Waterweg-Noord en de dans groep Baibara Fleischman, Toe gangskaarten kosten tien gulden en zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij de VVV aan de Buitenha venweg. Toegangsbewijzen voor de Kerstmarkt worden ook verstrekt door een aantal winkeliers van de Hoogstraat. Zij geven deze gratis weg na het doen van aankopen. Nog niet alle winkeliers doen aan deze actie mee. „Volgend jaar wil len de winkeliers een nog grotere deelname hebben in de aanpak van de Kerstmarkt," aldus Van Krugten die benadrukt dat ook de middenstanders van het Broerd- veld inspelen op de Kerstmarkt. „In hun winkelstraat treden zater dag twee looporkesten op: de een bestaande uit kerkstmannen en de andere gevormd door clochards." MAASSLUIS Gebruikers van een museumjaarkaart worden straks bij bezoeken aan Nederland se musea automatisch geregis treerd. Niet met de hand, zoals tot nu toe de gewoonte was, maar met een geautomatiseerd registratiesys teem. Het Gemeentemuseum Maas sluis had gisteren de primeur. Wethouder Liesbeth Snoeck-Schul- ler (Culturele Zaken) voerde de eer ste museumjaarkaart nieuwe stijl in. Maassluis is dolblij met het nieuwe registratiesysteem. Voort aan kunnen niet alleen de bezoe kers van het Gemeentemuseum met een jaarkaart worden geregis treerd, maar tevens alle andere be zoekers en de nevenactiviteiten, zoals de verkoop van boeken. Het museum heeft deze gelegenheid namelijk meteen aangepakt om soft-ware aan te schaffen. In het kantoor prijkt de eerste computer al, de overige appara tuur moet nog komen. De multo map, waarin tot nu toe de admini stratie van het museum werd bij gehouden, kan de prullebak in. Vanaf nu volstaat een druk op de knop om gegevens op te vragen. Het Maassluise Gemeentemuse um is een van de eerste die het ap paraat in gebruik neemt. Het is de bedoeling dat het systeem in nog Relatiebeheer der P. Moer man van de plaatselijke Ra- bobank-vesti- ging wordt als eerste inge voerd in het museumbe stand door wet houder Snoeck- Schuller. ruim 200 andere musea m het land wordt geplaatst. Dit alles is mogelijk gemaakt door een samen werking tussen de Stichting Muse umjaarkaart en de Rabobank Ne derland. Alle rekeninghouders van de bank met een Eurochequepas kun nen bovendien een museumjaar- kaan afhalen, waarmee zij een jaar lang gratis of tegen geredu ceerd tanef musea en tentoonstel lingen kunnen bezoeken. In totaal geeft de bank twee miljoen jaar kaarten weg. Daarnaast steil, de bank de ruim tweehonderd regis tratiesystemen ter beschikking. die de musea in bruikleen krijgen. Via haar dagafschriften zou de bank haar cliënten attent kunnen maken op tentoonstellingen in het museum. De achterliggende gedachte van het project is natuurlijk de bevor dering van het museumbezoek. De helft van de Nederlandse bevol king toont zich namelijk nauwe lijks geïnteresseerd in de vader landse musea. De Stichting Muse umjaarkaart hoopt op een stijging van het museumbezoek met tien a twintig percent. Daarnaast ver wacht de stichting dat de verstrek king van de gratis museumjaar kaarten extra toegangskaarten op zal leveren. Met andere woorden- de verwachting is dat pa en moe het hele gezin meetronen naar het museum. Het is de bedoeling dat het mu seum maandelijks, via een 'flop py', de administratie doorgeeft aan de Stichting Museumjaarkaart te Leiden. Zo krijgt zij inzicht in het aantal mensen dat zich met de jaarkaart op zak richting musea begeeft. Als nu blijkt dat mensen in een bepaalde streek minder vaak een museumbezoek afleggen, dan kan de stichting de bevolking daar extra stimuleren door middel van promotie. De Stichting Museumjaarkaar ten is in onderhandeling over de afschaffing van de extra toeslag op tentoonstellingen. Voorlopig is al leen de Karei Appel-tentoonstel ling, die momenteel in Den Haag wordt gehouden, gratis te bezichti gen voor houders van de museum jaarkaart. Vior ii taaist* gouiprijzin van Nidirland gaat u naar Gouden armbanden en colliers 14 Krt één prijs 35.- per gram v Haeftensiraat 4-6 Rotterdam-Z, 010-4329493 SCHIEDAM Als het aan bur gemeester drs. R. Scheeres ligt, kan direct een onderzoek naar de bouw van een een stadscamping worden gestart. Hij zei dit gister avond op een voorstel van D66- fractievoorzitter Houtkamp. „Het is een goed idee, dat de moeite waard is om ermee aan de slag te gaan. We moeten een goeie plek vinden en natuurlijk ook een ge schikte beheerder," zei Scheeres. Hij wees er overigens op dat op de grens van Schiedam en Delft al een natuurcamping gestalte heeft gekregen. „Slechts weinig mensen zijn op de hoogte van het bestaan van De Grutto, zoals deze heet." SCHIEDAM De heer A. Verwater is vanmorgen be noemd tot Ridder in ae Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de bijbehorende versierseler in het Stadskantoor uitgereikt door burgemeester drs. H. Scheeres. De heer Verwater kreeg de hoge onderscheiding voor liet bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd en zijn afscheid als president-directeur van het gelijknamige aanne- mings- en exploitatiemaat schappij te Rotterdam. In ler- tig jaar tijd heeft de Schiedam mer het bedrijf opgebouwd van 8 naar ongeveer 125 werkne mers met vestigingen in België, Curagao, Singapore, Brunei en Groot-Brittannié SCHIEDAM Een uitslaan; de brand heeft vanochtend rond half zes een woning aari het Stationsplein vernield Er deden zich geen pertsoonlijkè ongelukken voor. Wel liepen de omliggende woningen rook schade op. De politie is varr- morgen bij daglicht begonnen met een onderzoek naar de oor* zaak van de brand. De hoogte van het schadebedrag is nog or bekend. Fiairck in Passage met 'De reünie' SCHIEDAM De groep Fiairck viert het koperen jubi leum. De musici van het e uur zijn er nog steeds: de op richters Erik Visser (gitarist/j componist), Peter Weekers (fluitist/componist! en natuur lijk Sylvia Houtzager (violiste/*- harpiste), aangevuld met de bassist Stan Stolk Ter gelegen heid van het 1254-jarig bestaan brengt Fiairck vrijdagavond in de grote zaal van het Passage Theater een bijzonder program ma. Aanvang 20.15 uur. Hans Liberg met Kadett 4711 in Passage SCHIEDAM 'Kadett 4711' is de vierde one-man, show van Hans Liberg Hij is geen door sneeperformer, maar wel de schepper van een uniek genre dat het best gedijt in een kleine theaterzaal./ Ksdpfttfl ïjs&ü chique sponsord, staat zijn programma bol van de merknamen. Als, al- grote zaal vanhet Passage Theater. Aanang 20.15 uur. Toneelgroep Paljas speeit kerstspelen SCHIEDAM 'De nieuwe kerststal en 'Toch kerstsfeer' zijn de titels van de kerstspelen die de toneelgroep Paljas uit Dordrecht vrijdagavond neerzet op de planken van het dien stencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35. Iedere 50-plusser is van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. Amnesty met stand ity op het Hemapiein SCHIEDAM Medewerk van de stedelijke afdeling van Amnesty Interna tinal verkop® zaterdag op het Hemaplqyi voorbedrukte kaarten om weg te sturen als protest naar den waar mensenrechten niét voeten worden getreden. Méh kan terecht van 12.00 tot 16.00 uur. Eerste paal voor woning vrije sector SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) slaat morgen om 15.30 uur in Sfra1 land-West de eerste paal voor de bouw van veertien wonin gen in de vrije sector. De woj ningen worden gebouwd dooi de aannemingsmaatschappij i Al Breur uit Zwijndrecht. 0 Michael Young in - muziekcafé Podium SCHIEDAM De blues zanger/gitarist Michael Young uit de Verenigde Staten treetfi zaterdagavond op in het mu ziekcafé Podium aan de Laifgê Haven 28. Zijn rauwe stem tin peen zijn optreden. Aanvang 22.30 uur. Zondagavond bre: al de zanger/pianist Robert Ben- ger eigen rockcomposities. Dp muzikant wordt omschreven als een onuitputtelijke bron van energie die als een wervelstorm tekeer gaat. Aanvang 22.00 uu^ loegang gratis. Voorstelling Magnolia in Teerstor? uitverkocht SCHIEDAM Voor de voor- hellingen 'Alvast bedankt voor he. komen' van de groep Mag nolia vrijdag en zaterdag in theater De Teerstoof zijn geen toegangskaarten meer verkrijg baar. t jnocuCjv -Unn i [vV UtMj.iAHU r i O (INGEZONDEN MEDEDELING) 1 s SSK

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1